Voedselhulp mislukt door schietpartij Ierse kiezer op zoek naar zachte heelmeester Is automonteur Demjanjuk 'Iwan de Verschrikkelijke'? Nieuwe feiten Iran-affaire boven water Betogers in Moskou weer gemolesteerd S owj et-voor stellen zijn propagandastunt ZATERDAG 14 FEBRUARI 1987 BUITENLAND PAGINA 5 Het VN-bureau voor hulp aan Pale- stijnen (UNWRA) had donderdag avond een akkoord bereikt met de leider van de sji'itische Amal, Na- bih Berri over een voedseltrans- port naar het kamp. Maar toen twee vrachtwagens van de VN en vier ambulances van de Iraanse ambassade vlak bij het door de Amal belegerde kamp waren, wer den ze beschoten. Ooggetuigen meldden dat het schieten losbarst te nadat een strijder van Amal op de banden van een VN-wagen had Gemayel vraagt EG te helpen bij wederopbouw BRUSSEL (GPD) - De Libanese president Amin Gemayel wil "dat de Europese Gemeenschap de lei ding neemt bij het opstellen van een plan voor de wederopbouw van Libanon. Zodra de rust in zijn land weer is teruggekeerd, zou de EG een aantal hulpprojecten moe ten beginnen. Gemayel zei dat gisteren na af loop van zijn bezoek aan de Euro pese Commissie in Brussel. "De si tuatie in Libanon is nog nooit zo ernstig geweest", aldus Gemayel. Hij zei dat zijn boodschap door de commissie, het dagelijks bestuur- van de EG, "goed is begrepen". De EG wil Libanon helpen bij de voedselverstrekking, de gezond heidszorg en op financieel en tech nologisch gebied. Vooral op so ciaal en humanitair gebied moeten op korte termijn enkele hulppro jecten worden gestart. Ook vroeg Gemayel om spoedzendingen met geneesmiddelen. Hij zei "er alles aan te doen" om ervoor te zorgen dat de voedsel hulp die nu reeds aan de vluchte lingen in de kampen ter beschik king zal worden gesteld, ook op de bestemde plaats komt. Bij enkele kampen -worden de transporten door vijandelijke milities tegenge houden. De EG heeft deze week bekend gemaakt 2,3 miljoen gulden te zul len uittrekken voor het lenigen van de ergste nood. De helft daarvan is al aan het internationale Rode Kruis verstrekt. Ook is met inter nationale hulpverleningsorganisa ties afgesproken dat zij een beroep op de EG kunnen doen indien dat op korte termijn nodig is. Buitenland kort IIBSI8IIS- McFarlane Robert McFarlane, de voormalige veiligheidsadviseur van president Reagan, ligt nog steeds in het zie kenhuis na zijn mislukte zelf moordpoging. Het is niet duidelijk wanneer hij zal worden ontslagen. Zijn toestand is goed. McFarlane heeft geen verklaringen uitgege ven sinds hij maandag werd opge nomen nadat hij een overdosis va lium had ingenomen. Pyromaan Een 38-jarige Deen die in novem ber tot tbr werd veroordeeld we gens een aantal brandstichtingen waarbij twee doden vielen, heeft nu bekend ook de dader te zijn van een hotelbrand waarbij in 1973 35 mensen om het leven kwamen. De man werd in november veroor deeld wegens 27 gevallen van brandstichting. Hij werd niet-toe- rekeningsvatbaar verklaard en op gesloten in een psychiatrische in richting. Spionage De Poolse taxichauffeur Roland Krepczynski is gisteren door een militaire rechtbank in Gdansk tot tien jaar veroordeeld wegens spio nage voor de Westduitse inlichtin gendienst. Naar het Poolse persbu reau PAP meldde, is ook het ver mogen van de 30-jarige man in be slag genomen. De Westduitse in lichtingendiénst zou Krepczysnki hebben opgeleid. De man had daarna tegen betaling informatie over militaire en veiligheidszaken hebben doorgegeven. geschoten. De mensen die de vrachtwagens bestuurden en het transport begeleidden, maakten zich uit de voeten. Zij moesten de wagens met de hulpgoederen ach terlaten. „Een deel van de lading was van uit de vrachtwagens overgeladen in de Iraanse ambulances. Toen de ambulances probeerden het kamp binnen te rijden, brak de hel uit en regende het kogels en raketten op het konvooi", aldus een ooggetui ge. Een woordvoerder van de VN verklaarde dat de operatie was mislukt. „We werden begeleid naar hét kamp door Amal en Syrische militaire waarnemers, maar toen we er waren begon het schieten. Onze vrachtwagens werden be schoten en we vertrokken", zo ver klaarde hij. „Wij zullen het nog eens proberen, maar ik weet niet wanneer". Functionarissen verklaarden la ter dat een werknemer van de Iraanse ambassade bij de beschie tingen omkwam. Drie milieleden van Amal en een burger raakten gewond. Bombardement Acht personen zouden zijn ge dood en 17 gewond geraakt bij een bombardement dat eerder op de dag werd uitgevoerd op het vluch telingenkamp en de aangrenzende sji'itische wijken in het zuiden van Beiroet. Volgens het Democratisch Front voor de Bevrijding van Pale stina (FDLP) kwamen 5 Palestij- nen om en raakten er 10 gewond toen 30 granaten, die werden afge vuurd door strijders van de sji'iti sche Amal-beweging, in het mid den van het kamp neerkwamen. Amal heeft verklaard dat vanuit het christelijke Oost-Beiroet grana ten zijn afgeschoten op Bourj Ba- rajneh en de omliggende shi'iti- sche wijken'. Hierbij vielen volgens Amal twee doden en zes gewon den. Getuigen hebben gemeld dat één persoon omkwam en een ander ge wond raakte toen een granaat neer kwam op de weg naar het vliegveld van de Libanese hoofdstad, die aan de westkant van het kamp loopt. De Libanese politie heeft geen melding gemaakt van beschietin gen vanuit het oostelijk deel van Beiroet. DUBLIN - Wie zet het mes erin, waar en vooral hoe diep? Deze driedelige vraag is nu onverbreke lijk gekoppeld aan de ernstige eco nomische crisis van Ierland. Aan gezien het aanpakken van de crisis ongetwijfeld grote invloed zal heb ben op de toch al beperkte levens standaard, is de keuze niet gemak kelijk en ligt het voor de hand dat gekeken wordt naar politici die de minst pijnlijke behandeling voor staan. door Haye Thomas De Ierse kiezers zijn daar nu vol op mee bezig. Want op dinsdag a.s. moeten zij hun beslissing vastleg gen. Peilingen van hun stemming geven aan dat naar Charles Haug hey en zijn republikeinse Fianna Fail Partij de meeste voorkeur uit gaat, zij het dan met gemengde ge voelens omdat het verleden heeft geleerd dat zij ook niet sterk zijn in het waarmaken van beloften. Men zou zich kunnen afvragen: wie wil nu eigenlijk de Ierse ver kiezingen winnen? Want vaststaat dat de winnaar, al of niet in combi natie met een willige coalitiepart ner, geconfronteerd wordt met een enorme opeenhoping van werkelijk grote problemen. Om te beginnen is er een nationale schuld van bijna 70 miljard gulden, zijn meer dan 250.000 mensen op een voornamelijk jonge bevolking van 3.5 miljoen werkloos, trekt 40 pro cent van de Ieren op de een of an dere manier van sociale zaken en is het begrotingstekort met meer dan 8.6 procent van het nationale pro- dukt tot recordhoogte gestegen. Het duivelse samenspel van de ho ge rentevoet en de gedwongen be zuinigingsmaatregelen van de re gering, drijft het land steeds dieper TEL AVIV - Is John Demjanjuk (67) de nazi-beul die met de bij naam 'Iwan de Verschrikkelijke' tijdens de Tweede Wereldoorlog in het dodenkamp Treblinka ten min ste 850.000 joden in de gaskamers heeft gejaagd? Om die cruciale vraag zal het proces tegen de vorig jaar door de Verenigde Staten uit gewezen Oerkrainer draaien, dat maandag in het nationale theater Binyenei Ha'uma in Jeruzalem be gint. De verdachte zit al bijna een jaar gevangenen. Om juridisch- technische redenen was het proces verschillende keren uitgesteld. door Taco Slagter De door de VS van zijn staats burgerschap ontdane voormalige automonteur uit Cleveland heeft tot nog toe ontkend de verdachte uit de dagvaarding te zijn. Volgens zijn Amerikaanse advocaat Mark O'Conner gaat het om een door de Russische KGB georkestreerde persoonsverwisseling op grond Deze foto toont de situatie in Bei roet gisteren, toen er van een esca latie nog geen sprake was. Leden van de sji-itische Amal-militie de len voedsel uit aan vluchtelingen die uit het kamp Bourj al Barajneh waren geëvacueerd. Er heerst in het kamp na vier maanden van be leg grote hongersnood. Ratten, kat ten, honden en ezels zouden er wor den gegeten om te overleven. (foto ANP» Charles Haughey - voorlopig favoriet - (foto ap» in een recessie, die allang ernstige vormen had aangenomen. Wie bereid is om het meerkoppi ge monster van de Ierse crisis aan te pakken, weet dus dat hij ge dwongen is tot maatregelen die zonder twijfel gevolgen zullen heb ben voor hun levensstandaard, waartegen de meeste Ieren toch al grote bedenkingen hebben. Met name de jongeren, voor wie het steeds moeilijker wordt om in hun eigen land emplooi te vinden. Met als gevolg dat er opnieuw sprake is van een langzaam maar zeker uit groeiende emigratie van jonge Ie ren. De eerste en meest voor de hand liggende uitwijkmogelijkheid voor hen is Engeland, op een afstand van enkele uren varen. Ook in an dere landen van de Europese Ge van vervalste identiteitspapieren. O'Conner heeft al laten weten slechts de door de openbare aan klager veronderstelde identiteit van zijn cliënt te zullen aanvechten en de ten laste gelegde oorlogsmis daden als zodanig te aanvaarden. Als de bijzondere strafkamer met drie rechters van het Hooggerecht- hof het bewijs geleverd achten en de overtuiging hebben dat Dem janjuk de bedoelde slachter uit Treblinka is, kan hem slechts de doodstraf worden opgelegd. Het proces tegen de Oekrainer zal ook in de uiterlijke vorm ver schillen van de beruchte rechts zaak tegen de nazi Adolf Eichmann in 1960, de eerste oorlogsmisdadi ger die in Israël terechtstond. Zat de 'architect' van de vervolging en vernietiging van zes miljoen joden meenschap, West-Duitsland in het bijzonder, wordt het geprobeerd. Maar de grootste trek blijft gericht op de Nieuwe Wereld. Op Amerika, waar zovele Ieren hun zijn voorge gaan en al 40 miljoen Amerikanen aanspraak kunnen maken op Ierse afkomst. Maar gesproken wordt nu van een alarmerende exodus. Met name door de schrijver-journalist Tim Pat Coogan, die als hoofdre dacteur van de oude Irish Press zit aan het wankele bureau van zijn beroemde voorganger Eamon De Valera. Wat nu plaatsvindt is niet alleen een grote schande, maar tegelijk een catastrofe. Het gaat om de meest hoopvolle en best opgeleide generatie uit de geschiedenis van ons land, zegt Tim Pat Coogan, die via zijn krant en spreekbeurten een soort kruistocht is begonnen tegen wat hij beschouwt als het grote na tionale schandaal. Volgens zijn op gave is Ierland het afgelopen jaar al zo'n 60.000 jongeren kwijtgeraakt. Velen van hen zijn via een toeris tenvisum Amerika binnen geko men en vervolgens ondergedoken voor een klandestien en steeds meer onzeker verblijf. Stormloop Het recente Amerikaanse besluit om 10.000 extra verblijfs- en werk vergunningen beschikbaar te stel len heeft wereldwijd een ware stormloop ontketend. Uit de gehe le wereld kwamen naar schatting 900.000 aanvragen binnen. Van het kleine Ierland alleen al meer dan 200.000, waaronder - zo heeft men kunnen nagaan - ook van jonge ren, die thuis wel werk hebben, maar elk vertrouwen in de Ierse toekomst hebben opgegeven. Het is nog maar kort geleden dat dit na drukkelijk anders lag. Dat de traditionele uittocht niet alleen tot stilstand was gekomen, gedurende diens berechting in een kooi van kogelwerend glas, de met de veiligheid belaste politiefunc tionarissen vinden dat voor Dem janjuk niet nodig. Die beslissing is voor tweeërlei uitleg vatbaar: deze verdachte is een 'kleine vis' in ver gelijking met Eichmann of bijvoor beeld Klaus Barbie die nog steeds in Frankrijk op berechting wacht. En misschien is het tijdsverloop van de holocaust een weerspiege ling van een veranderde opstelling bij het Israëlische publiek dat een aanslag op de verdachte uit wraak of andere begrijpelijke motieven niet aannemelijk maakt. De komende dagen moet blijken of de zaak Demjamjuk zo gecom pliceerd ligt als in de media en door sommige rechtsgeleerden in Israël is beweerd. Waarbij het niet leiders blijkt dat de activiteiten van de Sowjet-troepen eerder zijn toe- dan afgenomen. Er is geen en kele aanwijzing dat de Russen hun troepen aan het terugtrekken zijn, verklaarde hij. Masoud benadrukte dat het Afghaanse verzet alleen de wapens zal neerleggen als alle Rus sen uit Afghanistan zullen zijn ver dwenen. Masoud heeft in Den Haag het ministerie van buitenlandse zaken en de Kamercommissie voor bui tenlandse zaken op de hoogte ge steld van de recente ontwikkelin gen aan het front. Hij verklaarde een dringend beroep te hebben ge daan op de Nederlandse regering om zich niet te laten misleiden door de Sowjet propaganda. Van de zijde van Nederland heeft Ma soud de verzekering gekregen dat de humanitaire hulp aan de ruim vijf miljoen vluchtelingen aan de Afghaans-Pakistaanse grens, zou worden voortgezet. Garret Fitzgerald - slecht management - (foto ap» maar dat er zelfs Ieren naar huis terugkeerden in de heilige overtui ging dat het land waar zij waren opgegroeid, nu wel degelijk de plaats was om te blijven en een be staan op te bouwen. Het waren de dagen dat de jeugd zich met een goede opleiding en training triom fantelijk presenteerde als de nieu we Jonge Europeanen. Met uitge breide promotiecampagnes als symbolen van hun hoge verwach tingspatroon. Maar Ierlands ex- pansiedromen zijn inmiddels als zeepbellen uiteengespat. Tim Pat Coogan ziet de schuld in een com plex van factoren. Natuurlijk, het slechte manage ment van de uiteengevallen coali tie tussen dr. Garreth Fitzgerald's Fine Gael Partij en Labour. Maar evenzeer schuld bij de regeringen, die daaraan voorafgingen. Zijn ver gaat om de bewijsvoering voor wat betreft de wreedheden in Treblin ka, maar om de vraag of afdoende en naar juridische relevantie dc juistheid van de identiteitspapie ren kan worden nagegaan. Het grootste dilemma, en niet te bepa len door wetboeken of jurispru dentie, is echter of na ruim veertig jaar het handjevol overlevenden van Treblinka op grond van objec tieve waarneming kan getuigen dat de man in het verdachtenbankje 'Iwan de Verschrikkelijke' is. Aanvankelijk was de stille 'kroongetuige' een kopie van een SS-identiteitskaart van Demjan juk, ondertekend door de beruchte SS-Hauptsturmbahnführer Strei- bel. Maar sinds kort beschikt de Is raëlische justitie over het uit de Sowjet-Unie opgestuurde originele SS-document. Met de aan deze kaart verbonden voorgeschiedenis denkt de openbare aanklager te kunnen bewijzen dat de verdachte de operateur van de gaskamers in het concentratiekamp is geweest. Niettemin zal de verdediging de authenticiteit van het persoonsbe wijs aanvechten. WASHINGTON (GPD) - Het Witte Huis heeft duizenden nog niet eer der geraadpleegde documenten en computerbanden overhandigd aan de commissie-Tower, de door pre sident Reagan zelf ingestelde com missie die bezig is met een onder zoek naar de Iran-affaire. Het be langrijkste deel van dit nieuwe ma teriaal bestaat uit een elektronisch archief van duplicaten van bood schappen en memo's die de mede werkers van de Nationale Veilig heidsraad elkaar de afgelopen ja ren hebben gestuurd. door Henk Dam Die computerbanden leveren on getwijfeld veel nieuwe gegevens over het Iran-schandaal op, omdat het de nationale veiligheidsraad is geweest die een centrale rol in het zenden van wapens naar Iran, en het doorsluizen van Iraanse beta lingen naar de contra's heeft ge speeld. De Tower-commissie heeft nu een unieke kans om meer boven water te halen dan welke andere commissie ook. Dat ligt niet alleen aan de computerbanden, maar ook aan de twee persoonlijke gesprek ken die de driemans-commissie met Reagan heeft gehad, en het feit dat de commissie inzage heeft ge had in Reagans dagboeken. De commissie zal op 26 februari rapport uitbrengen. Marlin Fitzwa- ter, de woordvoerder van het Witte Huis, zei gisteren te verwachten dat dit rapport „zeer kritisch en zeer hard" zal zijn. Hij ontkende een bericht in de Washington Post, dat de commissie-Tower bij haar onderzoekende werk in conflict met medewerkers van het Witte Huis zou zijn gekomen. Hij wilde ook niets zeggen over het bericht dat de commissie heeft ontdekt dat in het begin van de Iran-affaire een poging is gedaan de rol van het Witte Huis bij de wa penverkopen aan Iran te verdoeze len. „Dat moet u maar aan de com missie vragen", zo zei Fitzwater in antwoord op een vraag hierover gisteren. „Ik kan alleen maar zeg gen dat het ons duidelijk is dat de commissie-Tower zeer grondig werk levert". wijten richtten zich ook op het Britse kolonialisme dat. zijn land met het huidige type economie en bestuursvorm heeft opgezadeld. En op de volgens Tim Pat Coogan veel te grote gezinnen in Ierland als gevolg van de oude starre richt lijnen van de rooms-katholieke kerk, drie tot vier kinderen boven het gemiddelde van de andere lan den van de Europese Gemeen schap. „En wij hebben slechts een derde wereld-land om hun werk te verschaffen", klinkt het venijnig. De ergernis over deze sombere ontwikkeling is groot. En geeft wel degelijk een extra dimensie aan de ze verkiezingen. De laatste premier dr. Fitzgerald draagt de rampspoed als een zware last op de schouders en nu Labour er bij voorbaat voor gekozen heeft om te proberen in de politieke wildernis van de opposi tie op krachten te komen lijken zijn kansen om Fine Gael aan de regering te houden uiterst gering. Geknars Ondanks het feit dat hij wel de gelijk aan de rem van de extreme overheidsleningen en -uitgaven heeft getrokken. Maar zijn zware belastingdruk leidt overal in het land tot geween en geknars van tanden. En aangezien er een nieu we kandidaat is opgestaan die flin ke verlaging van de inkomstenbe lasting belooft, richtten veel Fine Gael-aanhangers zich thans op Desmond O'Malley, leider van de in deze verkiezingen debuterende Progressieve Democraten. O'Mal ley is een bij Fianna Fail weggelo pen tegenstander van Charles Haughey, voor wie hij een persoon lijke diepe afkeer koestert. Dat maakt de hele gang van za ken extra intrigrant, want het zou wel eens kunnen zijn dat de kiezers de nieuwe politieke vaandeldrager MOSKOU (Rtr) - In Moskou zijn gisteren drie betogers veroordeeld tot korte vrijheidsstraffen en is een vrouw geslagen toen een groepje Sowjet-burgers op de vijfde achter eenvolgende dag demonstreerde tegen de detentie van de joodse ac tivist Iosif Begoen. Begoens zoon Boris zei dat hij en zijn mede-de monstrant, Fjodor Finkei, vijftien dagen gevangenisstraf kregen en een derde betoger, Mark Zjitomirs- ki, tien dagen. Bij de betoging tegen de gevan genisstraf van zeven jaar en interne verbanning van vijf jaar die Be goen in 1983 heeft gekregen we gens staatsondermijnende activi teiten, trokken rechercheurs Nata lia Beekman, een joodse die om een emigratievisum heeft ge vraagd, aan haar armen over de grond. Minstens zes mannen gaven haar een schop. Nog een andere betoger, Vladi mir Pimonov, werd geslagen en naar een ziekenhuis gebracht met, waarschijnlijk, nierkwetsuren, al dus Begoens zoons per telefoon uit zijn huis. Het vonnis tegen hem en de anderen treedt maandag in wer king maar Begoen junior zou het niet verbazen als men hem en de anderen niet kwam ophalen. "Het is misschien alleen maar bangma kerij." zei hij. Het motief voor de arrestaties was verzet tegen aanhouding. Een vierde betoger, Galina Gerasimo- va, kreeg een boete van 50 roebel opgelegd. De Westduitse ambassade in Moskou deelde mee dat bij het Sowjet-ministerie van buitenland se zaken officieel is geprotesteerd tegen de detentie donderdag gedu rende drie kwartier van Hartwig Nathe, een correspondent in Mos kou van het Westduitse persagent schap DPA. Commissaris in moordzaak Palme aan tand gevoeld STOCKHOLM (AP) - Commissaris Hans Holmer van de politie van Stockholm, die het onderzoek naar de moord op premier Olof Palme leidde, wordt zelf ook onderwor pen aan een politie-onderzoek, zo is gisteren in de Zweedse pers be kendgemaakt. Het onderzoek werd door een parlementaire commissie geëist nadat twee juristen hadden vastge steld dat de commissaris procedu rele fouten heeft gemaakt bij de in val in een Koerdisch café, zo meld de het dagblad Aftonbladet. De juristen, Hans-Goran Franck en Bengt Soderstrom, zeiden dat Holmer de inval niet van tevoren heeft gemeld bij het openbaar mi nisterie, en dat verschillende ver dachten drie dagen lang werden vastgehouden voor verhoor zonder dat zij een advocaat mochten spre ken. Volgens de Zweedse wet heeft een verdachte het recht zich bin nen 24 uur na arrestatie met een advocaat in contact te stellen. Holmer verdedigde zich door te zeggen dat hij het bevel tot de inval had gegeven nadat hij verscheide ne malen vergeefs had geprobeerd officieren van justitie telefonisch te bereiken. in een verrassende sleutelpositie manoeuvreren wanneer noch Fine Gael noch Fianna Fail er alleen in slagen om een meerderheid in het nieuwe parlement te krijgen. En dus op een coalitiepartner zijn aan gewezen. Dat zou dan grote moge lijkheden openen voor Desmond O'Malley, die zich steeds meer als een nuchtere vastberaden politicus presenteert aan de kiezers en op de ranglijst van de persoonlijke popu lariteit dr. Fitzgerald al duidelijk voorbij is. Door het beperkte aantal van slechts 20 kandidaten kunnen de Progressieve Democraten de stem busslag niet winnen. Maar wel kunnen zij een factor worden waar mee de andere partijen terdege re kening dienen te houden. En mis schien zelfs wel samenwerken. Dat laatste tegen ongetwijfeld een hoge prijs, want Desmond O'Malley heeft al van de daken uitgeroepen dat hij noch in Garret Fitzgerald noch in Charles Haughey de juiste Ierse regeringsleider ziet. VN-voertuigen in Beiroet onder vuur BEIROET (Rtr/UPI/AFP) - Een poging voedsel te brengen naar het Palestijns vluchtelingenkamp Bourj al-Barajneh in Beiroet is gisteren mislukt. De voertuigen met de nood hulp werden onder vuur genomen toen zij vlak bij de westelijke ingang van het kamp waren, aldus ooggetuigen. Gedwongen door een regen van kogels, most de poging worden gestaakt het kamp te bereiken, waar 30.000 Pale- stijnen ingesloten zitten. Afghaans verzet: Politie opent vuur op demonstranten KARACHI (AP) In de Pakistaan- se stad Karachi heeft de politie gis teren het vuur geopend op een me nigte demonstranten die de vrijla ting eiste van de burgemeester van Karachi en andere gemeenteamb tenaren. Daarbij is minstens één gewonde gevallen. Het provinciale bestuur van Sind maakte bekend dat degenen die donderdag waren gearresteerd tij dens een betoging, onder wie bur gemeester Abdul Sattar Afghani en 98 gekozen gemeenteraadsle den, zeven dagen worden vastge houden op beschuldiging van overtreding van het verbod op po litieke activiteiten. Het stadsbe stuur van Karachi werd voor zes maanden ontbonden en een pro vinciaal bestuurder is aangesteld om de burgemeester te vervangen. DEN HAAG (GPD) - Het Afghaans verzet neemt de vredesvoorstellen van Sowjet-leider Gorbatsjov niet serieus. Masoud Khalili, politiek adviseur van de Afghaanse onder grondse beweging Jami'at islam, noemde gisteren de aangekondig de terugtrekking van de Sowjet troepen uit Afghanistan een propa gandastunt. "Daarmee wil Moskou de publieke opinie in de VS, in het Westen en in de islamitische lan den in warring brengen. Gorbats jov wil de bondgenoten van het Af ghaans verzet in het defensief dwingen", meende Masoud. Volgens Masoud zijn de Russen overgegaan tot een nieuwe tactiek om het Afghaanse verzet onder de knie te krijgen. "Het is de Russen tot dusver niet gelukt om ons op militair gebied de baas te worden. Nu probeert Moskou met politieke en militaire middelen het Af ghaans verzet te breken", zei Mas- soud. Uit de rapporten van de guerilla-

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 5