ABOPwil staking in onderwijs Gedraai rond opheffing militair hospitaal 'Symbolische straf in euthanasiegeval Jan Soldaat vlucht naar Chinees Brabant krijgt snel opvolger voor Van Agt GROTE ANTIEKBEURS Koningin bezoekt Bovenwindse eilanden Lubbers: nog niet meer geld voor werkloosheid Meer dan 600 banen op de tocht, personeel nauwelijks geïnformeerd Groningers hitsen hond op tegen buitenlanders ZATERDAG 14 FEBRUARI 1987 BINNENLAND PAGINA 3 De regeling geldt sinds 1 januari. Minister Deetman (onderwijs) wil er 130 miljoen gulden mee bespa ren. Volgens ABOP-woordvoerder Sliedracht is het de bedoeling hele scholen plat te leggen. "Het moet niet zo zijn dat de ene leerkracht wel en de andere niet gaat staken". Het initiatief is bij christelijke en katholieke onderwijsbonden PCO en KOV niet goed gevallen. "Niet fatsoenlijk", noemt Van Kortenhof (KOV) het initiatief, waarover tevo ren geen overleg gepleegd is. "Dit DEN BOSCH (ANP) - Provinciale staten van Noord-Brabant hebben in hun profielschets voor de nieu we commissaris van de koningin vier belangrijke voorwaarden ge steld. De nieuwe commissaris moet betrokken zijn bij wat er in Brabant gebeurt, hij moet colle giaal zijn, kunnen functioneren in een open bestuur en hij moet zijn ambt dynamisch invullen. De geza menlijke profielschets van de Bra bantse fracties werd gistermiddag aangeboden aan minister De Ko ning (binnenlandse zaken). Als het aan de Brabantse staten ligt, komt er overigens een vrouw als opvolger van Van Agt, die per 1 april ambassadeur van de EG in Japan wordt. PvdA, WD, D66 en klein links spraken daarvoor hun voorkeur uit, terwijl het CDA liet blijken daar geen bezwaar tegen te hebben. Alleen fractievoorzitter Den Toom van de RPF/GPV/SGP- fractie zei dat het SGP-deel van zijn fractie geen vrouw wenste als commissaris van de koningin. Alle fracties hebben trouwens zo hun eigen wensen. Volgens het CDA komt gelet op de politieke en maatschappelijke verhoudingen in de provincie alleen iemand van christen-democratische huize in aanmerking voor de post in Bra bant. Voor de PvdA hoeft de nieu we commissaris geen CDA'er te zijn, waar D66 en klein links het mee eens zijn. De WD wees met een van haar wensen duidelijk terug op de hou ding van Van Agt de afgelopen maanden. De fractie hoopt dat de nieuwe commissaris voldoening zal de samenwerking geen goed doen". Spontaan De confessionele onderwijsorga nisaties PCO, KOV en NKO voeren samen met de Vereniging voor Openbaar Onderwijs de actie 'Adopteer en Confronteer'. Daar mee houden individuele scholen parlementariërs in hun omgeving op de hoogte van de moeilijkheden die de nieuwe vervangingsregeling hen bezorgt. Woordvoerders van de organisaties noemen de actie een succes en melden dat verschil lende scholen zich spontaan aan sluiten bij de zeshonderd 'speer- puntscholen' die de actie begon nen zijn. De meeste kamerleden hebben positief gereageerd op 'Adopteer en Confronteer'. Een uitzondering vormt het CDA-kamerlid Boers- Wijnberg. Zij liet schriftelijk aan de organisatoren weten moeite te hebben met het uitgangspunt dat 'Den Haag' beslissingen neemt zonder te weten wat de gevolgen zijn. Zij bestrijdt deze opvatting en liet weten niet mee te willen doen aan de actie wegens 'de reeds be staande contacten die ik heb met het onderwijs'. Tegenover deze krant verklaarde zij van de kwestie 'geen halszaak te willen maken'. "Het was de toon van de brief die me niet beviel, maar het is natuurlijk altijd goed je inzicht te vergroten". Mevrouw Boers maakt deel uit van de com missie onderwijs van de CDA-frac- tie. zal vinden in zijn ambt in het huidi ge staatsbestel. De PvdA heeft zich tijdens het bewind van Van Agt nogal ge stoord aan de vele nevenfuncties van de ex-premier. De fractie ver onderstelt dat de commissaris van de koningin de bereidheid zal heb ben om over zijn eventuele neven functies met de staten te praten. Minister De Koning liet blijken dat zich bij hem al drie kandidaten hebben gemeld. Hij wilde zich er echter niet over uitlaten of daarbij ook vrouwen zaten. Volgens hem kan er al in de maand april een op volger zijn voor Van Agt. STEENWIJK (GPD) - Het leven van een dienstplichtig militair gaat niet over rozen. De militaire diensttijd, waarin je pas echt een kerel wordt, zo willen velen ons nog doen geloven, is voor vele dienstplichtigen veertien maan den te lang. Omdat je in die pe riode veel meer had kunnen ver dienen op de gewone arbeids markt, wordt verklaard. En dat terwijl je in zo'n kazerne toch nauwelijks wat hebt uit te vre ten. In de Johan van den Kornput- kazerne in Steenwijk moet dat laatste zeer letterlijk worden ge nomen. De dienstplichtigen krij gen dagelijks een smakeloze prak van slechte kwaliteit voor geschoteld, zo luidt de klacht van de vakbond voor dienst plichtig militairen (WDM), die verder stelt dat het eten op de Steenwijker kazerne onhygië nisch wordt bereid en 'in het da gelijkse voer zelfs wel eens kak kerlakken' zijn gesignaleerd. Omdat de kazerneleiding niet wilde ingaan op klaagzangen vanuit het bataljon, besloot de WDM actie te ondernemen. Als UTRECHT Voor het personeel van het Openluchtmuseum in Arn hem kwam het sluitingsplan van minister Brinkman als een donder slag bij heldere hemel. In het mili tair hospitaal Dr. A. Mathijsen in Utrecht zagen ze de bui al kabinet ten lang hangen. Wat in beide za ken wonderwel overeenstemt is het gebrek aan informatie en over leg vooraf, waar werknemers toch recht op hebben. door Carlo Nagel Het gearaai en gekonkel doet af en toe lachwekkend aan. Sommige partijen in het conflict tussen hos pitaal en overheid zwaaien met ge heime rapporten, waarop anderen weer geen commentaar mogen ge ven, omdat zij formeel niet met de inhoud bekend kunnen zijn. Maar echt om te lachen is het niet, want opheffing van het militair hospi taal in Utrecht zal, afhankelijk van de gekozen samenwerkingsvorm met het Academisch Ziekenhuis Utrecht, een verlies betekenen van 645 tot 680 arbeidsplaatsen. De Dienstcommissie van het mi litair hospitaal zet het kort geding door, waarin zij eist bij het formele overleg te worden betrokken, in een fase waarin er nog beinvloe- ding van de besluitvorming moge lijk is. Want staatssecretaris Van protest tegen de slechte maaltij den zetten in korte tijd 220 dienstplichtingen - de helft van het in Steenwijk gelegerde batal jon - hun handtekening en ver klaarden zij zich bereid om maandag na de dienst deel te ne men aan een demonstratieve op tocht door de stad. Die tocht zal eindigen met een gezamenlijke maaltijd bij 'de Chinees' en de pizzeria. Lege eetzaal Het overgrote deel van die 220 dienstplichtigen is in die eetgele- genheden overigens kind aan huis. "De jongens gaan tweemaal per week naar de Chinees en tweemaal per week naar de piz zeria", meldt WDM-hoofdbe- stuurder Richard Krabbedam lichtelijk overdreven. Hij is on- DEN HAAG (GPD/ANP) - Pre mier Lubbers is vooralsnog niet bereid om meer geld uit te trekken voor het bevorderen van de werk gelegenheid. Hij blijft erbij dat de doelstelling van het kabinet om de werkloosheid met 50.000 per jaar terug te dringen, haalbaar is. Maar, aldus de premier, 'meer matiging van de lonen is noodzakelijk, an ders wordt de werkgelegenheids- doelstelling geschaad'. Lubbers denkt niet in de eerste plaats aan extra maatregelen om de werkloosheid te bestrijden, maar aan versterking van bestaan de plannen. Zo blijkt de regeling dat werkgevers geen sociale pre mies hoeven te betalen als zij lang durig werklozen in dienst nemen, niet goed te werken. "Vooral de voorwaarde dat het ten minste om een tweejarig dienstverband moet gaan, lijkt belemmerend te werken", aldus Lubbers. Hij riep de werkgevers ook op se rieuzer aan de slag te gaan met het jeugdwerkgarantieplan van het ka Houwelingen wil pas met de Dienstcommissie praten als het ka binetsbesluit al is gevallen. Daarop is hij tijdens het weke lijkse vragenuurtje in de Tweede Kamer afgelopen dinsdag ten dele terug gekomen. Er komt 'in spraak' zodra, ter voorbereiding van een voorstel aan de minister raad, een besluit is genomen over het rapport van de ambtelijke werkgroep die heeft voorgesteld de militaire hospitalen onder te brengen bij het AZU. De dienstcommissie neemt daar mee geen genoegen. Zij vindt for meel overleg iets heel anders dan inspraak, dat een wel erg vrijblij vend begrip is. Daarom dient het kort geding tegen de Staat der Ne derlanden op donderdag 26 februa ri om tien uur bij de president van de Utrechtse rechtbank. Wat is er nu bereikt met het ge draai tot nu toe? Dat de stemming in de militaire hospitalen - in Utrecht, maar ook in Overveen waar eveneens een militair hospi taal met sluiting wordt bedreigd - beneden ieder peil is. Op het ter rein van het militair hospitaal in Utrecht wappert een vlag met 'AZU nooit'. Die tekst staat ook op stickers, waarmee speciaüsten van het hospitaal hun correspondentie aan collega's in het AZU verzege len. Niet bepaald een situatie, zoals wenselijk geacht door de departe middellijk bereid die overdrij ving toe te geven 'omdat de hoogte van de wedde niet toelaat om maar elke dag buiten de deur te eten'. "Maar, het is toch schrij nend dat de eetzaal op de kazer ne iedere avond minimaal is be zet. Het houdt met veertig eters wel op, terwfjl'er dagelijks toch eigenlijk zo'n 220 zouden moeten zitten". Hoewel het officieel niet is toe gestaan om eten te bereiden op je kamer, bedienen vele dienst plichtigen zich toch van deze noodgreep. Marco Duvaloois (19) uit Rotterdam is één van hen. Hij verblijft al z'n hele diensttijd in Steenwijk, maar hield de eetzaal al snel voor gezien. Dank zij het van huis meegebrachte gaspitje, waarop de ook al van moeder meegekregen etenswaren, vooral in blik, worden opgewarmd, kan binet. "Er is een versnelling no dig". Ook vindt hij dat de groei met 100.000 nieuwe banen per jaar, die we de afgelopen jaren hebben mee gemaakt, gehandhaafd moet blij- PvdA-fractieleider Kok stelde gisteravond op een verkiezingsbij eenkomst in Emmen dat het kabi net en de regeringspartijen het met name laten afweten op het punt van de werkgelegenheid. Hij vreest dat de coalitie het gebrek aan actie verbergt door zich te verschuilen achter het komende overleg met de sociale partners. Volgens Kok neemt het kabinet te weinig initiatieven om juist deze vorm van werkloosheid aan te pak ken. "Ik ben wel eens bang dat het mentale werkgroep, die de integra tie van het militair hospitaal in het AZU in één bouwstroom met het Wilhelmina Kinderziekenhuis en de medische faculteit graag gedragen zag door een brede laag van het personeel. Er komen vast en zeker nog veel meer emoties los. Te verwachten is dat de definitieve beslissing nog wel eens lang op zich zou kunnen laten wachten nu ook de politieke partijen zich, mede door de inspan ningen van de dienstcommissie, nadrukkelijk met de toekomst van de militaire hospitalen zijn gaan bemoeien. In Utrecht en Overveen moet het personeel intussen maar zien hoe de werksfeer er nog enigs zins aanvaardbaar kan worden ge houden. Barry de Vos, voorzitter van de dienstcommissie van het militair hospitaal Dr. A. Mathijsen: "Door het geharrewar van de besluitvor mers bestaat de indruk dat het hos pitaal al bijna is opgeheven, zonder dat daar op dit moment sprake van Het rapport van de interdeparte mentale werkgroep gaat uit van twee modellen. In het eerste model zou het militair hospitaal in de nieuwbouw van het AZU behalve een polikliniek ook nog eigen ver pleegbedden krijgen. In het twee de model, waaraan de werkgroep de voorkeur geeft, bestaat het krijgsmachthospitaal alleen nog toch in de dagelijks benodigde hoeveelheid calorieën worden voorzien. 'Vitaminen loop je mis' "Maar, vitaminen loop je hier mis. Het weekeinde heb je nodig om aan te sterken", aldus Duva loois, die zijn klachten over het eten meermalen uitte. Als lid van het eetzaalbestuur dacht hij daarvoor de geëigende kanalen te hebben gevonden, maar dat bleek een fikse tegenvaller. "Als wij klaagden, werden wij door de koks in het eetzaalbestuur maar wat uitgelachen", zegt hij. Echt veel schelen, kan het hem niet meer: over twee weken zwaait hij af. Arie Kamp (18) uit Winschoten ARNHEM (ANP) - Procureur-ge neraal De Haas bij het gerechtshof in Arnhem heeft gisteren in een ge val van euthanasie een 'symboli sche gevangenisstraf van twee maanden voorwaardelijk geëist te gen een 67-jarige psychiater uit het Groningse Haren. De vrouw wordt ervan verdacht, dat zij in augustus 1982 een toen 73-jarige vriendin die aan multiple sclerose leed, op haar verzoek van het leven heeft be roofd. De Haas toonde begrip voor de situatie waarin de Harense psy chiater ten tijde van de euthanasie heeft verkeerd, mede door toedoen van de vriendin, die haar lange tijd zeer dwingend om beëindiging van haar leven vroeg. "Desondanks heeft ze de verkeerde oplossing ge kozen door zelf en helemaal alleen de beslissing over het plegen van euthanasie en de uitvoering daar van te nemen". De Haas achtte echter een symbolische straf vol doende en om dat symbolische ka rakter nog te onderstrepen eiste hij een proeftijd van een jaar in plaats van de gebruikelijke twee jaar. De verouw beëindigde het leven van haar vriendin op uitdrukkelijk verzoek van de bejaarde vrouw in een stadium, dat haar ziekte al ge ruime tijd leidde tot verlammin gen, incontinentie en hevige pijn. Zicht op herstel ontbrak. De vrouw stierf als gevolg van een door de psychiater verstrekte dosis slaap middel, die de bejaarde vrouw zelf innam, en aan drie door de psy chiater toegediende injecties mor fine. De rechtbank in Groningen acht- simpelweg aan interesse ont breekt, aan belangstelling voor een groep die men liever lijkt af te schrijven of dood te zwijgen omdat de mensen waarom het gaat niet zouden passen in deze dynami sche, snelle-jongenssamenleving," aldus de PvdA'er. Kok vindt voorts dat het kabinet de consequentie moet trekken uit het mislukken van het jeugdwerk garantieplan. De grote steden kun nen er niet mee uit de voeten, zodat het kabinet creatief op zoek moet gaan naar een andere mogelijkheid om langdurig werklozen jongeren aan een baan te helpen. In een wat meer regionaal getint gedeelte van zijn toespraak waar schuwde Kok de kiezers in Dren the niet op het CDA te stemmen. maar uit een polikliniek met moge lijkheden voor onderzoek. De mili taire bedden zijn in dat model op geslokt door het AZU. In het rapport gaat de werkgroep er van uit dat voor honderd werk nemers van het militair hospitaal ander werk moet worden gevon den en dat de 550 overigen zelf wel een baantje zullen vinden. Daar over maakt de dienstcommissie zich in dit stadium het meest boos. "Alsof de baantjes in Utrecht voor het opscheppen liggen", zegt Barry de Vos. "En alsof er geen perso neelsleden zijn, die in tientallen ja ren pensioenrechten hebben opge bouwd". Hij ontkent niet dat er van een zeker natuurlijk verloop sprake zal zijn als het tot het ontslag van 650 mensen komt, maar om er al bij voorbaat van uit te gaan dat je je voor 550 mensen niet hoeft in te spannen, vindt De Vos wat al te gortig. Die inspanningsverplichting ziet de werkgroep wel zitten voor de medische staf van de militaire hos pitalen, artsen en specialisten bij wie toen zij in dienst traden ook toekomstverwachtingen zijn ge wekt, maar die zich toch wat terug houdender zouden kunnen opstel len. Zij zullen niet als eersten de dupe zijn van integratie van het mi litair hospitaal in het AZU. De Vos: "Al ben ik er van over tuigd dat deze aparte regeling niet moet nog tot juli dienen. Er zal heel wat moeten veranderen wil hij voor die tijd nog eens in de eetzaal aanschuiven. "Ik maak het dagelijks van dichtbij mee", zegt hij. Als hofmeester mag hij de door de koks bereide hap na melijk op de borden van 'de dap peren' scheppen. "Maar ik zet er geen bek op. Het is gewoon goor hoe het eten wordt klaarge maakt. De koks gaan er met de zelfde handen door als waarmee ze kort daarvoor nog met in de mond of neus hebben gezeten. Je kunt hier wel van alles oplopen", oordeelt hij. Krabbedam denkt dat het pro bleem is terug te voeren op de kwaliteit van de koks. "Er zijn kazernes bij waar de koks er met hetzelfde budget wel heel wat van maken. Neem nu Havelte. Daar zijn geen klachten. Maar de grondstoffen voor Steenwijk worden notabene uit Havelte ge distribueerd". Plaatsvervangend kazerne-commandant Roeland Derkx wil niet van slecht eten weten. "Het eten is hier prima. En van de militairen hebben wij nog nooit klachten gehad". te de Harense psychiater in maart 1984 schuldig aan euthanasie, maar legde geen straf op. Het gerechts hof in Leeuwarden veroordeelde haar in oktober 1984 conform de eis van de procureur-generaal tot twee maanden voorwaardelijke ge vangenisstraf. De Hoge Raad ver nietigde dat arrest in oktober vorig jaar echter en verwees de zaak naar het hof in Arnhem. Noodsituatie Volgens de Hoge Raad heeft het gerechtshof in Leeuwarden onvol doende onderzocht, of de Harense psychiater destijds handelde in een noodtoestand of in een situatie van psychische overmacht, die het haar niet mogelijk maakte weer stand te bieden aan het uitdrukke lijk verzoek van haar vriendin om haar leven te beëindigen. De vrouw herhaalde in Arnhem, dat zij niet anders heeft kunnen handelen. "Mijn vriendin had niet het karakter om hulpeloos en af hankelijk te zijn. Ze was boven dien verpleegster geweest en wist wat haar voorland als zwaar multi- ple-sclerosepatiënte zou zijn". Vol gens de psychiater heeft de vrouw meer dan een jaar lang zeer na drukkelijk zelf om beëindiging van haar leven gevraagd. Advocaat Hartin gsveld pleitte voor vrijspraak van zijn cliënte om dat volgens hem mogelijk ten on rechte levensberoving ten laste is gelegd en de vrouw wel degelijk in een noodsituatie verkeerde. Het gerechtshof in Arnhem wijst op 27 februari arrrest. Hij zei dat deze partij 'als puntje bij paaltje komt' Drenthe op zal zade len met de opslag van radio-actief afval in de zoutkoepels. Hij baseer de zijn mening op een opmerking van CD A-fractieleider De Vries, een week geleden, dat proefborin gen naar opslagmogelijkheden in de koepels niet verboden zouden moeten worden. Kok gelooft er geen fluit van dat deze boringen niet gericht zouden mogen zjjn op het opslaan van radioactief afval. "Maar dank je de koekoek. Die proefboringen z(jn er toch niet om te kijken of de boter berg onder Drenthe kan worden opgeslagen. Als we deze weg op gaan, komt op een kwade dag de CDA-aap uit de mouw en zit u hier met radioactief afval." De Vries noemde de uitlatingen van Kok in een reactie 'grievend'. "Ik dacht dat dit beneden z(jn ni veau was. Als Kok zo doorgaat wordt het een laagbijdegrondse verkiezingscampagne", aldus De Vries. onder druk van de medische spe cialisten zelf tot stand is gekomen. Het lijkt er op dat de werkgroep hiermee twee groepen personeel tegen elkaar wil uitspelen. En dat zal zeker op het hospitaal niet luk ken". Over de besparingen die ophef fing van de militaire hospitalen in Utrecht en Overveen en het onder brengen van een krijgsmachthos- pitaalfunktie bij het AZU zal ople veren, lopen de meningen uiteen. Het ministerie van WVC springt er stellig het beste uit, want het AZU moet in de nieuwbouw toch al bed den inleveren en met het verdwij nen van de burgerbedden van het militair hospitaal scheelt dat op jaarbasis 25 miljoen gulden. Defensie zou jaarlijks 2,5 miljoen gulden op de begroting besparen, maar volgens insiders is dat nog maar de vraag. De medisch specia listen in het militair hospitaal Theo Veenbrink (cardioloog), Arie van den Bogert (anesthesioloog) en Jan-Hendrik Postma (orthope disch chirurg) vinden dat je aan zo'n marginaal bedrag geen 650 ar beidsplaatsen mag opofferen. Zij wijzen er nog eens nadrukke lijk op dat als de plannen van Van Houwelingen doorgaan, dit niet al leen veel arbeidsplaatsen in Utrecht kost, maar dat ook de pa tiënten er de dupe van zullen wor den. De wachttijden voor operaties zullen toenemen. Er zal vaker 'nee' moeten worden verkocht. vr"' ^HÉ- ADVERTENTIE Grand Hotel Huis ter Duin Noordwijk 45 ANTIQUAIRS Zaterdag van 11-17 uur. Zondag van 11-18 uur. Tegen vervangingsregeling bij ziekte DEN HAAG (GPD) - Het protest tegen de regeling voor vervanging van zieke leerkrachten neemt toe. De Algeme ne Bond van Onderwijzend Personeel (ABOP) overweegt harde acties in de vorm van staking en werkonderbreking om een eind te maken aan de regel dat zieken pas na twee dagen vervangen mogen worden. De organisatie heeft dat gisteren bekendgemaakt en wil op 25 februari daarover de leden raadplegen. ORANJESTAD (ANP) - Koningin Beatrix, prins Claus en prins Willem-Alexander hebben vrijdag een bezoek gebracht aan het Bovenwindse eiland St. Eus- tatius. In zijn welkomstwoord zei gezaghebber Slees- wijk dat de bevolking van St. Eustatius zich nog in lengte van jaren verbonden zal voelen met het konink lijk huis. "Hoewel men soms enkele geluiden hoort die vinden dat wij onafhankelijk moeten worden, kan ik u verzekeren dat 99,9 procent van onze bevolking daar niets van wil horen", aldus Sleeswijk. Het enige waar het St. Eustatius nu nog aanbreekt zijn voldoende financiële middelen, zo zei Sleeswijk verder. Hij zei te hopen dat de hulp die Nederland nu nog geeft, wordt voortgezet. Het gezelschap bracht daarop een bezoek aan de nog in aanbouw zijnde Gouverneur De Graaffschool, waar een aubade werd gegeven door schoolkinderen van het eiland. Een hartelijke begroeting giste ren op het provinciehuis in Den Bosch tussen minister De Koning (binnenlandse zaken) en commis saris der koningin Van Agt. De Ko ning kwam naar Brabant om de wensen van de statenfracties vo de opvolger van de naar Japan ver trekkende commissaris aan te ho ren. (foto ANP) GRONINGEN (ANP) - Vijf Groningers hebben gisteren hun pitbull-terriër opgehitst te gen twee Marokkaanse markt kooplieden van 28 en 33 jaar oud. Het dier beet de twee kooplieden in gezicht en han den. Ze moesten zich onder doktersbehandeling stellen. Het vijftal had de hond opge hitst in een café waar de twee Marokkanen naar binnen wa ren gegaan. De daders hadden volgens de Groninger politie racistische taal gebezigd en de Marokkanen geslagen. Tegen het vijftal is proces-verbaal we gens openlijke geweldpleging opgemaakt.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 3