Loting voordelig voor Nederlanders Kauf&nan verrast KNAU met vertrek Verstappen blijft zwemjeugd de baas DIOK wil titel veiligstellen Groningen in finale ZATERDAG 14 FEBRUARI 1987 SPORT PAGINA 15 redactie: Rob Onderwater, Fred Segaar, Jaap Visser Gespannen turen de Russen, met in hun midden coach Viktor Tikhonov, naar het ijs, waar zich de thriller tussen een'all stars-team' van de Amerikaanse hockey-league en het nationale team van de Sowjet-Unie afspeelt. Im Amerikanen wonnen uiteindelijk met 4-3. Aardig detail in het verslag van Robert Fachet in de International Herald Tribune is dat hij de befaamde aanvalslijn van de Sowjets, die wordt gevormd door Krutov. Larionov en Makarov aanduidt als de "powerful KLM-line". Een aardig succesje voor 'onze' Koninklijke Luchtvaartmaatschappij die vorig jaar nog een paar flinke nederlagen moest slikken (No- lympics en het drama met de domino-steentjes). (foto api Doelloos De selectie van Unitas Leiden zwierf zondagmiddag doelloos rond. Trainer Jan Zoetemelk wil de zijn voetballers aan een trai ning onderwerpen, maar het ge meenschappelijke oefenterrein aan de Boshuizerkade bleek be zet. Wat nu? Het trapveldje bij de Burggravenlaan dan maar. Daar bleek het hek echter op slot. Zoe temelk was ten einde raad. Bij te rugkomst in de kantine vroeg de oefenmeester het bestuur daar om toestemming voor een partij tje op het hoofdveld. Dat mocht, nadat de grasmat aan een inspec tie was onderworpen. Daarmee handelde de vier deklasser in strijd met de regle menten, want alleen consul Wij nand Rijsdam heeft zeggenschap over de bespeelbaarheid van het terrein. Jan Duivesteijn, direc teur van Sport en Recreatie, nam dan ook geen halve maatregelen. Hij gaf opdracht de doelen van het veld van Unitas te verwijde ren. "Om Unitas tegen zichzelf in uesch&rming te nemen". luidde de lezing van Duives teijn. die al eerder problemen met de Boshuizerkadeclub had gehad. "Geen probleem, dan zetten we zelf toch een paar doelen op het veld", was Unitas-voorzitter Jan van der Weijden aanvankelijk verbol gen over de actie van Sport en Recreatie. Na een openhartig ge sprek met Jan Duivesteijn toon de Van der Weijden later begrip voor de ongewone houding van de gemeente. De voorzitter: "Wij zijn fout geweest, daar draai ik niet omheen. Aan de an dere kant vraag ik begrip voor de situatie. Jan Zoetemelk kon zondag nergens heen met een groep van 25 voetballers. Die be gonnen allemaal druk uit te oefe nen op het bestuur om toch het hoofveld op te mogen. De mat lag er goed bij. Daarom hebben de bestuursleden gedacht: 'vooruit dan maar". De voetballers hadden het veld nog maar nauwelijks betreden, of Jan Duivesteijn werd tijdens het LFC-zaalvoetbaltoernooi in de Groenoordhal al op de hoogte gesteldvan de verboden actie van Unitas. Van der Weijden: "Iemand van een andere ver eniging heeft Duivesteijn inge seind. Ik heb een vermoeden wie. Het is allemaal knap kinderach tig". Van der Weijden heeft Duives teijn inmiddels beterschap be loofd: "Duivesteijn heeft een daad willen stellen. Toevallig was Uni tas de dupe. Het heeft inderdaad weinig zin om de velden naar z'n malle moer te helpen. Trouwens, het valt allemaal wel mee met de schade. Ik heb Duivesteijn wèl ge zegd dat hij voor betere trai nings faciliteiten moet zorgen. We hebben één trainingsveld voor vijf verenigingen. Dat is te wei nig". Unitas mag het veld weer be treden, zodra de grasmat door Sport en Recreatie is gerold. Tot die tijd doolt de vierdeklasser doelloos rond Gesloten boek Marco van der Plas heeft de poort van Nieuw-Zuid achter zich dichtgeslagen. Het veld waar hij als speler van Quick Boys successen vierde tegen on der meer het Nederlands elftal (zijn optreden leidde zelfs tot een uitverkiezing voor het amateur elftal), heeft de 21-jarige Katwij- ker sinds afgelopen woensdag verruild voor sportpark Middel- mors. Inderdaad, de huisvesting van Rijnsburgse Boys. Midden in het seizoen meldde Marco van der Plas zich aan als lid van de 'vijand' uit het naburige dorp. Trainer Arie Kurver ontving de ex-amateurinternational met open armen. Van der Plas kreeg onmiddellijk een plaats in de A- selectie toebedeeld. Competitie wedstrijden zijn voor Van der Plas echter uit den boze. "Dat neem ik maar op de koop toe", heeft de dienstplichtig militair geen spijt van zijn beslissing. Voor Van der Plas is het boek Quick Boys gesloten. Hij is zéér teleurgesteld in de houding van zijn ex-selectiegenoten. De Kat- wijker: "Laat ik voorop stellen dal mijn hart bij Quick Boys ligt. Dat zal altijd wel zo blijven. Maar mijn ambities gaan nu eenmaal verder dan het tweede elftal". Daarin was Van der Plas ver zeild geraakt na onenigheid met oefenmeester Hans van der Zee. "Hij is geen kwaaie hoor, hoe wel hij afspraken niet is nageko men. In het begin van het seizoen ben ik een week op vakantie ge gaan, waardoor ik twee trainin gen en een wedstrijd moest mis ken. Toen ik terugkwam vertelde Van der Zee dat ik wedstrijdrit me moest opdoen in het tweede elftal. Kun je nagaan, na één week vakantie. Hij vertelde er wel bij dat ik in zijn ogen een eer- ste-elftal speler was en dat-ie zo snel mogelijk een beroep op me zou doen". Dat gebeurde niet, want in de competitiewedstrijd tegen RCL behoorde Van der Plas tot de re servespelers. Een verzoek van Van der Zee om in te vallen. werd door de voetballer gewei gerd. "Dat was stom. Later hebben we dat uitgepraat. Maar al met al kwam ik voor het eerste niet meer aan de bak. Daar was ik het niet mee eens. Als er nu betere voetballers hadden ingelopen, had ik er vrede mee gehad. Maar dat was zeker niet het geval, dat durf ik gerust te stellen. Ik voelde me door iedereen in de steek gela ten, M'n maten lieten me vallen als een baksteen. Niemand nam het voor me op, terwijl ik wel al tijd voor iedereen in de bres ben gesprongen als de trainer ie mand onterecht passeerde. Ook in de begeleiding ben ik erg te leurgesteld". Kortom, van de sportieve aspi raties van Marco van der Plas kwam weinig terecht. "Zeg maar niets, terwijl ik er aan het begin van het seizoen vreselijk veel zin in had. Ik wil graag voetballen, maar dan wel in een eerste elftal. Rijnsburgse Boys biedt mij die kans. Trainer Kurver heeft mij niet voor niets benaderd, toen ze vernamen dat ik moeilijkheden had bij Quick Boys. Om alvast aan de spelers en de vereniging te wennen, train ik nu al mee met de A-selec tie. Dan ben ik volgend seizoen optimaal voorbereid voor mijn sportieve revanche". Geruchten als zou Quick Boys weigeren het overschrijvingsfor mulier te ondertekenen, verwijst secretaris Ouwehand naar het rijk der fabelen. Ouwehand: "Wel is het zo dat we eerst met de speler een gesprekje voeren. Blijft hij bij zijn standpunt en heeft hij alle schulden betaald, dan is er voor ons geen enkele be lemmering om te tekenen. Het is jammer dat Marco weggaat, maar de moeilijkheden rondom zijn persoon heeft-ie voorname lijk zelf veroorzaakt, We hebben met hem diverse gesprekken ge voerd, maar die jongen is nu niet bepaald positief ingesteld". Uitgezongen Na lange tijd van afwezigheid sloot Cock van Weerlee zich woensdagavond weer aan bij zijn ploeggenoten van FC Grovo. De hernieuwde kennismaking vlak voor de belangrijke zaalvoetbal wedstrijd in Den Haag tegen FV Snoekie beviel van beide kanten slecht. Geconfronteerd met de aanwe zigheid van de bij UVS vertrok ken Leidenaar. besloten de Bos- koopse spelers zonder Van Weer lee aan het degradatieduel te be ginnen. Coach Bron legde zich neer bij het besluit van zijn team. dat zich te kijk voelde gezet door de routinier. Van Weerlee had, door tal van factoren, een tijdlang niets van zich laten horen. FC Grovo had inmiddels enkele andere spelers betrokken bij het team, waarin voor Van Weerlee geen plaats meer was. Zelfs niet nu er, zoals woensdag, geen wisselspelers aanwezig waren. 'Cockie Kana rie' lijkt nu ook in de zaal uitge zongen Coach Bron wil niets kwijt over de actie van de Boskoopse zalers: "Ik heb geen zin om de vuile was buiten te hamgen. Commen taar krijg je van mij niet". aldus de coach van FC Grovo, dat na de nederlaag tegen FV Snoekie (5-3) gedoemd is te de graderen. Cock van Weerlee daarentegen neemt geen blad voor de mond "Ik heb de laatste tijd weinig tijd gehad. Ik ben bezig geweest met het opknappen van m'n huis. Tussendoor ben ik ook nog met wintersport geweest. En ik moet zeggen: ik kan moeilijk afzeggen. Dat deed ik meestal via Ron Be- kooy, die ook bij ons speelt. Dat is niet altijd goed overgekomen. Het vervelende is dat ik geen tele foon heb". "Ondertussen bleken ze nieuwe spelers te hebben ingepast. Woensdag zeiden ze dat ze graag met dat groepje verder wilden. Daar kan ik best inkomen. Hel vreemde was alleen dat ze geen wissel hadden. Terwijl het toch een heel belangrijke wedstrijd was". Heeft dit voorval tot gevolg dat Van Weerlee zich, na eerder bij UVS te zijn vertrokken, ook niet meer in de zaal vertoont? "Die sponsor heeft zich al min of meer teruggetrokken en degra datievoetbal is ook niet alles. Ik zie wel hoe het loopt. En wat het veldvoetbal betreft: Ik ga van de week trainen in de groep van Ge rard Desar. die de lagere elftal len doet. Niet met de bedoeling om weer in het eerste te komen. Dal is uitgesloten", zegt Van Weerlee, die in de eer ste competitiehelft wekelijks tot de uitblinkers behoorde. "Ik ga ook niet in één van die lagere teams spelen. Daar heb ik geen zin in. Ik wil nog een tijdje op niveau blijven voetballen. Dus stap ik volgend seizoen over. Mis schien naar Lugdunum, maar het kan net zo goed Roodenburg worden. Of misschien Wilhel- Overspannen (2) Bij RCL zoeken ze mentoren voor het fenomeen pupil van de week. Zoals wij vorige week meldden, blijkt dat uit een op roep in het clubblad van de Lei- derdorpse zaterdageersteklasser. Daarin worden oudere leden ver zocht zich aan te melden als be geleider van de pupil van de week tijdens zijn optreden bij een thuiswedstrijd van het eerste elftal. Bij de oproep stond het programma vermeld dat de men tor en de pupil van de week (PUW genoemd) zouden moeten afwerken en daaruit trokken wij de conclusie dat het niet de vraag was wie mentor zou willen wor den, maar wie in hemelsnaam pupil van de week zou willen worden. Dat vond niet iedereen bij RCL even geinig. Zeker niet de anima tor van het 'PUW-gebeuren', de Amsterdamse Leiderdorper Hil Tolman. Die schreef ons het vol gende briefje: "Al jaar en dag is de KNVB in deze regio bezig duidelijke verbe teringen in het jeugdvoetbal aan te brengen. Ook de jeugdcommis sie van RCL strekt daarbij zeker tot voorbeeld. Wie schetste echter m'n verbazing, één of andere sportjournalist pleegt hier in ne gatieve zin een aanval op het nauwelijks van de grond geko men PUW-gebeuren. De taak van de mentor en het PUW-gebeuren wordt door deze onderschat en daarbij suggereren dat zo'n kind er overspannen van zou raken, lijkt mij flauwtjes overdreven. Mits een wat ter zake kundige mentor aanwezig (iets voor een sportjournalist?Niks voor een lijntrekker die op den duur voor bal zal worden aangezien. Jeugd begeleiden is vandalisme bestrij den". Hier is dus sprake van een po sitieve aanval op het SB (suize- bollen)-gebeuren. Big Mouth Big Mac is bezig aan een come back, veronderstelden we vorige week. Niets bleek deze week minder waar. McEnroe is volle dig terug, in elk geval als 'trou ble-shooter*. Dat bewees hij tij dens het tennistoernooi van Phi ladelphia waarin hij, zo viel te le zen in het Britse dagblad The Guardian, voor de verandering eens een tirade richtte aan het adres van zijn tegenstander, de jonge Israëliër Amos Mansdorf. Bij een achterstand van 1-2 in de tweede set beet McEnroe, die de eerste set had verloren, bij het wisselen van speelhelft zijn te genstander de volgende woor den toe: "Jullie vervloekte jonge ventjes met twee jaar ervaring denken dat jullie heel wat zijn. Ik veron derstel dat je nog wilt dat ik je kont lik ook". Arbiter Jay Snyder noteerde de schuttingtaai van 'father John' woord voor woord en gaf hem een strafpunt en een waar schuwing voor onsportief ge drag. Maar de voormalige Wim- bledonkampioen trok de partij vervolgens naar zich toe en kon pas in de finale door Tim Mayot- te op zijn nummer worden gezet. Vergeer na concurrenten van start Het lot was Hein Vergeer gunstig gezind. De titelverdediger bij de van daag van start gaande wereldkampioenschappen schaatsen kan zijn tij den afstellen op die van de concurrenten, die eerder van start gaan dan de Haastrechter Vergeer (links) babbelde tijdens de laatste training nog wat met coach Henk Gemser (foto anpi HEEREN VEEN (GPD) - Hein Ver geer verschijnt vanmiddag pas na zijn grootste concurrenten aan de start voor de vijf kilometer. De ti telverdediger moet het in zijn race opnemen tegen de Noorse specia list en beste stayer van dit moment Geir Karlstad. Het duel tussen de nummer drie en vier van het Euro pees kampioenschap is de onbe twiste kraker op de openingsdag van het WK in Heerenveen. Over het resultaat van de loting, in een mudvolle zaal van een hotel in Oranjewoud, mochten de Neder landers niet klagen. Scheidsrechter Jan Charisius zorgde voor een lachsalvo in de zaal door gewoontegetrouw en zonder een spier te vertrekken het weerbericht voor te lezen. "Dat moet. want het staat in de regels", luidde zijn verweer nadat iedereen was uitgelachen. Behalve het duel Karlstad-Ver- geer rolden er meer interessante ritten uit de beker, want ook de an dere drie Nederlandse schaatsers treffen een vermaarde tegenstan der. Leo Visser gaat in de slag met de kersverse Europese kampioen Nikolaj Goeljajev, Gerard Kern- kers ontmoet de Oostenrijkse nummer twee van het EK Michael Hafschieff en Henri Kraayenbos is gekoppeld aan Viktor Sjasjerin. beide afstanden in het eerste paar zit, is zijn directe tegenstander. Vervolgens komen Vergeer en Kraayenbos aan bod in een Neder landse race. Visser lootte de Japan ner Aoyanagi en Kemkers neemt het op tegen de Amerikaan Flaim. Het WK heeft ook een grote aan trekkingskracht op schaatsofdi- cials, want die zijn massaal naar Heerenveen gereisd. Het bestuur van de ISU (Internationale Schaats Unie) is voltallig aanwezig, evenals alle leden van de technische com missie. De Noren zijn present met diverse vroegere toprijders, zoals oud-wereldkampioen Per Ivar Moe, Roar Gronvold en Per Willy Guttormsen. De ijsvloer van Thialf is grondig onder handen genomen na de kri tiek van de Nederlanders rijders. Ook vannacht werkte het tech nisch personeel van Thialf door. Het vuil geworden ijs is geschraapt en er is veel water op aangebracht om de oppervlakte in perfekte con ditie te krijgen. Heerenveen prepa reert zich dan ook op enkele we reldrecords, ondanks de bedenkin gen die de Nederlanders eerder hebben uitgesproken (Voor gedetailleerde loting zie el ders in deze krant). LEIDEN - Het is morgen een be langrijke dag voor de rugbyers van DIOK. De Leidenaars spelen dan uit tegen lijstaanvoerder Castri- cum, dat een punt voorstaat op DIOK. De winnaar van dit duel heeft een riant uitzicht op de lands titel, want de nummer drie van de ereklasse, landskampioen RCH, staat al vijf punten achterstaat op Castricum en vier op DIOK. Het belooft een open strijd te worden. Beide ploegen hebben als enigen het afgelopen seizoen snel en attractief rugby gespeeld. Bij Castricum is men overigens een beetje gepikeerd over het feit dat DIOK-trainer Theo Snijders ge zegd zou hebben dat Castricum "tienmans-rugby speelt en veel van kicks gebruik maakt". On danks het feit dat een van de beste Castricummers, André Marcker. vanwege een schouderblessure niet meespeelt, kan Castricum morgen wellicht het ongelijk van de DIOK-trainer bewijzen. Bij de Leidenaars is Kees Koe mans afwezig. De 'prop' heeft last van een rugblessure en moet rus ten. Hij wordt vervangen door ex- jeugdinternational Leen van der Pot. Voor de rest is DIOK op oor logssterkte. De Leidde selectie heeft hard getraind en reist vol ver trouwen naar Castricum. DIOK is zich bewust van het feit dat het al vijfjaar geleden is dat voor de eer ste, en laatste, maal de landstitel werd behaald en wil morgen al het kampioenschap veilig stellen. Theo Snijders en zijn mannen zijn overigens niet erg tevreden over de datum van de wedstrijd. Om publicitaire redenen heeft de Nederlandse Rugby Bond de wed strijd voor morgen gepland omdat er dan een samenvatting zou wor den uitgezonden op Studio Sport Deze samenvatting gaat echter niet door vanwege concurrentie van an dere sporten DIOK vindt het nu niet correct dat juist deze topwed strijd gespeeld moet worden na een gedwongen rustperiode van bijna twee maanden, waardoor bei de ploegen het wedstrijdritme vol ledig missen. DEN HAAG (ANP) - Arie Kauff- man, die 1 juni in dienst trad als technisch coordinator bij de Ko ninklijke Nederlandse Atletiek Unie, gaat deze organisatie verla ten. De 37-jarige Kauffman heeft de overeenkomst opgezegd per 15 mei. Hij treedt in dienst als sport- coördinator bij de Rijksuniversi teit van Utrecht, hetgeen voor hem een verbetering van positie is. De baan van technisch coordina tor was bijna een half jaar onbezet geweest. Kauffman was "op ter mijn". opvolger van Herman Buuts, die in het begin van 1986 vertrok Hij gaf bij zijn aanstelling te ken nen geen behoefte te hebben aan een kortstondig avontuur. Daarom tekende hij voor onbepaalde tijd. EMMEN (ANP) - Een aftrainende Annemarie Verstappen is de nieu we nationale zwemgeneratie nog altijd verre de baas. Vooral als het de kortste nummers betreft, waar op talent meer telt dan trainingsij ver Na in de series het nationale kortebaanrecord te hebben terug gebracht tot precies 25 seconden, deed de 21-jarige Brabantse in de finale van de nationale winterkam pioenschappen, die gisteren in Emmen is begonnen, zelfs een een poging binnen de 24,94 seconden van Tamara Costache, s werelds snelste en voorts officieel Euro pees recordhoudster, te geraken. Start en keerpunt op dit "adem loze" spektakelnummer waren perfect. Een kleine terugval op de laatste meter verhinderde echter, dat het doel werd bereikt. Met 25,05 seconden bleef Verstappen overigens de rest van het veld ver voor. Als tweede sloeg Marianne Muis verrassend haar hand tegen de finishwand. Conny van Bentum eindigde als derde. De Maastricht se Denise Weerd, die vorig jaar Verstappen de overwinning fel be twistte, werd zevende en laatste. Ze heeft een trainingsachterstand als gevolg van ziekte. Voor het vervullen van de vaca ture Buuts, die een wezenlijke in jectie aan de topsporters binnen de atletiekunie heeft gegeven, waren tenslotte twee kandidaten overge bleven. De atletiekdeskundige bij uitstek Wil Westphal, die over een belangrijk aantal zaken een eigen mening bezit en Arie Kauffman, op dat moment een buitenstaander, hoofd van het centrum fysieke trai ning en sport van het Korps Mari niers te Doorn De KNAU benoemde Kauffman en is nu, enkele maanden later, ver rast door zijn plotselinge vertrek. Het is de bedoeling van de unie op korte termijn een nieuwe functio naris aan te stellen. Wanneer de KNAU daarin niet slaagt voor 15 mei. zal worderl gezocht naar een tijdelijke oplossing. De 800 meter vrije slag dames, die internationaal bevolkt wordt door jonge tot zeer jonge zwem sters. eindigde in Emmen in een duel tussen de 19-jarige Ingrid Moers en de 25-jarige Daphne De muth. De jongste van de twee won in de niet aansprekende tijd van 8.46,84 en werd daarmee opvolg ster van de inmiddels gestopte Jo lande van der Meer. Oranje vierde LA CORUNA (AFP) - De Neder landse zaalvoetbalploeg is gisteren in La Coruna als vierde geëindigd in het tweede FIFA-zaalvoetba! toernooi. De wedstrijd tegen Bra/, lië, om de derde plaats, eindigde in een gelijkspel van 1-1, de Brazilia nen namen de strafschoppen beter Spanje en Belgie kwamen in de eindstrijd tot dezelfde score, Span je won met strafschoppen. De eindstand van het toernooi is: 1. Spanje, 2 België, 3. Brazilië. 4. Ne derland, 5. Hongarije, 6. Portugal, 7. Verenigde Staten, 8. Italië. KOEALA LOEMPOER (AFP) - FC Groningen heeft de finale bereikt van het voetbaltoernooi van Koea- la Loempoer (Maleisië). De noordelijke eredivisieclub won gisteren in de halve finales met 2-1 van Luzern. In de voorron de had het elftal van trainer Rob Jacobs met 1-2 verloren van de Zwitsers. In de finale speelt Gro ningen morgen tegen Seoel, dat Koeala Loempoer met 1-0 versloeg. Groningen had tegen "Luzern de verlenging nodig voor het bereiken van de finale. Na negentig minuten was er niet gescoord. Beide doelpunten van Gronin gen werden gemaakt door Ron van den Berg. Eerst in de 91e, daarna in de 110e minuut. Negen minuten la ter scoorde Jürgen Mohr voor Lu- Twee voetballers van eredivi sieclub FC Utrecht spelen tot het einde van dit seizoen op huurbasis bij Vitesse. De Arnhemse eerste-di- visieclub trok gisteren de 26-jarige verdediger Jan van de Akker en de 19-jarige aanvaller Marcel Linde- De verhuizing van Van de Akker is opmerkelijk. Van de Akker speelde in de eredivisie bijna 150 wedstrijden voor FC Utrecht. De vierde Nederlander en de aanvoerder van de wereldranglijst aller tijden, komen onmiddellijk na Karlstad en Vergeer in actie. Karlstad bezit in de Heerenveense Thialf-hal het baanrecord (6.52,91) dat hij eind november tijdens de World Cup vestigde. De Noor is be gin deze week in Inzeil even ziek geweest, maar volgens zijn team leider is hij weer volledig fit. "Of Vergeer werkelijk wat aan Karlstad heeft zal ik pas na de 5000 meter kunnen beoordelen. Hij moet in elk geval een taktische ra ce gaan rijden", reageerde bonds coach Henk Gemser, die hierover met zijn kopman geen uitvoerig ge sprek meer zal voeren. "Vlak voor een toernooi praten we in tele gramstijl met elkaar. Aan twee of drie woorden hebben we genoeg", aldus Gemser. Met het resultaat van de loting was hij best tevreden. Gemser: "Gelukkig zit er niemand van ons in de openingsrit, waardoor je on geveer weet wat er mogelijk is als Silk heeft gereden. Ook over de 500 meter mogen we niet mopperen, omdat op Kraayenbos na iedereen de binnenbaan heeft geloot". Startnummer 34 van Nikolaj Goeljajev, die in Trondheim de Eu ropese titel van Hein Vergeer over nam, werd gisteravond het eerst uit de beker getrokken. Hij opent derhalve het eerste indoor schaats- WK. De Amerikaan Silk, die op

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 15