PORT Dak stort neer op Hein Vergeer Aiax vat kou in De Koel Hughes en huize Flodder Ordinaire ruzie op Thialf MAANDAG 16 FEBRUARI 1987 PAGINA 11 Van Helden opzichtig' Drama rond wereldkampioen Weer opvallende rol van VW m De selectie van Gemser BIJLAGE LEIDSCH DAGBLAD ROTTERDAM (GPD) - Een dag voor de competitie wedstrijd tussen Sparta en FC Den Haag hebben onbekenden het woonhuis van Barry Hughes in Heemstede beklad. De trainer Dan de Rotterdamse club was op het moment dat de met een spuitbus uitgeruste pui-vervuilers hun werk deden thuis, maar heeft niets van het voorval gemerkt. Vorige week maandag was Hughes al telefonisch gewaarschuwd door "iemand uit Den Haag. die wist te vertellen dat er iets te gebeuren stond". De Brit waarschuwde daarop de politie, die vanaf vrijdag het huis van de trainer in de gaten hield. "Het moet rond zevenen gebeurd zijn", denkt Hug hes. "Agenten in burger waren net vertrokken en zouden later op de avond terugkomen". Op de voor- en zijpui van de woning en de stoep is met verf in de clubkleuren geel en groen van FC Den Haag het woord 'Den Haag' ie lezen. "Het lijkt het huis van de familie Flodder wel", zegt Hughes, die het incident overigens vrij serieus opneemt. "Nu blijven die gasten nog buiten de deur, maar zo da delijk komen ze ook naar binnen. Het is geen pretje dat de politie je huis in de gaten moet houden. Mijn kinderen durfden vannacht nauwelijks nog naar bed te gaan". Hughes overweegt de rekening van de opknap beurt naar het bestuur van FC Den Haag te sturen, maar verwacht niet dat de kosten ook zullen wor den vergoed. Stoop (de voorzitter van FC Den Haag) vindt nu eenmaal alles normaal wat de aan hangers van zijn club uitrichten. Het wordt een keer tijd dal hij dit soort zaken scherp veroordeeld. In plaats daarvan lijkt Stoop de vandalen te steu nen", aldus Hughes, die het betreurt dat zijn her dershond niet in actie kon komen op het moment dat de bekladders aan het werk waren. "Ik ben met die hond op cursussen geweest, hij is afgericht tot en met, ik heb videobanden over het omgaan met waakhonden. Maar uitgerekend zaterdagavond zat hij in zijn hok". HEERENVEEN (GPD) - Het fan tastische schaatsfeest in Heeren veen is gistermiddag geëindigd in een ordinaire ruzie tussen de gastheren. De directie van Thialf gaf de KNSB en het organisatie comité er de schuld van dat za terdagmorgen vijfhonderd men sen niet konden worden toegela ten tot het Friese ijspaleis. Vol gens ijsbaandirecteur Jaap van der Zwan waren er veel te veel kaarten aan de man gebracht. Een beschuldiging, die bij de twee instanties volledig in het verkeerde keelgat schoot. KNSB-voorzitter David Meij er: "Thialf stelde een halfjaar ge leden voor om 20.000 kaarten in omloop te brengen. Dat vonden wij veel te veel. We hebben dat aantal zelf teruggebracht tot iets meer dan 16.000. Het getuigt van weinig niveau om op deze goed kope manier de bal terug te spe len naar het organisatie-comité. Het ontbreekt de Thialf-directie zelf aan professioneel manage ment. De problemen ontstonden za terdag ruim een uur voordat het WK van start zou gaan. Een me nigte van 500 mensen, die in het bezit waren van een kaartje voor de staantribunes, kon toen niet meer worden toegelaten tot het inmiddels volgepakte stadion. Onder hen waren er die zich voor 200 gulden een weekend-arran gement hotel plus toegangsbe wijs) hadden aangeschaft. Met scheldkannonades en boze kreten ("Stelletje oplichters, jullie heb ben te veel kaarten verkocht", "We zijn belazerd") gaf de meute uiting aan haar teleurstelling en bovenal boosheid. De situatie dreigde zelfs even uit de hand te lopen, toen sommi gen verspreid liggend bouwma teriaal bijeen graaiden, waar mee men zich een toegang tot het stadion wilden verschaffen. In derhaast opgeroepen politie en een handjevol suppoosten wisten een gooi- en smijtpartij met moei te te voorkomen. Een deel van de wachtende mensen kreeg nog een plaats toegewezen op het looppad achter de baan-afscheiding. Maar dit wekte weer de wrevel van persfotografen, omdat zij be lemmerd werden in hun werk zaamheden. Voor de mensen die met veel moeite een plaatsje hadden we ten te veroveren bovenaan de staantribunes was het eveneens behelpen. Zij stonden daar op el kaar gepakt als kippen in een legbatterij. Daardoor was het uitzicht meestal beperkt tot een nek of rug. Met een beetje geluk kon men soms een glimp opvan gen van een voorbijflitsende schaatser. Ander probleem was het doen van een kleine of grote boodschap, omdat men zich haast met geen mogelijkheid kon loswurmen uit de menigte om het toilet met een bezoek te vereren. Een plastic zak bood vaak uit komst. Op de tweede dag was er iets meer ruimte, omdat de organisa tie in de nacht van zaterdag op zondag noodtribunes had laten bouwen. HEEREN VEEN (GPD) - Hans van Helden is berucht en beroemd om zijn uitspraken en fratsen. Tijdens het eerste indoor-WK zorgde de Nederlandse Fransman andermaal voor een spraakmakande scène door op de 500 meter te starten in een opzichtig paars schaatspak, met daarop in grote letters de naam 'Bioform'. Reclame dus. En dat nu is alleen toegestaan op trainingspakken. Scheidsrechter Jan Charisius had Van Helden kunnen diskwalifice ren. omdat hij tegen de regels han delde, maar dat gebeurde niet. Van Helden moest wel op de vijf kilo meter een ander pak aantrekken. "Ik had dat pak met die reclame aan, omdat dat nu eenmaal mijn snelste wedstrijdkleding is", zei Van Helden, die zich niet kwalifi ceerde voor de tien kilometer, later schijnheilig. Jan Charisius'was gistermiddag aanmerkelijk minder mild ge stemd ten opzichte van de Japan ner Toru Aoyanagi. De 18-jarige scholier, die op weg was naar de vijfde plaats in het eindklasse ment, werd gediskwalificeerd, om dat hij geen voorrang verleende aan Viktor Sjasjerin. HEERENVEEN (GPD) - Het liefst was Hein Vergeer onder de ijsvloer van Thialf ge vlucht. Het ijs dat hij zaterdag na een dramatische 5000 meter vervloekte net als scheids rechter Jan Charisius. "Een schandaal dat er niet eerder werd gedweild. Het heeft me mijn wereldtitel gekost", raasde Vergeer geëmotioneerd en net zo onbezonnen als hij zichzelf daarvoor in de vernieling had gejaagd. De afgezette wereldkampioen viel hard en erg diep. Het van enthousiasme buiten zinnen geraakte schaatsvolk, dat als haringen in een ton was samengeperst, smulde van supertijden, maar onthaalde de ontredderde Ver geer gisteren tijdens zijn slotoptreden op gefluit. "Ik kon me niet meer opladen, dit jaar is in duigen gevallen", treurde de grote verliezer. i gedesillusioneerd op een bankje i Een jaar terug was Inzeil een adembenemend feest voor hem ge weest. Hij stond in het middelpunt van een WK met een nimmer ver toond niveau. De schaatssport is echter al weer in een ander tijd perk beland, dankzij het dak boven Thialf. De Friese wonderhaan eta leerde haar ongekende mogelijk- bombardeerde zichzelf VENLO (GPD) - Dat VW een hartig woordje mee spreekt als het gaat om' de verdeling van de prijzen in de eredivisie is inmiddels duidelijk. Na eerst Feyenoord en, in mindere mate, PSV het leven zuur te hebben gemaakt in De Koel, was lijstaanvoerder Ajax gisteren hetzelfde lot beschoren. Met het gemak, waarmee Feyenoord eerder dit seizoen werd ingepakt, kreeg Ajax in Venlo een pak slaag: 3-0. Een uitslag, weliswaar ietwat geflatteerd, desondanks duide lijk genoeg om een.beeld te geven van de krachtsverhou ding tussen de Noordlimburgse middenmoter en de ploeg die hard op weg schijnt naar de Europese subtop. In dat streven werd de titelpreten- dent in De Koel echter een flink stuk achteruit geworpen. Tech nisch directeur Johan Cruijff was de eerste die bereid was dat toe te geven. "Ik dacht dat Ajax onder hand wel zover zou zijn. dat ik lek ker onderuit kon gaan zitten in de dug-out, maar niets is minder waar. Ik heb de hele wedstrijd zit ten schreeuwen, maar het leek-wel of de spelers watjes in hun oren hadden. We zijn weer terug op het niveau van verleden jaar. Toen maakten we dezelfde fouten als Coach Malmö niet echt veel wijzer VENLO (GPD) Hoeveel wijzer Roy Hodgson, de coach van Mal mö FF, van de wedstrijd tussen VW en Ajax echt is geworden, daarop bleef de Brit het ant woord schuldig. De trainer van de Zweedse Europa Cup-tegen- stander van Ajax was blij dat de ontmoeting, gezien de om standigheden, doorging. „En", voegde hij er aan toe „VVV heeft in elk geval bewezen dat Ajax niet onverslaanbaar is". Hodg son voegde eraan toe dat zijn. ploeg zeker niet zo avontuurlijk speelt als Ajax en doelde daar mee op de risico's die de équipe van Johan Cruijff in De Koel „Gezien de weersomstandig heden werd er zeer acceptabel voetbal gespeeld"? aldus de Malmö-eoach. „En ofschoon de organisatie bij Ajax te wensen overliet, heb ik spelers aan het werk gezien die grote indivi duele klasse in huis hebben. Om echter een juist beeld van onze tegenstander te krijgen, zal ik Ajax vaker aan het werk moe ten zien. We zullen ons zo pro fessioneel mogelijk op de kwartfinales voorbereiden". Jan Reker luisterde naar het be toog van Cruijff met een glimlach van oor tot oor in de wetenschap dat hij deze keer geen kilometers lange voettocht tegenover de stunt van zijn spelers moest stellen. Zelfs de premie van 7500 gulden, door een nieuwe sponsor bij winst op Ajax in het voorzicht gesteld, had volgens hem niet bijgedragen tot de extra motivatie waarover zijn groep beschikte. "Voor de mo tivatie was dat geld niet nodig", vond Reker. „Het feit dat je tegen Ajax mag spelen, moet voldoende zijn. Vandaar ook dat die extra toe lage ter beschikking van een goed doel wordt gesteld. Voor de winst op Ajax krijgen we dus gewoon on- VVV-verdediger Frank Nijssen pareert Frank RijkaardAjax viel c i verloor. zoeken in de abominabele weers omstandigheden. Door de aanhou dende sneeuwval en het spekglad de veld werd elke combinatie een loterij en naarmate het duel derde, bleek VW de meest gunsti ge loten te bezitten. "Ik kan de standigheden niet als oorzaak dragen, want de eerste twintig WÊÊ&Hl nuten hadden we wel het beste zeshonderd piek overwinnings- het spel", aldus Cruijff. "In die fase premie". hadden we moeten scoren en de Motivatie was het kernwoord in wedstrijd beslissen", het betoog van de beide coaches. Mogelijkheden daartoe waren er VW klaarde het karwei dank zij voor Witschge en Bosman. Toen zij die extra motivatie: Johan Cruijff echter verstek lieten gaan en na vond dat "Ajax verloor omdat het verloop van tijd ook nog bleek dat ?r-gemotiveerd was. De spelers het combinatievoetbal van Ajax te wilden te veel. terwijl ik erop ha merde dat ze minder moesten doen. Iedereen rende maar naar voren als een kip zonder kop. Als de VW-defensie een bal wegkopte was ik zes spelers kwijt. De organi satie was volledig zoek". Cruijff weigerde dan ook de oor zaak van het falen van zijn team te veel van toeval afhankelijk stond voor Cruijff de afloop vast De rationele speelwijze van VW zou vruchten afwerpen. John Lam- mers loste een waarschuwings schot en toen de lijstaanvoerder daar de ogen voor sloot, betekende dat de tweede nederlaag in deze competitie. Stan Valckx schoot halverwege de eerste helft raak uit een rebound. Na rust werd het kar wei door Jos Luhukay en Remy Reijnierse (vanaf de penaltystip) afgerond. "Wij hebben ons het best aan de weersomstandigheden aangepast", vond Jan Reker. "Bovendien had den we het geluk dat we meteen uit de eerste serieuze aanval konden scoren. Ajax zocht het heil in korte combinaties; ik had mijn spelers op het hart gedrukt het korte spel zoveel mogelijk te vermijden. De sneeuw liet geen ruimte voor com binaties". VW voldeed gediscipli neerd aan het verzoek van Reker en hanteerde de lange pass vanuit een gegroepeerde defensie. Met na me Reijnierse en Edwin van Berge Henegouwen wisten bij herhaling de snelle spitsen Lammers en Ver beek te bereiken. En dat op mo menten dat de Ajax-verdedigers hun aandacht gericht hadden op offensieve bezigheden. Activiteiten, die uiteindelijk niet verder reikten dan de handen van VW-doelman John Roox of tegen de onderkant van de lat, zoals een schot van Frank Rijkaard. Zelfs de noodgreep van Cruijff - Boeve en Scholten voor Witschge en Bos man - kon het tij niet meer keren. Op dezelfde manier waarop voor- stopper Bert Verhagen John Bos man aan banden legde, werd ook Arnold Scholten veroordeeld tot een figurantenrol. De huurling van PSV bewees zijn eigenaar aldus de grootste dienst in De Koel, want de nederlaag van Ajax werd vooral ook in Eindhoven in dank afgeno men. "Ik wil niemand apart noemen", zei Jan Reker. "want we hebben als team een uitstekende prestatie geleverd. De spelers zijn bereid voor elkaar te werken niet alleen als het goed gaat. Men herstelt fou ten van elkaar en dan ben je goed bezig. Tegen Ajax hebben we wei nig fouten gemaakt, in elk geval minder dan onze tegenstander". tot het nieuwe Mekka van de schaatssport. In alle opzichten werd het bruisende WK van 1986 glansrijk overtroffen, alleen Ver geer beleefde het zwartste week einde in zijn loopbaan. Hoe kon hij zo gruwelijk de pot- tebak ingaan, om zijn eigen uit drukking aan te halen? "Voor dit weekeinde voelde ik me beresterk, reed een goeie 500 meter en dacht, nu gaat het gebeuren. Tot aan die laatste drie rondjes... Toen knapte er iets en was het afgelopen". Vergeer struikelde in die laatste omloop van de 5000 meter bijna over zijn eigen benen en bereikte als een stuk aangeschoten wild de eindstreep. Eenmaal weer tot spre ken in staat leegde hij zijn gal over Jan Charisius. De Friese scheids rechter, die in 1980 Hilbert van der Duim op een pas gedweild baantje trakteerde, tot grote ergernis van de buitenlandse rivalen, weigerde het ijs eerder dan na vijf ritten te laten verzorgen. De ijsvloer ver slechterde inderdaad, maar niet zo ernstig als Vergeer deed voorko men, want anderen konden nog wel zeer behoorlijk uit de voeten, "Flauwekul, Vergeer moet niet zeuren", vond Charisius dan ook. Vergeer had een dag later spijt: "Ik heb domme dingen geroepen. Als de sporter die niet tegen zijn ver lies kan. Ik hield te weinig reke ning met de omstandigheden. Leo Visser had 6.47 gereden en ik wilde ontzettend graag onder die tijd ko men. Ik richtte me op 6.45 en sloeg de adviezen van Henk Gemser in de wind, omdat ik zo eigenwijs was als de pest". Domme race Liet Vergeer bij het EK in Trond- heim zijn hoofd ook al op hol bren gen door zijn ijzersterke plaatsge noot - toen in een direct duel -. het wereldrecord van Visser en de te genstand van Karlstad verleidden hem tot een domme race. Terwijl hij altijd rustig en behoedzaam moet beginnen, groef Vergeer met een moordend aanvangstempo zijn eigen graf. Zijn spieren kunnen dat nu eenmaal niet verwerken en de gevolgen waren, na een doorkomst van 4.04,71 op drie kilometer (snel ler dan het Nederlands record op die afstand), desastreus. Henk Gemser stond met ge kromde tenen bij deze kamikaze actie. De bondscoach noemde Ver geer eens de gemakkelijkst te coa chen schaatser met wie hij ooit te maken had en moest nu vaststellen dat hij de greep op hem kwijt was. "Hein heeft zich niets van mijn raadgevingen aangetrokken. Na tuurlijk moet je als een roofdier op een tak gaan zitten, maar pas gaan springen als de prooi er onder zit. Vergeer was veel te overmoedig. Ik probeer hem daar altijd van af te houden, maar mischien hebben an deren zijn begeleiding overgeno men", sprak Gemser geërgerd. De naam van Ted Troost kwam niet over zijn lippen, maar dat de invloed van de haptonoom op Ver geer een doorn in Gemsers oog is, mag duidelijk zijn. Vergeer zocht steun bij Troost nadat hij in de cember een fikse buiteling had ge maakt. Het contact was vrij inten sief en onopgemerkt woonde Troost het EK bij. Ook in Heeren veen zat hij op de tribune, dit keer op uitnodiging van Vergeer. Troost: "Mijn invloed op Vergeer is moeilijk onder woorden te bren gen. Het komt er op neer dat ik meehelp dat hij onder alle omstan digheden zijn zelfstandigheid be houdt en niet kapot gaat. Met het schaatsen en de schema's bemoei ik me totaal niet. Dat is de taak van Gemser. Pas nu het niet goed gaat heeft die contact met me gezocht. We hebben onlangs twee gesprek ken gehad. Die waren niet erg ge slaagd". Bang Gemser was bang dat Vergeer de dupe zou worden van de dubbele begeleiding, de afgang in Heeren veen heeft die vrees versterkt. "Als het beter is voor Hein, gaat Troost onmiddellijk in zijn mandje. Maar mijn vriendschap met hem blijft bestaan", verzekerde de hapto noom, voor wie het falen van Ver geer als een verrassing kwam. "De tweede dag reed Hein in een dwangbuis, iedereen bekeek hem ineens met andere ogen. Ik ben heel benieuwd hoe hij hier weer uit zal komen". Vergeer: "Ik heb een mentale op doffer gehad van hier tot ginder, maar kon me tenminste nog op de 1500 plaatsen voor de Olympische Spelen. De Russen hebben een fantastisch jaar gehad en bezitten een superkampioen. Daar kon ik niet aan tippen. Ik'moet nu naar het volgend seizoen kijken. Er wacht een lange zomer hard trai nen, want ik moet mijn niveau op krikken. Er is voor Calgary nog veel te doen". HEERENVEEN (ANP) - Henk Gemser maakte gisteren al zijn kandidaten voor het Olympische schaatstoernooi bekend. Dat is een eigen initiatief van de schaats coach. Als het aan Gemser ligt, wordt hij door tenminste vier rij ders naar Calgary vergezeld. Door deze vlotte selectie - een jaar voor datum - wil de bonds coach onnodige druk op de rijders gedurende het zomerseizen voor komen. Op de lange afstanden heeft Gemser Leo Visser en Gerard Kemkers gekozen. De in Heeren veen als wereldkampioen ont troonde Hein Vergeer is kandidaat gesteld voor de 500, 1000 en 1500 meter. Vergeer voldeed drie weken geleden op de vijf kilometer aan de eisen, die het Nederlands Olym pisch Comité voor uitzending stelt. Zaterdag finishte hij in de Thialf- hal op die afstand als achttiende. Bij de vrouwen hebben Yvonne van Gennip, Marieke Stam en Pe tra Moolhuizen aan de eisen van het NOC (bij een groot toernooi een plaats bij de eerste acht op een afstand) voldaan. Bij de mannen zijn dat naast Visser, Kemkers en Vergeer de sprinter Geert Kuiper De KNSB steunt Gemser. Het woord is nu aan het NOC.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 11