Veerrecht Paddegat bestaat nog 'Dagbehandelingscentrum psychiatrische patiënten temidden van nachtleven' Ik hoop dat-ie blijft drijven Wensen bejaarden onder loep Diepgaand onderzoek in oude archieven brengt klaarheid WOUBRUGGE - J.P. Kinkel, oud-veerman van het voetveer het Paddegat tussen Woubrug- ge en Oude Wetering, is de ei genaar van het veerrecht. Dit blijkt uit een onderzoek dat mr. H. van der Top, oud-ge- meentesecretaris van Alphen aan den Rijn, op verzoek van de gemeente Woubrugge heeft gedaan. Gisteren werden de re sultaten van een klein jaar on derzoek in het gemeentehuis van Woubrugge gepresenteerd in aanwezigheid van de voor malige veerman. De vTaag wie de eigenaar van het veerrecht is, speelt al lange tijd. Toen Kinkel, die vanaf 1957 veer man is geweest, zich ïn juni 1979 terugtrok, kwam de zaak aan het rollen. De veerman wilde namelijk erkenning van de gemeenten Wou brugge, Alkemade en de provincie Zuid-Holland, teneinde tot een overeenkomst met zijn opvolger Hoogenboom te komen. In een brief verzocht hij Hoogenboom een huursom van 1000 gulden per jaar te betalen. Hoogenboom, die inmiddels het overzetten van men sen heeft gestaakt, omdat zijn ge zondheid het niet meer toeliet, wendde zich toen tot de gemeente Woubruge. Het gemeentebestuur besloot daarop in 1986 een bedrag van 750 gulden per jaar te betalen met te rugwerkende kracht tot 1979. In 1986 moest Hoogenboom dit be drag uit eigen middelen betalen. Burgemeester D. Brouwer de Koning vond het de hoogste tijd worden een onderzoek naar de veerrechten in te stellen. De ge meente heeft ook overwogen Kin kel uit te kopen. Kinkel zag hier echter vanaf om belastingtechni sche en emotionele redenen. Hij wil het veer in de familie houden. Brouwer de Koning: "Ik ben blij dat Kinkel toen niet op de afkoop som is ingegaan, anders was deze historische zaak nooit boven tafel gekomen". De oud-gemeentesecretaris Van der Top heeft geen gemakkelijke klus gehad aan het onderzoeken van deze zaak. De eigendomskwes tie van de overzet is juist zo uniek omdat het één van de vier voetve ren in Zuid-Holland is, die niet on der de veren wet vallen. In het ruim honderd pagina's dikke rapport concludeert Van der Top dat in dit geval het veerrecht altijd onder deel is geweest van het onroerend goed. Uit allerlei stukken blijkt dat als een voetveer niet onder het veerrecht valt, de eigenaar het zo genaamde vermogensrecht heeft. 'De behuizing van de veerman aan het Paddegat met daaraan ver knocht het recht van veer', aldus de studie. Oftewel, als Kinkel zijn huis verkoopt, verkoopt hij daar mee ook het veerrecht. Over de uitslag van het onder zoek wordt nu overleg gepleegd. Volgens burgemeester Brouwer de Koning willen de gemeenten Wou brugge, Alkemade en de provincie in juni van dit jaar, dus acht jaar na dato, de financiële bijdragen vast gesteld hebben. Brouwer de Ko ning: "Het voortbestaan van het veer is volkomen gerechtvaardigd, omdat het zo'n belangrijke schakel vormt in het recreatieve, school- en werkverkeer. Ik heb dan ook de vaste overtuiging dat het verloop van deze zaak ook in bestuurlijk opzicht op volmaakte wijze wordt afgerond". Volgens Van der Top moeten vooral de conclusies uit zijn onder zoek de basis vormen voor het be sluit dat de twee gemeenten en de provincie nemen. De geschiedenis. die teruggaat tot de achttiende eeuw en wordt beschreven in het onderzoek, kan de zaak hooguit kleuren. Op het overzetveer bij het Paddegat rust een oud veerrecht. Verwondering bij Noordwijkse burgemeester Burgemeester J.M. Bonnike van Noordwijk (tweede van rechts) opende gistermorgen het dagcentrujn van het psychiatrisch ziekenhuis Sancta Maria in Noordwijk. Links naast Bonnike burgemeester M. Paats van Alphen aan den Rijn. (foto Holvast) Onderzoek Leidse universiteit in Katwijk Alphen helpt zijn inwoners met oplossen financiële problemen ALPHEN AAN DEN RIJN - Het minimabeleid in Alphen, het bie den van hulp aan mensen die door wat voor oorzaak dan ook in finan ciële moeilijkheden zijn geraakt, krijgt langzaam maar zeker gestal te. De gemeentelijke sociale dienst heeft in hoofdlijnen op papier staan hoe Alphenaren kunnen wor den geholpen bij het oplossen van schuldproblemen. Op de eerste plaats staat voor lichting aan de bevolking. Met voorlichtingsmateriaal kan de aan dacht van de burgers worden ge vestigd op het belang van een fi nancieel gezond huishouden en op de hulp die de GSD daarbij kan bieden. Dat kost naar verhouding weinig werk en het bereik is groot. Op de tweede plaats moet een gunstig klimaat worden geschapen voor het regelen van schulden met de grootste plaatselijke schuldei sers, zoals bij voorbeeld de fiscus, het energiebedrijf en woning bouwverenigingen, en plaatselijke advocaten, deurwaarders en ban ken. Tevens wil de sociale dienst cursussen geven om mensen te le ren op een verantwoorde manier met hun geld om te gaan. Ook wil de GSD directe hulp bieden in de vorm van schuldbemiddeling en schuldsanering. In 1985 hebben zich bij de GSD bijna tweehonderd mensen met schuldproblemen gemeld. "Dit aantal zal zeker toenemen", ver wacht GSD-directeur Bloemen, "wanneer op ruime schaal bekend wordt dat de gemeente deze men sen wil bijstaan". Om het minima beleid van de grond te krijgen heeft de gemeenteraad eerder ai 120.000 gulden beschikbaar ge steld. WD-raadslid R.J. Blom vroeg bij bespreking van de nota over de schuldenproblematiek in de com missie culturele en sociale zaken om een strak reglement. "Want wat doe je als iemand met schulden geen cursus wil volgen of zijn auto of video niet weg wil doen? Kan hem dat dan worden verplicht? En krijgt iemand die 8000 gulden per maand verdient, maar toch in fi nanciële problemen komt, óók hulp. En als iemand voor de twee de keer komt?" "Dat lijstje kun je nog veel langer maken", antwoordde de verant woordelijke wethouder W.G.C. de Jong. "De mensen komen echter naar de GSD om te worden gehol pen. Ze moeten bereid zijn iets te genover die hulp te stellen. Als ze dan niet doen wat hen wordt ge zegd, diskwalificeren zij zichzelf. Wie niet meedoet, meldt zichzelf af'. Vestigingsbeleid 'Artsen moeten niet teveel zelf regelen' SASSENHEIM - De commissie, die zich bezighoudt met het vesti gingsbeleid van huisartsen in de bollenstreek, mag geen al te grote zeggenschap krijgen. Aldus burge meester A.J. Kret van Sassenheim in een vergadering van de gemeen telijke commissie voor volksge zondheid. De vestigingscommissie is een regionaal adviesorgaan dat onder meer sollicitanten voordraagt voor vacatures in huisartsenpraktijken in de gemeenten Warmond, Sas senheim, Lisse, Hillegom, Noord- wijkerhouten Voorhout. In deze commissie hebben onder anderen huisartsen zitting. Burgemeester Kret waarschuw de voor een te zelfstandig optreden van de commissie. Hij doelde daar mee op het plaatsen van een adver tentie voor een huisarts in Sassen heim zonder vooroverleg met de gemeente. KATWIJK - De sterke stijging van het aantal ouderen zal de komende jaren ook in Katwijk leiden tot aan passingen in de voorzieningen voor deze groep. Een onderzoek van de Rijksuniversiteit Leiden moet dit jaar uitwijzen hoe verte genwoordigers van het bejaarden- werk in de kustplaats en vooral ook de ouderen zelf, denken over deze veranderingen. "Wat we moe ten voorkomen is dat er voorzie ningen komen waaraan helemaal geen behoefte is", aldus coördina tor F.H. Mulder van de stichting bejaardenwerk Katwijk. Centraal in het onderzoek, dat in opdracht van de stichting bejaar denwerk wordt uitgevoerd, staat de vraag hoe in de kustplaats een goed benut voorzieningenpakket voor ouderen kan worden opge bouwd. "Daarvoor is het in de eer ste plaats noodzakelijk dat we we ten wat de Katwijkers zelf willen", zegt Mulder. De uitkomsten van het onder zoek kunnen door de stichting in de komende jaren worden ge bruikt bij het aanvragen van pro jecten in het kader van het flanke rend ouderenbeleid. De provincie stelt jaarlijks subsidie beschikbaar voor uitvoering van dit beleid, dat erop is gericht ouderen zolang mo gelijk zelfstandig te laten wonen. Mulder: "Juist voor deze jaarlijkse aanvragen is het een goede zaak datje kan werken vanuit een gede gen onderzoek". Alcohol Er leven, ook bij de coördinator van de stichting bejaardenwerk, nog een aantal wensen. "Ik denk zelf dat we ons de komende jaren ook moeten richten op de aanpak van het alcoholprobleem onder ou deren. De oudere alcoholisten val len bij de hulpverlening in zijn hui dige vorm vaak uit de boot. Je zou moeten komen tot een speciale op vang van deze mensen omdat ze ei genlijk niet geschikt zijn voor op name in een verzorgings- of ver pleegtehuis. Ik hoop dat dergelijke behoeften ook in het onderzoek worden aangetoond". Het onderzoek onder Katwijkse ouderen en hulpverleners zal in to taal tien maanden in beslag nemen. De onderzoekers van de Leidse universiteit interviewen in de pe riode van half februari tot half juni veertig vertegenwoordigers van in stanties die zich in Katwijk met het ouderenwerk bezighouden en spreken met een groep van 28 ou deren uit de kustplaats. NOORDWIJK - Burgemeester J.M. Bonnike van Noordwijk heeft gisteren het dagbehandelingscen trum van het psychiatrisch zieken huis Sancta Maria in Noordwijk of ficieel geopend. Het centrum is ge vestigd aan de Oude Zeeweg en heeft een capaciteit van 12 bedden. In zijn openingstoespraak ging de burgemeester in op de geschie denis van het pand, waarin voor heen de praktijk van de Noord wijkse huisarts J. van Nes was ge vestigd. De keuze van deze locatie verbaasde de burgemeester enigs zins: "Sancta Maria heeft het dag- behandelingscentrum temidden van het nachtleven van ons dorp geplaatst". A.C.W.J. Gijsbers, coördinator van het centrum, legde in zijn toe spraak uit dat het dagziekenhuis is bestemd voor psychiatrische pa tiënten die niet behoeven te wor den opgenomen in een ziekenhuis, doch wèl dagelijks hulp nodig heb ben. Gijsbers: "In dit centrum pro beren we de familieleden, partners en andere relaties bij de behande ling te betrekken. Ons doel is de cliënt meer mogelijkheden te bie den voor het zelf oplossen van pro blemen". De gemiddelde behandelings- duur zal naar verwachting drie maanden bedragen. Hoewel het dagziekenhuis officieel slechts 12 bedden heeft, streeft Sancta Maria ernaar 17 cliënten gelijktijdig te be handelen. Verandering In het dagziekenhuis worden mensen behandeld met overwe gend neurotische problemen zoals contactstoornissen en angsten. Voor deze cliënten is één keer in de week therapie onvoldoende en is opname in een psychiatrisch zie kenhuis overbodig. Daarnaast wor den in het centrum mensen behan deld met een psychiatrische voor geschiedenis. Velen van hen heb ben al enkele opnamen in een psy chiatrisch ziekenhuis achter de rug. De dagbehandeling voorkomt dat patiënten opnieuw moeten worden opgenomen en zorgt er voor dat de patiënten weer kunnen functioneren in de maatschappij. Er hebben zich, behalve de ope ning van de dagbehandelingskli- niek, de afgelopen tijd nogal wat 'Plakverbod in strijd met grondwet' KATWIJK - In elke woonwijk moet een bord worden geplaatst waarop niet-commerciële organi saties affiches kunnen plakken. Al leen op die manier kan volgens de stichting Leefbaar Katwijk het plakverbod in de algemene plaat selijke verordening (apv) van de kustplaats worden gehandhaafd. Het huidige artikel in de apv, waarmee het plakken van affiches aan banden wordt gelegd, is vol gens Leefbaar Katwijk in strijd met artikel 7 van de grondwet. Daarin is de vrijheid van menings uiting vastgelegd. Uit een arrest van de Hoge Raad blijkt dat het plakverbod van de gemeente 'on verbindend' kan worden ver klaard, zo schrijft de stichting aan de Katwijkse gemeenteraad. Het betreffende artikel in de apv heeft volgens Leefbaar Katwijk pas rechtskracht als de gemeente bepaalde plaatsen aanwijst waar wel affiches kunnen worden ge plakt. De stichting vraagt de ge meenteraad nu de apv te wijzigen of in de Katwijkse woonwijken aanplakborden te plaatsen. Leef baar Katwijk heeft berekend dat er minstens twaalf van deze borden nodig zijn om een goede spreiding door de gemeente te waarborgen. Weer aanvraag voor meao in Alphen ALPHEN/LEIDEN - De gemeente Alphen doet een nieuwe poging om een meao binnen haar grenzen te krijgen. Het bestuur van het pro testants-christelijk beroepsonder wijs, de gemeente en de Leidse meao gaan de handen ineenslaan met een verzoek voor een dergelij ke opleiding in Alphen. WD-wethouder H.W. den Duijn van onderwijs heeft de christelijke scholengemeenschap voor mdgo Castellum gevraagd zich aan te sluiten bij de wens van de Leidse meao voor een dergelijke opleiding n Alphen. De gemeente, die de Leidse aavnraag ondersteunt, hoopt hiermee meer kans te maken bij staatssecretaris Ginjaar-Maas van onderwijs. Zij wees in novem ber vorig jaar het verzoek van de Leidse meao voor een dependance in Alphen van de hand. De Castellumschool heeft in het verleden zelfstandig, zonder steun van de gemeente, gevraag dom een meao-afdeling, Ook dat verzoek werd afgewezen. "We willen voor komen dat er twee aanvragen naast elkaar op het bureau van de staats secretaris liggen. De kan^ van sla gen is groter als we de handen in eenslaan', aldus Den Duijn. Naar schatting vierhonderd leerlingen zouden gebruik maken van een eventuele vestiging in Alphen. veranderingen voorgedaan bij het psychiatrisch ziekenhuis Sancta Maria. Zo werd enige tijd geleden de polikliniek 'De Hoeksteen' in Noordwijk geopend en werd ook in Sassenheim een dagcentrum in gebruik genomen. Bovendien wordt binnen een paar jaar de zwakzinnigen-afdeling van het ziekenhuis gesloten. De 82 vrouwen die nu nog op deze afde ling wonen, verhuizen naar het centrum 'De Hartekamp' in Heem stede. De sluiting van de zwakzin nigen-afdeling van Sancta is een uitvloeisel van het streven van de overheid om psychiatrische en zwakzinnige mensen niet langer in één instituut te huisvesten. Agenda DONDERDAG Leiden Filmhuis LVC - Breestraat 19, film 'Nostalghia', 21.15 uur. Centraal Voorzieningengebouw - Cleve- ringaplaats, lezing met als thema 'de dood, een noodzakelijk kwaad?', 20 uur. Stadsgehoorzaal - Second Chapter of Acts, 20.15 uur. Schouwburg - Deep River Quartet, 21 Breehuys - Breestraat 19, spreekuur WDM, 19-22 uur. Troef - Stationsweg 32, voorlichting en begeleiding dienstweigeren, 20-21.30 uur, inl. 149324/216180. Leiderdorp Gemeentehuis - Statendaalder, vergade ring raadscommissie economische en Fi nanciële zaken, 20 uur. Muzenhof - Gordijnsingel, klaverjassen en sjoelen bij 'De Buftengewonen', 20 Voorschoten Ambachtshuis - Voorstraat 12, vergade ring raadscommissie onderwijs, 20 uur. Oegstgeest Zwembad Poelmeer - zwemdisco voor de jeugd, 18-19.30 uur. Wassenaar Warenar - Kerkstraat 75, forumdiscussie i.k.v. statenverkiezingen, 20 uur. VRIJDAG Oegstgeest Zwembad Poelmeer - zwemtoets voor Oegstgeestenaren van alle leeftijden. Leiderdorp Sjelter - Heemraadlaan, instuif voor kin deren, 15.15-17 uur. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vr 30 januari tot vr 6 februari door: Apotheek Kok, Topaaslaan 15, Leiden, tel. 763439. Kooi Apotheek, Surinamestraat 7, Lei den, tel. 214060. Apotheek Voorschoten, Leidseweg 66, tel. 01717-2525. ONGEVALLENDIENST - Dagelijks Academisch Ziekenhuis, behalve van dinsdag 13 tot woensdag 13 uur: Diaco- nessenhuis Leiden en vrijdag 13 tot za terdag 13 uur: Elisabeth Ziekenhuis Leiderdorp. AMBULANCE - Tel. 071-212121. S.O.S.-DIENST - Telefonische hulp dienst voor degenen die in moeilijkhe den verkeren, dag en nacht: tel. 071- 125202. DIERENHULPDIENST - Tel. 071- 174141. BUREAU VOOR RECHTSHULP - He rengracht 50, tel. 071-123942, spreeku ren ma. en di. 10-12.30; woe. 13.30-16 en do. 18.30-20.30 uur. LEIDSE RECHTSWINKEL - Juridisch adviesbureau Ketelboetersteeg 10, tel 071-130775. BURGERRAADSLIEDEN - Breestraat 92, tel. 071-254142, spreekuurtijden: maandag van 11-12 uur; dinsdag en woensdag van 11-12.30, alleen op af spraak, donderdag van 18.30-20 uur vrijdag van 9.30-10.30 uur, voor buiten landse vrouwen. ANTI-DISCRIMINATIE MELDPUNT Ketelboetersteeg 10, tel. 071-120903, ma t/m vrij. van 10 tot 16 uur. MELDLIJN AGRESSIE EN DISCRI MINATIE - voor homoseksuelen, zon dag van 20-24 uur. tel. 071-221008. VROUWENTELEFOON SEKSUEEL GEWELD - dins, bereikbaar van 14-17 woe. van 20-23 uur. vrijd. 09-12 uur, tel 071-126844. Leraar lmapt oude werkboot 'De Witte Walvis' op TER AAR - Het kan hem geen moer schelen wat voor weer het is, hij gaat toch aan het werk. Pe ter van der Steen, een veertigjari ge leraar aan een middelbare school in Mijdrecht, stopt heel wat vrije uurtjes in het oplappen van een oude spiegelsloep. De ongeveer vijftig jaar oude werk boot met de naam 'De Witte Wal vis' ligt al zo'n twee en een half jaar bij het werfje van Kroon in Ter Aar. De grond is ronduit drassig en enige ijsplekken maken die ook nog eens spekglad. Het terrein is vrij klein en herbergt een aantal scheepjes. Niet echt de ideale omstandigheden om een schip te restaureren, maar het maakt Van der Steen niets uit. "Tijdens die kou heb ik ook nog gewerkt. Ik bevroor daarbij dan wel mijn vingers, maar dat maakt me niet uit". De ongeveer vijf meter lange boot is uniek in zijn soort. Onge veer honderd jaar geleden wer den deze roeischepen gebruikt als transportmiddel tussen de scheepvaart en de vaste wal. De Walvis was het eigendom van de Verenigde Nederlandse Stoom vaartmaatschappij. "Baas Kroon was degene die mij inspireerde tot het restaure ren van schepen", vertelt de be baarde pionier over het begin.*" Ik had er eerst helemaal geen verstand van maar ik heb daarna wel heel wat boeken bestudeerd. Ongeveer negen jaar geleden be gon ik aan het restaureren van mijn eerste boot, een Aalsmeerse grundel, een soort praam. Een kennis kocht de spiegelsloep voor vijftig gulden. Openhaard- hout is duurder, dus nam ik hem over. Hij was in een slechte con ditie, omdat de bopt al veertien jaar op het droge had gelegen. Eerst heb ik een flink gedeelte gesloopt en de spanten aange bracht". Zijn doel is er een zeil schip van te maken. Hij doet vrijwel alles zelf, be halve het lassen. Ook probeert hij zoveel mogelijk met authen tiek materiaal te werken, zoals met koperen klinknagels. Hele maal zal dat niet lukken, aange zien de boot vrij zwak is en som mige materialen of te duur of niet meer verkrijgbaar zijn. Er zitten zo'n 500 manuren in het karwei. Van der Steen houdt het allemaal in een dagboek bij. Hij wil zijn ervaringen over het res taureren van schepen graag op schrift zetten en het aan een van de bladen op het gebied van de scheepvaart doorspelen. Vóór Van der Steen er mee door het Waddengebied kan gaan varen moet de boot eerst wel boven water blijven. "Van de zomer laat ik hem te water en dan hoop ik maar dat-ie blijft drijven. Doet hij dat niet, dan hou ik er ook mee op. Ik heb al twee en een half jaar aan de boot gewerkt, echt veel langer wil ik het niet maken". Waarom dan geen kant-en klaar schip gekocht? Daarop ant woordt hij zeer beslist: "Dat is bij lange na niet zo leuk als het res taureren van je eigen schip. Er zijn al genoeg van die boten in de vaart".

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 16