Gemeente zoekt ontwikkelaar voor bouwplan Yrouwenplein Onderzoek gemeente naar privatisering Groenoordhal leidsch m dagblad: ^■aiwaur- Peters presenteert tien mogelijldieden College komt tegemoet aan wens meubelzaken Openbare colleges in kader dies natalis universiteit VRIJDAG 6 FEBRUARI 1987 LEIDEN - Het Vrouwenkerkplein wordt gedeeltelijk bebouwd. Wet houder Peters (ruimtelijke orde ning) legt de raadscommissie vol gende week tien mogelijkheden voor om het aanzien en het gebruik van het pleintje in De Camp ingrij pend te veranderen. Het zes jaar geleden voor 1,2 miljoen gulden gerestaureerde pleintje heeft vol gens Peters "niet de potentie om wat te worden: "Er moet wat ge beuren. Zoals het er nu bij ligt, is niemand er tevreden over". De di verse plannen bieden ruimte aan winkels en woningen. Peters heeft zelf nog geen keuze gemaakt uit de verschillende mo gelijkheden. Hij wil de raadscom missie in geheel vrij laten de rich ting te bepalen waarin de plannen verder ontwikkeld moeten wor den. De wethouder gaat er echter van uit dat - hoewel de mogelijk heid theoretisch bestaat - de raads commissie er niet voor zal kiezen het pleintje in zijn huidige staat te handhaven. "Het huidige pleintje maakt geen enkele kans. Het ligt in de schaduw van de omliggende woningbouw en kijkt voor een be langrijk deel uit op kale achterge vels. Ik hoop dat er met de raadsle den over bebouwing valt te praten ook al is De Camp een wijk waar de bebouwing heel dicht op elkaar ligt. Het pleintje moet meer bete kenis krijgen dan dat er alleen maar over gepraat wordt in de stad". Sinds voormalig wethouder Waal de restauratie van het pleintje in 1981 door de gemeenteraad drukte, heeft het er nagenoeg on gebruikt bijgelegen. Behalve voor enige feestelijke aktiviteiten van de buurtvereniging was het hoofd zakelijk in gebruik als gelegenheid Een deel van de oude Vrouwenkerk waarop wellicht kunnen worden verwezenlijkt. waar buurtbewoners hun hond uit lieten. De winkeliers zagen in het pleintje vooral een goede parkeer gelegenheid hetgeen keer op keer leidde tot soms emotionele botsin gen met het gemeentebestuur. Een neveneffect van de restauratie was wel dat zich aan het plein enkele winkeltjes vestigden alsmede ter rassen ontstonden. Waarde Destijds verdedigde wethouder Waal de harde hand waarmee ge parkeerde auto's van het braaklig gende pleintje werden verwijderd door te wijzen op de bijzondere waarde die de Rijksdienst voor Monumentenzorg aan dit soort mo numenten hecht (de restauratie werd deels met subsidie van de Rijksdienst uitgevoerd). Volgens Peters is het klimaat bij monumen tenzorg inmiddels dusdanig gewij zigd dat toestemming verwacht mag worden voor het grotendeels bebouwen ervan, zij het dat de met geld van monumentenzorg geres taureerde historische kerkmuren in de nieuwbouw herkenbaar moe ten blijven. Van de tien ontwerpen zijn er acht afkomstig van stadsarchitect Piret. De twee overige zijn initia tief van architect Vollmer toege voegd. Voor alle plannen geldt dat de gemeente niet van plan is veel geld in de opknapbeurt te steken en voorts moet het pleintje - in wel ke vorm dan ook - een open ruimte in De Camp blijven. De conse quentie van de eerste voorwaarde is dat in de nieuwbouw ruimte wordt geschapen voor winkels, eventueel ook woningen. Met de opbrengst van de gronduitgifte aan een nog te zoeken projectontwik kelaar moet het totale plan gefi nancierd worden. Laverend tussen deze uitersten is Piret aan het werk getogen. Zijn eerste, maar onhaalbare variant - "om het denkproces op gang te brengen" - toont de in zijn ogen ideale situatie: volledige bebou wing van het huidige plein en de schepping van een nieuw plein en kele tientallen meters verder aan de Haarlemmerstraat langs de Vrouwenkerksteeg. In de praktijk een moeilijk uit te voeren idee om dat hiervoor het pas gebouwde Filmhuis zou moeten sneuvelen. De meest vergaande en haalbare oplossing van Piret is het schuin naar achter plaatsen van de win kels die nu tussen plein en Haar lemmerstraat liggen. Op die ma nier onstaat een kleine, driehoeki ge open ruimte aan de Haarlem merstraat. Het is een kostbare va riant omdat er drie bestaande pan den (die van de groenteboer, de poffertjeszaak en de lijstenmaker) voor moeten worden afgebroken. De overige Piret-varianten gaan uit van bebouwing van het plein aan de achtergevels van de winkels aan de Haarlemmerstraat. Daar kan een rijtje winkels langs de Vrouwenkerkkoorsteeg aan wor den toegevoegd wanneer de win kel van de groenteboer wordt afge broken. Zo blijft er voldoende ruimte over voor terrassen. Piret stelt bovendien voor om de opslag ruimten aan de noordzijde van het plein te slopen om een vrij zicht op het gerestaureerde museum Boer- haave te creëeren. Uitgangspunt van Piret is het contrast tussen de drukke Haarlemmerstraat en het stille pleintje te verkleinen. Het nieuwe pleintje zou bovendien wat gezelligs aan de Haarlemmerstraat moeten toevoegen. Piret: "Er valt betrekkelijk weinig lol te beleven in de kilometer koopplezier". Vollmer voorzag de gemeente van twee plannen van grootschali ge nieuwbouw op de fundamenten van de voormalige Vrouwenkerk waarin een kleine binnenplaats is ontworpen. Trapsgewijs oplopen de glazen gevelwanden verbergen winkels en woningen in het plan Vollmer. Rondom is een wandel promenade geprojecteerd. Peters sluit de mogelijkheid niet uit dat nog andere architecten hun licht over de toekomst van het Vrouwenkerkplein willen laten schijnen. Nieuwe ontwerpen zijn van harte welkom al zou de wet houder het op prijs stellen "wan neer deze vergezeld gaan van een projectontwikkelaar met geld". De wethouder houdt er rekening mee dat met de realisering van een nieuw plein ook de omliggende aanlooproutes naar de binnenstad verfraaid zullen worden. Daarin past de afsluiting van de Stille Ma re, maar ook het verbeteren van de verkeerssituatie op de Lange Mare. Beide zaken wil Peters meenemen in de discussie over het autovrij maken van het gebied tussen stad huis en Hooglandse kerk: "We heb ben momenteel onze handen vol aan de Breestraat. Laten we eerst maar eens kijken hoe dat afloopt. We kunnen hier niet alles tegelijk doen". CONTROLE - De Leidse politie heeft deze week een aantal ver- keercontroles gehouden. Bij con troles op de Lammenschansplein bleken er 33 automobilisten door het rode licht te zijn gereden. Bij twee snelheidscontroles aan de Burggravenlaan zijn 28 automobi listen bekeurd wegens te snel rij den. Van maandag tot en met don derdag zijn door de politie 1975 stilstaande wagens gefotografeerd. Daarvan bleken 204 auto's voorals nog onverzekerd te zijn. Een alternatief van Piret: aan de achterzijde van de winkels aan de Haarlemmerstraat verrijst een soort markthal met een glazen overkapping (a). De monumentale kerkmuren zijn omgebouwd tot een podium (b). De opslagruimten tegenover het plein staan er nog. LEIDEN - Het college van B en W buigt zich binnenkort over de vraag of privatisering van de Groenoordhallen mogelijk is en een interessante besparing voor de gemeente oplevert. Een dergelijk voorstel werd gisteravond in de commissie financiën gedaan door het CDA-raadslid Bleijie. Wethou der Bordewijk (financiën) zei het een creatieve gedachte te vinden. Voorwaarde is echter dat er een particulier gevonden wordt die be reid is 7,5 miljoen gulden neer te tellen voor de Groenoordhallen. Volgens Bordewijk zitten er ech ter nogal wat haken en ogen aan het voorstel van Bleijie. Zo moet de overname binnen enkele jaren plaatshebben wil de besparing meetellen in de gemeentelijke be zuinigingsoperatie die dit jaar van start gaat. Ook moeten er afspra ken worden gemaakt over de toe komst van de veemarkt en het ge bruik van de Groenoordhallen voor sportactiviteiten. "Het is niet zo dat we onmiddellijk de boer op gaan om een exploitant te vinden", zei Bordewijk: "Maar een eventue le overname moet ook weer niet te lang op zich laten wachten". Vol gens Bleijie staat de directeur De Jong van de Groenoordhallen niet afwijzend tegenover zijn idee. "Wanneer aan een groot aantal voorwaarden werd voldaan, dan zag hij wel mogelijkheden. Zoiets kan niet op korte termijn, maar zou pas over enkele jaren kunnen wor den gerealiseerd", aldus Bleijie. Conflict Bordewijk voelde niets voor de suggestie van Bleijie om tijdens de Poppen (1) Poppen (2) In de Groenoordhallen wordt op zaterdag 14 februari voor de eer ste keer een poppenbeurs gehou den. In Leiden dan wel te ver staan, in Nederland werden al talloze beurzen op dit gebied georganiseerd. Het accent van de beurs ligt op het zelf maken van poppen, laat de organisatrice van het spekta kel, atelier Niesje Wolters-van Bemmel ons weten. "De poppenmaaksters zullen de gehele dag door hun technie ken demonstreren en ingaan op vragen uit het publiek. Tevens zullen zij voorlichting geven over de te gebruiken materialen". Natuurlijk is er een ook een speciale attractie: een poppen dokter, één van de weinigen die dit land telt. "Oude en vermoeide poppen geeft zij een opknap beurt". Volgens Niesje Wolters-van Bemmel worden steeds meer mensen "gegrepen door het pop pen maken". Helaas kan zij die stelling niet zelf toelichten, want zij vertoeft een weekje in Duits land, alwaar zij een speelgoed beurs bezoekt. - Haar dochter, die naar eigen zeggen ook wel het een en ander van het 'poppenitem' weet, wil echter desgevraagd die uitspraak wel van commentaar voorzien. "De feiten spreken een duide lijke taal", zegt zij. "Meer dan honderdduizend mensen, man nen en vrouwen, maken tegen woordig poppen. En het worden er steeds meer". Volgens haar ontstond de rage zo'n vijftien jaar geleden. "Pop pen maken is natuurlijk een volkskunst die al zeer lang be staat, maar zo'n vijftien jaar gele den werd deze kunst nieuw le ven ingeblazen. De rage kwam toen overwaaien uit Amerika". "Daar gingen steeds meer men sen reproducties van antieke poppen maken. In Nederland zijn een paar mensen - onder wie mijn moeder - toen ook aan de slag gegaan. Alleen, zij maakten geen reproducties, want dat is toch een vrij kostbare zaak. Je hebt er bijvoorbeeld een oventje voor nodig". Waarna ze uitlegt dat de Neder landse poppenmaaksters van het eerste uur voornamelijk met zelf- verhardende klei werkten. "Heeft hetzelfde effect als porce- lein, maar hoeft niet in de oven", legt ze het verschil eenvoudig uit. "Jazeker. Kijk, 1 deel luidt natuurlijk: dit is geen mannenwerk, te kinderachtig. Maar dat is onzin. Het is zeer creatief werk en dat spreekt veel mannen aan. Nee, het maken van poppen is beslist geen kinder achtige bezigheid. Integendeel. Vergeet niet dat in wezen toch een volwaardige zijtak van beeldhouwen is". Volgens haar zijn veel mannen verantwoordelijk voor het 'ver halende aspect'. Ze licht toe: "Meubeltjes, zeg maar de omlij sting, daar zorgen mannen vaak voor. Op de een of andere manier vinden ze dat leuk. Je ziet het vaak op beurzen: de vrouwen be kijken poppen en bespionneren collega's die meubeltjes en zo in elkaar zetten". Dat het poppen maken steeds meer mensen aanspreekt, is ab soluut niet verwonderlijk, stelt de dochter van de poppenmaak- ster aan het einde van het ge sprek. Op de vraag waarom niet, ant woordt ze: "Kijk, in wezen maak je toch elke keer weer een klein mensje, je beeldt telkens weer Twee van de vele poppen die 14 februari in de Groenoorhallen te z bezigheid: 'Wie eenmaal begint, weet van geen ophouden meer. i zijn. Poppen maken is een verslavende een karakter uit. En hoe je het ook bekijkt: dat is zeer versla vend. Ben je daarmee eenmaal begonnen, dan weet je van geen ophouden meer". Modellen Van poppen naar modellen, hoe groot is die stap? "Nou, de vrouwen die wij zoe ken, hoeven beslist geen etalage poppen te zijn. Maar ze moeten natuurlijk wel iets uitstralen. Iets... hoe zal ik het zeggen?" J. de Bruyn is van FM Models Promotion, een organisatie die binnenkort in Leiden een oplei ding voor mannequins gaat be ginnen. Wie de opleiding met goed gevolg afsluit, komt in aan merking voor een plaats in één van de showteams van het bu reau. "We kunnen maximaal tien cursisten gebruiken", vertelt De Bruyn. "Zijn het er meer, dan gaan we splitsen. Nee, niet ieder een kan meedoen. We blijven wel kritisch natuurlijk". Op de vraag hoe kritisch, ant woordt De Bruyn dat iemand die duidelijk geen aanleg heeft dat krijgt te horen. "Soms zie je dat direct, soms is het na een paar lessen duidelijk. En dan zeggen we het. Ja, leuk is dat niet voor de betrokkene, maar het is beter om even door de zure appel heen te bijten, dan datje valse illusies krijgt voorgespiegeld". Over illusies gesproken: hoe groot is de kans dat iemand aan de bak komt. Spiegelen jullie die meisjes geen wonderland voor dat op geen enkele kaart voor komt? "Nee", antwoordt De Bruyn. "We stellen duidelijk: ben je ge talenteerd, dan maak je een kans. We blijven nuchter. Het is overi gens niet zo dat er helemaal geen werk is, zelfs niet voor een talent. Integendeel". Waarna hij vertelt dat op grote shows waaraan zijn bureau mee werkt toch gauw zo'n 70 model len rondlopen. "Met andere woorden: je kunt nog steeds aan de bak komen". Maar? "Nou ja, je moet natuurlijk niet denken datje meteen een dik be legde boterham verdient. Een hele dagtaak als model, dat zit er niet zo snel in. Je moet het meer zien als een betaalde hobby en dat kan toch ook leuk zijn. Ten minste, dat is mijn standpunt". komende bezuinigingsoperatie tot een andere verdeling van de door hem beheerde portefeuilles finan ciën, personeel en organisatie te komen. Bleijie constateerde vorige week tijdens de eerste behandeling van de bezuinigingsnota van de ge meente dat de taken van Borde wijk niet met elkaar zijn te vereni gen nu er een grote bezuinigings operatie voor de deur staat. De be langen van de gemeentelijke finan ciën en het personeel zouden con flicteren. Bordewijk merkte gisteren in zijn antwoord op de vragen van de raadsleden over de bezuinigings nota op dat het niet zijn taak is om voor een van die specifieke belan gen op te komen. "Het is juist de taak van een politicus om tot een goede afweging van belangen te komen. Het is interessant nu de in formatie over al die belangen in een persoon samenkomt", aldus Bleijie. Namens de ambtenaren sprak E. Bunt zijn teleurstelling uit over de discussie in de raadscommissie. Volgens hem was het nog altijd on duidelijk waarom bepaalde onder delen van het gemeentelijk appa raat voor een bezuiniging zijn aan gewezen. P. Lek van het Georgani seerd Overleg (tussen gemeente en ambtenarenbonden) vroeg om een nota waarin de sociale gevolgen voor het personeel en de mogelijk heden op herplaatsing zouden wor den bekeken. Zo'n nota is opge steld bij de bezuinigingsronde van 1983. De ambtenaren vrezen dat er vol gend jaar gedwongen ontslagen zullen vallen. Dan moet namelijk het grootste gedeelte van de bezui nigingen worden opgebracht. Accountantsdienst De voormalig directeur van de Gemeentelijke Accountantsdienst (GAD), Batenburg, wees op het be lang dat de de controle van de afre keningen door een gemeentelijke dienst gebeurt. De gemeente over weegt om een externe accoun tantsdienst in te schakelen en de GAD op te heffen. Batenburg stel de dat hij herhaalde malen fraudes op het spoor is gekomen omdat hij dicht bij de bron zat. Een vertegenwoordigster van de GAD wees er op dat de discussie over de GAD zich heeft verplaatst. Aanvankelijk spitste deze zich toe op de vraag of externe accountants de gemeentelijke boekhouding be ter kunnen controleren. Intussen staat centraal dat opheffing van de dienst een besparing van 350.000 gulden kan opleveren. Dit wordt overigens bestreden door de GAD. Daar wordt over een bezuiniging van 30.000 gulden gesproken. LEIDEN - Burgemeester en wet houders van Leiden hebben dit jaar bij het aanwijzen van de 'win kelzondagen' ernstig rekening ge houden met de belangen van de meubelhandelaren. Twee van de vier zondagen waarop winkels in Leiden dit jaar hun deuren mogen openen, zijn namelijk traditionele 'meubelzondagen': tweede paas dag en tweede pinksterdag. In voorgaande jaren hebben de gemeente en de meubelhandelaren herhaaldelijk met elkaar in de clinch gelegen. De meubelverko pers vonden dat de gemeente te weinig rekening hield met hun be langen. De 'winkelzondagen' die de gemeente in vorige jaren aan wees, waren voor hen nutteloos, terwijl ze juist op de traditionele meubeldagen hun deuren moesten sluiten. De handelaren vonden dat ze daardoor oneerlijke concurren tie ondervonden van de meubelza ken buiten Leiden die wel op twee de paasdag en tweede pinksterdag mochten open blijven, en overtra den massaal het verbod om open te gaan. Voor dit jaar hebben de meubel zaken ontheffing aangevraagd voor tweede paasdag, tweede pink sterdag en hemelvaartsdag. Omdat de 'winkelzondagen' voor alle za ken in Leiden gelden, vinden B en W dat met het toekennen van twee zondagen aan de meubelhandela ren voldoende aan hun verlangens tegemoet wordt gekomen. Een andere winkelzondag - 12 juli - is bestemd voor de Laken- feesten. De kans bestaat dat meer dan nu het geval is, ontheffing kan worden verleend in het kader van toeristische evenementen. Omdat de nieuwe regeling nog niet hele maal duidelijk is, stellen B en W voor in elk geval één winkelzondag voor de tekenfeesten te bestem- De laatste zondag waarop de winkels in Leiden open mogen, is 11 oktober. Dat gebeurt op verzoek van de directie van de Groenoord hallen, die op die dag een grote vlooienmarkt wil houden. De ver schillende voorstellen worden maandag besproken in de raads commissie voor economische aan gelegenheden. LEIDEN - Ter gelegenheid van de 412de dies natalis van de Leidse Universiteit organiseert de Dies commissie morgen een aantal col leges, die behalve voor stundenten en afgestudeerden voor alle be langstellenden toegankelijk zijn. Achttien wetenschappers van zes faculteiten houden een voor dracht over een onderwerp dat op hun vakgebied in de belangstelling staat. De colleges worden gehouden in het Centrale Faciliteitengebouw, Cleveringaplaats 1 (tussen Witte Singel en Rapenburg ter hoogte van de Doelensteeg). Gelegenheid tot parkeren is aanwezig in de on dergrondse parkeergarage, te be reiken vanaf de achterzijde van het Leidsch Dagblad. Dr. R. Willemze houdt om 10.45 uur een inleiding over chemothera pie en beenmergtransplnatatie bij patiënten met acute leukemie. Op hetzelfde tijdstip geeft de psycho loog prof. dr. R. Diekstra een colle ge over het onderwerp 'Gebruik uw verstand'. Dit college zal me thoden voor verbetering van het geheugen, leessnelheid en begrip van leesstof behandelen. Om 11.45 uur spreekt prof. mr. P.H. Kooijmans over 'Is martelen een onuitroeibaar kwaad?'. Hij zal ingaan op de campagne van Am nesty International tegen het mar telen. Prof. mr. M.J.A. van Mourik houdt om 14.00 uur een college ge ven over 'de huishoudelijke echt genoot (m/v) en zijn huwelijkse voorwaarden'. Tegelijkertijd is er in een andere zaal het college van prof. dr. C.J.M. Schuyt over 'Over heidsgezag, normvervaging, zwart werk en andere vormen van kleine criminaliteit'. Prof. dr. J.J. Grote houdt even eens op dat tijdstip een inleiding en wel over gehoorsrevalidatie. Doofheid is een onzichtbare handi cap die het menselijk functioneren belemmert. Revalidatie kan gebeu ren met gehoorapparatuur of door chirurgie. Prof. Grote zal de nieuw ste ontwikkelingen bespreken.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 11