'Het was een gekkenboeP Wielerkamp in Spanje 'het ei van Columbus' Amerikanen al in Heerenveen FC Groningen wil Fandi terughalen Feyenoord werkt bij RCL aan vertrouwen Organisator Odekerken grote winnaar Vraag naar kaarten voor WK schaatsen overweldigend Voetbal voor Afrika' 'Beperk het roken' Lemond naar 's-Heerenberg WOENSDAG 11 FEBRUARI 1987 PAGINA 17 LEIDERDORP - Het kan verke ren, ook in de voetballerij. Terwijl clubs als Ajax en PSV zich in zon nige Zuideuropese oorden kunnen voorbereiden op de tweede helft van hun onderlinge kampioens duel, moet het ooit zo roemruchte Feyenoord zich behelpen met nietszeggende oefenpotjes tegen clubs als Serooskerke, RCL en (morgenavond 19.00 uur) Blauw Zwart. Het enige voordeel dat de num mer drie van Nederland wellicht uit die 'sparringpartijtjes' kan peu ren, is de nodige opwaardering van het zelfvertrouwen. Dankzij de winterstop en de daarmee gepaard gaande oefenreeks tegen ama teursclubs, is Feyenoord weer eens een tijdje ongeslagen. Tegen RCL boekten de Rotterdammers gister middag een ruime 0-6 overwin ning, maar al te veel waarde wilde Rinus Israel daar natuurlijk niet aan hechten. De oefenmeester, die in een al weer grijs verleden hoogstpersoon lijk de defensie van de Kuipclub leidde, kon achteraf alleen tevre den zijn over de eerste helft waarin zijn bijna volledige basiself (alleen de geblesseerde Ben Wijnstekers ontbrak) moeiteloos naar een 0-4 tussenstand uitliep. Vooral de opening van Feye noord op het redelijke bespeelbare hoofdveld van de Leiderdorpse za terdageersteklasser was uitermate vlot. Binnen een handvol minuten hadden Regi Blinker (kopbal) en René Hofman (na een fraaie indivi duele actie) doelman Bert Siera al twee keer gepasseerd en daar voeg den de als libero gestarte Keje Mo lenaar en gelegenheidsaanvoerder Simon Tahamata nog voor de doel- wisseling twee treffers aan toe. RCL kon daar aanvankelijk niets tegenover stellen. Pas toen de pro fessionele opponent, die in de och tenduren nog een pittige training had afgewerkt, in de slotfase van de eerste speelhelft wat gas terug nam, kon de thuisclub Joop_Hiele nog wat werk verschaffen via Mar cel Brasker, Pierre van Gemerden en Leo van de Weteringh. Na rust ruimden Hiele, Molenaar en Ruud Heus het veld voor Ricar- do de Jong, Kenneth Monkou en Zier Tebbenhoff waardoor het evenwicht in de formatie van Israel nadrukkelijk werd verstoord. Feyenoord drong nog wel aan, maar van een gigantisch over wicht, zoals in de eerste helft, was geen sprake meer. "Niet zo ver wonderlijk natuurlijk", nam Israel zijn verzwakte team in bescher ming, "want met alle respect voor LLORET DE MAR (GPD) - Niet de Belg Jos Haex, maar organisator Minus Odekerken was gisteren in Lloret de Mar de grote winnaar van de Ronde van de Catalaanse Kust voor beroepsrenners. De Limburger beëindigde de eerste editie van zijn geesteskind namelijk vrijwel zonder kritiek van de renners en dat mag opmerkelijk worden genoemd. t RCL-doelman Bert Siera schrikt van de )an Hanno van Breugel rechts) te klaren. RCL, spelen tegen zo'n team werkt natuurlijk lang niet zo motiverend als spelen tegen pakweg Olympi- que Marseille". Toch liep de voormalige Europe se topclub nog wat verder uit door voltreffers van André Hoekstra en Antal Roth. RCL stelde daar een gemiste strafschop van Leo van de Weteringh tegenover. Het was één van de spaarzame momenten dat de eerstejaars RCL'er op de Bloe- merd 'in beeld' kwam. Vooral in de eerste helft was de spits volledig onzichtbaar gemaakt door 'Tony' Roth. Niet zo vreemd, want toen de Woubruggenaar an derhalf jaar geleden nog in de tweede klasse van de afdeling Lei den zijn kunsten vertoonde, maak te Roth deel uit van het Hongaarse elftal dat tijdens het kwalificatie toernooi voor Mexico de sterren van de hemel speelde. Het kan in derdaad verkeren. JAAP VISSER voor hem opduikende Lars Elstrup Op de overvolle internationale wie- Ieragenda heeft hij toch nog een hiaat gevonden, waar al jarenlang een onuitgesproken behoefte aan bleek te hebben bestaan. De ploegleiders waren unaniem in hun oordeel: een trainingskamp als dit is het ei van Columbus. Gerrie Knetemann, die zich pas laat in de Noordspaanse badplaats meldde, drukte Odekerken giste ren namens alle renners de hand. „Omdat het écht een geweldig ini tiatief is", voegde hij eraan toe, ter wijl hij achterover in een luie stoel hing. Want de Kneet was één van de renners die van de unieke for mule gebruikmaakte door een aan tal wedstrijddagen aan de kant te blijven. Dat, en de vaste locatie, is weet de situatie met behulp het verschil met de andere voorbe- (fotoVan Boven) reidingswedstrijden. Maar er was meer dat Odekerken in de kaart speelde. In het zuiden van Spanje werd de tegenhanger Ruta del Sol verreden onder aan zienlijk minder gunstige omstan digheden. Herhaaldelijk werd die wedstrijd door demonstraties op gehouden. Daardoor werd in de Spaanse pers - die heel weinig aan dacht besteedde aan het Neder landse initiatief - uiteindelijk ge concludeerd dat de „piraten- koers", zoals de organisator van de Ruta del Sol het evenement betitel de, toch aanzienlijk vlotter liep. Een beter uithangbord had de or ganisatie zich niet kunnen wensen, al zal vooral de nabije toekomst moeten uitwijzen of de meningen zo positief blijven. De griepepide mie, die nauw samenhing met de opzet van het trainingskamp, heeft KOEALA LOEMPOER (GPD) - FC Groningen gaat een poging wagen Fandi Ahmad terug te halen naar het Oosterparkstadion. Trainer Rob Jacobs is laaiend enthousiast over de kwaliteiten van de kleine Singaporees en heeft voorzitter De Vries, na diens aan komst in Koeala Loempoer, verzocht om de terugkeer van Fandi te bewerkstelligen. De praeses heeft daar wel oren naar, want in het recente verle den liet hij Fandi's naam al regelmatig vallen bij de oefenmeester. Jacobs echter had de 24-jarige spits, die tegenwoordig voor Koeala Loempoer uitkomt, nog nooit zien spelen. „Na zijn eerste beweging was ik al enthousiast, want die knaap heeft een enorm balgevoel", aldus een lyrische Jacobs, die mo menteel met FC Groningen voor een oefentrip in het Verre Oosten verblijft. „Zo iets zie je als beetje voetbalman direct. Hij zou ook uitstekend in dit elftal passen als de man die in het centrum iets achter Eykelkamp en MacDonald speelt. En ook samen met Ey- kelkamp kan hij een geweldig spitsenduo vormen. Ik weet niet of hij tegen de kou in Nederland bestand is, maar dan zet hij maar een muts op en trekt een jas aan. Dan nog mag hij van mij spelen". Of Fandi daadwerkelijk terugkomt, is de vraag. Hij heeft nog een doorlopend contract tot augustus, weliswaar niet bij zijn club, maar bij de Arab-Malaysian Bank, waar hij als pr-man staat geregi streerd voor een netto salaris van ongeveer 60.000 gulden. Fandi zelf zou het wel weer in Groningen willen proberen. „Maar er zijn wel een heleboel dingen waarover ik moet nadenken", zegt hij. „Bovendien heb ik hier dat contract nog". Volgens voorzitter De Vries is het haast een onmogelijke zaak om Fandi terug te halen. „Er zitten verschrikkelijk veel haken en ogen aan, maar we moeten dan maar enorm hard werken om het onmogelijke mogelijk te maken. Ik wil me er beslist voor inspan nen, maar op dit moment moeten we nog geen valse verwachtin gen wekken". Fandi is trouwens nog steeds eigendom van FC Groningen. Over de blessure-ellende, die Fandi in het verleden teisterde, maakt dokter Peter Hut zich niet al te veel zorgen. Hoewel het niet hardop uitgesproken wordt, is algemeen de opinie dat de vorige trainer, Han Berger, de Singaporees heeft laten 'zwemmen'. HEERENVEEN (GPD) - „Geachte heer Debbema. Kunt u ons helpen aan kaartjes voor de overdekte zittribune?". En: „Wij zouden met z'n vieren graag één nacht blijven, maar ze zeggen dat alles al vol is. Heeft u een oplossing voor ons, want wij zouden graag bij elkaar willen blij ven". rend van 50 tot 35 gulden per dag LONDEN (Reuter/SID) - Met zan ger Bob Geldof als voorbeeld heeft de Schotse international Steve Ar chibald, bij Barcelona uitkomend in het reserveteam, het initiatief ge nomen voor „Voetbal voor Afrika". De wedstrijd voor dat doel moet in april in het Wembley-stadion te Londen worden gespeeld. Volgens Archibald hebben de Ar gentijnen Maradona, Valdano en Ardiles, de ook bij Barcelona uitge rangeerde Westduitser Schuster en diens landgenoot Schumacher, de Spanjaard Butragueno, de Denen Laudrup en Elkjaer-Larsen en de Engelsman Lineker hun medewer king toegezegd. „Ik ben geïnspireerd door Life Aid, Geldofs wereldwijde actie met artiesten", vertelde Archibald gis teren in Londen. Hij pleegt morgen overleg met de Engelse voetbalbond (FA). „Ik wil, naast de huidige top- spelers, ook oud-vedetten als Pele en George Best uitnodigen, en ver der voetballers uit de Engelse com petitie". Archibald zei al toestem ming te hebben van de internatio nalefederatie (FIFA). Het zijn slechts twee van de circa achthonderd brieven die Taeke Tjepkema (61) - als lid van het WK- organisatiecomité onder meer be last met de kaartverkoop - de afge lopen maanden kreeg toegezon den. Hij heeft ze allemaal bewaard, gewoon omdat hij het leuk vindt ze nog eens te lezen. „Wat ik er mee ga doen, dat weet ik nog niet, maar er zitten hele aardige tussen", glim lacht hij. De vraag naar kaartjes voor het allround-wereldkampioenschap schaatsen van komend weekeinde is als een lawine over Tjepkema en de zijnen heen gekomen. Halver wege de maand september was het aantal verzoeken al zo groot, dat het organisatiecomité wel moest besluiten met de beantwoording ervan te beginnen. Tjepkema houdt het op zo'n vijf- zeshon derd brieven die hij sindsdien ver stuurde. Daarbij werd geen gebruik ge maakt van typemachines, tekstver werkers, computers en dergelijke, want Tjepkema hecht eraan alles met de hand te doen. De brief schrijvers moeten daardoor zonder twijfel de indruk hebben gekregen een van weinigen te zijn die al in een zo'n vroeg stadium een toe gangskaartje wilden bemachtigen. Niets is echter minder waar. Op 24 september was Tjepkema alle 3350 zitplaatsen voor zowel de za terdag als de zondag al kwijt. Een dikke maand later, om precies te zijn op 28 oktober, was er ook geen van de circa 25.500 staanplaatsen meer te krijgen. Tot begin decem ber is Tjepkema met de beant woording van de brieven bezig ge weest. „Het was een gekkenboel, want door de verbouwing konden we niet op Thialf terecht. Alles moest bij me thuis gebeuren. Ja, m'n vrouw had er op het laatst wel genoeg van". Hoewel Tjepkema in de loop der jaren wel aan de nodige drukte ge wend is geraakt, heeft de enorme belangstelling voor dit WK hem toch verbaasd. „De prijzen van de kaartjes waren niet mals. Varië- HEERENVEEN (GPD) - Het Nederlandse kwartet dat komend weekeinde in Heerenveen deelneemt aan het WK schaatsen, zou het enorm op prijs stellen als het publiek het roken van pijp, sigaar of sigaret zo veel mogelijk beperkt. Gerard Kemkers: „Als er vier- of vijfduizend man regelmatig een peukj'e opsteken, ontstaat er een geweldige rookontwikkeling. En ook al wordt de lucht in de hal constant ververst, last zullen we er toch altijd van ondervinden, Het liefst zouden we zien dat in de hal een rookverbod werd ingesteld". Dat rookverbod komt er niet, al zal ook de organisatie het publiek verzoeken het roken zo veel mogelijk achterwege te la ten. Bovendien vertrouwt men in Heerenveen op het klimaatbe heersingssysteem en de afzuiginstallaties, waardoor een con stante doorstroming van de lucht plaatsvindt. voor een zitplaats, terwijl staanplaats nog altijd f22,50 moest opbrengen. Voorheen betaalde men trouwens ook al grif 30 gulden voor een zitplaats in de buitenlucht en ook dat vind ik al een heel be drag". Op de vraag of deze prijzen niet wat te veel van het goede zijn, zegt Tjepkema diplomatiek: „Formeel is het zo dat het organisatiecomité de prijzen vaststelt, na goedkeu ring van de KNSB". Een goed ver staander mag hieruit concluderen dat de KNSB graag 'een paar cen ten' wil overhouden aan dit eerste WK-onder-dak. De hoogte van dat winstbedrag is Tjepkema niet be kend. „Ik hou me slechts bezig met de kaartverkoop en het betalen van de onkosten. Hou de inkomsten aan entreebewijzen maar op zo'n acht ton", zegt hij. Hoewel iedereen zo langzamer hand toch kon weten dat Thialf voor het WK al maanden is uitver kocht, krijgt Tjepkema nog dage lijks telefoontjes van mensen die een kaartje willen. „Spreek ik dan eindelijk met de beroemde meneer Sipkema", zo was de reactie van een mevrouw met - kennelijk - ge- hoorstoornissen. Tjepkema lacht. „Waarvoor ik niet ben uitgeschol den: Sjepkema, Tjetkema, Tjepe- kema. En dan de straat waarin ik woon. Het is de Gaasterlandlaan, maar er waren enveloppen bij waarop Schaatserslaan stond ge schreven. Die brieven zijn gewoon aangekomen hoor". „Er waren nogal wat briefschrij vers bij die een zitplaats claimden, omdat ze niet lang konden staan", verduidelijkt hij. „Zo kreeg ik een brief van iemand die elf zitplaatsen wilde hebben. Een van die plaat sen moest rechts naast een door gang zitten omdat één van de elf met een stijve linkerknie kampt. Kon hij zo nu en dan z'n been even strekken". „Uit Engeland kwam een brief van een blinde man, die graag naar Heerenveen wilde komen. Echter, onder de voorwaarde dat het orga nisatiecomité kon zorgen voor ie mand die hem kon helpen bij het verstaan van de speaker. Hij was weliswaar begonnen met een cur sus Nederlands, schreef hij, maar echt verstaan kon hij de taal nog niet. Ik heb hem maar geschreven dat de tijden tijdens internationale toernooien ook altijd in het Engels worden omgeroepen". Legio kaartaanvragers beroem den zich op bijzondere verrichtin gen uit het verleden, om zo de kans op een toegangsbewijs te vergro ten. Die wapenfeiten varieerden van 'Ik heb al drie keer de Elfste dentocht gereden' en 'Ik ben 83 jaar en heb de laatste keer achter de koningin gezeten' tot 'Ik ben lid van de bladen Schaats en Schaats- kroniek'. Voor de één is het al voorbij, voor de ander staat het nog te gebeuren. Met het brons op zak kwam Yvonne van Gennip gisteren vrolijk terug van het WK schaatsen in West Allis. Haar mannelijke collega's moeten er zaterdag en zondag tegenaan. (foto anp» toch renners aan het denken gezet. Een groot aantal coureurs is name lijk na tien dagen Spanje minder ver met de voorbereiding dan bij aankomst. Wanneer hun competi tie-achterstand zich mocht wreken tijdens de klassiekers, zouden de meningen best nog eens wat bijge steld kunnen worden. Veertig tot vijftig zieken op een totaal van 136 is namelijk ook nog vrijwel nooit eerder vertoond. Wereldkampioenschap Ten slotte is het de vraag of met name de jonge renners zich in een veertiendaagse etappewedstrijd, die Odekerken volgend jaar wil houden, niet over de kop zullen ja gen. Opvallend was dat ouderen zich niet lieten opjagen door het wedstrijdkarakter van de trai- ningsritten. Knetemann: „Maar voor die jonge renners is elke koers geloof ik een wereldkampioen schap". Smalend werd de eerste dag bij voorbeeld gevraagd aan Cees Priem, de 36-jarige meesterknecht uit de formatie van Jan Raas, nadat hij als eerste het peloton had moe ten laten gaan, of hij niet beter een punt achter zijn loopbaan kon zet ten. Priem: „Die jongeren denken dat het niet op kan, maar zij spre ken nu hun reserves al aan. We zul len in april nog wel eens zien wie er van hen nog iets over heeft". Walter Planckaert, de assistent van Peter Post, die na de ritwinst van Teun van Vliet (de eerste Ne derlandse zege) gisteren met maar liefst vier overwinningen op zak vertrok, gelooft daar echter niet in: „In de Ster van Bessèges en de Ru ta del Sol wordt ook volop ge koerst. Het siert de jonge renners dat ze er zo vroeg in het seizoen al in willen vliegen. Een bewijs dat ze met hun vak bezig zijn. En wie klaagt, dat in tien dagen tijds 1400 kilometer koersen te veel is, moet een ander beroep kiezen". Beter Voor de 40-jarige Joop Zoete melk was het in elk geval niet te veel. Terwijl slechts 39 van de 136 renners in het officieuze eindklas sement voorkwamen, omdat de rest allemaal minimaal een dag had verzaakt, kon hij zeggen dat hij el ke dag aan de start was versche nen. „Omdat het beter is dan ge woon trainen", zei hij. Dat zijn naam niet in de eind rangschikking voorkwam was het gevolg van domme pech, omdat hij één dag een lekke band kreeg, toen er geen materiaal meer voorhan den was. En eigenlijk had Zoete melk daar achteraf best een beetje 'S-HEERENBERG (GPD) - De Amerikaanse Tourwinnaar Greg Lemond zal op 25 februari aan de start verschijnen van de Grote Prijs Wielerrevue in 's-Heerenberg. Nadat de organisatie van de prof ronde drie weken geleden rond kwam met onder anderen Sean Kelly, Phil Anderson en Pedro Ruiz Cabestany, contracteerde zij begin deze week ook de Tourwin naar, die zich in 's-Heerenberg ge steund weet door zijn ploeggeno ten Steve Bauer en Johan Lam- merts. De organisatie heeft met het con tracteren van Lemond, Bauer en Lammerts (de winnaar van de eer ste editie van de Grote Prijs in 1985) het deelnemersveld rond. Naar 's-Heerenberg komen de vier Nederlandse ploegen (Post/Pana sonic, Raas/Superconfex, Gisbers/ PDM en Bos/Transvemij), vijf Bel gische (Godefroot/Lotto, Swerts Roland, Teirlinck/Sigma, Van Vae- renbergh/Lucas en Landuyt/Rob- land), twee Spaanse (Schotte/KAS en Perurena/Seat) en één Franse ploeg (KoechliVToshiba). Geen schokkende wijzigingen in samenstelling WK-ploegen HEERENVEEN (GPD) - Heeren veen geraakt langzaam maar zeker in de ban van het wereldkampioen schap schaatsen, dat het komende weekeinde wordt gehouden. Ter wijl werklui nog druk timmerden en schilderden in ruimten die over enkele dagen als restaurant dienst moeten doen, meldde de Ameri kaanse schaatsploeg zich gister middag als eerste in de indoor-hal. Tussen de recreanten door trokken Dave Silk en consorten enkele baantjes op het overdekte Thialf- complex. De drie Amerikanen (Silk, Mit chell en Flaim) vormen met de 32 andere rijders het deelnemersveld van 35 schaatsers. De grote invasie wordt pas morgen verwacht, wan neer de meeste deelnemers neer strijken in de Friese plaats. De Ne derlandse ploeg komt ook niet eer der dan morgen vanuit Haarlem, waar zij de afgelopen dagen in alle rust heeft kunnen trainen, naar Heerenveen. Het Russische gezelschap is het omvangrijkst. Naast de vier rijders (Goelj^jev, Bozjev, Sjasjerin en Jermolin) en de reserve Korotkov marcheren volgens de officiële lijst acht officials Heerenveen binnen: een verhouding van één staat tot twee. De Zweden maken het nog bonter: de enige rijder (Joakim Karlberg) wordt gevolgd door een stoet van vijf officials. r als volgt uit: Hans van Helden. Italië: Roberto Sighel. Joegoslavië: Behudm Merdovic. Japan: Toru Aoyanagi, Masahiko Omura. Neder land: Hein Vergeer, Gerard Kemkers, Leo Visser en Henri Kraayenbos (reserve Bert Koopmans). Noorwegen: Rolf Falk-Larsen, Geir Karlstad, Björn Nyland, Nils-Einar Aas (Frode Syvertsen). Oost-Duitsland: Roland Freier, Peter Adeberg (Andrë Hoff mann). Oostenrijk: Michael Hadschieff, Christian Eminger, Werner Jager (Anton Meiböck). Polen: Roman Derks. Sowjet- Unie: Nikolaj Goeljajev, O leg Bozjev, Vik tor Sjasjerin, Andrej Jermolin (Konstantin Korotkov). Tsjechosl Verenigde Mark Mitchell (Mark Greenwald) West- Duitsland: Hansjórg Baltes (Markus Tro- ger). Zuid-Korea: Ki Tae Bae, lek Wan Wang (Kwan Kyu Kim). Zweden: Joakim Karlberg (Hans Magnusson). Schokkende wijzigingen in de samenstelling van de WK-ploegen hebben zich niet voorgedaan. Dat de Russen hun formatie ten aan zien van het EK hebben gewijzigd (Bozjev en Sjasjerin erin, Gar^jev en Kljujev eruit), was geen geheim. Bij de Noren moest Tom-Erik Ox- holm plaatsmaken voor Nils-Einar Aas. De Heerenveense indoor-hal is al lang en breed uitverkocht, hetgeen inhoudt dat op beide dagen iets meer dan 16.000 mensen de tribu nes zullen bevolken. Ten behoeve van tv en fotografen is dezer dagen de verlichting voor de somma van 125.000 gulden verbeterd. De WK-organisatie zal dezer da gen tevergeefs bij scheidsrechter Jan Charisius aankloppen met het verzoek om de indeling van de tienkilometerritten te wijzigen. Om het toernooi naar een climax te laten toegroeien, had men willen voorstellen de besten van het klas sement op de slotafstand in de laat ste paren te laten starten. De ISU-reglementen schrijven echter voor, dat zij in de eerste vier paren al aan de beurt moeten ko men, waardoor de minder interes sante slotritten vaak als mosterd na de maaltijd komen. Een veran dering van het tienkilometersche- ma is tijdens aliround-titeltoer- nooien verboden. Op de sprint heeft men die wijziging al wel doorgevoerd.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 17