KNZB stelt zwemtop voor moeilijke keuze AZC schudt Zijl wakker Wegens gebrek aan financiën Maaike Parrel (Zijl) enige uitschieter Schouten ldest Landeweerd in voorlopige poloselectie Alphenaren duidelijk sterkste in bekerfinale LMHC en Alecto halen titels binnen Vijfde plaats zaalhockeyers MAANDAG 16 FEBRUARI 1987 SPORT PAGINA 17 EMMEN (GPD) - Zagreb of Straatsburg, dat is de vraag. Universiade of Europese kam pioenschappen? Voor die keuze ziet de vaderlandse zwemtop zich gesteld nu de KNZB niet meer over de financiën beschikt twee keer in een seizoen diep in de geldbuidel te tasten en bondscoach Ruud Beele zich op het standpunt heeft gesteld dat beide evene menten dit jaar om trainingstechnische redenen niet met elkaar te combineren zijn. Afgelopen vrijdag had de brieven bus van het bondsbureau in Utrecht overbelast moeten raken met reacties van zwemmers op de van bondszijde oplegde eis een keuze tussen de twee toernooien te maken, maar de post beperkte zich tot de gebruikelijke briefwisselin gen. Overvallen als men zich voel de door de actie van de KNZB en geirriteerd over het feit dat voor de zoveelste keer geen inspraak is toe gestaan, wordt de eis van de KNZB massaal genegeerd. Om niet nog maals olie op het vuur te gooien, heeft de bond nu dan ook maar be sloten de limiet tot een nader te be palen tijdstip uit te stellen. Doorgaan „En daar hebben ze goed aan ge daan", aldus Conny van Bentum gisteravond na afloop van het eer ste weekend van de Nederlandse Winterkampioenschappen in Em- men. „Niemand weet nog eigenlijk precies wat hij of zij dit jaar gaat doen. Doorgaan tot de Spelen van Seoul volgend jaar en zo ja op wel ke manier, of alleen maar aftrainen en de leuke toernooien nog mee pikken. Dan zou de keuze voor de Universiade in Zagreb (medio juli) het meest logische zijn. Wil je door gaan tot Seoul, dan kies je voor de EK van Straatsburg (18-23 augus tus). Heel begrijpelijk dus, dat nie mand heeft gerëageerd op die brie! van de bond. Nog afgezien van het feit dat iedereen er knap pissig over was dat er voor de zoveelste keer voorbij is gegaan aan onze mening. Maar goed, daar heb ik het inmiddels al met Ruud Beele over gehad. De zaak is nu weer bijge legd". Een vijftien-jarig meisje uit Delf zijl zorgde er zaterdag voor dat Za greb en Straatsburg definitief naar de achtergrond werden verdron gen. Tot groot enthousiasme van het 400-koppige publiek in het Aquarenabad van Emmen zwom Linda Moes in de series van de 200 meter schoolslag naar een nieuw Nederlands record (2.30.10) en piekte 's avonds in de finale tot haar eigen verrassing nogmaals. Met een tijd van 2.29.48 eiste Moes terecht de nationale titel van de kortebaan (25 meter) voor zich op en bewees daarmee een van de grootste talenten te zijn waarover Ruud Beele bij internationale toer nooien kan beschikken. „Linda", zo hield privé-trainer Anton Koekkoek de deur open voor nog scherpere tijden van de mavo-scholiere, „zit nog lang niet aan haar plafond. In twee jaar tijd is ze maar liefst zeventien secon den sneller gegaan op de 200 school. Dat zegt voldoende over haar capaciteiten". Uitzondering Anton Koekkoek en Linda Moes vormen een uitzondering in de smalle zwemtop die ons land in middels nog kent. Het jeugdige ta lent legt samen met haar moeder weliswaar een kleine duizend kilo meter per week af tussen woon- (Delfzijl) en trainingsstek (Veen- dam), maar ligt niet meer dan tien uur per zeven dagen in het water. Krachttraining is ook een vies woord bij het duo, dat nu alweer drie jaar samenwerkt. „Waarom zou ik in hemelsnaam op kracht moeten gaan trainen met Linda", verklaart Koekkoek de 'ouder wetse' aanpak. „Ze bewijst dat ze het niet nodig heeft. Pas wanneer haar tijden vlakker worden, kun nen we aan die mogelijkheid gaan denken. Maar voorlopig houden we ons "Verre van alle krachtpatse rij. Als ze zich zo blijft inzetten als ze nu doet. kan ze twee Olympi sche Spelen meemaken. We heb ben nog alle tijd v ningsmethoden". EMMEN - De Nederlandse Win terkampioenschappen hebben voor de drie aanwezige regio- clubs, De Zijl, LZ'86 en Z en PC Katwijk, niet die successen op geleverd waar vooraf op was ge hoopt. In het eerste weekeinde van de nationale titelstrijd was Maaike Parrel van de Zijl één van de weinig positieve uitschie ters. Parrel sleepte op de 100 meter vrije slag meisjes 1974 een bron zen medaille in de wacht met een prima tijd van 1.02.57. "Zo'n snelle tijd en dan nog maar der de, dan ligt de kwaliteit erg hoog", blikte trainster Erna van Belkum terug op deze prima prestatie van haar pupil'. Naast deze bronzen plak kwam de twaalfjarige Zijl-zwemster ook prima uit de startblokken op de 200 meter vrije slag en de 200 me ter vlinderslag, met twee vijfde plaatsen. Haar tijd van 2.17.80 op de 200 vrij was, evenals haar der de tijd op de enkele afstand, te vens een limiet voor de Neder landse zomerkampioenschap- pen. Ronduit teleurstellend waren de verrichtingen van Niels Ou- werkerk en Robert Jansen. Voor af was Ouwerkerk vooral op de vlinderslag favoriet voor een plaats op het podium. De Neder lands kampioen 1986 op deze slag, moest dit keer genoegen ne men met een tiende plaats. De griep van vorige week eiste dus duidelijk zijn tol. "De tweehon derd meters waren te lang dit keer. Tot 100 meter waren er geen problemen, daarna kostte het allemaal teveel krachtsin spanning. Ze waren echt hele maal op. Niels zwom 1.04 op de 100 vlinder in de wisselslagesta fette. Als je dan ziet dat hij op 1.08 opent na 100 meter in de'200 meter vlinderslagfinale, dan moet je op 2.20/2.22 uit kunnen komen. Daarmee zit je dan ook zeker bij de eerste drie. Zijn eindtijd van 2.30 geeft wel aan dat hij helemaal in elkaar klapte, aldus de analyse van Erna van Belkum. In totaal werden er zeven li mieten gezwommen voor de zo- mereditie van de Nederlandse ti telstrijd. Naast de bovengenoem de twee limieten van Maaike Par rel, wisten ook Niels Joor (jon gens 1973) op de 200 vlinderslag. Ingrid van Veen (meisjes 1972) op de 100 meter vrije slag en Ro bert Jansen (jongens 1972) op de 200 meter vrije slag op individue le nummers aan de vastgestelde richttijd te voldoen. Twee esta fettes, de 4x100 meter wisselslag bij de jongens en meisjes onder de zestien jaar werden hier nog aan toegevoegd. De vier personen tellende i_.z,- pioeg kwam ook niet goed uit de verf. Dennie van Klink zwom als enige een persoonlijk record. Zij legde de 200 meter schoolslag bij de meisjes jaargang 1974 af in een tijd van 2.58.33, wat goed was voor een zesde plaats. Schoolslagspecialist Antoine van Weerden plaatste zich met een vijfde plaats in de series, voor de 200 meter schoolslagfi nale. In deze recordrace van Pa trick Braam reikte Van Weerden niet verder dan een zevende en laatste plaats. "De andere twee hebben niet geweldig gezwommen. Nancy Kijk in de Vegte zwom ruim vijf seconden boven haar persoonlijk record op de 200 m vlinderslag, terwijl Paulien Stastra ondanks een goede opening van 1.11.1 op de 200 meter vrije slag uitkwam op een matige 2.34.74", volgens LZ-trainster Barnhoorn. Volgende week zal een LZ- ploeg van zes personen opnieuw naar Emmen afreizen voor een sportieve revanche. "Nancy Kijk in de Vegte is een medaillekandi daat op de 100 meter vlinderslag en voor Antoine van Weerden, van wie ik vandaag wat meer had verwacht, moet een A-finale op de 100 meter schoolslag haalbaar zijn", blikte de LZ-trainster vol vertrouwen vooruit. Ook Katwijker Dirk Haasnoot moet nog één keer terug en wel voor de 100 meter schoolslagfi nale voor jongens geboren in 1974. De dubbele afstand bracht Haasnoot gisteren een zesde plaats in een tijd van 2.53.17. Dit betekende een verbetering var ruim twee-en-een-halve seconde van zijn persoonlijk beste tijd Dit stemde trainer Robert van Zijp tot tevredenheid, hoewel de ze wel opmerkte dat er mogelijk iets meer in had gezeten als Haasnoot goed was uitgekomen bij het finishen. "Het verschil met nummer vijf bedroeg 3/100 van een seconde, met nummer vier scheelde het maar 2/10 en nummer drie was 1 seconde snel ler. Komt Dirk goed uit dan wordt hij misschien derde. Maar daar kun je niets aan doen. Dat is gewoon pech hebben", consta teerde de Katwijkse trainer. De schoolslag was tijdens de zes tiende editie van de NWK ook bij de heren mikpunt van recordver- verbetering. Tot voor de selectie wedstrijden voor de Europa Cup in december had nog niemand van Patrick Braam van de Stormvogel uit Vlissingen gehoord, maar sinds die strijd in het Wassenaars Ster- renbad lijken schoolslagspecialis ten als Ron Dekker en Frank Vij ver (in Emmen afwezig vanwege studie) definitief naar het tweede plan verwezen. De net als Linda Moes op computerprogramma's trainende Braam eiste in Wasse naar met zijn nationale record van 2.16.89 een plaats in de EC-selectie op, en stevent sinds gisteren ook af op de Olymiade in Seoul. Patrick Braam op weg •i nationaal record op de 200 meter schoolslag. Recordtijd Voor de tweede keer in twee maanden tijd scherpte hij zijn ei gen recordtijd aan tot 2.16.82 en ook voor de pas 19-jarige leerling- zweminstructeur lijkt de snelheid alleen maar toe te nemen. „Vraag me niet hoe het komt", aldus Braam, „maar alles lijkt me mo menteel te lukken. Ik heb na Was senaar keihard doorgetraind, dat wel, maar dit is gewoon te mooi om waar te zijn. Zeker als je bedenkt dat een jongen als Frank Vijver in zijn toptijd elf tot achttien uur trainde en ik slechts tien uur per week. Dat belooft inderdaad nog wat, ja". Minder optimisme bij Conny van Bentum, die na een tweejarig ver blijf aan de universiteit van Berke ley afgelopen seizoen terugkeerde naar Nederland om haar studie ge neeskunde in Utrecht weer op te pakken. Van Bentum wist waar zij aan begon, zeker wat betreft haar sportieve carrière. In de VS trainde de Barneveldse vier uur per dag. „Nu lig ik vier uur per week in het water'\ geeft de zwemster zelf de wereld van verschil aan. „Ik weet dat mijn tijden hier in Emmen tot nu toe niet bepaald schokkend zijn te noemen, maar ik ben uitermate tevreden over de twee titels op de 200 vrij en de 200 wisselslag. Ik ben aardig wat ki lootjes aangekomen sinds ik terug gekomen ben uit Amerika. Dat risi co zat er in, maar daar heb ik be wust voor gekozen. Mijn studie gaat nu voor, van de zomer pak ik de draad wel weer op. Nog een keer keihard er tegenaan, hopelijk pieken in Seoul en dan geef ik de pijp definitief aan Maarten. Zwem men is leuk, maar dan is toch echt de tijd aangebroken dat ik voor mijn maatschappelijke kiezen". EDE (ANP) - De nieuwe coach van het nationale waterpoloteam Rob Schouten heeft gisteravond na afloop van de strijd om de Nederlandse bekers in Ede een voorlopige selectie van 22 spelers bekendgemaakt. Opvallend bij de keuze is de terugkeer van Nico Landeweerd. Anton Heiden en Eric te Kulve. De groep gaat zich voorbereiden op de twee kwalificatiewedstrijden voor het toernooi om de Europese titel tegen Bulgarije, die 18 april (Veenendaal) en 25 april (Sofia) worden gespeeld. De namen van de geselecteerden zijn: Nico Landeweerd, Gerbrand Willemse, Wouter van der Horst (allen HZC de Robben), Eric Noordegraaf, Stan van Belkum, Gijsbert van der Leede, Remco Pielstroom, Ruud Misdorp, John Jansen (allen AZC), Marc van Belkum, Hans Nieuwenburg (beiden de Zijl/LGB), Wilco de Vries, Han Butz, Johan Scharrenburg (allen Polar Bears), Johan Wage naar, Ed van Es (beiden Veenendaal), Robert Havekotte, Gerben Harde man (beiden Brandenburg), Sicco Holman, Eric te Kulve (beiden DZV), Wim Helmsing (Merwede) en Anton Heiden (Zian/Vitesse). EDE - Ergens in een hoekje van het overbevolkte zwem bad De Peppel ontwaakte Frits Welling uit een droom.' Stilletjes had de trainer van De Zijl/LGB gehoopt dat zijn ploeg gistermiddag in Ede voor een verrassing zou kunnen zorgen. En met hem veel Leidenaars. Om zo goed voorbereid mogelijk tegen rivaal AZC in het wa ter te verschijnen koppelde de Leidse club zelfs een trainingsweekend aan de belangrijkste wedstrijd van het seizoen, dat door het niet bereiken van de play offs een wrang bijsmaakje had gekregen. AZC bracht de tegenstander, waar van in de competitie weliswaar een keer was verloren, echter snel te rug in de realiteit. Met de veelzeg gende cijfers (14-7) werd De Zijl af geserveerd in het Edese zwembad, waar geen moment de spanning van een bekerfinale werd gevoeld. Terwijl de Leidse spelers zichzelf vooraf nog kansen hadden toebe deeld. "We zijn verder dan vorig jaar", hadden zij Welling medege deeld tijdens het trainingskamp. "Ik heb er weinig van gemerkt", refereerde de coach naderhand aan de optimistische geluiden van de Leidse spelers. "We waren vol ver trouwen voor deze wedstrijd, maar tegen dit AZC was mijn ploeg niet opgewassen. Zij waren een klasse beter. Maar dat feit is niet de enige oorzaak van de nederlaag. Er ging bij ons te veel mis. Afspraken over de te voeren taktiek zijn niet nage komen. Er werd door sommige spelers gemekkerd over beslissir gen van de scheidsrechters. He. ge volg daarvan was dat we steeds slechter gingen spe»en" AZC-De Zijl/LGB was een onge lijke, emotieloze wedstrijd. Dat viel de Leidse formatie nauwelijks kwalijk te nemen, want de Alphen- sè ploeg heeft nu eenmaal meer ge talenteerde waterpoloërs in de ge lederen. Het bereiken van de finale was voor de Kooiclub al een fantas tisch resultaat, want met het uit schakelen van landskampioen VZC was door niemand rekening gehouden. Gistermiddag bleek dat De Zijl op weg naar de eindstrijd te veel kruit had verschoten. Het terugkomen uit vrijwel ver loren positie is een sterk punt van de formatie van Welling, maar in de bekerfinale kwam het zevental nimmer aan achtervolgen toe. Vooral in de openingsfase stond De Zijl stijf van de zenuwen. Bal verlies, te gehaast schieten en de fensieve blunders waren typerend voor het Leidse spel. AZC behoef de dan ook niet bijster veel te ver richten om het bekerduel al na twee partjes op 'slot' te draaien. Via 6-1,11-4, finishte de équipe van Frans Kransstauber uiteindelijk bij 14-7. "Dat het zo gemakkelijk zou gaan had ik nooit verwacht", had de AZC-coach zich aan de kant ver baasd over de geringe oppositie van de tegenstander. "Ik had de ploeg wel gewaarschuwd voor de veerkracht van De Zijl. Je moet te- Scores bekerfinale Scores AZC: Eric Noordegraaf 3, Ewoud van Winsen 3, Stan van Belkum 2, John Jansen 2, Remco Pielstroom 2, Arco Verboom en Gijsbert van der Leede. De Zijl: Mark van Belkum 4, Ed win Redegeld en Hans Nieuwen burg. Toeschouwers: 800. gen die pioeg voortdurena op je hoede zijn. Laat je ze terugkomen van een achterstand, dan zijn ze op hun gevaarlijkst. AZC heeft mijn raadgevingen goed opgepakt. We hebben goed gespeeld". Kranssstauber verwacht dat AZC dit poloseizoen nog beter gaat draaien. "Het begin is er, maar de ze ploeg kan nog veel beter. In de competitie zullen we, verwacht ik, weinig problemen krijgen. De uit wedstrijd tegen VZC over drie we ken is van doorslaggevend belang. Winnen we in Veenendaal, dan zijn we praktisch kampioen". De ambities van AZC, dat voor de zesde maal de beker won, rei ken evenwel verder. De Alphense equipe wil zich op het internatio nale vlak weer als vanouds presen teren. Kransstauber: "Dit team herbergt de kwaliteit om interna tionaal goed te spelen. We kunnen beschikken over zes internatio nals. Maar ik ben nog niet tevreden over het resultaat tot nu toe. Wan Mark van Belkum van De Zijl/LGB kijkt mistroostig voor zich uit. De Leidenaar had zich de bekerfinale tegen AZC heel wat anders voorge steld. (foto Loek Zuyderduin) neer we in het buitenland goede uitslagen willen maken, moet er nog wat worden gesleuteld". Weliswaar met minder kwaliteit trekt De Zijl als verliezend bekerfi nalist volgend seizoen eveneens over de landsgrenzen. Voor de spe lers en begeleiding is alleen de deelname aan de Europa Cup al een feest op zich. Lang werd er in het Leidse kamp dan ook niet ge treurd over de afstraffing van AZC. "De Europa Cup is een pleister op de wonde", spoelde Frits Welling de nare bijsmaak weg. De coach droomde alweer van een nieuw avontuur ROB ONDERWATER LEIDEN - Twee zaalhockeytitels werden gisteravond naar verwach ting behaald. De vrouwenploeg van LMHC behaalde de zaalhoc keytitel in de tweede klasse A via twee overwinningen in de Drie Oc toberhal. De zaalhockeyers van Alecto zijn vroegtijdig (met nog twee duels voor de boeg al onbe reikbaar) in de derde klasse kam pioen geworden. De mannenploeg van LMHC maakte het de gedoodverfde kam pioen in de overgangsklasse Victo ria knap lastig. Met nog 7 minuten te spelen en een 5-9 voorsprong moest Victoria opponent Leiden nog naast zich dulden: 9-9. Daarna wachtte Victoria 23 minuten gela ten op de uitslag van het duel (in de Victonahal) tussen de degradatie kandidaat Rotterdam en het op één punt van de koploper staande en een beter doelsaldo hebbende Kie viten. Een kat in het nauw maakt rare sprongen. Zo ook Rotterdam dat zegevierde over Kieviten en zich handhaafde in de over gangsklasse A. Victoria werd dus dank zij de stadgenoot kampioen. De ruststand was 4-6 in het voor deel van Victoria dat telkens de lei ding had, maar Casper Klijn (2), Onno te Rijdt en Maurits Eiken hout met een strafbal volgden goed voor LMHC. Het duurde bijna een kwartier in het tweede part voor dat de thuisploeg weer iets dichter bij kwam (5—6) door een fraai back handschot van Eikenhout. De Rot terdammers liepen uit naar 5-9. waarna Leiden zijn felheid toonde en Klijn met twee strafballen, een strafcorner en een velddoelpunt zich als topscorer volledig waar maakte. In de eerste klasse verloor Roomburg gisteravond in Capelle met 3-1 van Groen Geel en ver speelde daarmee direct al de kleine kans op het kampioenschap. Hudi- to won wel van Groen Geel (8-2) en daarmee de titel. Roomburg-trai ner Jaap Suijk nam de gelegenheid te baat om de jeugdspelers Rutger van Schaik en Bengt van Zwol (keeper) mee te laten draaien in de laatste wedstrijd tegen Capelle dat eindigde in 4-A. Cees Wendt, Rut ger van Schaik (2) en Lukas van Schaik scoorden de Leidse doel punten. Noordwijk boekte in Rijswijk op de laatste wedstrijdavond twee ze ges in de tweede klasse. Eerst werd DSHC verslagen (64) door toe doen van Steven de Bruijne (3), Pa trick Peeters en Marcel Menger Door knap keeperswerk van Noël Minnes zegevierden de Noordwij- kers met 3-2 over Zoetermeer. De Bruijne (2) en Menger schoten raak. Het vroege kampioenschap van Alecto in de derde klasse A kwam tot stand door in de Alphense sporthal De Arena van VCL te win nen met 14-1 en Bleiswijk met 11- 5 kansloos te laten. De Leiderdorp- se zaalhockeyers scoorden onder de bezielende leiding van Wout van der Meulen tot nu toe 102 tref fers en incasseerden er 26. Veel goals van Eric Kruis en Maurits Huigen die in Michel Blans een uit stekende medespeler hadden. Vrouwen Trainer-coach Onno te Rijdt van LMHC noemde het verschil tussen zijn kampioensploeg en de meeste andere ploegen in de tweede klasse A het feit dat hij beschikte over Ka ren van der Lee die uitstekend de kansen wist te benutten. Groen Geel had weinig verweer tegen de strafcornerkracht van LMHC- speelster Van der Lee en leed een 10-4 nederlaag. Ook Noordwijk was niet opgewassen tegen de aan- valskracht van Leiden en onder vond dat met de cijfers 7-3. Hannc- ke van der Voort en Marian Grens scoorden voor Noordwijk. Grens zorgde, met twee goals, voor net voldoende overwicht om de partij tegen Te Werve (2-1) winnend af te sluiten. Alecto was net op tijd terug van een wintersportvakantie in Oos tenrijk om aan te treden tegen Fo- rescate dat het zonder doelvrouw moest stellen. De Voorschotense hockeyclub had door deze organi satorische blunder onvoldoende verweer en verloor met 3-8. Alecto behield zijn tweede plaats door met 5-3 van Te Werve te winnen. Groen Geel strafte de numerieke minderheid van Forescate af met 11-1. LIEVIN (ANP) - De Nederlandse zaalhockeyers zijn in een interna tionaal zaalhockeytoernooi in het Franse Lievin op de vijfde plaats geëindigd. In zijn laatste wedstrijd van het toernooi verloor Nederland gistermiddag kansloos van Frank rijk: 3-13. Frankrijk werd daardoor winnaar van het toernooi met ne gen punten, evenveel als Spanje De Spanjaarden bezetten de twee de plaats door mindere doelcijfers Naast Frankrijk en Spanje kwalifi ceerde zich ook Schotland voor het toernooi om het Europees kam pioenschap zaalhockey, dat vol gend jaar van 28 tot en met 30 ja nuari in Wenen wordt gehouden. De Nederlandse doelpunten in Lievin kwamen op naam van Jaap Schulz, Eric-Jan Verhulst, en Ro gier van der Wal. Eindstand: 1. Frankrijk 6 ge speeld 9 punten 41-19, 2. Spanje 6-9 41-25, 3. Schotland 6-8 43-28, 4. Ier land 6-8 26-23, 5. Nederland 6-5 43 31, 6. Zwitserland 6-3 21-50, 7. De nemarken 6-0 15-54

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 17