'Iemand mooi maken, dat is aantrekkelijk' Rekenmeesters bepalen vluchtelingenbeleid Dit jaar eerste afgestudeerden Uiterlijke Verzorging (UV) m»- WG^WIie! £^|5i(ta tfaar sfa ik Ketfeijk: Gast i/ook pfczt-weck'"e" Oee domdom ...laat ifc o ja jée... die parambole/i btkir wiskonde doen m rfaf Gaat edit da&ew fcoSlèn die owddani? var? de ow dat er joppfe ttuiii) m ^eGem%k3n niet lërtri... WOENSDAG 4 FEBRUARI 1987 PAGINA 9 PAGINA VOOR JONGEREN Eindredactie Bert Paauw Telefoon 071 - 144941, toestel 242 KORTWEG Woningnood De woningnood is nog niet opgelost. Integendeel, het aantal mensen dat op zoek is ir een huis neemt nog steeds toe. In de afgelopen vijfjaar is het aantal wpnigzoekenden met 10 procent gestegen tot 360.000. Dat blijkt uit cijfers van het centraal bureau voor de statistiek (CBS). De genoemde 360.000 mensen zijn op zoek naar zelfstandige woonruimte; ze wonen nu op kamers of bij familie in. Er zijn in totaal 1.110.000 (1,11 miljoen) woningzoekenden. Het verschil van 750.000 zit 'm in de huishoudens die nu wel een huis hebben, maar op zoek zijn naar een andere woning. Matiging Als het aan minister-president Lubbers ligt, zullen de lonen de komende jaren niet omhoog gaan. Lubbers roept de verkgevers en de werknemers op te kiezen voor meer werk in plaats van meer geld. "Meer dan behoud van koopkracht zit er niet in, als we de werkloosheid drastisch willen verminderen", aldus de premier op de partijvergadering van zijn partij, het CDA. Volgens de minister-president is er geen sprake van een sterk herstel van de economie. "Er komt nog een aantal moeilijke jaren", liet hij weten. Onderwijzers De onderwijsbonden onderzoeken momenteel de gevolgen van de maatregel waardoor zieke onderwijzers pas na twee dagen mogen worden vervangen. Die maatregel is door het ministerie van onderwijs genomen uit bezuinigingsoverwegingen. Scholen met meer dan negen onderwijzers mogen pas na twee dagen een vervanger aanstellen, scholen met minder dan negen onderwijzers mogen dat na één dag doen. De onderwijsbonden verwachten dat er door de maatregel grote organisatorische problemen op de scholen ontstaan. Zij hebben al eerder tegen de maatregel geprotesteerd. Om een goed beeld van de gevolgen te krijgen, is aan 800 scholen (dat is 10 procent van het totaal-aantal basisscholen in ons land) een formulier gestuurd waarop kan worden vermeld tot welke problemen de maatregel heeft geleid. In mei hopen de bonden de uitslag van de steekproef te kunnen presenteren. Acht scholen voor Middel baar Dienstverlenings en Gezondheidszorg Onderwijs (MDGO) in het land leveren dit jaar de eerste afgestu deerden Uiterlijke Verzor ging (UV) af. In dit voor het gesubsidieerde beroepson derwijs nieuwe vakgebied kunnen leerlingen worden opgeleid voor beroepen als schoonheidsspecialist(e), kapper/ster en voetverzorg- (st)er of een combinatie van deze beroepen. Voorheen kon je daarvoor alleen maar bij particuliere instellingen terecht. In Utrecht biedt de MDGO-school 'Maria in den Wijngaard' als enige de mo gelijkheid om Uiterlijke Verzorging te doen. Daar worden volgend jaar de eer ste UV-examens afgenomen. door Wilma Matheij UTRECHT - De verkeerd uitge stapte bankemployé valt zowat achterover van verbazing. Wat doen al die schoolmeisjes in 'zijn' kantoorgebouw en wie maakt dat rare 'ploppende' geluid in een van de kamers. Nog niet be komen van de schrik stapt hij weer in de lift op weg naar de derde etage waar zijn bankfiliaal is gevestigd. Inmiddels heeft ie mand hem uitgelegd dat het kan toorgebouw aan het Furkapla- teau in Lunetten wordt gedeeld met een school: de opleiding Ui terlijke Verzorging (UV) van 'Ma- na in den Wijngaard'. Vanwege ruimtegebrek is de dependance van deze katholieke school voor middelbaar beroepsonderwijs ondergebracht op de tweede en vierde etage van dit kantoor pand. Het 'ploppende' geluid is af komstig uit het praktijklokaal schoonheidsverzorging. waar leerlingen lichaamsmassage op elkaar aan het oefenen zijn. Even verderop worden haarrollers in gezet op kunststof oefenkoppen en in het lokaal daarnaast wor den dik ingeschuimde ballonnen 'geschoren' met vlijmscherpe knipmessen. Elke keer als er een ballon klapt zit de scheerster van kop tot teen onder het schuim, wat natuurlijk tot grote hilariteit leidt. Bij een levend model zou iedere geknapte ballon een flin ke jaap in wang, kin of hals zijn geweest, vandaar dat de eerste keer wordt geoefend op ballon nen. „Hou er rekening mee dat je mes een moordwapen is. Let dus goed op: trek de huid strak, houdt het mes vlak en maak rus tige bewegingen", waarschuwt leerkracht Bert Krijnen. 'Maria in den Wijngaard' is de enige MDGO-school in de regio Utrecht die toestemming heeft gekregen om met de experimen tele opleiding Uiterlijke Verzor ging (UV) te beginnen. Uiterlijke Verzorging is een van de tien op leidingen binnen het nieuwe Middelbaar Dienstverlenings en Gezondheidszorg Onderwijs, dat in 1984 officieel is begonnen. Het vroegere MHNO (huishoud- en nijverheidsonderwijs) en MSPO (sociaal pedagogisch onderwijs) kregen op die manier een nieuw jasje. Voor beroepen als kapper/kap ster, schoonheidsspecialist(e) en voetverzorg(st)er kon je vroeger alleen maar terecht bij particulie re instellingen en voor wat het kappersvak betreft ook bij de kapper zelf met aanvullende les sen aan de streekschool (het leer lingstelsel). De privé-opleidin- gen zijn in het algemeen vrij duur en beperken zich tot de technische kanten van het vak. Volg je de opleiding Uiterlijke Verzorging van het MDGO dan krijg je ook een flinke portie al gemene ontwikkeling in de vorm van Nederlands en maatschap pijleer en beroepsondersteunen de vakken als omgangskunde, gezondheidskunde. natuur- en scheikunde. Doordat de oplei ding volledig wordt gesubsi dieerd zijn de kosten veel lager dan bij de particuliere opleidin gen. Voor veel leerlingen zijn deze lage kosten een belangrijke re den om voor de UV en niet voor een andere, opleiding te kiezen Volgens adjunct-directrice Els Bruning van 'Maria in den Wij naard' moeten ze echter ook een bewuste keuze maken voor de al gemene ontwikkeling die in de UV-opleiding heel essentieel is. „We merken in de praktijk dat het sommige leerlingen heel erg tegenvalt. Wij zeggen daarom: wil je werken en het vak leren Leerlingen 'Uiterlijke Verzorging' van de MDGO-school 'Maria in den Wijngaard' in Utrecht tijdens een les haarverzorging. kies dan voor het leerlingstelsel. En als je snel wil worden opge leid zonder verdere rompslomp zoek het dan bij een zuiver vak technische opleiding". Het heeft nog heel wat voeten in de aarde gehad voordat in 1984 de eerste acht scholen bij wijze van experiment met Uiterlijke Verzorging mochten beginnen Met name vanuit de kapperswe reld is fel geprotesteerd tegen de komst van de nieuwe opleiding. Dut ging zelfs zover dat de kap pers via advertenties werden op geroepen om geen medewerking te verlenen aan stages van UV- leerlingen. Volgens coördinatri ce An Dobbelman van de Utrechtse UV-opleiding vrees den de kappers concurrentie voor hun 'eigen' opleidingen en waren ze bovendien bang voor een overspoeling van de arbeids markt met als gevolg wellicht ook meer zwartwerkers. Uitein delijk is in overleg met hel 'werk veld' besloten dat de elf MDGO- scholen die deze opleiding in middels in huis hebben per jaar niet meer dan 1054 UV-leerlin- gen mogen afleveren. Dat de soep niet zo heet wordt gegeten als ze wordt opgediend blijkt nu UV-leerlingen van de Utrechtse opleiding stage moe ten lopen. Mevrouw Dobbelman heeft, weliswaar met enige moei te, voor alle zestig haarverzor- gingsleerlingen een stageplaats kunnen vinden. Tot dusver zijn de reacties van de kappers posi tief. Sommige zijn volgens haar zelfs zo te spreken over de pres taties van de UV-leerlingen dat zij zich bereid hebben getoond om ook in de toekomst stagiaires van deze opleiding te nemen. Inclusief de stage duurt de UV- opleiding driejaar. De leerlingen kunnen niet alle drie de vakge bieden tegelijk aanpakken, maar er zijn wel combinaties aange bracht in de studierichtingen. Ze kunnen nu kiezen voor de rich ting haarverzorging (onderver deeld in ondernemer dameskap- persbedrijf. ondernemer heren- kappersbedrijf en vakbekwaam heid dames- herenkappen) of voor schoonheidsverzorging en bediende dameskappen, dan wel schoonheidsverzorging, voetver zorging en ondernemer. De laatstgenoemde combinatie is de zwaarste. Binnen het MDGO be staat ook nog een tweejarige op leiding bediende dames- en he renkappen, maar die heeft 'Maria in den Wijngaard' in Utrecht nog niet ontwikkeld. De Utrechtse UV-opleiding is samen met die in Amsterdam en Leeuwarden een jaar later be gonnen dan de rest, vandaar dat de eerste leerlingen nu pas in het tweede jaar zitten, waarin ook de stage begint. De UV-afdeling van 'Maria in den Wijngaard' heeft in totaal tweehonderd leerlingen, onder wie drie jongens in de sec tor haarverzorging. Volgens coördinatrice Dobbelman is de belangstelling overweldigend. Afgelopen jaar waren er liefst vierhonderd aanmeldingen, ter wijl de school maar 96 leerlingen kon aannemen. Jacqueline Nowee (18) uit Utrecht is een van de leerlingen van het eerste uur. Ze wordt op geleid tot eerste kapster dames- en herenkappen. Toen ze op de MAVO zat had ze al belangstel ling voor het kappersvak. Eigen lijk zou ze naar de Kappersvak school gaan maar door een mis verstand had ze zich daarvoor te laat aangemeld. Ze kon wel te recht op de deeltijdopleiding aan de streekschool, maar koos uit eindelijk toch voor een dagoplei ding. „Ik wist dat deze nieuwe opleiding er zou komen. Als tus senoplossing heb ik toen LHNO gedaan op c-niveau en daarna ben ik hier begonnen", aldus Jacqueline. Vooral de omgang met mensen spreekt haar aan van het kappersvak. Jacqueline loopt een dag in de week stage bij Sjacco Okhuyzen in Utrecht. Hoewel dat goed be valt weet ze nog niet of ze na het voltooien van haar opleiding di rect zal gaan werken. Jacqueline heeft door haar UV-studie name lijk de smaak van het studeren te pakken gekregen. „Misschien ga ik wel verder in het hoger be roeps onderwijs, als daar moge lijkheden voor zijn", zegt ze. Volgens adjunct-directrice Bruning is er voor UV-leerlingen op dit moment nog geen vervolg in het hoger beroepsonderwijs. Wel zijn er allerlei mogelijkhe den om via cursussen de vakken nis te verbreden. De meeste afge studeerden van de UV zullen vol gens haar toch wel in de praktijk gaan werken. Maar als ze dat niet willen zijn er, zo vertelt directeur Jeroen Hendriksen van 'Maria in den Wijngaard' wel volop moge lijkheden om elders verder te studeren. „Ze kunnen naar de le rarenopleidingen of bijvoorbeeld naar een academie voor fysiothe rapie", aldus de directeur. Leerling Annelies Nieuwland (20) uit Apeldoorn weet ook nog niet zeker wat ze na het voltooien van de opleiding gaat doen. Zij heeft gekozen voor de combina tie schoonheidsverzorging-be diende dameskappen. Boven dien heeft ze in haar vrije tijd het middenstandsdiploma gehaald. Annelies heeft met haar HAVO- diploma meer vooropleiding dan nodig is om te worden toegelaten tot de UV. Officieel kun je er te recht met LBO (twee vakken op C-niveau en vier op B-niveau) en met MAVO of een overgangsbe- wijs naar 4 HAVO of VWO An nelies merkte vooral bij vakken dat z 'te hoge' vooropleiding heeft. Vandaar dat ze energie over had om naast de school nog een cur sus te doen. Ze loopt stage bij schoonheids alon 'De Kleine Schoonheid' i Utrecht. „Hoewel je moet werken met een al bestaande klantenkring, die je niet zelf hebt kunnen opbouwen, vind ik het heel leuk om te doen. De omgang met mensen, iemand mooi ma ken en zien dat je wat kunt ver beteren vind ik aantrekkelijk aan mijn vak", aldus Annelies. Opvallend is dat ze zelf heel weinig verfraaiende make-up ge bruikt. Ze is daarmee een van de uitzonderingen, want haar klas genoten zijn, zo vertelt ze, wel veel bezig met opmaken enzo. Ook op de haarverzorgingsafde- ling zijn de meisjes regelmatig met eikaars kapsels bezig. Dat gebeurt eigenlijk vanzelf doordat ze in het begin ook op elkaar oe fenen. Pas later komen modellen van buiten. Volgens Jacqueline Nowee heeft bijna niemand in haar klas nog de eigen haarkleur of hetzelfde kapsel" Ook potentiële leerlingen kun nen daar terecht voor informatie en aanmelding. Zij moeten er re kening mee houden dat behalve aan vooropleiding ook eisen wor den gesteld aan hun persoonlijke kwaliteiten. Van de leerlingen wordt namelijk verwacht dat ze gevoel voor hygiëne en schoon heid hebben, graag met mensen omgaan, vindingrijk zijn, een goede lichamelijke conditie heb ben en representatief zijn. Dat er bij de toelating voor een school op dit soort zaken wordt gelet zal op sommige mensen vreemd overkomen. Maar het zijn vol gens directeur Hendriksen eisen die in het 'werkveld', met name in de kapperswereld, ook wor den gesteld. (Word vervolgd) DEN HAAG - De beste oplossing voor een vluchteling is als hij vrij willig naar zijn land kan terugke ren. Is terugkeer door bij voor beeld de politieke situatie onmoge lijk, dan moet de vluchteling bij voorkeur worden opgevangen in een van de buurlanden van het land dat hij of zij ontvlucht is. door Gert van Wijlant/ANP Mocht ook dit op onoverkoombare bezwaren stuiten, dan is vestiging in één van de rijke (Westerse) lan den noodzakelijk. De komst naar het Westen moet echter bij voor keur op uitnodiging gebeuren: de ongecontroleerde stroom indivi duele vluchtelingen naar de geïn dustrialiseerde landen brengt de opvang in gevaar. Mensen die onte recht assiel aanvragen mogen wor den teruggestuurd naar de regio van herkomst. Dat is de kern van de nota vluch telingenbeleid zoals die binnen kort in de Tweede Kamer zal wor den behandeld. In afwachting daarvan zullen betrokken organi saties morgen tijdens een hoorzit ting hun eventuele bezwaren uit een kunnen zetten tegenover de le den van de Kamercommissies van justitie en buitenlandse zaken. De nota is namens verscheidene ande re ministeries, opgesteld door het departement van buitenlandse za ken. De nota gaat uit van een sombere vluchtelingensituatie. De proble men concentreren zich in de Derde Wereld, waar massa's mensen een goed heenkomen zoeken tegen vervolging, vreemde overheersing of oorlog in hun eigen land. De rij ke landen moeten zich solidair in spannen om de mensen niet alleen op te vangen, maar ook om vluch telingenstromen zoveel mogelijk te voorkomen. Om het aantal vluchtelingen dat zelf naar het westen trekt zoveel mogelijk te beperken, heeft de re gering besloten meer mensen uit te nodigen: mensen die in een bijzon der moeilijk parket zitten mogen naar Nederland komen. Liet Ne derland tot nu toe per jaar 250 vluchtelingen op deze manier toe, met ingang van dit jaar zijn jaar lijks 500 mensen welkom. Nederland moet het volgens het ministerie meer van de kwaliteit van de opvang hebben dan van de kwantiteit. Onder de uitgenodigde vluchtelingen bevindt zich een vast aantal gehandicapten, terwijl verder die mensen voorang krijgen die direct gevaar lopen. Vietname se bootvluchtelingen en mensen die zich bij hier verblijvende fami lieleden voegen, vallen niet binnen het aantal van 500. In totaal zullen in 1987 ongeveer 800 mensen hier heen worden gehaald, zo verwacht het ministerie. Asielzoekers Per jaar melden enige duizenden asielzoekers zich op eigen initiatief aan onze grenzen. Overigens wordt in de nota toegegeven dat er mo menteel te weinig vluchtelingen in West-Europa worden toegelaten. Er moet ruimte blijven voor men sen die in opperste nood de regio ontvluchten. Het zijn met name de niet-uitge- nodigde vluchtelingen die Neder land voor een 'moreel probleem' stellen. Volgens de nota moeten mensen dusdanig in het buurland worden opgevangen dat hun situa tie daar niet beter is dan die van de lokale bevolking. Hoe begrijpelijk het volgens de nota ook is dat met name jonge, beter opgeleide man nen aan het harde vluchtelingenle- ven in de regio proberen te ontko men, toch mag dit niet beloond worden door hen in het Westen toe te laten. Toelaten van deze vluchtelingen ^zou betekenen dat we eigenlijk alle mensen in de regio. - vluchtelin gen plus lokale bewoners - zouden moeten laten overkomen, aldus de nota. Het geld dat de niet-uitgeno- digde vluchtelingen kosten kan verder beter worden aangewend om vluchtelingen in hun eigen re gio beter op te vangen. De stroom individuele (economische) vluch telingen benadeelt verder die men sen voor wie werkelijk gevaar dreigt in hun eigen regio omdat er voor hen geen plaats meer is in het westen, aldus de nota. Rekenmeester Toch staan juist deze laatste op vattingen nogal ter discussie. Zo vindt de organisatie voor ontwik kelingssamenwerking NOVIB dat de rekenmeester teveel aan het woord is. Het aantal toegelaten vluchtelingen moet een uitdruk king zijn van politieke wil in plaats van de uitkomst van een reken som. aldus de NOVIB. Het idee om alle mensen dan maar over te laten komen is volgens de organisatie ook niet geldig: de suggestie wordt gewekt, dat het mogelijk is om de grote massa's vluchtelingen op het niveau van de plaatselijke bevol king te laten leven. "Dat is niet zo" De organisatie zegt somber te zijn gestemd over de rechtsgang en rechtspositie van asielzoekers. Ook de vereniging Vluchtelin genwerk Nederland constateert een toenemend beperkend (restric tief) beleid. De vereniging steunt het beleid om vluchtelingen in de eigen regio op te vangen, maar dat mag niet leiden tot een afgrende ling van West-Europa voor indivi duele vluchtelingen. Landen in de Derde Wereld met soms miljoenen vluchtelingen bin nen hun grenzen 'begrijpen niet waarom wij die paar mensen die ons land bereiken ook nog terug sturen', aldus een woordvoerder. Vluchtelingenwerk betreurt het dat de regering geen consequen ties verbindt aan haar eigen con statering dat er te weinig vesti gingsplaatsen in het westen zijn. Volgens de woordvoerder zou Ne derland internationaal zijn nek moeten uitsteken om in Westeuro pees verband jaarlijks 150.000 vluchtelingen op te nemen. Vreemdelingenhaat Een van de spreeksters op de hoorzitting is Joke Kniesmeijer van de Anne Frank Stichting. Zij zegt zich met name zorgen te ma ken over de uitwerking die de nota op de publieke opinie kan hebben. Uitspraken die de suggestie wek ken dat mensen uit de Derde We reld niet het recht zouden hebben om in Europa asiel aan te vragen, kunnen vooroordelen versterken en leiden tot vreemdelingenhaat, aldus Kniesmeijer. Volgens de stichting is de houding van de Ne derlandse bevolking tegenover vluchtelingen toch al harder dan voorheen. Stigmatisering als zou den de individuele asielzoekers vrijwel allen rijke jonge mannnen zijn, werkt dit in de hand, aldus Kniesmeijer. De nota zegt de mensenrechten tot doel op zich te verheffen. Toch mist Amnesty International een 'nadrukkelijke relatie met het mensenrechten beleid'. Verder wordt een onevenredig zwaar ac cent gelegd op opvang in de regio het gekozen uitgangspunt van „in ternationale lastenverdeling" laat zich volgens de mensenrechtenor ganisatie moeilijk rijmen met het steeds strengere Nederlandse toe latingsbeleid.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 9