Ruding: meevallers besteden aan tekort Lubbers opent aanval op Kok 'Onhygiënisch, zeggen ze? 11c durf er van de vloer te eten' Vier jaar cel voor dodelijke steekpartij station Hilversum Minder zorg: toestand zwakzinnigen achteruit Uroloog gaat door met centra Niet-rokers verenigen zich Soldaten en legerleiding in de clinch over kazerne-maaltijden DINSDAG 17 FEBRUARI 1987 ML'li'HII'.M'l PAGINA 3 Discussie ontbrandt over uitlatingen De Korte VALKENBURG/DEN HAAG/YERSEKE/DRONTEN (ANP) - De discussie over de be steding van de belastingmeevaller van drie miljard gulden is in alle hevigheid ontbrand. Nadat minister De Korte (economische zaken) dit weekeinde liet weten het geld te willen gebruiken voor een belastingverlaging, zei minister Ruding (financiën) gisteren het 'lo gisch' te vinden om het geld te gebruiken voor verlaging van het financieringstekort. D66-leider Van Mierlo en het CNV willen het geld liever gebruiken voor meer atv en werkgelegenheid. Ruding zei gisteren bij een spreek beurt in Limburg dat 'het vreemd is over ruimte te praten als het te kort nog steeds veel te hoog nog kleven aan aard en omvang in de belastingmeevaller. "Het is aar zeer de vraag of er per saldo sprake is van blijvende meevallers bewindsman noemde het 'gevaar- van flinke omvang." temperde hij lijk om meevallers in de ontvang stensfeer te gebruiken voor verho ging van de overheidsuitgaven, die nog steeds veel te hoog zijn'. De minister zette in Valkenburg uitvoerig uiteen welke vraagtekens de verwachtingen. Ruding noemde als mogelijke tegenvallers over schrijdingen in de WIR, EG-uitga- ven, renteverlies door vervroegde aflossing woningwetwoningen, la gere aardgasbaten door val dollar- koers en een tegenvallende export, met nadelige gevolgen voorbelas tingopbrengsten en werkloos heidsuitgaven. PvdA-leider Kok zal vandaag in de Tweede Kamer premier Lub bers aan de tand voelen over de uit spraken van De Korte. Hij wil het wekelijkse mondelinge vragenuur tje benutten om Lubbers kritiek te ontolokken op het feit dat De Kor te met zijn uitspraken vooruitloopt op de discussie in het kabinet. Kok wil vandaag ook De Korte zelf aan de tand voelen. UTRECHT (GPD) - De dertigdui zend zwakzinnigen in Nederlandse inrichtingen krijgen door de bezui nigingen veel te weinig aandacht en dreigen daardoor steeds verder in hun ontwikkeling terug te val len. Als protest hiertegen houdt het Landelijk Actiecomité Bezuini gingen Zwakzinnigenzorg op za terdag 21 februari in Utrecht een manifestatie, gevolgd door een de monstratieve tocht door de stad. De organisatoren verwachten hier voor duizenden deelnemers. Volgens Paul Impens en Anneke van Gemerden, beiden lid van het actiecomité en werkzaam in zwak zinnigeninrichtingen in de provin cie Utrecht, gaan de bewoners van deze instituten zichtbaar achteruit. "Ik merk het in m'n eigen groep diep gestoorden op Dennendal", zegt Paul, "ze gaan lichamelijk en geestelijk ongewenst gedrag verto nen, omdat ze niet meer die aan dacht krijgen die ze gewend waren. Ze worden gewoon minder handel baar". Anneke: "Er is bij ons op De Heijgraaff in Woudenberg een jon gen met autistisch gedrag. Ik heb hem de laatste jaren zien op bloeien. De groepsleiding had tijd voor hem en daar had hij erg veel behoefte aan. Door alle bezuinigin gen kan dat niet meer. En het re sultaat is dat deze jongen weg kwijnt. Hij trekt de haren weer uit z'n hoofd en je ziet hem met de dag ongelukkiger worden". Uit reacties van groepsleiders in het hele land is het actiecomité er van overtuigd geraakt, dat de druk op de groepsleiding in zwakzinni geninrichtingen onverantwoord groot is geworden. "Er zijn allerlei extra taken bij gekomen door het wegvallen van personeel", aldus Anneke van Gemerden. "Normaal werken twee groepsleiders met een aantal gehandicapten, maar te genwoordig is daL er vaak nog maar één. Diep gestoorde bewo ners komen vrijwel niet meer bui ten, omdat er voor een wandelin getje met ze geen tijd meer is. Vakanties, die voor zwakzinnigen heel erg belangrijk zijn, worden ge halveerd". Volgens Paul Impens is de werk druk zo toegenomen, dat veel per soneelsleden in de ziektewet te recht komen. Ook de leerling- groepsleiders zijn de dupe van het beleid. "Om het personeelstekort te beperken worden ze vaak zon der enige begeleiding bij een groep gezet. Als een paar extra handen. Niemand heeft ook tijd om ze emo tioneel op te vangen. Heel pijnlijk. Sommigen lopen gillend weg, om dat ze er niet tegen kunnen". Voorbarig D66-voorman Van Mierlo vindt A»ff"nnnnA»»/A»m t-s De Korte veel te voorbarig, zo stel- AMol LRDAM (ANP) De rechtbank in Amsterdam heeft gisteren een (jg gisteren op een verkiezings- 24-jarige man uit Amstelveen veroordeeld tot vier jaar gevangenisstraf bijeenkomst in Yerseke. Net als wegens het doodsteken van de 23-jarige Michael Poyé uit Huizen. Deze Kok hekelde hij het feit dat de vi- u.i j i_. j e-premier opnieuw een standpunt werd vorig jaar op het station in Hilversum zonder enige aanleiding gevallen door de Amstelvener en nog drie anderen. De drie andere betrokkenen werden gisteren door de rechtbank veroor deeld tot twaalf weken gevangenisstraf of tuchtschool, waarvan tien we ken voorwaardelijk. Een van hen moet ook 500 gulden boete betalen voor deelname aan een mishandeling twee maanden voor de gebeurtenis op het station. Daarnaast kreeg een van hen als de bijzondere voorwaarde het volgen van een cursus sociale vaardigheden opgelegd. "Met bruut geweld is Michael neergestoken. Terwijl hij en zijn vriend rustig zaten te eten zijn zij op grove wijze gemolesteerd. Dit zinloze ge- gen de mogelijkheid brengt (na de affaire over het ongewenste staatsbezoek aan Japan) voordat daarover in het kabinet is gesproken. De WD brengt de belastingver laging volgens Van Mierlo 'te pas en te onpas' naar voren als profile- ringspunt. D66 heeft naar zijn zeg- belasting- weld heeft een groot verdriet bij de nabestaanden veroorzaakt en een verlaging voor de huidige regeer- ernstige maatschappelijke onrust", aldus de overwegingen van de recht bank. De symbolische schadevergoeding van één gulden die de familie van het slachtoffer had geëist, kon niet worden toegewezen omdat de wet hiervoor geen mogelijkheid biedt. De vier betrokkenen hebben inmid dels veel spijt over het gebeuren betoond. periode zeker niet uitgesloten, maar 'dan in relatie met arbeids duurverkorting, waar nu niets of weinig van terecht komt'. Het kabi net heeft 'enorme offers gevraagd voor het veiligstellen van het finan cieringstekort, waarbij belangrijke voorzieningen en maatregelen ach terwege zijn gebleven'. Daarom zou een meevaller voor atv moeten worden gebruikt, aldus Van Mier lo, Het CNV vindt dat de belasting meevaller gebruikt moet worden voor de langdurig werklozen, zei bestuurder Toxopeus van de In dustrie- en Voedingsbond CNV gisteren in Dronten. Toxopeus. coördinator arbeidsvoorwaarden beleid bij de bond, wil voor de langdurig werklozen eigen leer- en werkorganisaties opzetten die qua opzet te vergelijken zijn met de so ciale werkplaatsen. Er blijft vol gens hem, hoe men het ook wendt of keert, een harde kern van circa 400.000 werklozen over voor wie niemand echt een oplossing weet. 'Winst PvdA' SCHOONREWOERD (ANP) - De ooievaar is er vroeg bij dit jaar. Normaal komen ze pas zo rond maart/april weer terug van hun overwintering in Afrika, maar sinds gistermiddag huizen er twee ooievaars op het voorma lige gemeentehuis van het Zuidhollandse plaatsje Schoonrewoerd. Het nestis er al jaren en de bevolking wacht nu af of het tweetal zal besluiten om in het dorpje dit jaar te nestelen. Vogelliefhebbers beloeren de vogels nu met verrekijkers om de code op de ringen te ontcijferen en zo te ontdekken waar de vogels precies vandaan Het CDA begon gisteren officieel de campagne voor de statenverkiezin gen in het Zuidhollandse Poeldijk. De CD A-top kwam daarvoor bijna in vt?rctti\/t r-orv zijn geheel naar het dorpje. Premier Lubbers en fractieleider De Vries HILVERSUM (GPD) bespraken voor de aanvang nog even hun toespraken met elkaar, (foto anp» 'Koppeling is verkeerde weg' De PvdA staat er goed voor voor de komen de statenverkiezingen. Als die nu zouden worden gehouden, zou de PvdA met 56 zetels (nu 52) zijn po sitie als grootste partij herwinnen, zo blijkt uit opiniecijfers enquêtebureau Interview. (Vervolg van pagina 1) UTRECHT (ANP) - Ondanks het negatieve advies van het college zal de urologg Boerema voorlopig doorgaan met zijn plannen voor particuliere gezondheidscentra. Staatssecretaris Dees (volksge zondheid) heeft echter al laten doorschemeren niet veel voor der gelijke centra te voelen. Boerema zal niet direct het hoofd in de schoot leggen als de staatssecreta ris straks zijn plannen verbiedt. "Afhankelijk van de argumenten zullen wij dan bezien wat ons te doen staat", zei hij. Voor de aanvraag van een ver gunning voor de kliniek in Nijme gen heeft het College voor Zieken huisvoorzieningen gelet op doel matigheid, behoefte, kwaliteit en kosten. Volgens het College is er geen behoefte aan de meeste spe cialismen die de particuliere kli niek biedt. Gebouwen, apparatuur en personeel waaraan in feite geen behoefte bestaat, hebben een kos tenverhogend effect op de gehele gezondheidszorg, aldus het colle ge. Boerema meent dat er zeker be hoefte bestaat aan zijn privéklinie- k."In onze centra zal patiëntvrien delijkheid voorop staan. Uit de ve le reacties die we de afgelopen week van de Nederlandse consu menten kregen, blijkt dat hieraan een grote behoefte is". Boerema denkt dat zijn privékliniek goedko per werkt, omdat in het ziekenhuis meer en duurder personeel aanwe zig moet zijn. Hij denkt dan ook kostenbesparend te kunnen werken. Voor de toekomst heeft hij nog meer plannen in petto. Hij wil een systeem van thuiszorg opzetten voor chronisch zieke patiënten, die niet per se langdurig in een zieken huis moeten verblijven. Ook dit zal kostenbesparend werken Het CDA zou 2 kamerzetels ver liezen, van 54 naar 52, de WD zou eveneens 2 zetels verliezen, van 27 naar 25 en D66 zou op 9 zetels blij ven staan. Uit de enquête blijkt dat de politieke verhoudingen in ons land de laatste twee maanden vrij stabiel zijn. DEN HAAG (GPD)- Niet-rokers- verenigingen uit zes Europese lan den hebben onlangs de Union Eu- h"t' ropéenne des Non-Fumeurs (UEN) opgericht. Bij de unie zijn niet-ro- kersverenigingen aangesloten uit Frankrijk, België, Nederland, West-Duitsland, Zweden en Zwit serland. Verenigingen uit Enge land en Schotland denken nog over toetreding; andere landen ga ven van hun belangstelling blijk. opkomen voor de belangen van de genen die last of hinder hebben van rook. Hierbij wordt vooral ge dacht aan kinderen, zwangere vrouwen, bejaarden en gehandi capten. Mogelijk kan invloed wor den uitgeoefend op de besluiten van de Raad van Europa. Daartoe is een organisatie nodig die na mens tenminste vijf lidstaten kan spreken. Op 1 mei zal de UEN haar eerste algemene vergadering houden in het Franse Nancy. Dat gebeurt in het kader van het veertiende jaar lijkse congres van de Franse ver eniging. De UEN heeft voor 1987 al een aantal acties in geheel Europa voorbereid. Zij zal ook deelnemen aan de wereldconferentie over ta bak en gezondheid van 9 tot 12 no vember in Tokio. In 1984 schaarde de Tweede Ka mer zich weliswaar met algemene stemmen achter een motie van de kamerleden Cornelissen en Terp stra, waarin werd gesteld dat de ex tra kortingen op de budgetten voor zwakzinnigencentra onaanvaard bare gevolgen voor de kwaliteit van de zorg zouden hebben, maar toch gingen de bezuinigingen door. "We worden steeds vaker voor de keus gesteld tussen persoonlij ke aandacht en medicijnen", zegt Anneke van Gemerden. "Door tijd gebrek wordt.het dus medicijnen". Ook worden groepen zwakzinni gen steeds langer alleen gelaten. Paul: "Als ik weg moet om medi cijnen te halen bleef mijn collega vroeger bij de groep. Nu is hij er niet meer. dus moet ik een aantal diep gestoorden alleen laten. In veel inrichtingen worden er zelfs 'zwerfwachten' ingesteld, omdat er te weinig personeel is voor alle groepen. Maar stel dat er brand uit breekt, dan sta je in je eentje met zo'n zestig zwakzinnigen". Nieuw onderzoek naar medicijnen van apothekers DEN HAAG (ANP) - Binnenkort wordt een nieuw onderzoek inge steld naar de kwaliteit van genees middelen die door apothekers wor den bereid. Uit eerder onderzoek is gebleken dat bijna de helft van de onderzochte medicijnen niet aan de kwaliteitseisen voldeed. Dat antwoordt staatssecretaris Dees (volksgezondheid) op vragen van kamerlid Beckers (PPR). Vol gens Dees moeten de geneesmid delen van een constante, goede kwaliteit zijn. De resultaten van het onderzoek zullen naar ver wachting eind 1987 beschikbaar zijn. Bij de beoordeling van de re sultaten zullen voor door apothe kers bereide medicijnen dezelfde maatstaven gelden als voor de far maceutische industrie. Student bekent moord op twee medestudenten DELFT (ANP) - Een 23-jarige In donesische student uit Delft heeft gisteravond tegenover de politie bekend één van de daders te zijn van de moord op twee eveneens in Delft studerende landgenoten twee weken geleden. Zijn vriend, een 21-jarige Indonesische student uit Den Haag, werd twee dagen na de moord al aangehouden. De Delftse student heeft al een verkla ring afgelegd. Hij en zijn vriend waren beken den van de slachtoffers. Ieder zou een slachtoffer hebben gedood. Als motief noemt de student roof van onder andere geluidsapparatuur en een personal computer. Door de verkoop hiervan zou hij financieel onfhankelijk kunnen worden. Na het misdrijf is het huis opzettelijk in brand gestoken met benzine die speciaal daarvoor was meegeno- Zijn vriend heeft verklaard niet bij de moorden betrokken te zijn maar tijdens een ruzie tussen hoofdverdachte en de slachtoffers het huis te hebben verlaten. Over een eventuele ruzie heeft de stu dent uit Delft niet gerept. De student was gevlucht naar het buitenland, maar werd vorige week zondagavond aangehouden in Düsseldorf. Gisterochtend is hij door de Westduitse politie overge leverd aan de Nederlandse justitie waarna hij is ingesloten op het po litiebureau te Delft. POELDIJK/LELYSTAD/ARN HEM (GPD/ANP) - Premier Lub bers heeft zich gisteren voluit ge mengd in de verkiezingsstrijd. Op een CDA-manifestatie in Poeldijk koos hij voor de directe aanval op oppositieleider Kok. Lubbers ver wierp de opvattingen van Kok over het herstel van de koppeling tus sen lonen en uitkeringen, het mi lieu en het probleem van vrede van veiligheid. Volgens Lubbers is het herstel van de koppeling onder de huidige omstandigheden onver antwoord. Het is ook onnodig omdat de koopkracht ook zo wel op peil blijft. Herstel van de koppeling zou betekenen dat opnieuw de ver keerde weg wordt opgegaan, aldus Lubbers. De premier wees erop dat de koppeling zou leiden tot een verhoging van het minimumloon ('want daar praten we dan over') en dat leidt tot een verhoging van de loonkosten. Daarmee zou de werk gelegenheid niet bevorderd wor den. In zijn korte rede verwierp Lub bers verder de opvattingen van Kok over het milieubeleid van het kabinet en over de inspanningen op het gebied van vrede en veilig heid. Lubbers wees er op dat de veiligheid van de kerncentrale in Borssele, die nog onvoldoende is, verder verbeterd moet worden. Hij herhaalde voorts de mededeling van CDA-fractieleider De Vries dat proefboringen in de Groningse en Drentse zoutkoepels bedoeld zijn om de mogelijkheden te onderzoe ken van de opslag van aardgas en niet voor de opslag van radio-actief afval. Over de keuze van de PvdA voor werk boven inkomen zei CDA- fractieleider De Vries: "Het lijkt heel sociaal wat de PvdA wil, maar de uitwerking - zeker op de wat langere termijn - is juist voor de zwakkeren heel slecht". De Vries wees er verder op dat de PvdA vo rig jaar nog een belastingverlaging in het vooruitzicht had gesteld. Volgens De Vries veroordeelt Kok zijn partij met zijn opmerkingen 'tot een nieuwe periode van navel staren'. "De PvdA valt weerterug op vertrouwde dogama's en wil verschoond blijven van de weer barstige werkelijkheid van de boze buitenwereld". Wig WD-fractieleider Voorhoeve hield zijn gehoor in Lelystad voor dat herstel van de koppeling ons land van de regen in de drup helpt. Voorhoeve nam zijn partijgenoot De Korte in bescherming tegen mi nister Ruding. "De belangrijkste stap om de werkgelegenheid te be vorderen en werkloosheid te be strijden is de verkleining tussen het bruto en netto loon", aldus Voorhoeve gisteravond. Kok wees die kritiek op de koppe ling gisteravond met klem af. CDA en WD hebben eerst zelf'alle rem men losgegooid' voor degenen met werk en vooral voor de hogere in komensgroepen. Dan moeten ze nu niet roepen dat de koppeling onbetaalbaar is, aldus de PvdA- fractieleider op een verkiezingsbij eenkomst in Arnhem. De visie van CDA-fractieleider De Vries dat de koppeling leidt tot hogere loonontwikkeling en daar door tot minder herverdeling van arbeid, vond geen genade bij Kok. "De Vries zet de zaak op zijn kop. Eerst de situatie creëren dat de werkloosheid niet wordt aange pakt en de inkomsten uit de hand lopen en dan de PvdA verwijten dat het door ons gewenste herstel van de koppeling extra offers van de werkenden zal vragen", aldus Kok. STEENWIJK (GPD) - De Chinese kok blijft onverstoorbaar als het peloton infanteristen in zijn restau rant begint te juichen in het felle licht van de televisielampen. Ge routineerd zet hij saté en nasi op de tafels, terwijl rondom hem de ca mera's klikken, de soldaten zingen en de WDM-bestuursleden stra len. "Jongens, we komen op het journaal", weet er een. Geslaagde actie dus. Als 't nóu niet beter wordt... "Het eten hoeft hier niet slechter te zijn dan in andere kazernes", zegt secretaris Mare Woltering van de vereniging van dienstplichtigen tussen twee happen nasi door. "Ik kom in veel kazernes en heel vaak is het eten uitstekend. Maar hier is het niks". En dus eten Woltering en zijn medebestuurders van de soldatenbond deze keer mee met de maten van Steenwijk Aan het eind van de middag had den ze demonstratief de Johan van de Kornputkazerne verlaten om naar de plaatselijke eethuisjes te marcheren, waar de meesten van hen al heel wat keren eerder waren geweest. Nu was het een WDM- stuntje, met een handtekenin genactie. een eisenpakket, een de monstratie met spandoeken ('Mag het ook lekker zijn') en massale aandacht van de media. De kazernecommandant intus sen is er goed van ondersteboven. In allerijl heeft een legervoorlich- ter samen met de kazerneleiding een soort persconferentie georga niseerd, waar overste Van de Moor tel alle klachten van zijn dienst plichtigen naar het rijk der fabelen verwijst en de WDM-actie onbe hoorlijk noemt. Commandant Van dc Moortel: "De burgerkoks en de dienstplich tigen in de keuken voelen zich zeer Militairen uit de J. van der Korputkazerne uit Steenwijk gebruikten gisteren massaal de maaltijd bij plaatse lijke Chinese en Italiaanse restaurants, uit protest tegen het volgens hen onsmakelijke kazerne-voedsel. (foto anp» gekwetst door de gang van zaken, nagewezen en er is helemaal geen Vooral de mensen die in Steenwijk reden voor. Er zijn geen klachten", wonen, zé worden met de vinger Daar denkt de WDM anders over. Volgens voorzitter Piet de Vey Mestdagh, een keurig heer vermomd in soldatenplunje, net als de andere bestuurders, is het echt niet voor nik's dat juist Steen wijk is uitgekozen. "We krijgen de laatste tijd steeds meer klachten over de keuken hier", zegt hij. "Daar snap ik niets van", luidt tele fonisch het commentaar van kapi tein Van Poppel, hoofd van het bu reau voedingsaangelegenheden van de Konininklijke Landmacht. "Onhygiënisch, zeggen ze? Ik durf er van de vloer te eten. 't Is juist een hele goeie keuken met een enthousiast team". Vorige week was ze nog in Steenwijk in verband met een voorgenomen verbouwing van de keuken. "Onze adviseuses komen er ook geregeld. De kwaliteit van het eten en de zorg voor de maaltijden is er echt optimaal". Volgens mevrouw Van Poppel heeft de kazerne in Steen wijk "een van de betere keukens" Toch gebruikt gemiddeld maar tien procent van de soldaten de warme maaltijd in de kantine voor de prijs van f3,25. Anderen maken eten op hun kamer (wat niet mag), wonen in de omgeving, of gaan in Steenwijk naar de Italiaan, de cafe taria of de Chinees. "Toen ik in dienst zat, ging het verhaal al dat het eten in Steenwijk slecht was", herinnert een van de fotografen zich. Maar de kakkerlakken, waar de WDM over spreekt dat zullen toch wel fabeldieren zijn? Abso luut volgens elke officier, absoluut niet volgens Eddy van Kleef uit Hengelo, sinds kort elders gele gerd maar gisteren wel op de been in Steenwijk. "En er is over ge klaagd ook. Maar dat was wel vorig jaar. Een vriend van mij vond er een in de sla. Hij is ermee naar de kapitein gegaan, maar die nam het niet

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 3