UMdïtidSh Steeds Weer piraat op de kabel Waarschijnlijk enkele duizenden illegale aansluitingen op FilmNet Elf bedrijven leveren tijdens de piekdagen water aan LDM leidsch dagblad: Sweet tv kondigt meer uitzendingen aan Oud-notaris Lagerweij overleden Verkoper gewond bij overval Uitreiking Koksprijs en Marie Parijsprijs Schoudertas gestolen uit koffiehuis WOENSDAG 18 FEBRUARI 1987 LEIDEN - Televisiekijkers in de Leidse regio zijn de laatste weken verrast door uitzendingen van een piraat die zichzelf Sweet tv noemt. De piraat dringt binnen via de Duitse zenders en heeft tot op heden, uitgezonderd een enkel pornofilmpje, vooral reclameuitzendingen voor zichzelf verzorgd. Ad verteerders worden opge roepen via een postbus in Leiden hun interesse te to nen. De eigenaar van de postbus zegt echter van niets te weten. Sweet tv zegt verbonden te zijn aan een gelijknamige radiopiraat die via de FM-band uitzendt. De televi sieuitzendingen van de piraat zijn doorgaans van slechte kwaliteit en duren maar kort. Geluid ontbreekt veelal en het beelmateriaal wordt geregeld onderbroken door de Duitse zender die de piraat pro beert weg te drukken. De uitzen dingen duren meestal niet langer dan enkele minuten maar worden om het uur herhaald. Gebruikelijk is dat de tv-piraat zich excuseert voor de slechte beeldkwaliteit. Tijdens de uitzenidingen wordt aangekondigd dat de kwaliteit op korte termijn beter wordt. Onder nemers worden uitgenodigd om te adverteren: via de radio kost dat 200 gulden per maand, een kwar tiertje tv-reclame komt op 1000 gulden. De piraat is in alle 14 ge meenten die zijn aangesloten op de mast in Oegstgeest, te ontvangen. Het bereik is 500.000 kijkers, zo wordt beweerd. Postbus Het contactadres van de piraat is een postbus in het postkantoor De Kopermolen in de Merenwijk. De eigenaar van de postbus, een be woner van de Merenwijk, ontkent elke betrokkenheid bij de illegale tv-uitzendingen. Hij zegt inmid dels ook al door de Radio Controle Dienst (RCD) te zijn benaderd en moet een dezer dagen op het poli tiebureau verschijnen om een ver klaring af te leggen. Hij sluit niet uit dat zijn postbus gebruikt wordt door "enkele vrienden die nogal technisch aangelegd zijn", maar zegt tot op heden geen post voor de piraat ontvangen te hebben. "Het is een vervelende affaire", aldus de Merenwijker. De piraat weet zijn programma's op de buis te brengen door met een sterke zender in te stralen op de schotel van de televisiemast in Oegstgeest. Bij voorkeur worden de zwakke zenders gebruikt om doorheen te stralen. Het signaal van de oorspronkelijke zenders DEN HAAG/LEIDEN - De Leid- sche Duinwatermaatschappij (LDM) kan tijdens 'piekdagen', wanneer een tekort aan drinkwater dreigt, rekenen op leverantie van elf waterleidingbedrijven uit Zuid- Holland. Aanvankelijk zou alleen het Haagse waterleidingbedrijf het eventuele tekort aanvullen. Maar volgens de provincie kan Den Haag dit niet in zijn eentje bolwer ken. De toegezegde medewerking is het resultaat van een bespreldng tussen het provinciebestuur en de waterleidingbedrijven. De bedrij ven komen vóór 1 april met concre te maatregelen/afspraken over de steun aan de LDM. Het tekort van de LDM kan op zomerdagen oplopen tot 33.000 ku bieke meter. Om in dit tekort te voorzien is een aantal maatregelen getroffen, onder meer de inkoop van drinkwater van Den Haag (25.000 kubieke meter). Dit is ech ter alleen mogelijk als het Haagse bedrijf water kan betrekken van andere waterleidingbedrijven. Het Rotterdamse waterleiding bedrijf zal, via de Westlandse Drinkwaterleiding Maatschappij en de Stichting Drinkwaterleiding 'De Tien Gemeenten', een groot aandeel hebben. Bij deze steun operatie zijn in totaal tien waterlei dingbedrijven betrokken. De drinkwatervoorziening in hun ei gen regio zal hierdoor niet in ge vaar komen. Om aan de grote vraag aan water te voldoen, voerde de LDM in het verleden niet voorgezuiverd water rechtstreeks naar de nazuivering. Er werd zo een stap in de zuivering overgeslagen. Aan deze praktijk werd vorig jaar een einde gemaakt. De Inspectie van de Volksgezond heid kon niet akkoord gaan met deze zuiveringsmethode. Volgens wethouder Kuijers, commissaris van de LDM, is het noodzakelijk nu maatregelen te ne men om een veiligheidsmarge in te bouwen en er zeker van te zijn dat de LDM ook op piekdagen vol doende water kan leveren. Het is niet bekend hoeveel water de duin winning exact oplevert omdat voorheen niet voorgezuiverd water werd gebruikt om de capaciteits problemen op te lossen. Kuijers: "We hebben bij de drinkwaterpro- duktie het vooijaar te maken met een aantal onzekerheden. Het is niet duidelijkheid hoe de door loopsnelheid van het water in de duinen zal zijn; ook weten we niet in welke mate de algengroei de doorlaatbaarheid van de duinpan nen beïnvloedt. Dat laatste pro bleem hopen we op te lossen door de bouw van een voorzuivering in Katwijk". Aan de extra maatregelen zullen volgens Kuijers geen hogere kos ten voor de afnemers verbonden zijn. Ook komt de uitkering die de LDM jaarlijks aan de gemeente Leiden - als aandeelhouder- doet, niet in gevaar. wordt hierdoor weggedrukt. De verwachting is echter dat Sweet tv het niet lang zal maken. De uitzen dingen worden nu nog getolereerd zodat de Radio Controle Dienst de zender kan opsporen. Klachten De RCD vermoedt dat de zender op een flat in de Merenwijk staat. Zodra de piraat het te bont maakt, wordt de zender afgesloten - vorige week is dat een keer gebeurd - en krijgt de tv-kijker het bekende bal- kenpatroon te zien. Het is tech nisch nagenoeg onmogelijk om daar doorheen te breken. Zowel bij de politie als bij de ka belexploitant zijn al veel klachten binnengekomen over de piraat. De heer Noordermeer (secretaris van de gemeenschappelijke regeling kabeltelevisie): "Maar ook als we de balken er op zetten, krijgen we klachten van mensen die tussen de uitzendingen van de piraat door toch graag naar 'Duitsland' kijken. Het is een vorm van pesterij, die piratenuitzendingen". Een aantal jaren geleden was pi raterij een populaire bezigheid in de Leidse regio. De PTV was een veel bekeken piratenzender die de uitzendingen vooral vulde met por nofilms. Nadien werd besloten het kabelnet te beveiligen door bij de mast in Oegstgeest de toevoer van signaal te onderbreken. Sindsdien is tv-piraterij niet alleen een inci dentele maar vooral kortstondige gebeurtenis geworden. De mast in Oegstgeest waar de signalen voor de kabel in de regio wor den ontvangen. Een piraat is erin geslaagd zich toegang te verschaffen tot het net. (archieffoto) gerweij overleden. Mr. Lagerweij, geboren te Dokkum in 1910, volg de in 1961 notaris A.H. Doijer op, op wiens kantoor hij tot die tijd de vacante functie had vervuld. Mr. Lagerweij bleef tot 1980 notaris te Leiden. Toen werd hij opgevolgd door mr. H.D. Teenstra. LEIDEN - Bij een overval op een kledingzaak in de Haarlemmer straat is gisteren een bedrag van 1500 gulden buitgemaakt. De ver koper liep hierbij een vleeswond aan het been en is daarvoor behan deld in het Diaconessenhuis. De 19-jarige verkoper was alleen in de winkel toen de mannen om streeks 16.00 uur de winkel betra den en enkele kledingstukken pas ten. Op een onverwacht moment overvielen zij de verkoper, die ach ter de kassa stond, met een scherp voorwerp, waarschijnlijk een mes. Er ontstond een worsteling, waar na de mannen er met de inhoud van de kassa vandoor gingen. De politie heeft de daders nog niet kunnen aanhouden. LEIDEN - In Leiden wordt op gro te schaal illegaal naar FilmNet ge keken. FilmNet, dat vanaf 1 no vember in Leiden te ontvangen is, heeft nog slechts 224 betalende abonnees weten te werven. Dat is nog geen procent van het totale aantal kabelaansluitingen. Het per centage Filmnet-abonnees in de andere grote steden ligt aanmerke lijk hoger. Hoewel dat niet precies is na te gaan, wordt algemeen aangeno men dat het thuis in elkaar knutse len van ontvangers waarmee het programma van FilmNet op de buis kan worden getoverd, om vangrijke vormen heeft aangeno men. Een woordvoerder van Stads kabei schat dat een paar duizend Leidenaren illegaal naar FilmNet kijken. Volgens opgave van FilmNet ligt het percentage abonnees in Rotter dam op 5 procent en in Amsterdam op 10 procent. In een met Leiden vergelijkbare stad als Utrecht waar FilmNet ook nog maar kort uit zendt, telt FilmNet 5 procent abon nees. Volgens een woordvoerder van het bedrijf is het onverklaar baar waarom Leiden zo laag scoort. Redactie: Wim Brands Annemiek Ruygrok Het kastje Straks zullen aanstaande echtpa ren niet meer het genoegen sma ken om hun namen in het kastje naast de ingang van het ge meentehuis te kunnen lezen. Door een wetswijziging zijn ge meenten binnenkort niet langer verplicht alle huwelijksafkondi gingen openbaar te maken. Het voorstel moet nog wel door de Eerste Kamer worden geloodst, maar zal daar hoogst waarschijn lijk op weinig tegenstand stui ten. Gemeentevoorlichter Wim Is- sendonk zegt dat het besluit door de gemeente Leiden wordt toe gejuicht. "Het is toch heel ouder wets om nog op zo'n manier be kend te maken wie er gaan trou wen. Het is destijds ingesteld om burgers de kans te geven be zwaar te maken tegen een voor genomen huwelijk. De praktijk heeft uitgewezen dat van die mo gelijkheid nooit gebruik wordt gemaakt, dus het heeft geen en kele functie meer. Het is alleen nog maar een curiositeit". Volgens Issendonk kleven er daarentegen wel bezwaren tegen het ophangen van voorgenomen huwelijken in het kastje. "Op de aankondiging staat ook met wie de aanstaande bruidsparen in het verleden getrouwd geweest zijn. Dat is vaak toch vervelend. Dat gaat andere bewoners ge woon niets aan. Zo'n aankondi ging met naam en toenaam is dus in strijd met de privacy van de mensen die in ondertrouw zijn. Normaal komen de namen van mensen die gaan trouwen in de krant, maar als dat ze dat niet willen gebeurt het ook niet. Er is geen verplichting en dat is toch veel beter". De wetswijziging is nog niet of ficieel, dus een datum is nog niet te geven. Voorlichter Issendonk hoopt echter wel dat de maatre gel pas in januari volgend jaar van kracht wordt. "We hebben op dit moment honderden voor bedrukte acten, waarop staat dat van het voorgenomen huwelijk openbaar melding is gemaakt. Die zouden dan allemaal veran derd moeten worden of anders moeten worden weggegooid. Di rectie burgerzaken zegt dat ze daarvoor in januari echt gereed zijn". De man die 'trouw' de aankon digingen in het kastje hangt is ambtenaar van de burgelijke stand C.C.P. Kempen. Hij doet dat al 18 jaar. Vindt hij het niet jammer dat dit nu gaat verdwij nen? De heer Kempen reageert koel tjes. "Nou nee, want het is wel omslachtig werk. Je bent toch snel een paar uurtjes bezig met het uittikken van zo'n lijstje. Nu valt er dan een klein deeltje van mijn taak weg. Ik weet nog niet wat er in de plaats komt". Zover Kempen weet is er nog nooit be zwaar gemaakt tegen een aange kondigd huwelijk. "Ach, wie leest dat nou?. Dat gebeurt toch alleen door de mensen die gaan trouwen. Die vinden het leuk om hun eigen naam te lezen. Ze vra gen vaak een fotocopietje voor hun fotoalbum. Soms wordt er ook weieens een foto gemaakt van het kastje zelf. Dat vinden mensen leuk om te bewaren", zo zegt Kempen. Wat er met het kastje gaat ge beuren is nog niet bekend. Waar schijnlijk wordt het door de huis houdelijke dienst weggehaald. Postzegelkiosk (1) Al eerder heeft in deze rubriek iets gestaan over de kiosk aan de Jan van Houtkade waar elke za terdag een postzegelbeurs wordt gehouden. Bewoners maakten in oktober 1985 bij de gemeente be zwaar tegen de kiosk. Er werd een door de bewoners onderte kende brief bij de gemeenteraad, B en W, en de verantwoordelijke ambtenaar gedeponeerd. Daarna hebben de bewoners schriftelijk nooit meer iets vernomen over de afwikkeling van de zaak, al dus bewoners van de Jan van Houtkade. Een bewoner zegt dat het gaat om een smerige kiosk, vol met posters, stickers en bovendien met een neonreclame die aan en uit gaat. "Deze kiosk is destijds zomaar zonder enig overleg door de gemeente neergekwakt. Daar voor heeft er een koffïetent ge staan die er tenminste fatsoenlijk uitzag. Die had wat Amsterdams, een gezellige levendigheid. De eigenaar schonk ook nog een keurige kop koffie. Toen deze koffïetent wegging, vonden we dat toch wel prettig want er kwam een stuk groen bij. Dat hebben we hier niet al teveel. Tot onze grote schrik kwam daar echter een kermistent voor in de plaats. Bovendien is voor deze kiosk helemaal geen vergunning afgegeven", zegt een boze bewo ner. Hij zegt de eigenaar van de kiosk het allerbeste te gunnen, maar niet de hele week tegen een 'vuile tent' te willen aankijken: "De kiosk wordt alleen op de za terdag gebruikt. Geef de man Nieuwe abonnees van FilmNet worden door het bedrijf voorzien van een speciaal ontvangertje dat Aanpassing het binnenkomend signaal ver taald en geschikt maakt voor ont vangst. De ontvanger (de zoge naamde decoder) bestaat uit een pakketje elektronica en is voor die genen die over een schema ervan beschikken, eenvoudig na te bou- Voor het juiste prijsinzicht: Een abonnement op FilmNet kost maandelijks (afhankelijk van het aantal uren dat men wil kijken) 24 tot 32 gulden, het gebruik van schroevendraaier en soldeerbout kan dus een aanzienlijke besparing opleveren. Frequentie Om deze knutselaars de lust tot copiëren van de decoders te ontne men, wordt de frequentie van het FilmNet-signaal geregeld gewij zigd. Bij elke verandering van de frequentie is het huis-, tuin- en keukenontvangertje waardeloos en moet een nieuwe worden inge bouwd die is afgestemd op de ge wijzigde frequentie. Een woord voerder van FilmNet zegt zich niet druk te maken over de thuisarbeid van deze knutselaars omdat de ille gale ontvangertjes slechts enkele dagen of weken bruikbaar zijn. "Ie dere techneut kan zo'n ontvanger tje bouwen. Wij treden pas op als ze op grote schaal op de markt wor den gebracht of wanneer er mee wordt geadverteerd", aldus de heer Klap van FimNet. De Leidse Elektronica-handelaar Kok weet wel waarom FilmNet in Leiden zo weinig abonnees heeft. Hij verkoopt de onderdelen voor de illegale ontvangertjes en doet er goed zaken mee. "Het schema ligt bij ons op de toonbank. Voor 7 gul den aan onderdelen ben je klaar, iedereen kan het in elkaar zetten. Er komen hier wekelijks zo'n 30 klanten die de onderdelen voor het ontvangertje willen hebben". Kok erkent dat het ontvangertje waardeloos wordt wanneer het sig naal van frequentie wordt veran derd. Maar ook daarin kan worden voorzien. Een aangepaste ontvan ger die dit probleem aankan, kost 200 gulden. Het probleem speelt volgens Kok niet "omdat FilmNet nog maar één keer van frequentie is veranderd". In de meeste gemeenten betaalt FilmNet een bedrag aan de kabel exploitant (in de regel het gemeen tebestuur) voor iedere abonnee die zich aanmeldt. Dit bedrag geldt als vergoeding voor het gebruik van het kabelnet. Hierdoor kost het il legale kijken niet alleen FilmNet, maar ook verschillende gemeenten veel geld. In Leiden doet zich die situatie niet voor. Als eerste ge meente in Nederland bedong Lei den van Filmnet destij d een ver goeding ineens. Zodoende interes seert het de gemeente weinig dat veel Leidenaren een loopje nemen met Filmnet. Maar FilmNet interesseert dat natuurlijk wel, maar het heeft geen mogelijkheden om op te treden te gen de verkoop van elektronica waarmee (toevallig) ook een ont vangertje in elkaar kan worden ge zet. Pas wanneer de complete ont vanger over de toonbank van eige naar wisselt, kan de rechter wor den ingeschakeld zoals reeds eer der met succes is gebeurd. Naar verluidt heeft een vertegenwoordi ger van FilmNet zich inmiddels bij de firma Kok gemeld om na te gaan in hoeverre deze juridisch aangesproken kan worden. een plaats op de markt". Hij richt in zijn tirade vooral pijlen op een ambtenaar de van directie ruim telijke ordening, W. Smits. Postzegelkiosk (2) Die zegt dat de bewoners inder daad nooit schriftelijk op de hoogte zijn gesteld, maar dat er wel degelijk telefonisch contact is geweest. Op die manier heeft de ambtenaar de betrokken be woner verteld dat de nodige po gingen zijn ondernomen om de kioskhouder een bevredigende plaats te geven. "De kiosk heeft jaren op de Stationsweg gestaan. Door de geplande nieuwbouw op die plaats moest het huisje ver huizen naar de hoek van het Le vendaal en Korevaarstraat. Na verloop van tijd moest de kiosk ook daar verdwijnen. Het meest voor de hand liggende alternatief was toen de Jan van Houtkade", zo schetst Smits de voorgeschie denis. Nu is de gemeente al geruime tijd bezig een andere plaats te vinden voor de kiosk. Dat is vol gens Smits geen eenvoudige zaak. Voortdurend moeten be langen tegen elkaar worden afge wogen. "Eerst zou de kiosk op een parkeerplaats bij de Kore vaarstraat komen. Omdat dit ten koste zou gaan van een parkeer plaats voor gehandicapten, heb ben we dat niet gedaan want dat laatste vinden we belangrijker. Ook is geprobeerd om de kiosk te vestigen in het brugwachters huisje op de brug van de Lange Mare, dat eigendom is van de markt- en warendienst. Die had zelf een andere bestemming daarvoor, dus dat ging ook niet door". Tot op de dag van van daag heeft zich nog geen ge schikt alternatief aangediend want, zo zegt Smits, "je moet ook de belangen van de kioskhouder in het oog houden. De eigenaar (foto Wim Dijkman) mag je niet op een schopstoel zetten". Smits zelf geeft toe dat hij het idee van een kiosk aan de Jan van Houtkade wel aardig vond. "Naast de bloemenkoopman en de ijscoboer zou de kade iets boulevard-achtigs kunnen krij gen. Een klein tentje zou volgens mij daar niet misstaan. Maar goed, dat vind ik als stedebou wer en dat mag niet ontaarden in persoonlijke willekeur. Als de bewoners dat niet willen houdt het op. Daarom zijn we nog steeds op zoek naar een andere plek". Over de vergunning is nog een aantal vraagtekens. Volgens Smits betreft het een moeilijk ge val. "Moet zo'n kiosk nu een bouwvergunning hebben of niet. Tenslotte gaat het om een mobiel huisje". Smits heeft het eens aan een juridisch adviseur voorge legd, maar weet niet meer pre- I cies wat toen de uitkomst was. LEIDEN - Op dinsdag 24 februari zal mr. K. J. Cath, voorzitter van het College van Bestuur van de Leidse Universiteit, de C.J. Kokprijs 1985 en de Marie Parijsprijs 1985 uitrei ken. De bij de prijzen behorende geldbedragen zijn elk 4.000 gulden groot. De C.J. Kokprijs gaat naar dr. R.R.P. de Vries, werkzaam bij de vakgroep immunohaematologie. Hij ontvangt de prijs voor zijn baanbrekende werk op het gebied van de lepra, een ziekte die tot ern stige invaliditeit kan leiden. LEIDEN - Uit een koffiehuis aan de Beschuitsteeg is gisteravond een schoudertas met daarin 600 gulden, een rijbewijs en bankpas- jes gestolen. De tas was van een 25- jarige vrouw uit Katwijk, die haar eigendom bij het verlaten van de zaak was vergeten. Bij terugkeer bleek de tas verdwenen. Winnaar van de Marie Parijsprijs is dr. J.A. Kramps, hoofd van het biochemisch laboratorium van de vakgroep longziekten. Hij ont vangt deze prijs voor zijn succes volle studie naar het ontstaan van longemfyseem, een belangrijk volksgezondheidsprobleem. De C.J. Kokprijs wordt jaarlijks toegekend aan een studerende of afgestudeerde aan de Leidse Uni versiteit die heeft blijk gegeven van een uitgesproken begaafdheid voor mathematische of medische problemen. De prijs werd in 1965 ingesteld door de gepensioneerde biologieleraar C.J. Kok, die in zijn testament de universiteit tot enig erfgenaam had gemaakt. Voor de Marie Parijsprijs stichtte in 1966 dr. A.H. Parijs, zelf in 1928 aan de Leidse Universiteit tot doc tor in de wis- en natuurkunde ge promoveerd, een fonds, dat onder zoekingen op chemisch of medisch ondersteunt. De Marie Parijsprijs, die uit dit fonds wordt betaald, gaat jaarlijks naar (teams van) me dische onderzoekers binnen de medische faculteit Leiden die be zig zijn met klinisch ontwikke lingsonderzoek dat kan worden ge kenmerkt als veelbelovend. De prijsuitreiking is om half vier in collegezaal 2 van de afdelmg fy siologie aan de Wassenaarseweg.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 13