Driekwart oudere leerlingen is afhankelijk van uitkering' LEIDSCH DAGBLAD: Kunst bestrijdt elitair zijn Streekmuziekschool: 'Samenwerking met Erasmusuniversiteit bevorderen' Twee eerste prijzen voor ontwerpen voor bouw op Havenhoofd Drie mille buitgemaakt DINSDAG 17 FEBRUARI 1987 WI»HBE LEIDEN - Het muziekonderwijs is geen elitair gebeuren, maar dreigt dat wel te worden als de gemeente haar bezuinigingsplannen doorzet. Dat vreest directeur Kunst van de Streekmuziekschool. Gegevens over de herkomst van de leerlingen bewijzen volgens hem onomstote lijk dat het merendeel van de Leid- se leerlingen van 18 jaar en ouder uit lagere inkomensgroepen af komstig is. Leerlingen die volgens de directeur onmogelijk in staat zijn de lesgelden te betalen als de gemeente de subsidie staakt of drastisch beperkt. door Gert Visser "Ik ben bang dat men in de poli tiek nog steeds denkt dat het hier een elitaire aangelegenheid is", verzuchtte directeur Kunst van de muziekschool een paar weken ge leden. Zijn bange vermoedens wer den onmiddellijk bevestigd. Enke le dagen later verklaarde PvdA- fractievoorzitter Van der Molen op een ledenvergadering van haar partij dat "gebleken was dat het merendeel van de leerlingen boven de achttien jaar uit de goede mi lieus afkomstig is". Kortom, nu het gemeentebe stuur moet bezuinigen is er in de ogen van de PvdA geen reden deze leerlingen nog verder te subsidië ren. Het college heeft een voorstel op tafel gelegd om een half miljoen te bezuinigen op de muziekschool, meer dan de helft van de totale Leidse bijdrage. Beoogd wordt het onderwijs voor de leerlingen van boven de 18 jaar kostendekkend te maken. Kostprijs Het lesgeld dat aan de muziek school betaald moet worden is af hankelijk van het inkomen van van de leerling, dan wel dat van zijn ou ders wanneer hij jonger dan 18 jaar is). Zodoende is eenvoudig te ach terhalen uit welke inkomensgroe pen de Leidse leerlingen afkomstig zijn. Volgens opgave van de mu ziekschool ziet het leerlingenbe stand (boven de 18) er als volgt uit: verreweg de grootste groep (60 pro cent) is student. "Het lijkt me sterk dat die allemaal uit de betere mi lieus afkomstig zijn", is het com mentaar van Kunst: "Uiteindelijk is het volgen van wetenschappelijk onderwijs allang geen voorrecht meer van de elite in de Nederland se samenleving". Vervolgens staat 15 procent inge schreven als werkloze jongere en is dus aangewezen op een uitkering. Gezien de omvang van de werk loosheid en de hoogte van de uitke ringen ook niet direct een groep die volgens Kunst als elitair kan worden aangeduid. In het totaal heeft dus 75 procent van de leerlin gen geen inkomen uit arbeid. Het lesgeld voor deze groep bedraagt momenteel 595 gulden per jaar voor een half uur privéles per week. Van de overige 25 procent blijkt tien procent over een bruto-inko- men van 20.000 tot 34.000 gulden te beschikken. Deze groep betaalt een lesgeld variërend van 645 tot 995 gulden. Nog eens tien procent verdient meer dan 34.000 gulden per jaar. Deze groep betaalt mini maal 995 gulden per jaar. In de door de muziekschool verstrekte cijfers is 5 procent van de leerlin gen 'zoek'. Hierbij moet aangete kend worden dat 40 procent van het leerlingenbestand van de mu ziekschool ouder is dan 18 jaar. Indien de gemeenteraad in juni instemt met de voorgenomen be zuiniging, moeten de leerlingen van 18 jaar en ouder de kostprijs van het muziekonderwijs gaan be talen. Dat komt volgens Kunst neer op een bedrag van 1500 tot 1600 gulden per jaar per leerling voor een half uur les per week. Het muziekonderwijs dreigt daarmee 'echt een elitaire bezigheid te wor den, voorbehouden aan hen die fi nancieel sterk staan, is de conclu sie van Kunst. Tenminste, als de muziekschool na de bezuiniging nog bestaat, want dat wordt door directeur Kunst ten zeerste betwij feld. Sneeuwbal Voor de toekomst van de mu ziekschool is mede van belang hoe de andere deelnemende gemeen ten (Voorschoten, Wassenaar en Oegstgeest) zich van hun financië le verantwoordelijkheid kwijten. Een telefonische rondgang langs de gemeentehuizen van deze plaat sen leert dat geen van de drie van plan is op te draaien voor verplich tingen die Leiden binnen het sa menwerkingsverband heeft. Een verhoging van de bijdragen van het drietal zit er derhalve niet in. Anderzijds blijkt de suggestie dat de bezuiniging van Leiden een sneeuwbaleffect zal hebben, voor barig. Bij de gemeenten Wassenaar en Voorschoten - zij betalen res pectievelijk 190.000 en 132.000 gul den aan de muziekschool - bestaan geen plannen deze bijdrage te ver minderen. De gemeente Wassenaar heeft de bijdrage zelfs tot 1989 vei lig gesteld, terwijl in Voorschoten het onderwerp nog niet aan de or de is geweest. Ambtenaren van beide gemeenten sluiten echter niet uit dat de streekmuziekschool over enkele jaren alsnog in een of andere bezuinigingsnota voor komt. De gemeente Oegstgeest draagt jaarlijks 216.000 gulden aan de mu ziekschool bij. Volgens een woord voerder van deze gemeente mag verwacht worden dat deze uitgave betrokken wordt bij de discussie hoe de rijkskortingen op het so ciaal-cultureel werk op te vangen. Wat Oegstgeest betreft is een ver mindering van de subsidie op kor te termijn niet uitgesloten. De wet houders van de vier gemeenten gaan binnenkort rond de tafel zit ten om de gevolgen van de Leidse bezuinigingsplannen te bekijken. De voorgenomen bezuiniging heeft er toe geleid dat een onder zoek naar de organisatie van de muziekschool voorlopig is stilge zet. Tot een dergelijk onderzoek werd enkele maanden geleden door het algemeen bestuur beslo ten. De school blijkt niet optimaal te functioneren. Verschillende ver antwoordelijkheden van stafleden zouden niet duidelijk zijn. De ver wachting is dat het onderzoek wordt voortgezet als er meer dui delijkheid is over de hoogte van het bedrag dat bezuinigd moet worden en wat de gevolgen daar van precies zijn voor de muziek school. LEIDEN - Terwijl de meeste mensen al verlangend uitzien naar de lente om er met hun boot op uit te trekken, lijkt voor de eigenaar van deze boot het vaarplezier nog ver weg. Een flink gat in de romp van de boot zal ertoe leiden dat een kennismaking met het water fataal zal aflopen voor deze boot. De eigenaar van het schuitje kan enige creativiteit echter niet ontzegd worden. Want het stallen op deze manier is op z'n minst opmerkelijk. En zorgt voor een aardig plaatje in de Leidse Haven. (foto Lock Zuyderduim Cath: waar mogelijk ook met Technische Universiteit Delft: LEIDEN - "Intensieve samenwer king met de universiteit van Rot terdam is van essentieel belang en zullen wij krachtig bevorderen". Dit verklaarde de voorzitter van het college van bestuur van de Leidse universiteit, mr. K.J. Cath, gisteravond tijdens de vergadering van de universiteitsraad. Cath gaf ook aan dat waar mogelijk samen gewerkt zal worden met de Techni sche Universiteit Delft. De plannen tot nadere samen werking tussen beide universitei ten zijn een gevolg van de bezuini gingsplannen voor universiteiten en academische ziekenhuizen, de 'Selectieve Krimp- en Groei-ope- ratie'. De planvorming is bij ge neeskunde het meest vergevor derd. Op het gebied van het onderwijs kan volgens het Leidse college het keuzevakprogramma samen met Rotterdam worden ingevuld. Stu denten medicijnen kunnen elkaar aanvullende onderwijsprogram ma's aan beide universiteiten vol gen. Ook zal de samenwerking ver sterkt worden op het gebied van het onderzoek. Cath kondigde aan dat de medische faculteiten van beide universiteiten zullen bekij ken of doublures van kostbare ap paratuur voorkomen kunnen wor den. Het college van bestuur vindt een aanvullende samenwerking doeltreffender en minder kostbaar dan het verplaatsen van activitei ten van de ene naar de andere uni versiteit. "De ervaring met de ver plaatsing van geologie naar Utrecht heeft geleerd dat zulke verhuizingen een langdurig nadeli ge terugslag voor het onderzoek ten gevolge hebben", aldus het col lege. De Leidse universiteit houdt vast aan de handhaving van kin dergeneeskunde. Volgens het col lege is ook de medische faculteit van de Erasmus-universiteit (Rot terdam) van mening dat de goede onderzoeksgedeelten van de vak groep kindergeneeskunde in Lei den moeten worden voortgezet. De universiteiten van Rotterdam en Leiden hebben inmiddels een concreet pakket aan maatregelen en voornemens verstrekt aan de onafhankelijke adviseur van mi nister Deetman, prof. De Wied. Aanvulling De Leidse universiteitsraad stel de zich gisteravond op het stand punt dat het bezuinigingsvoorstel op een aantal punten aanvulling behoeft. Een meerderheid van de raad ging akkoord met een door de Progressieve Partij en de Buiten Universitaire Leden hiertoe inge diende motie. Daarin wordt onder meer gecon stateerd dat een aantal door de Piet Paaltjens "Op 't hoekje van de Hooi gracht En van den Niewen Rijn, Daar zwoer hij, dat hij zijn le ven lang. Mijn boezemvriend zou zijn. Deze strofe uit de dichtbundel Snikken en Grimlachjes van Piet Paaltjens, staat op een plaquette die door de politieke partij Lei den Weer Gezelig en studenten vereniging Minerva aan de ge meente Leiden is aangeboden. Wat hebben Leiden en Miner va te maken met Piet Paaltjens? De in Leeuwarden geboren Francois Haverschmidt, zijn ech te naam, liet zich in 1852 inschrij ven als theologisch student. Te vens werd hij lid van het Leidse studentencorps. Haverschmidt blies de streekvereniging Frisiae - die een onderdeel is van Miner va - nieuw leven in. Toen hij voorzitter werd, noemde hij zich 'Earste Potestaet'. De depressieve Haverschmidt kwam te wonen aan de Hoge- woerd, op de hoek van de Koe- nesteeg, boven - opmerkelijk ge noeg - een begrafenisonderne mer. Zo heeft Haverschmidt zijn hele studententijd last gehad van het in elkaar timmeren van lijk kisten. Om de zwaarmoedigheid weg te drukken, heeft hij de vro lijke, maar ook sentimentele dichter Piet Paaltjens in het le ven geroepen. Een enorme dosis zelfspot kenmerkte het werk van de man die door zelfmoord aan zijn einde kwam. De politieke partij Leiden Weer Gezellig vond het aanbie den van een plaquette een goede manier om zich te profileren. "Ja", zegt fractievoorzitter Ber nard Stöxen van de partij met één zetel in de raad, "dit is weer een leuke, gezellige actie van de partij. Zo maar uit de losse pols". Leuk. Gezellig. Dat maken an dere mensen wel uit. Piet Paaltjens (2) Zaterdagmiddag vond dus de onthulling plaats - waar anders - op de hoek van de Hooigracht en de Nieuwe Rijn. Die dag, 14 fe bruari, is de 152ste geboortedag van Haverschmidt. De onthul ling vond plaats op studentikoze wijze. Omstreeks half drie kwa men leden van de streekvereni ging Frisiae aangelopen in de kledij zoals we dat van het corps kennen. Twee leden liepen wat moeilijk. Zij zeulden met de zwa re marmeren plaquette, die dus blijkbaar nog niet was bevestigd. De huidige voorzitter J.W. Sap werd door een clubgenoot aange spoord: "Nou Sap, het is tijd voor lullepot man". De nazaat van Piet Paaltjens posteerde zich voor de in jassen gewikkelde plaat, plukte aan zijn sjerp in Friese kleuren en schraapte zijn keel. Hij begon met het aanhalen van een uitspraak van een stu die- en tijdgenoot van de dichter. "Zijne zes studentenjaren te Lei den brachten hem niets dan ge luk". Volgens Sap was dat niet in de laatste plaats te danken aan de vereniging, want hij citeert ver der: "Hij was overal gezien. Hij werd tot alle ereambten be noemd. Hij vervulde de betrek king van Quaestor, later van praeses van het Collegium Civi- tatis Academicae Lugduno-Bata- vae Supremum. Hij redigeerde den Almanak, die door de verzen van Piet Paaltjens eene onge- meene letterkundige beteekenis verkreeg". Volgens Sap kon Haversch midt de echte wereld zonder zijn vrienden en zonder Piet Paal tjens niet aan. "Met heimwee denkt hij aan zijn studententijd terug, want Piet Paaltjens schrijft in een gedicht: Daar waren eens drie studen tjes, Drie vrienden in lust en in nood; Ze sprongen zoo moedig de wereld in En de wereld - trapte ze dood! Aan het slot van de bijeen komst werd door de aanwezige studenten uit volle borst het clu blied gezongen. Voorbijgangers keken vreemd op met gefronste wenkbrauwen: "Wat krijgen we nou?". Sommigen moesten er zelfs om lachen. De jassen werden door de Fri- siae-leden van de plaat gerukt. "Tjoch Piet Paaltjens", klonk het opeens. Dat is Fries voor proost. Leiden was op dat moment weer een monument rijker. Hoe wel. De plaquette was op dat mo ment nog niet vastgeschroefd. "De plaat was niet op tijd klaar", zo verontschuldigt Stöxen zich. Gistermiddag is dat alsnog ge beurd. Ook het boekje met het gedicht dat ter gelegenheid hier van wordt uitgegeven is nog niet gereed. "Het ligt nu bij de druk ker, maar de inkt is nog niet droog", aldus politicus Stöxen. Het is aan het eind van de week in ieder geval bij boekhandel Kooyker verkrijgbaar. De op brengst gaat naar een goed doel. Buspijn (1) Naar aanleiding van een stukje in deze rubriek onder het kopje 'Buslijn' in de krant van 12 fe bruari schrijft C.H. Fijma dat ook hij niet tevreden is met de servi ceverlening van de NZH. Ook Fijma heeft ooit een suggestie aan de busmaatschappij doen toekomen, maar geen bevredi gend antwoord gekregen. Ruim tweeënhalf jaar geleden heeft Fijma voorgesteld om de route van lijn 88 oostelijker (over de Haagsche Schouw) te laten verlopen. Hij kreeg toen een brief terug waarin stond dat het voorstel op 'korte termijn zou worden bezien'. "Blijkbaar is het een ingewikkelde kwestie, want na al die tijd heb ik nog steeds niets gehoord", zo zegt Fijma. Ook beklaagde hij zich eens over het rijgedrag van een chauf feur op 31 maart vorig jaar. In de eerste plaats werd hij door een gelede bus, die de snelweg op kwam, zowat van de weg ge drukt. Daarna jakkerde de bus met een snelheid van 110 a 120 vlak achter de auto van Fijma. "Ik was daar verschrikkelijk kwaad over en heb daar direct over geschreven. Deze keer was de NZH er als de kippen bij: reeds op 5 april ontving ik een briefje waarin staat te lezen dat mijn 'brief in behandeling is ge nomen' en dat ik 'op korte ter mijn bericht kon verwachten'. Nou het moet nog komen", aldus Fijma. Voorlichter van de NZH, L. Ja cobs zegt dat deze klachten voor hem een punt van zorg gaan be tekenen. "Het is nu de tweede keer dat zoiets op mijn bordje te recht komt. Er moet zo langza merhand wel iets gebeuren". Volgens Jacobs is het wel de be doeling dat direct op correspon dentie wordt gereageerd. "Som mige suggesties zijn erg moeilijk om uit te zoeken. NZH-mensen moeten zich ter plekke op de hoogte stellen van de situatie. Dat is tijdrovend. Daarbij komt dat erg veel verzoeken komen over de routes van buslijnen. Mensen denken het dan net even beter te weten, net even handiger te zijn. Dat is natuurlijk prima, maar nogmaals, dat kost veel tijd", aldus de woordvoerder. In het specifieke geval van lijn 88, zegt Jacobs dat er in de brief van de NZH niet is beloofd dat Fijma nog antwoord zou krijgen. "Voor lijn 88 is toen een aantal verzoeken binnengekomen. In overleg met de gemeente zijn zo veel mogelijk suggesties meege nomen, maar niet die van de heer Fijma". Volgens Jacobs is het niet de gewoonte om na de be sluitvorming nog eens alle parti culieren, die daarover eens heb ben geschreven, in een brief tekst en uitleg te geven. Buspijn (2) Toevallig staat er op dit ogenblik bij de NZH een 'imagocampag ne' op stapel. Jacobs zegt dat de NZH het onopvallende imago heeft van de semi-overheid. "Er bestaat bij busreizigers het beeld van een ambtelijk apparaat en dat moet worden omgebogen. De organisatie moet naar het pu bliek toe allerter over komen. Kortom, we willen het bedrijf een gezicht geven en bijvoor beeld de buschauffeur als per soon neerzetten", aldus de NZH- woordvoerder. De actie voor het veranderen van het beeld van de NZH, waar voor een bedrag van 150.000 gul den is uitgetrokken, zal voorna melijk bestaan uit een adverten tiecampagne in de dagbladen. Van hetzelfde bedrag wordt door de NZH meegedaan aan een ge- zamelijke actie van streek ver voerbedrijven. Op de televisie komt een 'gele bussenspot' die het reizen met de bus aanprijst. Volgens Jacobs is het verbete ren van het imago nodig om de opbrengsten te verhogen. "Nu betalen de busreizigers nog maar 45 procent van de werkelijke kosten. Dat percentage moet in de toekomst boven de 50 ko men". Ook moet de actie gezien worden tegen de achtergrond van de wet personenvervoer die binnenkort in werking treedt. "Hierdoor worden de vervoers bedrijven verzelfstandigd met het gevolg dat we meer aan de weg moeten timmeren", aldus Jacobs. operatie veroorzaakte knelpunten niet aanvaardbaar is uit een oog punt van behoud van de goede kwaliteit van het onderwijs aan de Leidse universiteit. "Opheffing van deze knelpunten zal noodzake lijk zijn en zal er tevens toe leiden dat op de betreffende punten niet geheel de in de brief van de facul teit genoemde bezuinigingsbedra gen gerealiseerd kunnen worden", aldus de aanvullende motie. Voorzitter Cath van het college van bestuur noemde het "teleur stellend dat u meent een dergelijk stuk aan het college van bestuur mee te moeten geven. Dat heeft de zaak geen goed gedaan". Hij zei zich te zullen beraden over hoe een en ander nog in de brief aan prof. De Wied kan worden ingepast. Want op 12 februari is er al door het College van bestuur een brief aan prof. De Wied gezonden, waarin een nadere invulling van de SKG- operatie wordt voorgesteld. In de brief, die op verzoek van De Wied nog vóór het weekeinde werd ver stuurd, wordt gewezen op het gro te belang om de plannen, zoals voorgesteld door het faculteitsbe stuur geneeskunde en gesteund door het college van bestuur, niet verder te wijzigen. "Gezien de zwa re druk en de beschadigingen, ook in het werkklimaat, die het gevolg zijn van de bezuinigingsplannen". BRAND - De brand die zondag nacht op het terrein van Van Gend Loos een schuur en een aangren zend kippenhok in vlammen deed opgaan, is waarschijnlijk aangesto ken. Bij een gisteren gehouden onder zoek van de technische recherche werd het hangslot van de schuur in de omgeving aangetroffen. De poli tie gaat er van uit dat eerst in de schuur is ingebroken en daarna brand is gesticht. In de schuur lag gereedschap en stond een aan hangwagen. Enkele kippen zijn waarschijn lijk in de brand ongekomen. De ei genaar van de schuur, een 66-jarige Leidenaar, heeft inmiddels aangif te van brandstichting gedaan. LEIDEN - De ontwerpen van Chris Boot en van Ronald Knappers heb ben beide de eerste prijs gewonnen van een prijsvraag die door het ar chitectencafé was uitgeschreven. Architecten was gevraagd een voorzieningengebouw te ontwer pen op het Havenhoofd. Het ont werp Fitzgeraldo van Chris Boot won bovendien de publieksprijs. De prijswinnaars werden gisteren in Sociëteit De Burcht bekend ge maakt. Volgens het juryrapport gaven de winnende ontwerpen van de 14 inzendingen "de meeste blijk van onderzoek verricht te hebben naar de plek en het programma. Alhoe wel op de architectonische vorm geving van deze ontwerpen wel het een en ander af te dingen valt, heb- Gezondheids verklaring vee wellicht per telefoon LEIDEN - Het krijgen van gezond heidsverklaringen van runderen wordt in de toekomst wellicht ge makkelijker. De Gezondheids dienst voor midden- en west-Ne derland bespreekt deze week de mogelijkheden in het dagelijks be stuur. Onderzocht wordt of het moge lijk is om gezondheidsverklarin gen ook telefonisch aan te vragen. Deze kunnen dan maandagoch tend door de veerijders op bepaal de plaatsen worden opgehaald voor het begin van de veemarkt. Ook zal bekeken worden of het mogelijk is het tarief voor de servi ceverlening op zaterdag te verla gen. Een gezondheidsdocument kost op zaterdag nu nog 10 gulden extra. Wellicht zal de toeslag op de prijs tot 5 gulden worden verlaagd. De afgelopen twee maandagen waren er op de Leidse veemarkt problemen onstaan omdat hande laren voor een aantal runderen niet over een gezondheidsverklaring beschikten. De Algemene Inspec tie Dienst verbood vervolgens dat deze dieren in de veehal werden gebracht en maakte enkele malen proces-verbaal op. ben zij zeker ook kwaliteiten". In het ontwerp Marco Polo van archi tect Ronald Knappers uit Leiden, die de prijsvraag van vorig jaar ook al won, wordt volgens de jury "de plek nabij de Haven in tact gelaten en op ingenieuze wijze verweven met de omgeving. De ontwerper heeft echter veel middelen nodig om dat waar te maken", aldus de jury. In het plan Marco Polo wordt voorzien in een casino, sauna, zwembad en restaurant. Daarbij is de plaats niet de landtong bij de Haven maar de Oude Herengracht, zodat vanuit het drie verdiepingen tellende gebouw over het water van de Oude Vest kan worden ge keken. Het ontwerp Fitzgeraldo vestigt volgens de jury, die bestond uit Tom Maas, Janny Rodermond en Max Risellada, die laatste was gis teravond verhinderd, de aandacht op de bestaande Amsterdamse ge bouwtjes aan de Haven. Boot houdt daarmee te weinig rekening. De gebouwtjes worden in het plan wel gerestaureerd, maar daarmee houdt het op. Toch maakt het plan volgens de jury de indruk, vooral door de presentatie, dat een uit werking mogelijk is. De overige ontwerpen kregen van de juryleden soms forse kri tiek. Zo werd van het ontwerp S.M.S. Leiden gesuggereerd dat het wellicht als grap is bedoeld. "Dit ontwerp doet denken aan een hamburgertent in de vorm van een hamburger. Het laat zien hoever je als ideeënrijk ontwerper kunt zin ken", zo zei Tom Maas. Van een paar ontwerpen werd gezegd dat ze deden denken aan "sportkantines, voorzieningen aan snelwegen en gebouwtjes voor Center Parks". Weer andere ontwerpers gingen volgens het rapport meer uit van slopen dan van bouwen. LEIDEN - In een woning aan de Dijkstraat is gisteravond ingebro ken. Vermoedelijk met een valse sleutel is de dader via de achter deur de woning binnengedrongen. Een bedrag van ruim 3.000 gulden en een gouden horloge worden ver mist.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 11