'Provincie is niet meer dan 'n pispaal' Carnavalsfeest in Leiden HIM: SP-lijsttrekker Cornelissen VERKIEZINGEN Jachthaven voor 'De Kooi' Hij heeft wel een pet op, maar daaronder is hij gewoon man. Garage moet maatregelen nemen op last van gemeente DINSDAG 17 FEBRUARI 1987 :LEIDSCH DAGBLAD: STREEK - Provinciebe stuurders zijn zetbazen van de regering. Dat vindt al thans de Socialistiese Partij (SP) in de op grote schaal verspreide pamfletten en brochures. De 36-jarige lijst trekker van de partij voor de provinciale verkiezin gen, Th.S.J. Cornelissen, stelt het nog wat scherper: "De provincie is eigenlijk niet veel meer dan een pis paal. Van boven wordt er door de regering tegenaan gewaterd en beneden door de gemeenten". De Rotterdamse voorman van de Zuidhollandse socialisten heeft nog meer kwalificaties in petto, die wat hem betreft in het bijzonder voor deze provincie van toepassing zijn. 'Waakhonden' en 'doorgee fluiken' bijvoorbeeld. "Ik heb eigenlijk nooit het idee gehad dat er een provincie Zuid- Holland bestónd. Alsof de rege- ring-Lubbers in Den Haag gelijk ook alles maar regelt voor de pro vincie", zegt Cornelissen cynisch lachend. "Ik weet ook wel dat dit niet zo is, maar de indruk krijg je wel. De provincie is voor mij te veel een waakhond die op de ge meenten moet letten. Het zou beter zijn als de provincie een steunpi laar was voor de gemeenten. Voor al als de lokale bestuurders het op moeten nemen tegen de overheid". "Er komt ook geen plan van de grond hier. In Brabant kwam Van Agt nog wel eens met iets. Dat von den wij dan wel vaak verwerpelijk, maar hij kwém tenminste met iets. Hier gebeurt niks". 'Zuid-Holland weer wakker' is de titel van de campagne die de SP voert. Cornelissen: "Het wordt tijd dat de provincie ontwaakt en de problemen die er liggen, gaat aan- De campagne voor de verkiezing van provinciale staten, het be stuur van de provincie, draait. Voor het eerst wordt door de sta tenleden een hele nieuwe Eerste Kamer gekozen, waardoor de pro vinciale verkiezingen een lande lijk belang hebben gekregen. Poli tici van naam trekken dan ook tot de verkiezingsdag op 18 maart door het land om hun boodschap uit te dragen. Wij laten deze we ken de provinciale kopstukken aan het woord. Vandaag de lijst trekker van de Socialistiese Par tij, Th.S.J. Cornelissen. Morgen: J. van der Vlist (PvdA). door Rob van der Zanden pakken. Die problemen zijn met name milieuvervuiling en ver keersopstoppingen". Historisch De verkiezingsdag moet voor de SP een historische dag worden. Cornelissen denkt dat er voor de eerste keer in de geschiedenis een provinciale zetel in. "Op basis van de gemeenteraadsverkiezingen denken we één zetel in de wacht te slepen. Tijdens die verkiezingen kwamen we er goed uit. In Alphen aan den Rijn en Woerden kwamen we in de raad. Dat was een prima resultaat. In Vlaardingen gingen we zelfs van twee naar vijf raadsze- tels". De kracht van de SP ligt volgens Cornelissen vooral op het lokale vlak. Politiek dichtbij de mensen in een verstaanbare taal. "SP'ers zeggen waar het op staat. Politiek wordt vaak onnodig moeilijk ge maakt. In gemeenten blijkt dat we ondanks het feit dat we een kleine partij zijn, een heleboel kunnen doen. Regionaal en landelijk moet de steun voor ons nog blijken. Mis schien is het ook typerend dat we in kleinere gemeenten sterker zijn vertegenwoordigd dan in grote". Herindeling De kritiek op het functioneren van het provinciebestuur betekent voor de SP niet dat het op de hel ling moet. Als de SP in de provin ciale staten verschijnt, zal de frac tie - hoe klein ook - van harte pro beren iets aan de functie van de provincie te doen om het bestuur een belangrijkere rol te laten spe len, verklaart Cornelissen. "De provincie hoeft voor ons niet te verdwijnen. We vinden wel dat er meer regionale overheden zou den mogen worden gevormd die economisch wat meer met elkaar zijn verbonden. Zoals Rijnmond dat was. De SP kan zelfs voor een groot deel instemmen met de ge meentelijke herindelingsplannen. Het argument van meer doelmatig heid door herindeling en decentra lisatie gaat er bij ons best wel in. In de praktijk blijkt alleen dat een ge past budget vervolgens wegblijft". Gifboek De milieuproblematiek vormt het belangrijkste hoofdstuk in het verkiezingsprogramma. Andere onderwerpen als ouderenbeleid, handhaving gezondheidszorg en de aanpak van fileproblemen in de Randstad lijken erdoor in de scha duw gezet. De partij heeft een ei gen milieuplan gelanceerd in het 'Groot Nederlands Gifboek' dat als blikvanger geldt tijdens de cam pagne. "Zuid-Holland heeft de meeste gifbelten in ons land. Maas en Rijn stromen bij ons de zee in met miljoenen kubieke meters ver giftigd rivierslib. Wij stellen in het milieuplan heel simpel: de afval stroom moet in handen van de overheid. De controle hierop moet een sluitend geheel zijn waarbij de provincie een zeer belangrijke rol moet spelen. Ze zitten er met de neus bovenop. Beter dan de rijks overheid. Verder moet het principe van 'de vervuiler betaalt' worden gehanteerd". "In de praktijk blijkt dit alles nogal eens tegen te vallen. Er ko men milieu-affaires aan het licht, waarvan de SP jaren daarvoor al moord en brand schreeuwde. Maar toen werd er niet geluisterd. Het gaat steeds om incidenten, maar er gebeurt niks op lange termijn. Wij vinden dat de gifkraan snel dicht moet, want de vervuiling gaat on danks incidentele maatregelen ge woon door". Hoewel de SP volgens Cornelis sen bij de gemeenteraadsverkie zingen een opleving had, erkent hij dat het imago van de partij beter kan. "Minder dan bij voorbeeld de PSP hebben wij een duidelijk ge zicht. De mensen weten ons niet zo snel te plaatsen. Daarbij zit natuur lijk ook onze partij in de crisis waar volgens mij alle linkse partijen mee zitten: het verkopen van de linkse ideeën. Een ander bijko mend verschijnsel is dat de linkse kiezer niet op een splinterpartij stemt, ervan uitgaande dat dat een verloren stem is". De laatstgenoemde kiezer stemt dan PvdA, veronderstelt de lijst trekker die de sociaaldemocraten 'een meehobbelen met CDA en WD' verwijt. "Er is bij de PvdA amper nog sprake van socialisti sche idealen. Ze leveren in om maar mee te kunnen regeren op landelijk, provinciaal èn gemeente lijk niveau. De baantjes voor de ei gen leden zijn belangrijker gewor den dan de principes". Als de SP een 2etel binnenhaalt op 18 maart betekent dat het begin van een carrière als politicus voor Cornelissen. Al sinds de oprichting was hij actief voor de partij. Hij werkte in de scheepsbouw en be gon een studie biochemie zonder die af te maken. Nu is hij coördina tor van het landelijk secretariaat in de Rotterdamse Vijverhofstraat; een full-time baan. Hij zat echter nog nooit namens de fractie in een Th. S.J. Cornelissen: "SP'ers zeg gen waar het op staat". (foto Wim Dijkman) gemeenteraad of hoger orgaan. On der hem op de kandidatenlijst staan politici die wel eerder met het bijltje hebben gehakt. "De par tij vindt dat ik voldoende geschikt ben om straks eventueel de zetel in de provinciale staten te beman- "Ja, SP'ers staan bekend als las tig tegenover bestuurders. Maar wij vinden dat er altijd reden is om lastig te zijn". Cornelissen wekt zelf niet bepaald de indruk aan de ze karaktereigenschappen te vol doen. "Dat kan zo lijken, maar ik ben héél goed in staat met mijn vuist op tafel te slaan". LEIDEN - Watersportvereniging De Kooi krijgt een eigen jachtha ven. De gemeente is enkele weken geleden begonnen met de aanleg van een klein haventje aan de Do- rus Rijkerskade op het industrie terrein De Waard. Het haventje zal 40 ligplaatsen omvatten. De kosten die met de aanleg gemoeid zijn be dragen drie ton. Na gereedkoming wordt het verhuurd aan de Water sportvereniging die vervolgens het onderhoud voor haar rekening zal Een eigen haventje is een lang gekoesterde wens van de water sportvereniging. Het probleem was de afgelopen jaren het ontbre ken van een goede plaats, ter dis cussie stond met name of het ha ventje voor of achter de Span- jaardsbrug zou komen. Toen de huidige plaats werd uitgekozen, moest eerst met de provincie wor den onderhandeld omdat die eige naresse was van de grond. De ge meente heeft de grond aangekocht. De werkzaamheden zijn inmiddels begonnen. (zie foto Jan Holvast) Hij stak zijn minachting voor het gezag niet onder stoelen of ban ken. "Toen^ik de politie zag dacht ik: krijg de zenuwen maar, ik rij gewoon door hoor", deelde de Leidenaar, die zich moest ver antwoorden voor het rijden in een auto zonder rijbewijs, de kantonrechter op gemoedelijke toon mee. "Ik dacht: ik rij door, ze pakken me toch wel, ik gooi die auto gewoon over de kop, met mezelf erin". door Simone van Driel "En waarom wilde u dat?" "Omdat ik dat leuk vond". Oh, meneer was een soort A- teampje aan het spelen geweest, begreep de rechter. Daar hield zijn begrip echter ook op; aan de handelwijze van de man kon hij verder geen touw vastknopen. De officier al evenmin. Met rij den zonder rijbewijs brengen mensen niet alleen zichzelf maar ook anderen in gevaar, stelde ze. De rechter legde hem 175 gulden boete op. Had hij nu wel een rij bewijs eigenlijk, wilde hij weten. "Nee". Ook geen auto meer? "Nee, daar ben ik afgestapt". En waar was hij opgestapt? Fiets, brommer, motor? "Nee, mijn vrouw heeft een rijbewijs". "Ah, u bent inmiddels getrouwd?" "Nee". Ook een mens... "Ik ben niet door rood gere den, maar door groen. Het licht was hooguit oranje", citeerde de rechter uit het proces-verbaal. De Katwijker knikte instem mend. Zo zeker als twee en twee vier is, was het verkeerslicht op de kruising Rijnsburgerweg/ Laan van Verhof/Floralaan in Rjnsburg groen geweest toen hij met zijn fiets overstak, al dacht die agent het tegendeel. Bij wijze van bewijs voerde hij aan: "Ik rijd daar al tien jaar en ik weet dat het licht om de minuut op groen springt. Ik heb een gezin achter me dus ik laat me voor een minuut niet zomaar kapot rijden". En: "Het gaat om een boete van 20 gulden en die kan ik gemakkelijk betalen, daar gaat het helemaal niet om. Ik ben er gewoon van overtuigd dat het licht op groen stond". Maar hij wist toch zeker wel dat de politie met een ambtseed heeft te maken? hield de rechter hem voor. Zou die agent dan de fout ingaan? "Nou, ik kan fout zijn, maar hij ook", zei de ver dachte daarop. "Hij is ook maar een mens. Hij heeft wel een pet op maar er zit ook maar gewoon een man onder". "Dus u sluit voor uzelf hele maal uit dat u door rood bent ge gaan?" Nou, hij kon het natuur lijk ook verkeerd zien, maar... ja, hij was er inderdaad van over- De rechter en de officier hecht ten meer waarde aan de lezing van de agent. "U hebt gewoon niet opgelet en dat kan iedereen wel eens overkomen". De offi cier eiste een geldboete van 35 gulden. De rechter hield het op 20 gulden omdat de man zich de moeite had getroost een vrije dag te nemen en naar het kantonge recht te komen. De man stemde daarmee zonder veel morren in, vertrok echter zonder ook maar een millimeter te zijn afgeweken van de overtuiging dat hij gelijk had. Gewoonte "Die agent fietste achter me aan, dus hij was ook fout", deed de man een mislukte poging de rechter van de kern van de zaak af te houden. Die vond dat gege ven namelijk helemaal niet inte ressant. Het ging om de Voor- houter zelf, om de overtreding die hij vorig jaar januari op de Essenrode in zijn woonplaats had begaan door een éénrich- tingsgebod te negeren. Hoe was de man ertoe geko men die fout te maken, zeker nu hij a: nota bene zelf in die straat woonde en b: beweerde dat het maken van die overtreding de veiligheid van de kinderen in die straat in gevaar brengt? Wat het eerste betreft: het was een fout gemaakt uit macht der gewoonte, legde de man uit. Niet dat hij die fout elke dag maakte, maar er had 2Vfe jaar geen een richtingsverkeer in die straat ge golden. "Min of meer uit ge woonte sloeg ik dus af terwijl het niet mocht". En het gevaar voor kinderen, dat had hij beseft toen hij de overtreding had gemaakt. "Daar ben ik goed door gewaar schuwd". Zo goed zelfs, dat hij eert meer dan levendige correspondentie met het college van burgemees ter en wethouders had gevoerd om bij het parkeerterrein een bord geplaatst te krijgen dat aan geeft dat er ter plaatse eenrich tingsverkeer geldt. Voor het feit dat hij de fout in was gegaan, gaf hij namelijk ook voor een deel de afwezigheid van zo'n bord de schuld. "Het gebeurt dagelijks wel tien keer dat mensen die het terrein afrijden, de verkeerde kant opgaan. Iedereen die daar niet bekend is, gaat rechtsaf'. De officier eiste en de rechter gaf een boete van 50 gulden, met als doekje voor het bloeden een compliment voor 's mans be zorgdheid voor de verkeersvei ligheid, hoewel de officier haar hart vasthield voor mensen zoals hij die wel weten dat er een ver bod geldt en dat negeren en de rechter de overtreding niet be paald vond stroken met diezelf de bezorgdheid. LEIDEN - De Leidse Hutspotten heeft voor dit jaar een aantal carna valsfeesten in het Antonius Club huis georganiseerd. Naast het gro te carnavalsbal komende zaterdag, wordt ook voor bejaarden, gehan dicapten en kinderen een feest ge geven. Op het grote bal wordt op 21 fe bruari opgetreden door de eigen hofkapel van de Hutspotten en de band The New Formation. De avond begint om 21.00 uur. Voor 65-plussers begint het feest zater dag om 14.00 uur in de residentie van de Hutspotten, Antonius Club huis aan de Lange Mare. Entertai ner Harry Touw en de Boeren- blaaskapel zullen die middag op treden. Het kindercarnaval wordt gehouden op zondag 1 maart, aan vang half twee. Zoals elk jaar wordt ook voor ge handicapten een feest gegeven dat op maandag 2 maart om 9.30 be gint. Meer informatie over dit feest bij mevrouw De Jonge, Flores- straat 41. Als afsluiting van het car- navalsgebeuren houdt de Hutspot ten een doordouwersbal op 2 maart dat begint om 20.00 uur. De sleuteloverhandiging vindt dit jaar plaats op vrijdag 27 februa ri (19.00 uur, Stadhuis). Prins Geor ge Julien de Eerste krijgt dan gele genheid de 'macht' van burge meester Goekoop over te nemen. Tijdelijk wordt hij dan bezitter van de stadssleutels. Ook buurthuis Het Spoortje houdt op 28 februari een carnavals feest en een bejaardencarnaval op zondagmiddag 1 maart. De carna valsvereniging De Spoorbumpers wil de gelegenheid aangrijpen om in de buurt een schoonmaakactie te houden. Bewoners van Leiden Noord en de Kooi worden opgeroe pen zaterdag 28 februari drie em mers water over de stoep te gooien of een bezem te gebruiken. Zakennieuws JOBO - Burgemeester Houdijk slaat morgenmiddag omstreeks 15.00 uur de eerste paal voor de nieuwbouw van het bouwbedrijf Jobo op De Waard. Omdat bij het bedrijf nogal wat mensen uit Zoe- terwoude werken, gaat de eerste burger van die plaats naar Leiden om de plechtige handeling te ver richten. Jobo heeft 25 mensen in dienst. RABOBANK - De Rabobank Lei den en Oegstgeest opent zaterdag 28 februari een nieuw filiaal in het winkelcentrum Stevensbloem in de stadswijk Stevenshof. Om dit feit te vieren, is er zaterdag 28 fe bruari van 10.00 tot 14.00 uur open huis in het nieuwe kantoor. Het nieuwe bankgebouw is reeds vanaf donderdag 26 februari voor alle bankzaken geopend. De openings tijden zijn: maandag van 12.30 tot 16.00 uur, dinsdag tot en met vrij dag van 9.00 tot 16.00 uur en don derdagavond van 18.30 tot 20.00 DEN HAAG/LEIDEN - Garage houder Sasburg aan de Garen- markt krijgt tot 1 april de tijd om maatregelen te treffen die brandge vaar tot een minimum beperken. Is na die datum niet aan de bepalin gen die in de hinderwet zijn ge steld voldaan, dan moet hij de ga rage, aldus de Raad van State, slui ten. De gemeente Leiden had hem al eerder opdracht gegeven de nodige voorzieningen te treffen. De gara gehouder deed dit niet, omdat hij de kosten - 40.000 gulden - die hier aan zijn verbonden, niet kan op brengen. De gemeente gaf Sasburg vervolgens tot 1 februari de gele genheid de zaak aan te passen. Was het brandgevaar niet ingedamd, dan moest de garage dicht. Sas burg ging tegen dit besluit van de gemeente in beroep bij de Raad van State. De raad stelt dat de voorzienin gen noodzakelijk zijn om de om wonenden te beschermen. Omdat de garage al geruime tijd de hin derwetvergunning aan haar laars lapt, krijgt zij nog anderhalve maand om maatregelen te treffen en daarmee te voorkomen dat de garage moet worden gesloten. Film K&O vertoont morgenmiddag in de filmzaal 'De sneeuwkonin gin', een sprookjesfilm gemaakt naar een verhaal van Hans C. Andersen. De voorstelling begint om half drie. Toegangskaarten verkrijgbaar bij K&O, Oude Vest 45, telefoon 141141. Lezing 'Onze bioklok' is de titel van een lezing die prof. dr. W.J. Riet veld, hoogleraar in de fysiologie aan de Leidse universiteit, don derdagavond houdt op uitnodi ging van K&O. Rietveld spreekt onder meer over de eigenschap pen van de biologische klok in het menselijk lichaam, waarbij ook aan de orde komt dat deze klok meestal goed loopt maar zo nu en dan van slag kan raken. Plaats van handeling is de Kapelzaal in het K&O-gebouw aan de Oude Vest 45, aanvang 20.15 uur. Toe gangskaarten voor de lezing zijn te verkrijgen bij K&O, telefoon 141141. Lezing Drs. P. den Boer geeft donder dag een lezing over het onder werp 'Angst voor de dood'. De le zing is er één in een serie die het Studium Generale van de Leids- se universiteit over de dood orga niseert. De lezing begint om 20.00 uur en wordt gehouden in het Centrale Voorzieningengebouw. Open dag De protestant-christelijke ba sisschool Het Kompas aan het Broekplein houdt donderdag een open dag. De leerlingen zijn be zig met een project over kunst; tijdens de open dag zijn hun werkstukken tussen 17.00 en 19.00 uur te bekijken. Concordia De Christelijke Muziekvereni ging Concordia geeft zaterdag haar jaarlijkse uitvoering in de Stadsgehoorzaal, waarin alle groepen zich presenteren. Na af loop is er gelegenheid om tot in de kleine uurtjes te dansen op de to nen van dansorkest The Mellow Tones. Kaarten zijn in de voor verkoop te verkrijgen bij T. Kromhout, Sophiastraat 33, tel. 219404, K. Ravensbergen, Lage Morsweg 21, tel. 761064 en bij clubgebouw Concordia, Lange- gracht 61, tel. 220817. Concordia kan overigens nieuwe jeugdtam- boers en -blazers tussen de 6 en 16 jaar gebruiken. Open huis Clubhuis Matilo aan de Zaan- straat 126 houdt zaterdag open huis, waarbij een aantal groepen onder meer jazzballet en volks dansen) dat in het clubhuis aan activiteiten meedoet, zich presen teert. Drumband Matilo geeft om 12.00 uur het startsein met een rondgang door de wijk. De dag gaat gepaard met een expositie over de geschiedenis van de stich ting Meerburg en vertoning van films over de geschiedenis van clubhuis Matilo. Bingo Clubhuis Matilo organiseert vrijdag een bingo-avond. Aan vang 20.00 uur, plaats van han deling is het clubhuis aan de Zaanstraat 126. Bingo is er de zelfde avond ook in buurtcen trum De Kooi, welke gepaard gaat met live muziek. Aanvang 20.00 uur. Ruilavond Ruilclub Koningskerk houdt vrijdag een ruilavond voor ver zamelaars van postzegels, mun ten, prentbriefkaarten en wat dies meer zij. De beurs is van 19.00 tot 22.00 uur in de aula van de Dr. van Voorthuyssenschool, Mamixstraat 104.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 13