Protesten tegen fietspad bij Meijendel Bejaarde vergaart voor beschermeling computer Zes auto's opengebroken Ontploffing in Leiderdorp: politie staat voor raadsel MAANDAG 16 FEBRUARI 1987 :LEIDSCH DAGBLAD: ~Al\ SfdfHdlridM: Voorstanders:Logische verbinding Tegenstanders: 'Lniek gebied verloren WASSENAAR - Belanghebbenden zijn het er inmiddels over eens, natuurbeschermers lopen er tegen te hoop: het provinciale fietspad over de Waalsdorpervlakte naar Meij endel. Volgens de voorstanders is het een logische en aan gename verbinding naar de pannekoekenboerderij, geeft het fietsers een leuke route en wordt de Wassenaarse wijk de Kieviet ontlast. Tegenstanders vrezen een verdere aantasting van een uniek natuurge bied en zijn bang dat de rustige de len rond de boerderij Meijendel overbelast worden. Bovendien zouden er andere, minder ingrij pende, alternatieven zijn. Immers, het twee kilometer lange pad be gint zuid-westelijk van renbaan Duindigt, loopt eerst een stuk evenwijdig aan de Landschei- dingsweg - voor het verzetsmonu- ment de klok - en draait pas achter de weg bij het PTT-opleidingscen- trum echt de duinen in. Het korte fietsavontuur eindigt vervolgens abrupt bij het Beukelaantje: het ui terste zuidpuntje van het Meijen- delse bos. "Bestuurders zeggen: het is maar een stukje aan de rand. Of: dit is het laatste stukje. Maar over vier jaar komen ze weer terug. Ze blij ven knabbelen aan de natuur". Het klinkt een beetje verbitterd uit de mond van J.J. Otten, landschap sarchitect van de Duinwaterlei ding van 's Gravenhage. Samen met de Stichting Duinbehoud, die een bezwaarschrift overweegt, had hij liever een streep gehaald door het 1,2 miljoen kostende project. Voor de waterwinning levert het geen gevaar op, maar "natuur en landschap komen in gevaar", vin den de instellingen. Bovendien wordt volgens Duinbehoud de in deling van de Meijendel-vallei overhoop gehaald: "Op dit mo ment is het druk rond de boerderij en rustig aan de randen. Straks loopje ook daar het gevaar voor de sokken gelopen te worden: honden aan de lijn dus en kinderen aan de hand", zegt woordvoerder A. Sal- Alles overziende heeft de Duin waterleiding, die beheerder is_van het duingebied, 'haar' college van burgemeester en wethouders dan ook geadviseerd tegen de aanleg te stemmen. B en W van Den Haag 'hebben echter andere belangen voor laten gaan' en de Duinwater leiding is daarmee uitgepraat. Hooguit kan de architect straks, wanneer de plannen bestekklaar worden gemaakt, dusdanige aan wijzingen geven dat zoveel moge lijk stukjes natuur gespaard kun nen blijven. Of het veel zal opleveren, is de vTaag. Het gebied dat ondanks geoefen met tanks tamelijk rustig en ongerept is, "wordt hoe dan ook aangetast". Is het niet door de aan leg van het pad zelf - er moet nogal wat geëgaliseerd worden - dan is het wel voor het gebeuren er om heen. Van een afgelegen gebiedje met rulle, weinig aanlokkelijke voetpaden en één oefenbaan voor tanks en andere grote voertuigen, wordt een stuk duin dat binnen handbereik ligt van fietsersen voetgangers. Rust Otten: "Het gaat om uiterst kwetsbare stukken met korstmos sen. Wanneer daar iemand één keer overheen loopt, duurt het ja ren voordat het zich herstelt. Je kunt daar als beheerder wel dode takken en zand neerleggen, maar dat is eigenlijk niet goed. Het is het beste wanneer je de natuur zoveel mogelijk met rust laat". Ook de aanleg van een afraste- Piraat weer uit de lucht ring zorgt voor verstoring. Hoge af rasteringen kosten veel graafwerk en zouden "visueel vreselijk aan stootgevend zijn". Een massale aanplant van struiken is volgens de woordvoerder "weinig minder erg dan asfalt": "Veel duinen in dit ge bied zijn te hoog en te droog voor planten. Helm is hier de natuurlij ke begroeiing. Daar moet je dan geen park van maken". "Kijk, in Drente is het vaak niet nodig, zo'n afscheiding. Daar wijkt slechts een enkeling van de paden af. In de Randstad gaat het daaren tegen echt om honderden". De in stellingen weten dat en passen zich aan: Hoogheemraadschap en De fensie plaatsen hoge hekken rond hun terreinen en de Duinwaterlei ding zet alle paden af. Soms gaat het om een enkel draadje, op 60 cemtimeter hoogte, soms ook wor den op tien tot twintig met van het pad ondoordringbare struiken of wat hogere hekken geplaatst. Hoe de inrichting precies zal uit pakken. moet straks blijken. Op dit moment hebben vertegenwoordi gers van provincie, gemeenten en defensie nog slechts een ruw tracé opgesteld. Over hoogteverschillen wordt daarin niet gesproken. Toch heeft de keus voor het al dan niet afvlakken van duintoppen, grote gevolgen. Is het niet voor de na tuur, dan is het wel voor de gebrui kers: wielrenners zijn dol op heu veltjes, toeristische toerfietsers hebben er vaak een broertje aan dood. Onveilig Toch heeft het fietspad de afgelo pen twaalf jaar genoeg hoofdbre kens gekocht. Het ministerie van defensie vreesde dat de elipsvor- mige oefenbaan voor tanks en ter reinvoertuigen doorsneden zou worden door fietspaden en de pro vincie was bang voor onveilige si tuaties. De duinwaterleiding, op haar beurt, wilde niet dat het pad te dicht bij vitale onderdelen zou komen. Op zich zijn de belangrijkste be trokkenen het eens, al willen ze de belangen van de natuur goed in het oog houden. Zo zeiden B en W van Wassenaar dat de nieuwe tekening goed is, maar dat er nog eens "se rieus gekeken wordt" naar kruisin gen, materiaalkeuzes en aankledin gen. En bij de provincie zullen de Statenleden zich nogmaals over fietspad 10 buigen voordat de Ge deputeerden een beslissing ne- De Wassenaarse Waalsdorpervlakte, met op de achtergrond Den Haag. dingsweg, en loopt naar het zuidelijke puntje van de Meijendel-vallei. Op dit moment ligt de verant- minder enthousiast en wijst erop woordelijkheid bij Den Haag. dat de ontwikkelingen niet alleen Ambtenaren werken de plannen staan. Zo heeft Defensie heel wat verder uit en willen B en W vol- 'natuur verstoord en vogels ver gend kwartaal een uitspraak ont- jaagd'door de aanleg van een groot lokken. "Het ziet er dan ook naar aantal voetpaden. De woordvoer- uit dat er eindelijk wat gaat gebeu- der van de Stichting heeft het over ren", zegt een woordvoerder van "gestes, bedoeld om de slechte de gemeente hoopvol. naam weg te werken. Helaas moest De Stichting Duinbehoud is wat dat precies gebeuren op plekken WARMOND - In het afgelopen weekeinde zijn in Warmond zes auto's opengebroken. Ook werden in de nacht van zaterdag in twee Warmondse woningen ingebroken. De auto's stonden geparkeerd op de Van der Woudestraat, de Ende- poellaan, de Duvenvoordestraat en de van Wassenaarlaan. Voornamelijk door het openbreken van het portierslot verkregen de onbekenden de toegang. Vier radio-cassetterecorders, twee boxen en een booster was de buit uit de auto's. Dieven kwamen in de nacht van zaterdag op zondag een woning aan de Beatrixlaan binnen door de achterdeur te forceren. Alle kamers wer den doorzocht. Wat er weg is, kon nog niet gezegd worden. Uit een woning aan de Oranje-Nassaulaan werden een gouden horloge en een nog onbekend geldbedrag meegenomen. Het omstreden fietspad begint links, bij een tunneltje onder de Landschei- waar de vogels van het open duin broeden", zegt hij. "Bovendien zijrl de paden ongelukkig aangelegd. Er moesten metersbrede brand gangen komen, grote gnndkruis- punten en nog meer van dat gerag. Je kunt het moeilijk natuurbeheer Van een goede aansluiting op duinpaden in de buurt zou geen sprake zijn. Er was dan ook geen greintje overleg geweest met de buurman: de Duinwaterleiding. Met Wassenaar was evenmin con tact. Toen de gemeente er achter kwam dat Defensie paden aanleg de, liet ze de zaak direct stilleggen. Een woordvoerder: "Men had de benodigde aanlegvergunninger niet aangevraagd. En uit milieu oogpunt vroegen we om voorzich tigheid. Als je niet uitkijkt is het daar straks allemaal pad". De man van Duinbehoud gaat wat verder. Volgens hem is er nu al sprake van een overvloed aan pa den. "Uit onderzoeken is gebleken dat recreanten zich niet op hun ge mak voelen wanneer ze, zoals op de Waalsdorpervlakte, van het ene pad het andere pad zien. Dan heb ben ze het karavaan-idee". Wan neer straks ook dat fietspad wordt aangelegd, ziet Salman het hele maal somber in. Een woordvoerder van het mi nisterie is het niet eens met de kri tiek. De tracé's zouden door des kundigen zijn uitgezocht en "be strijken het hele gebied". Dat een aanzienlijk aantal vogels zou zijn opgeschrikt, kan hij zich niet voor stellen. "We hebben zoveel moge lijk de oude, uitgesleten paden ge volgd", zegt hij. Over de brandpa- den doet hij beslist: Het moet na tuurlijk altijd mogelijk blijven om met een militair voertuig te oefe nen op dit militaire terrein, dat dan met vlaggen wordt afgezet. "Nee, eerlijk gezegd begrijp ik al die klachten niet zo", besluit hij. "Het ministerie had ook kunnen zeggen dat het een militair terrein is en blijft en niemand anders er mag komen". Daders roof overval nog spoorloos WASSENAAR - De Wasse naarse politie heeft nog geen idee over de identiteit van de daders die vrijdagavond een woning op het landgoed Bac kerhagen overvielen. Bij die overval werd een geldbedrag van 1500 gulden ontvreemd. Een man belde omstreeks elf uur die avond bij de woning en vroeg aan de 57-jarige bewoon ster of hij even kon telefoneren. Hij zei dat hij last had van wa ter in de kelder en om hulp wil de bellen. Toen de vrouw daar op de deur iets verder open deed verscheen er plotseling een tweede man met een bivak muts en een pistool. De eerste man trok vervolgens ook een bivakmuts aan en trok een pi stool. Ze drongen de vrouw te rug in haar woning. Terwijl de eerste man de vrouw onder schot hield, doorzocht de twee de man de woning op zoek naar geld en juwelen. Met een geld bedrag van 1500 gulden ver dwenen de twee. Via de bosrij ke omgeving maakten de man nen dat ze wegkwamen. De vrouw schatte de mannen op ongeveer 24 a 25 jaar. De po litie onderzoekt de zaak. Vrouw vlucht het dak op OEGSTGEEST - Politie en brandweer van Oegstgeest heb ben zaterdag een in psychia trisch ziekenhuis Endegeest verblijvende vrouw van het dak van het Witte Huis in het Wilhelminapark afgehaald. De vrouw mocht van haar begelei ders in Endegeest een luchtje scheppen. Even later werd ze op het dak gesignaleerd. De po litie praatte daarop op de vrouw, in waarop ze uiteinde lijk toegaf. De reden van de vlucht naar het dak is niet dui delijk, wel heeft de vrouw eer der in Leiden al twee keer haar toevlucht op een dak gezocht. Vermiste vrouw gesignaleerd in Wassenaar OEGSTGEEST - De vermiste 35-jarige Voorschotense Johan na Louisa Plat zou afgelopen dinsdag bij de Wassenaarse Slag zijn geweest. De politie van Oegstgeest heeft na de pu blicatie in deze krant van het opsporingsbericht van de ver miste vrouw deze tip binnenge kregen. In samenwerking met de politie van Wassenaar werd een onderzoek in de duinen in gesteld, tot nu toe nog zonder resultaat. Gehandicapte kan nu beter communiceren LEIDERDORP - 'Dat moet krant De computer is er heel Gading viert feest. Met dit voor de gelegenheid ge schreven vers eert mevrouw C. (Corry) Wertheim-Elink uit Dor drecht het moment waarop ze al ruim een jaar gewacht heeft: de overhandiging van de computer voor haar beschermeling Laurens van Schaik in het activiteitencen trum voor lichamelijk gehandicap- Leiderdorp. De 82- de leen beter communiceren, rolstoel wordt i VOORSCHOTEN - De Radio Con trole Dienst en de Voorschotense politie hebben gistermiddag op nieuw Radio Vlietstad uit de lucht ten Gading gehaald. In een woning aan de jarige dame heeft door middel Badhuisstraat werd alle appara- tuur in beslag genomen. Tegen de 23-jarige eigenaar werd proces-ver baal opgemaakt. Radio Vlietstad ook kan hij zich via leerprogram- tigd die aangesloten is op het ma's voorbereiden op een zelfstan- scherm. Op dat scherm staat het al- dig bestaan. De computer helpt fabet afgebeeld en de cursor be- hem ook als geheugensteun. Zo weegt zich langzaam over het scherm. Door met zijn hoofd tegen de klamp te stoten op het moment Het weerzien tussen de oudere dat de benodigde letter voorbij dame en de lichamelijk gehandi capte jongeman is zeer hartelijk. Ze hebben elkaar al een tijdje niet noemt meer gezien. Vorige week donder dag werd de computer afgeleverd instantie kon Laurens ermee kennisma- doeld komst van de computer. In eerste de computer geheel be- Laurens, maar het eindeloze correspondentie stichtingen en verenigingen en roepen op familie en vrienden bedrag van ongeveer 10.000 gulden ken. Vanaf vandaag zal een vrijwil- wordt niet uitgesloten dat andere liger hem het gebruik van de com- gehandicapten van de computer puter bijbrengen. Naast leerpro- gebruik mogen maken. Voorlopig gramma's zitten er ook spelletjes leert Laurens als eerste de fijne op het apparaat. Zowel de ouders kneepjes van het apparaat. werd afgelopen december al eerder bij elkaar gebracht. Met de compu- van Laurens als Nico Pronk, hoofd Mevrouw Wertheim heeft uit de lucht gehaald ter kan de 20-jarige Laurens niet al- Gading, zijn erg blij met de stichtingen en fondsen benaderd spontane actie van mevrouw Wer- voor een bijdrage. "Van het Prin- theim. Uit naam van Gading krijgt ses Beatrixfonds en het Gravin van de oudere dame een bloemetje aan- Bylantfonds kreeg ik 1000 gulden, geboden. Een werkneemster van het Kat- Laurens zelf geeft te kennen dat wijkse Zeehospitium waarin Lau- hij de computer fijn vindt. Hij is rens ook nog gezeten heeft, heeft mevrouw Wertheim heel dank- daarna contact gelegd met het baar. Hij zal ook hoogstpersoonlijk Helffer Kootkarfonds in Den instellingen die geld Bosch. Die stelde de rest hebben geschonken via een briefje geld beschikbaar". Ze heeft wel LEIDERDORP - De politie van Leiderdorp is nog niet veel wijzer geworden sinds de mysterieuze ontploffing onder het viaduct van rijksweg 4, donderdagavond om 21.40 uur. "Een vreemd iets", be gint de woordvoerder zijn toelich ting. "We staan nog voor een raad sel". De explosie had niet plaats op het rijbaangedeelte, verduidelijkt hij eerdere berichten. Dat is vol gens hem de enige denkbare reden van het feit dat er noch slachtoffers vielen noch materiële schade valt te melden. "Zo'n klap kan name lijk nooit ongevaarlijk zijn". Vele Leiderdorpse ruiten raakten ervan aan de tril, ook die van het mis schien wel een kilometer verderop gelegen politiebureau. Vermoedelijk is er toch een bom in het spel geweest. Maar dan een zonder projectiel. De politie heeft wel wat plastic resten gevonden maar kan daarmee (nog) geen kant op. Sommigen weten te vertellen dat ze een oranje vuurgloed heb ben waargenomen. Anderen spre ken van een vuurbol. De politie heeft niet zo veel aan die verhalen. Veel liever komt zij in contact met Leiderdorpers die vóór de explosie iets of iemand hebben gezien op of bij de plek van het gebeuren: (071- 411421). bedanken Mevrouw Wertheim is ee vriendin van de familie: "Mijn moeder verhuurde vroeger nog een schuld van 660 gulden, goede maar ze hoopt van de stichting Hu- manitas en van andere mensen ook nog geld te krijgen. "Als re voor de computer aan. Ik heb een girorekening op mijn naam opengesteld, waarop mensen geld kunnen storten. Ik ben van plan de rekening op naam van Laurens over te schrijven. Zo kan hij in sa- Pjastic'plaat met de letters van het Laurens al vanaf zijn geboorte". Laurens heeft een algehele spas- ticiteit van het spierenstelsel, met uitzondering van zijn oogleden. Praten kan hij niet. Communice- doet hij met zijn ogen en een 'Raak' bij sluis LEIDERDORP - Twee autc gisteravond rond kwart over gelijkertijd van de sluis op de Van der Valk-Boumanweg gebruik wil den maken, zijn als gevolg van een botsing total-loss geraakt. De beide automobilisten verwachtten dat ze voorrang zouden krijgen van de ander. Door het ongeval werd de sluis enige tijd geblokkeerd. alfabet daarop, die voorop zijn rol stoel staat. Door het bewegen van zijn ogen in de richting van een let ter maakt hij woorden. Met de Twee auto's die computer zal dat een stuk sneller gaan. En actief dat hij is. Zo zit hij in de redactie van het Gading-blad Aktievietje en is hij een goed scha ker. Hij leest veel en is erg geïnte resseerd in het leven van mens en dier. De computer is ook speciaal aan gepast voor de immer vrolijke jon geman. Op de hoofdsteun van zijn het beste besteden. Hij zal lijk ook studieboeken nodig heb ben om met de computer om te le ren gaan". Het is niet de eerste keer dat Cor ry Wertheim in de bres voor Lau rens is gesprongen. "Toen hij nog kleiner was moesten er hoognodig aanpassingen in het huis gebeuren. Vooral op sanitair gebied. Zijn va der moest hem bijvoorbeeld op het toilet vasthouden. Toen heb ik naar de gemeente geschreven en gevraagd of het huis kon worden aangepast. Ik heb elke week een kaartje naar de gemeente gestuurd en geschreven van 'Hoe zit het er nou mee?' Later bleek dat de brief die de doorslag ervoor heeft gege ven in het bureau van een ambte naar heeft gelegen. Toen werden dan ook eindelijk de nodige voor zieningen getroffen". Zo kan Lau rens zich via rails van toilet naar badkamer verplaatsen. Hij heeft bij zich thuis in Nieuw koop ook een computer staan, maar die mag hij niet mee naar Ga ding meenemen. Wertheim: "Hij heeft in het Zeehospitium-zieken huis in Katwijk gezeten en daar kreeg hij bij zijn vertrek de compu ter mee waarmee hij gewerkt had. Aangezien Gading volgens de Al gemene Wet Bijzondere Ziektekos ten (AWBZ) wordt gefinancierd in tegenstelling tot het Zeehospitium, dat een ziekenhuis is, mag het ap paraat Gading niet binnen". Nu heeft hij dan een computer voor in het activiteitencentrum. Over de beweegredenen voor de actie zegt ze: "Ik voel me er erg bij betrokken. Omdat ik zelf vroeger zo vaak ziek ben geweest kan ik me goed inleven in de situatie. Maar net als Laurens heb ik vertrouwen in de mensen". Burgerlijke Stand VOORSCHOTEN - Geboren: 20 jan. Kimberly I.M. d.v. D.C. Flinterman-van den Meiraeker. 20 jan. Jacobus H A. z.v. J van Walchren-Drenthem Soesman, 27 jan. Anne L d.v. J.A. Byloo-Kaal Ondertrouwd 3 febr. P Schlagwem met B.M. Blonk. 27 jan. P. Faas met A.E.J Grundeken. Gehuwd: 27 jan. H P van Straaten met Y.P Luijnenburg, 29 jan. A P B. Wolf met P. Verhoog Inbraak haven LEIDERDORP - Bij een inbraak in jachthaven- De Doeshaven in Leiderdorp zijn een buitenboord motor en wat gereedschap uit een container en enkele, daar gelegen boten gehaald In het weekend werd de diefstal ontdekt. De da ders kwamen binnen door het toe gangshek te forceren. De container werd eveneens opengebroken. De waarde van de spullen bedraagt ongeveer duizend gulden. Overleden: 21 jan. J.C.G. Tolk, oud 89 jaar, 26 jan. A. Teunissen, oud 81 jaar, 29 jan. A A. van der Meer, oud 65 jaar, 2 febr. J. van Midden w.v. Deerenberg, oud 82 jaar, 2 febr A.J.W. Andriessen. oud 92 jaar, 22 jan D.D.G. Simons, oud 83 jaar, 22 jan. J.J.M.M. van den Assem, oud 37 jaar, 29 jan. M.J. van Kuijlenburg w.v. van der Vorst, oud 81 jaar WARMOND - Geboren: 20 jan. Lester C. z.v. Wehrmann, Willem C P. en: van Zoelen, Debra J., 20 jan. Guusje d.v. Pe- ~s, Nicolaas W.V.M. en: de Gnjs, Jo- Mana C.B. d.v. Zwetsloot, Wilhelmus J.J. en: van Tienen, Lisette J WARMOND - Overleden: 14 jan. van der Wiel, Helena M. 28-1, e.v. Prins, 16 jan. de Mey. Alida 21-7-1890, w.v. Hemt- rik, 25 jan. Vermond, Willem F. 4-7-1890 SASSENHEIM - Overleden: 13 jan. Verhaar, Wilhelmma 8-7-1908. LEIDEN - Overleden: 22 jan. Run beek. Alida 13-1-1922. WARMOND - Gehuwd 15 jan van

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 9