Rijnsburg haalt hart 'Fietscrossen is dure sport' 'Mensen denken soms dat ze zelf God zijn' Ook gereformeerde kerk loopt leeg Opknapbeurt centrum bloemendorp kost 6,1 miljoen Drie Katwijkse broers Chen naar open kampioenschappen Veiling Katwijk 75 jaar ZATERDAG 14 FEBRUARI 1987 LEI DSCH DAGBLAD^ rEMS!; PAGINA 18 LEIMUIDEN - Wat doet God er eigenlijk nog toe in deze tijd? Met die vraag worstelen steeds meer mensen, is de ervaring van dominee Cees van der Kooi. "Een duidelijk antwoord op die vraag is er voor velen niet. Het gevolg is een dalend aantal kerkgangers", zegt de predikant van de gereformeerde kerk in Leimuiden. "Veel mensen zijn door het geloof afgestompt. Ze hebben God niet meer nodig. Ze denken dat ze zelf God zijn. God in Frankrijk wel te verstaan". Links Jan van der Veer, auteur van het boek over het eeuwfeest van de gereformeerde kerk i Rechts dominee Van der Kooi: "Met de seksuele moraal zitten de katholieken veel vaster dan wij"- oto Nanno Bloupotl Leimuiden binnenrijdend vanuit Rijnsaterwoude zie je rechts in de berm een bordje hangen aan een lantaarnpaal. 'Welkom in Leimui den. Oók in de kerk'. Een initiatief van de gezamenlijke Leimuidense kerkgenootschappen. Het zijn niet alleen de roomskatholieken die met een neergaande kerkgang te maken hebben. Ook de gerefor meerde kerk wordt steeds meer ge meden. Een beetje reclame voor de kerk kan dus geen kwaad. De gereformeerden in Rijnsater woude zijn trouwer wat de kerk gang betreft. Daarmee is tevens aangegeven dat er binnen de we reld van de gereformeerden een wereld van verschil zit. In deze RIJNSBURG - Het hart van Rijnsburg rond de Vliet onder gaat nog dit jaar een ingrijpen de opknapbeurt. De kosten daarvan ramen burgemeester en wethouders op 6,1 miljoen gulden. Drie miljoen gulden van dit bedrag is beschikbaar en over de rest van het geld is de gemeente in onderhande ling met het provinciebestuur van Zuid-Holland. Gistermiddag maakte het gemeen tebestuur zijn plannen met betrek king tot de Vliet en omgeving in het gemeentehuis bekend. Dins dag 24 februari wordt hierover in de hal van het gemeentehuis een informatiebijeenkomst gehouden. Tijdens die bijeenkomst worden de plannen van het gemeentebe stuur nader toegelicht en krijgt de bevolking de gelegenheid haar me ning kenbaar te maken. Zoals bekend verkeren de wal- muren langs de Vliet en de muren van de Valkbrug ter hoogte van de Koestraat en de Kuipersbrug bij de Smidstraat in matige of slechte toestand. Ook de bestrating van de Vliet is verre van optimaal. Het trottoir op de Vliet is op sommige plaatsen zo smal dat het die naam nauwelijks mag hebben. De ruim zes miljoen gulden wordt gebruikt voor vernieuwing van ólle kademuren, inclusief de kademuren langs het Moleneind. De Valkbrug en de Kuipersbrug worden vernieuwd en de Vliet wordt uitgebaggerd. Herinrich ting, herbestrating en nieuwe riole ring zitten ook in het plan. Het gemeentebestuur vindt het in dit verband vermeldenswaard dat in het totale bedrag nog is mee genomen een bedrag voor de reali sering van een aantal wasplaatsen/ stoepen die in het begin van de eeuw nog veelvuldig aanwezig waeren langs het water van de Vliet en die karakteristiek waren voor het aanzicht ervan. Rijnsburg kan die 6,1 miljoen gulden niet zelf op tafel leggen, te meer daar het de bedoeling is van B en W om het hele project in drie jaar af te ronden. De gemeente zelf is, behoudens goedkeuring van de raad, voor dit jaar van plan een mil joen gulden uit te trekken. Voor volgend jaar denken B en W aan nog eens een miljoen gulden. Daar naast hoopt men gedurende een aantal jaren een half miljoen per jaar uit het provinciaal stadsver nieuwingsfonds te 'krijgen. Er wordt geprobeerd om de provincie dit bedrag te laten voorschieten. Er blijft overigens nog een gat van drie miljoen, waarvoor Rijnsburg met de provincie een oplossing probeert te vinden. Het gemeentebestuur van Rijnsburg is onder meer v Vliet een aantal van de karakterstieke wasplaatsen e leggen. in plan om langs de i wasstoepen aan te (foto Holvast) door Rob van der Zanden buurgemeente van Leimuiden is de christelijke gereformeerde kerk vertegenwoordigd. Het is een soort rechtervleugel van de gereformeer den in ons land. De gereformeerde kerk - zoals in Leimuiden - is ver reweg de grootste geleding. Overi gens zijn er natuurlijk wel Rijnsa- terwoudenaren lid van de gerefor meerde kerk in Leimuiden. "Het onderscheid binnen de ge reformeerde kerken wordt door niet-gereformeerden vaak niet on derkend", meent Leimuidenaar Jan van der Veer. Hij is één van de samenstellers van het boekwerk 'Honderd jaar Gereformeerd Kerk in Leimuiden, een wandeling door gereformeerd Leimuiden'. Het beeld wat velen van de gerefor meerden hebben is volgens hem streng, traditioneel en oer-conser- vatief. "Ten onrechte worden her vormden en christelijk gerefor meerden onder de noemer gerefor meerde kerk gebracht. Maar de ge reformeerde kerk is veel liberaler en staat open voor culturele en maatschappelijke ontwikkelin gen", aldus Van der Veer. die voor hij met de vut ging bedrijfsjourna- list was. De gereformeerde kerk is in be weging. Ook in Leimuiden. De staat van hereniging waarin de her vormde kerk en de gereformeerde kerk op nationaal niveau verkeren, houdt ook op het platteland de ge moederen bezig. Van der Kooi: "De gereformeerde kerk in Lei muiden zal geen tweede eeuwfeest vieren, denk ik". Als officieel tot samenwerking wordt besloten, zal de 'fusie' in Lei muiden minder voeten in de aarde hebben dan in Staphorst om maar eens wat te noemen. Daar zijn de godsdienstige grenzen stringenter dan in Leimuiden, waar al sinds ja ren sprake is van samenwerking tussen de hervormde en gerefor meerde kerk. Honderd jaar geleden (maar ook tientallen jaren daarvoor) vormde de geloofsbelijdenis het voornaam ste meningsverschil tussen de her vormden en gereformeerden. Van der Kooi: "De discussie ging over de vraag hoe sterk men zich moest binden aan de belijdenis. Mochten predikanten allerlei dingen over God beweren, of waren er grenzen. Abraham Kuyper en de Doleren den vonden dat er binnen de her vormde kerk wat dat betreft te veel ruimte was". "In feite is er nog wel enigszins sprake van die discussie. Maar be langrijk anno 1987 is dat beide KATWIJK - "Als ouders het geld en de moeite niet voor deze hob by over hebben, kunnen de kin deren het wel vergeten", zegt L.Y. Chen. Hij is de vader van drie enthousiaste fietscrossers. door Dorith Ligtvoet Zijn zoons, de elfjarige Patrick, de achtjarige Ronald en de vijfja rige Martin doen dit weekeinde mee met de Dutch Indoor Trofy, een gigantisch fietscrosspekta- kel in de Ahoyhallen in Rotter dam. Vijftienhonderd Nederlan ders, Belgen, Duitsers en Ameri kanen strijden tijdens deze open Nederlandse kampioenschappen om de titels. Doel van de happe ning is vooral de promotie van deze in ons land nog jonge tak van sport. Vader Chen schat vooral de kansen voor Patrick hoog in. "Mijn oudste zoon zou in zijn leeftijdsklasse bij de eerste zes kunnen komen. Ronald kan mis schien de halve finale bereiken en Martin doet eigenlijk gewoon voor zijn plezier mee". De broers hebben al aardig wat prijzen in de wacht gesleept. Trots toont hun moeder de rijen bekers, die in de kast prijken. Is het winnen zo belangrijk? Vader Chen haast zich te zeg gen, dat zijn zoons in de eerste plaats crossen, omdat ze de de sport leuk vinden. "Als ze er zelf geen plezier meer in hebben, houdt alles op. Ik zal mijn kinde ren niet dwingen om door te gaan". De jongens trainen niet altijd in clubverband. Weliswaar zijn ze lid van een fletscrossclub in Voorburg, maar hun ouders vin den de afstand te ver om alle trai ningen bij te wonen. Daarom crossen de jongens vooral op het strand en in de omgeving. Ook ouders moeten 'afzien' voor deze hobby van hun kinde ren. "Het is zonder meer een du re sport" zegt Chen. "Een fiets kost tussen de driehonderd en vierduizend gulden en voor de speciale kleding tel je al snel zes honderd gulden neer. Daar ko men nog reiskosten, contributies en wedstrijdgelden bij". Het fietscrossen kost de ouders ook veel tijd. Elk weekeinde wordt opgeofferd aan wedstrijden. Maar de ouders Chen vinden het fietscrossen zo leuk, dat ze het geld en de tijd voor deze sport over hebben. Chen geeft hoog op over de ge zelligheid en saamhorigheid tij dens de wedstrijden. "Soms zie je tijdens een wedstrijd nog meer begeleiders dan fietscrossers", zegt Chen lachend. "En zelfs de concurrentie wordt aangemoe digd. Bij welke andere sport maak je dat nou mee?" Hij vindt het jammer dat de sport in Katwijk maar weinig wordt beoefend. Het dorp telt slechts vijf wedstrijdcrossers. De mogelijkheden voor beoefening van deze sport zijn in Katwijk dan ook niet groot. Er is een offi ciële crossbaan in de wijk Hoor- nes, maar de gemeente heeft haar niet onderhouden. "Het was een openbare voorziening, dus al snel reden er brommers. Nu is'de baan begroeid en vol stenen. Crossfietsers komen er niet of nauwelijks meer", aldus Chen. In het verleden heeft hij wel eens geprobeerd om in Katwijk een officiële fletscrossclub op te richten. Daartoe werd een ge- Op de crossfiets van links naar rechts Ronald, Martin en Patrick. Veldrijder René Guyt op de achtergrond: een voorbeeld voor zvjn neef jes. sprek gevoerd met de burge meester. Het plan ketste echter af, omdat veel wedstrijden op zondag werden georganiseerd. Om de zondagsrust te eerbiedi gen zag de gemeente van de op richting van een crossclub af. Fietscross wordt in Nederland nog niet zo lang beoefend. Onge veer zes jaar geleden waaide de (foto Dlck Hogewoning) sport over uit Amerika. In dat land wordt de sport ook beoe fend door volwassen profs, die daar enorme geldbedragen mee verdienen. In Nederland zijn slechts weinig volwassen deelne mers. maar ze beoefenen hun sport heel serieus. "Meestal zijn ze nog fanatieker dan hun kinde ren". weet Chen. Voor het fietscrossen zijn kracht en een goede conditie ver eist. Eén wedstrijdronde varieert in lengte van tweehonderdvijftig tot driehonderd meter, dus de fietsers moeten een ware kracht- explosie leveren. Conditie is no dig, wanneer de deelnemers meerdere manches (wedstrij drondes) moeten rijden binnen een korte tijdsperiode. Het blessurerisico is zo klein mogelijk gemaakt. De Koninklij ke Nederlandse Wielren Unie (KNWU) heeft strikte eisen opge steld waaraan fietsen, renners en banen moeten voldoen. Zo mo gen er bijvoorbeeld slechts acht renners per manche starten. Ook mogen de fietsen geen uitsteek sels hebben en moeten stuur, bo venhuis en stuurstang zijn bevei ligd met beschermende kussens. De rijders moeten kniekappen dragen en een helm. Valpartijen hebben dan ook meestal geen zware verwondin gen tot gevolg. Volgens Chen worden blessures eerder veroor zaakt door een verkeerde manier van rijden. "Als kinderen te vaak op een groot verzet rijden, ver pesten ze hun benen. Zeker bij kinderen in de groei is dat risico heel groot". Chen weet niet of zijn zoons met deze sport zullen doorgaan. "Veel jongens haken af doordat ze gaan werken, in dienst moeten of overgaan op een andere sport. Patrick heeft bij voorbeeld ook al even aan motorcross gedaan. Op het moment kijken de jon gens erg op tegen hun neef, René Guyt, een amateurveldrijder. Als een van de jongens op een gege ven moment over wil stappen op het veldrijden zal ik dat zeker sti muleren". Boekwerkje over honderd jaar gereformeerde kerk Leimuiden De gereformeerde kerk van Leimuiden heeft deze maand haar honderdjarig jubileum ge vierd. Naar aanleiding van het eeuwfeest is door Jan van der Veer het boekje 'Honderd jaar gereformeerde kerk in Leimui den' samengesteld. Cilia Vroonland en Jan Smit hebben de schrijver geholpen door ie der een deel van de historie voor hun rekening te nemen. Het resultaat is een honderd vijftig pagina's tellend naslag werk met mooi fotomateriaal. Het boek (dertig gulden) is ver krijgbaar bij de auteur, Kerk- laan 70, Leimuiden. kerkgenootschappen ervan zijn overtuigd dat ze voor dezelfde pro blemen staan. We moeten samen nodig over God spreken". Volgens de dominee worden de mensen makkelijker. "De mensen geloven wel, maar ze hebben de kerk niet meer nodig, menen ze. Ze lossen het zelf wel op". Van der Veer daarop: "Ik zie het als een ac cu. Die moet je elke zondag bijla den in de kerk. Als mensen in moeilijkheden komen, krijgen ze opeens wel weer die aandacht voor de kerk. Bijvoorbeeld bij een sterf geval of ongeneeslijke ziekte. Dat kan niet, op zo'n manier maak je toch misbruik van de kerk?" Van der Kooi meent dat het geloof in God dingen toevoegt aan het gewo ne leven. "Er is méér dan geld en genoegens". De katholieken rollen meer dan eens vechtend over straat. Bij het pausbezoek aan ons land bleek de verdeeldheid overduidelijk. Re centelijk haalde bisschop Simonis zich de woede van een heleboel mensen op de hals toen hij zich uit sprak over homofielen. Komen dergelijke conflicten niet voor bin nen de gereformeerde kerk of ko men ze minder snel in de publici teit?. Van der Kooi heeft een simpele verklaring. "De gereformeerden zijn mondiger, staan meer open voor discussie en zijn toleranter. Méér in elk geval dan de katholie ken, vind ik. Met de seksuele mo raal zitten de katholieken bijvoor beeld veel vaster dan wij". Aantal bezoekers Katwijks Museum fors gedaald KATWIJK - De belangstelling voor het Katwijks Museum is vorig jaar sterk gedaald. Trok de kunst collectie van het Genootschap Oud Katwijk in 1985 nog ruim 13.800 bezoekers, in 1986 waren dat er niet meer dan 7.900. Als een van de belangrijkste oor zaken voor de teruggelopen be langstelling wordt de warme zo mer genoemd. Een groot aantal toeristen gaf de voorkeur aan een verblijf aan het strand boven een bezoek aan ZATERDAG t 17 uur. Filmhuis LVC - Breestraat 66. film 'A passage to India', 21.15 uur. Petrakerk - Curacaostraat, Youth for Christ draait de film 'De Mantel', 20 uur. Inloophuis Psychiatrie - Rapenburg 48. slotfeest m.m.v. popworkshop 'te gek'. Schouwburg - Oude Vest, Robert Paul 'Gekkenwerk'. 20.15 uur Laktheater - Cleveringaplaats. 'Mess- mer', 20.30 uur. Stadsgehoorzaal - concert 'Up with People', 20 uur. Leiderdorp Hollandsche Tuyn - Hoofdstraat, jazz concert 'Rhythm and brass plus one', 21 show 'Satisfaction'. 21 i British School - Jan Hooflaan, r 'The King and I', 19.30 uur Microtheater Imperium - kindervoor stelling 'Pissebetter', 14.30 uur. Stadsgehoorzaal - koffieconcert, 11.30 Laktheater - Cleveringaplaats, Circus) Elleboog, 15 uur. Voorschoten Ambachtshuis - Voorstraat 12, musicuü Tony Gottschalk verzorgt concert op( barokgitaar, 12.30 uur. Warmond Meerrust - Jazzconcert Ted Easton'£ Hot Shots. 15 uur Medische Diensten ARTSEN Leiden De weekenddienst begint zaterdag om uur en eindigt zondag om 24 uur. Spreekuur van 12-12.30 uur (alleen vooc spoedeisende medische hulp). Voor de patiënten van de artsen. Groep 1 - Tan, Janssen, Zwanenburg* Meyer, R. v. Leeuwen, Verhage,.Groe: neveld en de Ruiter: za 8 uur tot zo 8 uur: Y. Groeneveld, Brikkenwal 19, tel. 218661; spreekuur Rosmolen 2. zo 8 uur tot 24 uur: J. de Ruiter, tel. 125096; spreekuur Rosmolen 2. Groep 2 - Bergmeyer, Pieterse, v. Gent, Taytelbaum, v. Luyk, Klaassen, Rus, Kruis en De Lange: za 8 uur tot zo 8 uur: M.Th. Bergmeijer, tel. 121701; spreekuur Oude Singel 76. zo 8 uur tot 24 uur: A. van Luyk. Was- straat 2a, tel. 122522. Groep 3 - Pleiter. J. v. Leeuwen, Smit, W. de Bruyne, J. de Bruyne, Stolk, Jur- gens. Fogelberg en van de Muijsen- E.K. Fogelberg, de gracht 116, tel. 125820; spreekuur Burg- gravenlaan 102. Groep 4 - v. Wingerden, Lahr, v. Rijn, Bénit. Nieuwenhuis, Roos, Boer, v.d. Waardt, Arnou, J.G. Zaayer en R.E. Zaayer: za 8 uur tot zo 8 uur: G. Bénit, Brahms- laan 315, tel. 720404; spreekuur Kenne dy laan 24. zo 8 uur tot 24 uur: F. Lahr, Zoeter- woudsesingel 11, tel. 120347. Groep 5 - Schaefer, Jasperse, Crul, Kooyman, De Jong, Prince, Reinders, D. Hammerstein en A. Hammerstein: za 8 uur tot zo 8 uur: H. Prince, Vondel laan 58. tel. 761754. zo 8 uur tot 24 uur: C. Keyer, tel. 140124. Leiderdorp za, R. v. Velzen, Heelblaadjespad 9, teK 891100; zo. O. Du Ry v. Beest Holle, Vlaskamp 16, tel. 891100; za en zo spreekuur van 12.30-13 uur op Vlas kamp 16, tel. 891100. i 10 u r tot ma 7.30 u G A. der Steenhoven, Rentesselaan 45, tel 176867. Voorschoten za, C. Meijer, J.W. Frisolaan 13, tel. 2493; zo, A. Tromp, Leidseweg 328, tel. 762159. 10834. Zoeterwoude via het antwoordapparaat van een van de Zoeterwoudse huisarten, tel. 01715- 1219 of 1614, verneemt u welke huisarts de weekenddienst waarneemt i APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vr 13 tot vr 20 februa ri door: Apotheek Luifelbaan, Vyf Meiplein 3-5, Leiden, tel. 315048. Apotheek Linnaeus, Kempenaerstraat 31. Oegstgeest, tel. 173330. Om de inkomsten bij een lager bezoekersaantal toch op peil te houden, heeft het museum beslo ten tot het verhogen van de entree gelden. De prijs van een kaartje wordt de helft duurder en gaat van een gulden naar 1,50 gulden. Uit het jaaroverzicht van het mu seum blijkt dat de voormalige re derswoning aan de Voorstraat nog steeds erg in trek is bij bruidspa ren. De kunstcollectie en de verza meling historische voorwerpen fungeerden 219 keer als decor voor een trouwreportage. In 1986 werden in het museum zeven exposities gehouden, waar van de tentoonstelling 'De visserij geflest' met 6.100 bezoekers de meeste belangstelling kreeg DIERENARTSEN Voor de praktijk van Muurling, Helder, Roest: F. Muurling, Plantsoen 23, Leiden, tel., 125057 Voor de praktjk van Vestjens. v.d.l Wouw: H. Vestjens, Rijn en Schiekade 23, Lei-I den, tel. 144323. Voor de praktijk van Duijn, Brandt: R.J.W. Duijn, Pres. Kennedylaan 260, Oegstgeest, tel. 173266; of D J. Brandt, Homanstraat 1, Rijnsburg, tel. 173266. Voorschoten R. Koster/Koster-Stoker, Narcisstraat 47, tel. 01717-3836; C.E. Birnie-Hennga. Kon. Wilhelminalaan 27, Leidschen- dam, tel. 070-275450 TANDARTSEN De weekenddienst voor Leiden, Leider dorp en Oegstgeest wordt waargeno- Oegstgeest: Van Mierlo, Simon Vest dijklaan 28, tel. 155375; spreekuur zon der afspraak van 11-12 en 17-18 uur. KATWIJK - Met de overhandiging van een jubileumboek aan voorzit ter B. van der Eijkel van de koop liedenvereniging Wederzijds Be lang werd gisteren het 75-jarige be staan van de groenteveiling Kat wijk en Omstreken herdacht. Het veilen van waspeen in de afmijn- zaal van de veiling werd hiervoor korte tijd onderbroken. Het officiële jubileum wordt pas gevierd on 24 april met een recep tie en een feestavond voor iedereen die bij de veiling betrokken is. De Katwijkse bevolking krijgt in au gustus direct met het 75-jarig be staan van de groenteveiling te ma ken. Tijdens de najaarsfeesten staan een aantal activiteiten in het teken staan van het juhdeum. In de Rijnstraat zal dan onder meer een mobiele klok worden opgesteld en wordt het publiek bij de handel be trokken.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 13