Forse stijging van criminaliteit Voorschotenaren mijden stichting voor werldozen Haaswijk blij met komst basisscholen Leiderdorp hoeft (nog) niet zuiniger aan te doen risWdMMIiWafi Ketting botsingen op rijksweg Judotoernooi in Leiderdorp Leiderdorpse politie in jaarverslag over 1986 'Unieke optrekjes zomaar tegen de vlakte' Geruzie om subsidie JAC in Oegstgeest Kunstgras beste oplossing voor 'Meerburg' Automobilisten negeren rode licht massaal VRIJDAG 6 FEBRUARI 1 LEIDSCH DAGBLAD: VOORSCHOTEN - Het gaal niet best met de stichting Weerwerk. De interesse van de Voorschotense werkzoekende ligt blijkbaar niet in de lijn van die van de in maart 1985 opgerichte stichting. Het laatste landelijke project, het 'kijk eens rond kwartaal-project, is in Voor schoten helemaal niet aangesla gen. Geen enkele werkzoekende toonde er interesse voor. Ook bin nen de stichting loopt het een en ander niet geweldig. Voorzitter R. Kalfsbeek zal binnen twee maan den zijn functie neerleggen. Een tweede bestuursfunctie is tevens al een hele tijd vacant. De belangstel ling is niet groot voor de functies. 'Het spel is volledig mislukt. De belangstelling was 0.0 procent. Kort maar kernachtig geeft be stuurslid P. van der Burg de zaken weer. Het door het ministerie van Sociale Zaken opgezette plan is blijkbaar niet besteed aan Voor schoten. De gemeente is daarvoor niet geschikt. Weerwerk-secretaris H.J. Stoop: In Amsterdam-Noord is het wel gelukt. Daar waren het een stel professionele en enthou siaste mensen die het project op zetten. Voorschoten is net iets te klein daarvoor. We hebben contact opgenomen met de twee buurthui zen en de buurthuiswerkers zou den het spel onder de aandacht moeten brengen. Het is niet gelukt. Het spel hield in dat de voorna melijk jeugdige werkzoekenden op een speelse manier groepsgewijs de ins en outs van een bedrijf leer den kennen. Weerwerk hoopte zo een'terugkoppeling naar de prak tijk te kunnen bewerkstelligen. Naast de massale desinteresse in het project ligt de fout ook in de voorbereiding van het spel. Zo werd het spel al in de diverse bla den aangekondigd terwijl er nog geen begeleiders waren gevonden Daarvoor werden oproepen i kranten geplaatst. Niemand geerde daar tot nu toe op. Het ligt wel in de bedoeling om als er bege leiders zijn gevonden, het project weer uit de ijskast te halen. Of dan het beoogde succes wordt behaald staat te bezien. Gezocht wordt er in ieder geval naar mensen die erva ring hebben in het begeleiden van mensen in de diverse fasen van het plan. Niet alleen moet de belang stelling vanuit het bedrijfsleven komen, ook werklozen die een stu die sociologie hebben gedaan zijn van harte welkom. De stichting heeft zich vanaf het begin al gesteld dat zij zich con stant moet bewijzen. Maar het is dus wel duidelijk dat Weerwerk in de huidige vorm niet echt veel mensen aanspreekt. Ook de werk zoekenden zelf, van wie toch veel inbreng en ideeën moeten komen, doen zeer weinig initiatieven voor Kinderen spuien computerkennis LEIDERDORP - Leerlingen van de Leiderdorpse basisschool 'De Regenboog' hebben gisteren hun computerkennis gespuid tijdens de onderwijstentoonstelling in de Utrechtse Jaarbeurs. De school werd daarvoor gevraagd omdat ze inmiddels al een jarenlange erva ring met computers heeft opge bouwd. Twaalf/leerlingen uit de hoogste vier groepen reisden gisteren af - Utrecht. Ze gaven op de ten- projecten aan de hand. Op het ogenblik liggen geen nieuwe plan nen voor eventuele projecten klaar. Hoe zal de stichting dan haar pu bliek gaan aanspreken? Van der Burg: Het totaal aantal werkzoe kenden in Voorschoten ligt rede lijk hoog. Daar kan het dus niet aan liggen. Binnen een paar maanden zullen wij een kleine enquête hou Is de malaise het ogenblik de re den voor het vertrek van voorzitter Kalfsbeek? Zelf zegt hij: Eind maart wil ik er toch wel weg zijn. Ik heb nu twee jaar dit werk ge daan, ik wil mijn tijd in iets anders steken. Ik heb een aantal functies, waaronder binnenkort het voorzit terschap van de Voorschotense redactie van Radio Rijnmond. Dat neemt ook veel tijd in beslag. Stoop merkt tevens op dat de lange periode van integratie van Weer werk' hem een beetje is tegengeval len. Kalfsbeek daarover: Ik heb zes jaar lang bij de Lindehoeve geze ten. Dat was te lang vond ik. Als je voor je gevoel niet zoveel plezier meer in je werk hebt als vroeger, dan moet je ermee ophouden. Als je vijf avonden in de week slechts Vraag is dan Komt die enquete hebt waarop je met de stichting be- zig kan houden, dan is dat niet veel.'. Hij nuanceert zijn mening het ook te vroeg. We enigszins: Ik heb een baan aange boden gekregen die me leuker den onder de Voorschotense werk willigen om te bekijken van wat ze nou willen en van ons verwachten. Stoop voegt daar aan toe: We wil len gaan bekijken of we met met een Wassenaars vrijwilligerspro- ieet mee kunnen doen. Te laat? niet een beetje te laat? Voorzittei R. Kalfsbeek: Misschien wel. misschien hadden hem ook later kunnen hou den. Er zijn een paar dingen gelukt en een paar dingen niet. Nou is de vraag of we daar tevreden moeten zijn. De uitslag zal invloed hebben op de te volgen koers. lijkt. Hij wil wel duidelijk stellen dat hij het door hem mede opgezet te project niet wil laten vallen. 'Je doet iets omdat het je ter harte gaat, aldus Kalfsbeek. Voor het opvullen van de open gevallen bestuursfuncties wordt het liefst gezocht naar werkzoe kenden zelf. Niet alleen zouden zij wat beter de markt aan kunnen voelen, ze hebben tevens overdag de tijd om zich met de stichting be zig te houden. Tot nu toe heeft nie mand gereageerd op de openstaan de functies. LEIDERDORP - Op de rijks weg 4 ter hoogte van kilometer- paal 27.0 in de buurt van Lei derdorp hebben zich gister morgen twee kettingbotsingen voorgedaan. Daarbij waren in totaal negen auto's bij betrok ken. Er vielen geen gewonden. Zeker drie auto's moesten wor den weggesleept. Rond negen uur die ochtend waren vier auto's betrokken in een botsing. Een personenauto verminderde vaart omdat er even verderop een file stond. Het achteropkomende verkeer kon de auto echter niet meer ontwijken en vloog er tegenop. Drie wagens moesten worden weggesleept. Even later toen de takelwerkzaamheden van de eerste botsing nog bezig waren raakten vijf auto's betrokken in een crash. Een automobilist verminderde vaart omdat de verkeersstroom larjgzamer ging, waarschijnlijk als gevolg van de eerste botsing. Vier au to's reden hem van achteren aan. Of hier auto's moesten worden weggetakeld is niet be kend. OEGSTGEEST - De Vereniging Haaswijk "is erg blij" dat de schoolstrijd in Oegstgeest nu is ge streden en er niet drie maar twee basisscholen in de nieuwbouwwijk zullen komen. Voorzitter K.W. van Ommen ziet in het besluit van de LEIDERDORP - Alle Leiderdorp- se basisscholen vaardigen judoka's af naar het jaarlijkse schooljudo- toernooi. Dat zijn er dit jaar 130. Het schooljudotoernooi wordt morgen gehouden in sportschool Van Houdt aan de Luykendreef 1 in Leiderdorp. De eerste ronde voor jongens en meisjes van het derde, vierde en vijfde leerjaar be gint om kwart over tien. Om half twee komen de leerlingen van het zesde, zevende en achtste leerjaar op de mat. Alle deelnemers krijgen een vaantje als herinnering. Burge meester Bruggeman reikt om on geveer half vier de prijzen uit. Het schooljudotoernooi wordt georganiseerd door de school sportcommissie, in samenwerking met de sportschool. LEIDERDORP - De criminaliteit in Leiderdorp is vorig jaar wederom fors gestegen. Met name de hoeveelheid de diefstallen uit auto's nam verhoudingsgewijs flink toe (van 115 naar 142), maar ook het aantal inbraken in woonhuizen geeft weer een stijging te zien: van 74 naar 94. De stijging van het aantal fietsendiefstallen wordt "onafwendbaar" genoemd. Dat terwijl er in 1986 eveneens weer veel meer werd vernield dan in het jaar ervoor. De Leiderdorpse politie registreerde 308 gevallen van vernieling en/of baldadigheid. Vooral de scholen moesten het ont gelden. Dat blijkt uit het jaarverslag over 1986 dat het Leiderdorpse korps rijkspolitie heeft vervaardigd. Een jaarverslag waarin de politie een aantal redenen voor de almaar stij gende criminaliteit in Leiderdorp opsomt. Zo blijkt dat criminelen uit de grote steden actiever dan ooit zijn in het forensendorp. Ze blijken het vooral op de inhoud van auto's te hebben voorzien. Wat de diefstallen uit woonhuizen be treft werd de Leiderdorpse politie in 1986 geplaagd door een groot aantal serie-inbraken. Wel konden er vorig jaar meer za ken dan in 1985 worden opgelost (157 tegen 77 in 1985). Dat komt doordat men heel wat groepen jon geren kon aanhouden, jongeren die grote series diefstallen beken den. Daar tegenover stond dat er veel mankracht 'verloren' ging aan diverse grote en dus tijdrovende onderzoeken. Zo had de politie in Leiderdorp vorig jaar te kampen met twee afpersingszaken, een se rie diefstallen uit winkels (daders plus heler konden worden gepakt) en met 'hengelaars': mensen die gi ro-cheques uit brievenbussen we ten te vissen. De totale schade Aanbevelingen Andere opmerkelijke zaken uit het jaarverslag: - De meeste Leiderdorpers die geconfronteerd worden met een vernieling, nemen niet de moeite om aangifte te doen. - In Leiderdorp werden vorig jaar zeven vuurwapens in beslag genomen plus een hoeveelheid munitie bij een militair. - Er kwamen veel klachten bin nen over de slechte telefonische bereikbaarheid van het politiebu reau aan de Hoogmadeseweg. Er is echter geen geld voor een nieuwe telefooninstallatie. - De alarminstallaties van 79 hui zen en bedrijven in Leiderdorp wa ren vorig jaar goed voor 203 in braak-alarmmeldingen en 11 over- valmeldingen. Tien inbraak-alarm- meldingen bleken niet loos te zijn. De politie doet in het jaarverslag een aantal aanbevelingen om de criminaliteit een halt toe te roepen. Zo pleit zij voor de komst van be waakte fietsenstallingen bij 'fiet sendiefstal-gevoelige plaatsen' als Winkelhof, het Elisabeth zieken huis en zwembad De Does. Op plaatsen waar relatief veel auto's worden opengebroken zouden bor den met de tekst 'op slot, buit eruit' moeten worden neergezet, aldus de politie. protestants-christelijke en katho lieke schoolbesturen om gezamen lijk op te trekken in het streven naar een oecumenische school "een honorering van de resultaten van onze enquete". In de gemeenteraad werd er des tijds door de linkse fracties tever geefs op aangedrongen een ge meentelijk onderzoek naar ver langd onderwijs te houden. De Vereniging Haaswijk ging toen op eigen houtje aan de slag. Een meer derheid van de Haaswijkers koos in die enquete voor in elk geval een openbare school. In aparte scholen voor katholiek en protestants- christelijk basisonderwijs zagen de meeste Haaswijkers niets. Van Ommen: "Zeker na de enquete wa ren de besturen genoodzaakt om de aanvragen in elkaar te schuiven. De moeilijkheid was dat die drie aanvragen al de deur uit waren. De provincie mag niet corrigeren, al leen als ze informatie krijgt die zo'n correctie ondersteunt. En die informatie heeft het provinciebe stuur van ons gekregen". Druk In gemeenteraadskringen wordt hierover heel anders gedacht, weet ook Van Ommen. Toch zegt hij: "Alle betrokkenen vermijden oor zaak en bron te noemen. Hoeft ook niet, hooc, ik ben al blij dat dit is bereikt, wij hoeven de lauweren en de schouderklopjes niet te hebben. Maar niemand kan er onderuit dat de enquête van invloed is geweest op de vorming van de mening van het provinciebestuur op de wijzi ging in de aanvragen voor de stich ting van scholen. Verder heeft de Vereniging Haaswijk gezorgd voor wat druk. Zonder die druk was de zaak wéér op de lange baan ge schoven en had Haaswijk nog lan ger op scholen moeten wachten. Dat vind ik eigenlijk nog het meest positieve van de zaak". Drive in-disco Een 'spetterende drive in-disco show' is er morgenavond in het Voorschotense jongerencentrum de Lindehoeve. Free wave disco ver leent zijn medewerking, terwijl de 'Nasty Cocks' een speciale show verzorgen. Aanvang morgenavond negen uur in het jongerencentrum aan het Van der Haarplein in Voorschoten. Poppenkast toonstelling tekst en uitleg over daarbij bedraagt meer dan een ton 'de' computer en gingen een de- Diverse postacties leverde geen re- monstratie bepaald niet uit de weg. sultaat op. Wel weet de politie dat Aanrij dingen VOORSCHOTEN Zomer 1986 werden in Voorschoten twee hou ten pandjes op de hoek Veurse- weg/Karel Doormanlaan gesloopt. Ze stonden al lange tijd leeg en wa ren in die tijd flink verloederd. Er hebben zelfs heel kort krakers in gezeten. Na de sloop werd het grof ste vuil weggehaald en zorgde een bulldozer voor een gedeeltelijke egalisatie. v-.wx Wijkbewoner Van Kempen zag .w.. doorrijden doen zich voor °P ^aPJe grond ratten lopen, in de parkeergarage bij winkelcen- vreesde brandstichting '-1- trum Winkelhof en op het parkeer- z z°rgen In 1986 werden 357 aanrijdingen geregistreerd - 106 automobilisten reden door na een ongeluk te heb ben veroorzaakt. De meeste geval- steeds niet is gebouwd. Kan dat zo maar?, vraagt hij zich af. Ook vindt hij het gek dat monumentlievende dorpsgenoten te hoop lopen wan neer de dokterswoning op de hoek van de Papelaan gesloopt dreigt te worden, maar deze voor Voorscho ten unieke optrekjes zomaar tegen de vlakte kunnen. Wethouder J. Visser kan over de sloop weinig zeggen. Dat is "voor zijn tijd gebeurd". Hij houdt het er op dat "dat kennelijk niet aan de orde is geweest". Dat de gemeente nadien heeft stilgezeten, ontkent hij. Ze zou de bouwer voorzichtig gevraagd hebben een omheining te plaatsen. Het kwam er echter niet van en "dan kun je zo iemand niet dwingen". De Oegstgeester buurtgroep Haaswijk organiseert komende zondag een poppenkastvoorstellin. Alle kinderen zijn die dag om drie uur van harte welkom in de open bare basisschool 'De Springplank'. Klucht De Zoeterwoudse toneelvereni ging 'Anabasis' speelt vanavond en morgenavond de klucht 'Met fantasten is het oppassen geblazen in de Eendenkooi aan de Rijndijk. De regie is in handen van Piet van der Geer. Kaarten zijn verkrijg baar in de Eendenkooi. Beide avondèn gaat het doek om acht uur open. Rommelmarkt Alle mogelijke spullen en spul letjes worden komende zaterdag aangeboden tijdens een rommel markt in het gebouw Splinterlaan 89a. Leiderdorp. De markt wordt georganiseerd door drumfanfare en majorettenvereniging 'Tamar- co'. De deuren staan van tien tot vijf uur wijd open. OEGSTGEEST - In Oegstgeester politieke kringen wordt geruzied om een extra subsidie van 472 gul den aan het JAC. Burgemeester en wethouders willen er niet aan. maar in de raadscommissie onder wijs en welzijn, deze week bleek dat vooral de linke fracties niets met deze onwil op hebben. Na het verzoek om subsidie in april 1986 kwam het JAC in juli van dat jaar met een aanvullend verzoek om subsidie van 10.653 gulden. De gemeente Leiden heeft dit bedrag verdeeld over alle subsi diërende gemeenten. Per gemeen te kwam dit neer op een bedrag van 472 gulden. Dat extra geld is nodig voor de uitbreiding van de inventarisatie, waaronder radio cassette, typemachine en tv plus video. Omdat B en W menen dat dit laatste voor het JAC niet echt noodzakelijk is, willen zij hiervoor dan ook geen middelen verstrek ken. Daarom zou 285 gulden vol doende zijn, redeneert het dage lijks bestuur. PvdA-fractieleider mevrouw Bosman evenwel bracht in de com missie ietwat provocerend naar vo ren dat als Oegstgeest een extra subsidieverzoek wil afwijzen de gemeente dit niet voor een gedeel te moet doen maar in zijn geheel. Subsidieverstrekkingen dienen met de algehele begrotingsbehan delingen te worden besproken en niet tussentijds, volgens de socia- liste. "We moeten ons niet met het in houdelijke beleid van een instel ling bemoeien", was ook de me ning van D66-raadslid Vissers. PPR'er Van Eisen: "We mogen niet twisten over de vraag of video plus tv voor het JAC nodig is, ja of neen". De radicaal trok fel van leer en bracht een pikante vergelijking in: "Natuurlijk heeft deze apparatuur een functie voor de opvang, zoals bij voorbeeld gezamenlijk video's bekijken waarna vervolgens over de problematiek kan worden ge sproken. We praten trouwens over een flutbedrag. Waar praten we over als we op de begroting voor de post representatie zo 500 gulden opvoeren voor een cadeau voor Juliana en Bernhard". terrein van het. Elisabeth zieken huis. De politie heeft knelpunten in de Leiderdorpse verkeerssituatie in kaart gebracht. Beruchte punten zijn: de kruising Engelendaal/Per- sant Snoepweg/Simon Smitweg (12 aanrijdingen), de Achthovener- weg (eveneens 12), de kruising Per sant Snoepweg/Van der Valk Bou- manweg/Acacialaan (13), de ver- keerssluis op de Van der Valk Bou- manweg (13), de kruising Engelen- daal/Laan van Ouderzorg bij Win kelhof (10) en de Van der Valk Boumanweg (36 aanrijdingen). Rijksweg 4 ten slotte, die dwars door Leiderdorp loopt, blijkt ook in 1986 weer te worden geken merkt door een hoog ongevalcijfer. Volgens de politie komt dat door dat automobilisten er onvoldoende afstand houden als ze in de file rij den, doordat er te hard wordt gere den en men met een te lage snel heid invoegt spelende kinderen. Zijn brief aan B en W leverde een voorgedrukt antwoord op: het zou even duren voordat een en ander behandeld zou worden. Op volgende brieven kreeg hij te horen dat het in orde komt en er voor een afrastering zou worden gezorgd Het kwam er totaal niet van en eind vorig jaar schreef hij een brief aan de gemeenteraad. Die moest maar eens zien hoe de dagelijks be stuurders omspringen met brief schrijvende burgers en écht maat regelen nemen. De hoop bleek ij- del. De raadscommissie voor open bare werken van vorige maand schoof de zaak voor zich uit en gis teravond nam ze de zaak, zonder er verder iets over de zeggen, 'voor kennisgeving aan'. Van Kempen laat zich er niet door afschrikken. In een nieuwe brief gaat hij binnenkort aanstip pen dat er. anders dan afgespro ken. een half jaar na de sloop nog LEIDERDORP - De ge meente Leiderdorp hoeft volgend jaar toch niet te be zuinigen. Zag het er enkele maanden geleden nog naar uit dat Leiderdorp zo'n 300.000 gulden moest schrappen in de begroting voor 1988, het tij is inmid dels gekeerd. Omdat het aantal Leiderdorp groeit, verwacht men ook een hogere uitkering van het r(jk en lijken de financiële zorgen even voorbij ZOETERWOUDE - Een kunstgrasveld is voor de met velden 'modderende' Zoeterwoudse voetbalvereniging Meerburg de beste oplos sing. Tot die conclusie kwam men gisteravond in de raadscommissie openbare werken/volks huisvesting. Ook deze commissie kon. evenals eerder deze week de commissie welzijn, niet tot een beslissing komen. Het bestuur van de voetbalvereniging, ge schrokken na de discussie in de commissie welzijn waar men de wenkbrauwen fronste over de hoge kosten van de opknapbeurt, was gisteravond met vier man aanwezig in het ge meentehuis. Men vreest dat, nu de politiek het zorgvuldig voorbereide plan niet direct aan vaardt, er een maandenlange vertraging in de renovatie van de velden zal ontstaan. Inmiddels hebben ambtenaren deze week de door raadslid Ooijendijk (PZ) geopperde mogelijkheid voor de aanleg van een kunst grasveld uitgewerkt. Uit de cijfers blijkt inder daad dat een kunstgrasveld als speel- en oefen terrein en daarbij een gewoon grasveld de goedkoopste oplossing is. Desgevraagd liet het bestuur gisteravond weten daar ook de voorkeur aan te geven. De trainingsmogelijk heden worden er sterk door uitgebreid; van af- lastingen van competitiewedstrijden zal vrij wel geen sprake meer zijn. De grote vraag is alleen of de KNVB toestemming zal geven om op kunstgras competitiewedstrijden te spelen en zo ja, door welke elftallen. Het bestuur zal hier met spoed naar informeren. Toch kon men gisteravond nog geen beslis sing nemen. De meeste raadsleden willen eerst meer informatie. Wel verklaarden zij ernaar te streven dat tijdens de raadsvergadering in maart er knopen worden doorgehakt. Dat werd gisteravond duidelijk in de raadscommissie financiën, die zich over de aanzet tot de be groting '88 moest buigen. Men was, uiteraard, opgelucht dat de donkere wolken zijn opge klaard. Toch werd gisteravond af gesproken dat er bezuinigings voorstellen aan de raad zullen wor den gedaan. Onder het motto 'je weet maar nooit, mocht de nood aan de man komen', werden er principe-uitspraken gedaan. Daaruit blijkt dat de volgende voorzieningen eventueel in aan merking komen om als bezuini gingspost te dienen: de Schoolbe geleidingsdienst, het schoolzwem men (hogere ouderbijdrage), de le- geskosten (verhogen), de Streek- muziekschool en de veldsporters. Maar, nogmaals: voorlopig is er nog geen vuiltje aan de lucht. Woonwagens Ook de raadscommissie finan ciën stemde, even als de commis sie welzijn eerder deze week, in met een grondige opknapbeurt van het Leiderdorps woonwagencen trum. Dat is zo'n 20 centimeter ver zakt. De ophogingsoperatie komt op zes ton. Een bedrag dat de ge meente zelf moet ophoesten omdat het kampje, dat tegenover Alberts Corner ligt, niet is erkend door het rijk. Het zou te ver van de bebouw de kom af liggen. Onzin, meende de nanciën gisteravond. De norm van het rijk ligt bij 300 meter en het Leiderdorps kamp ligt net 350 me ter buiten de bebouwde kom. Maar de kampjes in Katwijk en Noord- wijk liggen heus niet centraler en die krijgen ook subsidie van het rijk, zo werd gisteravond gesteld. Men drong er bij wethouder Beze- mer dan ook op aan dat alsnog wordt geprobeerd subsidie voor de opknapbeurt binnen te halen. OEGSTGEEST - 'Om te schrik ken', zo noemt de politie van Oegstgeest de resultaten van de rood-licht-controle die gistermid dag in Oegstgeest op twee plaatsen werden gehouden. De camera's van de politie registreerden tussen twee en drie uur die middag 34 au tomobilisten die het rode licht ne geerden en gewoon doorreden. De controle werd gehouden op de kruisingen van de Rhijngeester- straatweg en de Rijnzichtweg en de Laan van Oud Poelgeest met de Hofdijck. De overtreders zullen een boete moeten betalen.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 12