'Ik vlak Endegeest nooit uit' Zoeterwoudse vrouwen zestig j aar 'ontwikkeld' Ex-psychiatrische patiënt schrijft ervaringen van zich af Voorschotense nog spoorloos Gewapende overval in Wassenaar Cheque van 25.000 gulden voor restauratie dorpskerk Het is niet louter gezelligheid wat de klok bij het gilde slaat Correspondenten (m/v) ZATERDAG 14 FEBRUARI 1987 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 11 LEIDEKDOBP - 'Een geniaal mens is. vaak eenzaam. Toch ben ik liever eenzaam als alleen'. 'Een mens voor de men sen, dat wil ik zijn'. Twee noodkreten uit het onlangs in eigen beheer verschenen gedichtenbundeltje 'Geen ande re keus' van dichter en ex-psychiatrisch patiënt Anton Huisman. Nu genietend van het leven in Leiderdorp wil hij zijn verleden van zich afschrijven. Daarom zal hij ko mende maandag zijn laatst verschenen bundel gedichten aan burgemeester Bruggeman van Leiderdorp aanbieden. Ook heeft een Groningse uitgever interesse getoond in de dichtwerken van Huisman: hij wil ze landelijk gaan uitge ven. Anton Huisman vindt het moeilijk om te praten over zijn zesjarig ver- biijf in het Oegstgeester psychia trisch ziekenhuis Endegeest. De ja ren die hij daar doorgebracht heeft hebben er in ieder geval voor ge zorgd dat zijn leven in het teken van de angst is gaan staan. Over die angst en zijn manier om ermee om te gaan schreef hij zes bundels ge dichten. Het zesde bundeltje met de titel 'Geen andere keus' is op zijn verjaardag in december ver schenen. "De gedichten zijn ge schreven voor de mensen die in Endegeest hebben gezeten, die iets van het leven daar hebben afgewe ten en om begrip te kweken bij de mensen voor ex-psychiatrische pa tiënten. Ook wil ik het een handlei ding voor mensen in nood r door Maarten van Valen Ik wil zo graag tegen ze zeggen: Zit je in de problemen, ga naar een psychiater", aldus Huisman. Hij is niet de enige man die na een lange periode in een psychia trisch ziekenhuis te hebben geze ten, is gaan schrijven. Zo heeft de Alphenaar Jacob Maris in dezelfde literaire vorm met succes uiting aan zijn gevoelens na het leven in een psychiatrisch ziekenhuis gege ven. Maar er zullen slechts weini gen zijn met zo'n tragische achter grond als Huisman. Zijn leven is voorgoed vergald door zijn behan deling in het Endegeest van vroe ger. Hij werd geboren in 1944 in Ha- zerswoude. Huisman had een rede lijk gelukkige jeugd. Hij werd voor het eerst in een psychiatrisch zie kenhuis opgenomen nadat hij in militaire dienst terechtkwam. Al vlug bleek dat hij te zachtzinnig OEGSTGEEST/V OORSCHOTEN - De politie heeft nog steeds geen spoor gevonden van de sinds 30 ja nuari vermiste 35-jarige Voorscho tense Johanna Louisa Plat. Een eerdere oproep in onder meer deze krant heeft nog geen bruikbare tips opgeleverd. Vandaar dat de politie nu een foto van de vrouw heeft verspreid. De vrouw verliet die 30ste janua ri rond vier uur met onbekende be stemming de Jelgersmakliniek in Oegstgeest, waar ze op vrijwillige basis werd verpleegd. Volgens de politie is er geen reden aan te ne men dat ze zelfmoord heeft ge pleegd. Mogelijk heeft ze zich er gens verstopt. Haar signalement: lengte 1.65 meter, tenger postuur, rossig, krul lend haar (half lang), licht-zichtba- re sproeten in het gezicht en bril- dragend. Op de dag dat ze ver dween droeg de vrouw een donker blauwe, lange stoffen jas, een groe ne lange broek en een donker blauw vest. Aan haar hand heeft ze een trouwring met een steentje. Volgens de politie heeft mevrouw Plat voorts een blauwe pyjama en een blauwe ochtendjas meegeno men, los bij zich gestoken of in een tasje. Iedereen die haar na 30 januari nog heeft gezien, wordt verzocht te bellen met de politie in Oegstgeest (071-155440) of met de meldkamer van de rijkspolitie te Leiderdorp (071-899270). was. Hij ging in 1963 Endegeest in met de gedachte 'hier kom ik nooit meer uit'. De opnamediagnose was dat Huisman leed aan een paranoï de hallucinatoir syndroom. "Ik zag dingen die er niet waren en ik was enorm achterdochtig". Endegeest echter verergerde zijn trauma. "Degenen die in het vroe gere Endegeest terecht kwamen waren het slachtoffer van een we tenschap die er nog niet was. De psychiatrie was in die tijd nog in ontwikkeling en was inadequaat. We hadden geen enkele vorm van privacy, want alle vertrekken wa ren open. Op de douches werd re gelmatig zelfmoord gepleegd. Ik ervaarde deze dingen erg trauma tisch. De artsen hadden ook ge woon veel beter gekund. Er werd veel gesproken maar weinig ge zegd. Ik durfde ze met mijn proble men niet aan te spreken, ik was als de dood zo bang om opnieuw een pil te krijgen voor de 'waanideeën' die ik had, voor rotopmerkingen of als ze me eens zouden pakken". Geen kwaad woord De fragiele Huisman wil echter het psychiatrische ziekenhuis geen kwaad woord toedichten. Hij spreekt constant over 'het vroegere Endegeest'. Hij heeft via contacten vernomen dat Endegeest sinds dien enorm is veranderd en een prima ziekenhuis is geworden. De Leiderdorper wil dat zelf ooit nog eens ontdekken. Vervolgens relativeert Huisman zijn eerder gespuide kritiek enigs zins: "Het ziekenhuis was niet voor honderd procent slecht. De groeps therapieën met mijn medepatiën ten waren echt uitstekend. Ook was er een dokter die ik echt mijn hele leven lang dankbaar zal zijn, namelijk dokter Snijder. Die was een arts en een mens in de naam van God. Hij stimuleerde me ook in het schrijven van gedich ten". Huisman schreef zijn eerste ge dicht in 1967. "Het was een gedicht dat ik in het Engels schreef en dat ging over de Zesjarige Oorlog. Ik vond die tijd een fascinerende pe riode. Het schrijven ging gewoon vanzelf, het Engels maakte dat het ritme klopte. Ik schreef het gedicht in eerste instantie voor mijn Jood se medepatiënten om hun een hart onder de riem te steken. Ik heb het gedicht aan een paar mensen laten lezen. Een hoogleraar aan de Vrije Universiteit van Amsterdam vond het een goed gedicht, net zoals mijn medepatiënten. Ik ging door met schrijven. Vanaf het tweede gedicht koos ik mijn leven in het vroegere Endegeest als onderwerp. Die waren nogal kritisch. Ik heb ze ook niet iedereen laten lezen, ik wist in die tijd wel aan wie ik mijn werk kon laten zien". Het schrijven verzachtte zijn leed. De dichtwerken waren een WASSENAAR - Twee met pisto len gewapende en met bivakmut sen vermomde mannen hebben gisteravond even na elf uur een woning overvallen aan de Backers- hagenlaan in Wassenaar. Zij dwon gen de 56-jarige bewoonster van een service-appartement tot afgif te van 1.500 gulden. De mannen kwamen binnen met een smoes na door de vrouw te zijn opengedaan. Van de rond 25 jaar oude daders ontbreekt totnutoe elk spoor. uitlaatklep voor zijn moeilijkhe den. Ondanks het bittere leven dat Huisman daar had heeft hij zich verzoend met de loop der dingen. "In mijn gedichten was het van 'zo was het en zo moet het nooit meer worden'. Mijn ervaringen waren dermate traumatisch dat ik de art sen heb kunnen vergeven en ver geten. Ik hoop ooit nog eens die mensen te spreken en te zeggen: 'Sorry, ik denk dat jullie het inder tijd ook wel moeilijk hebben ge had. We zijn allemaal slachtoffers'. Ik zal Endegeest nooit uitvlakken en ik probeer in samenwerking met de psychiater die ik nog regel matig bezoek mijn trauma leren te verwerken". Hoe voelt hij zich nu? "Ik ben voorlopig zeker genezen, althans ik kan voorlopig weer vooruit. Ik kan er weer tegen. Ik voel me happy". Zijn huidige woonplaats, Leider dorp is daar ook medeverantwoor- (foto Jan Holvast) delijk voor. Huisman woont daar nu sinds enkele weken. Via het be geleide kamerwoningproject van de Leidse stichting De Schakel en Sancta Maria woont hij nu samen met vier andere ex- psychiatrische patiënten in een uit twee huizen sa mengevoegde woning op de Beu kenschans. Hij is erg enthousiast. "Het bevalt me uitstekend, beter nog als in Hazerswoude. Ik heb veel steun aan mijn medebewo ners. Binnenkort komt er een zes de bewoner bij. Er zouden veel meer van dit soort projecten moe ten zijn". Degenen die het pas uitgeko men bundeltje of een ander dicht werkje willen bestellen, dan wel informatie willen hebben kunnen terecht bij Anton Huisman zelf. Het adres is Beukenschans 75, Leiderdorp, telefoonnummer (071) - 896697. WASSENAAR - Het hek rond de Wassenaarse Dorpskerk wordt vernieuwd. De voorzitter van de stichting Dorpskerk, jonkheer mr. P.H.G. Nahuys heeft gistermiddag een cheque van 25.000 gulden overhandigd aan de voorzitter van het Colle ge van Kerkvoogden, drs. D. Zuurmond. Van dat geld wor den twee draaihekken geheel onder handen genomen. Het ligt in de bedoeling van de stichting om met de nog steeds binnenkomende gelden ook de noordmuur van de kerk te be handelen. De stichting hoopt om in ongeveer vijf jaar 4 ton bijeen te krijgen om het hek en de muur helemaal af te krijgen. Het naar schatting 300 meter lange smeedijzeren hek staat er al vanaf de negentiende eeuw. Door achterstallig onderhoud is het hek tot in de fundamen ten zwaar verroest en is de verf behoorlijk gebladderd. Boven dien liep het hek ernstige scha de op als gevolg van een door de storm gevelde boom. Met de moderne technieken hoopt ie dereen het hek weer in de oude staat te kunnen herstellen. De draaihekken zijn al uit de heng sels gehaald en worden al opge knapt. De reden waarom het hek nu pas wordt gerestaureerd ligt vooral in het feit dat andere re novatie-activiteiten aan de kerk voorrang hebben gekregen. Zo werd eerst een raam gerepa reerd dat als gevolg van een sterke windstoot regen naar binnen liet. De verwarming en de klokkestoel in de toren wer den vervolgens ook onder han den genomen. Die werkzaam heden kostten een ton. De totale kosten van de reno vatie zijn becijferd op vier ton, waarvan het hek en de muur al leen al twee ton kosten. De stichting wil over vijf jaar die 400.000 gulden bij elkaar halen. De presentatie van de cheque is j Het gezicht van de Wassenaarse Dorpskerk, zoals dat op de kaarten prijkte die voor het goede doel werden verkocht. de eerste stap voor de velé ton nen die men hoopt binnen te krijgen. Daarnaast hoopt het College van Kerkvoogden op een bijdrage van de monumen- tenpot van de gemeente en heeft de bezwaarcommissie van de Nederlands Hervormde Gemeente geld beschikbaar ge steld. Stichting Dorpskerk is al lang bezig met het verzamelen van geld voor de renovatie van het hek. Zij had zich ten doel gesteld om het benodigde geld te verkrijgen voor reparaties aan de buitenzijde van het ge bouw, of zoals de voorzitter van de stichting, jhr. Nahuys zegt: "Het hek is een van de gezichts bepalende beelden van de kern van Wassenaar". De stichting heeft zich juist vanwege het ge zicht op de kerk, als primaire doel gesteld om reparaties die het uiterlijk van de kerk verbe teren, te bekostigen. De 'fun- draising' moet de mensen laten zien wat er gedaan wordt met het geld. Symbolisch Het bedrag van 25.000 gulden heeft trouwens ook een symbo lische betekenis. Zestig jaar ge leden heeft het College van Kerkvoogden voor hetzelfde bedrag het kerkgebouw over genomen van de burgerge meente. In werkelijkheid heeft de bevolking voor meer gelden gezorgd. Secretaris Verhaar spreekt al van 35.000 gulden terwijl Nahuys signaleert dat er nog periodieke betalingen van burgers moeten binnenkomen. Door allerlei acties is het geld binnen komen stromen. Zo werd er in de zomer van 1986 een bazar gehouden, waarvan de opbrengst, ruim 15.000 gul den al besteed werd aan het op knappen van een van de ramen. Met kerst werd er speciaal voor het goede doel tweeduizend kaarten met het gezicht op de Dorpskerk daarop gedrukt die voor 2,50 aan de man werden gebracht. De opbrengst hier van was ruim duizend gulden. Is voorzitter Nahuys tevre den over de tot nu toe bijeenge brachte gelden? "Ik ben nooit tevreden, maar ik ben wel ont zettend dankbaar". D. Zuurmond is erg tevreden met het tot nu toe behaalde re sultaat: "Ik heb met veel ple zier de stichting zien ontstaan. Ik hoop ook dat de gemeente een bijdrage zal doen. Ze heb ben nog geen geld toegezegd, maar ik heb begrepen dat ze er positief tegenover staan. Ik wil geen verwijt maken, maar het zijn ook de bomen van de ge meente geweest die schade aan het hek hebben toegebracht". ZOETERWOUDE - De ge meente Zoeterwoude oor deelde dat 60 jaar geen 'echt' jubileumgetal is en verleende het Katholiek Vrouwengilde dus geen subsidie om het zestigjarig bestaan luister bij te zetten. Zelf denkt het bestuur van het Vrouwengilde daar gans anders over. "Wij zien dit echt als een hoogtepunt waar we bij stil willen staan. Trouwens, we zijn prak tisch de oudste vereniging van Zoeterwoude, dat mag ook wel eens worden bena drukt", klinkt het uit de monden van de dagelijks bestuurders, Greet Straat hof-de Jong en Annie van der Salm. Dinsdag wordt het jubileum dan ook uitgebreid gevierd met onder meer een eucharistieviering en een cabaret-feestavond in het aloude 'stekkie', Don Bosco. Elkaar afwisselend vertellen ze hoe het nu precies zit met hun 'vrouwenclub'. De buitenstaander zal misschien niet beter weten, maar het is echt niet louter gezel ligheid wat de klok slaat bij het Zoeterwoudse Katholiek Vrou wengilde. Toegegeven, tijdens de regelmatige bijeenkomsten wordt er heel wat afgekletst, maar: "de ontwikkeling van de vrouw is min stens net zo belangrijk. Niet voor niets staat in onze doelstellingen dat we een bijdrage willen leveren aan de ontplooiing en ontwikke ling van de vrouw", leggen de da gelijks bestuurders van het Katho liek Vrouwengilde uit. De leden willen via het Vrou wengilde graag iets opsteken. Dat deed de voorzitter zelf in de loop der jaren zelf ook: "Ik kan rustig stellen dat ik dankzij het gilde ik meer ontwikkeld ben. Over de meest uiteenlopende onderwerpen kom je van alles aan de weet. Ac tuele onderwerpen als homeopa thie, politiek onderwerpen, infor matieve onderwerpen als erfrecht, medische zaken: het komt bij ons allemaal aan bod". Een voorbeeld. Recentelijk hield het Vrouwengilde een discussie avond over euthanasie. Bepaald geen onomstreden onderwerp, te meer daar het woordje katholiek bij het Vrouwengilde wel degelijk nog betekenis heeft. Worden niet- katholieke vrouwen dan geweerd? "Nee - iedereen mag komen. Maar die K, die blijft staan. Dat komt doordat onze vereniging vanuit de evangelische inspiratie tewerk gaat. Bovendien zijn we aangeslo ten bij de landelijke overkoepelen de vereniging, en die is ook katho liek". Avond uit Het was nota bene een man die destijds het initiatief nam voor de oprichting van het Vrouwengilde. De toenmalige deken Jansen oor deelde anno 1927 dat er in Zoeter woude hoognodig 'iets' voor de vrouwen moest worden gedaan. De drie dagelijkse bestuurders van het Zoeterwouds Vrouwengilde. Van links naar rechts de dames J. Drift, A. van der Salm en G. Straathof. (foto Uitgeversmaatschappij Leidsch Dagblad bv. Postbus 54, 2300 AB Leiden Teletoon: 071-144941, Een werkmaatschappij van Damiate Holding De regioredactie van het Leidsch Dagblad zoekt op korte termijn actieve cor- respondenten (m/v) in Wassenaar en Warmond Van de correspondentie wordt verwacht dat hij/zij de gebeurtenissen in het eigen dorp nauwlettend volgt, "tips" kan doorgeven en vergaderingen, evenementen en wat dies meer zij verslaat. Het werk zal gemiddeld enkele uren per Schriftelijke reacties gaarne aan redactie regio Leiden, t.a.v. Miep de Graaff. hadden hun eigen clubs, voor de vrouwen echter was er weinig qf niets te doen in het Zoeterwoudse. Deken Jansen riep een aantal da mes bij zich op de pastorie en ont vouwde zijn plannen. "Schuchter als de vrouwen zijn, gingen ze aan het werk", zo meldt de geschied schrijving van het Vrouwengilde over die begintijd. Aanvankelijk kwamen uit dat initiatief twee pijlers voort waarop het gilde zou gaan bouwen. Een to neelclub en, hoe toepasselijk in die tijd, een missienaaikrans. Het gilde kreeg al snel de wind in de zeilen en na een jaar telde de vereniging maar liefst 190 leden. Vijf jaar later zouden er zelfs 227 Zoeterwoudse vrouwen zijn die er de contributie van een gulden per jaar voor over hadden om bij het gilde te horen. Het woordje 'ontplooiing' is vol gens de dames Straathof en Van der Salm van meet af aan in de mond genomen. "Want dat was vroeger wel nodig ook. Veel boe renvrouwen gingen zo van de lage re school aan het werk in en om huis. Wat wisten ze nou helemaal? En verder was het Vrouwengilde natuurlijk zeker toen bedoeld als ontspanning, als avondje-uit. Men zat veel geïsoleerder, de vrouwen zaten elke avond thuis. Zo'n bij eenkomst van het gilde was echt een avondje-uit". Acties 'Uit' voelen ze zich nog altijd, maar het Vrouwengilde is in Zoe terwoude uiteraard al lang niet meer de enige mogelijkheid om even van huis en haard weg te zijn. De leden kiezen nu bewuster voor het üdmaatschap, heet het. De na druk is anno 1987 (nog) meer op de ontwikkeling van de vrouw "met betrekking tot haar plaats in gezin, kerk en samenleving" komen te liggen, zo oordelen de twee be stuursleden. Het was in die jaren twintig bijvoorbeeld ondenkbaar dat de vrouwen, zoals ze twee jaar geleden deden, een handtekenin genactie op touw zouden zetten voor de komst van een fietspad. Dat ze massaal zouden pleiten voor een veiliger oversteekplaats op de Schenkelweg. Toch: bij tijd en wijle wordt er lustig gekaart en gesjoeld, zijn er bingo-avonden en dagjes uit voor de 105 leden die het gilde tegen woordig telt. Evenementen waar aan de oudere dames - het oudste lid is 84 jaar - nog net zo hard mee doen. Greet Straathof: "Dat is het leuke van onze club: het grote ver schil in leeftijden onderling. En het valt ons altyd weer op hoe goed oud en jong met elkaar opschieten. Dat ze respect hebben voor elkaar §n voor eikaars standpunten".

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 11