'Vertrek politiemensen onaanvaardbaar' Tonnen schade door staking bij Coberco apuOBBE Oostenrijkse wijn nauwelijks ingevoerd De Korte bepleit belastingverlaging Braks: hardere aanpak vissers in overtreding Politie krijgt nieuw geheim team Verpleeghuis zet behandeling comapatiënte Stinissen door Politiebond boos over 'botte bezuinigingen' MAANDAG 16 FEBRUARI 1987 BINNENLAND PAGINA 3 Boze melkhandel overweegt stappen ARNHEM (GPD/ANP) - De Nederlandse Melkhandelaren Organisatie (NMO) onderzoekt of ze via de rechter de vak bonden kan dwingen tot andere protestacties bij Coberco dan staking tegen de voorgenomen sluiting van de melkfa brieken in Arnhem en Eefde. De melkhandel lijdt tonnen verlies, aldus NMO-secretaris Puttman. Bij Coberco wordt sinds vorige week gestaakt. DEN HAAG (ANP) - De Oosten- rijkse wijn is in 1986 vrijwel ver dwenen van de Nederlandse wijn kaart als gevolg van het wijnschan daal, waarbij wijn werd aange lengd met anti-vries. Vorig jaar werd in Nederland ruim 24.000 li ter wijn uit Oostenrijk ingevoerd. Dat is nog maar een tiende deel van de hoeveelheid Oostenrijkse wijn die in 1985 de Nederlandse grens passeerde. Dit blijkt uit za terdag gepubliceerde cijfers van de commissie voor wijn van het Hoofdproduktschap voor Akker- bouwprodukten. Ook de Duitse en Italiaanse wijn boekten vorig jaar een aanzienlijk verhes. In 1985 werd ruim 25 mil joen liter Duitse wijn in ons land ingevoerd, in 1984 was dat nog Import Zuidafrikaanse wijn stijgt ruim 30 miljoen liter. De Itaüaanse Uit de cijfers blijkt ook dat wijn zag zijn aandeel in de Neder- Frankrijk bijna de helft van de im- landse wijnimport dalen van 9,82 port van wijn voor zijn rekening tot 8,38 procent. Dat is in liters van neemt. Daarbij passeerde het land ruim 21,5 miljoen liter tot ruim 18 vorig jaar voor het eerst de grens miljoen liter. van 100 miljoen liter. Spanje blijft met een aandeel van 22,23 procent (ruim 48 miljoen liter) tweede op de ranglijst, gevolgd door de Bondsrepubliek Duitsland met 11,68 procent (ruim 25 miljoen li ter) en Italië met 8,38 procent (ruim 18 miljoen liter). Vrijwel de totale hoeveelheid, namelijk 99 procent, van de ruim' 219,5 miljoen liter wijn die in 1986 in ons land werd ingevoerd is af komstig uit EG-landen. Het jaar daarvoor was dat percentage nog 75 procent, maar toen waren Span je en Portugal nog geen lid van de gemeenschap. De grootste wijnle verancier buiten de EG is Zuid- Afrika. Uit dat land kwam vorig jaar ruim 814.000 liter wijn naar Nederland tegen ruim 475.000 liter in 1985 en 268.000 liter in 1984. FNV en CNV hebben inmiddels af gezien van juridische stappen te gen de Melkunie, die evenals DMV/Campina de staking 'breekt' door de levering van zuivel aan zie kenhuizen, instellingen en de de tailhandel. Vorige week kondigden de bonden tegen beide zuivelfa brieken juridische stappen aan, maar de bonden hebben daar in het geval van de Melkunie van af gezien. De reactie van de Melkunie op de vraag van de bonden de sta king bij Coberco niet te breken, biedt volgens FNV-woordvoerder Voncken juridisch onvoldoende aanknopingspunten. Tegen DMV/Campina, dat per te lex beloofde geen melk of melk- produkten te zullen leveren, dient vanmorgen wel een kort geding voor de rechtbank in Den Bosch. Op elke overtreding vragen de bonden een dwangsom van 1 mil joen gulden. Melkhandelaren De Nederlandse Melkhandelaren Organisatie (NMO) en de daarbij aangesloten vereniging Gelderse Melkhandelaren onderzoeken in middels de mogelijkheid om via de rechter de vakbonden te dwingen andere vormen van acties te kie zen. Ook gaan beide organisaties na of er juridische aanknopings punten zijn voor een schadeclaim. Volgens NMO-secretaris Putt man, tevens voorzitter van de Gel derse Melkhandelaren, lijden de 600 aangesloten melkboeren in Gelderland en Overijsel grote scha de door de staking. Puttman schat te die gisteren op ruim 800.000 gul den omzet en 130.000 gulden winst. De indirecte schade door te laat le veren en verlies van klanten die daar nog bovenop komt is volgens Puttman 'niet te becijferen'. Daarnaast wijst hij op de overlast die de staking teweeg brengt bij klanten, 'veelal ouderen en men sen die om andere redenen niet of niet goed ter been zijn', aldus Putt man, die vorige week naar zijn zeg gen tevergeefs gehoor heeft trach ten te vinden bij de vakbonden. Voorzitter Ten Kate van het hoofdbestuur van Coberco noem de gisteren de verhalen dat de boe ren 'nauwelijks meer in de hand te houden zijn' sterk overdreven: "De irritatie groeit, maar boeren weten zich over het algemeen redelijk te beheersen". Ten Kate heeft geen behoefte aan een bemiddelingspo ging, nu het overleg met de directie door de ondernemingsraad van Co berco is opgeschort en de onder handelingen met de bonden muur vast zitten, heeft Ten Kate niet: "Dat zou toch maar op een num mertje straatvechten uitdraaien". Volgens eigen berekeningen heeft Coberco sinds het begin van de staking zo'n 1,5 miljoen gulden schade geleden. MAROKKAANS GEBED ,'awus- DEN HAAG - Ruim vijfduizend Marokkanen de monstreerden za terdag in Den Haag tegen de Franse visum plicht voor alle mensen van bui ten de EG. Dat be tekent dat Marok kanen altijd een nodig heb ben als ze op weg hun vader land door Frank rijk moeten rei zen. Voorafgaand aan de demon stratie werd eerst gebeden, (foto anp» EEMNES (GPD) - Minister Braks De bewindsman wond er bij die (landbouw en visserij) gaat vissers gelegenheid geen doekjes om dat die zich niet aan de quota houden harder aanpakken. De opsporing van overtredingen en vervolging zullen dit jaar worden aange scherpt. Bovendien zal Braks niet schromen hogere boetes uit te de len aan Nederlandse vissers die de afspraken die in EG-verband zijn gemaakt schenden. het hem ernst is. "De wet kent eenmaal een aantal vangmaatrege- len, die ook daadwerkelijk kunnen worden toegepast. Ingrijpende maatregelen zoals inbeslagneming van het schip of gehele of gedeelte lijke stillegging van het bedrijf be horen tot de mogelijkheden". De bewindsman sprak verder "Ik moet helaas constateren dat zijn grote bezorgdheid de naleving van de regels nog steeds flink te wensen overlaat", aldus Braks zaterdag in Eemnes, waar hij in het hol van de leeuw aanwezig was: op een ledenverga dering van de Federatie van Visse rijverenigingen. de naam in internationaal verband van de Nederlandse visserij. "Ik constateer herhaaldelijk bij een voorstel van ons land een directe negatieve reactie van lidstaten die ook hun kusten aan de Noordzee hebben", zei Braks. DEN HAAG (GPD/ANP) - De uit spraak van minister De Korte (eco nomische zaken) dat de belasting meevaller van twee miljard be steed moet worden aan een verla ging van belastingen en premies, zijn in Den Haag met verbazing aangehoord. Binnen het kabinet is nog niet over de besteding gespro ken en in kabinetskringen is 'on derkoeld' gereageerd op de uitla tingen van de vice-premier. Een woordvoerder van minister Ruding (financiën) stelde dat De Korte vooruitloopt op de discussie. Hij wees er verder op dat de minis ter van economische zaken geen eis op tafel heeft gelegd, maar de nodige slagen om de arm hield. CDA-fractieleider De Vries wil eerst afwachten of er werkelijk sprake is van een meevaller. Van hem is bekend dat hij een lasten verlichting nog dit jaar niet ge wenst acht, omdat de koopkracht toch al fors stijgt. De Korte heeft zich overigens dit weekeinde niet uitgelaten over het tijdstip waarop de lastenverlichting zou moeten in gaan. In Assen zei De Korte afgelo pen week dat een lastenverlichting het best komend jaar zijn beslag zou kunnen krijgen. Lastenver zwaringen, bijvoorbeeld door doorvoering van de inflatiecorrec tie, wees hij bij die gelegenheid volstrekt af. WD-fractieleider Voorhoeve stelde vast dat De Korte er slechts op gewezen heeft dat de collectieve lastendruk dreigt te stijgen, door dat de belastingopbrengsten toe nemen. Dat mag volgens het re geerakkoord niet, vandaar zijn pleidooi voor een lastenverlich ting, aldus de WD'er. De liberalen bezinnen zich nog over de beste ding van de meevaller. Hoe groot de meevaller is, is offi cieel nog niet bekend. Gesproken wordt over twee miljard, maar in politiek Den Haag circuleert ook het bedrag van drie miljard gulden. Over de vraag hoe de meevaller be steed moet worden is nog geen dui delijkheid. Naast belastingverla ging zijn terugdringing van het be grotingstekort en meer geld voor de werkgelegenheid de mogelijk heden waarover wordt gesproken. De Katholieke Onderwijs Vakor ganisatie (KOV) wil dat het geld wordt besteed om 'voortdurende noodsituaties in het onderwijs op te lossen'. De KOV denkt daarbij onder meer aan onmiddellijke op heffing van de vervangingsmaatre gel. De organisatie wil nog deze maand een gesprek met de kamer commissie. In een open brief bena drukt KOV-voorzitter Van Over- beek dat er nu reële mogelijkheden bestaan om de bezuinigingen in het onderwijs van 1 miljard gulden ongedaan te maken. DEN HAAG (ANP) - De Centrale Recherche Informatiedienst (CRI) en de Rijkspolitie hebben een ge heim observatieteam opgericht, dat zware criminelen in de gaten moet houden. Het nieuwe team be staat uit twaalf personen van CRI en RP en staat onder leiding van het hoofd Bijzondere Zaken Cen trale van de CRI. Dat blijkt uit een vertrouwelijke overeenkomst tus sen de algemeen inspecteur van het korps Rijkspolitie, het hoofd CRI en de commandant van het RP-district Den Haag. Koning (binnenlandse zaken) en Korthals Altes (justitie) inmiddels opheldering gevraagd. Het minis terie van justitie onthoudt zich voorshands van elk commentaar. De oprichting van het geheime ob servatieteam, dat wordt toege voegd aan de 23 man sterke RP-ob- servatiegroep West I, vloeit voort uit 'politiek gemotiveerde geweld dadigheden' zoals de Makro-bran- den en de krakersrellen in Nijme gen. cherche-eenheid het karakter van 'super-politie' zou krijgen. De lei dende rol van de CRI bij het obser vatieteam heeft echter wel vragen opgeroepen, omdat deze dienst geen uitvoerende taken behoort te hebben. Betrapte inbreker mishandelt vrouw STAD-DELDEN - Een arrestatie team van de rijkspolitie heeft zater dag een 41-jarige inwoner uit Bor ne in zijn woning aangehouden. De man wordt ervan verdacht op vrij dagavond in Stad-Delden een al leenwonende vrouw (66) in haar huis te hebben overvallen. Zij raakte hierbij zeer ernstig gewond. De man weigert een verklaring af te leggen. Toen het slachtoffer vrijdag avond om zes uur thuiskwam, trof zij daar een inbreker aan. Er ont stond een worsteling. De vrouw liep hierbij diverse verwondingen op, waaronder een kaakfractuur en mogelijk hersenletsel. Het hevig bloedende slachtoffer werd vastge bonden en raakte enige tijd buiten bewustzijn. Pas omstreeks negen uur 's avonds slaagde ze erin de aandacht van buren te trekken. Zij waarschuwden de politie, waarna de vrouw met spoed naar de afde ling intensive-care van het zieken huis in Hengelo werd gebracht. De politie heeft vastgesteld, dat de dader zich in het huis van de vrouw bevond toen zij vrijdag avond thuiskwam van het bood schappen doen. Op de kleding van de man werden bloedsporen aan getroffen. Ook werden in zijn huis sieraden gevonden die afkomstig waren uit het huis van de vrouw. De politie wilde niet bekendmaken hoe zij de dader zo snel op het spoor kwam. De verdachte is een bekende van justitie in verband met geweldpleging. Milj oenenfraude bij Oldelft DELFT (GPD) - Twee vroegere di recteuren van het optisch bedrijf Oldelft hebben hun werkgever voor miljoenen guldens opgelicht. De fraude kwam al jaren geleden aan het licht, maar is door de direc tie altijd verzwegen. De miljoenenfraude vond plaats tussen 1975 en 1982. De commer cieel directeur en zijn adjunct sta ken toen miljoenen guldens aan provisie in eigen zak. Dit geld was bedoeld voor tussenpersonen, van wie het bedrijf gebruik maakte bij het inkopen van materialen. Zij moesten een deel van de provisie aan de directeur en zijn adjunct te rugbetalen. De fraude werd in het vooijaar van 1984 ontdekt door bedrijfslei der Dieter Bohm. Door zijn toe doen werden de fraudeurs ontsla gen. De politie werd niet ingescha keld. Het bedrijf gaf de voorkeur aan een terugbetalingsregeling met de twee voormalige medewer kers. Zij hebben inmiddels 5,5 mil joen gulden teruggestort. Bohm eist van de directie van Ol delft ruim 875.000 gulden aan tip geld, omdat hij het bedrijf heeft be hoed voor een financieel debacle. Het bedrijf weigert te betalen. Korthals Altes heeft bij eerdere gelegenheden tegengesproken dat De PvdA heeft de ministers De een nieuw te vormen landelijke re- UTRECHT - "Die Dijkstal van de WD, nou, daar zakt mijn broek van af. Die man beweert dat het sprookje de wereld uit is dat op de politie 400 miljoen gulden moet worden bezuinigd. Hij begrijpt er echt niets van. Als je het rapport leest, kun je alleen maar conclude ren dat er op een botte manier be zuinigd gaat worden". door Jos Heymans Ger Koffeman, voorzitter van de Algemeen Christelijke Politiebond (ACP), de grootste politievakorga nisatie in ons land, is verbitterd over de inhoud van het rapport 'po litiebudget' dat vorige week werd gepresenteerd. Daarin wordt vast gesteld dat de politie bijna failliet is. De gezamenlijke korpsen ko men in 1990 bijna 400 miljoen gul den tekort. Er zijn twee manieren om dat weg te werken. Extra geld voor de politie waarom de politiek voor de bestrijding van de criminaliteit al jaren vraagt, of een reeks van be zuinigingsmaatregelen zoals de werkgroep voorstelt en waarmee 6400 arbeidsplaatsen verloren Dat werkt niet bij de politie. Je gaan. Hoewel het kabinet nog moet kunt niet vaststellen dat een ge- beslissen, denkt Koffeman allang sprek van een wijkagent met een te weten welke kant het op zal buurtbewoonster niet langer dan Ger Koffeman: 'de goede wil van 35.000 politiemensen wordt verontacht- zaamd'. een half uur mag duren of dat aan het uitschrijven van een bekeuring maximaal drie minuten mag wor den besteed". gaan. "Wat de werkgroep voorstelt, zijn botte bezuinigingen. Ze heb ben het tekort vastgesteld, een aan tal maatregelen verzonnen en al die gegevens in een computer ge- Vprdrhuivincr stopt. De uitkomst is dat er 6400 aonuiviiig politiemensen kunnen vertrekken. De twee uitersten Dat is natte vingerwerk, uit de lucht gegrepen en volstrekt onaan vaardbaar", aldus Koffeman. De ACP-voorzitter .verwijt de werkgroep een puur econometri sche benadering. "Er is vooral ge keken naar de efficiency, aan de hand van rekenkundige modellen. het politie werk zijn volgens Koffeman hulp verlening en repressie (onderdruk king). Hij vreest dat de aanbevelin gen in het rapport een verschui ving naar rechts inhouden en tot een onderdrukkende, slechts orde handhavende politie leiden. "We laten een uitgehold systeem ach- GPD» ter, waarin voor hulpverlening geen plaats meer is, waarin de sa menleving geen beroep meer kan doen op de politiezorg". Als voorbeeld van uitholling noemt Koffeman het plan van de werkgroep om de surveillance van twee man te vervangen door één man. "Dat zou volgèns het reken kundige model een diender sche len. Maar dat is natuurlijk niet waar. De politieman zal altijd wachten op assistentie, voordat hij naar een melding gaat. Ik zal ook nooit anders adviseren. Het is on verantwoord om één agent ergens alleen op af te sturen. Daarover is iedereen het eens". Het plan om de reservepolitie af te schaffen en in plaats daarvan een, korps vrijwillige politie op te richten, is volgens Koffeman wel bespreekbaar. De reservepolitie is een verouderde instelling, formeel alleen inzetbaar tijdens oorlog en bij rampen. Bouw dat om tot een vrijwillige politie, die je kunt ge bruiken voor afzettingen bij wie lerrondes en dergelijke. Maar dus alleen voor ondergeschikte taken". "Want de werkgroep denkt ook aan het inzetten van hulpagenten, bijvoorbeeld op de meldkamer. Daar zie ik niets in. Die mensen hebben niet de specialistische poli- tie-opleiding genoten, die toch al tijd nog twee jaar duurt. Executie ve taken moet je aan de politie overlaten. Er komen anders onge lukken van", aldus Koffeman. Volgens het rapport bedragen de structurele tekorten bij de politie zo'n 80 miljoen gulden. Daarmee worden materieel en huisvesting bedoeld. Dat bedrag is volgens Koffeman veel te laag geschat. "Er is zeker 100 tot 150 miljoen gulden nodig voor vernieuwing van ver- bindingsapparatuur, voor het wa genpark en noem maar op. Proces sen-verbaal worden nog steeds uit getikt op schrijfmachines uit de ja ren dertig. Als je dat soort dingen wilt aanpakken, doe het dan met- Kaartenbak Dat geldt ook voor de automati sering, waarover Koffeman smake lijk kan vertellen. "Al jaren wordt er geroepen dat er geautomati seerd moet worden. Prima, dat zal de efficiency ten goede komen. Want er wordt nu nog altijd op kaartenbakniveau gewerkt. Dertig procent van de tijd wordt besteed aan administratief werk en dat is veel te veel. Maar wat ontbreekt, is visie op automatisering. Er is geen enkel beleid. Op lokaal niveau wor den her en der systemen aange kocht. Maar die kunnen niet com municeren met systemen van an dere korpsen". Voor automatisering heeft de werkgroep 120 miljoen uitgetrok ken, vier procent van het politie budget. Ook hier is volgens Koffe man sprake van misplaatste zui nigheid. "De bankwereld inves teert acht tot tien procent voor on derhoud en uitbreiding van de au tomatisering. Als je een systeem nog moet opzetten, heb je wel wat meer nodig. Die vier procent is niet meer dan een aanzet". Koffeman ziet ook weinig in het afstoten van sommige politietaken. Hij erkent dat bepaalde werkzaam heden slechts commerciële belan gen dienen, zoals het invullen van verzekeringsformulieren bij aanrij dingen, het begeleiden van trans porten en het toezicht houden in voetbalstadions. "Ik ben geen voorstander van afstoten, de poli tie moet voor iedereen bereikbaar blijven. Je bevindt je op een hel lend vlak als je taken gaat afstoten. Wat kun je nog wel doen en wat niet?". Toepassing van het profijt beginsel, het laten betalen voor be paalde politietaken, vindt Koffe man een betére methode. Waar de oorzaken van het enor me tekort bij de politie precies lig gen, is onduidelijk. Heeft de politie jarenlang te weinig geld gehad of is er met het beschikbare geld ineffi ciënt omgesprongen? De werk groep geeft in zijn rapport geen rechtstreeks antwoord op die vraag. Volgens Koffeman ligt de waarheid ergens in het midden. "Natuurlijk kan ook bij de politie efficiënter en effectiever worden gewerkt. Er staan aanbevelingen in het rapport, die wij positief waar deren. Maar we hebben geen gele genheid gehad om mee te denken. De voorstellen worden ons van bo venaf gedicteerd. Buitenstaanders hebben een rapport opgesteld, dat vernederend is, dat de goede wil van 35.000 politiemensen heeft ver- ontachtzaamd. Daar doen we niet aan mee. We zetten geen handteke ning onder ons eigen doodvonnis". HAAKSBERGEN (GPD) - Het verpleeghuis Het Wiedenbroek in Haaksbergen beschouwt het kunstmatig toedienen van vocht en voeding aan de sinds 30 maart 1974 in een coma verkerende Ineke Stinissen als 'een absolute plicht, waarop zich geen uitzondering laat denken'. Dat stelt het verpleeghuis in een verweerschrift aan de Alme lose rechtbank in het unieke pro ces over het lot van deze coma-pa tiënte. Gerard Stinissen uit Winsum, echtgenoot en curator van Ineke, dagvaardde het verpleeghuis met de eis dat Het Wiedenbroek de be handeling staakt, omdat die geacht moet worden tegen de wil van zijn vrouw te worden voortgezet. Hij wil dat aan de uitzichtloze lijdens weg van zijn vrouw op legale wijze een einde wordt gemaakt. Ook volgens het verpleeghuis is het coma waarin Ineke ligt, onom keerbaar. Zij heeft echter, zo stelt Het Wiedenbroek in het verweer schrift 'onverminderd haar recht om te sterven, als alle andere be woners van Het Wiedenbroek, voor de volledige duur van haar verblijf daar recht op een liefdevolle en deskundige verpleging, verzorging en behandeling'. Die verzorging en behandeling zal Het Wiedenbroek voortzetten zolang als zij in het ver pleeghuis verblijft. Het beëindigen van de kunstma tige toediening van vocht en voed sel leidt volgens het verpleeghuis tot een verregaande ontluistering van de patiënte. Die situatie is in dertijd door de staatscommissie euthanasie voor de naaste omge ving van de patiënt (familie en ver pleging) 'onhoudbaar en ondraag lijk' genoemd. Voor het verpleeg huis is die situatie 'volstrekt on aanvaardbaar'. Het Wiedenbroek verwijst in het verweerschrift naar die passage in het rapport van de staatscommissie, echter zonder te vermelden dat die commissie er mede daarom voor pleitte met een actieve ingreep een einde te maken aan het schijnleven van blijvend comateuze patiënten. ADVERTENTIE VROOMlDREESMANN ALTIJD IETS NIEUWS ONDER DE ZON

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 3