Simonis had lijnen nog strakker moeten trekken' Protestanten Chili twijfelen aan nut pausbezoek Refonnatorisclien bij kardinaal in beklaagdenbankje PAGINA 2 GEESTELIJK LEVEN ZATERDAG 7 FEBRUARI 1987 Hoewel ze van 'Rome' niets moeten hebben en de roomse mis onverminderd afdoen als 'vervloekte afgoderij', weten or thodox-protestanten van uiterst rechtse snit zich in hetzelfde be klaagdenbankje als waarin kar dinaal Simonis nu is terechtge komen. "Dat is voor ons, die veelszins zijn opgevoed in de sfeer van de Tachtigjarige Oor log, wellicht een merkwaardige gedachte, maar het is wel de werkelijkheid". Schreef hoofdre dacteur dr. C. S. L. Janse deze week in het Reformatorisch Dag blad. Over twee zaken heeft aartsbis schop Simonis zich de laatste tijd de woede van velen op de hals gehaald. Daar was eerst zijn artikel in het internationale tijd schrift 'Communio' over de 'fe ministische theologie' (waarte gen hij zich krachtig afzette). En vervolgens het geruchtmakende radio-interview waarin de kardi naal te kennen gaf dat een huis baas een homoseksueel als huur der mag weigeren. In beide kwesties kunnen de 'orthodox-protestanten' a la Jan- se zich achter de kardinaal op stellen, al vindt de reformatori sche hoofdredacteur het wel te kenend voor de kerkelijke situa tie dat hij in datzelfde beklaag denbankje niet ds. Kouwenho- ven, voorzitter van de gerefor meerde synode, en diens her vormde collega ds. Huting aan treft. De eerste keurde de uitla tingen van Simonis over het niet- verhuren van woonruimte aan homoseksuelen sterk af. In het radio-interview had de bisschop de lijnen 'zelfs nog wat Een peinzende kardinaal Siino- nis .krijgt steun van reformato- rischen.... (fotoANPi strakker' moeten trekken, vindt het Reformatorisch Dagblad. Hij had er namelijk 'alle begrip' voor als een katholiek huisbaas geen kamer verhuurde aan een prakti serende homo of ongehuwd sa menwonende jongelui; zo-ie- mand heeft dat recht als zijn ge weten hem dat verbiedt. Maar volgens Janse moet men voor zo'n handelwijze niet alleen be grip hebben; "dit is zelfs de enig juiste handelwijze". "De christe lijke kerk moet het als haar taak zien om haar leden en anderen daartoe op te roepen". Doodzonde "Misschien is Simonis het daar nog wel een beetje mee eens, maar heeft hij het niet aange durfd zo'n uitspraak te doen. Dan had hij nog veel meer kri tiek over zich heen gekregen. Reeds nu werd hem verweten discriminerend bezig te zijn. En discriminatie is tegenwoordig in onze maatschappij - om het met een echt-roomse term te zeggen - een doodzonde". Dat een huisbaas onderscheid maakt, vindt het RD heel natuur lijk. "Op grond van zijn geweten behandelt hij mensen die de bij belse normen ten aanzien van het seksuele leven openlijk ter zijde hebben gesteld anders dan mensen van wie dat niet gezegd kan worden (en bij wie hopelijk nog een zeker normbesef aanwe zig is). Het is onze opdracht de geesten te beproeven en ook in het dagelijks leven te onder scheiden tussen goed en kwaad, juist wanneer in een maatschap pij dat onderscheid verloren is gegaan en het niets meer uit maakt hoe men leeft". Janse wil het juist omdraaien. "Erger is het als óns wordt ver boden ons handelen door bijbel se normen te laten bepalen. En dat gebeurt als de overheid het gedrag van die huisbaas als dis criminatie zou gaan verbieden. Als het onderscheid maken tus sen zedelijk goed en kwaad dis criminatie wordt genoemd, wordt de zaak op z'n kop gezet". De hoofdredacteur van he Re formatorisch Dagblad wekt zijn lezers op, ook in de toekomst niet beducht te zijn om in het openbaar voor de bijbelse nor men op te komen. "Dat zal veel verontwaardiging en verzet op roepen. Vaak loopt dat wel met een sisser af. Maar als het anders zou zijn, het zij zo". Het wordt nog slechter voordat het beter wordt GENÈVE (GPD) - Het pausbezoek aan het Zuida- merikaanse land Chili (van 1 tot 6 april) zal de positie van dictator generaal Pino chet eerder verstevigen dan aantasten. Dat verwachten verschillende protestantse kerken in Chili, waarvan vertegenwoordigers kortge leden op een hoorzitting van de Wereldraad van Ker ken in Genève spraken over de politieke en kerkelijke situatie in dat land. "De politieke gevange nen", zei een van hen, "heb ben wel enige hoop op am nestie of andere verzoenen de maatregelen, maar voor het overige zal het bezoek eerder dienen als een kerke lijke bevestiging van het militaire regime". De Chileense protestanten wijzen erop, dat het Vaticaan geen enkele voorwaarde heeft verbonden aan het bezoek. Als daarnaar wordt ge vraagd zegt 'Rome', dat het een 'pastoraal karakter' heeft, "zoals al le reizen van de paus". Intussen doet het generaalsregi- me wel allerlei pogingen om in de aanloop naar het bezoek de buiten wereld te doen geloven dat het met de democratie in Chili nog wel meevalt. Zo werd eind vorig jaar de staat van beleg opgeheven die in september was ingesteld na een mislukte aanslag op Pinochet. Vol gens de protestanten een loos ge baar, omdat de onderdrukking die door de staat van beleg werd moge lijk gemaakt onverminderd voort duurt. Dat is ook de indruk van een vier man sterke delegatie die pas gele den namens de Wereldraad van Kerken een bezoek bracht aan Chi li. Dat was bedoeld om solidariteit te betuigen met de kerken op een ogenblik in de Chileense geschie denis dat de protestanten steeds duidelijker stelling nemen tegen de dictatuur. De delegatie stond onder leiding van de Amerikaan Eugene Stockwell, directeur van de zendingsafdeling van de We reldraad. Lijst Stockwell vertelde ons in Genè ve over een tweede poging van Pi nochet om het imago van zijn regi me op te poetsen. Vlak vóór de komst van de paus wil hij een aan tal politieke ballingen toestem ming geven om naar het land terug te keren. De Wereldraad heeft ster ke aanwijzingen dat die maatregel een farce is. Pinochet wil namelijk niet alle ballingen terug. Er is een lijst gemaakt van men sen die daarvoor in aanmerking komen. De Amerikaan Charles Harper van het bureau van de We reldraad voor mensenrechten in Latijns-Amerika zei, dat van de lijst van 227 personen die is vrijge geven er 180 geen echte politieke ballingen zijn, maar familieleden van verdwenen, vermoorde of ge vangen gezette Chilenen. "Het zal nog slechter worden voordat het beter wordt", zei de protestantse kerkleider Gabriel Vaccaro. Daarmee gaf hij aan, dat Pinochet nog stevig in het zadel zit en zich bijna alles kan veroorloven. De oppositie wint echter aan kracht, zodat de kans op een volks opstand toeneemt. Hoop De delegatie van de Wereldraad schrijft in haar verslag, dat het ge weld niet alleen voortduurt maar ook heviger wordt. Tegelijk verer geren de omstandigheden waaron der de armste lagen van de bevol king moeten leven door werkloos heid, ondervoeding, ziekte en angst. Op enige steun onder de be volking kan het regime nauwelijks meer rekenen. De deelnemers kwamen onder de indruk van de kwaliteit van het leven in de christelijke gemeenten, vooral in arme buurten. Als voor beeld van kerkelijke inzet voor vre de en recht noemt de delegatie de kerkdiensten waarin de martelaren van de afgelopen dertien jaar in de liturgie een plaats krijgen. "Er is een opvallende creativiteit in het ontwikkelen van methoden om de blijvende hoop op verande ring en een leven zónder angst ge stalte te geveh. Het zou heel begrij pelijk zijn als uitingen van protest juist haat en fanatisme zouden ver raden. Maar - en dat mag bijna een wonder heten - de getuigenissen voor verandering ademen een geest van verwachting, niet van wraak". Misère Dat niet alle kerkleden op de lijn van het verzet zitten, bleek vorig jaar augustus, toen zeven protes tantse kerkleiders een open brief aan Pinochet stuurden. De gene raal heeft de eigenlijke brief nooit gezien. De bisschoppen en synode voorzitters kwamen het Moneda- paleis in Santiago niet eens bin nen. Maar het stuk kreeg wel veel publiciteit in en buiten Chili. Ter rechterzijde van de betrok ken kerken (van presbyterianen tot pinksterkerken) werd geschrok ken gereageerd. Een van de kleine re pinksterkerken - de pinksterge meenten zijn veel sterker in getal dan de traditionele zendingsker ken - bood Pinochet zelfs veront schuldigingen aan voor de open brief. In deze brief noemden de protestantse kerkleiders de situa tie in het land een schandaal. Ze eisten van het regime - dat zich christelijk noemt - eerbiediging ■van fundamentele mensenrechten. Mevrouw Ana Enriqueta Chavez is predikant in een klein mijndorp. Haar kerk is sterk verdeeld over de houding die tegenover het gene- raalsregime moet worden aangeno men. Zelf kent ze geen twijfel. De dictatuur, zei ze, is verantwoorde lijk voor de misère en dood van tal loze landgenoten. De situatie is in de mijngebieden erg gespannen. Mensen die actief zijn in een linkse politieke partij worden zonder pardon ontslagen, vertelde zij. Dan zijn ze uitgesloten van welke uitkering ook. Nieuwe werknemers worden grondig door gelicht op hun politieke opstélling. Intussen is de werkloosheid in sommige streken opgelopen tot 75 procent. Het minimumloon is afge schaft, zodat sommige gezinnen per maand moeten rondkomen van ongeveer f 30. "Veel mensen willen weg uit onze streek, maar waar moeten ze heen?" Hulp De kerken spelen een belangrij ke rol in de hulpverlening aan de ergste slachtoffers van de situatie in Chili. De delegatie van de We reldraad bezocht onder meer het 'Vicariaat voor solidariteit', aan vankelijk een oecumenische orga nisatie, maar na een verbod door de regering functionerend onder bescherming van het aartsbisdom Santiago. Verder hebben de geza menlijke kerken een organisatie opgericht voor sociaal werk en toe zicht op de mensenrechten. De kerken bieden materiële hulp waar nodig, maar ook rechtshulp en an dere steun aan gevangenen en fa milie van gevangen en verdwenen personen. De Chileense kerken zijn blij met de steun van de Wereldraad van Kerken en afzonderlijke kerken in alle delen van de wereld aan hun werk. Maar ze hechten ook veel waarde aan het uitoefenen van druk op regeringen die steun blij ven verlenen aan de regering van Pinochet, de Verenigde Staten voorop. Vooral de economische steun die de dictator krijgt houdt hem in het zadel. Veel Chilenen - zo merkte de Wereldraad-delegatie - zijn be reid te lijden onder een economi sche boycot, in de hoop dat die het einde van de periode-Pinochet na derbij' brengt. Trouwens, zóveel zouden de armste Chilenen niet eens merken van een boycot, want het is yoornamelijk de bovenlaag die profiteert van leningen en de buitenlandse handel. Op haar rondreis door Nederland werd de schrijfster en theologe Ma rianne Katoppo (44) herhaaldelijk gevraagd waarom er zo weinig echt afgeronde theologische bijdragen uit Aziatische landen komen. Dan antwoordde ze steeds: "In de ker ken van Europa is theologie, het spreken over God. gesystemati seerd. Bij ons niet. Wij zien theolo gie als een verhaal van mensen over hun ontmoeting met God, over de werkelijkheid van het le ven. En als dat voor de kerken in het Westen geen echte theologie is, dan is dat jammer". Voor het hervormde en gerefor meerde zendingsblad 'Vandaar' had Liitsen Kooistra een gesprek met mevrouw Katoppo. Zij was in Nederland op uitnodiging van het Hervormd centrum voor Educatie -en de Zending. Uit haar vele ontmoetingen met vrouwen was haar duidelijk gewor den, dat er ook in ons land veel vrouwen zijn die hunkeren naar een theologie die aansluit bij hun eigen ervaringen. "Vrouwen, maar natuurlijk ook mannen, gaan zien dat de westerse manier van theolo gie bedrijven vaak heel ver van het leven af staat". Marianne Katoppo spreekt van 'abstracte theologie'. "Dat abstrac te spreken over God zou wel eens heel veel te maken kunnen hebben met de grote kerkverlating waar jullie mee zitten. Zodra we verge ten dat theologie flexibel en crea tief moet zijn, komen we in de ge varenzone. Theologische cursus sen zijn heel goed, als ze maar iets betekenen voor je leven. Als er maar iets door verandert". Valkenburg. Vorig jaar gingen van de Valkenburgse gereformeer den gemiddeld 147 naar de mor gen- en 113 naar de avonddienst. Dat is respectievelijk 27 en 21 pro cent van alle leden. Er is een lichte verschuiving naar de morgen dienst. De 'optimist', schrijft de se cretaris deze week in de kerkbode, zal dankbaar zijn voor dit nog steeds 'redelijke kerkbezoek'. De 'pessimist' vraagt zich af waar de andere 400 leden hun zondag door brengen. Hillegom. Op vrijdag 20 fe bruari zal kandidaat J. van Lange- velde intrede doen als predikant in de christelijke gereformeerde kerk. De dienst van bevestiging en intrede is om half 8 in de gerefor meerde kerk 'De Hoeksteen'. Leimuiden. Morgen viert de heer J. Oosterman zijn 50-jarig ju bileum als vaste organist van de gereformeerde kerk. Na de mor gendienst is er een soort receptie in de kerk. Oegstgeest. Theo Tobé, orga nist en dirigent, is benoemd tot cantor-organist van de hervormde Verzoeningskerk in Rijswijk (ZH). De cantor-organist van de Grote of Sint Jeroenskerk in Noordwijk- Binnen, Jaco van Leeuwen, zal hem opvolgen als dirigent van het Noordwijkse Vesperkoor. Noordwijk. Morgenavond om 7 uur begint in de gereformeerde Vinkenlaankerk een muzikale ves per met als voorganger ds. R. S. El- gersma. LEIDEN: Herv. Gem. Hoogl. kerk 10 ds. Kramer; Marekerk 9.45 dr. Meijers, 12 studentenekklesia, 5 ds. Goossen, Wad- dinxveen; Maranathak. (L. Morsweg) 10 ds. Koolstra; Oecumenische geloofsge meenschap De Regenboog (Merenwijk) 9.30 en 11.15 J. J. Bol en H. J. van Caste ren; Bethl.kerk (Driftstr.) zie Petrakerk, Bevrijdingsk. (Montgomerystr.) 10 ds. Jansen, 5 ds. Koolstra; Vredesk. (Burg- gravenl.) 10 ds. De Mey-Meulendijk; Waalse kerk (Breestr.) 10.30 ds. Ribs; jeugdkapel Bevrijdingskerk 10 hr. J. P Karstens. Wijk 'Stevenshof zie na geref kerk. Acad. Ziekenhuis 9 rk. dienst, 10.15 ds. Bovenberg. Diakonessenhuis elke zat. 10.30 rk. dienst, morgen 10.30 hr. H. J. van Straalen, O.geest. Ende geest zie Oegstgeest. Geref. Kerk Vre- deskerk zie herv. gem.; Petrak. (Surina- mestr.) 10 ds. P. Sierat, O.geest, open- deurdienst, mmv Emoenakoor; Oude Vest 10 ds. v.d. Velden; Maranathak. zie herv. gem.; Bevrijdingsk. zie herv. ge meente; bejaardenhuis Groenhoven 10 ds. Jacobi-van Duyn, L.dorp; Meren wijk zie herv. gem. Wijk Stevenshof, ge bouwtje 'Dijkhof (Rijndijk) kand. M. R. Limburg-Klokke. Geref. K. Vrijg. (He- rengr.) 10 en 5 ds. Houtman. Chr. Geref. K. (Steenschuur) 10 en 5 ds. Den Hertog. Geref. Gem. (N. Rijn) 10 en 4.30 ds. Boogaard. Geref. Gem. in Ned. (Kooika- pel Driftstr.) 11.30 en 5.30. Evang.-Luth. Gem. (Hoogl. Kerkgr.) 10.15 ds. Mostert. Doopsgez.-Remonstr. Gem. (Lokhorstk. Pieterskerkstr.) 10.30 ds. De Clercq. Baptistengem. (O. Rijn 3) 10 ds. Agte- reek. Evang. Gemeenschap (Middel- stegr. 3) 9 en 10.30 evang. A. Jansen. Evangeliecentrum-Pinksterbew. (Beth- lehemskerk Lammermarkt) zo. 10 en wo. 8 evang. Zijlstra, do. 12 febr. 2 ont moetingsmiddag 60-plussers, vr 13 febr. 8 filmavond. Pinkstergem. (O. Vest 13) 10 hr. J. Eikerbout. Leger des Heils (hoek Vestestr./Groenesteeg) 10 en 7 Nieuw-Apost. Kerk (H. Rijnd. 24): 9.30 en 4, wo. 8. Zevendedag-adventisten ('De Ontmoeting'. Noordhofland V.schoten) elke zat. 9.45 bijbelstudie, 10.45 predikdienst. Christelijke Weten schap (Steensch. 6) 10.30. Kerk van J Chr. v.d. Heiligen der L. Dagen (Brahmsl.) 9.30, 10.30 en 11.20. Oud- Kath. K. (Zoeterw.singel) zo. 10, behalve tweede weekeind van de maand, dan zat. 7.30 nam. gez. oud-kath.-anglicaan- se dienst. Rooms-Kath. K. Haagweg zat. 7, zo. 11; Herensingel zat. 7, zo. 9.30 en 11; Rijndijk (Leiden-V.schoten) zat. 7, zo. 9.30; Steenschuur zat. 7, zo. 8.30, 10. 11.30, 6 en 7 (lof); Boshuizerkade zat. 7, zo. 9.30 en 11; Lammenschansweg zat. 7. zo. 9 en 10.30; Haarl straat zat. 7, zo. 9.30. 10.45 en 12.15; Merenwijk zie herv gem.; H. Rijndijk (zie Zoeterwoude). ABBENES: Herv. Gem. 9.30 ds. Wijn gaarden, '7 hr. Hoffenaar, Voorhout, zangdienst. AARLANDERVEEN: Herv. Gem. 10 ds. v. Driel, 7 ds. Eijsenga, Zw.dam. Ge ref. Kérk 10 ds. Wilschut, 6.30 ds. De Zwart, V.schoten. Chr. Geref. Kerk 9.30 leesdienst, 3.30 ds. v. Amstel, Ede. Rk Kerk zat. 7, zo. 10.30. ALPHEN AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Adventskerk 10 ds. M. J. G. v.d. Velden, Utrecht, 6.30 zie Mar.kerk; Kruiskerk 10.15 ds. Jonkman, Opstan- dingskerk 10 ds. v.d. Heiden. 6.30 ds. Jonkman; Nabij (Van Lennepstr.) 10 ds. Westera-Francke, Leiden, dienst voor iedereen; G. Herderkerk 10 ds. Mulder, ha. 5 ds. Taselaar, ha; De Bron 9.15 ds. Nieuwenhuis, ha, 10.15 ds. Taselaar, ha, 6.30 ds. Mulder, ha; Ashram (Marsdiep) 10 ds. v. Dok, ha; Driehoorne 7 nam. ds. v. Dok; Oudshoornse kerk 10 ds. Oort, Groningen; Sionskerk (Meteoorlaan) 9.30 ds. Ouwendijk, 6.30 ds. Boer, Bent huizen. Geref. Kerk Mar.kerk 10 dr. Vlijm, Voorschoten, 6.30 kand. P. Baane, opendeurdienst; Salv.kerk 10 ds. Nawijn, Hoogland, 6.30 ds. Wilschut. Geref. K. Vrijg. (aula school Bospark) 9.30 en 5 ds. Room. Ned. Geref. Kerk (school Willemstr.) 9.30 ds. Louwerse, 4.30 br. K. H. Mollema. Chr. Geref. Kerk (Grijpensteinstr.) 9.30 leesdienst, 2.30 ds. K. Hoefnagel, 11 febr. 7.30 ds. v.d. Meij. Oud-Geref. Gem. (Hooftstr. 240) 9.30 en 4. Bapt.gem. (Molenwerfstr. 1) 10 en 6.30 ds. Koekkoek. Bapt.gem. Noord (school Kalkovenw. 62) 10 hr. C. Vork, 6.30 ds. M. v.d. Vlugt. Volle-evang.gem. ('De Ark', Pr. Hendrikstr. 54) 10 hr. v.d. Hoorn. Pinkstergem. (school Batestein 16) 10. Christengemeente 'De Hoek steen' (geb. 'Bethel', hoek Emmalaan) 10. Leger des H. (Zonneweg 3) 10 en 7 Remonstr. Kring (Van Mandersloostr. 36) 10 dr. Meijering, O.geest. Rk Kerk: Bonifaciusk. zat. 7, zo. 9.45 en 11.30; Piusk. zat. 7, zo. 9 en 10.30; De Bron zat 7. zo. 9 en 11. BENTHUIZEN Herv Gem. 9.30 ds. Boer, 6 ds. Ouwendijk. Geref./Herv. Gem. (dorpshuis 'De Tas') 10.30 ds. Pet- tinga. Z.meer. Geref. Gem. 9.30 en 6 leesdienst. BODEGRAVEN: Herv. Gem. Dorps kerk 10 ds. v.d. Hoef, 6.30 ds. Quartel, Gouda; Salv.kerk 10 ds. De Wilde, Soest, 6.30 ds. v.d. Hoef; Bethl.kerk 10 ds. Kleermaker, R.dam, 6.30 kand. J. P de Man, Sprang-Capelle. Geref. Kerk 10 ds. Heuzeveldt, Den Haag. 6.30 prof. dr. Verkuyl. Geref. K. Vrijg. (Ichthusk.) 9.30 ds. H. Wilschut, 3 ds. Room. Geref Gem. (Stationsweg 17) 10 en 6.30 Bac Evang.-Luth. Gem. 9 ds. v. Beek. BOSKOOP: Herv. Gem. Dorpskerk 9.30 ds. Vlasblom. 6.30 hr. G J. Smou- ter, Rhoon. gez. jeugddienst. De Stek 9.30 ds. v.d. Pol. Geref. Kerk 9.30 ds. G. de Jong, zie ook hen.', gemeente. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 5 ds. Ribbers. Geref Gem. 9.30 leesdienst, 3 ds. Bac. HAZERSWOUDE: Herv. Gem. 9.30 en 6.30 ds. De Graaf, ha. Geref. Kerk 10 ds. v.d. Berg, Bodegraven, 5 ds. Ver- sluys, Maassluis. Rk Kerk: dorp zat. 7, zo. 10 en 11.30; Anker zat. 7, zo. 8.45 en 11.15; Rijndijk zat. 7. zo. 10. HILLEGOM: Herv. Gem. 10 ds. Roth- fusz, ha, 5 ds. Krispijn, ha. 'Parkwijk' 7 nam. ds. Rothfusz, ha. Geref. Kerk ('Hoeksteen') 10 ds. Rienks, Vinkeveen. ha. Chr. Geref. Kerk 10 en 5 prof. dr. Oosterhoff, Apeldoorn. Rk Kerk: Mart. zat. 7, zo. 9.30 en 11; Jozeflc. zat. 7, zo. 10 en 11.30. HOOGMADE: Herv. Gem 10 ds. Boonstra. Rk Kerk zat. 7, zo. 10. DE KAAG: Herv. Gem. 10 ds. Kolde- wijn. Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30. KATWIJK AAN DEN RIJN: Hen'. Gem. Dorpsk. 10 prof. dr. v.d. Beek. 6 'ds. Bronsgeest, Leiden; Ontm.kerk 10 ds. Aarents, 6.30 prof. dr. v.d. Beek. Herv. Gem. 'De Rank' (P. Groen-colle- ge) zie Katwijk aan Zee. Geref. Kerk 10 ds. Koster, 5 ds. v.d. Horst. Rk Kerk zat. 7. zo. 10. KATWIJK AAN ZEE; Herv Gem. N. Kerk 10 ds. Schuurman. 6 ds. De Jong; O. Kerk 10 ds. Visser, 6 ds. Driebergen; Ichthusk. 10 ds. De Jong. 5 ds. Smaling. Rijnsburg; Pniëlk. 9.30 ds. Driebergen, 6 ds. Visser, Maranathakerk (Rijnsoe ver) 10 ds. Hiensch, Groenekan, 6 ds. Sjollema. Overduin 2.15 ds. v.d. Beid. De Hoeksteen (Burgersdijkstr.) i0 hr P. C. v.d. Bos, dovendienst. Herv. Gem. 'De Rank' (aula P. Groen-college Pr Frederikdreef 15) 10 dr. H. Berkhof, Lei den. Geref. Kerk Vr.kerk 10 ds. v.d. Horst, 3 ds. v.d. Horst, met gehandicap ten; Triumfatork. 10 ds. Snel, Rijnsburg. 5 ds. Pera, Z.meer, opendeurdienst. Ge ref. K. Vrijg. 9.30 en 5.30 kand. G. Treur niet. Ned. Geref. K. (aula Bestevaer-ma- vo) 10.30 ds. De Lange, 7 kand. J. de Groot. Chr. Geref. K. 10 en 5 ds. Slag boom. Vrye Chr. Geref. Gem. (Unizaal) 10 en 5 ds. v.d. Belt. Geref. Gem. (Remi- sestr.) 10 en 5. Geref. Gem. in Ned. (Lou- westr.) 10 en 5. Volle-evang.gem. (Voorstr. 48) 9.45. Onafh. baptistengem. (Ambachtsweg 2) 10 ds. J. A. Visser, doopdienst. KOUDEKERK AAN DEN RIJN: Herv. Gem. 10 ds. Lapré, 7 mr. Vreug- denhil, gez jeugddienst. Geref. Kerk 10 ds. Mak, Westzaan, 7 zie herv. gem. LEIDERDORP: Herv. Gem. en Ge ref. Kerk Dorpsk. 10 mevr ds. E. Visser, 3 ds. Bovenberg, met gehandicapten, mmv leerlingen school 'Samen Onder weg', 6.30 ds. v.d. Bom. cantatedienst, mmv 'Excelsior', Hoofdstr. 10 ds v.d Bom; Scheppingsk. 9 en 10.30 ds. Knorth. Leythenrode 10 ds. W. de Leeuw. Elis.ziekenhuis 10 rector Vyftig- schild. Bapt.gem. (wijkgeb. Zijlkw.) 10 hr. F. Lourens. Rk Kerk zat. 7, zo. 10 en 11.30. LEIMUIDEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Schilt. Geref. Kerk 9.30 ds. v.d. Kooi, 7 ds. Aalders. Rk Kerk zat. 7, zo. 7.30, 9.30 en 11.15. LISSE: Herv. Gem. Dorpskerk 10 ds. Germans; Pauluskerk 10 en 7 ds. 't Hooft. Geref. Kerk 10 hr. S. v.d. Land, Wassenaar, 5 ds. Bos. Bennebroek. Ge ref. K. Vrijg. 9.30 ds. Heida, 3 ds. Grut ter. Ned. Geref. Kerk (Salvaton) 10 ds. Vos, gecomb. met chr. geref. kerk, 5 stud. J. van Es, Rijsenhout. Chr. Geref. Kerk 10 ds. Vos, gecomb. met Ned. ge ref. kerk, 4.30 ds. v. Dijken. Geref. Gem. 10 en 4 en wo. 11 febr. 7.30 ds. Den Boer. Evangeliegemeente (Heereweg 52a) 9.45 hr. J. v. Duin. Rk Kerk: Agathakerk zat. 7, zo. 10 en 11.30; Poelpolder zat. 7, zo. 9 en 11.30; Mariakerk zat. 7, zo. 9 en 10.30; Engelbew. zat. 7, zo. 9.30 en 11. NIEUWKOOP: Herv. Gem, 9.30 ds. Wegerif. 6.30 ds. De Graaff, Nieuwveen. Geref. Kerk 9.30 ds. Nooteboom. Chr. Geref. Kerk 9.30 leesdienst, 2.15 ds. Vlietstra, Zeist. Remonstr. Gem. 10 ds. J. G. Paardekooper. Evang. gem. (Kruis punt, Kennedylaan 33) 9.30. Rk Kerk zat. 7, zo. 9 en 10.45. NIEUWVEEN: Herv. Gem. 9.30 ds. De Graaff, ha, 6.30 ds. Wegerif, ha. Ge ref. Kerk 9.30 kand. Baane, Alphen, 7 ds. Huisman, H.woude. Rk Kerk zat. 7, zo. 9 en 11. NIEUW-VENNEP: Herv. Gem. 9.30 ds. Ten Voorde. 7 ds. Poort, Oisterwjjk Geref. Kerk 9.30 en 4.30 ds. Rang. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 4.30 ds. Visser. Rk Kerk zat. 7. zo. 10 NOORDEN Herv. Gem. 9.30 en 7 ds. Geuze. Geref. Kerk (W. Verlaat) 10 hr. Schreuder, 7 ds. v.d. Berg, Bodegraven. NOORDWIJK: Herv. Gem. Grote of St. Jeroensk. (Binnen) 5 ds. De Reuver, Delft; Vinkenlaankerk 10 ds. Kuiper, gez. jongerendienst, 7 ds. Elgersma, ves perdienst; Hoofdstr. (Zee) 10 ds. Keu- ning, 5 ds. Kuiper; Sole Mio 9 ds. Elgers ma; De Rank (Golfbaan) 10 ds. G. C. de Jong, Zoetermeer Geref. Kerk Buurt kerk (Hoofdstr.) 10 ds. Elgersma; Vin- kenl. (Binnen) 10 ds. Kuiper, gez. jeugd dienst, 7 ds. Elgersma, vesper; Stich- tingskerk 11 ds. Slofstra. Evangeliege meente 'Shalom' (geb. 'Buitenzorg'. Zeereep) 10. Rk Kerk Zee zat. 7, zo 10.30; Binnen zat. 7, zo. 10 en 11.30. NOORDWIJKERHOUT: Dorpsk. 10 ds. A. v.d. Mey, gez. dienst. Rk Kerk Victork. zat. 7, zo. 9 en 11; Jozefk. zat. 7. zo. 9 en 10.30; De Zilk zat. 7. zo. 10 en 11.30. OEGSTGEEST: Herv. Gem. Groene of Will.kerk 10 ds. Kooman; Pauluskerk 10 ds. Da Costa; Gemeentecentrum (Lijtw.) 10.30 ds. M. A. Bosman-Huizin- ga, 7 dr. v.d. Zwaan. Geref. Kerk 10 ds. Plomp. Geref. Kerk Vrijg. (aula Dr. Schilderschool) 9.30 en 4.30 stud. J.-R. Visser, Dronten. Ned. Geref. Kerk (Gem.centrum) 8.45 en 4 (gezinsdienst) ds. De Lange. Van Wijckerslooth 4 ds. Da Costa. Endegeest 10 ds. Friederich. Volle-evangeliegem. (Gem.centrum) 4. Rk Kerk Will.kerk zat. 7, zo. 9 en 10.30. OUD-ADE: Rk Kerk zat. 7, zo. 8.30 en 10.30. OUDE EN NIEUWE WETERING: Herv. Gem. 9.30 ds. De Korte, ha. Geref. K. 9.30 en 5 ds. Cziria, Rijnsburg. Re monstr. Gem. 10 ds. v. Waveren, Haar lem. Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. ROELOFARENDSVEEN: Rk Kerk Mar. Pres. zat. 7, zo. 9 en 11; Petrus-B. zat. 7. zo. 9.30 en 11.30. RIJNSATERWOUDE: Herv. Gem. 9.30 en 7 ds. v.d. Kamp. Chr. Geref. K. 9.30 leesdienst, 2.15 ds. Bouw. RIJNSBURG: Herv. Gem. Lauren- tiuskerk 9.30 ds. Sloof, Katwijk aan den Rijn, 5 hr. G. v.d. Bos, jeugddienst; Be- thelkerk 9.30 ds. Smaling, 5 ds. Snoei, Scherpenzeel. Geref. Kerk Petrakerk 9.30 ds. Kersten, Katwijk, 5 ds. Ribbe- rink; Imm.kerk 9 en 10.30 ds. Baayen, 5 hr. S. v.d. Land, Wassenaar, jeugd dienst; Mar.kerk 9.30 ds. Ribberink, 5 ds. Snel. Geref. Kerk Vrijg. 10 en 5.15 ds. Grutter. Chr. Geref. K. 9.30 en 5 ds. v. Sorge. Evang. Chnstengem. (aula mavo) 10 br. J. Hobrink (van 'Kruistochten') Rk Kerk zo. 10.30. RIJPWETERING: Rk Kerk zat. 7. zo. 9 en 10.30. SASSENHEIM: Herv. Gem. 9 en 10.30 ds. v. Achterberg, Leiden, 7 zie ge ref. kerk. Geref. Kerk 10 ds. Bras, 7 hr. S. v.d. Land, Wassenaar, opendeur dienst, mmv 'Sound of Joy' uit Berkel. Chr. Geref. K. 10 en 5 ds. v. Smeden, Rijswijk. Ned. Prot. Bond (Jul.laan 17) 10.30 ds. Cossee, R.dam. Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11. TER AAR: Herv. Gem. 9.30 kand. A. Verweij, A dam, 6.30 kand. H. Bom, Dordrecht. Geref. Kerk 9.30 ds. Moet. Woerden, 6.30 ds. S. v.d. Veen, Rijswijk Rk Kerk Aardam zat. 7, zo. 9 en 12; kerk Langeraar zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. VALKENBURG: -Herv. Gem. 10 en 6.30 dr. Vermeulen, ha. Geref. Kerk 10 mevr. ds. L. J. Koning-Polet, Gouda, jeugddienst, 6.30 ds. Kersten, Katwijk. Geref. K. Vrijg. 9.30 en 4 leesdienst. VOORHOUT: Herv.-Geref. Kerkge meenschap 10 ds. C. J. de Jong. Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 en li. VOORSCHOTEN: Herv. Gem. Dorpskerk 10 ds. v.d. Schoot, ha, 5 ds. De Zeeuw; De Ontmoeting (Noordhof land) 10 ds. De Zwart, ha. Hulp en Heil (Schakenbosch) 10 ds. Verheule. Herv. evang. op geref. grondslag (Lucas-colle- ge, Beeth.laan) 9.30 ds. G. H. v. Kooten, 4.30 ds. Poort, Oisterwijk. Geref. Kerk 10 ds. De Zeeaw, ha. Geref. K. Vrijg (Bachlaan) 10 en 5 ds. J. de Wolf. Rk Kerk Laur.kerk zat. 7. zo. 11.30; M. Godskerk. zat. 7, zo.JO. Kerk van Enge land (British school in The Netherlands, J. v. Hooflaan 3) 10.15 anglicaanse WADDINXVEEN: Herv. Gem. Brugk. 9.30 ds. Kunz, 5 ds. Marchand, Harderwijk; Hoeksteen 9.30 ds. Schip- aanboord, 6.30 ds. Kunz; Bethelk. 9.30 ds. Goossen, 5 ds. Verboom, Hierden; Imm.kerk 10 ds. Onstein, 5 dienst. Ge ref. Kerk Kruisk. 10.30 en 5 ds. Bongers; Ontm.kerk 10 ds. De Moor. Geref. K. Vrijg. (Kruiskerk) 8.45 en 2.45 kand. J. van Bruggen, Hardenberg. Remonstr. Gem. 10 hr. J. A. van Kakerken, Soest. Chr. Afgesch. Gem. 9.30 en 5 ds. v.d. Want. Oud-Geref.Gem. (Mercuriusweg 29) 10 en 6.30. WARMOND: Herv. Gem. 10 ds. M. B. Blom, O.geest. Rk Kerk zat. 7, zo. 9 en 10.30. WASSENAAR: Herv. Gem. Dorpsk. 10 ds. Steenstra, ha, 4.30 ds. v.d. Velden, Woerden, ha; Kievietk. ('Samen op weg') 10 dr. v.d. Kamp, Delft, ha; Mes- siask. zie Zijllaankerk; Dorpscentrum 9.30 kand. Kuyt, Lisse. Geref. Kerk Zijl laan 10 ds. v. Waasbergen, gez. dienst, 7 ds. v.d. Woude. Ned. Prot. Bond (Kerk- dam) 10.30 ds. Fockema Andreae, fami- liedienst. WOUBRUGGE: Herv. Gem. 9.30 hr. Goedhart, Nieuwkoop, 6.30 ds. v. 't Hof. Geref. Kerk 9.30 ds. Aalders, 6.30 ds. v.d. Kooi. Rk Kerk zat. 7, zo. 10. ZEVENHOVEN: Herv. Gem. 9.30 hr. De Haan, 7 ds. v. Driel, Aarl.veen. Geref. Kerk 9.30 ds. Huisman, H.woude, 7 hr. Schreuder. ZOETERWOUDE: Herv. Gem. 10 ds. Wolthaus. Rk Kerk St. Jan zat. 7.30, zo. 9.30; Chr. Dienaark. zat. 7, zo. 10; Meer- burgkerk H. Rijndijk zat. 7, zo. 10 en 11.30. ZWAMMERDAM Herv. Gem. 10 ds. Eijsenga, 6.30 zie geref. kerk. Geref. Kerk 10 ds. Buikema, 6.15 samenzang, 6.30 kand. R. de Reuver, Nieuwerkerk a.d. IJsSel, gez. jeugddienst. Remonstr. Gem. 10 ds. R. Thieme-Tiesing. De kerk in Chili speelt een belangrijke rol in de ontwikkeling naar democratie. (foto gpd>

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 2