'De winnaar van vandaag is de verliezer van morgen' Castricum - Diok 13-3, maar: Succes komt voor judoka De Kok op tijd Tennissers De Munnik naar NK jeugd Bassets na rust langs RRC: 28-3 Formule-team behoudt nog kansen Overwinning voor Leget LDG hoopt op misstap Zoetermeer Bongers via verlenging naar titel MAANDAG 16 FEBRUARI 1987 SPORT PAGINA 19 CASTRICUM - De belangrijkste wedstrijd van het seizoen moch- ze dan verloren hebben, hun gevoel voor humor waren de rug byers van DIOK ook in Noord- Holland niet kwijtgeraakt. „Ze hadden na de eerste helft het veld moeten dweilen. Nu kwamen we i de rust geen meter meer voor uit", zo deed scrumhalf Ronald Vermeulen ironisch zijn beklag het 13-3 verlies in de rugby- topper bij Castricum. Castricum-fullback Mats Marcker ontfutselt Mark Michelse het ovaal. Norbert Verhofstad zal zich over het leder ontfermen (foto Bert westendorp) Na bij vlagen „rugby van top klasse" (de kwalificatie is van coach Theo Snijders) te hebben gespeeld in de eerste helft, verlo ren de Leidenaars na het draai en de greep op het merkwaardige spelletje van de opponent. Met 'tienmansrugby' en dus heel veel kicks, greep Castricum naar een systeem dat in de voetbalwereld wordt omschreven als puur coun teren. Zwaar op de defensie leunen en dan maar heel agressief achter de weggeschopte bal aanjagen om te profiteren van andermans foutendat typeerde opnieuw het spel van de lijstaanvoerder van de ereklasse. Bikkelhard, niet mooi, maar wel effectief, zoals andermaal bleek in de recht streekse confrontatie met het veel subtieler spelende DIOK. Dat kan de titel, na de tweede nederlaag tegen Castricum, nu wel vergeten, maar daar maalde coach Snijders niet om. „Castri cum wordt dit seizoen kam pioen", stelde hij nuchter vast, „eenvoudig omdat ze op dit mo ment winnend rugby spelen. Het spel dat wij spelen kan dat in de toekomst worden. Een titel zou mooi meegenomen zijn, maar voorlopig staat bij ons het spel voorop". Mooi Die opmerkingen vragen om enige uitleg. Theo Snijders heeft een heel aparte filosofie over het rugby spel, dat hij vooral 'mooi' wil maken. Hij wil af van het veelvuldig schoppen van de bal ('als dat de bedoeling was had den we wel met een voetbal ge speeld") en het slaan van de te genstander, wat nog af en toe voorkomt als de frustatie toe slaat. Snijders is een voorstander van 'clean' rugby ("en dan is ie dere klap er één teveel") en pro beert dat er bij DIOK in te pom pen. „We proberen het rugby mooier te gaan spelen", zo geeft hij zijn doelstelling zelf simpel weer. Hij heeft er bij de Leidse club de vrije hand voor gekregen en midden in "het leerproces" heeft hij nu al zoveel mogelijkheden binnen het jonge team ontdekt dat hij vast van plan is nog een jaar in Leiden te blijven werken. Aanvankelijk had ik met het be stuur afgesproken dat ik maar een seizoen zou blijven, maar ik heb het zo naar mijn zin en ik zie zoveel in de ploeg, dat ik er nog een jaar aan vastplak. Ik geloof heilig in DIOK. Als team heeft het de uitstraling van een kampioen van Nederland. Dat we dat nu nog niet worden, komt omdat we nog in het leerproces zitten". Verkeerd Dat dat nog niet is voltooid, bleek gisteren in Castricum na drukkelijk. In het rugby moeten beslissingen in een fractie van een seconde worden genomen. Meer dan in menig andere sport wordt door het besluit van het in dividu de kracht, of de zwakte van het collectief bepaald. En bij DIOk werd gisteren te vaak voor de verkeerde oplossingen gekozen op de belangrijke momenten. Het naar binnen stappen inplaats van naar buiten passen (Dick Berghout, Mark Michelsewas daarbij één van de opvallendste fouten en dat kostte het Leidse team zeker twee of drie tries. Hoewel het qua balbehande ling en in het driekwartspel veel verder bleek te zijn dan Castri cum, dat weer beter schopte en meer geluk kende, moest DIOK al vroeg achter de feiten aan gaan door Paul de Tombe lopen. De wijze waarop Bernd Verhofstad de eerste punten scoorde, mocht typerend worden genoemd. Zo aardig als de voor bereiding van de aanval was, zo gebrekkig was de voortzetting. Verhofstad schopte de bal op goed geluk in de richting van de try-lijn, had de 'mazzel' dat het ovaal niet wegstuiterde en kon na acht minuten de eerste vier punten laten afroepen. Reclame De achterstand werkte niet de primerend maar juist stimule rend op DIOK, dat in de periode tot aan de rust het beste rugby speelde. Voor dik 1000 kijkers op het fraaie sportcomplex Wouter- land (erg veel voor Nederlandse begrippen) werd de topper in die fase een reclame-spotje voor de sport door het subtiele werk van de Leidenaars. Dick Berghout had alleen de pech dat zijn knap gevonden try werd afgekeurd door scheidsrechter Zollner, die niet precies aanvoelde hoeveel hij kon toelaten. Een aantal klappen zag hij over het hoofd, de Leidse try liet hij niet toe „omdat ik de bal vol gens hem had neergegooid", al dus Berghout. „Maar zo was het niet, die try was wel degelijk gel dig", morde de Leidse center na derhand. „Ik ben met de bal ge vallen, hield mijn hand erop en werd toen weggetrokken". Hoewel de van Rotterdam ge komen rugbyer er na afloop nog niet over uit kon („Als we toen ge lijk waren gekomen, zou het een heel andere wedstrijd geworden zijn"), was hij wel zo eerlijk om toe te geven dat Castricum ten slotte toch verdiend had gewon nen. „Het is misschien geen mooi rugby dat ze spelen, want het is kicken en onder de bal komen, maar ze waren wel agressiever en sterker". Dat bleek vooral nadat DIOK toch dichterbij was gekomen. Na dat Mark Michelse de betere spe lopvatting na de pauze' had be loond met een score uit een penal ty-kick toegekend wegens offsi de), verloren de Leidenaars de greep op het spel. Althans, in die zin dat Castricum beter gebruik maakte van het balbezit. Daarop doelde Snijders ook met zijn op merking: „Het was een duel waarin de kansen op de winst fif- ty-fifty waren". Alerter Castricum maakte beter ge bruik van die mogelijkheden en was alerter. Norbert Verhofstad mikte uit een penaltykick eerst nog op de paal, maar daarna profiteerde Bart Wierenga van het slecht verwerken van de bal in de Leidse scrum. Hij kon zo maar doorlopen naar 8-3. Nor bert Verhofstad benutte de con versie vervolgens en zonder dat het er eigenlijk iets aan had kun nen doen, keek DIOK tegen een 10-3 achterstand aan. Zwaar leunend op de inder daad sterke defensie, mikte Ca stricum daarna nog meer op de uitval, die eenmaal knap en suc cesvol werd besloten met een dropgoal van Hans Marcker, één van de vier Castricum-broers, van wie er drie meededen. De beste, André Marcker, was ge blesseerd, maar daar tegenover stond dat bij DIOK Keek Koe mans ontbrak en dat legt nogal wat gewicht in de schaal. „Maar", zei Snijders, „we moeten nu toch eens kijken of we ook zon der hem kunnen. Hij is al dik in de dertig en het is nu eens tijd om aan iets nieuws te gaan bou wen". Anders Daarmee is Snijders bij DIOK voortdurend bezig. „Op een aan tal plekken klikt het nog niet hele maal", heeft hij ontdekt, „maar de club heeft het geluk dat de ver vangers klaarstaan. Ik wil in elk geval toe naar een team dat an der rugby gaat spelen. Castri cum probeert uit een rommeltje balbezit te krijgen en dat blijkt dit seizoen winnend rugby. Wij willen mooi spelen en dat kan straks het winnende rugby wor den. De winnaar van vandaag kan dus weieens de verliezer van morgen zijn". UTRECHT (ANP) - Eindelijk straalde het gezicht van Irene De Kok weer. De wereldkampioene, onlangs tijdens de open Neder landse titelstrijd in Nieuwegein verrassend verslagen, had zaterdag in Utrecht geen enkele moeite haar Nederlandse titel in de categorie tot 72 kilogram te prolongeren. In de finale, die slechts twee minuten duurde, versloeg de Tilburgse Ma rieke Blauw via een beenklem. Het succes kwam op tijd. De pu pil van trainer Peter Ooms was gaan twijfelen aan haar vorm. „Ik moest gewoon meer uren op de mat staan. Ik heb de trainingstijd opgeschroefd tot ongeveer vier uur per dag. Anderen nemen genoegen met de helft, maar ik heb meer no dig om een titel te winnen". Het voorspel was voor De Kok niet moeilijk. De hindernissen naar de finale stelden nauwelijks iets voor. Eveline Gevers en Jacqueli ne Moss waren duidelijk niet meer dan opwarmertjes. In de finale bleek Marieke Blauw, vorig jaar winnares van de bronzen medaille tijdens de nationale titelstrijd, eveneens van te weinig niveau om de beste judoka van Nederland enigszins te bedreigen. Na twee mislukte pogingen haar tegen standster in de houdgreep te hou den, lukte een beenklem uiteinde lijk wel. De grootste verrassing viel in de klasse tot 66 kilogram. Anita Staps, vorig jaar nog derde tijdens de we- reldtiteldtrijd in Maastricht en ti telverdedigster, werd in de tweede ronde door de twintig-jarige Chan- tal Han uitgeschakeld. Dezelfde Han ging vorig jaar in de finale nog onderuit tegen haar vijfjaar oudere tegenstandster. De overwinning op haar rivale gaf de Amsterdamse zo veel zelfvertrouwen, dat ze in de fi nale dit keer geen fout maakte. Te gen de agressieve Els van de Vel den kon ze in de weinig boeidende eindstrijd haar minieme voordeel gemakkelijk behouden. LEIDEN - Mark Nagelkerken en Thomas Koemans, beiden uitko mend voor De Munnik, hebben zich geplaatst voor de nationale tenniskampioenschappen voor jeugd tot en met 18 jaar. Nagelker ken klopte tijdens het kwalifikatie- toernooi in Enschede Unicum-spe ler Martijn Kans in drie sets: 7-7, 5-7, 7-6. In de tweede ronde was de Alphenaar te sterk voor Ferdi Mul ler 6-1, 6-3. Thomas Koemans plaatste zich voor het hoofdtoernooi door zeges op Peter Fenenga en Mark Ganze boom. Jan Siemerink is recht streeks toegelaten voor het toer nooi dat volgend weekeinde in Bemmel wordt gehouden. Bij de meisjes slaagden Wil den Hollander (Unicum) en Irma van Seeters (De Munnik) er niet in zich te plaatsen voor de hoofdronde. Van Seeters heeft toch nog een goede kans mee te mogen doen aagezien zij als eerste 'luckey loos- er' werd aangewezen. Zij is dus eerste reserve. Bij de veertienjarigen verloren Patrick Kieboom (Nieuw-Vennep) en Liesbeth Hooghoudt (OLTC) in de eerste ronde van het hoofdtoer- LEIDEN. The Bassets en LSRG kwamen vandaag na de gedwon gen winterstop ook weer in aktie. De Sassenheimers behaalden een ruime 28-3 overwinning tegen het Rotterdamse RRC. LSRG deed het minder goed en verloor met 7-14 van de Amsterdamse studenten, Ascrum. The Bassets-RRC 28-3. Het zag er aanvankelijk niet naar uit dat de Sassenheimers een ruime overwin ning zouden behalen. De wedstrijd was rommelig en gelijkopgaand. Het was Tinus Harskamp die de impasse doorbrak en vanuit de scrum kon scoren 4-0. Door een in terceptie van Ruud Vos kwamen de Sassenheimers op een voordeli ge 8-3 ruststand. De tweede helft waren The Bas sets veel sterker, en door scores van Ruud Vos, Mare Remon en de butant Leno van Nieuwkoop wer den de Rotterdammers naar een kansloze 28-3 nederlaag gespeeld. LSRG-Ascrum 7-14. Een pijnlij ke nederlaag voor de Leidse stu denten tegen hun Amsterdamse collega's. LSRG moest winnen om nog uitzicht te behouden op een toppositie in de promotieklasse, maar werd door een agressiever Ascrum met name in de line-out's overtroefd. Uit dit balbezit wisten de Amsterdammers twee keer te scoren terwijl LSRG niet verder kwam dan een penalty van Pieter Fischer 3-8. Ook in de tweede helft waren de Leidse studenten de mindere van hun Amsterdamse opponent, die al snel uitliep naar een 3-14 voor sprong. Vlak voor het eindsignaal wist Rob Schakel de stand nog op 7-14 te brengen maar meer zat er voor LSRG niet in. Die opmerking'a la Hein Ver geer was uiteraard bedoeld als grap, maar kende wel degelijk een serieuze ondertoon. Niet al leen gaf Vermeulen daarm ee aan hoe andere sporters het zaterdag- avond-excuus van de 'gevallen' schaatser bekeken, hij drukte er ook precies mee uit in welke wed strijdperiode DIOK het zicht op de titel was kwijtgeraakt bij Ca stricum. ZWIJNDRECHT - Hoewel het For mule-team uit Leiden in de hoog ste klasse van de bowling-competi tie zijn tweede plaats sinds giste ren kwijt is boekte de ploeg giste ren in Zwijndrecht vreemd genoeg toch progressie. Weliswaar kwam het Kangeroe-team uit Vlaardin- gen in de vijfde ronde langszij, maar omdat de Leidenaars vyf punten pakten slonk de achter stand op koploper Smit tot twee punten. De zesde ronde op 15 maart in Maarssen moet nu de beslissing brengen wie zich kampioen van Nederland mag noemen. Een span nend slot derhalve van de competi tie en dat het Formule-team, de de butant in de hoofdklasse, daarin een dergelijke rol zou meespelen had niemand vantevoren gedacht. In Zwijndrecht boekte het trio Jan Snik, Bas Menken en Jim Scheffer een overtuigende 3-0 zege op ARO uit Den Helder. Daarvoor en daarna werd verloren, maar om dat dat gebeurde met de cijfers 2-1 hield Formule toch nog twee pun ten daaraan over. Grote winnaar gisteren in Zwijn drecht werd het Kangeroe-team dat acht van de maximaal negen te behalen punten greep. Achter Smit, dat slechts twee punten wij zer werd, staat Kangeroe-team nu tweede en één punt daar weer ach ter het Formule-team. ROTTERDAM - Franklin Leget van de boksvereniging Leiden boekte in zijn allereerste partij als adspirant direct een zege. De 13-ja- rige Leidenaar won in Rotterdam van zijn even oude tegenstander Leo van de Akker uit Eindhoven. Bij deze wedstrijdjes tussen jeug dige pugilisten wordt uitsluitend gekeken naar techniek en is bij voorbeeld slaan naar het gezicht verboden. In het Palace-hotel in Rotterdam treedt vanavond Leidenaar Erik Rademaker in de finale van de strijd om de Zuidhollandse kam pioenschappen aan tegen Frans Dekker. Het betreft de eindstrijd bij de zwaargewichten. Afgelopen vrijdagavond is in het COVS-clubgebouw in Leiderdorp de finale gehouden van de jeugd- spelregel wedstrijden. Het team van Valken '68 werd na een span nende strijd winnaar voor Alphia, Warmunda en Woubrugge. Richard Blikman van Valken '68 mocht zich de beste individuele deelnemer noemen, gevolgd door Erwin van As (Alphia), Evert-Jan van der Horst (Woubrugge) en Mare Waasdorp (Warmunda). Valken '68 vertegenwoordigt a.s. vrijdag de afdeling Leiden op de districts-halve finale in Den Haag. SQUASH - Eric van der Pluijm en Babette Hoogendoorn zijn gisteren in Amsterdam Nederlands kam pioen squash geworden. Van der Pluijm was eerder kampioen in 1983. Voor zijn tweede nationale ti tel versloeg hij ün de finale Hans Frieling in vier games: 9-3, 9-2, 1-9, 9-2. Babette Hoogendoorn werd voor de derde keer Nederlandse kam pioene door in de eindstrijd Marjo lein Houtsma te verslaan in drie ga mes: 9-7, 9-2 en 9-6. LEIDEN - In de voorlaatste ronde van de hoofdklasse van de Dam- bond Midden-Holland is het Leidsch Damgenootschap alsnog voorbij gestreefd door concurrent Zoetermeer. De wedstrijd tussen de twee overgebleven kampioens kandidaten eindigde in een 10-6 overwinning voor Zoetermeer, waardoor LDG nog slechts mag hopen op een misstap van Zoeter meer in de laatste ronde. De Leidse dammers traden Zoe termeer in de gebruikelijke opstel ling tegemoet, waarop de Zoeter- meerders door een taktische op stelling handig hadden ingespeeld. Weliswaar opende LDG met een bliksemstart de score door over winningen van Evert Bronstring en Wim Heemskerk, doch de ster kere Zoetermeerders hadden zich naar de lagere borden laten afzak ken om daar het karwei af te ma ken. Nadat De Leidse voorsprong werd genivelleerd door nederlagen van Sam van der Kwartel en Fred Ong, moest leidzaam worden toe gezien, dat Hein van Winkel en Max Leiwakkabessy langzaam naar een nederlaag werden ge speeld. Toen dit inderdaad gebeur de probeerden Peter Bronstring en André van der Kwartel hier nog wel verandering in te brengen, doch Aijan van Leeuwen en Jan Feyen hielden het hoofd koel en brachten via remises de eindstand op 10-6 in het voordeel van Zoeter- De Rijnsburgse Damclub zou door een overwinning nog een theoretische kans op het kam pioenschap behouden, maar tij dens de wedstrijd tegen de Goudse reserves van Damlust bleek deze hoop al snel niet meer aanwezig te zijn. Nadat Dik van Dijk in de ope ning in "de Haarlemmer" liep en twee schijven achter kwam, stortte de Rijnsburgse ploeg in. Arno Kooloos, Cees van den Bosch en Cor van Dusseldorp verloren allen, waarop Gert Cederhout, Rinus Kromhout en Albert Huisman via overwinningen het verlies op een draaglijke 7-9 stand brachten. Het Wassenaars Damgenoot schap vocht voor een van de laatste kansen om degradatie te ontlopen en kwam tegen het Katwijkse KDC snel op voorsprong. Fred Noordo ven en Roel de Kievit kombineer- den fraai naar winst tegen respec tievelijk Frans de Jonge en Frans Spierenburg. KDC kwam nog wel langszij door Gijs van der Wiel en Theo Zwetsloot, doch Schouten en Zandvliet bouwden fraaie winstpo sities op. In tijdnoodfase lieten bei de WDG-ers zich enorm "beschwindelen", waardoor KDC onverdiend een 8-8 deling bereikte. In de eerste klasse waren er geen hoofdprijzen weggelegd voor de regionale clubs. De Katwijkse re serves boekten nog het beste resul taat door de Rijnsburgse reserves met 9-7 te verslaan, waardoor de derde plaats werd bereikt' Voor een stunt zorgde Lisse, dat via een onverwachte 10-6 overwinning op Bleiswijk degradatie net ont sprong. Het Leiderdorpse LDC verloor met 7-9 van het Waddinxveense Excelsior en is in principe gedegra deerd. Landstitel VAD heeft voor de tweede keer in successie de landstitel in de hoofdklasse damcompetitie be haald. De titelverdediger uit Am sterdam werd - evenals vorig jaar - in de voorlaatste ronde onbereik baar voor de enige concurrent, het Westerhaarse DEZ dat een neder laag van 7-13 leed tegen Doetin- chem. VAD versloeg zelf RDG uit Den Haag met 17-3. Het Verenigd Amsterdams Dam genootschap ontstond in 1969 uit een fusie tussen de twee sterkste damclubs uit die jaren: Gezellig Samenzijn en Joseph Blankenaar. De titelprolongatie van dit jaar werd mede behaald door de indivi duele successen van de enige inter nationale grootmeester die VAD huisvest, Johan Bastiaannet, en de twee sterke meesters Paul Ouds hoorn en Hein Meijer. UITGEEST (ANP) - Het was een ongewoon, niet verwacht, maar wel passend einde van het nationa le biljartkampioenschap anker-ka der 71/2. Toen gistermiddag uitein delijk de kruitdampen waren opge trokken, kwam Jos Bongers als ti telhouder naar voren. In een zeker de nationale bifjarthistorie halende eindstrijd, versloeg hij zijn enige serieuze rivaal Raymond Burg man. Maar de speler uit Nijmegen had wel een verlenging nodig voor zijn tweede titel van het seizoen. In dat extra duel over 25 caramboles, hield hij de zenuwen het best in be dwang: 25-23. De laatste plaats op het erepodium was voor Ad Koore- vaar. Hij versloeg in de strijd om die derde plek Jan Arnouts. De Europese Biljart Confedera tie (CEB) weigert de professionele organisatie van dr. Werner Bayer (BWA) als gesprekspartner te er kennen. Dat is in het weekeinde duidelijk geworden tijdens de alge mene vergadering van de CEB in Brussel. De CEB wil niet toestaan, dat er binnen de wereldfederatie (UMB) een nieuwe bond komt. Wel zal de CEB met Bayer onderhandelen als het gaat om het aantrekken van grote sponsors voor de kampioen schappen. Dit komt voort uit het plan volgend jaar te starten met een nieuwe opzet voor de toernooi en om Europese- en wereldkam pioenschappen. De UMB wil de toernooien om de wereldkbeker beschouwen als officiële wedstrij den voor de titel. De CEB zal daar om de strijd om het Europees kam pioenschap aanpassen. Er zal een reeks van toernooien komen om de Europese titel. Volgens de Neder landse voorzitter Jean Graus van de CEB zal het echter nog heel wat gesprekken vergen, voordat de nieuwe opzet daadwerkelijk is doorgevoerd. Met speels gemak tilt oud-wereldkampioen Joe Frazier zijn protégé Bert Cooper een metertje van de grond. Cooper won in Regina (Canada) door knock-out in de tweede ronde van zijn opponent Willie DeWitt (foto AP)

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 19