Politiek verdeeld over sloop van woningen nabij Lelylaan REGIO LEIDEN, Ex'85 wil praatgroep voor ouders van heroïneverslaafden opzetten Weer problemen verwacht bij de Groenoorhallen Pieterswijk Hoger beroep Schouten over uitspraken van Muurling Plannen halen nog geen meerderheid in raad WOENSDAG 11 FEBRUARI 1987 LEIPSCH ül PAGBLAP^b, Betwijfeld wordt of het college met een voorstel tot sloop van de woningen zal komen nu is geble ken dat daar geen raadsmeerder- heid voor valt te behalen. Binnen de fracties is daarom ook gespro ken over andere oplossingen. Eén van de varianten is om de wonin gen, die particulier eigendom zijn, te laten overnemen door de Leidse Woningstichting. De bewoners zouden op deze wijze schadeloos gesteld worden voor het verslech terde woongenot. Zij zouden hier mee in de gelegenheid zijn om zon der al te veel problemen van een moeilijk verkoopbare woning af te komen en eventueel naar een ande re woning te verhuizen. Binnen het college is niet meer gesproken over de mogelijke ver huizing van de Leidse Betonmor- telcentrale (LBC) naar het Wer- nink-terrein. Het is geen vooropge steld doel om dat te bewerkstelli gen zodra de woningen zijn ge sloopt. De discussie over de sloop van de 44 huizen is op dit moment alleen gebaseerd op de toegeno men geluidsoverlast voor de bewo ners. Een eventuele verhuizing van de LBC naar De Mors staat hiervan los en wordt volgens woordvoer ders van de fracties zelfs uiterst on waarschijnlijk geacht. Racisme Een jongen repareert het slot van de nailservice, de schoonheids zaak aan het begin van de Bree- straat. "Onvoorstelbaar hè", zegt de eigenaresse. "Dit is al de zo veelste keer dat er iets bij ons wordt vernield. .Gooien ze geen rode verf of teer tegen de ruit, dan wordt het slot wel gevuld met lijm, zodat wij niet meer naar binnen kunnen". De buurman belde over de kwestie op. Hij vindt het vrese lijk dat zijn buren het slachtoffer zijn van een racist, want dat de dader dat is, staat voor hem vast. "Niet alleen de nailservice is het doelwit van die onverlaat, ook de snackbar ernaast. En bei de zaken worden gerund door kleurlingen, het kan dus niet an ders of die verfkladder is een ra cist. Ik vind het echt ellendig, ik bedoel, het wordt m'n buren op deze manier toch bijna onmoge lijk gemaakt om een zaak te heb ben". De snackbar was tot nu toe ne gen keer het doelwit van de on verlaat, of onverlaten. Toen het hem te bont werd, kocht de eige naar een rolluik. "Maar vanaf dat moment stoppen ze m'n slot vol met een gemeen soort lijm". "En weet u wat het merkwaar dige is: sinds kort heb ik ook een zaak op de Nieuwe Beesten markt, nou, daar zijn ze dus ook al langs geweest met een pot verf'. De politie is op de hoogte van de vernielingen, maar tot nu toe hebben ze nog niets kunnen doen, aldus de slachtoffers. Wordt het zo langzamerhand geen tijd dat er eens een agent dag en nacht op de loer gaat lig gen? Voorlichter Graveland vertelt dat hij zo een, twee,- drie niet weet wat er precies aan de hand is aan de Breestraat, maar hij zal de rapporten van de laatste tijd wel even raadplegen. Enige tijd later: "Uit de rappor ten kan ik niet afleiden dat er al bijna tien keer iets is besmeurd. Eens even kijken de eigenaar van de snackbar heeft op 3 no vember van het vorige jaar voor de laatste keer aangifte gedaan. Toen was er roze verf op zijn ruit geschilderd. Daarna hebben we niets meer van die man verno men". Met andere woorden: jullie gaan er nu vanuit dat alles in or de is? Graveland: "Hoe ernstig de siuatie is, kunnen we natuurlijk pas inschatten als die ons precies vertellen wat er ge beurt. Als het inderdaad de spui gaten uitloopt, tsja, dan zullen wij inderdaad snel maatregelen moeten nemen". Graveland spreekt in dit ver band over extra surveilleren. "Geen vreemd verschijnsel wat betreft de Breestraat. In het verleden zijn er wel vaker pro blemen geweest aan het begin van die straat en toen heeft de wijkdienst vaak gesurveilleerd. Dat zouden we weer kunnen gaan doen". Alcoholgebruik Wordt er in het Academisch Zie kenhuis net zo gezopen als in de Tweede Kamer? Dat is onwaar schijnlijk, maar ook de directie van het AZL wil het gébruik van alcoholhoudende dranken in het ziekenhuis drastisch beperken, zo staat er in Cicero (huisblad AZL) te lezen. Woordvoerder van het AZL Pieter van Dam zegt geen informatie te hebben over de omvang van het drankge bruik. "Hoeveel er precies wordt ge dronken moet nog op een rijtje worden gezet. Er is een werk groep samengesteld die het anti- alcoholbeleid verder gaat uitwer ken. Er is dus alleen een vermoe den dat het personeel teveel drinkt, in de zin van dat er over al, bij de meeste bedrijven en in stanties teveel wordt gedronken. We denken niet dat het AZL daarop een uitzondering is", al dus Van Dam. In Cicero staat dat directeur sociale zaken van het AZL, drs. J.J. Overeem, niet wil spreken van "excessen van drankmis bruik binnen het AZL. Maar in individuele gevallen is de gezon de grens zeker weieens over schreden". Hoewel over de hoeveelheid drank nog niets bekend is, moet het drankgebruik volgens het voorstel van de directie wel met 50 procent worden beperkt. Maar ja, omdat dus nog niet bekend is hoeveel er nu wordt gedronken zal het ook wel moeilijk zijn om vast te stellen wanneer het ge bruik tot de helft is terugge bracht. Woordvoerder Van Dam zegt dat het AZL inhaakt op landelij ke initiatieven om het alcoholge bruik terug te dringen. Het mi nisterie van WVC is een groot scheepse campagne begonnen tegen gebruik van alcohol. Van Dam zegt nadrukkelijk dat het AZL niet het enige ziekenhuis is Willem-Alexander is onderwerp van gesprek aan menig stamtafel. De geruchten zijn daarom niet van de lucht. (archieffoto) dat het drankgebruik na kan tooruren gaat aanpakken. Ook het Sint Radboudziekenhuis in Nijmegen wil het drinken van zijn werknemers inperken. Naast het terugdringen van drankge bruik moet de werkgroep de in formatie aan het personeel over de gevolgen van overmatig drankgebruik verbeteren. De schade die alcohol in een mensenlichaam kan aanrichten is toch zeker op een ziekenhuis overbekend? "Natuurlijk", zegt Van Dam, "Zoals ook iedere Ne derlander weet dat roken slecht voor de gezondheid is. Dat neemt niet weg dat we er in het ziekenhuis toch veel aan doen om het roken terug te dringen. Vooral door het geven van infor matie". Voorlichter Van Dam sluit niet uit dat op recepties het assorti ment aan alcoholhoudende dran ken zal worden beperkt. Wellicht zullen er zelfs alleen nog maar gezonde vruchtendranken wor den geserveerd. Niet dat dat erg is. Een receptie is er tenslotte voor het feestvarken. Geruchten Met de aankondiging dat prins Willem Alexander in Leiden komt studeren, ?ijn de geruchten daarover niet van de lucht. Met name in cafés is het een geliefd gespreksonderwerp. Zo is de eer ste in de rij roddels: De gemeen te ontwikkelt plannen om de ho reca uit de Pieterswijk te weren nu bekend is dat de prins in de buurt komt wonen'. Vorige week heeft de gemeen te namelijk een 'leefmilieuveror dening' opgesteld waarin onder meer regels worden opgenomen om de uitbreiding van de horeca tegen te gaan. Gemeenteambtenaar R. van Gulick spreekt dit gerucht met klem tegen. "Wij zijn al bijna een jaar bezig met het ontwikkelen van de verordening. Het is net twee weken bekend dat Willem Alexander in Leiden gaat stude ren". Daarnaast is het zo dat de bewoners zelf hebben aange drongen op verbetering van de leefomstandigheden voor gezin nen. Het tweede gerucht is dat een van de gekraakte panden aan het Rapenburg, die een aantal jaren geleden door de politie zijn ont ruimd, bedoeld is voor de prins. "De panden zijn niet voor niets zo mooi opgeknapt. Als Alexan der naar Leiden komt, moet de stad schoon en representatief zijn. De gemeente heeft daarvoor orders van hogerhand gekre gen". Volgens een ingewijde 'zweefden' deze geruchten drie jaar geleden al door de stad. De vrouw haalt over de geruchten dan ook de schouders op en zegt verzuchtend: "Ach Leiden is af en toe ook net een dorp. Je hoeft maar een scheet te laten en de hele stad vertelt het verder". Het laatste gerucht is dat de prins in het pand Rapenburg 116 gaat wonen. Om de cafégangers nog wat gespreksstof te geven, laten we hier maar bij. LEIDEN - In tal van steden in Ne derland zijn praatgroepen voor ou ders van heroïne-verslaafden ac tief. In Leiden hebben medewer kers van het centrum Ex '85 nu ook het intiatief genomen om een der gelijke zelfhulpgroep op te richten. door Erna Straatsma "Veel mensen schamen zich er voor dat hun kind verslaafd is. Ze willen het tegenover andere men sen niet toegeven. Zo raak je in een isolement. Je krijgt problemen thuis in het gezin. Ruzies, en uit eindelijk ga je uit elkaar. Als ouder van een verslaafde moet je ook er gens een uitlaatklep hebben, an ders word je er geestelijk niet goed van. Er echt over praten met ande re ouders die dezelfde problemen hebben lucht echt op". Dat is in het kort het relaas van C. Oomen. Jarenlang is ze moeder van een heroineverslaafde ge weest. Haar zoon John is inmid dels afgekickt en is nu bezig met het opzetten van een praatgroep voor ouders, partners, familiele den, vrienden en vriendinnen van mensen die verslaafd zijn. Hij vertelt over het ontstaan van het idee: "Een tijdje geleden ging ik naar een symposium in Den Haag over ouders en drugsversla ving. Daar hoorde ik van die ouder- groepen. Vervolgens ben ik naar Pieter Dingjan - oprichter Ex '85 - LEIDEN L Groenoordhallen-directeur De Jong verwacht niet dat de pro blemen rond de gezondheidsverklaring voor runderen op de Leidse vee markt nog deze week opgelost zijn. Hij verwacht maandag opnieuw pro blemen tussen veehandelaren en ambtenaren van de Algemene Inspectie Dienst (AID). Ook sluit De Jong niet uit dat veel boeren de Leidse vee markt gaan mijden wat een gevoelig verlies aan inkomsten voor de Groenoordhallen zou betekenen. Minister Braks (landbouw en visserij) is verzocht een oplossing in het conflict te zoeken. Afgelopen maandag werd er op de veemarkt bijna gevochten tussen boze boeren en de tien ambtenaren van de AID. Reden daarvan was dat de boeren geen gezondheidsverklaring konden overleggen voor de run deren die in het weekend verhandeld waren. Het lukte de boeren toch de dieren op de veemarkt te brengen zij het dat tegen verschillende van hen proces-verbaal werd opgemaakt. Volgens De Jong komt de AID maan dag met twee extra ambtenaren controleren. "Het is zaak dat iedereen zich rustig houdt. Niemand heeft er wat aan als deze zaak escaleert", aldus De Jong. Hij heeft getracht de druk van de ketel te halen door te bemiddelen tussen de geverbaliseerden en de AID. Dat heeft in'éen geval tot een bevredigende oplossing geleid. De Jong wil van Braks dat de gezondheidsverklaring voor de Leidse veemarkt op maandag wordt afgeschaft omdat het louter en alleen een slachtveemarkt is. Een andere mogelijkheid is dat de AID een kantoortje op de veemarkt inricht. Dat hiervoor nog deze week de noodzakelijke computerverbindingen kunnen worden aangelegd, betwijfelt De Jong echter. Het Leidse college van B en W heeft laten weten de aktie van De Jong volledig te ondersteunen. Lezers schrijven Door middel van dit schrijven wil ik graag enige kanttekeningen plaatsen bij het artikel over de Pie terswijk in deze krant van woens dag. Met name de opmerkingen met betrekking tot het feit dat er te veel studenten en te weinig burgers zouden wonen, dwingen mij daar toe. Daarom zou ik van de burge meester wel eens een definitie wil len zien die, zonder te discrimine ren, het verschil aangeeft tussen burgers en studenten. Buiten het feit dat studenten geregistreerd staan bij de Leidse Universiteit, is er volgens mij geen verschil tussen een burger, student of werkloze buiten het feit dat studenten geen rechten hebben in Leiden en deze tijdens hun studietijd ook niet op bouwen. Zo hebben zij geen recht op een woonvergunning. Daar tegenover staat dat de ge meente de studenten wel maant zich in de gemeente Leiden te laten registreren omdat zo de gemeente van de rijksoverheid meer subsidie verkrijgt. Naast mijn opmerking over de discriminatie tussen burgers en studenten, wil ik vertellen op wel ke moeilijkheden ik ben gestuit toen ik als afgestudeerde werkende Leidenaar dit pand, Kloksteeg 31, wilde kopen. Volgens de registratie bij de ge meente had dit pand negen ka mers. Wilde ik voor een woonver gunning in aanmerking komen, dan moest ik hier gaan wonen met zes personen, van wie drie recht moesten hebben op een woonver gunning. Ik heb toen twee in Leiden stu derende Leidenaars kunnen vin den en de rest aangevuld met stu denten van buiten Leiden. Van de negen geregistreerde ka mers zijn er echter drie die alleen aan de omschrijving kippenhok voldoen en tezamen een wooneen- heid, doch zeker geen riante, kun- Als ik daarnaast stel dat ik ook recht heb op drie ka mers dan resteren drie kamers voor verhuur aan een of twee per sonen. Als in het artikel wordt gespro ken over het waarborgen van kwa liteit, versta ik daaronder niet al leen de bouwkundige kwaliteit, maar zeker ook de kwaliteit van het woongenot, die door de regel geving op deze manier geweld wordt aangedaan. Mede door deze regelgeving was de verkoop van het huis al drie keer op niets uitgelopen en kon ik met mijn vrienden maar ternau wernood aan de eisen voldoen. Ie mand met een gezin of burger zou er niet over piekeren om dit huis te kopen. Daarna heb ik gemeentegarantie aangevraagd. Echter een van de bepalingen daarbij is dat men niet mag onderverhuren om economi sche redenen. Deze hindernis heb ik kunnen nemen doordat ik aan nemelijk heb kunnen maken dat wij een woongroep vormen. Goed keuring van de hypotheekbank om te mogen verhuren vormde ten slotte gelukkig geen probleem. Behalve het parkeerprobleem en de toegankelijkheid van de wijk vormt dus ook het gemeentelijk milieu een belemmering in de woontoegankelijkheid van de wijk. Met deze historie heb ik hopelijk de noodzakelijkheid van een ge coördineerd beleid inzake deze en andere wijken aangetoond. Drs. J.J.A. Perquin, Kloksteeg 31, Leiden LEIDEN - Een 33-jarige vrouw uit Leiden heeft gisteravond bij de po litie aangifte gedaan van mishan deling door haar echtgenoot (30). De verwondingen van de vrouw waren zo ernstig dat zij zich onder doktersbehandeling moest stellen. Dit was voor de politie aanleiding onmiddellijk op te treden. De man werd rond half tien gisteravond in zijn woning aangehouden. gestapt en heb hem het idee voor gelegd om in Leiden ook zo'n ou- dergroep op te richten. En van het een kwam het ander. We hebben posters en folders gemaakt en die verspreid. De folders hebben we uitgedeeld tijdens de voorstelling van 'De Moeder van David S.' in de Leidse Schouwburg. De posters sturen we naar artsen". Mevrouw Oomen heeft ervaring met het deelnemen aan praatgroe pen voor ouders van verslaafden. "Vroeger ging ik iedere dinsdag naar Den Haag. Het Informatie Centrum Drugs organiseerde die praatgroepen. Dan praatten we over 'hoe het nou zo ver kon ko men' en of je als ouders ook schul dig bent aan de verslaving van je kinderen. Per slot van rekening ben jij het die jarenlang heeft ge zorgd voor de opvoeding". Weerstand Het oprichten van een ouder- groep voor verslaafden heeft als moeilijkheid dat de doelgroep waarschijnlijk moeilijk te bereiken is. Het is de vraag of ouders die op de hoogte zijn van het oprichten van praatgroep ook werkelijk zul len verschijnen. Naast het ver spreiden van folders en posters heeft John ook geprobeerd een aantal ouders van verslaafde kin deren over te halen aan de praat groep mee te doen. "Ik durf niet altijd de ouders te benaderen, want van de kant van de kinderen is er nogal eens wat weerstand tegen het idee. Ouders houden vaak onbewust de versla ving van hun kinderen in stand. Er zijn veel ouders die hun kinderen regelmatig geld geven en zorgen dat hun bedje altijd gespreid is. Dat beseffen die kinderen natuur lijk. Het is inderdaad heel moeilijk om die groep van ouders van ver slaafden bij elkaar te krijgen. Lukt het niet dan hebben we gewoon pech gehad en stoppen we er mee". Op vrijdag 20 februari (aanvang 20.00 uur) houdt Ex '85 in het ge bouw in de Koppenhinksteeg 15 een informatieavond voor geïnte resseerde ouders. Paul van Olffen, medewerker van Ex '85: "Al komt er maar eentje opdagen dan is er wat mij betreft toch nog een stimu lans om met het initiatief door te gaan. Als er drie komen ben ik ui terst tevreden. Dan kunnen we ge lijk beginnen. Komt er niemand dan wil ik in principe ook door gaan en bekijken of er misschien andere mogelijkheden zijn om on ze doelgroep te bereiken". Belangstellenden voor de ouder- groep kunnen contact opnemen met mevrouw C. Oomen, tel. 217278 of bellen naar centrum Ex '85, tel. 133494. LEIDEN - Secretaris L. Schouten van de Leidse afdeling van de Die renbescherming gaat in beroep te gen de uitspraak van de president van de Haagse rechtbank in het kort geding dat hij tegen de Leidse dierenarts F. Muurling had aange spannen. Muurling ontkende tijdens dat kort geding dat hij beschuldigin gen aan het adres van Schouten in een interview met deze krant had geuit. Wèl gaf de Leidse dierenarts toe deze uitspraken later tegenover de Leidse Courant te hebben her haald. De rechtbankpresident vond de ze laatste uitspraken onrechtmatig en besloot dat Muurling in die krant een rectificatie moet plaat sen. Schouten gaat niet akkoord met deze uitspraak en eist opnieuw een rectificatie, maar nu ook in deze krant. Het beroep wordt op don derdag 19 februari in Den Haag be handeld. LEIDEN - Dr. C. Franken (rechts)longarts in het Academisch Ziekenhuis Leiden, en twee arts-assistenten hebben gisteren de strijd aangebonden tegen de rokende cowboy op de reclamezaal aan de Plesmanlaan. Getui ge hun aanplakbiljetten op de zuil, hoeft de roker de hoop overigens nog niet op te geven. "Het is een oneerlijke reclame", aldus dr. Franken. "Wanneer je een fles spiritus of chloor koopt, staat er in grote letters een waarschuwing op dat het gevaarlijk spul is. Per jaar sterven er in Nederland 17.000 mensen aanwijsbaar ten gevolge van het roken. Maar op die cowboy staat geen enkele waarschuwing". Franken ergert zich elke dag als hij visite loopt aan de schreeuwende reclame. Overigens zijn de verfbommetjes die onlangs tegen de zuil werden gegooid niet van het actievoerende drietal afkomstig. "Helaas", aldus dr. Franken. (foto Henk Bouwman) LEIDEN - De sloop van 44 woningen tussen de Dr. Le lylaan en het terrein van Wernink is onzeker nu zo wel de fractie van de PvdA als die van de WD het hier over niet eens is kunnen worden. De sloop wordt door wethouder Peters (ruimtelijke ordening) over wogen in verband met de toegenomen geluidsover last voor de bewoners van de huizen. Die overlast is toegenomen door na ingebruikname van de Dr. Lely laan en zal nog verder toenemen wanneer de achterliggende spoor baan wordt verdubbeld. De sloop zou circa zeven miljoen gaan kos ten waarvan de gemeente twee mil joen hoopt terug te verdienen aan de gronduitgifte aan bedrijven. Het college heeft nog geen stand punt over de sloop ingenomen. Of ficieel luidt het dat het college wil weten of het zin heeft de bewoners hun mening over eventuele sloop te vragen. Een dergelijke vraag kan alleen gesteld worden indien een raadsmeerderheid bereid is bij een bevestigend antwoord ook daad werkelijk tot sloop over te gaan. De zaak is daarom aan de collegefrac ties voorgelegd om de stemming te peilen. Binnen de PvdA-fractie heeft slechts een krappe meerderheid zich uitgesproken voor sloop. In de liberale fractie is de stemverhou ding fifty-fifty uitgevallen. Er wordt binnen de VVD genuan ceerd over gedacht, heet het in li berale kringen. Binnen de fractie van de derde collegepartij, Links Leiden, is de zaak nog niet aan de orde geweest. Links Leiden wacht een officieel collegevoorstel af. De tegenstanders van slopen zouden de kosten die hieraan verbonden zijn te hoog vinden. De drie initiatiefnemers voor het oprichten an Olffen, C. Oomen en J. Oomen. praatgroep voor ouders van heroïne-verslaafden. (Vlnr.) P. (foto Ellen Martens)

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 13