Alphen decor televisiefilm 5Stratenmaker aan zee show KMTP: voorlichting belangrijkste taak Zwemmertje in Dillen gered GRANDIOOS FEEST Acteurs gezocht voor serie 'Raadsels rond het Rietveld' PAGINA LEIDSCH DAGBLAD: MAANDAG 16 FEBRUARI 1987 LISSE - Het jaarlijkse winterfeest van de Stichting Sport en Recreatie Gehandicapten Bollenstreek heeft afgelopen zaterdag tussen de 1000 en 1100 bezoekers naar de Hobaho-hallen in Lisse getrokken. Voorzitter A. Roks van de stichting spreekt van een 'grandioos evenement'. Het winterfeest werd zaterdag voor de zestiende keer gehouden. Het is behalve voor de gehandicapten uit de bollenstreek ook bedoeld voor hun begeleiders in tehui zen en instellingen en de grote groep vrijwilligers die zich inzet voor de activiteiten van de stichting sport en recreatie. Aan het winterfeest werd meegewerkt door zes carnavalsverenigingen uit de streek, waaronder 'De Billenprikkers' uit Warmond. De gehandicapten zelf hadden zaterdag een groot aandeel in het programma van het winterfeest. Er wa ren optredens van de Bollenband, de volksdansgroep en de stijldansgroep van de stichting sport en recrea tie. De jeugd- en ouderensociëteit van de stichting ver zorgde een play back-wedstrijd, (foto Dick Hogewoning) KATWIJK - De 'stratenmaker aan zee show' wordt op 12 en 13 juni in Katwijk gehouden. Deze wedstrijd in vakbekwaamheid tussen leer ling-stratenmakers heeft plaats op het strandgedeelte voor de Kat- wijkse vuurtoren, waar dan een uitzichtplateau voor invaliden wordt aangelegd. De sierbestrating van dit plateau wordt door de leer ling-stratenmakers verzorgd. De 'stratenmaker aan zee show' wordt georganiseerd door de stich ting beroepsopleidingen weg en waterbouw. Het doel is onder meer het wekken van belangstelling voor het stratenmakersvak, dat volgens de organisatoren ten on rechte wordt ondergewaardeerd. De wedstrijd werd overigens al eerder in de duin- en bollenstreek gehouden. In 1983 en 1984 vormde de Noord wij kse Boulevard het de cor voor de 'stratenmaker aan zee show'. In de bloemenbadplaats werden twee uitzichtplateaus aan gelegd. Het thema van de wedstrijd in Katwijk wordt voorlopig nog even geheim gehouden. Tijdens een persconferentie in maart zullen de stichting beroepsopleidingen weg en waterbouw en de gemeente Kat wijk alle bijzonderheden bekend maken. Strandhuisjes Het plan voor de aanleg van een uitzichtplateau voor gehandicap ten in de Katwijkse zeereep is door het gemeentebestuur van de kust plaats vorig jaar al ontworpen. Het idee kwam onder meer van de Werkgroep Toegankelijkheid Kat wijk en vertegenwoordigers van het Rijnlands Zeehospitium, waar meer dan honderd lichamelijk ge handicapten wonen. Op het strandgedeelte voor de Katwijkse vuurtoren, waar het uit zichtplateau moet komen, stonden tot voor kort zeven strandhuisjes. Het nieuwe plateau wordt toegan kelijk gemaakt voor rolstoelge bruikers, er komt een aantal bank jes te staan en er zullen parkeer plaatsen voor invaliden worden aangelegd. De kosten zijn geraamd op 90.000 gulden. 'Het raadsel rond het Rietveld' is voorlopig de werktitel van de serie, waarvan zeven afleveringen wor den gemaakt. Volgens Ratsma is het een ijzingwekkend verhaal: vier kinderen komen op het spoor van geheimzinnige dingen in Al phen. Bijna dagelijks verdwijnen er mensen, die dan na verloop van tijd weer tevoorschijn komen. Wanneer het viertal ouders en poli tie vertelt over de mysterieuze voorvallen, wordt het niet geloofd. De jongens en meisjes besluiten daarop een eigen onderzoek in te stellen. "Nee, meer willen we be slist niet vertellen", zegt Struik la chend. "Dan verraden we gelijk de clou". Het is de bedoeling dat alle spe lers Alphenaren zijn. Mocht er in Alphen echter niet voldoende ta lent aanwezig zijn, dan wordt in omliggende plaatsen verder ge zocht. "Maar dat lijkt me niet waar schijnlijk" zegt Arjan Baks, mede- Firmant van PHAB Video Service uit Alphen, samen met Ratsma's Midwest Film- en Videoprodukties verantwoordelijk voor de serie. "In een plaats van rond de 60.000 inwo ners zijn heus wel goeie mensen te vinden". Leuk Voor 1 maart moeten de aanmel dingen voor een rol in de televisie serie binnen zijn. "Mensen moeten het in de allereerste plaats gewoon leuk vinden om mee te doen", zegt Struik, die verantwoordelijk is Rienk Ratsma met het script in de hand) en regisseur Struik (links achter Ratsma) op zoek naar mooie locaties in de Rietveldse polder. Links cameraman Baks (foto Nanno Bioupot) voor het uitzoeken van de acteurs en actrices in spe. "De kinderen die meedoen moeten bij voorbeeld wel een fors gedeelte van de grote vakantie er voor inleveren. Ze moeten het zo leuk vinden dat ze dat er voor over hebben. De brie ven worden dan ook op enthou siasme geselecteerd. Verder kijk ik natuurlijk ook of ze een beetje er varing hebben met toneelspelen". Deze uitverkorenen worden ver volgens onderworpen aan een screentest: hoe reageren ze op de camera en zien ze er op het beeld leuk uit. Ook worden ze geacht al gemeen beschaafd Nederlands te spreken als ze hun ingestudeerde tekst voordragen. "Geen Aarlan- derveens accent in ieder geval", zegt Ratsma. De aspirant-spelers die ook door deze selectie heenko men, worden nog een keer getest op onder andere regiegevoelig heid. Struik: "Ze moeten straks tij dens het opnemen mijn aanwijzin gen wel goed opvolgen". "Wij willen amateurs kennis van en belangstelling voor de natuur bijbrengen. Het maakt niet uit of het nu ka merplanten, tuinarchitectuur of fruitbomen betreft, als het maar om plantjes gaat. Als mensen meer inzicht krijgen in de processen die zich in de natuur afspelen, gaan ze automatisch voorzichtiger met die natuur om". W. Grimme, voorzitter van de Koninklijke Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde (KMTP) afdeling Lisse en om streken, ziet een belangrijke taak weggelegd voor zijn vereniging. "We moeten de mensen verant woordelijkheid bijbrengen voor de natuur om hen heen. Er wordt nog te veel schade aangericht in de natuur. In vele gevallen is dit gewoon het gevolg van onkunde en onbekendheid". De KMTP afdeling Lisse telt 300 leden uit de gemeenten Hille- gom, Sassenheim, Noordwijker- hout en Lisse. De vereniging werd 17 jaar geleden opgericht door de moeder van de huidige voorzitter. Ook zij was van me ning dat er wel het een en ander schortte aan de kennis van het plantenrijk. De doelstelling van de KMTP om vaklieden en amateurs met elkaar in contact te brengen en daardoor overdracht van kennis te bewerkstelligen, wordt door de Lissese afdeling op vele ver schillende manieren uitgewerkt. Grimme vertelt dat er bijvoor beeld geregeld voorlichtings avonden worden gehouden in de vier aangesloten gemeenten. "Op zo'n avond kunnen werkelijk alle mogelijke onderwerpen aan de orde komen. Er wordt voorlich ting gegeven over de natuur in een ver vreemd land zoals Gha na, maar ook bijvoorbeeld over het aanleggen van een kruiden tuin". Elke eerste zaterdag van de maand gaat de KMTP op excur sie. Onder leiding van een des kundige gids worden wandelin gen door veraf of dichtbij gele gen natuurgebieden gemaakt. De belangstelling voor deze wan delingen is goed, zo weet Grim me te vertellen. "We hebben een vaste groep van ongeveer 10 per sonen. Afhankelijk van het ge bied dat we bezoeken, komen daar nog eens 10 tot 15 wande laars bij". De voorzitter haast zich te vermelden dat ook niet- leden gratis kunnen deelnemen aan de voorlichtingavonden en de excursies. Een van de manieren waarop de Lissese afdeling van de KMTP zichzelf wat meer in de kijker probeert te plaatsen, is het organiseren van tuinkeuringen. Elk jaar worden in de vier ge meenten alle tuinen van een be paalde wijk beoordeeld op in richting, onderhoud en originali teit. Vooraf wordt niet bekend gemaakt welke wijk onder de loep wordt genomen. Grimme: "Door niets te zeggen voorkom je onnodige competitie en concurrentie. Het zou niet leuk zijn als diegenen met het meeste geld automatisch zouden winnen omdat ze de mooiste planten kunnen aanschaffen. Het gaat ons erom iemand te be lonen die het hele jaar door zorg vuldig met zijn tuintje omgaat". Sinds het instellen van de jaar lijkse tuinkeuringen is er vol gens Grimme al heel wat verbe terd. "Mensen onderhouden hun tuin steeds beter. Dat neemt niet weg dat de meeste tuinen er in het vooijaar prachtig bij liggen maar in de zomer behoorlijk armzalig zijn. De inwoners van de bollenstreek weten alles over voorjaarsbloemen, maar van zo mer- en herfstbollen of bloeiend zomergoed hebben ze geen kaas gegeten". Niet alleen het sortiment, ook het gebruik van chemicaliën in de particuliere tuin is voor Grim me een onderwerp dat hij graag op voorlichtingsavonden aan de orde stelt. De voorzitter vindt spuiten in particuliere tuinen volstrekt overbodig. "Plagen zijn te voorkomen door voldoende W. Grimme: "De meeste mensen zien niet e kennis bij te brengen". i de natuur om hen h variatie in de beplanting aan te brengen. Mocht er desondanks toch een kolonie luizen neerstrij ken, dan doet een zeepoplossing of brandnetelgier wonderen". Grimme voegt hieraan toe dat een paar luizen of andere beest jes niet direct als vervelend moe ten worden gezien. "Luizen wor den opgegeten door lieveheers beestjes. Deze diertjes zijn op hun beurt weer de prooi van al lerlei zangvogeltjes. Luizen trek ken dus indirect vogels aan en daar kan niemand-bezwaar tegen hebben. Zolang het gewas maar niet te sterk wordt aangetast, is bestrijden dan ook overbodig". Met het gemeentelijk plantsoe- nenbeleid bemoeit de Lissese af deling zich niet, hoewel vele le den allerminst tevreden zijn over het openbaar groen. Grimme: "Door de bezuinigingen zijn er steeds meer grasvelden, rozen perken en andere fraaie stukjes groen verdwenen. Overal wor den heesters ingeplant. Het heeft echter geen zin om hiertegen te blijven protesteren. Er schijnt geen geld voor te zijn dus dan ben je gauw uitgepraat". Het lidmaatschap van de ver eniging kost bijna 60 gulden. Le den krijgen 'gratis' het blad Groei en Bloei dat wordt uitgege ven door de KMTP. Sinds de op richting heeft de vereniging een gestage groei van het ledenaantal doorgemaakt. Grimme is niet on tevreden over het huidige leden aantal. "Dat neemt niet weg dat 300 erg weinig is in verhouding tot het aantal mensen dat in de vier gemeenten woont. Een ver dere groei moet mogelijk zijn". Druiven Hoewel de druiventeelt door de meeste mensen direct wordt geassocieerd met warme, zonni ge streken, kan ook in ons land de druiverank goed gedijen. Voorwaarde is wel dat de plant op een warme, beschutte plaats of een overdekt terras wordt ge zet. Druiven planten is nog moge lijk tot maart. De grond moet hiervoor tot ten minste 80 centi meter diepte goed worden losge maakt. Voor de buitenteelt van blauwe druiven is het ras 'Glorie van Boskoop', aan te bevelen. 'Rembrandt' is ook een goed ras waarvan de vruchten enigszins naar zwarte bessen smaken. Voor de teelt van witte druiven kan bij voorkeur het ras 'Vroege van der Laan' worden gebruikt. De hele zomer door moeten er geregeld scheuten worden weg gebroken om te voorkomen dat het gewas te dicht wordt. De druif is een snelle groeier zodat het geven van wat extra mest geen overbodige luxe is. Op zure grond moet bovendien extra kalk worden toegevoegd. Flora karpsel wordt van vrijdag 13 tot en met zondag 22 februari weer de bolbloemententoonstelling 'Westfriese Flora' georganiseerd. Met tienduizenden tulpen, nar cissen, hyacinten, lelies en ande re bloemsoorten wordt de 4000 vierkante meter grote hal van de veiling CNB versierd. Het thema van de expositie, Japan, wordt uitgewerkt met au thentieke Japanse tuinindelin- gen, planten en ornamenten. Zo zijn tussen de Hollandse bolbloe- men onder meer Japanse bonsai boompjes te bezichtigen. Ook planten die van oorsprong Ja pans zijn maar nu in Nederland worden geteeld, zoals bijvoor beeld de azalea, zijn ruim op de expositie vertegenwoordigd. Tijdens de tentoonstelling worden er demonstraties gege ven van de Japanse bloemsier- kunst ikebana en laten leden van de Origami Sociëteit Nederland zien wat de Japanners met vouw blaadjes vermogen te doen. De Westfriese Flora is op alle dagen van 09.00 tot 18.00 uur ge opend. Op donderdag 19 februari kunnen bezoekers er van 09.00 tot 22.00 uur terecht. De toe gangsprijs bedraagt 9 gulden voor volwassenen en 4,50 gulden voor kinderen tot 14 jaar. Groe pen van meer dan 20 personen en 65+-ers betalen 7,50 gulden. Op vrijwel alle NS-stations zijn spe ciale trein-toegangskaarten te verkrijgen. MONIKA WESSELING Uiteindelijk blijven er ongeveer zeven hoofdrolspelers over. In to taal 15 mensen komen regelmatig in de serie terug. Verder zijn er heel veel figuranten nodig. Struik is niet bang dat het spelen met amateurs afbreuk doet aan de kwa liteit. "De ervaring heeft Ratsma en mij geleerd dat mensen van wie je het totaal niet verwacht grote ta lenten blijken te zijn. En als je met kinderen gaat werken, kom je al tijd bij amateurs terecht. Danny de Munk was ook een gewoon Am sterdams jochie. Verder ben ik er als regisseur ook nog". De vier belangrijkste hoofdrol spelers gaan voor het opnemen be gint een dagje uit met Struik. "In de Film zijn het broers en zusjes en vriendjes van elkaar. Dat moet wel een beetje natuurlijk overkomen. Daarom wil ik de kinderen de gele genheid geven aan elkaar te wen nen, dan kan het contact langzaam groeien. En ook mij moeten ze een beetje leren kennen. Straks op de set zijn ze tenslotte volledig afhan kelijk van de regisseur". Promotie Men kan niet zeggen dat deze eerste Alphense televisieserie het resultaat van jaren voorbereiding is. Midwest Filmprodukties be staat pas sinds vorig jaar zomer en PHAB zag een jaar eerder het licht. Het idee voor de serie werd begin vorige maand geboren. Ratsma: "Ik had iets in mijn hoofd. We zijn er toen samen over gaan brainstor men en dan wordt het langzaam 'het' idee. Vervolgens zijn Struik en ik aan het schrijven gegaan, da genlang". De keus is op Alphen gevallen om de doodeenvoudige reden dat beide bedrijfjes uit die plaats ko men. "Dan is het logisch dat je dicht bij huis blijft. Eigenlijk een beetje lui dus", bekent Ratsma. Een reclamefilmpje voor een cos meticabedrijf vorige maand was de eerste Alphense co-productie van het tweetal. Alphen, de plaats 'waar de hele Randstad omheen ligt' heeft volgens de bedrijfjes veel interessants voor een Film. "Heel veel prachtige landelijke lo caties, goed voor de verkoop van de serie aan het buitenland. En Al phen heeft goede bedrijven, inte ressant als je sponsors zoekt", al dus Ratsma. "Alphen wil zichzelf bovendien graag promoten-, dat komt dan mooi uit". Het vinden van sponsors is zo be langrijk omdat Midwest en PHAB een goedkope serie willen maken. Ratsma: "Daar zijn de omroepen tuk op. Van Brinkman krijgen ze duizend gulden per minuut voor een Nederlandse produktie. Als ze dan een goedkope serie kopen, houden ze geld over". Normaal kost dertig minuten televisie vol gens Ratsma tussen de 80 en 100.000 gulden. "Wij denken het met zo'n 60.000 gulden per afleve ring te doen. Maar dan moeten we wel sponsors hebben". Baks verzekert dat dat niet leidt tot al te opvallende sluikreclame in de serie, al zal het heel bedekt wel voorkomen. "Het mag geen af breuk doen aan het verhaal. Bo vendien krijgen we anders Brink man op ons dak". Ratsma, sinds het begin van de jaren tachtig in de 'Filmwereld', wil met de Alphense serie twee dingen bewijzen. "In de eerste plaats dat onder de top van de amateurs heel professionele acteurs zijn. Ik wil dat kleine sterren wereldje wat ver groten. Anders zie je altijd dezelf den op de buis. Verder wil ik de omroepen laten zien dat het maken van Films en series anders en goed koper kan. Bij Hilversumse pro- dukties zie je op de aftiteling vaak veertig mensen staan: een kleed ster, een assistent-kleedster en ga zo maar door. Zoveel mensen zijn helemaal niet nodig. Wij werken met zes technici". Of een omroep belangstelling heeft de serie aan te kopen, is ove rigens een levensgrote vraag. Er zouden contacten zijn met de NCRV, maar de twee intitiatiefne- mers laten zich er niet duidelijk over uit. Het tweetal zal met een proefaflevering moeten proberen een omroep te interesseren voor hun produktie. Als het aan PHAB en Midwest ligt, wordt Alphen een klein Holly- woodje. "Nou ja, Hollywood", krabbelt Ratsma terug. "Maar ie der mens heeft natuurlijk een toe komstdroom. Het zou leuk zijn als er ieder jaar vier produkties uit Al phen kwamen, maar dan moet eerst deze serie lukken natuurlijk". Er liggen in ieder geval al plannen voor een nieuwe televisieproduk- tie. Het moet een komisch, pikant geheel worden met vier mooie, liefst Alphense meiden. "Alphen heeft gewoon alles wat we voor film nodig hebben". MAANDAG Leiden Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat, film 'Die Marquise von O', 20 en 22.15 uur, Kapelzaal K&O - Oude Vest, concert Marina Wemelfelder, 20.15 uur. Het Gulden Vlies - Breestraat 125, com missie Algemene Bestuurlijke Aangele genheden, 20 uur.-' ALPHEN AAN DEN RIJN - De snelle reactie van de badmeester heeft gistermiddag het leven gered van een kleuter in zwembad De Dillen. Het 5-jarige kind werd ge vonden in het diepe gedeelte van het zwembad. De badmeester pas te mond-op-mond beademing toe. Na ongeveer 30 seconden kwam de kleuter weer bij en kon zelf ade men. Het drenkelingetje is voor verder onderzoek overgebracht naar het Rijnoordziekenhuis. Gemeentecentrum - Lijtweg 9, lezing over paranormale verschijnselen en ge neeswijzen, 20.15 uur. Gemeentecentrum - jaarvergadering N.C.V.B. met diaklankbeeld lange Noordhollandse molens, 19.30 uur. DINSDAG Leiden Nieuwe praatgroep voor vrouwen tus sen de 40 en 60 jaar, georganiseerd door VIDO-Leiden, 19.30-21.30 uur; inl. 892114/894797. De Mirt - Driftstraat, schrijfavond Am nesty International, 20 uur. Schouwburg - concert Anita Meyer, 20.15 uur. Zoeterwoude Huize Emmaus - Bennebroekweg, vie ring 60-jarig jubileum Katholiek Vrou wengilde met speciale mis, 9 uur. Muziekcentrum - Schenkelweg, feest avond 60-jarige Zoeterwoudse Katho liek Vrouwengilde, 19.45 uur. Bericht Eerste spinazie wordt vandaag aange voerd door N. J. van Schie uit Leiden er gekocht door Aardappel- en groente handel J. A. R. Stolwijk uit Leiden voor 9,20 per kilo. Groenteveiling Leiden. Andijvie 260-290; boerenkool 25-40; spitskool 160-165; prei 105-190; spinazie 360-920; stoofsla 80; spruiten D 225-320; uien 27-65; winterpeen 16; witlof 80-145: knolselderij 20-40; sla 47-75; radijs 79-81. Komkommers: 40/ 164-165; 35/ 130 133; 30/112-114; 25/ 88-89; krom 300. VEEMARKT LEIDEN - SLACHTRUNDEREN: (gulden per kg gesl.gew.) Aanvoer 1172, waarvan 150 stieren. Dikbillen extra kwal. 8,75-13,00 stieren le kwal. 7,75-8,75, 2e kwal. 6,40-7,75, vaarzen le kwal. 6,55-7,65, 2e kwal. 5,35- 6,45, koeien le kwal. 6,10-7,40, 2e kwal. 5,35-6,10,3e kwal. 4,80-5,35, worstkoeien 4,70-5,15. Handel en prijzen: stieren re delijk - stabiel; koeien redelijk - stabiel. SLACHTSCHAPEN- EN LAMME REN (gulden per kg gesl.gew.) Aanvoer 75. schapen 5,00-7,00, lam meren (rammen) 9,00-10,50. lammeren (ooien) 9,00-10,50. SLACHTSCHAPEN- EN LAMME REN (gulden per stuk) schapen 170-230, lammeren (rammen) 220-280, lammeren (ooien) 190-215. Handel en prijzen: schapen redelijk - stabiel; lammeren redelijk - stabiel. door Sigrid Huisman ALPHEN AAN DEN RIJN - Misschien heeft Aiphen over een paar jaar zijn eigen Danny de Munk. Als het aan de Al phense auteur Rienk Ratsma en regisseur Hans Struik aan Noordwijk ligt, beginnen in april de opnamen voor Al phens eerste echte familiese rie, die misschien al volgend jaar op de nationale beeldbuis is te zien. "De hele Alphense bevolking doet er eigenlijk aan mee. Alleen burgemeester Paats niet", zegt Ratsma, die samen met Hans Struik het script voor de serie heeft ge schreven.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 8