Beursklimaat koud en guur EG-pot voor de armste landen Chirac mengt zich in Airbus-ruzie sociaal" Wanbeleid top nekte Ogem ECT-personeel zet wilde staking voort Een uitkering en onbetaald werk Busmaatschappij NZH wil af van saai imago ZATERDAG 14 FEBRUARI 1987 DEN HAAG (GPD/ANP) - Het Europees Parlement zal zich volgende week in Straatsburg vrijwel zeker uitspre ken voor het in omloop brengen van een gouden munt, mogelijk een ecu (Europese rekeneenheid, waarde 2,33 gulden). Uit de opbrengst zouden de armste ontwikke lingslanden leningen moeten worden verstrekt. ROTTERDAM (ANP) - De avond- ploegen bij het Rotterdamse con taineroverslagbedrijf ECT hebben de wilde staking waarmee de nacht- en ochtendploegen gisteren begonnen, overgenomen. Het gaat in totaal om ongeveer tweehon derd man. De havenwerkers op beide ECT- terminals in de Margriethaven en op de Maasvlakte besloten tot het voeren van een spontane actie, na dat het overleg tussen de ECT-di- rectie en bonden donderdagavond was mislukt. Zij eisen van de ECT- directie dat het door de directie voorgestelde herstelplan van tafel gaat en dat daarna zo snel mogelijk de cao-onderhandelingen begin- De twaalf regeringen en centrale banken zouden 0.7 procent van hun goudreserves moeten vrijma ken voor het vormen van een fonds van ruim 2.3 miljard gulden voor renteloze lange-termijn leningen aan de minst ontwikkelde landen. Als het goud in de vorm van mun ten wordt verkocht, zouden de mensen die ze kopen rechtstreeks bijdragen aan het ontwikkelings beleid. Europarlementariër Willem Ver geer presenteerde gisterochtend plannen van deze strekking. Vol gens de Europarlementariër kost deze financieringswijze de rege ring van de lidstaten 'geen dubbel tje' en past ook in het kader van de bezuinigingen. Het geld dat op die manier wordt verkregen, zou moe ten worden beheerd door een Eu ropees trust fonds. Bankiers van commerciële banken, met wie Ver geer uitvoerig van gedachten heeft gewisseld, zouden positief hebben Nederlandsche Bank sluit agentschappen AMSTERDAM (ANP) - De Neder landsche Bank heeft besloten het agentschap in Middelburg op korte termijn op te heffen en de werk zaamheden over te brengen naar de bijbank in Rotterdam en het agentschap in Breda. Later worden ook de agentschappen in Gronin gen en Leeuwarden gesloten. Men beziet nog of ze samen opgaan in een nieuw agentschap of dat de ac tiviteiten worden ondergebracht bij het agentschap in Hoogeveen. Er zullen geen gedwongen ont slagen vallen, aldus De Nederland sche Bank. Bij de drie op te heffen agentschappen werken in totaal 28 mensen, van wie de meesten wor den overgeplaatst. De Nederland sche Bank denkt doelmatiger te kunnen Werken door de agent schappen op te heffen. Vroeger gold een wettelijke verplichting om in elke provincie een agent schap te hebben. Met de komst van Flevoland verdween die verplich ting. HAARLEM (GPD) - Een jaarom zet van 200 miljoen gulden, dage lijks actief tussen Den Helder en Den Haag, ruim 2100 man perso neel in dienst, zo'n 700 bussen op de weg en dan tóch nog voor velen een grote onbekende. Aan die si tuatie moet nu maar eens een einde komen, vindt de NZH. Vandaar dat het busbedrijf een campagne is- gestart om het pu bliek vertrouwder te maken met al lerlei NZH-facetten. Voor die cam pagne is dit jaar maximaal 150.000 gulden uitgetrokken. Onlangs ver scheen in Noord- en Zuidhollandse kranten de eerste, paginagrote NZH-advertentie. Kon de NZH in het verleden voor het compenseren van verlie zen steevast in D'en Haag terecht, tegenwoordig moet het busbedrijf zichzelf zien te bedruipen. Komt de NZH er niet uit, dan moet bij de bank een lening worden afgeslo ten. Voorlichter Jakobs: "Net zoals in het 'normale' bedrijfsleven dus. Die nieuwe aanpak dwingt ons alle zeilen bij te zetten om tekorten te voorkomen. Vandaar ook dat we ons naar het publiek toe duidelij ker presenteren. Per slot van reke ning zitten daar onze klanten". Komen de gezamenlijke streek vervoerders binnenkort met een Kort Zakelijk Hoechst De poging van het Westduitse kartelbureau om samen met een onderzoeksteam van de Europese Commissie de archieven van het Westduitse chemieconcern Hoechst te onderzoeken op bewij zen voor prijsafspraken is onrecht matig, zo heeft een arrondisse mentsrechtbank in Frankfort gis teren bepaald. Volgens de recht bank misten de autoriteiten het vereiste door de rechter onderte kende huiszoekingsbevel. Anglicanen Het bestuur van het beleggings fonds van de Anglicaanse kerk in Groot-Brittannië is van mening dat de beleggingen in bedrijven die in Zuid-Afrika actief zijn niet verder kunnen worden verminderd. Zij reageert daarmee op een motie die op 25 februari in de synode bespro ken zal worden en waarin wordt geëist dat de kerk al haar aandelen in bedrijven die in Zuid-Afrika werken van de hand doet. Het be stuur beheert een beleggingsporte feuille van 400 miljoen pond ster ling (1,25 miljard gulden). gereageerd. Het voorstel tot de oprichting van een gouden ecu-ontwikke lingspot is slechts een van de vele aanbevelingen van de commissie ontwikkelingssamenwerking, waar Vergeer als rapporteur deel van uitmaakt. Het verslag wordt 17 en 18 febrauri tijdens de vergade ring van het Europees Parlement in Straatsburg behandeld. Deze vergadering is helemaal gewijd aan de verhouding tussen de arme en rijke landen, de zogenaamde noord-zuidverhouding. Bedroevend vindt de Europarle mentariër dat in het parlement maar vijf uur voor het debat is uit getrokken. Vergeer heeft een aan klacht ingediend tegen het bureau dat de spreektijden in het parle ment coördineert. Hij sprak van 'minachting, gebrek aan kennis en van een onbehoorlijk besluit' van dit bureau. Vergeer denkt dat zijn plannen door een grote meerderheid in het parlement zal worden gesteund. Van zijn eigen politieke groepering verwacht hij enige tegenstand van wege een 'spanningsveld' tussen de landbouw en ontwikkelings hulp lobbies. PARIJS (Rtr/UPI/AP) - Het geru zie om de Airbus tussen de VS en de Europese partners in dit lucht vaartconsortium loopt steeds ho ger op. Premier Jacques Chirac van Frankrijk heeft zich er nu in gemengd door te verklaren dat een agressief optreden van de VS in het geschil over de Europese Air bus vergeldingsmaatregelen zal uitlokken van de Airbuspartners. Airbus Industrie staat de laatste tijd bloot aan kritiek van de Ver enigde Staten, die menen dat het consortium dank zij overheidssub sidies zijn toestellen goedkoop kan verkopen ten koste van de Ameri kaanse fabrikanten. Airbus voert daartegen aan dat de Amerikaanse luchtvaartindustrie profiteert van de vele opdrachten die zij krijgt van het Amerikaanse ministerie van defensie. landelijke promotiecampagne ('Op weg met de bus'), de NZH loopt daar bewust op vooruit. Jakobs: "We willen zowel ons personeel als de reizigers duidelijk maken dat er binnen het bedrijf veel is veran derd en nog zal veranderen. We zet ten als het ware alvast de toon". In de campagne werden in de onlangs verschenen advertentie de 1600 chauffeurs als speerpunt gebruikt. Volgens Jakobs. omdat zij voor veel mensen het beeld van de NZH zijn. Financiële problemen of niet, de NZH trekt dit jaar maximaal 150.000 gulden uit voor reclame en promotie. Volgens Jakobs een kei harde noodzaak: "We moeten van de minister als een doodnormaal bedrijf gaan werken. En bij een goed bedrijf hoort ook reclame. Ie dere ondernemer met een beetje kennis van zaken trekt daar jaar lijks een vast bedrag voor uit. Dus waarom zou de NZH, die jarenlang het verwijt kreeg zo saai te zijn, dat nu niet mogen doen?" Het nieuwe Airbus-project, ter waarde van ruim vijf miljard gul den, zal grotendeels en misschien zelfs helemaal in de vorm van staatsleningen worden gefinan cierd. Volgens de VS is om die re den sprake van valse concurrentie ten opzichte van Boeing en McDonnell Douglas. Ook de beslissing, in oktober 1986, van de Amerikaanse maat schappij Northwest Airlines om in 1991 tien A320's aan te kopen en een optie te nemen op nog eens 90 toestellen in de vier daaropvolgen de jaren is bij Boeing en Douglas slecht gevallen. Airbus kan met de ze order ruim 6,5 miljard gulden binnenhalen. Kortgeleden is een Amerikaanse delegatie in Bonn, Londen en Pa rijs geweest om te praten over de Europese overheidssteun aan Air bus Industrie, maar die delegatie Ministerie houdt 150 miljoen over DEN HAAG (GPD) - Het mi nisterie van sociale zaken heeft vorig jaar 150 miljoen gulden overgehouden, doordat banen plannen niet aansloegen. Aan het 'JOB-plan', bedoeld ter be strijding van de jeugdwerk loosheid werd 90 miljoen gul den overgehouden. De invoe ring van een ander plan dat voorzag in een loonkostensub sidie voor een werkgever die een langdurig werkloze in dienst neemt, werd vertraagd en dat leverde 50 miljoen op. Een woordvoerder van het mi nisterie bevestigt dat in 1987 waarschijnlijk geld overblijft, dank zij de vertraging van het nieuwe Jeugdwerkgarantie plan. Kern van het JWG-plan is dat werkloze jongeren tijdelijk bij overheidsinstanties in dienst komen om werkervaring op te doen. De dagploegen stelden de ECT- directie tot gistermiddagmiddag vier uur in de gelegenheid hierop positief te reageren. Die reactie bleef uit, waarop ook de aantreden de avondploegen besloten in sta king te gaan, aldus bestuurder C. van Nimwegen van de Vervoers- bond FNV. De Vervoersbond FNV zal waar schijnlijk nog dit weekeinde een heeft nul op rekest gekregen. De VS zijn aan hun actie begonnen na dat Airbus kans had gezien enkele luchtvaartmaatschappijen die vliegtuigen bij Amerikaanse fabri kanten hadden besteld over te ha len om alsnog Airbussen te kopen. Het gaat daarbij vooral om de A340. een toestel voor de lange af stand dat nog in de ontwerpfase verkeert. Tot nu toe heeft alleen de West duitse Lufthansa een order van 30 stuks voor de nog te bouwen A340 geplaatst, ter vervanging van de huidige DC-10 toestellen van het Amerikaanse McDonnell Douglas. Voor 31 maart zullen echter nog minstens vier andere maatschap pijen een order plaatsen, zo voor speldt Stuart Iddles, een van de on derdirecteuren van Airbus. Vol gens woordvoerder Jochen Eichen ultimatum stellen aan de ECT-di- rectie. Wanneer de ECT-directie geen gehoor geeft aan het ultima tum zal de Vervoersbond FNV de stakingen officieel gaan steunen. Om 'juridische redenen' heeft de Vervoersbond FNV dat tot nu toe nog niet gedaan. De dagploeg bij Multi-Terminals in de Rotterdamse Waalhaven (on geveer 200 man) heeft besloten de in Munchen wordt momenteel on derhandeld met Air France, TAP (Portugal), Alitalia en Swissair. De nieuwe generatie Airbus-jets wordt een directe concurrent voor de Boeing 767 en 747 en de pas ont wikkelde MD-11 van McDonnell Douglas. Beide Amerikaanse be drijven zijn goed voor een geza menlijk aandeel van zo'n 80 pro cent van de wereldmarkt, maar maken zich op voor een gevecht te gen het meest recente Airbus pro- dukt, de A320. De nieuwe Airbus-telg wordt vandaag in Toulouse officieel ten doop gehouden door de Britse troonopvolger prins Charles en diens echtgenote prinses Diana. Volgens Airbus-woordvoerder Jo chen Eichen in Munchen zijn al 439 orders binnengekomen voor het tweemotorige vliegtuig, dat plaats biedt aan 150 passagiers. gisterochtend ingezette werkon derbreking door te zetten. De ploeg besloot daartoe omdat de di rectie van de gezamenlijke arbeids pool SHB twaalf niet bestelde SHB'ers naar dit stukgoedbedrijf had gestuurd. De staking zal nu in ieder geval duren tot vrijdagmid dag vier uur, op welk tijdstip de avondploeg aantreedt. Kaderledenvan de Vervoers bond FNV bij het stukgoedbedrijf besloten echter 'de provocatie van de SHB-directie' te beantwoorden met een volledige staking van de dagploeg, aldus stakingsleider P. Rosenmöller. Terwijl de bond had besloten dat gisteren door alle stukgoedwerkers gewoon zou wor den gewerkt in het kader van een 'rustdag'. Zuivelconcerns geen overnemning besmet werk van Coberco ARNHEM/EEFDE (GPD) - De zui velconcerns DMV/Campina en Melkunie ontkennen 'besmet werk' van de zuivelcoöperatie Co berco te hebben overgenomen. In de melkfabrieken van Coberco in Arnhem en Eefde wordt sinds het begin van deze week gestaakt om dat de directie deze vestigingen, met in totaal 450 werknemers, wil sluiten. De voedingsbonden FNV en CNV hebben een kort geding te gen de Campina en de Melkunie aangekondigd, omdat deze bedrij ven besmet werk van Coberco zou den overnemen. De beschuldigde zuivelconcerns houden echter vol dat zij slechts le veren aan ziekenhuizen en andere instellingen als bejaardentehuizen. De bonden wijzen er echter op dat daardoor de capaciteit die Coberco in Nijkerk heeft kan worden ge bruikt om de winkels in het oosten van het land te bedienen. De centrale ondernemingsraad (cor) van zuivelcooperatie Cober co, waar sinds begin deze week in de melkfabrieken in Arnhem en Eefde wordt gestaakt, heeft giste ren besloten al haar werkzaamhe den op te schorten, inclusief het overleg met de directie. De raad doet dit tot de directie bereid is met de bonden te praten over een reorganisatie zonder de vestigin gen in Arnhem en Eefde te sluiten. De cor zal ook geen advies uitbren gen over de reorganisatie. Het kort geding, dat de voedings bonden FNV en CNV gisteren aan kondigden tegen de zuivelcon cerns DMV/Campina en Melkunie, dient volgende week dinsdag om 10.00 uur voor de president van de rechtbank in Utrecht. Volgens een woordvoerder van de bonden is nog niet zeker of het geding tegen beide concerns zal worden aange spannen. Dat hangt af van de vraag of voor dinsdag tegen beide onder nemingen 'voldoende bewijs' is te krijgen. De grens tussen betaalde banen en werkloosheid wordt zwaar be waakt. Wie maandelijks salaris ontvangt, heeft toestemming pro- duktieve arbeid te verrichten. De gene die van de bedrijfsvereniging of sociale dienst hun geld krijgt, is veroordeeld tot economische ledig heid. De met het toezicht op de grensovergangen belaste douane beambten hebben slechts één pro bleem: waar de grens ligt tussen werken met behoud van uitkering en zwart 'klussen', is lang niet al tijd duidelijk. Ter voorkoming van grote me ningsverschillen heeft de Sociale Verzekeringsraad (SVr) her en der wat paaltjes geslagen. Bij het mar keren van de grens tussen toege staan en verboden werken met be houd van uitkering, heeft de SVr zich niet alleen laten leiden door het individuele geluk van de ww'er. De SVr is een adviesorgaan waarin werkgevers en vakbonden het voor het zeggen hebbenen de criteria omvatten dan ook de eisen da.t het 'pro-deo'-werk niet bedrijfs matig mag zijn of normaal door be taalde krachten wordt verricht Verder is voor pro-deo-werk op normale werktijden de toestem ming van de bedrijfsvereniging no dig, en mag er niet worden gewerkt in een bedrijf - ook met wanneer dat van een familielid is. Tenslotte mag de organiserende instelling voor het te verrichten werk geen subsidie ontvangen of kunnen krij gen. Op papier lijkt daarmee alles duidelijk. In de praktijk toetsen doorgaans regionale werkgelegen- heidscommissies - met hel lijstje van de SVr in de hand - of bepaal de werkprojecten voor uitkerings- gerechtigen door de beugel kunnen. Bedrijfsverenigingen en arbeids bureaus hanteren meestal ook deze criteria. Maar ze zijn daartoe niet verplicht. De criteria van de SVr zijn niet meer dan adviezen om het grensverkeer overzichtelijker te la ten verlopen. Twee voorbeelden maken duidelijk welke problemen er desondanks kunnen ontstaan. De eerste betrokkene werkt, met behoud van zijn ww-uitkering, als fietsenmaker. Het gaat om een ex perimenteel project voor werklo zen, dat is goedgekeurd door de Re gionale Commissie Werkgelegen heid. Na enige tijd krijgt de man een briefje van zijn bedrijfsvereni ging, waarin hem wordt meege deeld. dat hij geen toestemming krijg om proefondervindelijk ban den te plakken en zadels vast te zet ten. Het maken van fietsen is, zo luidt de overweging, normaal pro- duktief werk. De betrokkene kijkt daar raar van op. Eén van zijn collega's op het project heeft van diens bedrijfs vereniging namelijk net wél toe stemming gekregen om met behoud van uitkering bezig te zijn. Tijdens de beroepsprocedure blijkt echter dat de betrokkene te weinig formeel houvast heeft om bij de bedrijfsver eniging zijn gelijk te bevechten. Het verweer dat het fïetsenma- ken een veredelde vorm van vrije- tijdbesteding is, wordt verworpen als 'te ver gezocht'. Daarbij moet worden bedacht dat in de omschrij ving van het project staat dat het kostendekkend, moet zijn. De be drijfsvereniging is verder, zo zeg gen de rechters, niet verplicht zich ook maar iets aan te trekken van de uitspraken van de Regionale Commissie Werkgelegenheid. Dat een andere bedrijfsvereni ging een werkloze wel toestaat in hetzelfde project met behoud van uitkering te werken, overtuigt de rechters evenmin. Eenstemmigheid tussen de verschillende bedrijfsver enigingen is weliswaar aan te be velen, maar elke bedrijfsvereni ging heeft nu eenmaal de eigen be voegdheden. Dat daardoor ver schillen ontstaan, is nog geen rechtsongelijkheid, menen de rech ters. De betrokkene legt het daar mee af. Heel anders vergaat het een werkloze die toestemming vraagt om drie uur per dag onbetaald schilders- en onderhoudswerk te mogen verrichten ten behoeve van een werk- en woongemeenschap van ex-psychiatrische patiënten. De bedrijfsvereniging weigert die toestemming, en trekt (voorwaar delijk) de ww-uitkering in. De be roepsprocedures hebben voor deze betrokkene wel succes. Ten eerste had de bedrijfsvereni ging formeel nooit de gehele uitke ring (voorwaardelijk) mogen sta ken, maar slechts evenredig mogen verminderen, zeggen de rechters. Zij zijn bovendien van mening dat deze betrokkene wel degelijk dit soort klusjes met behoud van uitke ring moet kunnen verrichten. De bedrijfsvereniging is ver plicht zich op de hoogte te stellen van aard en omvang van het werk en het karakter van de instelling waar onbetaald wordt gewerkt, le zen de rechters streng voor: Dat heeft de bedrijfsvereniging in dit geval niet gedaan, want anders hadden ze wel begrepen dat het klussen voor de ex-psychiatrische patiënten een vorm van bezigheids therapie vormt. Voor de betrokken werkloze vormt die werk- en woongemeen schap, zo zegt hijzelf en menen ge tuigen, een soort 'aanloophaven tje'. Om die reden, zo zeggen de rechters, kan niet worden volge houden dat het schilder- en onder houdswerk arbeid is die normaal door betaalde krachten wordt ver richt. De betrokkene kan daarom met behoud van uitkering aan de slag. PETER DE VRIES AMSTERDAM - Het grootste deel van deze week bleef het beursklimaat in Amsterdam op nieuw koud en guur. De stem ming was ongeanimeerd en de koersontwikkeling gedrukt. De belangstelling bleef uiterst ge ring. Pas later in de week trad door C. Wagenaar enige verbetering in door een herstel in Wall Street en even eens enige verbetering van de dollarkoers. Maar tot donderdag lagen de meeste beursgroepen drie tot vier punten beneden de stand van vorige week vrijdag. Het algemene beurscijfer kwam hierdoor 40 punten beneden de historische top, 303 die vorig jaar september werd ingenomen, maar nadien nimmer meer is be reikt. Donderdag kon dë daling van vier punten vrijwel worden weggewerkt. Achter de schermen woedt de valutaoorlog in alle hevigheid voort. De kwade genius blijft hier de Amerikaanse minister Baker van financiën, die welis waar met topman Volcker van het centrale bankwezen de geva ren van een extreem lage dollar voor de Amerikaanse inflatiebe- strijding inziet, maar anderzijds deze lage dollarwaarde graag ge bruikt om West-Duitsland en Ja pan onder druk te zetten. Voor het internationale effec tenbeurswezen was deze nieuwe instorting van de dollar een ern stige tegenvaller. De algemene indruk is dat er zich nu een soort consolidatiefase aan het voltrek ken is in de internationale mone taire en financiële betrekkingen. Vooral de uitslag over het beloop van de Amerikaanse handel in de januarimaand zal daarbij erg be langrijk worden, nu er over de cember onverwacht een sterke verbetering is gesignaleerd. Als die zich ook dit jaar blijft mani festeren, zal de dollar voor ver der afglijden behoed worden. Intussen neemt ook de span ning toe over de verdere ontwik keling van de harde-valutalan- den, vooral over de jongste reva luatie van gulden en mark ne men de zorgen toe. In ons land beginnen de geluiden over het komende exportbeloop sterk te versomberen. Verschillende be langengroepen hebben er al voor gewaarschuwd. Het Centraal Plan Bureau zou een aantal be langrijke grondslagberekenin gen voor de prognoses moeten herzien en de eerste tekenen van een economische groeivertra ging zouden reeds zichtbaar zijn. De werkloosheidsdaling zou er nog het meest door worden beïn vloed. Niet zulke prettige gelui den in een beursperiode, die toch al niet zo lekker ligt. Maar onmo gelijk lijkt het niet, want vooral Amerika wist door middel van zijn fors gedrukte valuta de zwar te Piet van de recessie, die daar al sinds 1984 de economische groei danig heeft dwarsgezeten, naar de harde-valutalanden door te schuiven. Gelukkig blijft ook in ons land de inflatie gering. De laatste cij fers van het prijzenfront spraken zelfs van een fikse daling. Maar onze centrale bank blijft toch ui terst voorzichtig met het verla gen van de rente. De Nederland sche Bank houdt duidelijk de gulden in de gaten, want de drei gende exportdaling kan snel on gewenste druk-gevolgen hebben voor onze nationale munt. Voor het komend rentebeloop in ons land kan dat van wezenlijke be tekenis worden. Daarom was de beurs deze week niet erg gelukkig met de nieuwe staatslening waarop vol gende week op tenderbasis kan worden ingeschreven. Het on veranderde rentetype van 6,25 procent, maar vooral de lange looptijd van 15 jaar zat de beurs dwars. Want bij oplopende rente zitten de beleggers dan al gauw scheef. Meer dan één miljard gul den wordt de nieuwe staatsle ning dan ook niet gegeven en dus belangrijk minder dan de 3,5 miljard gulden die de vorige emissie opbracht. En de op brengst zou ditmaal minder be langrijk zijn dan het testen van de markt. De obligatiemarkt bleef door dit alles in Amster dam enigszins mat. Donderdag keerde hier aande- lende markt. Vele eerder opgelo pen koersverliezen werden door terugkopende baissiers behoor lijk weggewerkt. Toch behield de beurs het verdeelde aanzien dat nu al vele weken kenmer kend is voor Amsterdam. Zo wa ren 5 tot 10 procent van hun beurswaarde in reactie: Borsu- BEI JRS W E E K mij, Giessen-de Noord, KBB, Van Berkel, CKK en Landré Glinderman. Nog meer verloor Nedap. Ook de pas geïntrodu ceerde Orco-bank moest 10 pro cent inleveren. Daarentegen wist Begemann 10 procent in koers waarde op te lopen en Grasso 15 procent. fUuwer was 5 procent in herstel. De Europese Optiebeurs had weinig te doen. Het aantal afge sloten contracten dat vorige week al flink was afgenomen, zakte nog meer terug: van 163.000 op 149.000, of nog geen 30.000 per dag. Eerst was Ko ninklijke Petroleum nummer één bij de calls. Daarna een paar dagen Philips. Opvallend was ook de belangstelling voor opties in staatsleningen. Vooral rond de aankondiging van de nieuwe staatslening liep het aantal calls hier sterk op. Rapport over ondergang ROTTERDAM (ANP) - Wanbeleid heeft het Ogem- concern om zeep geholpen. Blindelings tekenden Ogem-bestuurders hypotheekverklaringen, de aan deelhouders werden te laat ingelicht, zowel bestuur als commissarissen kleunden mis en topman Udink is altijd ten onrechte als zondebok aangewezen voor de ondergang van de Ogem. Zijn voorganger Fibbe komt deze twijfelachtige eer het meest toe. Aldus luiden de belangrijkste conclusie van de com missie, die in opdracht van de Ondernemingskamer bij het Amsterdamse Gerechtshof onderzoek heeft ge daan naar het belêid van het gestrande Ogem-concern in de jaren 1970 tot en met 1983. Het rapport werd gisteravond aan de openbaarheid prijsgegeven. Uit het rapport blijkt onder meer dal de onderteke ning door Ogem-bestuurders Van Berkel en Koop- mans en commissaris Sanders in augustus 1980 van hypotheekverklaringen als wanbeleid moet worden gekwalificeerd. Kwalijk acht de commissie in dit ver band ook dat met het geven van voorlichting aan aan deelhouders is gewacht tot de banken waren inge licht. De concernleiding van Ogem heeft voorts onvol doende greep gehad op de projectontwikkeling. Het bestuur gaf vooral tot cn met 1977 te weinig informatie aan commissarissen, die zich trouwens nauwelijks in spanden om te worden voorgelicht. Het onroerend goed voor eigen rekening en risico breidde zich uit tot 240 miljoen gulden, zonder dat het bestuur zich van dat risico bewust was. Bovendien werden signalen te genvallers van tientallen miljoenen guldens onder schat. Soms verzweeg de Ogem-leiding besluiten zelfs tegenover commissarissen. De overhaaste aankoop, door Ogem-bestuurschef Udink een van een belang in de Duitse Beton - und Monierbau (BUM) is voor Ogem funest geweest. Om dat via het ontslag van bestuursvoorzitter Udink Fib be werd benoemd tot gedelegeerd commissaris werd Udink tegenover de buitenwereld eenzijdig en on rechtvaardig ervan beschuldigd Ogem naar de onder gang te hebben geleid. Zijn voorganger Fibbe was daarvoor echter verantwoordelijk, zegt de commissie. De commissie is van mening dat in het algemeen de raad van bestuur als geheel voor het gevoerde wanbe leid verantwoordelijk was. In het najaar van 1979 had geen der bestuursleden ook maar enig inzicht in de situatie waarin het concern zich in werkelijkheid be vond. 's Werelds nieuwste vliegtuig, de tweemotorige Airbus A320, wordt vandaag officieel ten doop gehouden. De producent, een consortium van vier Europese landen, ligt al enige tijd overhoop met de VS in verband met de heftige concurrentie tussen Europese en Amerikaanse vliegtuigen, <r0to anpi

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 7