Aannemer gaf vijf ABP'ers zwart geld Nu groot prijsvoordeel op bekende merken ski-kleding! Soldaat gaf aanzet tot oplossen van wapenroof Kamer vreest voor aantasting natuur Begrip "samenleving' lastig te formuleren 'Werkloosheid blijft hoofdtaak van kabinet' Deetman boos over onderwij sactie VROOM DREESMANN WOENSDAG 11 FEBRUARI 1987 BINNENLAND PAGINA 3 Door smeergeld opdrachten MAASTRICHT (GPD) - Vijf topambtenaren van het Alge meen Burgerlijk Pensioenfonds, onder wie direkteur-be- leggingen Masson en diens voorganger wijlen Boogaard, hebben steekpenningen gekregen van de Rotterdamse bouwondernemer Kruithof. Het ging telkens om enkele tienduizenden guldens. De corrupte ambtenaren werden bij Kruithof aangeduid als 'de spitsboeven'. DEN HAAG (GPD/ANP) - De rijksoverheid worstelt al jaren met de vraag wat precies moet worden verstaan onder 'samenleving bui ten het huwelijk'. De vraag is van belang, omdat de rechten van sa- menlevenden in tegenstelling tot die van gehuwden in de meeste wetten niet zijn vastgelegd. Waar dat wel is gebeurd (bv. bij huur recht en erfrecht), zijn de omschrij- de vingen zeer uiteenlopend. Voor de wet leef je pas samen als je ten- schouwing gelaten. sporadisch zijn daarom buiten be- minste vijfjaar bijelkaar bent; de andere wet is die periode be perkt tot twee jaar. Toch is de commissie niet hele maal in de opzet geslaagd. Een een duidige omschrijving is er niet. Er Bijna twee jaar geleden besloot blijft onderscheid bestaan, omdat het kabinet Lubbers een werk groep in te stellen met als taak een algemene omschrijving te formule ren voor het begrip 'samenleving', zodat men niet langer voor de ene wet wel en voor de andere wet niet als samenlevende wordt be schouwd. De i of r in geslaagd een standaardom schrijving voor samenlevingsvor men te vinden. Men gaat uit van een twee-relatie (man-vrouw, i regelingen met financiële ge volgen (belastingzaken) een andere omschrijving wordt gehanteerd dan voor niet-materiele regelingen. Waar geld een rol speelt, geldt als norm voor samenleving dat men een woning deelt en een gezamen lijke huishouding voert. Dat laatste betekent dat men elkaar of de een de ander voorziet in de kosten van levensonderhoud. Bij niet-materie le zaken waarbij de nauwe betrok kenheid van de samenlevenden v-vrouw). ongeacht de voorop staat, geldt de tamelijk vraag of er sprake is van een fami lierelatie (bv. broer-zus). Samenle vingsvormen van meer dan twee personen komen in ons land. aldus duistere omschrijving 'levensge zel'. De duurzaamheid van de rela tie speelt daarbij een rol. Voor alle regelingen moet dezelfde termijn gelden, maar de commissie wil niet aangeven hoelang die termijn moet zijn. Hoeksteen "Ons hele wetsbestel. zeker ook het sociale stelsel, is gebaseerd op de huwelijkswetgeving, een verou derd stelsel van regels die stam men uit de tijd van Napoleon. Daartegen zal de beweging van bij stand vrou wen zich vanaf nu gaan verzetten."' Zo kondigde Henny de Jong, woordvoerster van het Lan delijk Steunpunt Komilees van Vrouwen in de Bijstand, gisteren in Utrecht een koerswijziging aan in de bijstandsvrouwenbeweging. Hielden de actiegroepen van bij standsvrouwen zich tot nu toe vooral bezig met de nijpende finan ciële positie van vrouwen in de bij stand, nu zullen zij zich veel na drukkelijker bemoeien met de juri dische en filosofische zaken die aan die positie ten grondslag lig gen. Op 7 en 8 maart (die laatste dag is Wereldvrouwendag) organi seert het landelijk steunpunt in Driebergen een congres onder de titel: "De hoeksteen in de hoek". Liesbeth den Uyl nam gisteren in Utrecht de congresbrochure in ontvangst. Hierin-leggen de vrou wen uit waarom actieve bijstands vrouwen hun actieterrein moeten uitbreiden. "Niet het huwelijk, maar het individu zou middelpunt moeten zijn van ons maatschappe lijk bestel. Economische zelfstan digheid voor iedereen is alleen te bereiken als de huwelijkswetge ving niet langer de spil is waar alles om draait", aldus Henny de Jong Ondanks de grote verandering in opvattingen over huwelijk en rela ties voelen de meeste bijstand vrouwen zich door het huwelijks- denken. zoals dat nog steeds in de wetten verankerd ligt. in hun vrij heid beknot. Enkele regelingen die de bijstandsvrouwenbeweging een doorn in het oog zijn: het verhalen van bijstand op de ex-echtgenoten van gescheiden vrouwen en het verplichten van vaste vrienden om hun vriendin te onderhouden, door het intrekken van de bijstandsuit kering. Een nieuwe onthulling dus. toen genweer. Kruithof gisteren tijdens het APB-proces de 20.000 gulden uil bouwondernemers Piet Kruithof en zijn zoon Rien werden gehoord. Kruithof senior bleek jarenlang een dagboek bijgehouden te heb ben. dat in handen van de rijksre cherche is gevallen. Officier van justitie Laumen maakte er gisteren dankbaar gebruik van. Kruithof, sedert 1959 huisaanne mer van het ABP, zat begin zeven tiger jaren financieel aan de grond vanwege verzakte woningen in de Rotterdamse wijk Ommoord. Er niet diep genoeg geheid. Het pakte cr erhandigde cue in een enveloppe aan Masson. Later betaalde junior hem op de zelfde wijze nog eens 10 mille. "Je moet ook eens aan Ferrie denken", had Masson toen gezegd. Ferrie (Boogaard) kreeg toen ook een en veloppe met inhoud. Prompt daar op kreeg Kruithof weer een bouw opdracht. "We voelden ons de ko ning te rijk", zei Kruithof. Masson ontkende. "Ik had hele maal geen geld nodig", zei hij. Be halve geld blijken enkele ABP- btenaren ook in natura beloond liep op een schikking uit: Kruithof te zijn door Kruithof door hen c moest 750.000 gulden direkt beta len en eenzelfde bedrag in minde ring brengen op de eerstvolgende aanneemsom. Kruithof betaalde, maar kreeg geen opdrachten meer van het ABP. Eerst probeerde hij nog op eigen houtje huizen te bouwen maar hij raakte akantiewoning aan de Zuidfranse Rivièra ter beschikking te stellen. Rechtbankpresident Wortmann noemde hierbij geen namen. Be halve vader en zoon Kruithof zijn ook twee werknemers van dit be drijf getuigen van het overhandi gen van de steekpenningen aan de de straatstenen niet ABP-amhtenaren. De technische man bij Kruithof, Van der Zand, had zelfs een keer gehoord dat Boogaard zijn baas een keer toe beet: "Piet, jongen. Ik kan je kapot maken". kwijt. Toen hem het water lippen stond dacht Kruithof se nior: misschien helpt het als we be talen. ABP-ambtenaren hadden tij dens etentjes al toespelingen ge maakt als 'ons salaris is niet zo riant hoor en ik heb vier kinderen thuis'. Kruithof had een zwart-geldpot. Die was bedoeld om zijn werkne mers iets extra's te geven wanneer e OOK onder moeüyke_ omstandigheden een„vonm^ Ruzie Veel tijd wijdde de rechtbank ook aan het project Heydnahof. on derdeel van Ommoord. Hier heeft i gewerkt, bijvoorbeeld bij gebouwd in opdracht van het ABP. Daarover is nu bekend dat de stichtingskosten 1,6 miljoen gul- HONDENGEVECHTEN - PvdA den te hoog waren en de bewoners en WD in Amsterdam verlangen teveel huur betalen. De aanneem- van het college van B en W strenge- som was 26,5 miljoen. De ABP-cal- re maatregelen tegen pittbull-ter- culator Verhoeven vond dit veel te riërs en hun eigenaren. Beide par- hoog maar werd 'overruled' door tijen menen dat pittbull-terriers Masson. Het ABP kreeg er ook ru- buiten altijd gemuilkorfd dienen te zie over met de hoofdingenieur-di- zijn. Zij wensen verder hoge boetes rekteur (HID) Volkshuisvesting, tegen de organisatoren van hon- die de woningen onder meer te ophitsen, bij voorbeeld door het dier uren aan hangen. Waar bemoei je je mee", beet hij boomtak te laten hem toe. Volkshuisvesting heeft het toen maar zo gelaten. Eems-Dollardverdrag: DEN HAAG (ANP) - Het tussen deel daar tegen op kan wegen", zo ons land en West-Duitsland geslo ten Eems-Dollardverdrag stuit in de Tweede Kamer op veel verzet, zo bleek gisteren bij de behande ling van het verdrag in het parle ment. Het samenwerkingsverdrag bevat regels voor de uitvoering van waterstaatkundige werken in en rondom de Eems-Dóllard en voor de uitbreiding van de haven van Emden. Zowel regerings- als oppo sitiepartijen in de Kamer stelden zich zeer kritisch op tegenover goedkeuring van dit verdrag. De regeringsfracties (CDA en WD) lieten blijken wel met het goedkeuringsverdrag akkoord te kunnen gaan. PvdA, D66 en PPR stelden zich afwijzend op, daarin ten dele gevolgd door de fracties van RPF, GPV en SGP. De Kamer toonde zich met name bezorgd om het behoud van natuur den HAAG (GPD/ANP) De WD'er De Blauw sprak zich positief uit over het verdrag, omdat het volgens hem werkgelegenheid biedt aan duizenden. Het huidige verdrag neemt naar zijn mening ook veel irritatie weg tussen Ne derland en West-Duitsland. Zijn CD A-collega Eversdijk bepleitte het vaststellen van een einddatum over de duur van het verdrag. Velzen hield Daarmee zou de looptijd van het gevers meer gebruik te laten verdrag tot bij voorbeeld tien jaar ken van de mogelijkheden om kunnen worden beperkt. EMMEN/MAARTENSDIJK (GPD/ANP) - De bestrijding van de werkloosheid blijft de belang rijkste taak voor het kabinet, vindt premier Lubbers. Hij zei dat giste ren op een CDA-verkiezingsmani- festatie in Emmen. Hij herhaalde dat de lonen de komende jaren niet meer mogen stijgen. Zeker nu het met de economie wat minder gaat, moeten de werknemers genoegen nemen met behoud van koop kracht. Inkomensverbeteringen zitten er niet in, aldus Lubbers. De minister-president sprak in een ondersteunende rol bij de cam pagne van het CDA voor de staten verkiezingen in Drenthe. In zijn verkiezingspraatje beperkte hij zich tot de onderwerpen die hij ook al op de recente CDA-partijraad in Den Bosch aan de orde had ge steld. Naast de oproep tot loonma tiging noemde Lubbers als het be langrijkste punt het op peil houden van de sociale voorzieningen met name voor bejaarden (aow), de bij stand voor thuiswonenden en de volksgezondheid. CDA-voozitter Van pleidooi om werk- moet maken van het jeugdwerk garantieplan. Het streven is dat meer dan de helft van alle bedrij ven deel gaat nemen in het plan, aldus Van Velzen. Op dit moment doet net eenderde van alle bedrij ven mee. Koppeling Aankomend PvdA-partijvoorzitter Sint pleitte gisteren opnieuw voor handhaving van de de koppeling tussen lonen en uitkeringen. Op een spreekbeurt in Maartensdijk stelde Sint dat haar partij des noods de discussie over atv maar moet heropenen. "We moeten onze principes niet overboord zetten on der druk van de omstandigheden. De middelen kunnen veranderen als de situatie zich wijzigt, het doel niet", aldus Sint. i steelbanddie liet Wilhel- COCAINESMOKKEL - De Spaan se politie heeft in Malaga een 36- jarige Nederlander uit Nuenen aangehouden. Hij wordt ervan ver dacht een cocaine-transport te heb ben georganiseerd. In Spanje is 63 kilo cocaine in beslag genomen. Frankrijk heeft inmiddels om uit levering van de man gevraagd. Hij staat bekend als handelaar in ver dovende middelen. De Eindhoven- se politie, die via de Centrale Re cherche Informatiedienst in Den Haag door Interpol is geïnfor meerd, weet verder niets van deze zaak, aldus een zegsman. Bezoek aan St, Maarten PHILIPSBURG (ANP/GPD) - Naar schatting tienduizend men sen hebben gisteren op Sint Maar ten voor een warme ontvangst ge zorgd van koningin Beatrix, prins Claus en prins Willem Alexander. Zij werden bij aankomst op het prinses Julianavliegveld begroet door de gezaghebber van het ei land mr.ing. R.R.H. Richardson. Een steelband bracht het Wilhel mus en het Antilliaanse volkslied ten gehore. Daarna werd een bezoek ge bracht aan het centrum van de hoofdstad van Sint Maarten, Phi- lipsburg. Vanaf het bestuurskan- toor wandelde het gezelschap door de drukke Frontstreet. Vele dui zenden mensen hadden zich langs de route opgesteld om het hoge be zoek te begroeten. Scholen en ei landsdiensten hadden een vrije dag gekregen. Bovendien waren enkele duizenden toeristen - af komstig van maar liefst acht crui seschepen - in de hoofdstad. Vooral de kroonprins kon reke nen op grote bijval van de bevol king. Koningin Beatrix, die zicht baar genoot van de reacties stuur de zelfs een in de weg lopende poli tieman naar de kant omdat ze de mensen langs de weg niet goed kon teruggroeten. Voor het hospitaal van Philips- burg. The Sint Maarten Home. on derhield het koninklijk gezelschap zich nog even met enkele patiën ten. Daarna vertrok de stoet naar het Little Bay Beach Resort, waar kennis werd gemaakt met het be stuurscollege van Sint Maarten. Het gezelschap had ook een ont moeting met de autoriteiten van het Franse deel van het eiland Arnhem hoopvol over behoud Openluchtmuseum DEN HAAG (GPD/ANP) - Minis- ter Brinkman van WVC heeft giste ren geen enkele garantie gegeven voor het voortbestaan van het Ne derlands Openluchtmuseum in Arnhem. "Toch zijn we erg hoop vol", zei de Gelderse commissaris der koningin De Bruijne na afloop van een gesprek met de bewinds man. "Alles is bespreekbaar. Mis schien dat de minister terugkomt op zijn besluit om het museum te sluiten. Dan zouden wel de entree prijzen moeten worden verhoogd, maar dat moet de minister zelf be slissen want het is een njksmu- Een week geleden meldde de mi nister dat het Arnhemse museum zou moeten sluiten. Later zei hij dat particulier initiatief moest bij springen voor behoud van het mu seum (er zijn vier gegadigden om het museum over te nemen). Maan dagavond zei Brinkman in Roosen daal dat de Nationale Investerings bank (NIB) is betrokken in het overleg. De NIB zou twintig mil joen gulden op tafel moeten leggen voor achterstallig onderhoud van gebouwen op het museumterrein. Arnhems burgemeester Drijber toonde zich gisteren in Den Haag 'gematigd optimistisch'. Volgende week zullen de minister en de Arn hemse delegatie opnieuw om de ta fel zitten. Daarbij is dan ook een vertegenwoordiger van de NIB. Vandaag moet Brinkman tijdens een mondeling overleg de Tweede Kamer zien te overtuigen van de noodzaak van maatregelen ten aan zien van het museum. Er is kamer breed onbegrip voor zijn plannen. Wolkers helpt PSP bij viering van jubileum DEN HAAG (ANP) - Kunste naar Jan Wolkers moet de PSP de nodige soelaas bieden in de kosten van de viering van het 30-jarig bestaan van de partij. Een grootscheepse manifesta tie 9 mei in Amsterdam (De Ba- lie/Paradiso/Leidseplein) vormt het hoogtepunt van 30 jaar Pacifistisch Socialistische Partij. De schrijver-beeldhouwer Wolkers heeft de jubilerende partij belangeloos een exclusief affiche aangeboden. Voor 65 gulden kunnen lief hebbers het kunstwerk bij het PSP-secretariaat bestellen. Als alle 200 gesigneerde posters hun weg naar afnemers vinden vloeit er 13.000 gulden in de PSP-kas. Voor wie 65 gulden wat teveel vindt is er een alter natief in de vorm van een map kunstkaarten van een aantal bekende fotografen, tekenaars, schrijvers en dichters (30 gul den). EDE (GPD) - Het tot klaarheid brengen van de spectaculaire wa penroof uit de Simon Stevinkazer- ne te Ede is voor een belangrijk 32-urige dee* danken aan de oplettend- 1990 'hoogst waar- heid van een dienstplichtig sol daat, die bij de hoofdpoort van de kazerne op wacht stond. Hoewel de wacht voornamelijk ,je dient te letten op het verkeer dat Ze erkende overigens dat het vooruitzicht werkweek i: schijnlijk' niet haalbaar staande partijvoorzitter schuwde voor een positie in het po litieke krachtenveld geren gesubsidieerd jon- Het debat wordt vandaag voort- helpen. Het CDA vindt dat het be gezet. drijfsleven met r Westduitse zusterpartij SPD thans de kazerne binnenkomt, wist de gevangen zit. Door in te spelen op j°nSe schildwacht zich toch een et mon- deel van het kenteken van een uit kan de êaande auto te herinneren. Dat feit „pkomst en zÜn aanvullende informatie Nederlandse groene partij vormden in feite de "gouden tip' maatschappij met diger, kritischer Partij van de Arbeid de opkomst r gebruik voorkomen, zo voorspelde Sint. i milieu in het betrokken gebied Het PvdA-kamerlid de Boois gaf een samenvatting van de bedrei ging van de natuur: vermindering van de slikken en platen in het brakwater-getijdengebied met 12 procent, aantasting van het unieke Alleen zoet-zoutwatergebied en verdwij ning van de internationale vogel en zeehondenpopulatie. "Door die verliezen alleen al is het een plan dat niet meer thuishoort in deze tijd", aldus De Boois. Van Es (PSP) wees op de funeste gevolgen van de plannen voor het milieu en berekende dat het aantal trekvogels met vijftig procent zal afnemen. "De vernietiging van dit natuurgebied is van zo'n omvang dat geen enkel economisch voor- Minis ter Deetman (onderwijs) is boos over de acties waarmee onderwij zers protesteren tegen de regeling waarbij zieke leerkrachten op de basisschool pas na twee dagen ver vangen worden. Kinderen kunnen huis gestuurd worden in overleg met de inspectie en ze ker niet als de onderwijzers niet echt ziek zijn, aldus de bewinds man gisteren tijdens het wekelijk se vragenuurtje in de Kamer. De kamerleden eisten gisteren van de bewindsman in elk geval voor het volgende schooljaar een evaluatie van de regeling. Deetman erkende dat zich nood situaties kunnen voordoen als een aantal onderwijzers tegelijk ziek wordt. Hij wees er echter op dat de onderwijsorganisaties op de ABOP ria akkoord gegaan zijn met de re geling. De minister zei op ieder geef alleen aan wat de gevolgen moment over de regeling te willen zijn van de acties". praten. De bonden hadden hem echter nog niet laten weten dat ze af willen van de gemaakte afspra ken. "Van één bond (de Abop, red.) heb ik dat Vooral de oppositiepartijen maakten zich boos over de bezuini gingsmaatregel. Volgens Wallage (PvdA) veroorzaakt de maatregel chaos op de scholen. Hij verweet Hij wees er echter op dat de minister zich te verschuilen praten niet betekent dat er meer geld komt. Op korte termijn eva lueren achtte hij niet mogelijk om dat het zes tot negen maanden duurt voor er voldoende betrouw bare informatie i Deetman herhaalde dat scholen die ten onrechte geen les geven, er rekening mee moeten houden dat er op de vergoedingen van het rijk achter de onderwijsbonden. Lank horst (PPR) had het over 'veel el lende op de scholen' en Nuis (D66) vergeleek de situatie met een drei- gende dijkbreuk. "Dan kun je ook h„un"*de"historie"^., ue SS MSSSkrijgsmacht bestond uit 62 Uzi-pi- het marechaussee-recherche- team dat de zaak moest oplossen. Zo kwam het team op het spoor van een witte BMW 728. de perso nenwagen die in het verloop van het onderzoek een essentiële rol zou blijken te spelen. De oplettendheid van de wacht is des te opmerkelijker omdat zo als gebruikelijk ook op die bewus te vrijdagmiddag de kazerne "leeg stroomde". Honderden soldaten begonnen aan hun weekendverlof en verlieten de hoofdpoort per au to. Deze feiten kwamen gisteren naar voren tijdens een persconfe rentie in Ede door majoor G. Bee- len. de leider van het onderzoeks team. Beelen gaf de oplettende wachtsoldaat alle lof. De totale buit van de grootste of de dijk het misschien houdt' dus Nuis. Behalve de oppositie drongen ook de regeringspartijen hèrtyprBi;öwningJFNTkaÏÏbe"r°9 ADVERTENTIE (Dames, heren en kinderen) (Dames, heren en kinderen)1 10 0 JAAR Wjfps altijd iets nieuws onder de zon stoolmitrailleurs (van Israëlische kelij) alsmede vijf^ pistolen 1 snelle mm) en een sejnpjstool. Met het oplossen van de wapenroof heeft het rechercheteam het grootste deel van de buit achterhaald. Er ontbreken nu nog twee Uzi's en drie pistolen. Hoofdverdachte in de zaak is een 19-jarige voormalig dienstplichtig soldaat uit Rotterdam. Deze jonge man is pas kort geleden, op 5 ja nuari van dit jaar, afgezwaaid. Tot dan was hij gelegerd in de Simon Stevinkazerne en dus goed met de gang van zaken op de hoogte. Het zelfde geldt voor een andere ver dachte. een 19-jarige dienstplichtig soldaat uit Wageningen. die nog steeds in de bewuste Edese kazer ne is gelegerd. De andere verdach ten zijn een 19-jarige dienstplichtig soldaat, eveneens uit Rotterdam, maar gelegerd in een Arnhemse Majoor G. Beelen van de Koninklijke Marechaussee houdt een var Uzi-pistoolmitrailleurs vast die onlangs werden gestolen uit de kazern Ede. De buit werd deze week teruggevonden in Rotterdam. Beelen leider van het rechercheteam. (foto i kazerne, en een 37-jarige Rotter damse taxichauffeur. Drie van de vier verdachten zijn woonachtig in Rotterdam. Reden waarom het onderzoek zich de laat ste dagen toespitste op de Maas stad. Zowel bij de Rotterdamse als de Wageningse verdachten werd huiszoeking gedaan. Daarbij kwa men ook nog eens vuurwapens en munitie voor de dag die niet af komstig zijn van de "kraak" in de wapenkamer van de Simon Stevin kazerne. Zoals onder meer tiental len patroonhouders, vierhonderd 9 mm-patronen (geschikt voor Uzi's), en een koffer met twee re volvers een punt-22-geweer. Omtrent het motief voor de in braak en de wapendiefstal tast het rechercheteam nog in het duister. "Er zijn geen aanwijzingen die dui den in de richting van Suriname", aldus majoor Beelen. "Het motief zal nog moeten blijken uit ae ver horen van de verdachten, die nu op gang zijn gekomen. De hele afwer king van de zaak zal nog geruime tijd in beslag nemen".

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 3