5 0 T Zeven matchpunten nog niet voldoende Lisse breekt ban bij MS V Nederland na rust nerveus Positie Docos wankel Fluks geeft de moed nog niet op Leiden blijft in race PAGINA 16 SPORT MAANDAG 16 FEBRUARI 1987 Volleybalsters NOVO laten winst liggen LEIDEN - In de volleybalcompetitie kunnen de mannen van Leython weer even opge lucht ademhalen. Na de reeks van nederlagen na de winterstop werd zaterdag weer eens ouderwets uitgehaald ten koste van Ovra: 3-0. Gemini stelde teleur door van hekkesluiter Riva/VSC te verliezen met 3-1. Novo kwam pas op dreef na een 0-2 achterstand; daarna wist een herboren Noordwijkse ploeg tegenstander Expalvo 2 met een nederlaag te con fronteren (3-2). Bij de vrouwen leek NOVO voor een stuntje te gaan zorgen door een 1-2 voorsprong te nemen tegen Amsterdam. Op matchpoint in de vierde set keerde het tij en verloren de Noordwijkers alsnog (3-2). Ley thon was gewaagd aan Van Santen/ H. Toch kon het net geen puntje pakken (3-1). Bij Leython moést er zo langza merhand wel wat gebeuren, want de ploeg was afgezakt naar een rechtstreekse degradatieplaats. Vandaar dat coach Groen maar weer terug greep op twee spelver delers i.p.v. het 1-5 systeem. Deze spelverdelers (Rob Mudde en Paul de Winter) deden het erg goed en inspireerden Leython tot een spel letje met weinig fouten, waarbij wel elke fout van Ovra direct werd afgestraft (15-5). In de tweede set kwam Leython met 7-14 achter al vorens herstel volgde. Vanaf dat moment liet het blok geen bal meer door en Ovra raakte hierdoor in de war. Vooral Paul-Jacques Verhoeven trad hierbij op de voor grond. Het degelijke aanvalsspel van Waldo Broeksma zorgde er- De derde set was daarna nog slechts een formaliteit mede door de niet te stoppen services van Rob van de Bosch (15-7). NOVO-Expalvo 2 ging pas echt boeien toen Novo een 0-2 achter stand (via tweemaal 12-15) had op gelopen. Dit was te wijten aan een volledig falende opslag. Daarna nam NOVO met veel geconcen treerder spel het initiatief en vooral via de veel scorende Wil van Duu- ren en Bart Petersen werden drie sets op rij gewonnen met 15-10, 15- 9 en 15-12 (3-2). Gemini ging door een diep dal bij Riva/VSC. De Voorschotense ploeg probeerde van alles en wis selde veelvuldig, maar ook dat bracht geen verbetering in het spel. Alleen in de tweede set kon Gemini even laten zien waartoe het in staat was (14-16). In de overige sets was het door het enthousiaste publiek opgepepte Riva de sterke re met 15-6, 15-6 en 15-4. In de promotieklas werkte Do- nar wederom een saaie wedstrijd af. Ditmaal was Velo een willig slachtoffer. Spelverdeler Ron Groen en hoofdaanvaller George Hageman bepaalden in hoofdzaak het gezicht van Donar dat met 15-4, 15-10, 12-15 en 15-6 ruimschoots Gemini 2 kwam tegen Skania re delijk voor de dag, maar redde het toch niet. Het was nogal gehandi capt doordat Ronald Besuyen niet mee kon spelen, omdat hij zijn spe ciale kniebeschermer vergeten was. Skania was net steeds iets sterker en won verdiend met 3-0. NOVO 2 speelde tegen kam pioenskandidaat Acco/Dos 2. dat de eerste twee sets binnenhaalde (5-15, 5-15). Toen echter sloeg de vlam in de pan en maakte NOVO goed gebruik van het concentratie verlies bij de gasten. In een hecti sche slotfase (gele en rode kaart voor Kees Vink van NOVO) drukte men door naar 15-11 set winst. Ac co/Dos hervond zich op tijd en kwam in de vierde set niet meer in gevaar (7-15). Leython 2 draaide met name aanvallend niet zo goed tegen Punch en ook de opslag hield niet voldoende gevaar in zich. Alleen Rob van Dalen kon bij vlagen aan vallend potten breken. De vierde en vijfde set waren voor het pu bliek het spannendst met scores van 16-14 en 15-17. In de overige was het verschil groter: 15-4, 7-15 en 12-15 (2-3). Geweldig Bij de vrouwen leek NOVO tegen Amsterdam/B de no 3 van de rang lijst een geweldige wedstrijd te spelen toen men via 12-15, 15-7, 11- 15 op de stand 7-14 in de vierde set zeven maal matchpoint kreeg. NO VO verspeelde echter deze kans door zeven opslagfouten op rij en het verloor die set: 16-14. Ook in de vijfde kon het geluk niet meer af gedwongen worden (16-14 en 3-2). De ploegen van Van Santen en Leython bleken aan elkaar ge waagd. In de eerste set moest Ley thon een 11-14 voorsprong uit han den geven (16-14). In de volgende set herstelde Leython zich goed en nu waren twee punten verschil vol doende voor winst (13-15). Daarna volgde weer een wisselvallige pe riode met veel persoonlijke fouten (15-6). In de laatste set kwam Ley thon met 0-9 voor. maar een sterk terugkomend V. Santen belette Leython het verdere scoren (15-9). In de promotieklas won RVV met groot gemak van V. Santen 3. Aanvankelijk had RVV nog wat moeite, want een 13-8 voorsprong werd door V. Santen 3 geheel inge lopen. Twee goede serves van RW waren voldoende voor winst: 15-13. De twee volgende sets werden met degelijk spel simpel door RW met 15-7 en 15-9 gegrepen. Leython toonde aan sterker te zijn dan het net onder hen staande Oikos: 1-3. Skania en WW wikkel den een spannende en leuke partij af die pas na vijf sets WW als win naar opleverde. Toch nam Skania een 2-1 voorsprong (15-13, 10-15, 15-10) maar WW bleek een derma te hechte eenheid te hebben, dat Skania alsnog het onderspit moest delven (8-15, 7-15). GER RENES NOORDWIJK - Vanwege de inter lands kwamen in de zaalkorfbal- competitie alleen Fluks en Ons Ei land in actie. Het onderlinge duel was al even mistroostig als de posi tie waarin de beide clubs verkeren Fluks won met 9-7 van de al gede gradeerde Leidse tweedeklasser, maar is zelf ook al bijna de klos. "Wij kunnen het nog steeds ha len", rekende Fluks-coach Henk Roedoe zich rijk, "maar dan moe ten we wel alles winnen." Zelfs het feit dat er volgende week aangetre den moet worden tegen koploper Albatros, vermag hem niet van zijn stuk te brengen, want: "we moeten er in blijven geloven". Roedoe's welhaast grenzeloos optimisme ten spijt, het spel van zijn pupillen is niet van dien aard, dat er nog onverwachte dingen zul len gebeuren. Waarmee het lot van de Noordwijkers vast lijkt te staan: degradatie naar de derde klasse. Een lot dat dan gedeeld wordt met Ons Eiland, dat na elf wedstrijden nog altijd puntloos is. Het streektreffen met Fluks had daar wellicht verandering in kun nen brengep. Hoewel de inzet hart verwarmend was, ontbrak het Ons Eiland aan de noodzakelijke schotvaardigheid. Al in het eerste kwartier liep Fluks door goals van Anne Passchier, met drie treffers topscorer, en Aad van Drongelen weg naar 3-1. Een beslissende voorsprong, want hoe Ons Eiland ook aandrong, de marge van twee punten bleek te veel. Via 5-3 hal verwege won Fluks met 9-7. Mando Frans was met drie goals de meest produktieve Leidenaar, terwijl Jan Boón tweemaal scoor de. Ook Fluks' Dorith Passchier doelpuntte tweemaal. NOORDWIJK/LEIDEN - V/at een topper had moeten zijn in de vrouwen promotiedivisie werd zaterdagavond in de Noordwijkse Northgohal weinig meer dan een flopper. In een afschuwelijk slechte wedstrijd trok Lisse uiteindelijk aan het langste eind tegen rivale MSV, waarmee een nog uit het vorige seizoen daterende nederlagenreeks van zes duels werd doorbroken: 56-60. In de eredivisie verraste DAS kop loper Den Bosch: 77-79. De 'Leid se' reünie (met Hagens, Heijde- man, Beek en coach Harrewijn bij de landskampioen en Van Helfte ren en Van Egmond bij DAS) werd beslist door Toon van Helfteren, die ploegmaat Hans van Dijk vlak voor tijd een 'gouden' assist gaf. Nadat de woede en de teleurstel ling over de nederlaag wat gezakt waren, bekende MSV-coach Titus Flapper dat zijn ploeg terecht had verloren. Flapper kon een waslijst met redenèn aanvoeren en die pre senteerde hij na afloop van de wed strijd ook aan zijn speelsters. Het speelplan van MSV was gebaseerd op het veroveren van de rebound, een opdracht die door het ontbre ken bij Lisse van Ada van Leeu wen vergemakkelijkt werd. Uit de rebound moesten de Noordwijk- sen dan via de break scoren, een tactiek die ook in de voorgaande duels succes had gehad. „Ze hebben zich niet aan de op dracht gehouden", stelde een boze Flapper vast. Lisse kon daardoor het initiatief nemen en de wed strijd in feite al vroeg beslissen: 9- 20 na tien minuten. Dat MSV door middel van een press nog voor rust weer de leiding wist over te nemen (17-20, 36-35) toonde eerder de zwakte van Lisse aan, dan dat het een verdienste was van de thuis ploeg. De ploeg van Martin Feits- ma grossierde in balverlies en AMVJ laatste in EC-strijd ANCONA (ANP) - De vrouwen van de Amstelveense volleybalclub AMVJ deden in het weekeinde niet meer en niet minder dan van hen werd verwacht. Zij eindigden in de finalepoule om de Europa Cup 3 te Ancona (Italië) als laatste. Geen van de drie wedstrijden werd ge wonnen. Modena behaalde een score van honderd procent. De Italiaanse vrouwen hadden gisteren het voordeel, dat zij hun laatste duel speelden tegen AMVJ. De winst van 3-1 (15-5, 12-15, 15-2, 15-4) was logisch. Münster, dat als concurrent van Modena verloor, zegevierde met 3-1 (15-13, 7-15, 15- 11, 15-11) over het voor eigen pu bhek spelende Ancona. domme fouten, waardoor Tineke Vos (14 pnt) MSV langszij kon brengen. De wedstrijd ontaardde daarna in een weliswaar spannende, maar verder onaantrekkelijke partij, waarin beide ploegen om het hardst leken te strijden om ballen te verhezen en opgelegde kansen te missen. Gescoord werd er nog nauwelijks (20-25 na rust) en toen MSV verzuimde om verder afstand te nemen kon Lisse weer bij ko men (42-37, 44-48). In de slotfase dankt weer winstmogelijkheden te hebben (50-58, 56-58), maar een se rie domme fouten deed ook de laat ste kansen de das om. Lisse haalde winnend de eindstreep bij 56-60. Grasshoppers had geen enkele moeite met het bezoekende Sea Devils (95-60) en mag deze week de krachten van Lisse testen. Netvlies Op het netvlies van de meeste toeschouwers in de Leidse Vijf Meihal spelen zich acties af die thuishoren in de eredivisie. In de vergelijking met het spel in de eer ste divisie komen de basketballers van Luba Leiden er dan slecht van af. Er is geen vergelijking moge lijk, ook al is Bert Kragtwijk zijn ploeg trouw gebleven en speelt bij tegenstander Rotterdam Zuid de Amerikaan Billy Taylor. De twee ploegen met hun roemrijke verle den tonen dat er na de eredivisie nog leven is. Op bescheiden schaal en zonder de toeters en bellen van vroeger, maar na het bijwerken van het focus, toch ook aantrekke lijk. Seizoenrecord Leiden deed aan de vooravond van het sleutelduel met de andere Rotterdamse ploeg (koploper AMVJ) zijn best het thuispubliek aan zich te binden. Het resultaat was een levendige strijd, waarin Leiden steeds een voorsprong nam (28-18, 60-51) maar RZ vooral dank zij Taylor (23 pnt) bijbleef (41-40, 75-72). Een steal van Erik-Paul van Weeren, en drie treffers op rij van Wim van Niekerk (20 pnt) brachten Leiden drie minuten voor tijd defi nitief in veilige haven: 83-72, 89-81 „Een goede overwinning", vond coach Broekhof, die zijn ploeg voor het treffen met AMVJ 'een goede kans geeft'. De uitgangspo- tel. Een ongeïnspireerd Leiderdorp rekende in het rayon af met de ge wezen concurrent Voorburg-2: 82- 65. Een téveel aan balverlies (26) deed afbreuk aan de zege van de thuisploeg, die bij rust al met 44-33 leidde. Voorburg kwam slapend uit de kleedkamer en was na vier minuten gevonnist: 52-33. In de resterende tijd kon Leiderdorp- coach Paulides rustig doorwisse len. zonder dat de winst nog in ge vaar kwam: 82-65. Grasshoppers verging het in Utrecht aanmerkelijk minder goed. Gehandicapt door het ont breken van Rudolf Oudshoorn en Anton Nijgh kregen de Katwijkers te maken met een gemotiveerd OSG, dat met name van achter de driepuntslijn bijzonder effectief was. Het breekpunt kwam na de rust (48-41), toen arbiter Vlug de in haalrace van Grasshoppers door brak door coach Mulder een wel zeer formele technische fout toe te kennen omdat hij met zijn tenen binnen de lijnen was gestapt. OSG herstelde zich (77-72, 81-72) en won met 91-79. MSV spoelde de nare smaak van de nederlaag tegen Leiderdorp weg door Argus een spoedcursus basketbal te geven. En passant ves tigden de Noordwijkers een nieuw seizoenrecord door de Hagenaars met een 131-82 (58-43) nederlaag huiswaarts te sturen. Loet de Ruij- ter had een passe-partout, dat hem getuige zijn 45 punten (70%, 10 reb) probleemloos onder de Haagse basket bracht. Peter van Solinge besloot het scorefestijn met een 'onmogelijke' driepunter, gescoord in het eindsignaal met zijn hakken net over de middenlijn. Voor Blitz viel er andermaal geen eer te behalen. Binnenland won met 49-64. HANS JACOBS Benauwde zege op België BARNEVELD (ANP) - Over twee maanden treffen Nederland en België elkaar vrijwel zeker op nieuw in de Rotterdamse Ahoy- hal, waar beide korfballanden el kaar de wereldtitel zullen betwis ten. In Barneveld boden de twee beste zaalkorfbalnaties de uitpui lende Veluwe-hal al vast een voor proefje. Nederland won de vriend schappelijke interlandwedstrijd (13-11), maar de manier waarop biedt bondscaoch Ben Crum geen zekerheid over de afloop van het naderende WK-toernooi in eigen land. De overwinning van Oranje kwam tot stand via een voortreffe lijke eerste periode van twintig mi nuten. De Belgen werden vanaf het eerste fluitsignaal van hun landge noot Gilles overrompeld. Bondsca och Crum had Oost Arnhem-speler Bram van der Zee aan debutant. Jan Sjouke van de Bos gekoppeld. Het tweetal zorgde vooral in de eer ste helft voortdurend voor gevaar onder de Belgische korf. Na een snelle achterstand door een treffer van Belgiës beste speler Ivo Goos- sens, stoomde de Nederlandse ploeg, door onder andere drie tref fers van Van der Zee, binnen twin tig minuten door naar een voor sprong van 8-3. De ploeg profiteer de in die periode van de matige verdediging van de Belgen. Vreemd genoeg stokte de sco ringsdrift van de Nederlandse korfbalploeg bij die grote voor sprong. Bij 8-3 kregen de Belgen alle gelegenheid terug te krabbe len. In de laatste vijf minuten voor het rustsignaal volbrachten de Bel gen een aanzienlijke inhaalrace. Via treffers van de Sonja Roels en Vivianne Verbeeck en een afstand schot van Jerry Aerts kreeg de Bel gische ploeg weer uitzicht op een goed resultaat: 8-6. De Belgische bondscoach Daniël de Rudder drukte zijn team in de rust op het hart, dat die 'Ollanders' wel eens nerveus zouden kunnen worden. En daar kreeg de rondbor stige trainer gelijk in. De Neder landse ploeg vergat goede kansen (Alie Sok en Margritta van der Kolk) af te ronden. Van der Zee en van de Bos, het sterke duo uit de eerste helft, kwam in de tweede pe riode adem te kort. De Belgische ploeg reorganiseer de de verdediging en Nederland maakte steeds meer afspeelfouten. België naderde Nederland tot één doelpunt, maar bij 1C-9 kroop Ne derland voor een paar minuten uit het diepe dal. Van de Bos en Heemskerk (via een verzilverde strafworp) leken Nederland in vei lige haven te brengen. Maar de Bel gen, die vorig jaar in Deurne de Ne derlanders op 13,-13 hadden gehou den, gaven niet 'op. Bij 12-11, tien minuten voor tijd, leek een punten- deling opnieuw in hét verschiet. Twee ballen op de rand van de Nederlandse korf hielden de ploeg van Crum op de been. De Oranje- ploeg beperkte zich in de laatste fa se van de strijd tot het minuten lang spelen op balbezit, wat het team geen bijval opleverde. Met Crum nerveus naast het speelveld lopend, besliste Margritta van der Kolk het duel. Het betekende de 21e zaaloverwinning van Neder land, maar geen garantie voor de werëldtitel. De Belgische ploeg lijkt in staat de drie jaar geleden in eigen huis verloren WK-finale in Rotterdam recht te zetten. LEIDEN - Het tafeltennisteam van E>ocos is gisteren hard on deruit gegaan. Door de 10-0 ne derlaag tegen Koningslust is de positie van de Leidse vrouwen in de eredivisie wel zeer wankel wordt. Het Leidse team kwam niet aan scoren toe. Het pak slaag, waar het trio Dröcker, Van den Bos en Olden op werd ge- tracteerd kwam hard aan, er was vooraf op een beter resultaat ge rekend. Docos hangt nu moeder ziel onderin de eredivisie en er zal een wonder moeten gebeuren om degradatie te ontlopen. De mannen van BC Lifters/ Oegstgeest deden het afgelopen weekeinde goede zaken. Zater dag werd Nieuw-Vennep aange pakt en met maar liefst 14-4 ver slagen. Reitsma pakte twee par tijen, Rademakers drie en Kante been en Van der Broek ieder vier. Hierbij kon een enkele winst in het dubbel worden op geteld. Een prima uitgangspunt om een dag later de tweede wed strijd te starten. Ook nu bleef Oegstgeest aan de goede kant van de score door met 7-11 van Gaanderen-2 te winnen. Van der Broek bleef ook nu ongeslagen. Rademakers beet eenmaal in het stof, Kantebeen ging tweemaal ten onder Reitsma viel met slechts een winstpartij uit de toon. De Docos-mannen kwamen eveneens tweemaal in actie. Za terdag ging de Mosrch-ploeg te gen JCV-2 met 7-3 de boot in en gisteren werd tegen streekge noot Avanti-2 gelijkgespeeld: 5- 5. Het lijkt nu al duidelijk dat het tweede divisiedoek voor Docos gaat vallen. Scylla 2 zette weer een stapje vooruit op de weg te rug naar de derde divisie. Ilac werd met 7-3 naar huis gestuurd. De punten werden door het trio Riethoven, Van Veen en Witte brood broederlijk verdeeld: ie der twee. Het in de eerste divisie spelen de vrouwenteam van Scylla heeft haar tweede verliespartij aan de broek gekregen. Het Bra bantse St. Aloyisius bleek met 7- 3 te sterk voor de Leidse ploeg. Heidi de Haas pakte tweemaal winst, Judith Lepelaar moest ge noegen nemen met slechts één zege en Corine de Jong moest zonder winst naar huis. WOUTER LANGEVELD en Herman den Heeten lijken-een erehaag te vormen voor de Rotterdamse Amerikaan baan zoekt naar de Leidse basket. Ondanks het respect voor Taylor won Leiden met (foto Lock Zuyderduinl Ronald van der Geest (5) Billy Taylor, die zich een l 89-81 van RZ.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 16