Proef bij Akzo met 4-daagse werkweek Stabiele ecu verdient een grotere rol Staking in zuivel lijkt onafwendbaar Arbeidstijdverkorting tot 36 uur 'Beieren wist van stralend melkpoeder KLM Breuk in staldngsfront Rotterdamse Stukgoed VK1JDAU t) f'liüKUAKl 1987 ECONOMIE TOTTTNTT DELFZIJL/ZWOLLE (GPD/ANP) - Bij Akzo Zout Chemie (AZC) (1500 werknemers) in Delfzijl, een divisie van h^t Akzo-concern, krijgen 200 mensen van de technische dienst een 36-urige werkweek verdeeld over vier dagen van negen uur. Het bedrijf maakte gisteren bekend dat directie en bonden een principe-akkoord hebben bereikt waarin dit experiment met de arbeidstijdverkorting (atv) van 38 tot 36 is overeengekomen. Het experiment loopt van 1 april 1987 tot oktober 1988. De bedrijfs tijd voor zal vijf dagen van negen uur omvatten. De deelnemers aan het experiment worden in vijf ploegen ingedeeld. Per dag werken er vier ploegen en is er één ploeg vrij. Hoewel de medewerkers van AZC evenredig aan de werktijdver korting loon zullen inleveren gaan ze er financieel nauwelijks op achteruit dank zij een 'experimen- teertoeslag' en een eenmalige uit kering van 100 gulden met Kerst van dit jaar. De extra toeslag ver valt zodra de proef is afgelopen. Wat er daarna gebeurt hangt af van de cao-onderhandelingen bij Akzo Nederland. Omdat AZC als commercieel be drijf dynamisch moet zijn om te concurreren is, volgens de directie en de vakbonden, het effect van het atv-experiment op de werkge legenheid moeilijk te voorspellen. De directie gaat er van uit dat er per saldo nauwelijks of geen werk gelegenheid bij komt. De Indus triebond FNV verwacht op grond van gesprekken met medewerkers van de lokatie Delfzijl dat, dank zij de atv-proef, er tussen de 10 en 15 nieuwe medewerkers bij zullen ko men. Het experiment wordt bij de Technische Dienst West in Delfzijl gehouden, omdat daar volgens de Industriebond FNV de meeste steun bestaat voor het plan. Het waren vorig jaar de leden van deze Cubanen hakken Siberisch hout HAVANA (Rtr) - Duizenden Cu banen gaan de warmte van hun Caribische eiland verruilen voor het 's winters ijskoude Siberie. In het kader van een economisch verdrag tussen Moskou en Hava na vertrekken zo'n 7500 Cubaan se vrijwilligers naar het uiterste oosten van de Sovjetunie om daar in de bosbouwsector te wor den ingezet. Met uitzondering van leidingevende functionaris sen zijn het allemaal vrijwilligers die gehoor hebben gegeven aan een oproep van de Cubaanse communistische partij en de jeugdbond. Hoewel al tienduizenden stu denten, militairen en technici uit Cuba zijn opgeleid in de Sowjet- Unie, opent het akkoord nieuwe wegen voor Sowjet-Cubaanse sa menwerking. Het verdrag, met een looptijd van tien jaar, is voortgekomen uit een idee van de Cubaanse leider Fidel Castro, die twee jaar geleden Cubaanse arbeidskrachten aanbood toen bleek dat de Sowjet-Unie haar verplichtingen niet kon nako men op het gebied van houtle veranties. Als.proef hebben 51 Cubanen vorig jaar als houthak ker gewerkt in de autonome re publiek Komi, vlakbij de Pool cirkel. Volgens Russische func tionarissen voldeden zij daar uit stekend. Kort Zakelijk Miljoenenorders Het aannemingsconcern Ballast- Nedam heeft opdracht van 85 mil joen gulden gekregen voor de bouw van kolenoverslagfacilitei- ten in Tarahan op Zuid-Sumatra. Intussen is men op het eiland St. Maarten begonnen met de bouw van 170 appartementen, die een on derdeel vormen van het vakan tieoord Pelican Resort Casino. Belangrijke opdrachten zijn verder een steiger in Harlingen en het in combinatie maken van verhardin gen rond de C-pier op Schiphol. Met de opdrachten die het concern de laatste maanden heeft verwor ven is in totaal bijna 300 miljoen gulden gemoeid. Indonesië De Wereldbank heeft gisteren aan Indonesië een krediet van 300 miljoen dollar toegekend. De le ning heeft een looptijd van twintig jaar. Het geld moet Indonesië hel pen de problemen te boven te ko men die zijn ontstaan als gevolg van de scherpe daling van de olie prijs. Vooral de export buiten de oliesector moet worden gestimu leerd. Leidse groenteveiling. Andijvie 20-36, boerenkool 25-70, Chi nese kool 1.05, spitskool 1.55-1.65, prei 90-1.50. rabarber 1.35-1.55, stoofsla 68, champignons bak 1.00-1.07, uien 25-67, winterpeen 8-17, witlof 90-1.80. knolsel derij 40-46, sla 54-91, peterselie 76. raap stelen 36, radijs 68-85 selderij 22-46. broeivet 17.70-18.70. Komkommers I 40/ 1.90, 35/ 1.90-1.95, 30/ 1.80-1.91. 25/ 1.50-1.58. krom 3.15. bond die op de AZC-lokaties Delf zijl en Hengelo en bij Enka in Em- men staakten voor arbeidstijdver korting ten behoeve van meer werk. Bij Enka is eind 1986 al een akkoord bereikt over geleidelijke invoering van de flexibele vijfploe gendienst voor 900 werknemers en verkorting van de gemiddelde werkweek tot 36,5 uur voor 175 werknemers. Naar verwachting le veren deze maatregelen volgend jaar tachtig tot honderd nieuwe ar beidsplaatsen op. ROTTERDAM (GPD/ANP) - Bin nen het stakingscomité in de Rot terdamse haven, dat dagelijks vast stelt waar de volgende dag in het stukgoed wordt gestaakt, is een scheuring ontstaan. Drie leden van dit 25 man tellende actiecomité zijn uit onvrede opgestapt. De drie zijn allen lid van de OVB, het links van de FNV operende On afhankelijk Verbond van Bedrijfs organisaties. De OVB'ers vinden dat er nauwelijks naar hen wordt geluisterd in het door kaderleden van de Vervoersbond FNV over heerste actiecomité. De scheuring heeft al begin deze week plaatsgevonden, maar is pas gisteravond bekend geworden. Be halve het er 'voor zoete koek bijzit ten' nemen de OVB'ers het FNV- stakingsleider Paul Rosenmöller .kwalijk dat hij woensdag opnieuw naar de onderhandelingstafel is ge gaan. "Je kunt toch niet met werk gevers praten met een mes op je strot", aldus OVB-onderhandelaar Jan Akkerman. Bovendien is tot uittreden beslo ten omdat de OVB vreest dat een eventueel (verslechterd) akkoord tussen de Vervoersbond FNV en de havenwerkgevers niet door de OVB-achterban zal worden geac- DEN HAAG - België gaat echte Europese munten maken. Ter gele genheid van de dertigste veijaar- dag van de oprichting van de Euro pese Gemeenschap, het Verdrag van Rome dat op 25 maart 1957 werd getekend, komen er twee ecu-munten. Een gouden van hon derd ecu en een zilveren van twin tig ecu. Ecu betekent european currency unit: Europese rekeneen heid, de waarde is momenteel iets meer dan 2,32 gulden. door Hans Amesz De munten zullen allebei aan de voorzijde de beeldenaar dragen van Keizer Karei V, die in 1520 een munt in omloop bracht die ook ecu heette. Op de achterkant komt de nominale waarde te staan, omringd door twaalf sterren die de lidstaten van de Europese Gemeenschap symboliseren. België wil met het uitgeven van de twee 'Europese' munten een 'politieke daad met symbolische Bestuurder H. Munnik van de Unie BLHP noemt het experiment met atv bij AZC belangrijk. De waarde van het experiment wordt naar zijn mening echter aangetast doordat de proef samenvalt met een proces om tot een doelmatiger bedrijfsvoering te komen. Volgen de week zullen de vakbondsleden bij TD Delfzijl-West zich uitspre ken over het principe-akkoord. Een commissie van AZC en de bonden zal het akkoord nader uit werken. cepteerd. "Er zijn zulke verslechte ringen voorgesteld, zoals een lan delijke arbeidspool en een vijfploe gendienst, daar hoeven wij bij onze leden niet mee aan te komen", al dus Akkerman. Van de circa 4500 stukgoed wer kers zijn er naar zijn zeggen rond de 1000 lid van de OVB. De andere bonden en ook de havenwerkge vers schatten dit aantal aan de ho ge kant. Volgens hen schommelt het ledental tussen de 400 en 800. De stap van de OVB'ers betekent overigens niet een breuk in de sta kingsacties zelf. Die gingen ook gisteren en de afgelopen nacht on verminderd door. Nadat eerst over dag op alle lokaties van het stuk- goedbedrijf Quick Dispatch werd gestaakt, ging later bij het kleine stukgoedbedrijf Hanno de avond ploeg niet aan de slag. De stakingsacties in de Rotter damse stukgoedsector concen treerden zich vanmorgen bij Sea port Terminals. Bij het bedrijf gin gen de dagploegen in de Brattan- niëhaven en de Merwehaven (Fruitpier) in staking, met op dat moment in totaal drie boten voor de kades. In totaal ging het om 210 stakende stukgoedwerkers. waarde' stellen. De bedoeling is om de gedachte van de Europese monetaire integratie vorm te ge ven. Omdat België nu het tijdelijk voorzitterschap van de Gemeen schap bekleedt, leek het de rege ring, aldus minister van financien Mark Eyskens, tijd om een 'histo risch precedent' te scheppen. Nederland heeft nog geen plan nen om het Belgische voorbeeld te volgen en in de andere EG-landen zijn evenmin ecu-munten aange kondigd. Toch zou dat, zeker sym bolisch, goed passen in de pogin gen om meer economische- en Fi nanciële samenwerking in Europa te krijgen. Eind december werd in Brussel al een Comité voor de Europese Monetaire Unie opgericht, dat gaat studeren op en aanbevelingen zal doen voor zo'n nauwere samen werking. Voorzitters zijn de vroe gere Franse presidenPValery Gis- card d'Estaing en de Westduitse ex-bondskanselier Helmut Schmidt. Het negentien leden tellende co mité zal vooral de nadruk leggen op het bevorderen van het gebruik BONN (GPD) - De Westduitse mi lieuminister Wallmann heeft gis teravond verklaard, dat de rege ring in Bonn de 5000 ton radioac tief besmet melkpoeder overneemt van de Firma's Meggle en Lopex. Wallmann garandeerde dat het be smette poeder voor midden vol gende week op een veilige plaats in de Bondsrepubliek zal worden op geslagen waarna het onschadelijk zal worden gemaakt. Daarmee lijkt een einde te komen aan de strijd tussen de deelstaten Noordrijn- Westfalen, Bremen en Beieren over de handel met het besmette melkpoeder. door Hans Hoogendijk De milieuminister van de deel staat Noordrijn-Westfalen, Mat- thiessen, had eerder op de dag ern stige beschuldigingen gericht aan het adres van de Beierse deel staatsregering en de producent van het melkpoeder, de Beierse Firma Meggle. Hij zei dat de ofFicieren van justitie nu gaan onderzoeken of de regering-Strauss medeplich- ARNHEM (GPD) - Het overleg tussen de centrale ondernemings raad van Coberco en de hoofddi rectie over de reorganisatie bij het zuivelconcern is gisteren vastgelo pen. Een woordvoerder van de on dernemingsraad sprak gisteravond van een "herhaling van zetten zon der een lichtpunt" na afloop van een overleg, waarbij de hoofddirec tie duidelijk had gemaakt vast te houden aan de sluiting van de melkfabrieken in Arnhem en Eef- de en concentratie van de produk- tie in Nijkerk. Stakingen voor onbepaalde tijd bij het concern - na de Melkunie het grootste produktiebedrijf van consumptiemelk in ons land - lij ken dan ook onvermijdelijk na het verstrijken van het ultimatum van de Voedingsbond FNV komende dustrie- en Voedingsbond CNV zouden vandaag hun achterban bij de melkfabrieken in Arnhem (270 werknemers) en Eefde (180 werk nemers) daartoe oproepen. Vorige week ging het personeel van beide vestigingen al "als laatste schot voor de boeg" massaal een dag in staking uit protest tegen de voor genomen sluiting, waardoor - zij het zonder gedwongen ontslagen - 300 arbeidsplaatsen zouden moe ten verdwijnen. Met de 24-uursactie willen de werknemers de Coberco-directie dwingen serieus over het door hen aangedragen alternatief te praten, waarbij slechts 50 banen zouden verdwijnen. Dat alternatiefis: geen sluitingen, specialisatie per vesti ging. waardoor de slagkracht van het concern zou worden vergroot. Dat is volgens de ondernemings raad noodzakelijk, gezien de toene- van de ecu in zowel het zakelijke als het particuliere Financiële ver keer. Volgens de econoom Helmut Schmidt moet de ecu zich meer en meer parallel aan de nationale munteenheden verder ontwikke len tot een echte Europese munt eenheid met eenzelfde economisch gewicht als de Amerikaanse dollar en de Japanse yen. Op 13 maart 1979 ging het Euro pees Monetair Systeem (EMS) van start. Giscard d'Estaing en Schmidt waren daarvan de 'va ders'. Het EMS omvat drie elkaar aanvullende onderdelen: de ecu, het wisselkoersmechanisme en de mechanismen van de Financiële so lidariteit. In de resolutie werd ge steld dat de ecu een centrale posi tie in het systeem zal innemen, waarbij ze uiteindelijk - als het EMS is volgroeid - volledig in ge bruik zal moeten zijn als reserve valuta en betaalmiddel. De ecu is gedeFinieerd als een sa menstel van speciFieke bedragen in de valuta van de lidstaten van de EG. De Europese munteenheid is dus bepaald als 'mand' van vastge stelde aandelen van de verschillen- tig is aan bedrog. Beieren heeft de beschuldigingen als 'beledigend' van de hand gewezen. Matthiessen verklaarde een brief te hebben gekregen van het staats- bureau dat na de ramp bij Tsjerno- bil getroffen Westduitse bedrijven schadeloos heeft gesteld. Daaruit blijkt dat Meggle ongeveer 4,5 mil joen gulden schadevergoeding heeft gekregen voor de verwerking van de radioactieve melk onder voorwaarde dat het besmette poe der zou worden vernietigd. Maar Meggle verkocht het spul door aan de omstreden exportfirma Lopex in Giessen. Volgens Mathiessen heeft Meggle geprobeerd dubbel te ver dienen aan deze zaak.In Bonn ver klaarde de huidige eigenaar van het melkpoeder, Lopex-directeur mende concurrentie in de melksec- tor vanuit het buitenland, die naar wordt gevreesd een zware concur rentieslag tussen de vier grote zui- velcorporaties in Nederland tot ge volg zal hebben. AMSTELVEEN (ANP) - De KLM verwacht dat het resultaat over het huidige boekjaar zal achterblijven bij dat van het vorige, toen een net towinst van 312 miljoen gulden werd gemaakt. De directie zegt in het bericht over het derde kwar taal, dat eind december afliep, een voortzetting te verwachten van de huidige ontwikkelingen in het ver voer, de inkomsten en de kosten. Over het derde kwartaal werd een winst geboekt van 34,1 miljoen tegenover 39 miljoen gulden over dezelfde periode vorig jaar. Toen werd echter een boekwinst ge maakt van 53,4 miljoen gulden door de verkoop van vliegtuigen. Daar staat tegenover dat de kosten van de vliegtuigbrandstoffen in het afgelopen kwartaal met 130,6 mil joen gulden ongeveer de helft be droegen van die in het derde kwar taal van het vorige boekjaar. Gerekend in capaciteit van de vliegtuigen en kilometers nam het vervoer toe met 11 procent door onder meer uitbreiding van dien sten en nieuwe diensten, maar de munten. Bij de vaststelling van het aandeel van een valuta wordt rekening gehouden met de bijdra ge van het betrokken land aan de internationale handel binnen de Europese Gemeenschap, met zijn nationale produkt alsmede met de omvang van de bijdrage van het land aan de kredietmechanismen van het EMS. De 'mand' bevat nu 0,719 Duitse mark, 0,0878 pond sterling (hoewel het Britse pond geen deel uitmaakt van het EMS), 1,31 Franse frank, 140 lire, 0,265 gulden, 3,71 Belgi sche frank, 0,14 Luxemburgse frank, 0,219 Deense kroon, 0,0087 Ierse pond en 1,15 Griekse drach men. De Europese munteenheid vervult een aantal taken: eenheid voor de bepaling van de spilkoer sen in het EMS en reserve-eenheid en verrekenmiddel tussen de cen trale banken van het EMS. Het bestaan en het succes van het EMS hebben, aldus een notitie van de Europese Gemeenschap, ook geleid tot uitbreiding van het particulier gebruik van de ecu. Dat banken de ecu kennelijk meer en meer in de Gemeenschap en daar- Sprang, dat hij er in principe niets voor voelt om het besmette pro dukt aan de regpnng af te geven. Hij blijft erbij er'voer van te willen laten maken en het te exporteren naar landen waaraan hij visvoer le vert. Sprang stelde dat hij veel po tentiële afnemers heeft. Uiteinde lijk lijkt hij te zijn gezwicht voor de druk van de regering in Bonn. Volgens de milieuminister van Noordrijn-Westfalen is de oplos sing van Wallmann verkeerd. Naar zijn mening zijn Beieren en Meggle verantwoordelijk voor de hele zaak: "Meggle had gezien de ver kregen schadevergoeding de op dracht het melkpoeder te vernieti gen zonder dat radioactieve resten over zouden blijven. Om hiervoor een oplossing te vinden heeft Meggle in voortdurend contact ge- Hoofddirecteur R. Mattheussens van Coberco Mattheussens noemt het een raadsel dat de vakbonden nu oproepen tot een staking zon der te wachten op het eindadvies van de ondernemingsraad, dat op verwacht lagere jaarwinst door daling van valutakoersen wa ren toch zowel inkomsten (- 8 pro cent) als uitgaven (-11 procent) la ger. De scherpe prijsconcurrentie had een nadelige invloed op de ge middelde opbrengst. Het vervoer van passagiers nam in het derde kwartaal toe met 9 procent, van vracht met 14 procent en van post met 1 procent. De vliegtuigstoelen waren echter min der goed bezet en dat deed de bela dingsgraad dalen van 67,2 naar 66,3 procent. Het aantal aandelen nam met 12 buiten gebruiken, wordt 'positief en veelbelovend' genoemd. Afge zien van uitgifte van obligaties, bankdepots en bankkredieten, rei- scheques in ecu is de Europese re keneenheid nu ook een doorbraak begonnen als valuta voor het op maken van facturen en voor beta ling. Maar de Bundesbank in Frankfurt verbiedt nog altijd ecu- rekeningen en daarom moeten Duitse bedrijven en banken even tueel naar Luxemburg uitwijken. Uit een onderzoek van de Am sterdamse econoom prof. dr. H. Ja ger is gebleken dat het bestaan van de ecu de stabilisering van wissel koersen in de hand werkt. Zeker gedurende een periode van lang durig op- en neergaande bewegin gen van de dollar en tijdens een verheviging van de koersverande ringen door wijzigingen in beleg gingsportefeuilles. Meer wissel koersstabiliteit, daar zijn de mees te deskundigen het wel over eens, is goed voor de wereldhandel en dus voor de welvaart. Dat is een be langrijk argument voor een vergro ting van de rol van de ecu. staan met de deelstaatsregering in München". Hij voegde daaraan toe dat de Beierse milieuminister maanden lang naar een oplossing heeft ge zocht en dat deze in oktober vorig jaar zelfs bij de Hessische milieu minister Joschka Fischer van de Groenen heeft aangeklopt om het radioactieve spul in Hessen op een speciaal terrein op te slaan. Dat betekent volgens Matthies sen, dat Beieren heel goed wist dat het hier om gevaarlijk spul ging, dat ergens heen moest. "Daarna is daar blijkbaar de gedachte ont staan dat het als diervoeding of op een andere manier maar ergens moest worden afgezet. En dat is het ongehoorde aan deze hele zaak". Matthiessen verklaarde verder dat de zakken met stralend poeder zijn voorzien van een label waarop staat: "Proef genomen door ambte lijke voedingsmiddelencontrole- Beiers ministerie voor voeding München". "Daarbij wordt de in druk gewekt dat het om een ge woon produkt gaat. Dit moet wor den onderzocht", aldus de milieu minister van Noordrijn-Westfalen. 17 februari wordt uitgebracht. Ter wijl de bonden bovendien nog geen enkele maal zijn ingegaan op het aanbod van de directie over de voorgenomen reorganisatie te pra ten. miljoen toe tot 50,8 miljoen en ge rekend over het derde kwartaal viel de winst per aandeel terug van 1 gulden naar 0,67 gulden. Gerekend over de eerste drie kwartalen daalden de inkomsten van de KLM met 10 procent tot 4.153 miljoen gulden en de be drijfslasten met eenzelfde percen tage tot 3.866 miljoen gulden. Die daling werd hoofdzakelijk veroor zaakt door een daling van de brandstofkosten met 420 miljoen gulden. Het nadelig effect op ba- lansposten door koersverschillen was 22 miljoen gulden lager dan in de eerste negen maanden van het voorgaande boekjaar. Het resultaat over de eerste drie kwartalen werd voorts belangrijk beïnvloed doordat minder rente betaald hoefde te worden en door dat er dit keer geen boekwinst was op verkochte vliegtuigen. De post Financiële baten en lasten liet een verbetering zien van 25 miljoen gulden en de post verkoop mate riële vaste activa een verslechte ring van 63 miljoen gulden. Acties tegen Murdoch beëindigd LONDEN (Rtr/UPI) - De grootste Britse drukkersbond heeft gister avond bij stemming besloten de ruim een jaar oude, vaak geweld dadige, protesten bij de drukkerij van krantenmagnaat Rupert Mur doch in Oost-Londen te beëindi gen. Tijdens een vergadering die werd omschreven als "een absolu te chaos" stemde de drukkersbond Sogat er met 23 tegen 9 stemmen voor de stakingsposten weg te ha len en de demonstraties te beëindi gen in Wapping, in Londens East End, waar Murdochs kranten de Times, Sunday Times, de Sun en News of the World worden ge drukt. De Sogat begon het protest nadat Murdoch in januari 1985 6.000 drukkers en en andere werk nemers ontsloeg en zijn bladen be gon te drukken op de moderne in stallatie in Wapping. Zijn stap leid de ertoe dat ook andere dagbladei- genaren de langdurige weerstand van de vakbonden opzij schoven en moderne druktechnieken intro duceerden, waarvoor veel minder personeel nodig is. Wapping was het afgelopen jaar en vooral op zaterdagavonden als de Sunday Times en de News of the World van de persen rolden* het toneel van felle botsingen tus sen betogers en de politie. Honder den demonstranten en politiemen sen liepen verwondingen op bij het gooien van stenen, flessen, en ijze ren staven en charges van politie te paard. Kort geding ambtenaren tegen Postbank ZOETERMEER (GPD) - De amb tenarenvakbond AbvaKabo spant een kort geding aan tegen de direc tie van de Postbank om zo nieuwe onderhandelingen af te dwingen over een 36-urige werkweek voor de ongeveer 10.000 werknemers. De grootste ambtenarenbond had de directie van de Postbank vorige week tot vrijdag de tijd gegeven om de cao-onderhandelingen te heropenen. Een woordvoerder van de Abva heeft het doorgaan van het proces gisteren bevestigd. De Postbank heeft met de ande re ambtenarenbonden, waaronder de christelijke centrale CFO, een akkoord gesloten waarin de 36 uur wordt vervangen door een eenma lige uitkering van twee procent. Bij vorige cao-onderhandelingen was er ai een wilsovereenkomst bereikt over de 36-urige werkweek, en daaraan houdt de Abva nu vast. De directie van de Postbank wil van die afspraak af wegens de concur rentie met andere banken, waar geen verdere atv wordt doorge voerd. Waar en wanneer het kort geding zal dienen, kon de woordvoerder van de Abva nog niet meedelen. Overleg met directie muurvast MALMÖ - De stad Malmö in het zuiden van Zweden heeft een waarschu wingssysteem geïnstalleerd dat direct alarm slaat wanneer radio-activi teit de stad nadert. (foto AP» RUBBER - In het veelvuldig door aardbevingen geplaagde Japan wordt binnenkort een blok flats gebouwd dat op een fundering van rubber komt te staan. Bouwkundigen zeggen dat een dergelijke ondergrond vijf zesde van de bij een aardbeving vrijkomende energie kan opslokken. In het gebied van Tokio, waar zo'n 30 miljoen mensen wonen, zal zich volgens deskundigen binnen afzienbare tijd weer een zware aardbeving voordoen. In 1923 vielen in Tokio en de nabijgelegen stad Yokohama bij een aardbevingsramp meer dan 100.000 doden. Bouwondernemingen zoeken voortdurend naar nieuwe methoden om gebouwen beter tegen aardschokken bestand te doen zijn.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 7