Bewoners Vlek 15 Stevenshof zijn problemen meer dan beu Internationale studentenclub na jaren zijn balans gevonden Dienstverlening geeïst wegens fraude LEIDSCH DAGBLAD: Afspraken geschonden en communicatiestoornissen Dienstverlening opgelegd aan verdachte ontucht ZATERDAG 14 FEBRUARI 1987 LEIDEN - Er mankeert nog steeds veel aan de opleve ring van woningen in het deelplan Vlek 15 in de wijk Stevenshof. Hoewel het licht begint te dagen aan de horizon, zijn bewoners on tevreden over een groot aantal zaken: beloften zijn niet nagekomen, de wonin gen zijn niet volgens afspra ken opgeleverd en er is sprake van talrijke commu nicatiestoornissen. door Henk van der Post Bovendien moesten enige mensen hun verhuizing verschillende ke ren uitstellen omdat de huizen nog niet klaar waren. Volgens de lezing van bewoners konden anderen daarentegen juist van de ene op de andere dag in de woning. In beide gevallen leidde dat tot problemen. De eerste groep moest in allerijl verhuizers, tapijtleggers en instal lateurs afbellen. In het ander geval stuitte juist de snelheid waarmee de betreffende leveranciers moes ten worden ingeschakeld weer op problemen. De beschuldigende vinger wordt niet alleen geheven in de richting van bouwer Van Wij nen. Harde kritiek is er ook op de Woningbouwvereniging Leiden. Er zijn herhaalde malen afspra ken gemaakt tussen de bij de wo ningbouw in Stevenshof betrok ken partijen. Maar die toezeggin gen zijn volgens de bewonerscom missie van Vlek 15 zo vaak niet na gekomen dat er een sfeer is ont staan van 'eerst zien, dan geloven' zodra er nieuwe afspraken worden gemaakt. J. Beemer, namens de ge meente Leiden inspraakcoördina tor woningbouw in Stevenshof en werkzaam bij de Stichting Welzijn, beaamt dat gevoelen. Problemen Vlek 15 in de Stevenshof. Het is de bedoeling dat er uiteindelijk bij na 400 woningen in dat deelplan verrijzen. Tot nog toe zijn er 115 uit de grond gestampt. Volgens Henk Holswilder (voorzitter), Jaap Hoog- bruin (secretaris), Henk Boeff en Selma van der Velden van de be wonerscommissie Vlek 15 zijn no vember vorig jaar de eerste proble men ontstaan. Bij de oplevering van een aantal woningen werden zeer veel gebre ken vastgesteld. In een geval was volgens een bewoner zelfs sprake van 60 tekortkomingen. Dat was voor de bewonerscommissie aan leiding om een enquete te houden onder de bewoners. Van de 115 be woners leverden er maar liefst 96 een lijst in met daarop gebreken. Volgens Henk Holswilder was de zaak al eerder aangekaart tijdens een bouwvergadering, maar dat leidde niet tot een daadkrachtige aanpak: "Er werden over en weer wat beschuldigingen uitgespro ken, maar door geen van de partij en werd iets ondernomen. De re sultaten van de enquete leidden tot een eisenpakket dat bij de Woning bouwvereniging Leiden, die op dracht heeft gegeven voor de bouw, op tafel werd gelegd". Begin januari had een gesprek plaats met alle betrokken partijen, met uitzondering van bouwer Van Wijnen. "Daaraan hebben we een positief gevoel overgehouden. We hadden echt de indruk dat de ge- consteerde problemen voortva rend zouden worden aangepakt", aldus de bewonerscommissie. Zo zoü de coördinatie in handen van een architect komen. Omdat er in Vlek 15 sprake is van projecten van drie verschillende architectenbu reaus die door één bouwer zijn neergezet, leverde dat bij de coör dinatie problemen op, aldus bewo- Holswilder: "Er leken spijkers met koppen te worden geslagen. Een aantal slecht functionerende onderaannemers werd gewaar schuwd en een van die bedrijven werd later zelfs van de bouw ver wijderd. De klachten zouden wor den ingelopen. Maar het ging uit eindelijk weer net als voorheen: op z'n elf-en-dertigst en de afspraken werden weer niet nagekomen". Een en ander leidde er volgens de bewonerscommissie toe dat de Woningbouwvereniging Leiden op een gegeven moment weigerde nog langer woningen te aanvaar den zolang elders de problemen niet waren verholpen. "Dat bete kende dat goede woningen moes ten wachten tot problemen in an dere huizen waren verholpen. Daardoor werden andere mensen weer de dupe", aldus de leden van de bewonerscommissie. Afspraken De oplevering is inmiddels weer begonnen. Maar die verliep in den beginne met horten en stoten. "Met de Woningbouwvereniging Leiden waren afspraken gemaakt dat mensen vier weken van tevo ren zouden worden gewaarschuwd dat hun woning binnenkort gereed zou komen. Twee weken voor het verkrijgen van de sleutel zou weer een brief volgen. Maar dat ging in het begin mis". Zo werden tegen de afspraken in mensen telefonisch op de hoogte gesteld dat het huis gereed was. "Dat betekende dat de ene bewo ner in het huis kon trekken, terwijl zijn buurman nog van niets wist omdat die telefonisch niet kon worden bereikt". Los daarvan be tekende dat volgens bewoners ook problemen met het inschakelen van allerlei bedrijven voor het leve ren van vloerbedekking of een ver huiswagen. Het niet nakomen van afspraken is niet het enige verwijt van bewo ners aan het adres van de woning bouwvereniging: "De interne orga nisatie klopt niet bij de woning bouwvereniging. Tijdens de bouw waren er verschillende controleurs en wisten medewerkers van de bouwvereniging niet hoe de zaken er voorstonden. Ze wisten van el kaar niet wat ze deden". Kritiek is er ook op de opzichters van de ver eniging. Die zouden te weinig heb ben gelet op tekortkomingen in de woningen in Vlek 15. In de notulen van de bouwverga dering van 21 januari van dit jaar staat te lezen dat er behoefte is om op bestuurlijk niveau goede af spraken te maken. "Dat was al vier of vijf keer eerder gebeurd. Maar steeds ging het weer mis", meent voorzitter Holswilder. Vorige week heeft de bewonerscommissie op nieuw een brief geschreven waarin wordt aangedrongen afspraken te maken over een aantal zaken. Tijdsklem Bijna alle bij de bouw in Vlek 15 betrokken partijen geven toe dat de wijze van overleg niet de schoonheidsprijs verdient. Vol gens J. Beemer van de Stichting Welzijn is er een aantal oorzaken aan te wijzen dat het in Vlek 15 spaak is gelopen. "Er zijn herhaal de malen afspraken gemaakt tus sen de betrokkenen, maar er was klaarblijkelijk altijd wel weer een reden die niet na te komen. Het was ook wat problematisch: het gaat om drie architecten binnen een project. Het is voor de coördi nator een hele klus om met drie ar chitecten te werken. Dat kan extra problemen geven". Beemer vindt dat de bouwer in een tijdsklem heeft moeten werken: "De planning is altijd vastgelegd, maar in Vlek 15 waren de plannen in een krapper schema gegoten dan de meeste andere plannen. Dat houdt in dat werk zaamheden precies op tijd moeten worden uitgevoerd en er met name in de afwerkingsfase nogal wat werkzaamheden moeten worden verricht". Beemer geeft een paar voorbeel den die vertragend hebben ge werkt op de totstandkoming van de woningen: "Er waren moeilijk metselaars te krijgen. Dat is overi gens het afgelopen jaar een alge meen probleem van de bouw ge De huizen aan het Amsterdamse Jofferspad hebben lang op hu jan het standpunt van de woningbouwvereniging dat geen wo :n de wijk gebreken aan woningen niet waren verholpen. i bewoners moeten wachten. Dat was een gevolg tingen zouden worden aanvaard zolang elders weest. Voorts werden er 40 radiato ren gestolen tijdens de bouw en daardoor werd een enkele woning opgeleverd zonder dat daarin alle radiatoren zaten". Daarbij komt volgens Beemer dat de communi catie niet ging zoals het zou moe ten, maar hij wijst daarvoor geen exclusieve schuldige aan. Hij meent dat wat de procedure rond de sleuteluitreiking betreft wel kritiek is te leveren op de Wo ningbouwvereniging Leiden: "Dat mensen die erover klagen dat de vereniging zich niet aan de afspra ken heeft gehouden is terecht. In het begin hebben zich ook proble men voorgedaan die volgens mij te wijten waren aan de per 1 januari 1986 tot stand gekomen Woning bouwvereniging Leiden. Er was sprake van wisselende controle tij dens de bouw. Maar dat is in okto ber verbeterd toen er nieuwe men sen zijn aangenomen". Rust Ook P.W.M. Jansen, hoofd tech nische dienst van Woningbouw vereniging Leiden, geeft toe dat de bouwplannen in Vlek 15 niet even soepel zijn verlopen. "Maar de pro blemen zijn nu bijna verholpen. De oplevering van woningen is weer begonnen". Hij erkent eveneens dat in een enkel geval de Woningbouwver eniging Leiden de afspraken met bewoners over de termijn van in formeren omtrent de verhuur zijn geschonden. "Het is weieens tien dagen voor de sleuteluitreiking ge weest dat bewoners zijn geïnfor meerd". Dat die termijn in enkele gevallen veel krapper zou zijn ge weest, zoals bewoners beweren, ontkent hij met klem: "Maar het gaat beter nu. Op schending van die afspraken staat nu de dood straf'. Het verhelpen van de problemen in Vlek 15 heeft heel wat moeite ge kost. Een van de oorzaken is vol gens Jansen dat teveel partijen zich met allerlei zaken bemoeiden: "Daardoor liep het soms spaak. De communicatie heeft misschien wel te wensen overgelaten, maar dat er intern iets aan de organisatie bij de woningbouwvereniging niet zou kloppen, bestrijd ik". De tijd is te kort geweest om za ken goed en degelijk aan te pak ken, aldus zegt J. van Tongeren, bouwkundig tekenaar werkend in opdracht van het architectenbu reau Stroek: "In korte tijd moest het hele plan gestalte krijgen. Par tijen werden onder druk gezet. De communicatie tussen bouwer en onderaannemers liep niet altijd even goed". Een woordvoerder van bouwer Van Wijnen zegt dat de problemen zeker niet alleen door het bouwbedrijf zijn veroorzaakt, zoals dat eerder is gesuggereerd: "Het is wel degelijk ook" door toe doen van anderen fout gelopen". De bewoners van Vlek 15 hopen op betere tijden. Er zijn signalen dat het begint te dagen aan de hori zon. "Maar Stevenshof is prettig wonen. Het is er heerlijk rustig". Feest in kader 25-jarig bestaan van LI SC Het bestuur van de'Leiden International Student Club. Van links naar rechts: Lonieke Linderhof. Ayla Cebik, Maarten Kersten, Paul Day en Maarten Alink. <foto Jan Hoiva.su DEN HAAG/LEIDEN - Hoogst waarschijnlijk komt een 39-jarige Leidenaar er met 200 uur dienst verlening af en hoeft hij niet de ge vangenis in. De procureur-gene raal bij het Haagse gerechtshof was bereid om de drie maanden cel straf, die de rechtbank de man eer der had opgelegd, om te zetten in dienstverlening. De beschuldiging aan het adres van de Leidenaar was, dat hij bij een bank in zijn woonplaats be wust een rekening opende en die beschikbaar stelde voor een groot bedrag (355.000 gulden), dat af komstig was van oplichting. Het rekeningnummer zou hij hebben doorgespeeld aan de hoofdver dachte die, via de telefoon en on der valse voorwendselen, kans zag een andere bank te bewegen het geld op dat rekeningnummer over te maken. Die rekening opende de Leidenaar tien dagen vóór het be drag erop werd gestort. Zijn mede werking om het geld in handen van de hoofdverdachte te spelen be stond hieruit, dat hij het bedrag zou opnemen. Hiervoor zou hij met 20.000 gulden worden beloond. Toen hij het geld - na herhaaldelijk informeren of het al was overge maakt - daadwerkelijk van de re kening wilde opnemen, greep de politie hem. De Leidenaar ging in hoger be roep bij het gerechtshof, omdat hij van tevoren niets van de hele affai re afwist. Althans, hij wist niet dat het geld afkomstig was van oplich ting. Maar volgens de procureur- generaal, de aanklager, wist de Lei denaar dat er iets niet in de haak was. De man had dan wel niet de eerste viool gespeeld, toch vond de procureur dat het vonnis van de rechtbank moest worden uitge voerd. De verklaring van de advocaat over het feit, dat de Leidenaar het banknummer aan de hoofdver dachte in de oplichtingszaak had doorgespeeld, was, dat hij als tim merman de woning van die hoofd verdachte in Leidschendam zou verbouwen. De kosten die hieraan waren verbonden, moesten op die rekening worden overgemaakt. La ter hoorde de man pas, dat er zo'n groot bedrag op zijn rekening was overgemaakt. De oplichting was DEN HAAG/LEIDEN - Een 21-ja- rige Leidenaar die ontucht pleegde met minderjarige jongetjes, hoeft niet vier maanden de cel in. De rechtbank in Den Haag heeft zijn verzoek om dienstverlening inge willigd. Het aantal uren wordt tij dens een zitting op 4 maart be paald. De Leidenaar heeft dit mede te danken aan een gunstig psychia trisch rapport, dat hem als genezen LEIDEN - De Leiden Internatio nal Student Club (LISC) viert dit jaar het 25-jarig bestaan. De vereni ging heeft de afgelopen jaren vele stormen doorstaan. Zo moest het bestuur van de vereniging recent nog alles in het werk stellen om het internationale karakter te behou den; het aantal Nederlanders over trof enkele jaren geleden namelijk het aantal buitenlanders. Een ac tief wervingsbeleid onder buiten landse studenten heeft er nu echter toe geleid dat Nederlanders en bui tenlanders in gelijke getale zijn vertegenwoordigd in de vereniging en LISC de juiste balans heeft ge vonden. Een andere bedreiging voor LISC vormde de bezuinigings- drang van de universiteit. Herhaal de malen werd de subsidie aan de toen al gepleegd. De advocaat noemde de handeling van zijn cliënt 'hoogst onverstandig' en de 20.000 gulden die hij voor het opne men van dat geld zou krijgen wel een erg hoog bedrag voor een vriendendienst. Omdat de hele affaire zich een jaar of drie geleden heeft afge speeld, drong de advocaat er bij het gerechtshof op aan dienstverle ning toe te staan in plaats van cel straf op te leggen. „Mijn cliënt heeft in die tijd bewezen, dat hij zich op het rechte pad bevindt". Als aardige bijkomstigheid haal de de pleiter aan, dat de Leidenaar bij dezelfde bank als waar hij had geprobeerd de 3,5 ton op te nemen, nu een lening heeft lopen van 20.000 gulden. Een bedrag waar mee hij een timmerbedrijfje heeft opgestart. verklaarde en kans op herhaling minimaal achtte. De man heeft inmiddels ook de ouderlijke woning verlaten en woont samen met zijn vriendin in Noord wijk. Hij gaat nu om met jongens en meisjes van z'n eigen leeftijd. Daarvoor was sprake van een 'emotioneel vertraagde neuro tische ontwikkeling' waardoor hij zich tot de jongetjes aangetrokken voelde. Dankzij psychiatrische hulp is die stagnatie opgeheven. vereniging (tussen de 10.000 en 15.000 gulden) ter discussie ge steld. In 1977 moesten de studen ten zelfs een actie voeren om de dreigende opheffing te voorko men. Nog altijd is de angst bij LISC dat de subsidiekraan wordt dichtgedraaid niet weggenomen. "Wij krijgen alle steun van de uni versiteit. men ziet duidelijk onze functie. Toch stelt een enkeling nog wel eens de financiële steun ter discussie" stelt voorzitter Maar ten Kersten. Vraagtekens Paul Day, vormingswerker bij de universiteit voor de opvang van buitenlandse studenten en sinds 1968 bij de activiteiten van LISC betrokken: "Het gaat om niet zo'n groot bedrag. De universiteit geeft meer geld uit aan zaken waar eer der vraagtekens bij kunnen wor den gesteld. Er is bijvoorbeeld een bootsman in dienst om de boten van roeivereniging Njord te onder houden. Nu gun ik dat die vereni ging van harte, maar is subsidië ring van de opvang van buiten landse studenten geen belangrijke re taak?" Het bestuur van LISC is er intus sen toe overgegaan de universiteit meer inzicht te geven in het finan ciële reilen en zeilen van de club. Maarten Kersten: "We laten zien hoeveel geld we aan activiteiten besteden, dat het geld niet in een bodemloze put verdwijnt". LISC werd in 1962 opgericht. De club werd ondergebracht in een pand aan het Rapenburg. Leden kende de vereniging nog niet, bui tenlandse studenten konden el kaar ontmoeten in het onderko men van LISC. In 1966 verhuisde de club van het Rapenburg naar het huidige pand aan de le Binnen vestgracht. Pas in 1968 werd er een officieel lidmaatschap bij LISC in gesteld, terwijl de leden pas tien jaar later ook contributie hoefden te betalen. Aantrekkingskracht De club voor internationale stu denten heeft eigenlijk altijd een sterke aantrekkingskracht op Ne derlanders uitgeoefend. Maarten Kersten: "Nederlanders met een buitenlandse achtergrond worden bij ons lid of zij die een grote inte resse hebben in de buitenlandse cultuur. Er zijn er ook die lid zijn omdat ze het leuk vinden om bui tenlanders te ontmoeten. Ook dat is een heel legitieme reden om je hier aan te melden". Vooral buitenlanders moeten nogal eens gestimuleerd worden om zich tot LISC te wenden. Vol gens Paul Day is het vaak niet zo logisch voor een buitenlander om lid te worden van een club om deel te nemen aan het sociale leven. "In het buitenland heeft het gezellig heidsleven meestal op straat plaats, maak je daar ook gemakke lijk contacten. De Nederlander is individualistischer ingesteld. In Nederland moet je lid worden van een club om aan het gezelligheids leven te kunnen deelnemen". Dreigde LISC in de tachtiger ja ren teveel een Nederlands karakter te krijgen, in de jaren zeventig droeg de vereniging een aantal ja ren een sterk Surinaams stempel. Paul Day: "Er studeerden toen zeer veel Surinamers in Leiden. Daarvan werd er een groot gedeel te lid. Sommige mensen dachten toen ook dat LISC een Surinaamse vereniging was". De toeloop van Surinamers heeft volgens Day wel een verandering in het karakter van LISC teweeg gebracht. Onder de Surinaamse studenten was de onafhankelijkheid vaak het ge sprek van de dag. Het bestuur van de vereniging speelde daar op in door vormingsactiviteiten te orga niseren. Daarvoor hadden de acti viteiten van LISC vooral een folk loristisch karakter. Evenwicht Volgens voorzitter Kersten heeft LISC nu het goede evenwicht ge vonden. "We houden swingende dansavonden, maar ook vormings activiteiten. Het gebeurt hier ook dat een student zomaar eens wat over zijn land vertelt. Een student uit Zambia heeft hier enige tijd ge leden een landkaart opgehangen en heeft een paar uur iets over zijn land vertelt". Tekenend voor de uiteenlopende activiteiten van LISC is het lu strumprogramma, dat maandag 16 februari van start gaat. Om het 25- jarig bestaan niet ongemerkt te la ten passeren is een uitgebreid pro gramma samengesteld. Een van de hoogtepunten van de viering is de forumdiscussie over de toekomst van Suriname op donderdag 26 fe bruari (in het Snouck Hurgronje- huis, Rapenburg 61, aanvang 20.30 uur). In het forum zullen onder meer Ludwig van Mullier van de pro-Bouterse beweging, de Liga van Surinaamse Patriotten, en ver tegenwoordigers van de indianen, bosnegers en de Surinaamse Be- vrijdingsraad. zitting nemen. Dat de emoties over dit onderwerp hoog kunnen oplopen, bleek vorig jaar nog tijdens het televisie-pro gramma van Karei van de Graaf, toen deelnemers aan de discussie met elkaar op de vuist gingen. Paul Day denkt dat het niet zo'n vaart zal lopen. "De discussie tus sen de leden van het forum zal niet aangewakkerd worden. We willen dat het forum schriftelijke vragen uit de zaal beantwoordt". Maarten Kersten denkt dat een min of meer felle discussie wel niet te vermij den zal zijn. "We willen ongere geldheden voorkomen door geen lijfwachten toe te laten in de zaal. We overwegen wel om politiebe scherming aan te vragen". Steunfraude invalide opnieuw onderzocht DEN HAAG/LEIDEN - De rech- ter-commissaris moet een nader onderzoek gaan instellen naar de steunfraude van een kleine twee ton, die een 64-jarige invalide Lei denaar ten onrechte heeft opge streken. Deze uitspraak deed de recht bank in Den Haag gisteren. Twee weken geleden eiste de officier van justitie twee maanden waardelijke gevangenisstraf. De rechtbank was echter van mening, dat het vooronderzoek niet volle dig is geweest. Zij wil dat er getui gen worden gehoord met wie de Leidenaar zaken deed en wil ook de autohandelaar horen hoe de man zijn wagens heeft betaald. De Leidenaar verzweeg voor de sociale dienst in zijn woonplaats, dat hij naast zijn volledige uitke ring ook nog andere inkomsten had en rondreed in een auto met een nieuwwaarde van 77.000 gul den. De man dreef een handeltje in tweedehands kleding. Het niet op geven van die inkomsten en het hebben van een eigen bezit (de du re auto) noemde dc officier van jus titie het plegen van valsheid in ge schrifte. LEIDEN - De Leiden International Student Club viert vanaf 16 februari het vijfde lustrum. Alle activiteiten die in het kader van liet 25-jarig be staan plaats hebben, zijn voor iedereen toegankelijk. Maandag heeft om 20.00 uur in het gebouw aan de le Binnenvestgracht 22 een Tai-Chi de monstratie (Chinese bewegingskunst) plaats. Om 22.00 uur worden er dia's over China vertoond. Dinsdag 17 februari houdt Dr. Tony Saich een lezing over het Chinese studentenprotest en de huidige spanningen in de universitaire en politie ke wereld, (aanvang 20.00 uur). Om 22.00 uur wordt de film 'Hirosjima mon amour' vertoond. Een dag later wordt een demonstratie gehouden van Japanse papiervouwkunst. Burgemeester C. Goekoop leidt de acvond in met Japanse reisimpressies. De burgemeester maakte enkele weken ge leden een reis naar Japan. Om 22.00 uur staat de film 'Ran' van Kurosa wa op het programma. Donderdag 19 februari heeft om 16.00 uur een theedemonstratie plaats. Kurt Radtke spreekt om 20.00 uur over de handelsproblemen tussen Euro pa en Japan. Om 22.00 uur wordt er een Kung Fu-video vertoond. De eerste week van het lustrum wordt vrijdag afgesloten met een lezing over muziek uit China door Prof Han. Om 22.30 wordt er een disco gehou den met Chinese en Japanse muziek. De tweede week van het lustrum van de Leiden International Student Club begint maandag 23 februari met een Balinese-dansdemonslratie. (aanvang 21.00 uur aan de le Binnenvestgracht 22). Dinsdag 24 februari wordt er om 20.00 uur een forumdiscussie over de pasjeswet gehouden. Om 22.30 wordt de film 'Yol' vertoond. Woensdag staat de film 'Boka Sarantina' op het programma. Om 22.00 uur is het mogelijk een gokje te wagen bij hel observatie-roulette. Donder dag wordt de forumavond over de toekomst van Suriname gehouden met vertegenwoordigers van de groepen Bouterse en Brunswijk. Aanvang: 20.30 uur. Op de slotdag van het lustrum heeft om 17.00 uur een receptie geplaatst, om 22.00 uur gevolgd door een slotfeest.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 9