Uittocht van belegerde Palestijnen Dissident Begoen nog in gevangenis 'T WORDT WEERl HOLLANDSE HOST; Vernietigend rapport over Top Reykjavik Uit Zuidlibanees kamp Rebellenvoorman van Contra's stapt op Druzenleider vraagt om vrijlating Waite Bloedige overval op geldtransport in Rome MAANDAG 16 FEBRUARI 1987 PAGINA 5 TYRUS (Rtr/UPI/AFP/DPA) - Zeker tienduizend Pale stijnse vluchtelingen, velen broodmager door langdurig voedselgebrek, hebben gisteren het Zuidlibanese kamp Rashidiyeh verlaten. De massale uittocht werd mogelijk doordat de sji'itische strijders, die het vluchtelingenkamp maandenlang hebben afgesloten, hun belegering gedeelte lijk ophieven. De sji'itische Amal-militie gaf de Palestijnen toestemming het kamp enkele uren per dag te verlaten om voedsel te kopen. De vluchtelingen gingen naar Ty- rus, waar zij inkopen deden en ver wanten opzochten. Sommigen ver trokken naar andere vluchtelin- w genkampen in de omgeving. ,,Ik ga melkpoeder tegen bij de ingang De Amal-militie hield gisteren drie vrachtwagens van de Verenig de Naties met meel, suiker, rijst en niet terug naar Rashidiyeh omdat de toestand daar onhoudbaar is", zei een 40-jarige Palestijn. Een vrouw verklaarde dat gewapende voor gesloten "hadden "verklaard. het kamp Rachidiyeh, omdat ze arriveerden nadat de Amal-strij- ders de toegang tot het kamp Onder begeleiding van Amal-strijders verlaten Palestijnse vrouwen en kinderen één v in Libanon waar ze de afgelopen weken honger hebben geleden. MIAMI (ANP/Rtr) - Adolfo Calero, één van de drie leiders van de Nica raguaanse Contra's, zal vandaag opstappen onder druk van de Ver enigde Staten en zijn rivalen. Dit hebben functionarissen van de Contra's, die anoniem wensten te blijven, gisteren Calero wordt beschouwd als de conservatiefste van de drie leden van de Verenigde Nicaraguaanse Oppositie (UNO). Hij zal zijn ver trek bekendmaken tijdens een persconferentie in Miami, zo werd meegedeeld. Calero is wel van plan aan te blijven als hoofd van de in Honduras gelegerde Nicaraguaan se Democratische Strijdkracht (FDN), het grootste onderdeel van de rebellenlegers die samen onder de UNO-vlag opereren. Vorige week dreigde een van de drie andere kopstukken van de Contra's, Arturo Cruz, met opstap pen. De 62-jarige Cruz staat be kend als gematigd en wordt geres pecteerd door het Amerikaanse Congres. Hij beklaagde zich erover dat Calero en zijn aanhangers hem buitensloten van belangrijke be slissingen en hervormingen van de UNO tegenhielden. Een eventueel vertrek van Cruz werd door waar nemers gezien als een nieuwe te genslag voor de Contra's, die ook al te lijden hebben onder het Iran- schandaal in de VS. Palestijnen haar wilden beletten het kamp te verlaten. Met de gedeeltelijke opheffing van de belegering geeft Amal toe aan oplopende internationale druk om een einde te maken aan de strijd tussen Palestijnen en sji'iten, die sinds september vorig jaar aan ongeveer achthonderd mensen het leven heeft gekost. Een Amal-func- tionaris liet weten dat de sji'ieten proberen hulpverlening ook in an dere belegerde Palestijnse kampen mogelijk te maken. In het kamp Bourj el Barajneh bij Beiroet bleef de situatie van de Palestijnen netelig ondanks de le vering van meel en melkpoeder. Een arts verklaarde dat in het kamp sterfgevallen beginnen voor te komen als gevolg van ondervoe ding. Gisteren laaide de „kampenoor log" in Beiroet plotseling weer op. Er werden vuurgevechten gele verd met tanks, mortieren en gra naten tussen Amal-strijders en Pa lestijnse militairen. Bij de strijd om Bouij el Barajneh en Chatilla, die zich snel uitbreidde naar woonwij ken in West- en Oost-Beiroet, vie len zeker vier doden, zo meldde de politie. De gevechten begonnen kort nadat Amal gisterochtend on geveer 30 Palestijnse families, vooral vrouwen, kinderen en oude re mannen, toestemming had gege ven Bouij el Barajneh te verlaten. De nieuwe evacuées voegden zich bij de 300 anderen die een veilig heenkomen hadden gezocht in het kamp Mar Elias. Dit kamp wordt beschermd door Druzische strij ders, die zich neutraal opstellen in de vier maanden oude „kampen- oorlog" tussen Amal en Palestij- Ecuador Vandaag zal naar verwachting i de VN-hulporganisatie de lading mogen worden gelost. Israël heeft de afgelopen twee weken het aantal militairen in Zuid-Libanon verdubbeld tot bijna drieduizend om de ondergang van de christelijke militie SLA te voor komen. Dat heeft het Britse blad Sunday Telegraph dit weekeinde gemeld. Het Israëlische leger stuurde een infanteriebrigade naar de veilig heidszone ten noorden van de grens tussen Israël en Libanon ter versterking van het „Zuidlibanese Leger" (SLA). Het SLA staat onder zware druk van sji'itische guerrilla strijders. „Wij zijn vastbesloten het SLA niet uiteen te laten vallen en -ervoor te zorgen dat de veiligheids zone geen gebied wordt voor terro ristische aanvallen tegen de Liba nese bevolking of tegen Israël", zo verklaarde de Israëlische minister van defensie, Izaak Rabin. BEIROET (AP/AFP/Rtr) - Dru- zenleider Walid Jumblatt heeft gisteren een dringend beroep ge daan op de pro-Iraanse sji'itische Hezbollah (Partij van God) om de Anglicaanse gezant Terry Waite op vrije voeten te stellen „als hij door hen wordt vastge houden", zo is in Libanese dag bladen gemeld. Waite, de persoonlijke gezant van de bisschop van Canterbury Robert Runcie, werd op 20 ja nuari voor het laatst in Beiroet gesignaleerd. Tot zijn verdwij ning droeg Jumblatts militie de zorg voor Waites veiligheid. Za terdag liet J*imblatt voor het eerst in het openbaar doorsche meren dat Waite mogelijk door Hezbollah wordt vastgehouden, hetgeen overigens door Hezbol lah zelf ten stelligste wordt ont kend. Intussen meldde het Britse zondagsblad Observer dat Groot- Brittannië in verband met de verdwijning van Waite zijn diplo matieke contacten met Syrië uit breidt, ondanks de breuk in de diplomatieke betrekkingen tus sen de twee landen. De Libanese zakenman Jean Obeid, die vorige week donder dag in West-Beiroet werd ont voerd door gewapende mannen, is gisteren vrijgelaten. Dat is uit" goedingelichte bron vernomen. Obeid is een christen, die goe de banden onderhoudt met Sy rië. Hij is een naaste medewerker van de christelijke voorman So- leiman Franjieh. De zakenman ondernam verscheidene bemid delingspogingen tussen de Liba nese president Amin Gemayel en de leiders in Damascus. De Libanese ondergrondse or ganisatie Islamitische Jihad voor de Bevrijding van Palestina heeft zaterdag laten weten dat de vrijlating van de gegijzelden die de groep in handen heeft tegen 400 Arabische gevangenen in Is raël niet meer doorgaat. De Islamitische Jihad houdt drie Amerikanen en een Indiër vast, die op 24 januari werden ontvoerd van het terrein van de Amerikaanse Universiteit in Bei roet. In een met de hand geschreven verklaring staat dat de voorgeno men „ruil" niet meer doorgaat omdat de Verenigde Staten er niet in zijn geslaagd te voldoen aan „onze gerechtvaardigde ei- De Verenigde Staten en Israël worden in de verklaring uitge maakt voor „terroristen en bar baren", wegens hun beleid in de door Israël bezette gebieden en in Libanon. „Wij zullen tot derge lijke methoden echter niet onze toevlucht nemen", zo wordt daaraan toegevoegd, "Waarden zullen van wezenlijk belang blij ven. U zult merken dat wij gena dig zijn. We zullen het bloed van onschuldigen niet vergieten. Wat de misdadigers betreft, hun straf zal beschaafd zijn". Uit deze op merkingen wordt afgeleid dat de ontvoerders voorlopig niet van plan zijn de gegijzelden te doden. opgeschoten jongeren volgens de Sowjetautoriteiten - na enkele da gen geweld gingen gebruiken om het zwijgende protest te breken. Begoens voortdurende gevan genschap en de ruwe reactie op de demonstraties begonnen het ver anderende beleid op het gebied MOSKOU (AP/AFP/ANP) - Verte- Unie heel wat negatieve publici- genwoordigers van de Russische teit, vooral toen agenten in burger - regering hebben vandaag ver klaard dat de gedetineerde joodse activist Jozef Begoen nog in de ge vangenis zit. Eerder was de vrijla ting van Begoen gemeld. Georgi Arbatov, hoofd van het onderzoeksinstituut voor de Ver enigde Staten en Canada, een afde ling van het Kremlin, zei gisteren in een Amerikaans televisiepro gramma dat hij zojuist het nieuws van Begoens vrijlating had ontvan gen. „Ik voerde net nog een tele foongesprek," zei Arbatov, „De zaak,is opgelost. Hij is nu vrij." Begoens echtgenote en zijn zoon Boris verklaarden echter dat hun was verteld dat Begoen zich nog in de Tjistopol-gevangenis bevindt. Boris Begoen verklaarde dat een van de mensenrechten in de Sow- jet-Unie ernstig in diskrediet te brengen. Begoens problemen met de Sow jetautoriteiten begonnen in 1971 toen hij voor de eerste maal een uitreisvisum voor Israël aanvroeg. Na de afwijzing van het verzoek - hij zou kennis hebben van staats- Ongeveer 25.000 inwoners van vertegenwoordiger van het niinHnr 7iin Ha yeiregenwooraiger van nei tene van binnenlandse zaken hem Ecuador zijn de afgelopen dagen geëvacueerd na ernstige overstro mingen in het kustgebied, die het gevolg zijn van overvloedige re genval. Volgens de autoriteiten zijn tot nu toe negen mensen ver dronken. In de kustprovincies Ma- nabi en Guayas is de noodtoestand uitgeroepen. Het zwaarst getroffen is de stad Chone waar naar schat ting 15.000 bewoners hun huizen moesten verlaten voor het stijgen de water. Referendum President Moebarak van Egypte heeft zaterdag per decreet het par lement ontbonden, na de bekend making dat bij het donderdag ge houden referendum 88,9 procent van de kiezers zich daarvoor had uitgesproken. Krachtens het de creet zullen op 6 april verkiezingen voor een nieuw parlement worden gehouden, met zonodig een tweede ronde op 13 april. Klaus Barbie Het langverwachte proces tegen de oorlogsmisdadiger Klaus Bar bie, tijdens de Tweede Wereldoor log chef van de Gestapo in Lyon, begint mogelijk op 19 mei. Deze datum wordt genoemd in Franse justitiële kringen. De 'slager van Lyon' werd in 1983 door Bolivia aan Frankrijk uitgeleverd en zit sindsdien in voorarrest. Aanvanke lijk zou hij alleen worden beschul digd van deportatie van joden, maar later werd besloten de oor logsmisdadiger ook aan te klagen voor moord op leden van het Fran se verzet. Mozambique Mozambiquaanse en Zimbab waanse troepen hebben vorige week in Mozambique vijf plaatsen heroverd, die sinds eind vorig jaar in handen waren van rechtse rebel len. Bij de gezamenlijke operatie kwamen volgens een officiële be kendmaking in de hoofdstad van Zimbabwe, Harare, ruim honderd rebellen om het leven. Onder de slachtoffers is ook een leider van het verzet, 'generaal' Antonio. Over slachtoffers aan de zijde van de mi litairen werd niets meegedeeld. had verteld dat de autoriteiten de gevangenis geen opdracht had den gekregen om Begoen vrij te la ten. In een vraaggesprek met de Is raëlische radio zei de zoon van Be goen: "Ik denk dat we even moe ten afwachten". Het lot van Begoen kwam deze week vooral in het internationale nieuws, omdat vrienden en fami lieleden van de joodse activist een week lang dagelijks in het centrum 4 i van Moskou voor zijn vrijlating de- Andrej Sacharov, gefotografeerd tijdens het afgelopen weekeinde in monstreerden. De gedurfde de- Moskou gehouden vredesforum, deed een oproep tot vrijlating van alle monstraties bezorgden de Sowjet- politieke gevangenen. geheimen - verloor Begoen zijn baan bij het staatsplanbureau Gos- plan. Daarna voorzag hij in zijn le vensonderhoud als privé-leraar Hebreeuws. Zijn strijd voor de er kenning van de joodse cultuur en het recht op emigratie zette hij on verminderd voort. In juni 1977 werd Begoen voor het eerst veroordeeld wegens „pa rasitisme en straatloperij". Hij kreeg twee jaar binnenlandse ver banning. Zijn nieuwe woonplaats lag ver weg in Siberië. Een jaar la ter volgde een tweede veroorde ling, dit maal drie jaar verbanning, wegens het overtreden van de pas- poortwetten in de Sowjet-Unie. Na zijn vrijlating in augustus 1980 kreeg Begoen toestemming om zich te vestigen in Stroemino, op ongeveer 100 kilometer van Mos kou, totdat hij in 1982 voor de der de maal werd opgepakt en veroor deeld tot 7 jaar werkkamp en 5 jaar binnenlandse verbanning wegens anti-Sowjet-agitatie en propagan da. Andrei Sacharov, die sinds ruim een maand weer in Moskou woont na een jarenlang gedwongen ver blijf in de 'gesloten' stad Gorki, pleitte zaterdag tijdens een vredes forum in Moskou voor de vrijlating van politieke gevangenen in de Sowjet-Unie en het recht op emi gratie. Dit zeiden deelnemers aan de conferentie tegenover westerse journalisten, die niet werden toe gelaten tot de forumdiscussies. Het officiële Russische persbu reau Tass ging kort in op de toe spraak van Sacharov tot de confe rentie. Volgens Tass sprak de na tuurkundige zich uit voor meer vertrouwen tussen staten en voor verbreding van democratiserings processen. Ook gaf hij te kennen ervan overtuigd te zijn dat een kern wapen vrije wereld mogelijk is, en hij toonde zich voorstander van een drastische beperking van de nucleaire wapenvoorraden op basis van stabiliteit en gelijke vei ligheid. Sindsdien hebben Amerikaanse regeringsfunctionarissen veelvul dig overleg gepleegd met de rebel lenleiders. Daarbij werd erop aan gedrongen dat zij hun onderlinge meningsverschillen zouden oplos sen, omdat zij anders het risico lie pen verder verstoken te blijven van Amerikaanse militaire steun in hun strijd tegen de Sandinistische regering in Managua. Tijdens on derhandelingen in Washington en Miami hebben aanhangers van Cruz en de derde Contraleider, Al fonso Robelo, herhaaldelijk aange drongen op Calero's vertrek. Een Calero-aanhanger om schreef de jongste stap van zijn voorman als een grote concessie in de richting van Cruz en Robelo, maar opstandelingenleiders zeiden te betwijfelen of Calero's jongste voornemen geheel aan Cruz' eisen tegemoet komt. Als hoofd van de FDN blijft Calero grote invloed houden op de militaire operaties, zo werd gezegd. Calero heeft ge weigerd de 12.000 man sterke FDN te ontbinden en zijn strijders ge heel te integreren in een UNO-le- ger. Sinds de oprichting van de over koepelende organisatie in 1985 on der druk van de regering-Reagan wordt de UNO geplaagd door hefti ge interne politieke meningsver schillen. De gematigde elementen streven naar vergaande hervormin gen die de basis van de UNO moe ten verbreden en de organisatie meer onder de controle van bur gers moet brengen. Cruz en Robelo hebben het militaire leiderschap van de FDN lang met wantrouwen bekeken wegens de banden met de afgezette Nicaraguaanse dictator Anastazio Somoza. Vele doden bij gevechten Ethiopië En Somalië BURAO (Rtr) - Meer dan driehon derd Ethiopische soldaten zijn vo rige week gedood bij gevechten in het grensgebied tussen Somalië en Ethiopië. Dat heeft een Somalische militaire woordvoerder dit week einde meegedeeld. Somalië zegt een Ethiopische aanval te hebben afgeslagen na een hevige strijd die zes uur duurde. Bij de gevechten kwamen drie honderd Ethiopiërs om het leven en werden honderden militairen, van wie velen waren gewond, ge vangen genomen. De verliezen aan Somalische zijde beperkten zich tot dertig doden en 25 gewonden, aldus de Somalische woordvoer der. Eind vorige week kregen jour nalisten de gelegenheid een be zoek te brengen aan het slagveld in de Somalische provincie Todghe- re. Op het strijdtoneel lagen de lij ken van Ethiopische militairen en wrakken van Ethiopische tanks verspreid. Ethiopië heeft niets ge zegd over de gevechten. ROME (GPD) - Met een roofover val op een geldtransport in Rome, waarbij zij twee politieagenten ver moordden en één ernstig verwond den, hebben de Rode Brigades be wezen dat de tijd van het politieke terrorisme ook in Italië nog niet voorbij is. Een commando van minstens zes personen, onder wie een vrouw, dwong zaterdagmorgen in een Romeinse buitenwijk een post wagen, die bijna 2 miljoen gulden Reagan was totaal niet voorbereid op gesprek met Gorbatsjov WASHINGTON (GPD/AP) - Presi dent Reagan was slecht voorbereid op de top met de Russische leider Gorbatsjov in Reykjavik, en die ontmoeting eindigde in 'verbijste rende verwarring'. Dat staat in een rapport over de top, opgesteld door de defensie-commissie van het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden. Het rapport, dat gisteren in uit gekomen, is gebaseerd op verho ren van een groot aantal getuigen, onder wie ook verschillende men sen die van Amerikaanse zijde aan de top deelnamen. De vernietigen de conclusie luidt, dat de Ameri kaanse benadering van de top van af het prille begin vol ernstige fou ten zat. De topontmoeting werd eind september voorgesteld door Gor batsjov, die wilde dat er binnen twee weken zou worden gepraat. Dat de Amerikaanse regering het voorstel direct accepteerde, was ongebruikelijk, aldus het rapport, al was het alleen maar omdat van president Reagan bekend is dat hij graag goed voorbereid wil zijn. De reden dat van die regel werd afgeweken, zo suggereert het rap port, is de vrijlating van de Ameri kaanse journalist Daniloff in Mos kou en de gelijktijdige uitwijzing van de Russische VN-diplomaat Zacharov door de Verenigde Sta ten. „We wachten nog steeds op een overtuigende uitleg van de be wering dat er geen sprake was van een ruil en dat er evenmin verband was tussen de top en de affaire-Da- niloffstaat er letterlijk. Nadat de Amerikaanse regering de Russische uitnodiging had aan vaard, werd verzuimd contact op te nemen met de bondgenoten. Even min werd over eventuele Russi sche of Amerikaanse voorstellen tot ontwapening gepraat met de ei gen militaire experts, zo schrijft het rapport. En toen Reagan en Gorbatsjov eenmaal tegenover elkaar zaten, bleek dat de Amerikaanse regering van de foutieve veronderstelling was uitgegaan dat de Russen niet meer wilden dan een datum bepa len voor een 'echte' top tussen de twee wereldleiders, met daarbij eventueel een voorstel over mid dellange afstandswapens in Euro pa. In plaats daarvan kwam Gor batsjov met zijn verreikende voor stellen tot ontwapening. Reagan reageerde daarop met ideeën die nog verder gingen. Die voorstellen waren nooit be studeerd door het Pentagon. „On bekend was dus wat Reagans plan nen betekenden voor het militaire evenwicht tussen Oost en West. Deze aanpak van 'nu iets zeggen en er later over nadenken', is sympto matisch voor hetViele probleem", zo lichtte commissie-voorzitter Les Aspin gisteren toe. Direct na de top noemden ver schillende Amerikaanse regerings functionarissen de top een misluk king, en werd gezegd dat baanbre kende voorstellen voor verminde ring van de kernwapenarsenalen in de grond waren geboord door de pogingen van Gorbatsjov om het Amerikaanse SDI-project te laten stopzetten. Twee dagen later maakte het Witte Huis een draai van 180 graden, en probeerde men het voor te stellen alsof Reykjavik toch een succes was geweest. „In haar ijver om een positieve draai te geven aan de gebeurtenissen in Reykjavik is de regering er. alleen in geslaagd zichzelf voortdurend tegen te spreken en de indruk te geven van verwarring en wanor de," aldus het rapport. vervoerde, tot stoppen. Onmiddel lijk hierop openden zij het vuur op de volgwagen, waarin zich de drie agenten bevonden. Zij schoten, volgens ooggetuigen, om te doden en slechts een van de drie slaagde erin zich zwaargewond uit de auto te laten vallen en beschutting te zoeken achter'een garagemuur. De twee postbeambten in de geldwagen werden ongedeerd ge laten, terwijl de overvallers zich met de geldzakken uit de voeten maakten. Zij vluchtten in twee ge reedstaande auto's en maakten vrij baan in het verkeer met zwaailich ten en politiestopborden. De vluchtwagens werden korte tijd later teruggevonden in de tuin van het San Camillo-ziekenhuis, dichtbij de plaats van de overval. Het slot van de achteringang waar langs ze de tuin waren binnengere den, bleek te zijn doorgezaagd. De politie vermoedt dat de overvallers ten. Ondanks onmiddellijke instel ling van politieblokkades op alle uitvalswegen, konden de daders niet worden opgespoord. Later op de dag eiste de „Strijdende Com munistische Partij" (zoals de Rode Brigades zich tegenwoordig noe men) met telefoontjes in Bologna en Florence de verantwoordelijk heid voor de overval op. ADVERTENTIE Bi M In int 11 \ippr lpl'l'pr t Natuuriijk, dat buitenlandse voet bal is beel aaidig Maar zeg nou zelf, d'rgaat toch niks boven onze jongens. Welnu, die gaan als het weer even meezit, komend weekend de wei weer in En dus kunt u weer lekkerm een Hollandse Toto spelen Met nog een half seizoen volop kansen op prachtprijzen

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 5