'Grenzen zijn nog lang niet bereikt' Gemser tevreden ondanks verlies Goeljajev in één klap naar wereldtop Sowj et-coach Vasilkovski Einde van het tijdperk Stenmark niet voorbij Albarello verrast in Oberstdorf Van Kempen niet meer te achterhalen MAANDAG 16 FEBRUARI 1987 SPORT PAGINA 13 HEERENVEEN (GPD) - Met zijn puntenscore van 159.356 boekte Nikolaj Goeljajev niet alleen een nieuw wereldrecord, in één klap nestelde hij zich ook aan de top van de wereld ranglijst aller tijden. Goeljajev, aan het begin van dit seizoen nog 32ste, verdrong Viktor Sjasjerin na vier jaar van de eerste plaats. Deze was destijds de opvolger van Eric Heiden. Als eerste Nederlander is Leo Visser de illustere Amerikaan op de „Adelskalenderen" voor bij geschoven. Hilbert van der Duim en Hein Vergeer zijn daarin niet geslaagd. Visser maakte een sprong van de 48ste naar de zevende plaats. Hoewel Vergeer zich op de 500 meter verbeterde, daalde hij van de achtste naar de tiende plaats, want ook Michael Hadschieff passeerde hem. Gerard Kern- kers is naar de dertiende posi tie geklommen. Hij startte dit seizoen als nummer 37. Het aantal records gedurende het WK kende zijn weerga niet: er vielen zeven wereldrecords, waarvan er vier in de boeken zullen verschijnen. De 5000 me ter van Leo Visser (6.47,01), de 1500 meter van Nikolaj Goelja jev (1.52,70), de 10.000 meter van Geir Karlstad (14.03,92) en Goeljajev's puntentotaal van 159.356. Sjasjerin (1500 meter), Visser (10.000 meter) en Bozjev (punten) bleven eveneens on der de op dat moment bestaan de records, maar aangezien hun prestaties in dezelfde wedstrijd werden overtroffen, blijft een officiële erkenning uit. In Heerenveen sneuvelden tevens 26 nationale records en gingen tachtig persoonlijke toptijden aan flarden. Het vorig jaar zag na het WK in Inzeil de balans er als volgt uit: één we reld- 24 nationale eri 73 per soonlijke records. HEERENVEEN (GPD) - „Een supertalent", riep Oleg Bozjev vol bewondering uit terwijl hij Nikolaj Goeljajev stevig op de brede schouders sloeg. De wereldkampioen van 1984 en nu voor de derde maal tweede, blijkt de mogelijkheden van zijn vijf jaar jongere landge noot haarscherp te hebben ingeschat. Het uitbundig toegejuichte supertalent Nikolaj Guljajev tijdens zijn ereronde in Thialf Bozjev: ..Twee jaar geleden kwam Goeljajev in onze selectie en ik heb toen meteen voorspeld dat hij de kampioen van de toekomst was". Tegen het geweld van de pas 20- jarige sportstudent uit Moskou viel dit seizoen niets te beginnen, want met overmacht voegde hij de we reldtitel toen aan het Europees kampioenschap. HEERENVEEN (GPD) - Voor Gerard Kemkers restte, ondanks vier persoonlijke records en een fraaie vijfde plaats in de algeme ne rangschikking, niet meer dan een plaatsje in de schaduw van Leo Visser en Hein Vergeer. De wereldrecords van de ene (Vis ser) en de afgang van de andere (Vergeer) Haastrechter slorpten alle aandacht op, waardoor de Eeldenaar er bekaaid vanaf kwam. Op de tien kilometer had Kem kers bovendien de pech om te gen Geir Karlstad te rijden. De hal volgde met ingehouden adem de koers van de Noor, die onverstoord zijn wereldrecord van Visser terugpakte. Op eer biedige afstand volgde Kemkers. Hij finishte op bijna twaalf se conden van Karlstad in 14.15,14, waarmee hij zijn persoonlijk re cord (en ex-Nederlands record) met acht seconden verbeterde. Belangrijker nog was dat de jon ge Drent, die vorig jaar in Inzeil vriend en vijand verbaasde met zijn vierde plaats, door die prima tijd van de tiende naar de vijfde positie opklom. „Ik heb heei ingehouden gere den. Ik durfde niet met Karlstad mee, omdat ik dit jaar nog geen enkele tien kilometer voluit heb kunnen rijden. Ik was onzeker. Ik heb gereserveerd gereden om mijn lichaam niet kapot te ma ken. Maar in het verloop van de rit kreeg ik toch vertrouwen". Net als de andere drie Neder landers reed Kemkers een mati ge 1500 meter. Hij moest liefst tweemaal inhouden om Lamar- che voorrang te verlenen, anders had een diskwalificatie gevolgd. Geen al te handige manoeuvres van Kemkers. „Stom van me. Ik had sneller gekund. Op die fou ten op de 1500 meter na, ben ik toch content. Ik zal in de toe komst wel krachtiger moeten worden, wil ik echt mee gaan tel len met de top. Maar ik ben niet van plan om overhaast aan krachttraining te gaan doen. Dat moet op natuurlijke wijze gebeu ren. Goeljajev is enorm sterk, ik nog niet. Maar ik kan langzaam naar hem toe kruipen. Hij kan deze vorm haast onmogelijk handhaven". Ook Henri Kraayenbos beant woordde aan de verwachtingen. Hij werd evenals in Trondheim bij zijn eerste WK veertiende. De Bleiswijker verknalde zijn sprint, maar boekte op de andere afstanden persoonlijke records. Op de tien kilometer haalde hij zelfs bijna veertig seconden van zijn toptijd af. Hoewel hij danig klop had ge kregen van de Russische ploeg, was Henk Gemser te spreken over zijn pupillen. „Het verhaal van Vergeer is bekend. Die is de fout ingegaan op de vijf kilome ter, doordat hij zijn bovenkamer niet heeft gebruikt. Op de twee de dag heeft hij zich gerevan cheerd, want reken maar dat het moeilijk is om uit zo'n diep dal te moeten kruipen. Leo en Gerard hebben fantastisch meegedaan in de competitie. Kraayenbos is boven zichzelf uitgestegen. Die verdient een klap onder zijn kont". HEERENVEEN (GPD) - „Leeoóó', Leeoóó...". Met lange uithalen galmde de voornaam van de sinds het afgelopen weekeinde populairste Haastrechter door de Thialf-ijsare- na. De uitzinnige menigte nam zonder een greintje mede lijden afscheid van wereldkampioen Hein Vergeer en sloot Leo Visser in zijn armen als nieuwe schaatsheld. Tot voor kort was Leo Visser het onbekende dorpsgenootje van Hein Vergeer. De nu 21-jarige dienstplichtige militair stond meer in de kroeg dan op de baan. Maar sinds hij drie jaar geleden de pils de pils liet en zich serieus op zijn sportcarrière stortte, is hij als een komeet omhoog geschoten. „Leeoóó', Leeoóó...". De eerste keer, dat zijn naam luidkeels werd gescandeerd was tijdens zijn fabel achtige rit op de vijf kilometer. Rondenlang volgde hij Nikolai Goeljajev als een sluipschutter. Vier ronden voor het einde nam hij de benen, op weg naar het wereld record: 6.47,01. De oude toptijd van Viktor Sjasjerin werd met ruim twee seconden verbeterd. „Goelja jev was een prima gangmaker voor me. Ik heb me niet door hem laten opjagen. Ik zat eerst op een schema van 7.01. Dat werd al snel 6.55. Ik was niet echt verrast toen Gemser op het laatst aangaf, dat ik op 6.49 koerste. Ik had eigenlijk liever ge zien, dat er 6.30 op Gemsers bordje verschenen was. Het ging zo ge makkelijk. Daar zal de ambiance ook wel mee te maken hebben ge had". Visser was zaterdag pas de twee de Nederlander in de geschiedenis, die in eigen land een wereldrecord wist te rijden. Jaap Eden was op 11 januari 1893 in Paterswolde de eer ste. De laatste Oranje-schaatsers, die een wereldrecord realiseerden, waren Piet Kleine en Hans van Helden in 1976. „Leeoóó, Leeoóó...". Een dag la ter moest Visser zijn tweede plaats verdedigen op de mijl. Hoewel hij een persoonlijk record reed, mis lukte dat jammerlijk. „Ik had ce menten benen. De 1500 meter is niet mijn favoriete afstand. Het ging technisch niet goed. Het was meer vechten dan schaatsen". „Leeoóó, Leoóó...". De apotheo se kwam op de tien kilometer. Vis ser reed andermaal tegen Goelja jev. Na een rustig begin reeg de Haastrechter als door een compu ter gestuurd rondjes van 33 aaneen op de supersnelle baan. Het resul taat: Visser verdreef Geir Karlstad met zijn 14.11,63 van de eerste plaats op de wereldrecordlijst. De aanmoedigingen bereikten even eens recordhoogte, want het pu bliek produceerde 120 decibel aan geluid. Dat staat gelijk aan het la waai, van een straaljager. Dat ge luid werd een rit later al terugge bracht tot het gezoem van een zweefvliegtuig. Geir Karlstad be vestigde zijn faam van beste stayer en dook nog eens acht seconden onder Vissers tijd: 14.03,92. Visser had maar 32 minuten kun nen genieten van zijn tweede we reldrecord. „Ik had meteen al het gevoel, dat Karlstad het record van me af zou pakken. In Trondheim versloeg hij me ook, toen in een rechtstreeks duel. Ik ben niet zo'n tempobeul als Karlstad. Hij kan versnellen en dan blijven doorram- LE MARKSTEIN (AFP) - Het einde van het tijdperk Ingemar Stenmark is al wel een aantal keer aangekondigd, maar nog steeds niet nabij. De Zweedse slalomspecialist won zaterdag in de Franse wintersportplaats Le Markstein zijn 85e wedstrijd voor de wereldbeker. Hij bleef dankzij een gedurfde tweede manche de Westduitser Armin Bittner en de Oos tenrijker Günther Mader net voor. Door deze slalomzege is Stenmark ook weer heel dicht in de buurt gekomen van de Joegoslaaf Bojan Krizaj (zaterdag achtste) in het specia listenklassement. Het tweetal zal de beker betwisten tijdens de laatste wedstrijd van het seizoen op 21 maart in Ser^jewo. In de algemene we reldbeker-rangschikking is de tweevoudige wereldkampioen Pirmin Zurbriggen al niet meer in te halen. Gisteren stelde Zurbriggen zijn overwinning in het wereldbekerklasse ment veilig. Tijdens de reuzesalom van Todtnau bewees hij dat zijn vorm niet heeft geleden onder de inspanningen en festiviteiten van de wereld kampioenschappen ski in eigen land. De ongekroonde koning van Crans Montana, die twee keer goud en twee keer zilver veroverde, versloeg op de Westduitse piste de Luxemburger Mare Girardelli, bij de wereldtitel strijd op dit onderdeel ook al tweede. De Westduitser Markus Wasmeier werd derde. Zurbriggen stelde met deze zege zijn overwinning in het wereldbekerklassement zeker. men. Dan kan ik niet. Ik moet heel gedisciplineerd beginnen, anders ga ik kapot". Visser moest even later ook nog een tweede tegenvaller incasseren, toen Michael Hadschieff hem met een Oostenrijks record van de bronzen plaats verwijderde. „Jam mer, maar desondanks kan mijn toernooi natuurlijk niet kapot. Al word ik 125, dit vergeet ik natuur lijk nooit meer". In tegenstelling tot Hein Ver geer, die altijd grote olympische plannen heeft gehad, wil Leo Vis ser zich volgend seizoen niet hele- OBERSTDORF (RTR/AFP) - De Italiaan Marco Albarello heeft de Zweedse routinier Thomas Wassberg bij het we reldkampioenschap Noordse nummers in Oberstdorf bij ver rassing van de tweede gouden medaille afgehouden. Albarel lo, die dit seizoen nog geen punt voor de wereldbeker had gepakt, kwam op de vijftien ki lometer skiloop (klassieke stijl) uit het niets te voorschijn en fi nishte in 43 minuten en 1,8 se conden. Hij was daarmee 6,8 se conden rapper dan Wassberg, die voor het zilver net een se conde overhield op de Rus Mikhail Deviatiarov. De Neder landse deelnemers streden in de achterhoede mee. Ruben Krouwel, die in Zweden veel heeft kunnen trainen, werd 55e in 49.44,4. Kees Puijk kwam als 73e over de streep in 52.29,2. De coup van de 26-jarige mili tair Albarello uit Courmayeur betekende de tweede gouden medaille van Italië bij het lang laufen in de geschiedenis. Franco Nones ging hem vooraf maal gaan richten op Calgary. „Ik zou dat stom van mezeU vinden. Ik Sta pas aan het begin van mijn car rière. Ik ben in de eerste plaats all- rounder en geen stayer. De Spelen zijn maar eens in de vier jaar, de Europese en wereldkampioen-' schappen elk jaar". Hoe hard topsport kan zijn, maakte Visser van nabij mee. Ter wijl hij handen te kort kwam om alle bloemen van het ijs te rapen, werd die andere beroemde Haa strechter met gefluit en boe-geroep afgeserveerd. ,,Ik vind dat jammer. Sport is en blijft hard, je hebt ken- in Grenoble in 1968 op de der tig kilometer. De Italiaanse af vaardiging in Oberstdorf deed het toch goed gisteren, want liefst vier man eindigden bij de eerste vijftien. Een waarschu wing had Albarello overigens donderdag al gegeven tijdens de race over dertig kilometer. Hij kwam bij het 10-kilometer- punt als vierde door. Daarna was de pijp echter leeg en viel de Italiaan ver terug, als gold het een testwedstrijd voor de kortere wedstrijd. „Ik heb nooit durven dromen van een medaille", zei Albarel lo. „Ik ben een realist en dacht dat de vijfde plaats het hoogst nelijk weinig krediet. Hein is een fantastische sportman. Hij stond onder grote druk, ik niet. Hij moest zich waarmaken als kampioen. Ik had daar geen last van, ik kon vrij uit rijden. Dat kan nu als record houder anders worden. Er wordt nu iets van me verwacht. Ik heb een week de tijd om alles eens rus tig op een rijtje te zetten. Ik moet weer met beide voeten op de grond komen, want zaterdag en zondag moeten we gewoon naar het NK in Deventer,, aldus 'nuchtere Hein' Leo Visser. „Leeoóó, Leeoóó...". haalbare zou zijn. Met nog vijf kilometer te gaan, had ik het moeilijk. Ik heb op de tanden gebeten en het laatste stuk alles gegeven." De bebaarde Wassberg (30) pakte met het zilver de achtste belangrijke medaille uit zijn rij ke loopbaan. Hij redde tevens het gezicht van Zweden, want de omjubelde favoriet Gunde Svan was opnieuw nergens. Svan werd op de 30 kilometer teleurstellend zevende en flop te zondag op de halve afstand helemaal. Vijf kilometer kon hij zich met de besten meten, maar stortte toen in en werd 24e. Voor de race had hij nog gezegd zich herboren te voelen na een bezoek aan de fysiothe rapeut. Die had een geblesseer de spier - verrekt bij het sneew- scheppen thuis - nog eens on der handen genomen. „Ik dacht dat ik kon winnen", zei Svan. „Ik voelde me ondanks een val sterk. Tot de zevende kilometer. Toen voelde ik me meer een uitgeknepen vaat doek". Voor Henk Gemser was het WK „een feest zonder prijzen". Die gin gen voor het merendeel naar het indrukwekkende Sowjet-team, dat onderweg weliswaar stayer Andrej Jermolin verloor, maar in het he- ren-allroundschaatsen het com mando van Nederland heeft over genomen. Oleg Bozjev hield zich ternauwernood staande als num mer twee, omdat Michael Had schieff in een furieuze jacht op het zilver slechts centimeters te kort schoot. De Oostenrijker (tweede op het EK) kan op een voortreffelijk sei zoen terugzien en overschreed de drempel naar de wereldtop, die voor hem enkele jaren een on neembaar obstakel vormde. Slaag de Hadschieff wel, de Amerikaan Dave Silk werd teruggeworpen en haalde niet eens de beste zestien. Het machtsvertoon van de Sow- jets was het grootst op de 1500 me ter en niemand lijkt enige kans te maken om hen op die afstand van olympisch succes af te houden. Bozjev en Sjasjerin stormden sa men op een nieuw wereldrecord af, Sjasjerin had tenslotte het sterkste eindschot. De Sowjet-show kreeg een perfect vervolg toen de ge spierde Goeljajev zijn opwachting maakte in de piste. Het ontbrak hem allesbehalve aan zelfvertrou wen. „Ik wist dat ik dat record ook kon pakken", bekende hij nader hand. Omgerekend kwam Goelja jev, die na 1100 meter amper nog brandstof over had, tot drie 500 meters van 37,5 seconden, maar het kan volgens hem nog harder. Goeljajev: „Alle records zijn voor verbetering vatbaar. Wij zijn aan gewezen op Medeo, maar ook daar moet het kunnen lukken. Welke baan het snelst is kan ik moeilijk zeggen. Het zegt wel iets dat op Medeo de tien kilometer als eens onder de veertien minuten is afge legd en hierin is Karlstad niet ge slaagd. Heerenveen is in elk geval stabieler, Medeo bezit het hoogte voordeel". „De grenzen zijn nog lang niet bereikt", meende ook Boris Vasil kovski, die als chef-trainer zeer ste vig in het zadel zit. Sinds de jaren vijftig heeft de Sowjet-Unie niet meer over zo'n succesvolle genera tie beschikt als op dit ogenblik. Aan talent ontbrak het nimmer, maar beloftevolle schaatsers ver dwenen even snel als ze waren ge komen. In de begeleiding ging er veel fout en dat kostte menig trai ner de kop. Vasilkovski, die Goel jajev vier jaar geleden zelf uit een studentenwedstrijdje plukte, heeft wel een sluitende formule gevon den om het onmetelijke land met de meeste schaatsers aan de we reldtop te brengen. De grijze coach, die tien jaar van zijn leven als sportleraar in de bar re kou en duisternis van Moer- mansk doorbracht, verheugde zich trouwens over het totale niveau. „Het indoor-schaatsen heeft aan deze sport een nieuwe dimensie toegevoegd. Ik vind het fantastisch dat de records van Eric Heiden, die jarenlang niet waren te benaderen, nu massaal zijn overspoeld. Over dekte banen zullen straks het ge zicht van het schaatsen gaan bepa len. We blijven in de Sowjet-Unie niet achter bij deze ontwikkeling. Over anderhalf tot twee jaar heb ben we in Leningrad ook een nieu we hal met een 400-meterbaan". Vasilkovski had bewondering voor het klimaat in het Thialf-sta- dion. „Schaatsers zijn niet gewend in de warmte topprestaties te leve ren. Ondanks de hoge temperatuur in vergelijking met wedstrijden in de open lucht hadden mijn rijders geen enkel probleem met hun ademhaling. Er zou alleen een rookverbod ingesteld moeten wor den". de Schmidthauser wint in Flühli FLUHLI (AFP) - Corinne Schmid thauser heeft gisteren in Flühli- de Zwitserse zegereeks van dit skisei zoen voortgezet. De 23-jarige Schmidthauser hield tijdens een wereldbekerslalolm de Oostenrijk se Monika Maierhofer achter zich. Erika Hess, de wereldkampioene op deze specialiteit, moest genoe gen nemen met het brons. Schmidthauser nam de leiding binnen de Zwitserse ploeg over van Vreni Schneider, die een dag eerder in Saint-Gervais had ge wonnen, maar in Flühli in de eerste manche werd uitgeschakeld, in goed gezelschap overigens van Ta mara KcKinney en Mateja Svet. Schmidthauser eindigde in de eer ste gang langs de 59 poortjes als tweede, maar maakte in de finale haar achterstand op Maierhofer net goed. verwenden, betekenen tegelijk dat allle wedstrijden buitenshuis nau welijks nog zullen aanspreken. Van het EK over een jaar in Den Haag kan men nu al huiveren. Schaatsen is een zaalsport gewor den, inclusief Beerenburg en car naval. Buiten is het koud en is elk toernooi een surrogaat van Thialfs fantastische WK. UTRECHT (ANP) - Richard van Kempen heeft zaterdagavond op de kunstijsbaan in Utrecht voor het tweede achtereenvolgende jaar de KNSB-marathon Cup veroverd. De schaatsenrijder uit Den Hoef behaalde in de Domstad zijn elfde overwinning van dit seizoen. Met nog twee wedstrijden te rijden in Alkmaar en Groningen is hij onbe reikbaar geworden voor de concur rentie. Het was zaterdagavond in Utrecht weer een levendige wed strijd met veel uitlooppogingen. Het peloton verloor overigens al vroeg in de wedstrijd Frits Schalij, die na een valpartij de strijd staak te. Na 22 ronden formeerde zich een kopgroep van acht rijders, be staande uit Pronk, Van Kempen, Kasper, Kooiman, Holland, Kiers, Hopman en Dijkstra, die een ronde voorsprong nam. Het achttal werd later ingelopen door negentien an dere rijders. Bij de groep van 27 marathonrijders bevond zich ech ter niet Dries van Wijhe. De groep werd door het terugvallen van Kiers kleiner. Ruim twintig ronden reden de zesentwintig bij elkaar, waarna bij zeventig ronden tien rij ders opnieuw een vpoorsprong na men. Dat tiental bestond uit Nies ten, Pronk, Kramer, Dijkstra, Kooiman, Van Kempen, Kasper, Ruitenberg, Albert Bakker en Ca- zimier. Zij kregen later nog gezel schap van Kleine, Jonker, Veen, Manden, Christoffers en Molenaar. Van Wijhe en Van Benthem deden nog een poging bij de zes vluchters te komen. Dat lukte Van Wijhe wel maar Van Benthem, die ten val kwam, niet. Ook Veen moest door een val afhaken. In de slotfase won Van Kempen, de sterkste spurter, opnieuw ge makkelijk. De wedstrijd bij de dames werd gewonnen door Erna Uitham voor Tieneke Hoogendijk. Hoogeveen pakt Shorttrack-cup DEN HAAG - Jan Hoogeveen uit Woubrugge heeft zaterdag in Den Haag de Narcissentrofee indoors- horttrack gewonnen. Hoogeveen zegevierde voor zijn dorpsgenoot Cees Boer en Ger Boelsma uit Nootdorp. De wedstrijd op de Haagse Uit hof werd verreden over drie afstan den: 500, 1500 en 3000 meter. Aan de wedstrijd namen alleen rijders deel die zich nog niet hadden ge plaatst voor de Nederlandse kam pioenschappen. Hoogeveen nam twee van de drie afstanden voor zijn rekening. Hij won de 500 en 1500 meter. Op beide afstanden eindigde zijn club- en dorpsgenoot Cees Boer op de tweede plaats. Op de 500 meter werd Edwin Chau- dron derde, terwijl Wils van Ley- den die plaats op de 1500 meter voor zicg opeiste. De zege op de 3000 meter was voor Ger Boelsma, Mark Velzeboer (Oud Ade) werd tweede en Cees Boer derde. Bij de vrouwen ging de eindzege naar Esmeralda Os sendrijver, terwijl Anja van der Poel, Monique Velzeboer en Marja Schipper beslag legden op de tweede tot en met vierde plaats. Een dag later op dezelfde baan ook succes voor de Indoor Hardrij Club Leiden. Bij de Zuidhollandse kampioenschappen pupillen en C- en D-junioren werden een aantal ereplaatsen behaald. Antoinette Koeken won bij de pupillen meis jes en Vincent Wolvers deed dat bij de jongens. Patrick den Elzen Zoe- terwoude) won de strijd bij de ju nioren D jongens, vóór Jeroen Straathof en Jan Smits. Joëlle van Koetsveld eindigde eerste bij de meisjes junioren D, Claudia Wol vers werd tweede en Colette Zee derde. De titel bij de C-meisjes was voor Jolanda Straathof. Carina Kranenburg werd tweede. De strijd bij de jongens-C eindigde in een driedubbele zege voor IHCL: Rob Lijtsaman, Erik Duyvelshof en Marcel Bliek.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 13