Michelangelo 'te nieuw en te schoon' Kritiek op grote schoonmaak in Sixtijnse kapel Collecte voor 100-jarig Leger des Heils J.W. Hoffenaar, Voorhout, bijstand pastoraat Abbenes PAGINA 2 GEESTELIJK LEVEN ZATERDAG 14 FEBRUARI 1987 Het schoonmaken van de fresco's van Michelangelo in de Sixtijnse kapel vor dert gestaag. De restaura teurs zijn ongeveer halver wege en hebben op het ogenblik het fresco 'Zonde val en Verdrijving uit het Paradijs' onder handen. Al les wordt grondig gereinigd van stof en roet en vervol gens weer fraai op kleur ge bracht. Critici beweren, dat het oorspron kelijke meesterwerk door dit alles geweld wordt aangedaan. In wezen komt het meningsverschil met de ontwerpers en uitvoerders van de restauratie hierop neer: wie was nou de échte Michelangelo, de nieuwe heldere die men er nu van maakt, óf de wat donkere en som bere die men al zo lang gewend was te zien? Tegenstanders van de voor deze restauratie gekozen werkmethode zien tot hun schrik de 'geest' uit de schilderingen verdwijnen; Miche langelo's eigen retoucheringen worden verwijderd en ook de kleu ren van de zestiende-eeuwse fres co's veranderen. De uitvoerders daarentegen beroepen zich op het wetenschappelijk onderzoek waar op hun manier van werken berust. In een 'open brief aan restaura teur Gianluigi Colalucci vroeg Ja mes Beek, voorzitter van het insti tuut voor kunstgeschiedenis en ar cheologie van de Columbia-univer- siteit in New York, om onmiddel lijke stopzetting van het werk, "op- dat de restauratietechniek door verschillende experts kan worden beoordeeld". "Wij moeten redden wat er nog te redden valt. Iedere dag dat men er nog langer aan werkt kan het te laat zijn". Colalucci liet zich bitter uit over deze openlijke aanval. Hij verzocht de schrijver - die met zijn kritiek zeker niet alleen staat - voortaan met eerlijke middelen te strijden. Beter dan discussie in kranten is, volgens Colalucci, direct gesprek met de betrokkenen zelf. Tot 1992 De restauratie is in 1980 begon nen en zal, naar verwachting, in 1992 worden voltooid. Veertien ge bogen -panelen boven de ramen zijn nu klaar en bijna de helft van het plafond van 514 vierkante meter. In de slotfase wordt Het Laatste Oordeel onder handen genomen, het fresco op de altaarwand, dat werd gemaakt tussen 1534 en 1541. Fabrizio Mancinelli, directeur van het restauratieplan, vertelde, dat de werkelijke kleuren van de fresco's verborgen zijn onder stof van eeuwen en rook van kaarsen, olielampen en stoven. Sommige stukken liepen schade op door wa ter uit de plafonds; na die lekkages bleven zoutvlekken achter die niet konden worden verwijderd. Ook bepaalde 'restauraties' in de zeven- Samenstelling van deze pagina S. J. de Groot tiende en achttiende eeuw bleken achteraf niet zo'n succes. Toen werden bijvoorbeeld stukken brood en Griekse wijn en lijmver- nis gebruikt die de oorspronkelijke kleuren doffer maakten. Om de fresco's tegen vervuiling te beschermen, heeft het Vaticaan nu een speciaal stof-absorberend tapijt laten leggen op de trap naar de kapel en een deel van de kapel- vloer. Frappant Colalucci gebruikt voor het schoonmaken het oplosmiddel AB57, dat ruim twintig jaar gele den door het Centraal Restauratie- Instituut van Italië werd ontwik keld. Als dat middel is aange bracht, heeft het drie minuten no dig om in te trekken. Vervolgens wordt het weggewassen met ge destilleerd water. Dat proces wordt 24 uur later herhaald. Het verschil is frappant. De stukken die zo zijn behandeld zijn helder en levendig van kleur, terwijl de andere er veel donkerder bij staan. Beek en andere critici brachten als bezwaar naar voren dat de res taurateurs op deze manier Miche langelo's 'a secco'-retoucheringen verwijderen, verf die wordt aange bracht nadat fresco en pleister werk zijn opgedroogd. Maar vol gens Colalucci en Mancinelli ge bruikte Michelangelo die techniek niet. Latere restaurateurs zouden Het Leger des Heils houdt van 15 februari tot 1 maart zijn landelijke collecte. Honderd jaar is het Le ger nu in ons land werkzaam. Dat wordt dit jaar met verschillende evenementen gevierd. Voorwaar een ex tra reden om de komende inzameling tot een succes te maken. In tientallen centra voor maatschappelijk werk zet ten Leger des Heils-mensen zich met hart en hand in voor medemensen. Zoals in jeugdhuizen, verzorgings- en verpleeghuizen, opvangcentra voor daklozen en re classeringsbureaus. Een groot deel van dit professione le maatschappelijk werk. wordt door de overheid ge subsidieerd. Maar in de bijna honderd evangelisatieposten van het Leger, de korpsen, verspreid over het hele land, zijn soldaten ook actief om mensen te helpen. Mensen in acute nood, bejaarden en alleenstaanden. Met onder dak, kleding, eten en huisraad. En dan zijn er nog de open clubs voor ouderen en jongeren. Deze sociale hulpverlening krijgt geen overheidssub sidie, net zo min als het project voor ontwenning van alcoholverslaafden, waarmee het Leger vijfjaar gele den begon. Daarvoor en voor nog veel meer wordt de nationale inzameling bestemd. Vorig jaar was de opbrengst niet hoger dan anders. Misschien loopt het in dit jubileumjaar iets beter. die retoucheringen hebben aange bracht. Beek spreekt van een 'redelijk aanvaardbaar bewijs' dat Miche langelo lijmwater gebruikte, een soort vernis om de kleuren van de fresco's bij te werken. Dat wordt nu 'volkomen willekeurig' verwij derd. "De restaurateurs van het Vaticaan denken, dat Michelange lo zo'n groot genie was dat hij niet hoefde te retoucheren. Dat is een romantische voorstelling van za ken. Die aanpassingen waren vol komen normaal. De meeste kun stenaars, ja allen moesten hun werk perfectioneren". Geschokt Beck, die aanvankelijk wel ver trouwen had in de opzet van deze jarenlange restauratie, heeft het re sultaat tot nu toe eind. vorig jaar nauwkeurig kunnen bestuderen. "Ik was geschokt door wat ik zag', bekende hij. "Ze hebben de geest uit de schildering gehaald. Het ziet er uit alsof het vorig jaar is gemaakt, als plastic". Colalucci weet precies wat Beek daarmee bedoelt. Hij heeft ook die vTees gehad als velen van zijn criti ci nu. "Alleen, wij zijn hier ter plaatse bezig en wij kunnen de situatie naar waarde beoordelen. Ons werk is het resultaat van uitgebreide stu die en analyse. In het begin was die vrees nog gerechtvaardigd, maar nü niet meer. Iedereen kan hier heen komen om er zelf naar te kij ken en er met ons over te praten". "De mensen die kritiek op ons hebben zeggen dat deze Michelan gelo te nieuw en te schoon is. Maar dat komt alleen omdat ze eraan ge wend zijn geraakt hem in het don ker te zien. Wat wij nü zien, is de échte Michelangelo", zegt de res taurateur vol zelfvertrouwen. Het gerestaureerde plafond neemt elke twijfel bij hem weg. Boek Bij Kok en Lannoo (Kampen) is juist deze maand een schitterend geïllustreerd boek uitgekomen (groot formaat, 271 bladzijden, f200), waarin vooraanstaande ge leerden op het gebied van Italiaan se kunst het verhaal van de in 1980 begonnen schoonmaak vertellen. Het is waar: het beeld dat zij van Michelangelo geven ziet er nieuw uit. De opbouw en functie van de kapel - tegenwoordig de pauselij ke ceremoniekapel de allereerste decoratie door Sixtus IV en vervol gens de werkmethode, techniek en -vaardigheid van Michelangelo worden heel anders geïnterpre teerd. Opnieuw gaan de auteurs na hoe hij gebruik maakte van schet sen en tekeningen. Onderzoek heeft daarover nieuwe feiten aan het licht gebracht. Aan de hand van hun waarnemingen betreffen de de structuur van de frescokunst zelf volgen zij bijna van dag tot dag zijn creativiteit en ontwikkeling. Een buitengewoon verhaal. De 450 kleurenafdrukken geven een compleet beeldverslag van de lopende restauratie tot op de dag van vandaag. In de tekst worden de technische uitdagingen en ont hullingen van dit gigantische kar wei tot in de kleinste bijzonderhe den beschreven. De structuur van de fresco's is zodanig beschadigd en de oor spronkelijke kleuren hebben zó veel van hun schittering en effect verloren, dat ze bijna onherken baar zijn geworden, bericht de in Fragment van plafondschildering. leiding tot het boek. Als oorzaken worden genoemd de vochtigheid, de invloed van wierook en kaar- senwalm en het vernissen van de fresco's door latere restaurateurs, "waardoor de authentieke kleuren tot een saai éénkleurig geheel wer den herleid". Verrukking Blijkens zijn woord vooraf is direc teur-generaal Carlo Pietrangelie van de Vaticaanse musea over tuigd van een in alle opzichten po sitief resultaat. "Hoe is het mogelijk dat we zo lang genoegen hebben genomen met de afbreuk aan dit meester werk. Hoe was het mogelijk dat de werkelijke kunst van de meester met dit duistere grijs kon worden verwisseld. We moeten daarom de dag prijzen waarop we de moed hadden dit werk aan te pakken. Als het voltooid is, zal het dag in dag uit duizenden bezoekers uit de hele wereld in verrukking kunnen brengen". VOORHOUT- De heer J. W. Hoffe naar te Voorhout is benoemd tot bijstand in het pastoraat bij de hervormde gemeente in Abbenes. Ds. S. de Jong uit Alkmaar, secreta ris van de provinciale kerkverga dering Noord-Holland, zal hem op zondag 8 maart om 3 uur in de kerk van Abbenes in deze functie beves tigen. Sinds kort is de heer Hoffenaar met pensioen. Meer dan dertig jaar heeft bij bij de Hervormde Kerk gewerkt, eerst bij de "Raad voor het Jeugdwerk en later als buiten dienst-functionaris van de Genera le Financiële Raad. Als catecheet en pastoraal mede werker werd hem vanwege de sy node preekbevoegdheid verleend. Bekend in deze regio is hij niet al leen door zijn voorgaan in kerk diensten, maar ook door zijn jaren lange catechisaties in verschillen de hervormde Bollenstreek-ge meenten. De laatste tijd doet hij dit werk ook in Abbenes. Van de her vormde classis Leiden is Hoffenaar secretaris. Sinds het vertrek van ds. M. Bergsma in 1985 moet Abbenes het zonder predikant stellen, en het laat zich niet aanzien dat spoedig in deze vacature kan worden voor zien. Abbenes vormt met Nieuw- Vennep en Linquenda één kerke lijke gemeente met twee predi kantsplaatsen. Met 400 ingeschre venen is het te klein om zelf een predikant te kunnen onderhouden. Voorlopig is het de bedoeling de twee predikantsplaatsen te hand haven, tenzij een andere oplossing wordt gevonden. Op de vraag hoe lang zijn functie gaat duren antwoordde Hoffenaar: "Zolang de vacature bestaat". Dat is geen kwestie van een paar maan den, ook al niet omdat de keuze van predikanten of kandidaten in de confessionele sector van de Her vormde Kerk tegenwoordig be perkt is. LEIDEN: Herv. Gem. Hoogl. kerk 10 ds. Jansen: Marekerk 9.45 ds. Juckema, Leerdam, 12 studentenekklesia, 5 ds. Wüllschleger, Den Haag; Maranathak. (L. Morsweg) 10 ds. Kramer; Oecumeni sche geloofsgemeenschap De Regen boog (Merenwijk) 9.30 en 11.15 ds. De Mey-Meulendijk; Bethl.kerk (Driftstr.) zie Petrakerk; Bevrijdingsk. (Montgo- merystr.) 10 ds. Rietveld, 5 ds. Horten- sius; Vredesk. (Burggravenl.) 10 ds. Nauta, ha; Waalse kerk (Breestr.) 10.30 ds. Ribs; Petrakerk (Surinamestr.) 10.30 dovendienst, hr. C. Terpstra; jeugdka- pel Bevrijdingskerk 10 hr. C. Laman. Wijk 'Stevenshof zie na geref. kerk. Acad. Ziekenhuis 9 rk. dienst, 10.15 ds. Terlouw-Sterk. Diakonessenhuis elke zat. 10.30 rk. dienst, morgen 10.30 ds. v. 't Hof. Endegeest zie Oegstgeest. Geref. Kerk Vredeskerk zie herv. gem.; Petrak. (Surinamestr.) 10 ds. Hortensius, ha, gez. dienst, 10.30 (in bijzaal) doven dienst, hr. C. Terpstra; Oude Vest 10 ds. Koolstra, ha; Maranathak. zie herv. gem.; Eevrijdingsk. zie herv. gem.; be jaardenhuis Groenhoven 10 ds. Ver doorn; Merenwijk zie herv. gem. Wijk Stevenshof, gebouwtje 'DijkhoP (Rijn dijk) 10 kand. D. Rodenburg. Geref. K. Vrijg. (Herengr.) 10 ds. R. Houwen, 5 ds. Houtman. Chr. "Geref. K. (Steenschuur) 10 en 5 ds. Den Hertog. Geref. Gem. (N. Rijn) 10 en 4.30 ds. Boogaard. Geref. Gem. in Ned. (Bethl.kerk Driftstr.) 11.30 en 5.30. Evang.-Luth. Gem. (Hoogl. Kerkgr.) 10.15 drs. W. Verhoeven, A.dam. Doopsgez.-Remonstr. Gem. (Lokhorstk. Pieterskerkstr.) 10.30 ds. Koek. Baptistengem. (O. Rijn 3) 10 ds. Agtereek. Evang. Gemeenschap (Mid- delstegr. 3) 9 en 10.30 evang. B. Meulen- berg. Evangeliecentrum-Pinksterbew (Bethlehemskerk Lammermarkt) 10 evang. Zijlstra, wo. 8 ds. K. van Twillert. Pinkstergem. (O. Vest 13) 10 evang. Rie- kerk. Leger des Heils (hoek Vestestr Groenesteeg) 10 en 7 (laatste zondag van de maand 5 u.). Nieuw-Apost. Kerk (H. Rijnd. 24): 9.30 en 4, wo. 8. Zevendedag adventisten ('De Ontmoeting', Noord- hofland V.schoten) elke zat. 9.45 bijbel studie, 10.45 predikdienst. Christelijke Wetenschap (Steensch. 6) 10.30. Kerk van J. Chr. v.d. Heiligen der L. Dagen (Brahmsl.) 9.30, 10.30 en 11.20. Oud- Kath. K. (Zoeterw.singel) zo. 10, behalve tweede weekeind van de maand, dan zat. 7.30 nam. gez. oud-kath.-anglicaan se dienst. Rooms-Kath. K. Haagweg zat. 7, zo. 11; Herensingel zat. 7. zo. 9.30 en 11; Rijndijk (Leiden-V.schoten) zat. 7. zo. 9.30; Steenschuur zat. 7, zo. 8.30, 10. 11.30, 6 en 7 (lof); Boshuizerkade zat. 7, zo. 9.30 en 11; Lammenschans weg zat. 7, zo. 9 en 10.30; Haarl.straat zat. 7, zo. 9.30, 10.45 en 12.15; Merenwijk zie herv. gem.; H. Rijndijk (zie Zoeterwoude). ABBENES: Hérv. Gem. 9.30 hr. Hoffe naar, Voorhout. Hulp. De bisschoppenconferen ties (rk) in de Verenigde Staten, Frankrijk en Schotland hebben ge lovigen en geestelijkheid opgeroe pen, aids-patiënten hulp en steun niette onthouden. "Zij mogen i t in eenzaamheid sterven. Aid: is een algemeen menselijke ziel ie, die niet alleen bij homoseksuelen voorkomt". Aldus de Amerikaanse bisschoppen. Hun Franse collega's wijzen erop dat bij voorlichtingscampagnes de ethische kant niet mag worden ver geten. Met het aanbevelen van con dooms ben je er niet. En de Schot se bisschoppen: "De ziekte is gro tendeels te voorkomen door more le maatstaven aan te houden". In de 400 parochies van het 1 dom Sao Paulo in Brazilië - dat der leiding staat van de voo strevende kardinaal Arns - beg binnenkort een brede discussie over het voorkómen van aids en het wegnemen van vooroordelen tegen patiënten. In een interview met een krant vergeleek de kardi naal de ziekte met de 'zwarte pest' in de veertiende eeuw, waaraan in Europa zo'n 25 miljoen mensen ten offer vielen. Brazilië is na de Ver enigde Staten en Frankrijk het land met de meeste aids-gevallen. Propaganda. Vertegenw .,di- gers van Amerikaanse kerken heb ben de tv-serie 'Amerika', w i, rin een Russische bezetting van de Verenigde Staten wordt uitge beeld, 'onwaar', 'opruiend' en 'op gevaarlijke wijze misleidend' ge noemd. De serie bestaat uit zeven delen en duurt in totaal 14,5 uur. Dwain Epps van de Amerikaan se Raad van Kerken: 'Provocerend en onverantwoordelijk'. "Veel kij kers zullen in hun vooroordelen worden bevestigd". Nelson Price van de Verenigde Methodist:' kerk is er zeker van, dat het de ma kers vooral om geld te doen v. Hij heeft de kijkers opgeroepen de propaganda in de serie goed te on derscheiden. Binnen de kerken bestaat be zorgdheid omdat een afwijkende mening al gauw als 'links' of'onva derlandslievend' wordt bestem peld. Maria-jaar. De paus heeft een centraal comité van zeventien per sonen voor het Maria-jaar in het le ven geroepen. Dat jaar begint op pinksterzondag. Het zal zich voor namelijk afspelen in de grote ker ken en in de'bedevaartsoorden die naar Maria zijn genoemd. Er ko men geen speciale bedevaarten naar Rome. Bijbels. In Zuid-Korea werden vorig jaar meer dan een miljoen bijbels verspreid, zo meldt het Ne derlands Bijbelgenootschap in Haarlem. De protestantse kerken daar groeien gemiddeld met 6 pro cent per jaar, de kleinere rooms-ka- tholieke kerk met 10 procent. Hervormde Kerk: beroepen te Hillegersberg (Rotterdamvoor verzorgingshuis 'De Laurens' en verpleegtehuis 'De Hofstee' te Rot terdam-Ommoord R. Oort Gronin gen. Gereformeerde kerk in Voorschoten. (foto wim Dijkman) AARLANDERVEEN: Herv. Gem. 10 ds. v. Wijngaarden, gez. gezinsdienst, 7 ds. v. Driel. Geref. Kerk 10 gez. dienst in herv. kerk, 6.30 ds. Noordam, Bleiswijk. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 4 kand. J. van Mourik, Goes. Rk Kerk zat. 7, zo. 10.30. ALPHEN AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Adventskerk 10 ds. Jonkman. 5 ds. Wil schut, met gehandicapten; Kruiskerk 10 ds. P. Sierat, O.geest; Opstandingskerk 10 ds. v.d. Heiden, belijdenis en ha, 6.30 ds. Jonkman; Nabij 10 jeugdkapel; G. Herderkerk 10 drs. Brombacher, 5 ds. Verheul; De Bron 9.15 ds. Nieuwenhuis, 10.15 ds. Verheul, 6.30 ds. Taselaar; Ash ram (Marsdiep) 10 ds. Taselaar; Ouds- hoornse kerk 10 ds. Ter Bals; Sionskerk (Meteoorlaan) 9.30 ds. Ouwendijk, 6.30 ds. v. Eyk, Gouda. Geref. Kerk Mar.kerk 10 dr. S. de Jong, Woerden, 6.30 ds. Boer; Salv.kerk 10 ds. Boer. 6.30 ds. v. Wijngaarden. Geref. K. Vrijg. (aula school Bospark) 9.30 ds. Room, 5 ds. v.d. Haar. Ned. Geref. Kerk (school Wil- lemstr.) 9.30 ds. J. Bouma, Sliedrecht, 4.30 ds. M. de Jong. Chr. Geref. Kerk (Grijpensteinstr.) 9.30 en 4.30 en 11 febr. 7.30 ds. v.d. Meij. Oud-Geref. Gem. (Hooftstr. 240) 9.30 en 4. Bapt.gem. (Mo- lenwerfstr. 1) 10 en 6.30 ds. Koekkoek. Bapt.gem. Noord (school Kalkovenw. 62) 10 ds. G. van 't Wout, 6.30 hr. N. van Gemeren. Volle-evang.gem. ('De Ark', Pr. Hendrikstr. 54) 10 hr. C. Visser sr Pinkstergem. (school Batestein 16) 10. Christengemeente 'De Hoeksteen' (geb. 'Bethel', hoek Emmalaan) 10. Leger des H. (Zonneweg 3) 10 en 7, laatste zondag van de maand 5 u. Rk Kerk: Bonifa- ciusk. zat. 7, zo. 9.45 en 11.30; Piusk. zat. 7. zo. 9 en 10.30; De Bron zat. 7. zo. 9 en 11. BENTHUIZEN Herv. Gem. 9 30 en 6 ds. Boer, ha. Geref./Herv. Gem. (dorps huis 'De Tas') 10.30 ds. Assies. Geref. Gem. 9.30 en 6 ds. v. Aalst. BODEGRAVEN: Herv. Gem. Dorps kerk 10 ds. Sierag, Leusden, 6.30 ds. v.d. Hoef; Salv.kerk 10 ds. v.d. Hoef, 6.30 ds. Wieman; Bethl.kerk 10 ds. J. G. Jansen, Gouda, 6.30 ds. Maasland, Capelle a.d. IJssel. Geref. Kerk 10 ds. v.d. Berg, 6.30 ds. Elderman. Geref. K. Vrijg. (Ich- thusk.) 9.30 ds. A. Veldman. 5 kand. J. Wesseling. Geref. Gem. (Stationsweg 17) 10 en 6.30 leesdienst, di. 7.30 ds. Bac. Evang.-Luth. Gem. 10.30 ds. v. Beek. BOSKOOP: Herv. Gem. Dorpskerk 9.30 ds. v.d. Pol, 6.30 ds. Vlasblom; De Sték 9.30 ds. G. de Jong. Geref. Kerk 9.30 ds. v. 't Hoff, 5 ds. De Jong. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 5 ds. Ribbers. Geref. Gem. 9.30 leesdienst, 3.30 ds. Rietdijk. HAZERSWOUDE: Herv. Gem 9.30 kand. R. de Reuver, 6.30 kand. N. Noor- lander. Bergambacht, jeugddienst. Ge ref. Kerk 10 ds. Huisman, 5 ds. Cziria. Rk Kerk: dorp zat. 7, zo. 10 en 11.30; An ker zat. 7, zo. 8.45 en 11.15; Rijndijk zat. 7. zo. 10 HILLEGOM: Herv. Gem. 10 ds. Kris pijn, 5 ds. Rothfusz. Geref. Kerk ('Hoek steen') 10 ds. Femhout, Alphen. Chr. Geref. Kerk 10 en 5 ds. v.d. Heijden, Zaandam, ha. Rk Kerk: Mart. zat. 7, zo. 9.30 en 11Jozefk. zat. 7. zo. 10 en 11.30. HOOGMADE: Herv. Gem. 10 ds. Hoo- gendijk. Alphen. Rk Kerk zat. 7. zo. 10. DE KAAG: Herv. Gem. 10 ds. Kolde- wijn. Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30. KATWIJK AAN DEN RIJN: Herv Gem. Dorpsk. 10 dr. Vermeulen, 6 ds. Aarents, opendeurdienst; Ontm.kerk 10 'ds. Sloof, 6.30 ds. v. Niel. Herv. Gem. 'De Rank' (P. Groen-college) zie Kat wijk aan Zee. Geref. Kerk 10 ds. v. Bree- voort, 5 ds. Kersten. Rk Kerk zat. 7,-zo. 10. Kapel Marinevliegkamp 10 eucharis tieviering, pater H. Buskermolen, the ma: 'Geloven in bevrijding'. KATWIJK AAN ZEE: Herv. Gem. N Kerk 10 ds. Visser, 6 ds. Driebergen; O. Kerk 10 kand. Van Blitterswijck, 6 ds. Hovius; Ichthusk. 10 ds. Sjollema, 5 ds. J. Kommers, Groot-Ammers; Pnielk. 9.30 ds. Hovius. 6 ds. Bronsgeest, Lei den; Maranathakerk (Rijnsoever) 10 ds. R. de Koning Gans, Giessen, 6 kand. J van Beelen. Overduin 2.15 ds. v.d. Beid. Herv. Gem. 'De Rank' (aula P. Groen- college Pr. Frederikdreef 15) 10 mevr. K. P. Klos. Vlaardingen. Geref. Kerk Vr.kerk 10 ds. Kersten, 5 ds. Koster; Triumfatork. 10 ds. Koster, 5 ds. P. Sijts- ma, Barendrecht, jeugddienst. Geref. K. Vrijg. 9.30 en 5.30 ds. Heida. Ned. Geref. K. (aula Bestevaer-mavo) 9.30 en 7 kand. J. Mudde. Chr. Geref. K. 10 en 5 ds. Slagboom. Vrije Chr. Geref. Gem. (Uni- zaal) 10 en 5 ds. v.d. Belt. Geref. Gem. (Remisestr.) 10 en 5. Geref. Gem. in Ned. (Louwestr.) 10 en 5. Volle-evang.gem. (Voorstr. 48) 9.45. Onafh. baptistengem. (Ambachtsweg 2) 10 br. H. Bakker, He- verlee. KOUDEKERK AAN DEN RIJN: Herv. Gem. 10 ds. Quak, Berkel. Geref. Kerk 10 dr. Bade, 7 ds. 't Hooft, Lisse. LEIDERDORP: Herv. Gem. en Geref Kerk Dorpsk. 10 ds. Doesburg, 5 dienst met betr. tot Suriname, ds. Bles, A.dam; Hoofdstr. 10 ds. Stegeman; Schep- pingsk. 9 en 10.30 ds. v. Loenen. Ley- thenrode 10 pater Poelnja. Elis.zieken- huis 9.30 ds. Brommet, 11 hoogmis. Bapt.gem. (wijkgeb. Zijlkw.) 10 br. J. de Vries. Rk Kerk zat. 7, zo. 10 en 11.30. LEIMUIDEN: Herv. Gem. 9.30 ds Schilt. Geref. Kerk 9.30 ds. v.d. Kooi, 7 ds. v.d. Kamp, Rijnsaterwoude. Rk Kerk zat. 7, zo. 7.30, 9.30 en 11.15. LISSE: Herv. Gem. Dorpskerk 10 dr. Zwanenburg, Ede; Pauluskerk 10 ds. De Gelder, gezinsdienst, 7 ds. C. B. Roos, A.dam, jeugddienst. Geref. Kerk 10 ds. Boswijk, 7 zie herv. gemeente. Ge ref. K. Vrijg. 9.30 en 4.30 leesdienst. Ned. Geref. Kerk (Salvatori) 10.45 ds. Brink, Haarl.meer, 5 ds. Vos. Chr. Geref Kerk 10 en 4.30 ds. v. Dijken. Geref Gem. 10 en 4 ds. Den Boer. Evangeliege meente (Heereweg 52a) 9.45 hr. M. A. Brands, ha. Rk Kerk: Agathakerk zat. 7, zo. 10 en 11.30; Poelpolder zat. 7, zo. 9 en 11.30; Mariakerk zat. 7, zo. 9 en 10.30; Engelbew. zat. 7, zo. 9.30 en 11. NIEUWKOOP: Herv. Gem. 9.30 en 6.30 ds. Wegerif, ha. Geref. Kerk 9.30 kand. P. Baane, Alphen, 5 avondgebed. Chr. Geref. Kerk 9.30 leesdienst, 2.15 ds. Den Butter, Middelhamis. Remonstr. Gem. 10 ds. Friederich. Evang. gem. (Kruis punt, Kennedylaan 33) 9.30. Rk Kerk zat. 7, zo. 9 en 10.45. NIEUWVEEN; Herv. Gem. 9.30 hr. J. Goedhart, 6.30 ds. De Graaff. Geref. Kerk 9.30 drs. Wamelink, Noordwijk. 7 ds. J. W v.d. Linden, Zoetermeer, ha. Rk Kerk zat. 7, zo. 9 en 11. NIEUW-VENNEP Herv Gem. 9.30 ds. Ten Voorde, 7 ds. Vreugdenhi), Gouda. Geref. Kerk 9.30 ds. Rang. 4.30 ds. Wijn gaarden. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 4.30 ds. Visser. Rk'Kerk zat. 7. zo. 10. NOORDEN: Herv. Gem. 9.30 en 7 ds. Geuze, ha. Geref. Kerk (W. Verlaat) 10 ds. Buikema, Zw.dam, 7 hr. Schreuder. NOORDWIJK: Herv. Gem. Grote of St. Jeroensk. (Binnen) 10 ds. v.d. Lee, ha, 5 ds. K. J. Visser, Gouda; Hoofdstr. (Zee) 10 en 5 ds. Ruitenburg, ha; Sole Mio 9 ds. v.d. Lee; De Rank (Golfbaan) 10 ds. v. Eijk. Gouda. Geref. Kerk Buurtkerk (Hoofdstr.) 10 ds. Kuiper, ha; Vinkenl. (Binnen) 10 drs. G. A. Scholte, 7 (Vin- kenhof) ds. v.d. Lee, gespreksdienst; Stichtingskerk 11 ds. Bach, A.dam. Ned. Prot. Bond (aula O.Zeew.) 10.30 dr. Nepveu, Naarden. Evangeliegemeente 'Shalom' (geb. 'Buitenzorg', Zeereep) 7 nam. Rk Kerk Zee zat. 7, zo. 10.30; Bin nen zat. 7, zo. 10 en 11.30 NOORDWIJKERHOUT: Dorpsk. 10 ds. Germans, S.heim; De Zilk 10 ds. Hem mes, O.geest. Rk Kerk Victork. zat. 7, zo. 9 en 11; Jozefk. zat. 7, zo. 9 en 10.30; De Zilk zat. 7, zo. 10 en 11.30. OEGSTGEEST: Herv. Gem. Groene of Will.kerk 10 ds. v. Achterberg; Paulus kerk 10 ds. Da Costo en pastor Koster, oecum. dienst; Gemeentecentrum (Lijtw.) 10.30 mevr. T. Zoek, Leiden, 7 ds. Vegter. Geref. Kerk 10 ds. Plomp. Geref. Kerk Vrijg. (aula Dr. Schilder school) 9.30 en 4.30 ds. v. Egmond, Den Helder. Ned. Geref. Kerk (Gem.cen trum) 8.45 ds. M. de Jong, Alphen, 4 ds. De Lange, ha. Van Wijckerslooth 4 ds. Hemmes. Endegeest 10 pater Boshou wers. Volle-evangeliegem. (Gem.cen trum) 4. Rk Kerk Will.kerk zat. 7, zo. 9 en 10.30. OUD-ADE: Rk Kerk zat. 7, zo. 8.30 en 10.30. OUDE EN NIEUWE WETERING: Herv. Gem. 9.30 ds. De Korte. Geref. K. 9.30 hr. v. Wallinga, L.dorp, 5 mevr. W. Teusink-Meijer. Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. ROELOFARENDSVEEN: Rk Kerk Mar. Pres. zat. 7, zo. 9 en 11; Petrus-B. zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. RIJNSATERWOUDE: Herv. Gem. 9.30' ds. v.d. Kamp, 7 ds. v.d. Kooi, Leimui- den. Chr. Geref. K. 9.30 leesdienst, 2.15 ds. Bouw. RIJNSBURG: Herv. Gem. Laurentius- kerk 9.30 ds. Smaling, themadienst kerk en school, 5 ds. Plaisier, Scherpenzeel, Bethelkerk 9.30 ds. Plaisier. Geref. Kerk Petrakerk 9.30 ds. Ribberink, 5 ds. Baayen; Imm.kerk 9 en 10.30 ds. Snel. 5 as. Ribberink; Mar.kerk 9.30 ds. Baayen, 5 ds. Huisman. Geref. Kerk Vrijg. 10 en 5 15 ds. Grutter. Chr. Geref. K. 9.30 en 5 ds. v. Sorge. Evang. Chris- tengem. (aula mavo) 10 br. C. Vork, Heerde. Rk Kerk zo. 10.30. RIJPWETERING: Rk Kerk zat. 7. zo. 9 en 10.30. SASSENHEIM: Herv. Gem. 9 en 10.30 ds. v. Niel, Rijnsburg, 7 ds. Germans. Geref. Kerk 10 ds. Baas, 7 zie herv. ge meente. Chr. Geref. K. 10 en 5 ds. Aar- noudse, ha. Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11 TER AAR: Herv. Gem. 10 ds. Stam. ge zinsdienst, 6.30 ds. Eijsenga, Zw.dam. Geref. Kerk 9.30 ds. Jeroensc, Hoofd dorp, 6.30 ds. Nieuwenhuis, Alphen. Rk Kerk Aardam zat. 7, zo. 9 en 12; kerk Langeraar zat. 7, zo. 9,30 en 11.30. VALKENBURG. Herv. Gem. 10 ds. W. de Boer, Moordrecht, 6.30 ds. Vermeu len. Geref. Kerk 10 ds. Oegema, 6.30 drs. Scholte, Noordwijk. Geref. K. Vrijg. 9.30 leesdienst, 4 ds. Heida. Kapel Marine vliegkamp 10 eucharistieviering, pater H. Buskermolen, thema: 'Geloven in be vrijding'. VOORHOUT. Herv.-Geref. Kerkge meenschap 10 ds. C. J. de Jong. Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11. VOORSCHOTEN: Herv. Gem. Dorps kerk 10 ds. Koelewijn, Krimpen a d. IJs sel, 5 ds. Blanken; De Ontmoeting (Noordhofland) 10 ds. v.d. Schoot. Hulp en Heil (Schakenbosch) 10 ds Honig. Herv. evang. op geref. grondslag (Lucas- college, Beeth.laan) 9.30 en 4.30 ds. G. H. van Kooten. Geref. Kerk 10 ds. De Zeeuw. Geref. K. Vrijg. (Bachlaan) 10 ds. H. de Vries, ds. P. Houtman. Aula gemeenschap Noordhofland 10.30 ge spreksdienst. Rk Kerk Laur.kerk zat. 7, zo. 11.30; M. Godskerk. zat. 7, zo. 10. Kerk van Engeland (British school in The Netherlands, J. v. Hooflaan 3) 10.15 anglicaanse dienst. WADDINXVEEN: Herv Gem. Brugk. 9.30 en 5 ds. Kunz, ha; Hoeksteen 9.30 en 630 ds. Schipaanboord. ha; Bethelk. 9.30 en 5 ds. Goossen. Imm.kerk 10 kand. H. P. de Roest, Leiden, 5 ds. On- stein. Geref. Kerk Kruisk. 10.30 ds. De Kooter, Veldhoven, 5 ds. Rang. N.-Ven nep; Ontm.kerk 10 ds. Bongers. Geref K. Vr(jg. (Kruiskerk) 8.45 leesdienst. 2.45 ds. Hidding, Bunschoten. Chr. Af- gesch. Gemeente 9.30 en 5 ds. v.d. Want. Oud-Geref. Gem. (Mercuriusweg 29) 10 en 6.30 leesdienst. WARMOND: Herv. Gem. 10 ds. Muis. Rk Kerk zat. 7, zo. 9 en 10.30. WASSENAAR: Herv. Gem Dorpsk. 10 ds. Verseput, Den Helder. 4.30 ds. Ho vius, Katwijk aan Zee, Kievictk. ('Sa men op weg') 10 ds. Bruinsma, Den Haag; Messiask. 10 ds. v. Waasbergen; Dorpscentrum 9.30 kand. v. Dis Geref. Kerk Zijllaan 10 ds. v.d. Woude, 7 ds Niemantsverdriet, Moordrecht. Ned. Prot. Bond (Kerkdam) 10.30 ds. A. Jon kers, Den Haag. WOUBRUGGE: Herv. Gem. 9.30 en 6 30 ds. v. 't Hof. Geref. Kerk 9.30 ds. Gesink, Noordwgk, 6.30 prof. Veenhof. A.dam Ned. Prot. Bond (De Wijk) 10.30 dr Meijering, O.geest. Rk Kerk zat. 7. zo. ZEVENHOVEN: Herv. Gem 9 30 hr. De Haan. Geref. Kerk 9.30 hr. Schreuder. 7 ds. J. Bruijn, Gouda. ZOETERWOUDE: Herv. Gem. 10 ds Wolthaus. Rk Kerk St. Jan zal. 7.30, zu 9.30; Chr. Dienaark. zat. 7, zo. 10; Meer- burgkerk H. Rijndijk zat. 7, zo. 10 en 11.30. ZWAMMERDAM: Herv. Gem 10 ds Eijsenga, 6.30 ds. Stam, Ter Aar Geref, Kerk 10 ds. Elderman. 6.30 ds. Buikema

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 2