'Desnoods kort geding over gezondheidsverklaring vee' 'Niet de positie maar doel van vrouwenorganisaties belangrijk' LEIDSCH DAGBI AD - mms* Directeur De Jong van Groenoordhallen: Controles tijdens weekeinde Botsing op Breestraat Zijloever Spoorbaan PSP Brand op terrein Van Gend Loos Wethouder Van Dongen over Vrouwenraad: Ondankbare lifter... Bezwaren tegen tennispark aan Schubertlaan afgewezen Gevallen bij turnen Fietsers gewond na botsing LEIDEN - In het weekeinde heeft schreed de maximum snelheid en de politie op verschillende plaat- een persoon reed onverzekerd sen drankcontroles gehouden. In rond. totaal werden 72 automobilisten In de nacht van zaterdag op zon- gecontroleerd. Vier personen kre- dag hield de politie drankcontroles gen een rijverbod opgelegd. Ver- op de Lammenschansweg. Van de der kregen vijf personen met een 140 gecontroleerde automobilisten verlopen rijbewijs een proces-ver- kreeg werd er aam een rijverbod baal. Een automobilist over- opgelegd. LEIDEN - Op de hoek van de Bree- reed. Daarbij botste hij op een stil- straat en het Kort Rapenburg bot- staande auto aan de overzijde van sten gisteravond twee auto's op el- het Kort Rapenburg. De bestuur- kaar. De 20-jarige bestuurder van der van deze personenauto was een een personenauto uit Leiden vloog 37-jarige man uit Hardinxveld. Bei door vermoedelijk te hoge snel- de auto's waren totaal vernield. De heid uit de bocht toen hij vanaf de beide bestuurders bleven onge- Breestraat het Kort Rapenburg op deerd. Leiden is een artikel 12 gemeente en moet dus zuinig zijn met geld, maar Lèiden moet ook zuinig zijn op groen. Een van de oorzaken van spanningen, criminaliteit en van dalisme is ongetwijfeld het gebrek aan speelruimte en groen voor jon geren en teveel mensen op een klein oppervlak. Door op de Zijloever 280 wonin gen (ongeveer 760 mensen) te wil len neerzetten in plaats van 180 wo ningen (ongeveer 560 mensen) tart de gemeente het noodlot. De groenvoorzieningen worden op geofferd aan extra huizen en aan extra parkeerplaatsen: 265 in plaats van de 140 die het bestem mingsplan aangeeft. De bedrijven gaan weg en de ge plande mooie Zijloever la Meren- wijk met veel groen, wandel en fietspaden wordt straks veranderd in huizen, flats en parkeerplaatsen (steen, beton en iets mooier plaat staal dan nu nog bij Gijzenij ligt). De gemeente heeft deze plannen laten maken door professionals, te weten gemeente-ambtenaren. De ze ambtenaren waren al in april 1986 klaar met hun plannen. De be woners kregen zes dagen de tijd om een eerste reactie te geven op de 'informatiemiddag en -avond'. Op vragen over de exploitatie, hoe veel woningen er minder kunnen komen naarmate er meer ander soortige woningen komen, voor wie de jachthaven bestemd is, hoe de schadevergoeding geregeld zal worden, hoe er geheid zal worden, hoeveel er tot nog toe is gereser veerd voor de Zijloever; op al die vragen hebben gemeente-ambte naren naar eer en geweten toegege ven niet deskundig genoeg te zijn. Zij bleven het antwoord schuldig. De gemeente geeft dus de voor keur aan het sturen van 'stroman- Wel hebben deze ambtenaren de toezegging gedaan dat er alterna tieven zullen worden ontwikkeld om "zoveel mogelijk tegemoet te komen aan de wensen van de be woners". Die wensen houden dus in: ongeveer 180 woningen, geen hoogbouw en veel groen op de plaatsen die in het bestemmings plan staan aangegeven mét wan del- en speelgelegenheid. Gemeen te veel succes! P.J. Weima, Soembastraat 53, 2315 BS Leiden Wie begrijpt er, nog iets van ge meentepolitiek in Leiden? Zitten we twee avonden te praten over ongeveer 50 bezwaarschriften met 200 handtekeningen tegen verbre ding van de spoorlijn en dan wordt er maar beweerd dat verhoging en verbreding van.de spoorbaan ge luiddempend werkt! Nu blijkt dat het aan de andere kant geluidsverhogend werkt. Je vraagt je dan wel af of wij als bewo ners niet erg bij de tijd zijn of weet de wethouder Peters niet meer wat hij moet doen? Dat hij wat achter loopt is duidelijk. Want ze waren gewend de Leidse Woningstich ting zo'n beetje als vuilnisbak te gebruiken. Dat is nu voorbij: wij zijn een woningbouwvereniging met 7200 leden en kan de wethou der het idee om al ellende aan onze vereniging toe te bedelen, wel ver geten. Nee, verkoop de huizen maar aan de Nederlandse Spoorwegen. Die hebben genoeg personen rondlo pen, die niet anders roepen: 'Het valt allemaal best mee'. En een betoncentrale met enkel een scheiding aan een spoorlijn in landsbelang, daar zijn we nog lang niet rijp voor. Nee, de hele indus trie daar weg en een nieuwe buurt met laagbouw. Dat is de oplossing. Sorry wethouder, denkt u nog eens goed na! C.W. Kistemaker, Amethisthof 28, Leiden. Hans de la Mar in een college van B en W met de WD. Andree van Es bulderend van het lachen met Nij- pels, minister voor het nette mi lieu, op de foto. En voor 65 gulden kan men PSP- cultuur kopen om de partijkas te spekken. Altyd al gedacht dat de PSP een echte elitepartij is. Welke mini mumleider kan zo duur kunst ko pen? J. Beets, Langegracht 85, Leiden LEIDEN - Op het terrein van Van Gend Loos aan de Haagweg is zondagnacht een schuur en een aangrenzend kippenhok uitge brand. In de schuur lag onder meer gereedschap. De kippen zagen kans vrij te komen. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. De technische recherche houdt een onderzoek. De eigenaar van de schuur sluit brandstichting niet uit. LEIDEN - De poppenbeurs die zaterdag werd gehouden in het restaurant van de Groenoordhallen is naar schatting door zo'n 4000 mensen bezocht. Een groot succes, aldus een woordvoerder van de Groenoordhallen, "en om die reden zal het dan ook een jaarlijkse gebeurtenis worden". Op de beurs demonstreerden verschillende poppenmaaksters hun poppen; er was ook een poppendokter aanwezig. (foto Henk Bouwman» LEIDEN - Het is nodig dat vrou wenorganisaties zich bewust zijn van de posities die vrouwen in on ze maatschappij innemen. Dat is veel belangrijker dan het al dan niet progressief of traditioneel zijn. Dit zei wethouder Van Dongen za terdag in haar toespraak ter gele genheid van het 10-jarig bestaan van de Leidse Vrouwenraad. Van Dongen reageerde daarmee op een artikel in deze krant, waarin bleek dat de leden niet blij waren met het etiket 'traditioneel', dat de Leidse Vrouwenraad altijd krijgt opgeplakt. "Interessanter dan in welk hokje je nou gezet wordt, vind ik echter de vragen: wat is je doel? Waar sta je voor?"? Als bewijs dat het opvoeden van jongens en meisjes de laatste jaren nog niet zo heel veel veranderd is, haalde Van Dongen enkele voor beelden aan uit haar eigen ervaring als wethouder van onderwijs, so ciaal-cultureel werk en emancipa tie. "In het onderwijs zie je dat meisjes op technische scholen nog een zeldzaam verschijnsel zijn. Op de MSG - een middelbaar techni sche school hier in Leiden - zitten 8 meisjes en ruim 800 jongens. In het algemeen voortgezet onderwijs kiezen meisjes vaak een ander vak kenpakket dan jongens: meer talen en zaakvakken, zoals geschiedenis, en minder exacte vakken". Van Dongen gaat er vanuit dati mannen en vrouwen voor bijna alle beroepen geschikt zijn, "maar dat meisjes en herintredende vrouwen een duwtje en steun in de rug no dig hebben om de keus voor een niet-traditionele, technische oplei ding te maken en vol te houden". Daarom riep de wethouder op om op een aantal zaken nog actiever te reageren zoals sociale veiligheid, kinderopvang, het jaarlijkse wel- zijnsplan, basiseducatie, de experi menten met het 'continurooster', waardoor de schooltijd in het ba sisonderwijs een aaneengesloten periode van half negen tot drie uur vormt, en het doelgroepenbeleid waarmee de gemeente Leiden pro beert de kansen op werk van vrou wen, leden van etnische minderhe den en langdurig werklozen te ver beteren. LEIDEN - Een 28-jarige Fransman deed zaterdag aangifte van diefstal van een tas met geld met daarin 2.000 Franse francs. Het geld is uit zijn auto gestolen tijdens zijn reis van Antwerpen naar Amsterdam. In Antwerpen had de man een lif ter opgepikt die meereed tot aan het station in Leiden. Nadat de Fransman in Leiden weer verder wilde rijden ontdekte hij dat zijn tas was gestolen. De tas met geld is waarschijnlijk gestolen toen de bestuurder van de auto kort voor de grens tussen België en Nederland even de auto verliet om zich wat op te knappen. den dieren waarvoor geen gezond heidsverklaring aanwezig was, niet toegelaten tot de markt. Ook van daag trad de inspectiedienst streng op. Vanochtend lukte het een aan tal handelaren toch nog om hun vee de hal in te krijgen zonder ge zondheidsverklaring. Een paar maal werden er met veel misbaar een aantal stieren vanuit de veewa gen de hal ingejaagd zonder dat de controleurs van de AID konden in grijpen. Volgens De Jong was er vandaag al sprake van een verminderde aanvoer van vee na het optreden van de AID van vorige week. Nor maal gesproken worden er op maandag tussen de 1200 en 1250 stuks vee verhandeld, vanochtend bedroeg de aanvoer 1165. De Jong: "Er moet een oplossing gevonden worden want deze controles zijn belachelijk. De gezondheids verklaring is voor een slachtvee- markt als op maandag in Leiden overbodig. De handelaren moeten verklaring overleggen die ze een paar uur later weer in de prullen bak kunnen gooien, omdat de die ren dan zijn geslacht". De Jong denkt dat er andere op lossingen mogelijk zijn. "Het moet toch mogelijk zijn dat voor de drie of vier runderen die hiervandaan niet naar het slachthuis gaan, later een gezondheidsverklaring wordt overlegd. Het verplichten van de verklaring vooraf is een bureaucra tische maatregel. Er ontstaat zo langzamerhand een enorme papie ren rompslomp om die handel. Dat heeft tot gevolg dat de vleeshande laren de officiële markten meer en meer mijden en rechtstreeks met de boer zaken gaan doen". De directeur van de Groenoord hallen ontgaat overigens het nut van de gezondheidsdocumenten. "De gegevens die daarop verwerkt zijn, kunnen ook op de 'schetsen' opgenomen worden". De Jong suggereert dat de AID zelf weieens tot het inzicht kan komen met een zinloze controle bezig te zijn. Vertegenwoordigers van de Ge zondheidsdienst voor midden- en west-Nederland en de Nederlandse Bond van Handelaren in Vee, zijh het met de kritiek van De Jong eens. Ook zijn zij ervan overtuigd dat er snel een oplossing moet ko men. Zij zullen vandaag nog met De Jong om tafel gaan zitten. LEIDEN - Een 43-jarige Leiderdorper heeft in de nacht van zaterdag op zondag een hersenschudding opgelo pen bij een ongeval op de kruising Levendaal/Oranjeboomstraat. De auto waarin hij zat, bestuurd door een 43-jarige Leiderdorpse, kreeg geen voorrang op het kruispunt. De bestuurder van de andere wagen, een 21- jarige man uit Gouda, liep bij de aanrijding geen letsel op. (foto Jan Holvast» DEN HAAG/LEIDEN - De Raad van State heeft de bezwaren die te gen de aanleg van een tennispark aan de Schubertlaan waren inge diend, van de hand gewezen. De bezwaren waren ingediend door de Vereniging van Eigenaren Schubertlaan 145-271, Belangen vereniging Schubertlaan 178-202 en de Bewonersvereniging Schu bertlaan 98-168/Apollolaan 668-708. De Tennisvereniging Zuid-West Leiden kreeg vergunning voor een clubgebouw en de aanleg van een tennispark met een hekwerk er omheen. Om het plan - waaraan ge ruime tijd grote behoefte bestaat - doorgang te kunnen laten vinden, moest het bestemmingsplan wor den aangepast. De gemeente deed dit middels een voorbercidingsbe- sluit, dat het provinciaal bestuur goedkeurde. De Raad van State zegt in zijn uitspraak, dat er op zich geen be zwaar bestaat tegen de aanleg van het tennispark aan de Schubert laan, maar tegen de bouw van wo ningen op een ander stuk grond aan diezelfde laan ter hoogte van de Max Regerlaan. Uit de bezwaar- LEIDEN - Tijdens een zaterdag middag gehouden turnwedstrijd in de Vijf Meihal is een 20-jarig meisje uit Gouda gevallen van de ongelij ke brug. Vermoedelijk met neklet sel is ze overgebracht naar het Aca demisch Ziekenhuis. schriften blijkt, aldus de raad, dat men liever zit dat de huizen wor den gebouwd op het terrein aan de Schubertlaan, hoek Tsjaikovskika- de. Het uitzicht op de Korte Vliet blijft gehandhaafd, omdat het ter rein groter is. Voor de Raad van State zijri er echter geen stedebouwkundige be zwaren om het tennispark aan de Schubertlaan aan te leggen. De raad is van mening, dat de belan genverenigingen - ondanks het feit dat zij daar anders over denken - voldoende gelegenheid tot in spraak in de plannen hebben ge- LEIDEN Drie fietsers raakten za terdagmiddag na een botsing ten val op de Gooimeerlaan. Twee van de drie, een 17-jarige vrouw en een 48-jarige vrouw uit Leiden, fietsten naast elkaar op de Gooimeerlaan richting Warmond. De 17-jarige vrouw week uit voor een kuil in de weg. Een 25-jarige jongen uit Lei den die het tweetal net wilde inha len kwam hierdoor ten val en viel over de twee vrouwen heen. De 43- jarige vrouw brak een voortand en liep letsel aan haar knie op. Ze werd overgebracht naar het Acade misch Ziekenhuis. LEIDEN - De directeur van de Leidse Groenoordhallen, A. de Jong, wil desnoods een kort geding aanspan nen om een einde te maken aan de controles van de ge zondheidsverklaringen van runderen door de Algemene Inspectie Dienst (AID) voor het begin van de Leidse veemarkt. Vanochtend wer den 50 runderen niet toege laten tot de markthal omdat de benodigde verklaring ontbrak. De dieren werden daarom buiten de hal verhandeld. De vijf handela ren die de runderen hadden aange voerd, kregen een proces-verbaal. Vorige week dreigden er vechtpar tijen te onstaan tussen controleurs van de AID en handelaren. Van ochtend bleef het rustig op de vee markt, al werden de ambtenaren bepaald onvriendelijk bejegend. Bij het verhandelen van vee moeten de handelaren een gezond heidsverklaring overleggen, naast de zogenaamde schets, het 'kente kenbewijs' van het rund. Deze ge zondheidverklaring heeft tot doel om de verspreiding van ziektes te gen te gaan. Op het document is aangegeven wanneer een dier voor het laatst is geënt tegen mond- en klauwzeer. Ook geeft de verklaring aan dat het betreffende dier vrij is van abortus - zo wordt dat officieel genoemd -, tuberculose en leukose (een bloedziekte waartegen geen geneesmiddel of vaccinatie be staat). Probleem is echter dat de hande laren die verklaring in het week einde alleen op zaterdagmiddag tussen drie en vier uur kunnen krijgen. Het komt nogal eens voor dat handelaren vee op zaterdag bij de boer ophalen en dan pas bemer ken dat de verklaring niet aanwe zig is. Vaak is het dan te laat om de verklaringen bij een van de daartoe ingerichte bureaus op te halen. Bo vendien moeten zij dan een extra toeslag van tien gulden per docu ment betalen. Ook komt het voor dat handela ren vragen of de verklaring per post kan worden toegezonden om dat het bureau dat de verklaringen afgeeft op flinke afstand ligt. "Bo vendien wordt er bij mij op zater dag geen post bezorgd, zodat ik niet tijdig kan beschikken over het vereiste document", aldus een van de handelaren. De AID houdt sinds enkele we ken met controles op de Leidse veemarkt. Daarvoor bleven contro les uit omdat de AID andere priori teiten had (zoals de controle op de superheffing). Vorige week wer- De Algemene Inspectie Dienst controleerde vanochtend voor de Leidse veemarkt of de handelaren over gezond heidsverklaringen van de runderen beschikten. (fot0 Henk Bouwman»

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 7