'Wij moeten meer invloed krijgen' 'Altijd op te grote voet geleefd' PvdA-lijsttrekker Van der Vlist VERKIEZINGEN Directeur Peters van AZL over de gezondheidszorg: WOENSDAG 18 FEBRUARI 1987 cie heeft als taak de planning van onderwijsvoorzieningen. Daarbij hoort dat je inventariseert wat er is, witte vlekken signaleert en de be hoefte bepaald. Als er behoefte aan openbaar onderwijs is, zul je sa men met de betrokken gemeente moeten bepalen wat je doet. Maar het simpelweg peilen van de be hoefte is een provinciale taak. En als blijkt dat in de Duin- en Bollen streek bij een heleboel ouders de behoefte bestaat om hun kinderen naar een openbare havo of vwo te sturen, is dat zeker onze zaak". Bouwen Minder betrokken is de provin cie volgens Van der Vlist bij het op peil houden van de voorzieningen in kleine kernen. De PvdA wil wel hebben onderzocht hoe de leef baarheid in stand kan worden ge houden, maar een echte taak heeft de provincie niet. "Wij hebben daarin een uiterst bescheiden rol", zegt de Schiedammer, die beklem toont dat het de provincie gewoon aan mogelijkheden ontbreekt. En de enige mogelijkheid die de pro vincie heeft - meer bouwen, meer inwoners - is voor de sociaaldemo craten onaanvaardbaar. "Voor ons is het niet zo dat het minimale ver zorgingsniveau kan worden ver taald in een minimaal aantal inwo ners. Verstedelijking van het plat teland moet worden voorkomen". Woningbouw moet vooral plaats hebben in de stedelijke gebieden waarbij gemeenten moeten samen werken. "Nieuwe bouwlocaties lukken alleen nog maar als dat ge beurt met instemming van alle ge meenten. Kijk maar naar Den Haag dat hele wijken bouwt in Leid- schendam", ^egt Van der Vlist, die erg veel belang hecht aan een goe de samenwerking tussen gemeen ten op dit gebied. En zelfs het mid del van gemeentelijke herindeling, waarbij ook stukken grondgebied in handen van andere gemeenten kunnen overgaan, niet schuwt om kleinere gemeenten tot samenwer king aan te sporen of zelfs te dwin gen. "Als er voldoende capaciteit is voor woningbouw in onderling overleg, dan is er geen aanleiding voor gemeentelijke herindeling. Maar als je constateert dat een ge meente niet wil meewerken en je wilt dat wel uit planologische over wegingen, dan moet je het instru ment van de gemeentelijke herin deling niet schuwen". De PvdA maakt zich ook sterk voor een sluiting van de Leidse vuilverbrandingsinstallatie voor 1990. Ook die in Den Haag moet binnen drie jaar dicht. En boven dien wil de PvdA dat er geen nieu we wordt gebouwd in de driehoek Leiden/Zoetermeer/Den Haag. Van der Vlist: "We kunnen het vuil be ter afvoeren naar de Afvalverwer king Rijnmond (AVR). De Utrecht se vuilstroom die nu nog bij de AVR worden verwerkt, moet maar in die provincie blijven. Het gaat er bij mij niet in dat een nieuwe vuil verbrandingsinstallatie goedkoper is dan de AVR. Bovendien zou de stimulans om de vuilstroom te be perken door de de bouw van een nieuwe installatie verdwijnen". DEN HAAG - De stemmen winst moet nog worden bin nengehaald, maar de PvdA lijkt haar bij voorbaat al te hebben verdeeld. Drie da gelijks bestuurders levert de PvdA nu, maar na 18 maart worden dat er zeker meer. Lijsttrekker J. van der Vlist: "Ik vind dat we vier gedeputeerden moeten hebben. Voor 1982 hadden we er vier en na het verlies bij de statenverkiezingen dat jaar kregen we er drie. Dat moeten er nu weer vier worden, misschien wel vijf. Ik ga er vanuit dat wij meer invloed krijgen". De vorming van een nieuw college van gedeputeerde staten houdt de gemoederen al voor de verkiezin gen danig bezig. De geruchten dat PvdA en WD het CDA liever zien gaan dan komen, houden aan en worden door Van der Vlist niet naar het rijk der fabelen verwezen. Integendeel, hij erkent volmondig dat de relatie PvdA-WD veel be ter is dan die met de christendemo craten. Die betere verstandhou ding kwam al tot uitdrukking in het huidige college van GS waar het CDA ondanks de meeste sta- tenzetels slechts twee zetels heeft, terwijl PvdA en WD er elk drie hebben. "Dat was het resultaat van de on- derhandelingen in '82", glimlacht Van der Vlist. "Wij hadden ervoor constructief en zakelijk beter met de WD dan het CDA samenge werkt. En wilden dat voortzetten". Die samenwerking is sindsdien al leen maar hechter geworden en als de PvdA na 18 maart zou moeten kiezen tussen WD en CDA lijken de liberalen de voorkeur te krijgen. Al wil Van der Vlist die uitspraak niet doen. "De grote verschillen tussen PvdA eri WD liggen op landelijk niveau. De twee punten waarover wij het in de staten regelmatig on eens zijn, betreffen de afweging tussen natuur/milieu en economi sche belangen en de discussie over de identiteit van allerlei instellin gen. Over het tweede punt ver schillen we alleen met het CDA van mening, maar over het eerste punt met CDA èn WD. Bij alle De campagne voor de verkiezing van provinciale staten, het be stuur van de provincie, draait. Voor het eerst wordt door de sta tenleden een hele nieuwe Eerste Kamer gekozen, waardoor de pro vinciale verkiezingen een lande lijk belang hebben gekregen. Poli tici van naam trekken dan ook tot de verkiezingsdag op 18 maart door het land om hun boodschap uit te dragen. Wij laten deze we ken de provinciale kopstukken aan het woord. Vandaag de lijst trekker van de PvdA, J. van der Vlist (PvdA). Komende dinsdag: J.P. Feddema (EVP). door Henny vari Egmond principiële keuzes op het gebied van natuur en milieu, of het nu om een weg ging, of over produktiebe- perkende maatregeln in de land bouw, waren CDA en WD het met ons oneens. Voor ons is er met het CDA dus ook niets te winnen", al dus Van der Vlist. "Maar ook de WD zal water in de wijn moeten doen. Voor de WD is een inkomstenstijging via een verhoging van de provinciale opcenten op de motorrijtuigenbe lasting nog onbespreekbaar. Pas als alle andere maatregelen tot het uiterste zijn uitgevoerd, willen ze over een verhoging praten. Maar de provincie staat voor gigantische bezuinigingen. Een verhoging van de opcenten is voor ons dan ook een gelijkwaardige stap naast be zuinigingen", zegt Van der Vlist. "Ik doe dan ook geen uitspraak over de meest wenselijke college- partner, omdat er nogal wat te on derhandelen valt". Keihard In die onderhandelingen staan voor de PvdA drie punten centraal waarover keiharde afspraken moe ten worden gemaakt. Een daarvan is de aankoop van natuurgebieden. "Een aantal gebieden is zo waarde vol datje ze moet aankopen en aan allerlei instellingen, zoals de Stich ting Natuurmonumenten, moet overdragen. Voor ons is het essen tieel dat de komende periode er een miljoen gulden extra per jaar wordt uitgetrokken voor natuur- en landschapsbehoud", stelt de PvdA'er, die uit Schiedam afkom stig is. Het tweede punt betreft het ver keer- en vervoersbeleid. Het staat voor de PvdA als een paal boven water dat de drukte op de Zuidhol landse wegen niet meer kan wor den opgelost door de aanleg van nieuwe verbindingen en het ophef fen van knelpunten. Er zal een to taalvisie moeten komen, waarin verbetering van het openbaar ver voer centraal staat. "We zitten in Zuid-Holland na tuurlijk hartstikke vol. We komen er niet uit met meer wegen. Als wij willen dat het zakelijk-verkeer en het goederentransport hun gang kunnen gaan, dan zullen we ervoor moeten zorgen dat het personen verkeer via het openbaar vervoer gaat. Wij zullen als provincie niet akkoord gaan met meer infrastruc turele werkzaamheden (wegen, nieuwe kruispunten, etc.-red.) als er niet gelijk essentiële besluiten worden genomen over verbetering van de capaciteit en kwaliteit van het openbaar vervoer". Van een geheel andere aard is de ecologische infrastructuur, het 'wegennet' tussen de verschillende natuurgebieden. Volgens de PvdA is een aantal, waardevolle natuur gebieden te klein om zelfstandig in stand te blijven. Via allerlei maat regelen zouden er verbindingen moeten komen tussen de natuur gebieden, waardoor ze wel worden behouden. Schandelijk Volgens Van der Vlist wordt het ouderenbeleid dè discussie voor de komende jaren op provinciaal ni veau, al liggen de uitersten al vast door de beperkte financiële midde len die het rijk samen met de taak heeft overgedragen aan de provin cies. Van der Vlist benadrukt dat de verantwoordelijkheid voor de hoogte van het bedrag bij de Twee de Kamer ligt en dat daardoor de beleidsruimte van de provincie be perkt is. "Het ouderenbeleid be treft zo'n gigantische stroom geld. Dat is een molensteen die om je nek hangt. Je kunt onmogelijk dat uit je eigen middelen bijpassen. Wij kunnen de verantwoordelijk heid niet overnemen van de Twee de Kamer". "Het schandelijke van het be jaardenbeleid is, dat in feite van de ene op de andere dag een hele forse bezuiniging is doorgevoerd door het kabinet. Dat slaat direct terug op de mensen, die vanaf de oorlog dit land hebben opgebouwd en nu op hoge leeftijd in een verzor gingstehuis zitten. En die bezuini ging is doorgevoerd met een soort theorie dat de familie maar weer de taken moet overnemen die jaren lang door het rijk zijn uitgevoerd", schetst Van der Vlist de situatie. Nu is hij niet tegen een aanpassing van het ouderenbeleid die ook tot bezuinigingen kan leiden, maar dan zal daarover wel eerst moeten worden gesproken. En pas daarna de bezuiniging worden gereali seerd. "Dit kabinet doet het pre cies andersom". De PvdA-lijsttrekker windt zich op als het verzet van de confessio nele partijen tegen het onderwijs beleid wordt genoemd. De kleine rechtse partijen, maar ook het CDA zien met lede ogen aan dat de provincie de behoefte aan open baar onderwijs in bepaalde gebie den van de provincie onderzoekt. "Die houding is toch schandelijk", reageert Van der Vlist. "De provin (foto Wim Dijkman) PvdA-lijsttrekker Van der Vlist: "Ook de VVD zal water in de wijn moeten doen". Mr.dr. J.H. Peters, algemeen directeur van het Academisch Ziekenhuis Leiden: "De manager wil het streven van de specialist niet tegen werken. Waar ik erg voor pleit is dat iedereen binnen de instelling door dezelfde doelstellingen wordt gedreven". (archieffoto) Lezing Amnesty Amnesty International afde ling Leiden organiseert donder dag een schrijfavond ten behoeve van zes gewetensgevangen uit Taiwan, Laos en Mexico. De avond wordt gehouden in het Westerkwartier aan de Ten Kate- straat 10a en begint om 20.00 uur. In het Academiegebouw van de universiteit aan het Rapenburg wordt donderdag een door het In- stitut Francais de la Haye geor ganiseerde lezing gehouden over Lodewijk Meyer (1630-1681). Meyer studeerde in Leiden medi cijnen en filosofie en was een vu rig aanhanger van Descartes en verkeerde in kringen rond Spino za. De lezing wordt, in het Frans, gegeven door Jacqueline Lagree en Pierre-Francois Moreau, bei de docenten filosofie in Rennes en aan de Sorbonne. Aanvang 14.15 LEIDEN - "Vroeger, toen het nog niet op kon met de financiële middelen werd er in de gezondheidszorg maar op te grote voet geleefd. Men keek niet op een paar duizend gulden meer of minder. De gezondheids zorg in Nederland was het stokpaardje, het hoogste goed, een sociale verwor venheid waarvoor kosten noch moeite werden ge spaard", aldus mr. dr. J.H. Peters, algemeen directeur van het Academisch Zie kenhuis Leiden die het bankroet van de gezond heidszorg verwacht indien geen maatregelen worden genomen. door Annemiek Ruyrok Aan het begin van de jaren tachtig ging het mis: de kosten rezen de pan uit en de overheid begon paal en perk te stellen aan de uitgaven. "Een overval, waarop de directies niet waren voorbereid", aldus Pe ters. In zijn onlangs verschenen boek 'Ziekenhuis en strategie' geeft hij aan hoe het zou moeten: een beter samenspel tussen mana ger en specialist. Waren in de ge zondheidszorg nog maar enkele ja ren geleden begrippen als manage ment en marketing vieze woorden, nu worden ze gebezigd als een van zelfsprekendheid. "Bij de invoering van de budget tering van de algemene ziekenhui zen waren er geen goede beleids plannen. In het verleden was er meer geld beschikbaar en hoefde er minder verantwoording over het beleid te worden afgelegd. Met het nieuwe systeem van financiering is het zaak om precies te weten watje wilt en waar je naar toe gaat". Vol gens Peters moeten zeker academi sche ziekenhuizen hun zwaarte punten kiezen. "Waar ben je goed in en waarin minder? Die vraag moet steeds worden gesteld". Als reactie op de door de over heid opgelegde bezuinigingen gin gen ziekenhuisdirecties over tot de zogenaamde kaasschaafmethode: van elke afdeling werd een 'plakje' afgesneden. Een formatieplaats minder hier, een bed minder daar. Zo werd het budget bewaakt. "Een foute methode, een bewijs van on vermogen", is Peters' waardering voor deze manier van bezuinigen. "Je moet weten waar je beperkin gen liggen en wat je kwaliteiten zijn. En daar moetje bezuinigingen naar richten. Waarin je als acade misch ziekenhuis goed bent, moet worden versterkt. Wat minder is, kan worden ingekrompen. Daarbij zoek je samenwerking met algeme ne ziekenhuizen". Ziekenhuizen hebben volgens Peters de verleiding niet kunnen weerstaan om veel specialismen in huis te halen- Dat gebeurde uit prestige-overwegingen en omdat er toch genoeg geld beschikbaar was. "Kleine ziekenhuizen hebben een wezenlijke functie, maar ze kunnen nu eenmaal geen topzorg leveren. Dat is voorbehouden aan academische ziekenhuizen. Niette min zijn zij de dobber van de gehe le gezondheidszorg. Vanwege de samenwerking met de eerste-lijn: ze staan dicht bij de huisartsen". De primaire taak van een acade misch ziekenhuis is volgens Peters om zaken vanuit de specialistische geneeskunde tot ontwikkeling te brengen. "Maar ook tussen specia listen en huisartsen moet een goe de relatie bestaan. Een academisch ziekenhuis is een strategisch zie kenhuis. Het kan niet zonder een intensieve relatie met de eerste- lijn. Ernstig zieken, zoals je die hier veel hebt, kunnen de steun van hun huisarts niet missen. Die moet gemakkelijk toegang tot het zie kenhuis hebben. Het zou toch dwaas zijn als de huisarts hier een patiënt heeft zonder te weten wat er met hem of haar gebeurt". Consument Wanneer het marktgericht den ken opgang doet in de ziekenhui zen, zal ook worden beseft dat de patiënt de doelgroep is en dat de huisartsen voor de toelevering zor gen. De patiënt als consument van het ziekenhuis. Volgens Peters moet er dan ook meer patiëntge richt worden gewerkt. "Het imago als zou de patiënt alleen maar een middel zijn moet worden wegge poetst. De patiënt is - ook in een academisch ziekenhuis - geen proefdier. Er gebeurt niets tegen de wil van de patiënt in, de afde ling medische ethiek houdt het protocol scherp in de gaten". "Ook de klacht van sommige pa tiënten dat er steeds een andere arts aan het bed komt, moet se rieus worden genomen. We moeten ervoor zorgen dat er continuïteit in de behandeling komt. Er moeten goede dossiers worden aangelegd. Verpleegkundigen moeten meer in teamverband werken. Polikliniek- managers moeten de beheersmati ge aspecten van de afdelingen in het oog houden. De patiënt moet centraal staan. Organisatorisch kan dat hier heel goed". Bepaalde vroeger de specialist wat er moest gebeuren en worden aangeschaft, de budgettering bracht daarin verandering. "De specialisten krijgen tegenwoordig nogal wat voor hun kiezen. We moeten de individuele specialist niet aanwrijven wat heel Neder land heeft gewild". De zieken huismanager gaat af op het advies van de specialist. "Maar alles wordt beslist niet zonder meer als zoete koek geslikt. Er worden wel toetsingen gemaakt". Volgens Pe ters snijdt een specialist zichzelf in de vingers, wanneer hij te royaal of onzorgvuldig omspringt met het hem toebedeelde budget. "Klopt hij dan de volgende keer bij de ma nager aan, dan zal hij nul op het rekest krijgen". Managers De bezuinigingen stellen volgens Peters meer eisen aan de kwaliteit van managers dan vroeger het ge val was. "Ze moeten leren omgaan met budget-verantwoording. Te genwoordig stromen er veel mana gers vanuit het bedrijfsleven de ge zondheidszorg in. Zo krijg je een bedrijfsgerichter aanpak". Peters' boek verschijnt op het moment dat het functioneren van de directie van het Leidse Acade misch Ziekenhuis op zijn minst omstreden is. In opdracht van het bestuur heeft het organisatiebu reau Twijnstra en Gudde een rap port opgesteld, waarin een halve ring van het aantal directieleden wordt bepleit. Volgens het rapport werkt de directie niet adequaat, onder meer omdat zij onderling sterk is verdeeld, geen beslisingen neemt en niet weet te delegeren. In zijn boek schrijft Peters letterlijk: "Bij meerhoofdige collegiale direc ties zijn de aandachtsgebieden ver kokerd. Directieleden zijn super- diensthoofden. Consequentie hier van is dat directieleden, wanneer ze een dag niet aanwezig zijn, ge mist worden. In directievergade ringen worden voor ad hoc-proble- men kleinschalige oplossingen ge vonden. Dat is onjuist, het topma nagement moet zich losmaken van de eigen zuilen, moet de verant woordelijkheden overdragen aan het niveau onder zich. Dit dienst hoofdenniveau is terzake kundig en goed ingevoerd in de organisa tie". Een decentralisatie, waaraan de directie en de staf van het AZL nog niet toe is, wil men Twijnstra en Gudde geloven. Toch zou dit vol gens Peters de enige goede weg zijn: "Waar ik erg voor pleit is dat iedereen binnen een instelling door dezelfde doelstellingen wordt gedreven. De manager wil het stre ven van de specialist niet tegen werken, maar handvaten aanrei ken, bepaalde zwaartepunten zelfs stimuleren". Het management mag niet pas sief zijn, specialisten moeten op iets kunnen worden aangesproken, aldus Peters. "Maar dan moeten ze het vertrouwen hebben dat dat vruchten oplevert. Kijk, een mo biele niersteenvergruizer zou een kwaliteitsverbetering betekenen. Je spaart er een hoop operaties mee uit. En dan zal het de overheid een zorg zijn als we zo'n ding aan schaffen, als het maar binnen het bestaande budget past". Ajax Hij vergelijkt het Academisch Ziekenhuis met een voetbal topteam: "Als er bij Ajax een spe ler weggaat, moet er een nieuwe van dezelfde kwaliteit worden ge vonden. Zo is het ook met specia listen. Sommige afdelingen draai en op de kwaliteit van één man. Gaat die weg, dan moet er een ver vanger komen. Om de kwaliteit te handhaven en de continuïteit te waarborgen". Maar net als met Ajax is het in de Nederlandse gezondheidszorg ook niet best gesteld. Peters geeft dat volmondig toe: "Er zijn proble men. Die kunnen zich ophopen. Vandaar dat ik pleit voor het ver leggen van de koers". Daarom ook beoordeelt hij de plannen van de Nijmeegse specia list Boerema om samen met een warenhuisconcern een keten van commerciële klinieken in Neder land op te zetten positief. "Ik be grijp de terughoudendheid daar over, de negatieve reacties. Maar dit soort ideeën wordt met name ingegeven, omdat het in Nederland lange tijd. aan inventiviteit heeft ontbroken. In de VS is men wat de gezondheidszorg betreft uitermate creatief. Als je nu ziet dat Neder land van dit idee alleen al op zijn kop staat, dan is dat een teken aan de wand". Winst van bijna vier miljoen bij Infotheek LEIDEN - Infotheek (handel in kleine computers voor zakelijk ge bruik) heeft over 1986 een resultaat behaald dat zeer licht gunstiger is dan was voorspeld bij de introduc tie van de aandelen op de parallel- markt van de Amsterdamse effec tenbeurs in november. De netto winst bedroeg 3,6 miljoen gulden bij een omzet van 65,7 mihoen gul den. De directie verwacht een toe neming van de omzet met 60 tot 80 procent dit jaar en een nettowinst van 5,5 miljoen gulden tot 6,5 mil joen gulden. Infotheek heeft al vestigingen in Leiden, Rotterdam, Den Haag en Utrecht en denkt er binnenkort een te openen in Amsterdam. On langs werd een raamovereenkomst gesloten met de universiteit van Leiden, die de komende twee jaar alle personal computers van het merk IBM en de randapparatuur bij Infotheek zal bestellen. Een ge lijksoortige afspraak is gemaakt met de Rijksuniversiteit te Utrecht. Infotheek voorziet dlft de ze overeenkomsten zullen resulte ren in orders tot een totaal bedrag van 10 miljoen gulden.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 15