Snelle invoering ademtest geëist Jongeren 'burgerlijker' dan vaak wordt gedacht Nog dit jaar betere alcoholcontrole Camping-eigenaren en ANWB bggen overhoop Koiiiriklijke familie enthousiast onthaald Geen schuld bewakers aan diefstal van Uzi's HL van DeetH*^. Scherp protest tegen dreigement Deetman Masson negeerde lage taxatie VRIJDAG 6 FEBRUARI 1987 BINNENLAND PAGINA 3 DEN HAAG (GPD/ANP) - De ministers Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) en Korthals Altes (justitie) hebben de Tweede Kamer beloofd de ademanalyse, een nieuwe vorm van alcoholcontrole, per 1 oktober in te voeren. Het is volgens de bewindslieden echter niet mogelijk dat alle politiekorpsen in het land tijdig van apparatuur te voorzien, zoals de Tweede Kamer wenst. In eerste instantie zullen niet meer dan twintig ademanalyse-appara ten beschikbaar zijn. Er is onvol doende geld om alle apparatuur te gelijkertijd aan te schaffen, het IJ kwezen is niet in staat om alle ap paraten tegelijk te testen en de op leiding van politiemensen kan niet op hetzelfde moment overal plaats vinden. Kritiek van de PvdA op het feit dat de invoering van het nieuwe bewijsmiddel geen geld mag kos ten, wees Korthals Altes van de hand. "We moeten realist blijven. We werken allemaal met beperkte budgetten. Als het nou het enige was waarvoor de Kamer meer geld vroeg...", aldus de minister. Volgens de Tweede Kamer moe ten de problemen echter worden overwonnen. Een geleidelijke in voering zou tot veel misverstanden leiden en bovendien niet vergezeld kunnen gaan van een landelijke campagne. CDA en WD vroegen in een door de hele kamer gesteun de motie om de invoering overal zo snel mogelijk te realiseren. De WD stelde bovendien voor de ap paratuur eventueel eerst geleasd. Vastgesteld is immers dat de in voering van de ademanalyse zich zelf in vier jaar terugverdient. Korthals Altes benadrukte dat de apparaten geleidelijk worden aangeleverd en dat voor het ijken van de apparatuur een periode van zes maanden nodig is. Niettemin meende hij dat op 1 oktober sprake zal zijn van een landelijke invoe ring, ook al zijn er op die datum maar enkele goedgekeurde appara ten beschikbaar. Hij verwacht dat binnen een jaar alle korpsen in het land van apparatuur zouden zijn voorzien. De ademanalyse maakt het mo gelijk om rijders onder invloed ef fectiever aan te pakken. Het aantal bloedproeven, nu nog nodig na een positieve uitslag van het blaaspijp je, kan tot maximaal 4000 per jaar worden teruggebracht omdat de analyse als bewijsmiddel zal gel den. Strafbaar zijn automobilisten bij wie 220 microgram ademalcohol per liter wordt geconstateerd. Dat komt overeen met de 0,5 promille die bij het blaaspijpje geldt. Maar vanwege de afwijking van de appa ratuur zal pas bij 235 microgram (0,65 promille) worden opgetreden. Alle partijen in de Tweede Ka mer drongen aan op verdere maat regelen om het alcoholgebruik in het verkeer te ontmoedigen, aange zien bij drie van de vijf ongevallen in het wegverkeer alcohol een rol DEN HAAG (GPD/ANP) - Het dienstdoende wachtpersoneel van de op 23 januari in Ede gekraakte wapenkamer op de Simon Stevin- kazerne heeft geen fouten ge maakt. He^ veiligheidsonderzoek dat is ingesteld na de inbraak en diefstal van onder meer 62 Uzi pi stoolmitrailleurs heeft dat uitgewe zen. Minister Van Eekelen (defen sie) heeft dat gisteren gezegd tij dens mondeling overleg met de vaste Kamercommissie voor de fensie. Uit het onderzoek door de Ko ninklijke Marechaussee is volgens Van Eekelen wel duidelijk gewor den dat de beveiliging van de wa penkamer niet aan de huidige nor men voldeed. Het lag namelijk in OPGEPAKT - De Koninklijke Ma rechaussee Jieeft in Lelystad drie mannen aangehouden die ervan worden verdacht in januari twee Uzi-pistoolmitrailleurs te hebben gestolen van een in Ermelo oefe nende infanteriecompagnie. Het drietal heeft bekend. De twee wa pens en een patroonhouder en 47 patronen zijn gevonden in de wo ning van een vierde inwoner van Lelystad, die nog voortvluchtig is. De aangehouden mannen zijn 19. 21 en 24 jaar oud. De oudste twee hebben gediend in Harderwijk. Eén Uzi werd op 7 januari gestolen, de andere op 13 januari, beide ke ren van dezelfde eenheid uit Arn hem. speelt. Binnenkort zal de Tweede Kamer een voorstel behandelen om de politie de bevoegdheid te geven het rijbewijs van dronken automobilisten in te trekken. D66 toonde zich gisteren sceptisch over die uitbreiding van de politiebe- voegdheid. Volgens de Democra ten is het beter om via snelrecht de rechter te laten oordelen over in trekking van het rijbewijs. de bedoeling om in de maand mei dit jaar de deur, plafond en wan den te versterken. De inbraak werd ontdekt om on geveer half zeven tijdens een pa trouille. De laatste controle vond plaats om half vijf in de namiddag. Op enkele kisten na werd de wa penkamer leeg aangetroffen. Be halve de Uzi's waren 4 Browning pistolen, een seinpistool, 52 pa troon magazijnen voor Uzi's en 7 patroonhouders voor pistolen buit gemaakt. Van Eekelen zei dat het grootste deel van de 609 wapenkamers bij de landmacht aan de gestelde eisen voldoen. Om de twee uur worden patrouilles gelopen en aan de ka zernepoorten wordt steeksproefs- gewijs gecontroleerd. Hij wees er echter op dat het personeel niet on beperkt kan worden ingezet voor wachtdiensten omdat het ook moet worden opgeleid voor het verrichten van oorlogsfuncties. De beveiliging is de laatste jaren verbeterd door versterkte ramen, muren, deuren en veiligheidsslo ten. Ook is een groot aantal wapen kamers voorzien van elektronische apparatuur die, zo zei de minister, indringers signaleert. De ervaring die de Koninklijke Landmacht met die apparatuur heeft, is niet bevre digend. ,,Na korte tijd wordt de be waker kijkmoe", aldus Van Eeke len. "De wapenkamers zijn ook vaak gelegen in gebouwen waar veel mensen komen. Dat geeft vaak vals alarm en daarmee ver slapt de waakzaamheid". Gijzeling NIJMEGEN (ANP) - De politie heeft gisteravond bij Ewijk in de omgeving van Nijmegen een 31-ja rige man aangehouden, nadat deze kort na acht uur 's avonds uit de Pompekliniek was ontsnapt. De ter beschikking van de regering ge stelde man nam onder bedreiging van een mes twee therapeuten uit de inrichting mee. Hij vluchtte in een auto van één van de twee Pom-' pe-medewerkers. De twee therapeuten en buurtbe woners wisten de ontsnapte man bij de woning van één van de thera peuten in Ewijk te overmeesteren en in bedwang te houden, nadat de wagen bij dat huis was aangeko men. De man, afkomstig uit Tub- bergen, is aan de politie overgedra gen en zit inmiddels vast op het po litiebureau in Nijmegen. De Tub- bergenaar was in de tbr-inrichting opgenomen voor poging tot dood slag en bedreiging tegen het leven. AMSTERDAM (GPD) - De jeugd is boeiend, veelkleurig, maar niet zo dynamisch als wel eens wordt gedacht. Zij is voor een groot deel burgerlijk, maai de "ikkerigen" komen opzetten. De jeugd is niet zo enthousiast over de toekomst en ook niet over de politiek. Soms ook wars van regels: zo rijdt bijvoorbeeld een op de vijf zwart in het open baar vervoer. Dit zijn enkele conclusies uit een onderzoek van bureau Inter view onder ruim duizend jonge ren. Gisteren werden de uitkom sten van dit zogeheten levensstij- lenonderzoek gepresenteerd. Velen zeiden niet tot een groep te behoren, maar etiketteerden anderen als "ordie, cramp, dij ker, Tonnie, deurdonderaar, po- pie, rasta, kakker, billie". Heel wat stellen dat "iedereen er zo'n beetje hetzelfde uitziet en van dezelfde muziek houdt". Vijf typen kwamen uit het on derzoek naar voren. Bijna 40 pro cent van de jongeren wordt aan geduid als "burgerlijk": trou wen, kinderen krijgen, gelukkig gezinsleven, tegen verruiming van de seksuele moraal, tegen sa menwonen. voor handhaving van orde en gezag. Hun mening over werkloosheid: werk genoeg als je maar zoekt. Er is geen rela tie tussen het burgerlijk type en leeftijd, geslacht of opleiding. Maatschappijkritisch is 15 pro cent. Dit type wil zich inzetten voor het verdelen van de macht, het nivelleren van inkomens en voortgaande democratisering en DELDEN (GPD) - Ze slaan elkaar nog net niet met tentstokken en haringen om de oren, maar de al jaren bestaande koude oorlog tus sen de ANWB en de in de Recron verenigde campingeigenaren, dreigt behoorlijk uit de hand te lo pen. Volgens de ANWB hebben campings de afgelopen vijf jaar hun prijzen met 21 procent ver hoogd, vooral door toedoen van en kele 'schobbejakken'. De steevast als 'campingbazen' afgeschilderde ondernemers pik ken deze beschuldiging niet. "De ANWB heeft kilo's boter op het hoofd", reageert Leo van der Hucht uit Delden, eigenaar van camping International en vice-pre sident van de Europese Federatie van campingondernemers. Van der Hucht wil een weerwoord ge ven op "alle rotartikelen", die in de loop der jaren over zijn branche zijn verschenen, "door toedoen van de ANWB". De ellende begon vorige week met een publikatie over de tarie ven. De ANWB signaleerde een prijsverhoging van gemiddeld 3 procent en zelfs een toename met 21 procent, gerekend over de afge- MAASTRICHT (GPD/ANP) - Ex- directeur beleggingen drs. Ed Mas son betaalde in 1982 namens het Algemeen Burgerlijk Pensioen fonds (ABP) ruim drie miljoen te veel voor een drietal kantoren in het zuiden des lands. ..Mijn begrip staat hier stil", zei officier van justi tie mr. J. Laumen gisteren tijdens de 28ste dag in het proces tegen Masson, die wordt verdacht van oplichting, valsheid in geschrifte en het aannemen van steekpennin gen. Masson kocht de projecten des tijds voor 16,5 miljoen gulden, ter wijl ze op 13 miljoen waren geta xeerd. Het betrof twee kantoren in Maastricht en één in Heerlen, die in handen waren van Bep Groe nendijk, een projectontwikkelaar die in financiële moelijkheden zat. Groenendijk, die de panden voor rond 15 miljoen gulden had ge kocht. wendde zich tot ir. J. van Zon (de tweede hoofdverdachte in het ABP-proces), die geregeld pro inspraak. Deze groep is dus sterk bezig met maatschappelijke pro blemen. Men vindt de leden vooral onder mensen met een be trekkelijk hoog opleidingsni veau. Verder onderscheiden ze zich niet van de gemiddelde jon gere. Het "ik-type" (iets minder dan 10 procent) richt zich op per soonlijke ontplooiing, aandacht voor zichzelf, het meemaken van nieuwe dingen en genieten van seks. Is meer dan gemiddeld voor verruiming van de seksuele normen, wil zich inzetten voor de gelijkheid van mannen en vrou wen; heeft niet alleen interesse voor zichzelf en relaties. Dit type leest vaak over politiek in de krant en is meer geneigd te gaan stemmen. Men vindt hen vaker onder de wat ouderen. Ze heb ben een betere opleiding en zijn meer aanwezig onder werklozen en werkenden dan onder scholie- "Zelfstandigen" is een groep die bijna 30 procent beslaat. De ze jongeren vinden het belang rijk zelf te kunnen uitmaken wat lopen vijfjaar. "Het is elk jaar het zelfde verhaal", meent Hans Rut ten van de afdeling Waren- en Dienstenonderzoek van de ANWB. "We hebben de Recron gevraagd strenger op te treden naar de eigen leden en de tarieven in de hand te houden". Volgens de bond zouden stijgingen niet terug te voeren zijn op de aanleg van tropische zwem baden en andere comfortverbete- ringen. "De meeste campings heb ben alleen een toegangspoort, een wc-blok en een beheerdershuis". Recron-man Leo van der Hucht heeft er genoeg van. "Altijd die aversie tegen de campings. Al ja ren is de ANWB bezig stemming te maken. Je kunt er op wachten. Ie der voorjaar stapt men onvervaard met ohfanten-schoenen-met-gei- tenharen-sokken door de kampeer- jecten binnenbracht bij het pen sioenfonds. Mondeling zou Van Zon hem hebben toegezegd dat het ABP de panden wel wilde kopen tegen de vraagprijs van 17.750.000 gulden. Masson schakelde het taxatiebu reau Van Zadelhof in. Twee taxa teurs kwamen uit op een prijs van ruim 13 miljoen gulden. Een twee de taxatie kwam uit op 16.345.000 gulden. Alleen dit laatste bedrag werd aan de centrale beleggings- raad voorgelegd. Toestemming werd daarop verkregen om de Groenendijk-projecten aan te ko pen voor 17,4 miljoen gulden. Volgens Masson is dit alles niets bijzonders. Bij de eerste taxatie waren er vrijwel geen instructies en was het uitgangspunt een netto rendement van 9,5 procent. De tweede taxatie ging uit van een bruto rendement van negen pro cent, volgens Masson heel behoor lijk uitgangspunt. Vergelijkingen met taxaties van andere projecten elders in Nederland hadden hem mag en niet mag, dat ze niet aan regels zijn gebonden en zelf een leuk leventje hebben. Ze zijn voor verruiming van de seksuele moraal, lijken impulsief te leven; denken niet aan gisteren, maar ook niet aan morgen. Zijn niet bijster politiek betrokken en niet zo geneigd te gaan.stemmen. De vijfde groep is "carrière- consumptiegericht", koppelt de wenselijkheid van carrière ma ken aan het hebben van een luxe leventje. Dit type is sterk voor verruiming van de seksuele nor men en komt weinig voor onder werklozen, scoort hoog onder scholieren, heeft een vrij hoog opleidingspeil en beslaat 15 pro cent van het totaal. Er wordt wel gezegd dat pop muziek het belangrijkste ge meenschappelijke kenmerk is van jongeren. In feite is deze mu ziek een van de belangrijkste on derscheidende kenmerken van jongerengroepen, zo blijkt. De enquête onderscheidt: klassiek (18 procent), 'zwarte' dansmu ziek (10 pet), Nederlandstalig le venslied, dito popmuziek, schla- kast van de Nederlandse cam pings. Kijk de koppen in de .kran ten er maar op na. Kamperen duur der dan het lijkt, Worden we ge pakt?, Neem uw rekenmachine mee als u gaat kamperen, Onver antwoord Nederland als kampeer- land te propageren en Nederlandse campings prijzen zich uit de markt". De ANWB is naar de mening van de Deldenaar bezig de markt be hoorlijk te verzieken. Volgens Van der Hucht zijn lang niet alle 2800 terreinen in Nederland onderzocht en heeft het merendeel van de be drijven helemaal geen verhoging toegepast. De eigenaar van Inter national haalt, ter ondersteuning van zijn betoog, een stukje aan uit de ANWB-gids. Uit een onderzoek van de Duitse zusterorganisatie geleerd dat er idiote discrepanties in taxaties voorkomen. Laumen verdenkt Masson er echter van de taxatie bewust ge stuurd heeft naar een hoger bedrag vanwege zijn relatie met Van Zon. Masson had Groenendijk op grond van de eerste taxatie immers een voudig onder druk kunnen zetten onder het motto: graag of niet. zo redeneerde de officier van justitie. Masson reageerde met de opmer king dat hij de kantoorpanden ge woon wilde hebben, en dat Groe nendijk voor minder niet wilde verkopen. Volgende week dinsdag wordt het ABP-proces tegen hoofdver dachte Masson voortgezet. Masson werd gisteren overigens bijgestaan door advocaat J. Goumans, kan toorgenoot van Massons raadsman mr. A. Pfeil. Pfeil zelf was afwezig in verband met griep. De verwach ting is dat het proces nog zeker de gehele maand februari in beslag zal nemen. gers, country en hitparademu- ziek, 25 pet, rock (14 pet), symfo nische muziek (pop en synthesi zer, 24 oct). Men zocht ook naar een inde ling voor wat betreft expressie: willen jongeren iets duidelijk maken door hun kleding bijvoor beeld? Bewust opvallen wil een klein deel (9 procent); zakelijk- exclusief (stijl, elegantie, duur) is 13 procent. Nadruk leggen op sekse in het uiterlijk komt bij 18 procent voor; vrolijkheid-sporti- viteit werd bij 27 procent gevon den. Bijzondere gedragingen, als die van punkers, trekken veel aandacht, maar dergelijke groe pen zijn getalsmatig weinig te zien. Scheuren maken in kleding of teksten erop schrijven, doen weinigen en de merkkleding-ra- ge komt vooral bij jongens van 15-19 jaar, samen ongeveer 7 pro cent. Enkele andere resultaten op het vlak van onderwijs en poli tiek: van de jongeren van 15-19 jaar zegt 15 procent regelmatig te spijbelen. De CDA-aanhang is ADAC is gebleken, dat juist Neder land en Frankrijk het goedkoopst zijn op gebied van kamperen. "De ANWB heeft bovendien geen recht van spreken, omdat juist zij de prijzen fors verhoogt". Een illustratie uit de bloemlezing van Leo van der Hucht: het blad Kampeer- en Caravan Kampioen kostte f3.50 in 1981. in 1986 was dat f 8,50. Stijging 70 procent. Het abonnementsgeld ging met 30 pro cent omhoog. Een advertentie van een halve pagina in de camping- gids kostte vijf jaar geleden f 568. nu is dat f 708. Een stijging van 24 procent. Met eenzelfde percentage steeg het lidmaatschap voor cam pingeigenaren. Ronduit misleidend vindt de Eu ropese vice-president de propagan da voor het Internationaal Kam peer Carnet (IKC), voor f 9,50 ver krijgbaar bij diezelfde Algemene Nederlandse Wielrijders Bond. Dit carnet zou volgens de bond tien procent kortingen geven op cam pings in binnen-en buitenland. "In werkelijkheid", becijfert Van der Hucht, "geven slechts twaalf van de 865 in de ANWB-gids vermelde terreinen deze korting". testeerd tegen diens voornemen om het personeel van de raad dras tisch in te krimpen. In het kader van de vermindering van het aan tal ambtenaren wil de minister dat de Ziekenfondsraad vanaf volgend jaar 60 arbeidsplaatsen inlevert, voor de raad is dat een inkrimping met 20 pocent. Volgens de medezeggenschaps commissie, de vertegenwoordiging van het personeel van de Zieken fondsraad, kan Brinkman niet over het personeel van de Ziekenfonds raad beslissen, omdat ze niet door zijn ministerie worden betaald. De kosten van de raad worden betaald uit de sociale verzekeringsfondsen, die werknemers en werkgevers bij een brengen via de premies. Het zou dus onjuist zijn wanneer de mi nister bezuinigt op de Zieken fondsraad en de besparing vervol gen "inboekt" ten bate van het de partement, aldus de commissie. Nog los van dat formele bezwaar vindt de medezeggenschapscom missie de voorgenomen aanslag op de Ziekenfondsraad onevenredig groot. De Ziekenfondsraad zou het voortaan met 20 procent minder moeten doen, terwijl het departe ment van WVC zelf slechts 9 pro cent gaat bezuinigen op personeel iets kleiner dan die van de PvdA. 26 tegen 29 procent, hetgeen het beeld van de Tweede-Kamerver kiezingen van vorig jaar beves tigd. Driekwart van de onder vraagden zou gaan stemmen, hoewel de polieke betrokken heid over het algeen niet groot is. Op één punt wijken jongeren wel van volwassenen af. Ze voe len zich onmiskenbaar aange trokken tot politiek activisme buiten de gangbare parlementai re wegen om. Ongeveer 30 pro cent heeft wel eens meegedaan aan een staking, bezetting, de monstratie of handtekenin genactie. Velen vinden dat poli tieke boodschappen (aandacht voor de problemen van honger en oorlog) via popmuziek wor den uitgedragen. WILLEMSTAD (GPD) - Duizenden enthousiaste mensen hebben op Cu racao koningin Beatrix, prins Claus en prins Willem Alexander gisteren hartelijk welkom geheten voor een twee weken durend werkbezoek aan de Nederlandse Antillen en'Aruba. Toen zij uit het regeringsvliegtuig, de Fokker PB-X stapte had konin gin Beatrix het even moeilijk met de passaatwind. Ze kon maar net voor komen dat haar witte hoedje werd meegenomen door de wind. Parlementsvoorzitter Onofre Bikker zei dat dit werkbezoek aan de ko ninklijke gasten de mogelijkheid biedt om het Antilliaanse volk van nabij te leren kennen. De parlementsvoorzitter vestigde gelijk de aandacht op de problemen van de eilanden. Bikker: "U zult te weten komen hoe men oordeelt over de financieel-economische situatie en de staatkundige toe komst, ook wat de sociale noden zijn". Later maakten de koningin, prins en kroonprins een ongedwongen wandeling door de Breedestraat in het hartje van Willemstad. Vooral prins Willem Alexander heeft de aandacht van de Antilliaanse jeugd. Meisjes riepen hem "liefje" en "schatje" toe. "Misschien kan ik wel met hem trouwen, ik vind hem echt een stuk", zo verklaarde een van hen. Een ander meisje: "Hij is te gek. Ik wil zijn handtekening". Reacties van verbazing waren er ook bij het publiek dat er geen specia le veiligheidsmaatregelen waren genomen. De hoge gasten liepen zomaar tussen de mensen, en gaven links en rechts handen. Een directeur van een bedrijf over het bezoek: "De mensen worden zich opeens weer be wust dat we met z'n allen deel uitmaken van het koninkrijk. Het bena drukt de saamhorigheid. Ik kan me voorstellen dat de koningin toch blijft, ook al worden we onafhankelijk. Maar door onze economische pro blemen hebben we nu meer dan ooit nodig dat we deel blijven uitmaken van het koninkrijk. We hopen dat ons verzoek om hulp ook goed over komt. De koningin kan nu zelf zien dat we de zaken hard aanpakken". Koningin Beatrix, prins Claus en kroonprins Willem-Alexander maak ten gisteren een wandeling door Willemstad op Curacao. (foio anp> JMAR KRl|C/'£ CRlifr JLn t f EN Pun nfó° VAN DÏÊ MiSH^1^ Leerkrachten van dertig van de 34 basisscholen in Den Helder hebben zich gisteren massaal ziek gemeld, uit protest tegen de bezuinigingsmaat regel van minister Deetman om zieke leerkrachten niet meer meteen te vervangen. De leerkrachten hielden een protestdemonstratie in de hal van het GGD-gebouw in Den Helder. (foto anpi AMSTERDAM (ANP) - Vier on derwijsorganisaties hebben giste ren in een telegram scherp gepro testeerd tegen het dreigement van minister Deetman (onderwijs) naar aanleiding van acties in Den Hel der tegen de ziektevervangings- maatregel. De minister stelde dat als leerkrachten doorgaan zich ont erecht ziek te melden dit de school besturen geld gaat kosten. De on derwijsorganisaties zijn er veront waardigd over dat de'minister de nieuwe vervangingsregeling een normale regeling durfde te noe- De vier organisaties zijn de Ka tholieke Onderwijs Vakorganisatie (KOV), de Protestants Christelijke Onderwijsvakorganisatie (PCO), de Nederlandse Katholieke Ouder vereniging (NKO) en de Vereni ging voor Openbaar Onderwijs (VOO). Ze werken samen in de ac tie Adopteer en Confronteer een Kamerlid. Bij het centrale adres van deze actie komen dagelijks reacties uit scholen binnen, waar uit volgens de vier blijkt dat abnor male situaties in het Nederlandse basisonderwijs zijn ontstaan, als gevolg van de bezuiniging op de vervanging van zieke leerkrachten. Daarom hebben ze de minister uitgenodigd scholen te bezoeken die door de vervangingsmaatregel worden getroffen. Wellicht zal de minister zich dan nog bedenken voordat hij de rekening aan de schoolbesturen presenteert, aldus de vier organisaties. In de gemeente Zaanstad heb ben alle veertig openbare basis scholen unaniem besloten om scholieren naar huis te sturen tij- dens de eerste twee dagen waarin een zieke onderwijzer niet mag worden vervangen door een ande re leraar. Onder het motto "beter een klas naar huis dan de hele school in wanorde" hebben we dit besluit genomen, zei J. van Leve- rink namens de openbare basis scholen in Zaanstad. De directeuren van de veertig openbare basisscholen in Zaanstad die hier gisteren over vergaderden, stelden wel enkele voorwaarden bij het besluit. Zo dient de school die een klas naar huis stuurt voor opvangadressen te zorgen en te controleren of de ouders thuis zijn. Volgens directeur Van Leverink heeft een aantal scholen al reserve- adressen. Is er geen opvang dan moeten de kinderen in school ge houden worden, aldus Van Leve rink. Een woordvoerder van het mi nisterie van onderwijs zei in een reactie dat kinderen pas naar huis mogen worden gestuurd als er sprake is van een overmachtsitua tie. In andere gevallen moet het be voegd gezag (hier het gemeentebe stuur) maatregelen treffen zodat de lessen zo goed mogelijk door kun nen gaan. Ziekenfondsraad in geweer tegen bezuinigingsplan AMSTELVEEN (ANP) - De mede- zeggenschapscommissie van de Ziekenfondsraad heeft gisteren bij minister Brinkman (WVC) gepro-

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 3