B^n^r TOTO GuUit wéér beste speler Tafeltennis is niet 'alles' meer in China WK-loting valt voor Vriesekoop slecht uit N.TTB geeft geen reactie Overweldigende meerderheid Nieuwe richtlijnen voor trainers Thialf raamt schade op tienduizenden guldens IJshockey clubs eisen extra bondsvergadering DINSDAG 17 FEBRUARI 1987 SPORT PAGINA 15 Tegen sterkste Chinese NEW DELHI (ANP) - Het lot is de Nederlandse tafeltennisploeg in India niet bepaald gunstig gezind. In het landentoernooi viel de scha- vrouwen- ploeg op de morgen in New Delhi beginnende wereldkampioen schappen nog wel te overzien. Bij de lotinguitslag van het individue le gedeelte trokken spelers en speelsters wit weg. De jacht op per soonlijke successen zou wel eens van korte duur kunnen zijn. In het landentoernooi wordt morgen een nieuwe formule ge hanteerd. Voorheen werden de 64 landen verdeeld in a,b,c,d-catego- rieên van zestien landen met inge wikkelde promotie- en degradatie regelingen. In de Indiase hoofd stad zijn de 64 verdeeld over zes tien poules van vier. waarbij de le den uit de a-categorie als groep zul len fungeren. Uit die zestien poules gaan de winnaars groepsgewijs strijden om de plaatsen 1 tot en met 16, de nummers twee om de plaatsen 17 tot en met 32 enzo voort. De mannenploeg is ingedeeld met Maleisië, Nepal en Tsjechoslo- wakije. De eerste twee landen zul len voor Nederland normaal ge sproken niet hinderlijk zijn. Met de Tsjechoslowaken ligt die zaak an ders. Zij werden twee jaar geleden in Gothenburg nog 7de, Nederland 25ste. In de tussenliggende periode is er wel het een en ander veranderd. De Tsjechoslowaken verloren hun sterkste speler Milan Orlowski, Ne derland kreeg in persoon van Paul Haldan een sterke troef. Door die ontwikkelingen is Nederland op voorhand niet kansloos. Bonds coach Jan Vlieg verwacht evenwel geen heldendaden. De knieblessu re van Henk van Spanje is nog niet voor honderd procent genezen en Haldan heeft last van een spierirri- tatie in een schouder. De vrouwen hebben in New Del hi profijt van hun vierde plaats in Gothenburg. Zij werden groeps- hoofd. Coach Bakker ging er van uit dat het duo Vriesekoop/Klop- penburg geen misstappen zal ma ken en keek al een ronde verder. In de strijd om de eerste zestien wor den de dames vermoedelijk opge scheept met de Sowjet-Unie, West- Duitsland en Hongkong. Van die vier plaatsen de eerste twee zich rechtstreeks voor de kwartfinale. Ook die lijkt voor de ploeg haal baar. West-Duitsland mist haar sterkste speelster, Olga Nemes, door ziekte en heeft een jong vier tal naar India gestuurd om erva ring op te doen voor de wereldtitel strijd van 1989 in Dortmund. Hongkong verloor in Gothenburg nog kansloos van Nederland. Zo fortuinlijk als in het landen toernooi treft Vriesekoop het niet in het individuele deel. De tienvou dig nationaal kampioene is welis waar als twaalfde geplaatst, maar stuit al in de achtste finales op Chen Jing. De linkshandige Chine se werd in het voorseizoen de reve latie in Europa. Als volstrekt onbe kende won ze de twee sterkste toernooien in Europa, de Open Joegoslavische en Open Franse kampioenschappen. Beide keren versloeg ze in de finale haar land genote Geng Lijuan, die in New Delhi door het plaatsingscomité wordt getipt als toekomstig we reldkampioene. Vriesekoop werd in Novi Sad geconfronteerd met Cheng Jing en verloor daar kans loos (11-21. 15-21. 11-21). Over de tegenstanders van Klop penburg bestaat nog onzekerheid. Zij werd op het laatste moment aan de nationale ploeg toegevoegd en is daardoor nog niet in het speel schema op genomen. Gerdie Keen, José Bakker en Emely Noor wer den verwezen naar het kwalifica tietoernooi. Bij de mannen viel er ook geen hossanna-stemming te bespeuren. Haldan opent tegen de jonge, ta lentvolle Joegoslaaf Lupulescu. Bij eventuele winst ontmoet hij de Chinese reus Wang Hao. Henk van Spanje werd al direct aan een Chi nees gekoppeld: Xu Zengcai. Wel iswaar een pikant duel omdat Xu vier maanden zijn ploeggenoot was bij Bad Hamm in de Westduitse Bundesliga, maar daarom niet minder dreigend voor directe eli minatie. Ron van Spanje en Rob Turk mogen zich opwarmen in de kwalificaties. NEW DELHI (ANP) - Zal China ooit nog domineren op de wereldkampioenschappen als in het verleden? Die vraag is brandend voor het begin van de wereldtitelstrijd in New Delhi. Bettine Vriesekoop krijgt in het individuele toernooi te maken met de de NEW DELHI (ANP) - Het bestuur van de Nederlandse tafelten- nisbond heeft niet officieel gereageerd op de uitsluiting van Is raël voor de wereldkampioenschappen in New Delhi. Voorzitter Koopman zei in India de houding van de Europese Unie af te wachten alvorens zelf een standpunt in te nemen. De weigering van de Indiase regering om visa te verstrekken aan de Israeli heeft wel protesten uitgelokt van Zweden en West-Duitsland. Beide landen nemen in New Delhi onder voor behoud deel. Zij zullen zich onverwijld terugtrekken indien blijkt dat hun protest door de meerderheid van de Westeuropese landen en de Verenigde Staten wordt overgenomen. Bovendien zag de Zweedse minister van Sportzaken af van zijn voornemen het congres van de wereldfederatie in New Delhi bij te wonen. In China is het straatbeeld veranderd. Er wordt niet langer op elke straathoek, elk plein of in elke stationshal getafeltennist. De te rugkeer in 1979 in de Olympische familie heeft de mogelijkheden van het Chinese sporttalent ver veelvoudigd. Tafeltennis, in de tijd van de culturele revolutie het spor tieve uithangbord van Mao. is niet meer alleen zaligmakend. Er valt nu ook roem, prestige en „kapi taal" te verdienen in de andere olympische sporten. Aan de hand van Mao's dogma: „Tafeltennissen is gezond en een gezonde Chinees is een gezonde sportman" werd vroeger in China een kleine sportelite gekweekt, die luidruchtig op de internationale ta feltennistafel timmerde. Hoewel de vriendschap tussen de volkeren zwaarder woog dan de prestaties, deed die pingpong-diplomatie nooit afbreuk aan de kwanti- en kwaliteit van de successen. De bal tovenaars uit het immense rijk her overden na hun terugkeer op het internationale platform, in 1971 in Nagoya, vlot de heerschappij en hun positie werd met elk wereld kampioenschap dominanter. Van de 21 gouden medailles op de laat ste drie wereldkampioenschappen hingen er bijvoorbeeld negentien om Chinese halzen. In 1979, na de machtsperiode van Mao, werd het sportieve isolement doorbroken. Op slag verdween het proletarisch blauw/grijs in de sportkledij en direct sloot het he dendaagse trainingspak soepel om de ranke üjven. De Olympische rentree had ingrijpende gevolgen voor het tafeltennis, tot dan toe het voornaamste sportverkeer in het land. Het ministerie van sport bracht een intensieve campagne Schaatsgala in teken revanche HEERENVEEN (ANP) - De Ame rikaanse topschaatser Nick Tho- metz krijgt morgenavond in Hee renveen kans op revanche op de Japanner Akira Kuroiwa voor het verloren duel om het wereldkam pioenschap sprint. Het 500-meter duel van Kuroiwa, de wereldkam pioen. tegen Thometz, de winnaar van het zilver in Sainte Foy, is de grote blikvanger van het vooral op spektakel gerichte ijsgala, dat door organisator Ice Productions voor de derde keer wordt opgezet. Ku roiwa. die gisteren definitief toe zegde, acht een tijd in het overdek te Thialf van 36,4 seconden haal baar. Zaterdag was de tweevoudig sprintwèreldkampioen aandachtig toeschouwer bij de 500-meterrace van de Zuidkoreaan Ki Tae Bae, die het baanrecord op 37,04 bi-acht. Bae was bij de laatste wereldtitel strijd sprint de nummer zestien in het eindklassement. Kuroiwa en de andere sprinters kunnen in Thialf overigens slechts een aanval doen op dat baanrecord van jongst leden zaterdag. Een betere tijd dan de 36,57 van de Sowjet Pavel Pe- gov zal niet als wereldrecord kun nen worden aangemerkt, aange zien aan de reglementaire voorzie ningen voor een internationale wedstrijd niet is voldaan. Daardoor werden ooit bliksemtijden als 36,49 (Zjelezovski) en 36,52 (Fokitsjev) ook niet erkend als verbeteringen' van het al bijna vier jaar oude we reldrecord van Pegov UTRECHT (ANP) - Met een overweldigende meerderheid hebben de betaald voetballers Ruud Gullit gekozen tot eredivisie-speler van het jaar 1986. De aanvoerder van het Nederlands elftal en van PSV kreeg bij de verkiezing hon derd punten uit een hoogst mogelijk totaal van 108. De winnaar van vorig jaar, Ajacied Marco van Basten, werd tweede met 68 punten, diens clubgenoot Frank Rijkaard (48) derde. De verkiezing door vertegenwoordigers van 36 clubs, Emmen was afwezig, was voor het eerst openbaar. - Ruud Gullit krijgt van Johan Cruijff de prijs voor de beste voetballer van 1986 toegekend. Bij de vrouwen heeft de Ameri kaanse Bonnie Blair de handen vrij om onder de beste tijd op de 500 meter, de 39,52 van tienvoudig we reldkampioene Karin Kania, te duiken. Kania, vorig jaar in Gro ningen de grote ster van het ijsgala, werd gisteren door de Oostduitse bond definitief teruggetrokken voor het toernooi in Heerenveen. LEIDEN - Nieuwe richtlijnen van de KNVB schrijven voor dat voetbaltrainers in de toekomst zelf een licen tie moeten aanvragen. In het verleden gebeurde dat door de club. Het 'trainersbewijs' krijgt in tegenstel ling tot vroeger een geldigheidsduur van vijfjaar. Na het verstrijken van die periode moet de trainer een nieuwe licentie aanvragen. Een oefenmeester die gedurende vijf seizoen of langer heeft stil gestaan komt niet automatisch in het bezit van een nieuw be wijs. Om die reden begint de voetbalbond met zoge naamde herscholingscursussen. De maatregelen worden genomen in het kader van een inventarisatie. 'Zeist' wil een beter overzicht krij gen welke oefenmeesters actief zijn, waar ze werk zaam zijn en over welke bevoegdheden ze beschikken. Het derde prof-voetbalgala kende meer onderscheidingen. Gebroken werd echter met de traditie van de aanwijzing van de beste scheids rechter. De BBSV, de belangenver eniging van de enkele tientallen scheidsrechters (en grensrechters) uit het betaald voetbal, was geen voorstander van de selectie die per traditie een wezenlijk ander beeld geeft dan de scheidsrechterscom- missie voor ogen staat over de kwaliteit van zijn arbiters. Ajacied Aron Winter werd geko zen tot het talent van het jaar. Frank Berghuis (WVj en Rob Witschge (Ajax) hadden eveneens een nominatie. Tot beste speler uit de eerste divisie werd Peter van Velzen (RKC) benoemd, zijn laatst overgebleven concurrenten waren Wilfried Brookhuis (NEC) en Tom Krommendijk (Wageningen). Persprijs De persprijs voor de persoon of organisatie, die de meest positieve bijdrage aan het betaald voetbal heeft geleverd in 1986, werd gege ven aan Piet de Visser, coach van Willem II. Ondanks 25 jaar betaald- voetbalervaring is deze trainer ver schoond gebleven van wezenlijke aanvaringen met clubs, spelers en journalisten. De lezers van „Voetbal Interna tional" bedachten Ajax met de titel „club van het jaar". PSV en Willem II scoorden ook hoog in die catego rie. Vice-voorzitter André Kraan, die de met vakantie zijnde praeses Ton Harmsen verving, nam de daarbij behorende prijs in ont vangst. op gang om de Olympische spor ten onder de aandacht te brengen en de ogen van de miljoenen talen ten knipperden bij het plotselinge aanbod. De stap naar de tafelten nistafel, de sport die pas in 1988 in Seoel officieel Olympisch wordt, werd niet meer zoals voorheen au tomatisch gezet. De beleidsombuiging werd di rect zichtbaar op de sportscholen, de bakermat van de Chinese sport Elk Chinees kind komt op driejari ge leeftijd in aanraking met de sport. Lagere-schoolleerlingen met aanleg brengen wekelijks gemid deld drie middagen in sportscho len door, waarvan er zo'n 2200 in het land zijn. Op die scholen werd tot dan toe dagelijks 2,5 a 3 uur het vak tafeltennis gedoceerd en beoe fend. Die uren werden drastisch gekort. De Olympische sporten kregen een voorkeursbehandeling. Ook op de ongeveer tachtig zes jaar durende middelbare sportscholen en veertien sporthogescholen wer den de prioriteiten verlegd. Die verschuiving werd gevolgd door de media. Successen in tafeltennis waren een doodnormaal verschijn sel geworden. Zij werden verwacht en zonder emotie geregistreerd. En wat vanzelfsprekend is, verliest zijn bekoring. Ombuigen De consequenties bleven niet uit. In Los Angeles 1984 behaalde China vijftien gouden Olympische medailles. Voor de verantwoorde lijken in Peking een aansporing hun beleid nog daadkrachtiger om te buigen. Het grote doel werd daarbij op de Olympische Spelen in het jaar 2000 in eigen land, voor eigen miljardenpubliek te schitte ren. De tafeltennisbazen zagen de bui hangen. Ze wezen het ministe rie erop dat hun machtige positie aan het afbrokkelen was. De neder laag in de intercontinentale ont moeting tegen Europa, de dramati sche prestaties van de junioren op de Aziatische juniorenspelen (maar vier van de zeven gouden medailles), de nog pijnlijkere ne derlaag van de senioren tegen Zuid-Korea in de finale van de Aziatische spelen vormden on weerlegbare bewijzen van de achteruitgang. In het binnenland ontbrak in 1986 in de provincie Henan het ta feltennis op de eerste nationale spelen voor junioren, waardoor ve le lokale tafeltennisscholen moes ten worden gesloten om even later heropend te worden als danslo- kaal. Chef-trainer Xu Shaofa had tranen in de ogen toen hij publie kelijk verklaarde: „Mijn mythe is verbroken. Tafeltennis is niet meer alles in China". Vraagteken Europa ligt niet wakker van de ontwikkelingen in China. Vele kenners zetten een vraagteken ach ter de nederlagen. Boze tongen be weren zelfs dat ze door Xu in scene zijn gezet om zijn budget voor de woensdag beginnende wereldkam pioenschappen en de Olympische Spelen in 1988 te verruimen. In die opzet is Xu in ieder geval geslaagd. Hij kreeg ruimere mogelijkheden bij een seleqtie van twintig hoofden voor te bereiden op New Delhi. Maar de strop hangt om zijn nek, het goud nog niet. Bij het uit blijven van grote successen zal hij de primeur van Olympische tafel tennis niet van dichtbij meema ken. Professor Wu Huan Xun, al 26 jaar de theoretische autoriteit bin nen de Chinese tafeltennisbond verklaarde Xu voor gek voor zijn riskante handeltje. „Ook met de minder getalenteerden kunnen wij onze positie handhaven. Alleen moeten we onze trainers herscho len. Hun aanpak moet nog doelge richter worden. Bovendien zullen hun pupillen harder moeten werken. Genie blijft, zoals Goethe al zei. een kwestie van ijver, ijver en nog eens ijver". HEERENVEEN (ANP) De schade die het afgelopen week einde is ontstaan in het Thialf- stadion bij de wereldtitelstrijd schaatsen voor mannen, be draagt volgens de directie van de overdekte baan in Heerenveen enkele tienduizenden guldens. Deze voorlopige raming werd gisteren gemaakt. Op de tribunes was niet ge noeg plaats voor de schaatslief hebbers met een entreebewijs. Een deel van de supporters bouwde in de ring achter de tri bunes verhogingen met behulp van materialen rond het stadion, waarvan de renovatie nog niet is voltooid. Hierbij is schade aan luchtafvoerbuizen en bouwma- chines ontstaan. De Thialf-directie beraadt zich vandaag over de hoogte van het schadebedrag dat zij van de KNSB wil eisen. Algemeen di recteur Jaap van der Zwan heeft de schaatsbond als organisator van het toernooi aansprakelijk gesteld voor de wanordelijkhe den bij het eerste wereldtitel- toernooi op een overdekte baan. ZOETERMEER (ANP) - Een aan tal ijshockey clubs heeft de natio nale bond (NIJB) een ultimatum gesteld waarbinnen van een spe ciale vergadering over het aftreden van vice-voorzitter Sjoerd Feenstra moet worden uitgeschreven. De Fries diende kort geleden zijn ont slag in na slechts twee maanden te hebben gefunctioneerd. De clubs, waaronder Assen, Nijmegen, Hee renveen, Utrecht, Groningen en Dordrecht, wensen voor 12 maart bijeen te komen met het NIJB-be- stuur. De vereningen eisen van de bond dat er binnen een week wordt reageerd. Het bondsbestuur houdt echter vast aan de reeds ge programmeerde buitengewone al gemene ledenvergadering van 16 maart, waar ook andere punten aan de orde komen. De clubs zijn van plan zelf een vergadering uit te schrijven indien de NIJB dat niet aan hun eis tege moet komt. Zij beroepen zich op een reglements-artikel, dat hiertoe de mogelijkheid biedt. Voorzitter Schweers liet gisteren weten de kwestie rond Feenstra de 16e te willen bespreken. Daarop reageer de de Groningse voorzitter Beuke- veld met de mededeling, dat de clubs de NIJB een brief hebben ge stuurd met het verzoek voor een bijeenkomst. Navraag bij het bondsbureau, waar Schweers in middels was vertrokken, leerde dat die brief inderdaad was aangeko men. „Maar van een ultimatum is ons niets bekend", zei een woord voerder. De affaire rond Feenstra, spon sor van eerste-divisieclub Heeren veen. heeft nogal wat opschudding gewekt in ijshockeykringen. Feen stra werd eind november gekozen als opvolger van Schweers. Begin februari gaf hij te kennen af te tre den, omdat hij niet akkoord kon gaan met het financiële beleid van de bond Algelopen zondag had niemand 12 goed in de Toto. Daarom pakt de Toto deze week twee keer uit. Met 'n beetje geluk wint u de hoofd prijs incl. de jackpot van circa f35.000,-. Dus als u 'ns echt uw slag wilt slaan. I

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 15