Edah verdwijnt uit Vlietwijk-centrum SSBÜSSi Van bureau naar woonwagen 'Het is bij dieren net als bij mensen' Oranje vereniging brengt 21 evenementen Snel bouw kantoren 'Soeterlande' DONDERDAG 5 FEBRUARI 1987 -LEIPSCH DAGBLAD Protest tegen Zilverfabriek verworpen DEN HAAG/VOORSCHOTEN - De Kroon vindt dat de ge meente Voorschoten de Zilver- fabriek terecht een hinderwet vergunning heeft verstrekt. Een achterbuurman van het be drijf diende hiertegen bezwaar in. omdat het volgens hem de voorschriften niet naar beho ren naleefde. De bezwaren van de Voor schotenaar richtten zich met name tegen de perserij, walse- rij. trommelslijperij en de com pressor. Volgens hem zouden er bovendien op het open ter rein in vaten chemische afval stoffen worden opgeslagen, die van een verkeerd etiket worden voorzien. De achterbuurman constateerde meermalen een sterke, bedwelmende geur. Een geur die afkomstig van de vloeibare chemische stoffen die met een apparaat vanuit de fabriek in de vaten wordt over geheveld. De overheveling wordt door een man gedaan. De Voorschotenaar vreest, dat die man wel eens bedwelmd zou kunnen raken. Andere bezwaren die de in woner van het dorp heeft: waarneembare overlast die door trilling van de machines ontstaat. Die zouden zodanig zijn, dat de muren van zijn wo ning achter de fabriek zijn ge scheurd. Bezwaar bestaat er ook tegen het opslaan van va ten chemicaliën die het risico van vergiftiging met zich mee brengen. De Kroon zegt in haar beslis sing, dat er tussen de zilverfa briek en de woningen een strook van 35 meter aanwezig is. Het niet naleven van de voorschriften is geen grond om een hinderwetvergunning te weigeren. EHBO-cursus over honden en katten in Oegstgeest WD-coryfeeën doen in kader verkiezingen Leiderdorp aan LEIDERDORP - "De VVD-ge- deputeerde Günther heeft nu wat gezien van Leiderdorp en heeft beloften gedaan. Het is nu de taak van de gemeente om in de toekomst haar aan die belof ten te helpen herinneren". Lei derdorps liberale raadslid J. de Waard verwoordt aldus de be doeling van het gisteren gehou den werkbezoek aan Leiderdorp door enkele WD-coryfeeën. Dit bezoek leidde naast de Leidse Artotheek naar de stichting Werkwijzer, het woonwagencen trum aan de Persant Snoepweg en het multifunctionele centrum De Muzenhof. door Maarten van Valen De VVD-verkiezingscampagne voor de Provinciale Staten zal die avond beginnen Volgens mevrouw Günther staat die bui ten haar bezoek. "Het is weer eens heel anders dan de zaak van achter je bureau te bekijken". Haar agenda bevat weliswaar in deze periode meer werkbezoe ken. Organisator van dit bezoek is de Ondercentrale van de Lei- derdorpse WD. De sfeer is heel ongedwongen, ondanks het feit dat er heel wat problematiek over de tafel gaat. Tijdens de vier bezoeken krijgt Günther, geëscorteerd door on der andere wethouder Huigen en kandidaat- Statenlid I. Gehner- Ellenberger de problemen die er rond die locaties en hun functie hangen onder ogen. Zo wordt bij het bezoek aan de stichting Werkwijzer op de problemen voor beginnende bedrijfjes inge gaan. De procedure voor begin nende ondernemers duurt vol gens de stichting veel te lang. Coordinator A. Dunnewind ver zoekt de gedeputeerde om te kij ken of die niet te verkorten viel. De eerste belofte wordt gedaan. Ontspannender is het bezoek aan het woonwagencentrum. De heer Vuur, een van de bewoners, is nog enigszins in feeststem ming. Gisteren heeft de gemeen te besloten geld uit te trekken voor het optrekken van het ter rein. "De verzakking was dan ook enorm. De voorkant van WD-coryfeeën op de koffie in het woonwagenkamp. Van links naar rechts woonwagenbewoner Vuur, A. Geertsema. R. Duindam, J. de Waard, wethouder C. Huigengedeputeerde I. Günther die voor de gelegen heid haar schoenen buiten liet, I. Gehner, M. Nienhuis en J. van Maarle (foto Jan Holvast) mijn woonwagen staat zón 90 centimeter omhoog terwijl om de wagen in evenwicht te hou den, achter slechts 20 centimeter nodig is", aldus Vuur. Het kar wei kost 600.000 gulden, een be drag dat geheel en al door de ge meente wordt betaald. Een goe de zaak, zo vindt men in het alge meen, maar oud-wethouder I. Gehner-Ellenberger (die trou wens die dag haar verjaardag vierde) vertelt later :"Het is toch ergens veel te veel. Acht jaar ge leden heeft de gemeente voor on derhoud al 380.000 gulden uitge trokken. Dat kamp kostte ons dus eigenlijk een miljoen. Maar ik gun het die mensen van harte. Het karwei wordt nu tenminste meteen goed gedaan." Aapjes kijken Voelen de bewoners van het uit zeven wagens bestaande kampje zich geen curiositeiten door het bezoek? "Aapjes kij ken? Nee zo voel ik het helemaal niet", zegt Vuur. "het is juist goed dat die hoge heren van ach ter hun bureau vandaan komen en naar de problemen komen kij ken". Onder het genot van een kop koffie vertelt hij samen met zijn vrouw en een andere be woonster van het kamp over het woonwagenleven. Raadslid De Waard toont zich verbaasd over de houding van de verschillende verzekeringsmaatschappijen ten opzichte van de bewoners van woonwagenkampen. Het blijkt voor woonwagenbewoners on mogelijk te zijn om een brand verzekering af te sluiten. "Dit is toch discriminatie? Toegegeven, er zijn een aantal bewoners die hun woonwagen in de fik steken om zo van de gemeente een nieu we te kunnen krijgen. Maar om dat enkele dat doen heeft het toch geen zin om maar meteen de hele groep te veroordelen?" Hij zal zich in de zaak verdiepen. De droge sherry en de bitter ballen komen ter tafel in de Mu zenhof. Het werkbezoek heeft daar zijn 'happy hour' Directeur Vogel van de Streekmuziek- school vraagt dan nog wel, de aandacht voor de Wet op de Ge meenschappelijke Regeling (WGR). Günther: "Het is een slechte wet, maar we moeten het er mee doen. Op mijn portefeuil le Welzijn wordt het komende jaar 2,2 miljoen bezuinigd en we hebben echt het geld niet voor bepaalde zaken. Er zijn bepaalde prioriteiten die er toch als eerste doorheen moeten". Ze zal echter in een intern beraad bekijken wat er te doen valt. Günther's reactie op de dag: "Heel leuk. Dit moeten we vaker doen. Het is toch eens goed datje vanachter je bureau vandaan komt en de mensen zelf op zoekt". Inbraak in Voorschoten VOORSCHOTEN - Voor 5.000 gul den aan kleding, 1.500 gulden aan sieraden, duizend gulden 'gewoon' en 3.000 gulden aan girocheques hebben inbrekers meegenomen uit een woning uit het Voorschotense Bijdorp. De inbraak is gepleegd tussen kwart voor acht gisteroch tend en twee uur vannacht. De be woners waren niet thuis. Volgens de politie hebben de inbrekers het slot gebroken en het hele huis flink doorzocht. Voorschotense overvallen VOORSCHOTEN - Een 42-jarige Voorschotense vrouw is gister middag op klaarlichte dag over vallen door een naar schatting 20- jarige jongeman van 1.80 meter lang. De vrouw liep door het Voorschotense Rouwkooppark toen zij van achteren werd be sprongen. De jongeman had het vooral op haar handtas voorzien waarmee hij dan ook op de loop ging. In de tas bevonden zich on der meer 350 gulden, betaalche ques en sleutels. Volgens de politie heeft de he vig geschrokken vrouw geen fy sieke schade opgelopen. De jonge man heeft hoogstwaarschijnlijk geen wapens bij zich gehad. Dierenarts Brandt met zijn eigen hond als proefkonijn voor de EHBO-cursus. 'Mijn hond vindt dat gefrunnik aan 'm juist wel plezierig....' (foto Holvast) VOORSCHOTEN - Het blijft onrustig in Voorschotens ondernemersland. Na al het nieuws over de komst van Blokker in de Schoolstraat en het drukke gespeculeer over de Hema, wordt nu bekend dat de Edah in het winkelcentrumpje aan het Johan Vermeer plantsoen in de Vlietwijk per 21 februari ermee ophoudt. Daarmee verdwijnt - niet voor het eerst overigens - de enige leverancier van levensmiddelen uit dit winkelcentrum waar voor het overige een kapper, een bar. een slijterij en een Chinees restaurant zijn geves tigd. Assistent-bedrijfsleider Van Brit- sum bevestigt het vertrek van de Edah. Gevraagd naar het waarom, antwoordt hij bondig: "Het is geen haalbare kaart meer". Waarom niet? "Ik denk dat de mensen Al- bert Heyn leuker vinden, ook al zijn wij goedkoper en ligt AH voor de bewoners van de Vlietwijk ver der weg". Van Britsum is niet ongerust. Hij weet vrijwel zeker dat hij en zijn negen collega's hun baan zullen behouden. "Bang, welnee, er is bij de Edah altijd wel ergens een plek- LEIDERDORP - De Leiderdorpse Oranjevereniging heeft dit jaar evenementen in petto als een play back show (24 april), schaakwed strijden (29 april), brandweerde monstraties (2 mei), een familie fietstocht (5 mei) en een etalage- puzzelwedstrijd (vanaf 24 april). Het gaat om een lijst met in totaal 21 programmapunten, die gister avond door de jaarlijkse ledenver gadering werd goedgekeurd. De vereniging heeft getracht ook dit jaar weer met 'wat nieuws' te komen. Daarbij geldt dat ze graag andere Leiderdorpse verenigingen bij haar aktiviteiten betrekt. Zo is muziekvereniging Tamarco ge vraagd om de play-back show die zij al enige jaren met groot succes houdt, nu onder auspiciën van de Oranjevereniging te organiseren. Aan de Leiderdorpse schaakver eniging wordt gevraagd onder de vlag van de Oranjevereniging een schaaksimultaan te houden. Het programma-onderdeel 'oranjehaf is definitief geschrapt. Dat bal bracht niet genoeg Leiderdorpers op de been en de vereniging kan het zich financieel niet meer ver antwoorden om ermee door te gaan. Wel is de vereniging nog aan het wikken en wegen of er iets spe ciaals kan worden gedaan naar aanleiding van het 50-jarig huwe lijksfeest van prinses Juliana en prins Bernhard. Het bestuur be raadt zich daar deze maand over. Op de lijst staan uiteraard ook de 'traditionele' evenementen ver meld die door de Oranjevereniging worden behartigd: de kermis, alle festiviteiten op en rond Koningin nedag én de Dodenherdenking.Het zag er onlangs even naar uit dat de Oranjevereniging de jaarlijkse Do denherdenking van de lijst zou schrappen. De discussie daarover laaide op toen politiek Leiderdorp zich ermee ging bezighouden. Tij dens een commissievergadering werd er gepleit voor een andere op zet. Een aantal commissie-, c.q. raadsleden was van mening dat de Dodenherdenking een algemenere opzet moest krijgen dan nu het ge val is. Bestuur en leden van de Oranje vereniging hebben gisteravond af gesproken op de oude voet verder te gaan. Met dien verstande dat de man voor wie de herdenking tien jaar lang het 'geesteskind' was, Rien Blauw, zich uit de organisatie heeft teruggetrokken. "Om per soonlijke redenen", voert hij aan. kie open". De Edah heeft ongeveer drie jaar in het winkelcentrum le venswaren aan de Vlietwijkers ver kocht. Van Slootweg, eigenaar van de eveneens aan het Johan Vermeer plantsoen gevestigde Bar Ameri- cain reageert gelaten op het Edah- nieuws. Op de omzet van zijn bar heeft het Edah-vertrek nauwelijks of geen invloed, denkt hij. Van kof fiedrinkend winkelend publiek heeft hij het so wie so nooit zo moe ten hebben. "Ik ben ook pas om 13.00 uur open". Wel heel verve lend /indt Van Slootweg het voor de 1" woners van de vele in de buui gelegen "ouderenflats" van wie len op de Edah zouden zijn aan£ vezen. Kapper Wesseling is wel be zorgd. "Ik ben hier helemaal niet blij mee, nee". De schuldvraag moet volgens de kapper in de rich ting van dc Edah zelf worden ge steld. In het AH-concurrentiever- haal gelooft hij niet helemaal. "Naar rqijn bescheiden mening heeft de Edah een verkeers perso neelsbeleid gevoerd en zich onvol doende aangepast aan de buurt functie die Edah hier had moeten vervullen. Een veelgehoorde klacht is verder dat het er niet ge zellig is en dat je er lang niet alles kunt kopen. Maar ja, Edah werkt natuurlijk met een vaste formule en Edah is natuurlijk helemaal niet van Voorschoten afhankelijk. Ze gaaa gewoon ergens anders heen". De kapper heeft gehoord dat een automobielbedrijf met een show room het Edah-gat zou wil vullen. Daarbij zou niet de hele bedrijfs vloeroppervlakte worden gebruikt en ruimte resteren voor "hopelijk een kleine kruidenier". De Voorschotense ambtenaar Den Hartog heeft dit laatste ook begrepen "maar uit de geruchten stroom". Als het er toch van komt, dan zal de gemeente volgens de ambtenaar er wel degelijk bij moe ten worden betrokken. "Het staat bij voorbeeld helemaal niet bij voorbaat vast of een showroom voor auto's past in het daar gelden de bestemmingsplan. Een show room is nog geen winkel dus het is nog maar de vraag of de gemeente toestemming zou geven". lager. Voor de huidige cursus wil zij blijven vasthouden aan 150 gul den. "Brandt heeft wel gezegd dat- ie het gewoon leuk vindt om te doen, maar ik wil geen gezeur. Overal in het land krijgen de die renartsen die deze cursussen ge ven hetzelfde bedrag. Dat moet ook, anders wordt het een rot zooitje". De dierenbeschermster wijst er op dat enige haast nu is geboden. Uiterlijk vijftien weken - gelijk het aantal lessen - voor de grote vakan tie moet de eerste les zijn gegeven. Dierenarts Brandt staat al te po pelen om te beginnen. "Twee jaar geleden heb ik het ook al gedaan en dat ging geweldig. Vorig jaar is er van een herhaling niets terecht gekomen. Dat had te maken met organisatorische redenen van de Dierenbescherming. Live-materiaal Brandt wil de cursisten "basis kennis over hoe een dier in elkaar zit. bijbrengen". En: "Ik wil de mensen leren wat botten nu echt zijn, wat organen zijn. Weten ze dat dan kunnen ze eerste hulp bieden en noodsituaties herkennen en er kennen". Voor" praktijksituaties heeft Brandt geen voorraden honden met gebroken ledematen tot zijn beschikking. "Live-materiaal heb ik niet, nee. Maar ik neem mijn ei gen hond mee. Die houdt zich heel erg rustig. Die vindt dat gefrunnik aan 'm juist wel plezierig. En er zijn wel meer honden te vinden die voor patiënt willen spelen. Met kat ten doen we het maar niet. Er is niet een kat te vinden die het ple zierig vindt als er op of in hem wordt gedrukt". Volgens Brandt zal een cursist vooral plezier van de cursus kun nen hebben wanneer eerste hulp bij een aangereden dier nodig is. Nog altijd worden er veel fouten gemaakt bij die eerste hulpverle ning. Brandt geeft als voorbeeld "het gesleep met een hond waar van een ruggewervel is geraakt". "Gebeurt dat niet goed dan loopje Orgelconcert K&O Leiderdorp organiseert ko mende vrijdag, 6 februari, een or gelconcert in de Dorpskerk aan de Leiderdorpse Hoofdstraat. Het con cert wordt gegeven door Nico de Raad. Op het programma staan werken van onder andere Bach. Gibbons en Buxtenhude. Kaarten voor het concert, dat om kwart over acht 's avonds begint, kunnen bij het K&O bureau aan de Splinter laan 91 worden afgehaald, op werkdagen van half tien tot half twaalf of in de kerk zelf. Koffieconcert Ben Hurrelbrinck en SjefWeijers bespelen respectievelijk de piano en de saxofoon tijdens een koffie concert dat zondag 8 februari in de Leiderdorpse Muzenhof (Gordijn- singel 4) wordt gegeven. Ze bren gen werken van Schumann, Doni zetti, Bonneau en Glazoenoff Zo wel Hurrelbrinck als Weijers zijn verbonden aan de Streekmuziek- school Rijnakkoord in Leiderdorp en vormen al een paar jaar een vast duo. Het koffieconcert begint om half één, de koffie staat vanaf twaalf uur klaar. de kans dat het dier voor altijd is verlamd. Ook met slagaderlijke bloedingen weten de mensen niet wat te doen. Ja, het is net als bij mensen. Deze cursus dieren-EH- BO zal misschien iets minder theo retisch zijn onderbouwd, maar voor het overige is het wel verge lijkbaar". Toch is er één groot verschil. "De behandelingsmethode. Mensen hebben daar geen problemen mee. Die ondergaan dat meestal ge woon. Of omdat ze bewusteloos zijn, of omdat ze weten dat ze wel moeten. Maar dieren geven zich niet zo gauw 'over'. Er moeten vaak meer mensen aan te pas ko men om zo'n dier in het gareel te houden". De cursus zal zich vooral op hon den en katten richten. Marmotten en hamsters hoeven lang niet zo veel gespalkt te worden, vandaar. Brandt: "En paarden, dat is weer een verhaal apart". ZOETERWOUDE - Naar verwach ting zal nu binnëfi een maand in Zoeterwoude de eerste paal wor den geslagen van het plan Kopper wetering, zoals het officieel heet. De projectontwikkelaar, Bosman Projekten BV, noemt het 'Soeter lande'. Het gaat om een kantoren en bedrijvencomplex dat moet ver rijzen tegenover Heineken aan de Hoge Rijndijk. Gedeputeerde Sta ten hebben geen bezwaar tegen de bouw van het pand, waarin verze keringsbedrijf Van der Poel zal worden gehuisvest. Gisteravond bleek in de raadscommissie ruim telijke ordening dat Van der Poel tot nog toe het enige bedrijf is dat zich gaat vestigen op het terrein tussen de Hoge Rijndijk en het be gin van de Burgemeester Smeets- weg. Om duidelijkheid te verschaf fen voor eventuele andere gegadig den, stelde de commissie gisteren vast wat voor soort bedrijven zich qr mogen vestigen. Voorop staat dat omwonenden van die bedrij ven geen hinder zullen ondervin den. Er mag in ieder geval geen de tailhandel worden bedreven op dit terrein. Vrijstelling hiervoor zal nooit worden verleend door de ge meente Zoeterwoude. Deze maat regel dient ervoor om overlast door af- en aanrijdende particulieren te voorkomen. Voor het noodzakelijke verkeer richting 'Soeterlande' zullen bur gemeester en wethouders de af- en aanvoerroutes vaststellen. Daarbij geldt wederom dat wordt gepro beerd de hinder te beperken. In verband met de te verwachten gro tere drukte op de Burgemeester Smeetsweg zodra rijksweg 11 is ge realiseerd, zoekt men voor 'Soeter lande' een uitrit op de Hoge Rijn dijk, op redelijke afstand van het huidige kruispunt. Omdat omwonenden aanvanke lijk vreesden dat hun kinderen, mochten ze vrijelijk op het be drijfsterrein kunnen komen, ge vaar lopen door het verkeer, heb ben ze om een afscheiding ge vraagd. De projectontwikkelaar heeft inmiddels toegezegd dat er tijdens de bouw een verplaatsbaar hekwerk zal komen. Later wordt dit vervangen door een definitief hek. OEGSTGEEST - De Oegstgeester Dierenbescherming begint een cursus dieren-EHBO. Dierenarts D.J. Brandt heeft zijn medewer king als cursusleider toegezegd. Als cursusruimte is gekozen voor hotel het Witte Huis. Tot nog toe hebben zich bij de Dierenbescher ming slechts twee cursisten aange meld. Dat is nog te weinig om de cursus echt te beginnen. Mevrouw Westerduin van de Dierenbescherming verbaast zich over de geringe belangstelling. Volgens haar is er de afgelopen maand toch voldoende bekend heid aan gegeven. Twee jaar gele den toen de cursus ook al werd ge geven waren er 25 belangstellen den. Volgens Westerduin zouden voor velen de cursusgelden wel eens een obstakel kunnen vormen. Die bedragen 150 gulden. De cursisten krijgen daarvoor 15 lessen van elk twee uur. Aan het eind van de rit kan een door de Nederlandse Ver eniging tot Bescherming van Die ren erkend examen worden afge-. legd. Vindt mevrouw Westerduin zelf 150 gulden duur? "Welnee. Ik ben het eens nagegaan maar de LOI rekent 47,50 per maand en daar krijg je dan schriftelijke les sen voor terug. Wij bieden veel meer praktijksituaties. Moet ook wel, anders wordt het van die dro ge kost". De vorige keer was het tarief vol gens Westerduin een paar tientjes

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 14