5 0 T Barcelona loopt verder uit Hagenaars houden zich in op Spangen FC Groningen wint toernooi Millar: tegenslag na dubbelslag Vertrek van Kauffman 'donderslag bij heldere hemel' Wereldrecord 1000 meter van Lotarjev II Spillo prikt raak tegen Portugezen: 0-1 PAGINA 12 SPORT MAANDAG 16 FEBRUARI 1987 KOEALA LOEMPOER (ANP) - FC Groningen heeft gisteren het l9mR' internationale voetbaltoernooi RBC - PSV 1-5 (0-1). Doelpunten: Thoresen. Koolhof, Valke, Van der Gijp en Nielsen voor PSV en Van de Laan voor RBC. Scheidsrech ter: Van Vliet, toeschouwers: 1500. De Treffers (hoofdklasse) - FC Utrecht 0-2 (0-1). Beide doelpunten verden uit een strafschop gemaakt PEC Zwolle - Heerenveen 4-3 (1- Koeala Loempoer gewonnen. De 2) Doelpunten: PEC: J^.Booy, Dou- Noordelijke eredivisie-club won in de finale met 7-1 van Seoel (ZKor). Bij de rust stond FC Groningen reeds met 3-0 voor door doelpun fikar. Duim en Pelleboer; Heeren veen: Bijl (2) en Kist. Telstar - Haarlem 2-2 (2-1) Doel- tpunten: Telstar De Graaf (2), Haar- Van Dijk"(14)7Roossierf(25) lem: Balm en Sltek- Toeschou- en Olde Riekerink (42). Na de her- wers; 700 vatting scoorde Van Dijk nog twee p° Ahead Eagles - De Graaf- maal in respectievelijk de 64e en schap 1-3 (0-3) Doelpunten: 87e minuut, de laatste keer uit een Eagles: Boerebach. De Graaf- strafschop. De overige doelpunten schap: Jansen. Cornelissen. Van kwamen op naam van Eykelkamp Benthem. Toeschouwers: 200. (58) en De Wolf (70). Barendrecht (za le klas) - Feye- Lee Chil Sung zorgde voor de 0-7 (0-2). ^Scheidsrechter: Zuidkoreaanse treffer. Karakteristieken oefenwedstnj- Doywaard. toeschouwers: 1000. Doelpuntenmakers: Been (3). Hoekstra (2). Molenaar en Elstrup. Scores in profvoetbal schop) 3-0. Scheidsrechter t ten, toeschouwers: 17,000. Gele V Van 't Schip. ta), Purvis (Den Haag) Willem II - Volendam 3-4 (2-2). 3. Feskens 1-0, 20. en 32. Jonk 1-1 en 1-2. 45. Broeken 2-2. 48 Maddock 3-2, 49. Plugboer 3-3. 64. Jonk 3-4 (strafschop). Scheidsrechter Bakker Toeschou wers: 3100. Gele kaart Van Gils en Farnngton (beiden Willem II) Helmond Sport - Vitesse 2-3 (0-3). 2. Scheidsrechter: Uilenberg. Toeschou wers: 1000. Gele kaart: Hartemink (Vi- Mechelen zit Anderlecht op de hielen DEN HAAG (GPD/ANP) - Door de 1-0 nederlaag, die Real Madrid gis teren op Mallorca leed, is de Madri- leense ploeg nog verder bij koplo per FC Barcelona achterop ge raakt. De achterstand bedraagt nu na 27 wedstrijden al vier punten De équipe van Beenhakker, die troefd door het enthousiaste Mal lorca. Na een kwartier betaalde Been hakker bovendien de prijs voor een van zijn dubieuze wissels. Mi-, no, die voor deze partij van Been hakker de voorkeur had gekregen boven Salguero, bood Mallorea- uitwedstrijden doorgaans juist wel spits Magdaleno volledige vrijheid. tot goede prestaties komt, bracht er gisteren op het eiland in de Mid dellandse Zee bitter weinig van te recht. Vooral de eerste helft de plaatselijke topscorer dankbaar van profiteerde. Pas te gen het slot van de wedstrijd sput terde Real met de veteranen Juani- den de Madrilenen op het moeilijk to en Santillana als opgeroepen bespeelbare veld volledig over- wonderdokters wat tegen. Maar het doelpunt van Butrague- no, gescoord in blessuretijd, werd onder felle protesten van de Real- spelers afgekeurd. Scheidsrechter Sanchez Arminio had eerder een overtreding gesignaleerd van San tillana tegen de Marokkaanse doel man van Mallorca, Ezaki. Door de Madrileense misstap kan Barcelona naar het kampioen schap doorstoten, al resten de Ca talanen nog zeven competitiewed strijden en de play-offs. Tegen Murcia stelde Barcelona overigens zijn aanhang langer dan een uur op de proef. Pas in de 61e minuut wist Roberto de weerstand van de tani ge Murcia-verdediging te breken. Een kwartier voor tijd bracht Line- ker defintief rust in het Nou Camp- stadion. België Sparta profiteert van fouten Stam ROTTERDAM (GPD) - Een legertje aanhangers van Feyenoord heeft zich gisteren tij dens Sparta-FC Den Haag tot het uiterste ingespannen om de beruchte supportersschare uit de residentie te tarten. De vijfhonderd Hagenaars, die de oproep van voorzitter Dé Stoop van FC Den Haag om de beladen wedstrijd voor gezien te houden naast zich neer hadden gelegd, sloegen de laatste waarschuwing van de Rotterdamse burgemeester Bram Peper niet in de wind. Op een enkel voorval na bleef de door de thuisclub met 2-0 gewonnen wedstrijd verschoond van rellen. Voor Peper was de zelfbeheersing van het geel-groene legioen zelfs aanleiding om zijn dreigement 'FC Den Haag wordt voorlopig uit de Maasstad geweerd als er zich inci- denten voordoen op Spangen' in te ben de laatste weken trekken. Het is overigens de vraag keept. De Goeij won met handhaafde Hughes zijn voor de winterstop zo bekritiseerde doel man Ed de Goeij „al scheelde het een haartje of ik had Abe Knoop onder de lat gezet. Die twee heb- ten wegstompen. Na zijn eerste blunder was het overigens al ge daan met ons. We kwamen tegen de verhouding in op achterstand, toen knakte er iets in de ploeg. of de op stapel staande visites de Kuip, waar FC Den Haag nog voor de competitie en de beker naar toe moet, ook zonder exces- i zullen verlopen. De manier bij- lengte". Dat De Goeij momenteel in vorm bewees hij gisteren. En hij zal zich later ook aangenamer hebben Heini Otto voert e Haagse fan af Joop Lankhaar zit met de handen in het haar nadat Ronald Lengkeek een fout van doelman René Stam midden) met het hoofd heeft afgestraft oorbeeld waarop de Feyenoord- gevoeld dan collega René Stam. De De 31-jarige flierefluiter, die clan gisteren de Haagse vijand het bloed onder de nagels vandaan haalde, doet het ergste vrezen. De ontmoeting tussen Sparta en FC Den Haag werd op 30 novem ber uitgesteld omdat drie weken eerder een bezoek van de Haagse aanhang aan Excelsior volledig uit de hand liep. De KNVB besloot aanvankelijk om de confrontatie om te zetten, maar aangezien de Haagse burgemeester Havermans daar niet voor te porren was, viel dat plannetje in duigen. Overigens voelde ook Sparta zich erdoor be nadeeld, omdat trainer Barry Hug hes het belang van een thuiswed strijd in deze fase te groot vond. De Britse trainer vond het gelijk aan zijn zijde, nadat scheidsrechter Bep Thomas gisteren affloot bij een 2-0 voorsprong van zijn ploeg. ,,We hebben weer aansluiting bij de subtop", stelde Hughes opge lucht vast. „Het enige probleem waarmee ik nu nog zit opgescheept is: hoe houd ik de stemming erin. In het begin van het seizoen kon ik nauwelijks een elftal op de been brengen, nu moet ik kiezen uit zes tien volwaardige krachten". Hughes zette Juul Ellerman. Jan Olde Riekerink en zelfs Piet Wijn berg op de bank, omdat uit een aantal oefenwedstrijden op sneeuw en kunstgras de huidige équipe als de beste tevoorschijn kwam. De met een Gullit-kapsel uitgedoste Andro Knel (19 jaar) de buteerde zeer verdienstelijk op de linksachter-positie en de lange Piet de Kant kreeg de voorkeur boven Wijnberg om de kopsterke Remco Boere het leven zuur te maken. Wel doelman had schuld beide treffers. De Spartanen, die in het eerste half uur werden wegge tikt, kwamen pas in de wedstrijd gen maanden stilstand weer vier weken in training is en negen kilo kwijtraakte, vond het nog niet ver antwoord om vanaf de aftrap toen Stam een houdbaar afstands- te doen. „Ik heb pas twee oefenpar- schot van Ridderhof in eigen doel sloeg en een kwartier na rust ver loor de ongelukkige keeper een luchtduel van Lengkeek. „Ik vond overtreding van Leng- tijtjes in de benen en ben door stij ve spieren nog blessuregevoelig. Ik wil niet te hard van stapel lopen", meent Ling, die een kwaaie Boere (vingertje omhoog naar de dug- keek", zei Den Haag-trainer Pim out) verving, maar tegen debutant van de Meent, „maar dat neemt Knel ook al geen potten kon bre- niet weg dat René die bal had MARSEILLE (AFP) - Na de dub belslag kwam tegenslag voor Ro bert Millar. Een dag nadat hij op de Mont Faron bij Toulon de eerste etappe én de leiderstrui van de Ronde van de Middellandse Zee nverde. verspeelde hij gisteren het algemeen De Schot bevond zich niet in de eerste rijen van het peloton toen in de slotkilometers van de 115 kilo meter lange rit van Hyères naar Marseille een groep van veertien renners losraakte. Millar finishte in het peloton met twintig seconden achterstand. De successen van de ploeg van Peter Post duurden ech ter onverminderd voort. Eddy Planckaert sprintte naar de over winning in de tweede etappe. Ene van Lancker nam de leiderstrui van Millar over. De ploeg van Peter Post en de Italiaanse formatie rond Francesco Moser controleerden de tweede etappe. Geen enkele ontsnapping was mogelijk. De afscheiding werd ingeleid door een lekke band van de Zwitser Tony Rominger, ploeg genoot van Moser. De hele ploeg wachtte op de nummer drie van de algemene rangschikking. Vooraan werd direct hard gedemarreerd Veertien renners, hoofdzakelijk Belgen en Nederlanders, kwamen voorop, Planckaert won de sprint Patrick Sjöberg vliegt stijlvol LEIDEN (GPD) - „Een donderslag bij heldere hemel", noemt voorzit ter Wim de Beer van de KNAU het plotselinge vertrek van Arie Kauff man. De technisch coördinator van de atletiekunie is gezwicht voor een 'hele aantrekkelijke aanbie ding' van de Rijksuniversiteit van Utrecht en zal zijn huidige werkge ver al na ruim een half jaar de rug toekeren. Kauffman werd halverwege het vorige jaar benoemd tot opvolger van Herman Buuts en de voormali ge beroepsmilitair werd daarmee verkozen boven atletiekdeskundi- ge Wil Westphal en Wim Verhoorn, de bondscoach van de wegatleten. De KNAU liet de keus op de mili taire sportcoördinator vallen om dat zij het als een voordeel be schouwde dat hij over een 'onbe zoedeld atletiekverleden' beschik te. Maar inmiddels kan de Atle tiekunie dus al weer op zoek naar een opvolger van Kauffman. die zijn overeenkomst per 15 mei heeft opgezegd om vervolgens als sport coördinator van de Utrechtse uni versiteit te gaan optreden. „Daar mee heeft hij ons in een bijzonder onplezierige situatie gebracht", meldt KNAU-voorzitter De Beer. „Uiteraard moeten wij de beslis sing van Kauffman respecteren, want zijn nieuwe baan schijnt een behoorlijke positieverbetering te betekenen. Bovendien is hij niet zelf op zoek gegaan naar een ande re betrekking, maar is hij benaderd door de universiteit van Utrecht". Kauffman zelf zegt dat zijn be slissing om van werkkring te wijzi gen 'best moeilijk' is geweest. „Ik had namelijk net het gevoel dat het lekker ging draaien en dat ik bin nen het wereldje een aantal men sen aan mij had weten te binden. Mijn beslissing om toch vroegtij dig op te stappen is voortgekomen uit puur egoisme. Maar topsport is nu eenmaal egoïstisch, dat heb ik in die korte tijd wel geleerd". Over de opvolging van Kauff man, die nog wel de nationale se lectie tijdens de grote indoortoer- nooien (het EK in Lievin en het WK in Indianapolis) zal begelei den, is nog niets bekend. De Beer zegt weinig te voelen voor een nieuwe open sollicitatieprocdure. „We zullen waarschijnlijk zelf op zoek gaan naar een opvolger", al dus de bondsvoorzitter, „maar het is natuurlijk kort dag, want Kauff man is over drie maanden al ver dwenen. Als zijn definitieve opvol ger half mei nog niet bekend is, zullen we een tijdelijke opvolger benoemen. In elk geval zullen we de huidige functie van technisch coördinator overeind houden en niet, zoals na het vertrek van Buuts. de taken voor een tijdje ver delen". MOSKOU (ANP) - De Rus Igor Lo- tarjev is zaterdag in Moskou de nieuwe wereldrecordhouder 1000 meter hardlopen op de overdekte baan geworden. Lotarjev liep de kilometer in 2 minuten en 18,00 se conden. Het oude wereldrecord stond sedert 19 maart 1983 met 2.18.58 op naam Sebastian Coe. De Brit leverde die prestatie destijds in Oslo. Afgelopen zondag deed Rob Druppers in de Haagse Houtrus- thal een vergeefse aanval op het re cord van Coe. De Utrechter bleef met 2.18,73 slechts 0,15 seconden verwijderd van de prestatie van de Engelsman. De Bulgaarse Jordanka Donko- va heeft zaterdag in Sofia het we reldrecord op de 60 meter horden op indoorbanen verbeterd en ge bracht op 7,74 seconden. De Euro pese kampioene en wereldrecord- houdster op de 100 meter horden (12,26) was 0,01 seconde sneller dan de oude wereldrecordhoud ster, Bettine Jahn (OD1), die op 5 maart 1983 in Boedapest 7,75 se conden liep. De Amerikaanse sprinter Lee McRae heeft bij de atletiek-ont- moeting in East Rutherford ander maal zijn kandidatuur gesteld voor de wereldtitel op de kortste af stand, die over drie weken in hel Hoosier Dome in Indianapolis op het spel staat. McRae was op de 55 meter ook in gezelschap van de su- peratleten Carl Lewis en Ben Johnson, vorig seizoen de snelste op de 100 meter en sinds vorige maand wereldrecordhouder op de 60 meter, ongenaakbaar. Hij lan ceerde zichzelf uit de startblokken en was niet meer in te halen door de Canadees Johnson, al was het verschil op de streep (6,04 tegen 6,05) minimaal. Lewis, wiens eerste confrontatie dit was met Johnson dit seizoen, finishte in 6,09. Wie in Indianapolis hordenloper Greg Foster van de titel af moet houden, is opnieuw een moeilijker vraag geworden. Foster won, voor de zoveelse keer dit indoor-sei- zoen, nu de 55 meter in 7,01. Op de mijl had de Ierse specialist Ea- monn Coghlan met 3.56,83 weer eens succes. Dat kon tot grote te leurstelling van de toeschouwers niet worden gezegd van de hoog springer Patrick Sjoberg. De Zweedse attractie op dit onderdeel haalde slechts een voor zijn doen schamele hoogte van 2,23 meter en werd daarmee vierde. Jimmy Ho- ward had aan 2,27 genoeg voor de zege. De Canadese sprinter Ben Johnson heeft bij atletiekwedstrij den in Hamilton, in de staat Onta rio, de 50 meter gewonnen in 5,65 seconden. Hij de bleef de Ameri kaan Thomas Jefferson bijna 0,2 seconde voor. Zijn landgenoot Mark McCoy was de snelste op de 50 meter horden. Hij finishte na 6,43 seconden. Bij de vrouwen was op dit onderdeel zevenkampster Jacky Joyner de beste: 6.91. De Europese marathonkam pioene Rosa Mota heeft een stra- tenloop over tien kilometer in Oh- me gewonnen. De Portugese atle te, die met 2.23.39 de derde snelste vrouw is op de marathon, had geen tegenstand van betekenis. Ze liep al na de start weg bij de concurren tie. De Japanse Misako Fuji kwam als tweede over de streep op meer dan vier minuten van de winnares, die in 31.35 finishte. De Amerikaanse snelwande laar Tim Lewis heeft bij de invita tiewedstrijden in East Rutherford de beste wereldtijd op de 1500 me ter gebracht op 5 minuten en 7,17 seconden. Lewis verbeterde het of ficieuze record op deze incourante afstand met ruim vijftien secon den. De Oostenrijker Martin Topo- rek was sinds januari 1983 s'we- relds snelste wandelaar op de 1500 meter. Hij liep destijds in Wenen 5.22,70. De zesde Grote Prijs van Morve- dre bij Valencia werd zaterdag ge wonnen door de Franse wielrenner Roland Leclercq. De ploeggenoot van Matthieu Hermans nam in .de slotkilometers, met de beklimming van de Col de Jardi. een halve mi nuut voorsprong op de Ier Stephen Roche en de Spanjaard Pedro Del- gado. In de sprint voor de vierde plaats werd Hermans verslagen door de Westduitser Peter Hilse. De 7e Trofeo Puig, een wegwed strijd over 164 kilometer met start en finish in Benidorm, werd zon dag gewonnen door Pello Ruiz-Ca- bestany. De talentvolle Bask was de snelste van een kopgroep van negen renners, waarin ook de bei de Spanjaarden uit de ploeg van Jan Gisbers, Pedro Delgado en Jo se Luis Laguia, reden. Matthieu Hermans won met een achterstand van ruim een minuut de sprint van het peioton. Op de smalle kronkelige wegen rond de Spaanse toeristenplaats deden zich verschillende valpartij en voor. De Fransman Pascal Ju les, onlangs etappewinnaar in de Ruta del Sol, liep een hoofdwond op. De Belg Wim Arras, sprinter van Jan Gisbers, klaagde over een polsblessure en kan niet deelne men aan de Ronde van Valencia, die vandaag begint. Tour de Fran- ce-winnaar Greg Le Mond ver scheen niet aan de start. Aad de Mos ging weer een beetje hoger op de schouders in Meche len, want KV bracht het verschil met Anderlecht terug tot twee pun ten. Het Brusselse Racing Jet werd met 2-0 verslagen. De twintigste speeldag in de Belgische competi tie was een zwarte voor Brussel. De stedelijke derby Anderlecht- RWDM betekende pover voetbal met een al even armoedige resul taat resultaat van 1-1 Ook Beve- ren, dat Kortrijk met 2-1 versloeg, kwam een puntje naderbij en zag het verschil tot drieslinken. Scheidsrechter Goethals keurde bij Anderlecht-RWDM drie doel punten af. Het openingsdoelpunt van Lozano op een doorkopbal van Krncevic was wel geldig. Lozano raakte er zódanig bij geblesseerd, dat hij vervangen moest worden RWDM speelde onbevangen en verdiende in de 53e minuut de ge lijkmaker volkomen. Kobla was de maker. Het KV Mechelen van trainer De Mos bleef op het spoor van de landstitel door een gedegen over winning op Racing Jet. Clijsters kopte in de 1 le minuut voor de eer ste Heef raak. Martens maakte in de 75e minuut 2-0 uit een straf schop. Demeij raakte de paal van Mechelen. PSV-er Van Rooy blonk weer uit voor Antwerp tegen Beerschot. De huurling schoot in de 17e minuut een vrije trap hard in. Doelman Kerremans keerde het schot, de bal sprong van zijn lichaam naar Cnops, die vervolgens een simpele kans had. Een minuut later werd het gelijk door een kopbal van oud international Wellens. Bij 1-1 bleef het. Rode-lantaarndrager Berchem Sport zorgde voor de verrassing van de dag door Standard Luik met 1-0 te verslaan. De Tunesier Abdelli werd matchwinner. Inter nationaal scheidsrechter Ponnet nam omstreden beslissingen in de wedstrijd AA Gent-Seraing (2-2). Eerst gaf hij Seraing een straf schop voor hands, hetgeen voor ie dereen werd aangevochten. Dar- denne benutte de buitenkans om het gelijkspel binnen te halen. En kele minuten later kreeg de Zai- rees N'Gapy de rode kaart voor een overtreding tegen De Wolf. Ook die beslissing werd als buitengewoon streng ervaren. Engeland Met een hattrick van Ian Rush te gen Leicester City werd Liverpool zaterdag de grote winnaar van de 27e speeldag in de Engelse compe titie. De titelverdediger behaalde als enige ploeg van de top-vier de volle winst. Stadgenoot Everton kwam moeizaam tot 1-1 bij Oxford. Arsenal deed het bij Sheffield Wednesday niet beter of slechter Nottingham Forest hield gelijke tred tegen West Ham United. Liverpool kwam op de derde plaats. Nog één misstap van de lei ders en de landskampioen kan hen te pakken nemen. Met drie treffers bracht Rush zijn totaal van dit sei zoen op dertig. Smith scoorde tweemaal tegen in een enerveren de wedstrijd met een eindstand van 4-3. Arsenal had een perfecte start bij Sheffield Wednesday. Quinn scoorde al in de negende minuut. De defensie, in 26 voorgaande wed strijden slechts vijftien keer gepas seerd, kon deze voorsprong niet vasthouden. In de 52e minuut werd het gelijk door Chamberlain. Glenn Hoddle blonk weer eens uit voor Tottenham, dat uitzicht op de titel hield. Tegen Southampton verzond de middenvelder fluwelen passes, waaruit Gough en Hodge scoorden: 2-0. LISSABON (Reuter) - Een briljant moment van Alessandro Altobelli heeft het Italiaanse voetbal-elftal de vierde zege bezorgd in kwalificatie- groep twee voor de eindronde van het toernooi om het Europees kam pioenschap. In Lissabon scoorde de veteraan zaterdag tegen het verzwak te Portugal als enige, nadat hij was ontsnapt aan z(jn bewaker Dito. Alto belli, bijgenaamd II Spillo (de speld), maakte het doelpunt op aangeven van de opgekomen vleugelverdediger Bergomi. Alle Portugezen, inclu sief doelman Jesus, bleven staan voor buitenspel. De plotseling opgedo ken Altobelli trok zich daar niets van aan, ving de bal keurig op en doel puntte met de linkervoet. Portugal, dat onlangs België met 1-0 versloeg in een vriendschappelijk duel, trok 30.000 toeschouwers voor de wedstrijd tegen de oud-wereld kampioen. Het publiek toonde toch nog enige sympathie voor het team. dat feitelijk uit een B-selectie was samengesteld. De spelers, die in juni de eindronde van de wereldtitelstrijd in Mexico meemaakten, zijn immers nog steeds geschorst wegens een ruzie over geld met het bestuur van de voetbalbond. Portugal putte moed en hoop uit de zege op de Belgen Tegen Italië, dat ook met een nieuwe generatie spelers het geliefde verde digende spel hanteerde, deed Portugal zijn best de toeschouwers aan zich te binden. In de beginfase moest de Portugese defensie even wennen aan de slu we tactiek van de Italianen. Een uitval in de vijfde minuut leverde een vrije trap op voor Italië. Donadoni bediende Altobelli, die de bal op de lat kopte. Maar vervolgens was Portugal constant in de aanval. Na een kwar tier schoot de alleen voor doelman Zenga staande Jaime op de paal. Ma nuel Fernandes maakte na een half uur een doelpunt, dat wegens buiten spel werd afgekeurd door de Franse arbiter Vautrot. De tweede helft leverde het zelfde spelbeeld op, maar dan in verhevig de mate: voortdurend een eenrichtingverkeer, waarbij de Italiaanse ver dediging zich van alle bekende vertragingstactieken bediende. Portugal miste duidelijk de scherpte van Gomes en Futre, die tot de geschorste internationals behoren. In de 69ste minuut staken alle Portugezen de armen in de lucht, toen Fernandes in het zestien-metergebied onderuit werd gehaald. Het leek overduidelijk: er moest een strafschop worden gegeven aan Portugal. Maar Vautrot wilde daarvan niets weten. De Por tugezen volhardden in hun spel zonder nog echt gevaarlijk te worden. Zy krijgen 29 maart de kans zich te herstellen, als het puntioze Malta op bezoek komt. Italië speelt pas eind mei. Het reist dan naar Zweden, dat de tweede plaats bezet met vijf punten uit drie wedstrijden.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 12