Amerikaanse vloot voor Libanese kust Benoeming Cl A-directeur nog niet rond Verhit debat na inval bij BBC Allfornr Dreigement aan terroristen België wil 26 Britse voetbalfans vervolgen Tekstschrijver van Reagan neemt ontslag Iran geeft arrestatie toe •O Allform- Gates goed bestuurder 'Melodramatische' Casey WOENSDAG 4 FEBRUARI 1987 PAGINA 5 TEL AVIV - Grote vlooteenheden van de Amerikaanse marine zijn de afgelopen nacht de Libanese kust tot op tachtig kilometer genaderd, zo meldden verschillende radiostations op Cyprus en in Israël. Het militaire machtsvertoon is voorlopig nog bedoeld als dreiging tegen de islamitische terroristen in Beiroet en de Beka'a-vallei die Amerikaanse burgers gegijzeld houden. Het ultimatum van ver schillende Jihad-groepen (heilige oorlog) de twee weken geleden door Taco Slagter ontvoerde Amerikaanse hooglera ren te zullen doden als Israël blijft weigeren vierhonderd Palestijnse gevangenen vrij te laten, loopt zon dag rond middernacht af. Premier Sjamir van Israël heeft Washington zelfs militaire steun toegezegd als het Witte Huis daarom zal vragen. Maar dat is volgens bronnen in Je ruzalem nog niet gebeurd. CHARTA 77- De Amerikaanse on derminister van buitenlandse za ken John Whitehead heeft gisteren in Tsjechoslowakije gesproken met leden van Charta '77 over het lot van gevangen dissidenten, zo heeft een Tsjechische emigrante gezegd. Whitehead zou hebben gepraat met zes vertegenwoordigers van de mensenrechtenorganisatie, onder wie de woordvoerder Libuse Silha- nova en Jan Litomisky. Het onder houd had plaatsgevonden hoewel zeker 12 leden van Charta '77 onder constante politiebewaking staan om zulke besprekingen juist te voorkomen. Whitehead en de vertegenwoor digers van Charta '77 hadden met name gepraat over de ecoloog Jiri Wolf, .de protestantse geestelijke Jan Dus en de katholieke activist Frantisek Adamik, die allen gevan gen zitten wegens dissidente acti viteiten. Voor de kust van Beiroet en in de buurt van de Cypriotische haven stad Lanarca zijn op dit moment twee vliegdekschepen voor anker gegaan. Geëscorteerd door 25 an dere oorlogsbodems, waaronder een groot slagschip met dertig ge vechtshelikopters en 3800 mari niers aan boord. De totale de Amerikaanse vloot voor de Libanese kust zal, als ver dere versterkingen komen, in to taal 30 schepen tellen. Volgens een woordvoerder van het Pentagon is het vliegdekmoederschip Kitty Hawk en een aantal begeleidende schepen van de Filippijnen naar de Indische Oceaan opgestoomd. Hij wilde niet zeggen waar de schepen naartoe onderweg zijn, maar bron nen in Washington melden, dat de schepen op weg zijn naar de Arabi sche Golf. In het hoofdzakelijk door mos lims bewoonde westelijke deel van Beiroet was gisteren een algemene staking afgekondigd als protest te gen de ontvoering van buitenlan ders met westerse paspoorten. En duizenden studenten demonstreer den in de straten van de Libaneze hoofdstad bij wijze van aanklacht tegen de ontvoering van 'hun' Amerikaanse professoren. Maar over de verblijfplaats en gezond heidstoestand van zowel de vier Amerikanen en de vermoedelijk eveneens gevangen gehouden Brit se onderhandelaar Terry Waite is sinds hun verdwijning niets meer vernomen. De Westduitse regering zou volgens bronnen in Beiroet van de ontvoerders een 'levenste ken' hebben gekregen van twee rond dezelfde tijd ontvoerde Duit se zakenlieden. Intussen speculeren waarnemers in het Midden-Oosten over welke militaire opties de Amerikanen hebben als de Libaneze terroristen een of meerdere van hun gegijzel den zullen vermoorden. Luchtaan vallen op doelen van de fundamen- talistiche Hizbollah-groep (partij van God) en andere organisaties in Libanon die voor de ontvoeringen verantwoordelijk zijn te stellen, is zo'n mogelijkheid. Volgens bronnen binnen het Pentagon en militaire kringen in Tel Aviv zijn hun hoofdkwartieren en andere lokaties in Beiroet en in de Beka'a-vallei bij inlichtingen diensten bekend. Maar een derge lijke militaire operatie heeft nau welijks enige strategische waarde en kan in dat geval slechts als een uiting van frustratie en woede wor den gekenmerkt. Bovendien is daarmee vrijwel zeker het vonnis geveld voor de overige gegijzelden die op het moment voor de aanval nog een executie was bespaard ge bleven. De optie om met mariniers Bei roet binnen te trekken om de gegij zelden te ontzetten, kan op voor hand worden afgeschreven. De ter roristen zullen de Amerikanen daartoe geen kans geven. Onge twijfeld zijn de gegijzelden naar onbereikbare plaatsen gebracht, in het doolhof van Beiroet of in de aan Syrië grenzende Beka'a-vallei. LONDEN - De inbeslagname van BBC-filmmateriaal veroorzaakte gisteren in het Lagerhuis een stormachtig debat over geheim houding, de spionagesatelliet Zir con, burgerrechten en persvrij heid: precies de onderwerpen die de Britse in haar verboden serie van zes afleveringen wilde behan delen. Premier Thatcher en haar minis LONDEN (GPD/ANP) - Voor een rechtbank in Londen is de Belgi sche regering gisteren begonnen met gerechtelijke procedures te gen supporters van de voetbalclub Liverpool, naar aanleiding van het drama op 29 mei 1985 in het Brus selse Heizelstadion. Tijdens de Eu ropacup finale tussen Liverpool en het Italiaanse Juventus kwamen toen 39 mensen om het leven. Zesentwintig Liverpool-fans, sommigen met dassen over hun ge zichten om herkenning te voorko men, hoorden hoe advocaten voor de Belgische regering hen beschul digden van doodslag. Advocaat Mi chael Sherrard zei dat de gebeurte nissen van mei 1985 "wereldwijd verafschuwd" waren. Britse fans hadden Italiaanse supporters aan gevallen "in de grootste, moedwil lige tragedie ooit tijdens een spor ters werden door de oppositie be schuldigd van het scheppen van een vijandige, anti-BBC-sfeer die een bedreiging vormde voor pers vrijheid. Met de inval zouden wet ten zijn overtreden. Thatcher her haalde dat de regering geen enkele rol had gespeeld bij het besluit van de om een inval te doen bij de BBC-kantoren in Glasgow (Schot land). door Lia van Bekhoven Het vermoeden bestaat dat de politie-invallen de naam hebben opgeleverd van de hooggeplaatste ambtenaar die gegevens door speelde aan de omroep over het ge heime Zircon-satellietproject. Ver wacht wordt dat de persoon in kwestie binnen afzienbare tijd be schuldigd zal worden van het over treden van de allesomvattende 'wet op de officiële geheimen'. De meeste conservatieve kamer- tief evenement". Als gevolg van de Britse agressie ontstond paniek en stortte ook nog een muur in. Het proces tegen de Liverpool- fans wordt beschouwd als de grootste uitleveringszaak uit de Britse geschiedenis. De Belgische autoriteiten zullen proberen de fans uitgeleverd te krijgen door aan te tonen dat er voldoende be wijsmateriaal bestaat om de 26 ook in een Britse rechtbank van dood slag te beschuldigen. Het bewijs materiaal bestaat voor een groot deel uit televisiebeelden en foto's. Vertegenwoordigers voor de leden leken gerustgesteld door de verklaring van de premier dat de regering niets met de inbeslagna me van doen heeft. Het conserva tieve kamerlid Nicholas Fairbairn vond zelfs dat de BBC zich zou schuldig zou hebben gemaakt aan hoogverraad door een serie over geheimhouding te willen maken. Slechts een enkeling onder de To ry's vermoedde dat er sprake was van intimidatie van de pers. De oppositiepartijen waren daar entegen unaniem in hun luidruch tige veroordeling van de inbeslag name van het BBC-filmmateriaal. De politie-inval heeft ernstige vra gen opgeroepen over het functio- narisen van de democratie in Groot-Brittannie, zo zei de leider van de sociaal-democratische par tij David Owen. Labour veroor deelde de inbeslagname in een pe titie als 'de meest autoritaire actie tegen de pers sinds de Tweede We reldoorlog'. voetbalfans tekenden onmiddellijk protest aan tegen de vijf televisie schermen *in de rechtszaal die "uit hun verband gerukte" beelden zouden laten zien van het gebeu ren. Verwacht wordt dat het zes tot acht weken zal duren voordat de rechter zal beslissen of de 26 uitge leverd zullen worden aan België waar ze gevangenisstraffen van 15 jaar kunnen verwachten indien ze schuldig worden bevonden. Rijkswacht Ook twee officieren van de Belgi Tijdens het vragenuurtje dat aan het debat voorafging wees Labour- leider Neil Kinnock de premier aan als direct verantwoordelijke. De premier op haar beurt beschuldig de Kinnock ervan „alles in het werk te stellen om de politie onder uit te halen in het doen van hun onpartijdige plicht". De opwinding in het Lagerhuis steeg ten top toen het Kevin McNamara (Labour) be weerde dat de procureur-generaal geluncht had met de journalist van de omstreden series Duncan Campbell om het programma te bespreken. Onder oorverdovend geroep uit de Labourbanken riep McNamara de premier op schoon schip te ma ken over de werkelijke verhouding tussen de overheid en de makers van de controversiële documentai reserie. De Britse vereniging voor journalisten heeft al haar leden op geroepen het werk twee uur neer te leggen uit protest tegen de inval. sche rijkswacht zullen in staat van beschuldiging worden gesteld in verband met het drama, zo is giste ren vernomen in kringen van het parket van Brussel. Het gaat om majoor Michel Kensier en kapitein Johan Mahieu. Rijkswacht majoor Michel Kensier was op het mo ment van de ongeregeldheden in het Heizel-stadion bevelhebber van het district Brussel van de rijkswacht. Kapitein Johan Ma hieu had het bevel over de rijks wachters die in- en rond het sta dion zelf aanwezig waren. Verder is de secretaris-generaal van de koninklijke Belgische voet balbond, Albert Roosens, in staat van beschuldiging gesteld. Alle drie zullen ze hoogstwaarschijnlijk beschuldigd worden van "onopzet telijke doodslag". WASHINGTON - Een van de top adviseurs van president Reagan, zijn flamboyante directeur com municatie Patrick Buchanan, heeft gisteren per 1 maart zijn ontslag in gediend. door Henk Dam Het is het tweede ontslag van een van Reagans topmannen na dat van directeur William Casey van de CIA, die maandag zei te willen af treden. Verder wordt algemeen verwacht dat Richard Perle, de staatssecretaris van defensie die grote invloed op Reagans Oost- West-politiek heeft gehad, binnen kort zal opstappen. Buchanan, die als directeur com municatie onder meer verantwoor delijk is voor Reagans speeches, lichtte gisteren zijn besluit toe door te zeggen dat hij denkt buiten het Witte Huis „beter de richting van de conservatieve beweging en de presidentsverkiezingen van 1988 te kunnen beinvloeden". Achter die woorden kan worden gelezen dat Buchanan, een aarts conservatief, vindt dat hij als Witte Huis-functionaris te weinig arm slag heeft. Geregeld is de uitermate strijdvaardige Buchanan de afgelo pen maanden dan ook met zijn su perieuren in aanvaring geweest. Zo distantieerde het Witte Huis zich van een opmerking van Bu chanan, dat een regering de wet mag breken als dat door de zaak die in het geding is, wordt ge rechtvaardigd. Buchanan ging ook mis toen hij zo ongeveer alle repu blikeinse partijgenoten van Rea gan lafheid verweet omdat ze in de Iran-affaire niet vierkant achter hun president gingen staan. Met die opmerkingen maakte Buchanan zich echter wel buiten gewoon geliefd bij het meest con servatieve deel van het Amerikaan se volk. ADVERTENTIE WASHINGTON (AFP/Rtr/UPI/ ANP) - Iran heeft gisteren voor het eerst toegegeven dat het de Amerikaanse journalist Gerald Seib vasthoudt. Het noemt hem 'een spion voor het zionistische bewind', in het revolutionaire taalgebruik van de islamitische republiek een toespeling op Is raël. ten in Iran behartigen sinds ex- president Carter de betrekkin gen met Teheran in 1979 verbrak, zijn niet in de gelegenheid con tact op te nemen met de 30-jarige Seib, die Midden-Oostencorres pondent is van de Wall Street Journal. Seib, die met ongeveer 50 col lega's op uitnodiging van de Iraanse autoriteiten een bezoek aan het front langs de grens met Irak heeft gebracht, verblijft sinds zaterdag om onbekende re denen onder arrest in de Iraanse hoofdstad. Radio-Teheran doorbrak giste ren de stilte rond het lot van Seib door om te roepen: „De Verenig de Staten hebben officieel ver zocht om de vrijlating van Ge rald Seib, de spion voor het zio nistische bewind die Iran ver momd als journalist is binnenge komen". Speciaaldrukkerij voor t ketting- en computer- formulieren in alle formaten en perforaties. a Bedrukt of onbedrukt. 'Vooral geknipt voor kleinere oplagen, snel geleverd en redelijk geprijsd. L Allform dus. Daar mag u 't beste van verwachten! [Tj computerformulieren Energieweg 65, 2404 HE Alphen a d. Rijn i tel. 01720-30171 OEFENING IN TSJECHO-SLOWAKIJE Een Franse en een Westduitse kolonel bekijken in het Tsjechoslowaakse Most en Tsjechische tank. Waarnemers uit twintig landen volgen momenteel oefeningen van het leger van Tsjecho-Slowakije. (foto anp> Labour beschuldigt Thatcher van aantasten persvrijheid Twee pro-Iraanse studentes protesteren in Beiroet tegen de ontvoering van buitenlanders. Op het bord dat zij dragen vragen zij om 'de vrijlating van onschuldige mensen'. Vier professoren van hun universiteit werden ontvoerd. (foto anp> Beloning De VS hebben gisteren een belo ning van 250.000 dollar (ongeveer 500.000 gulden) uitgeloofd voor een ieder die informatie kan ver strekken over de terroristen die verantwoordelijk zijn voor de bom aanslag in april 1986 op het vlieg tuig van de Amerikaanse lucht vaartmaatschappij TWA. Hierbij kwamen vier passagiers om het le ven. Charles Redman, de woord voerder van het Amerikaanse mi nisterie van buitenlandse zaken, verklaarde dat het feit dat de rege ring een beloning uitlooft voor in formatie over de terroristen, niet wil zeggen dat het onderzoek naar de zaak tot nu toe niets heeft opge leverd. Hij noemde de maatregel 'weer een ander gereedschap' bij het onderzoek. Rijverbod Het in Hamburg ingestelde rij verbod in verband met ernstige luchtvervuiling, werd gisteravond ingetrokken omdat de verontreini gende stoffen zich in de loop van de dag hadden opgelost in de hoge re, schonere luchtlagen. In Neder- saksen werd 66 fabrieken een ge heel of gedeeltelijk produktiever- bod opgelegd. Ook de stad Bremen heeft last van smog, maar daar is alleen een waarschuwing uitge gaan. Het rijverbod in West-Berlijn is inmiddels opgeheven. WASHINGTON (AP) - De i directeur van de Amerikaanse in lichtingendienst CIA is een jeugdi ge en energieke Sowjet-specialist en een voorstander van geheime operaties als onderdeel van de bui tenlandse politiek. Robert Gates is op 43-jarige leeftijd met twintig jaar ervaring goed ingevoerd in de gang van zaken bij de verschillen de diensten die zich bezghouden met nationale veiligheid. Hij trad in 1966 in dienst van de CIA en was later in de Nationale Veiligheids raad (NSC) naaste medewerker van de presidenten Richard Nixon, Gerald Ford en Jimmy Carter. De afgelopen zomer werd Gates benoemd tot onderdirecteur van de CIA, en leidde de dienst tijdens de ziekte van oud-directeur Wil liam Casey. Hij werd maandag tot diens opvolger benoemd. De be noeming moet nog in de Senaat worden goedgekeurd. Als onderdi recteur van de CIA was Gates te vens voorzitter van de Nationale Raad voor de Inlichtingendiensten (NIC), hetgeen erop neerkomt dat hij de voorbereiding regelde van de conclusies van de gezamenlijke nationale inlichtingendiensten. Bij zijn inhuldiging als onderdi recteur werd Gates door de Demo cratische Senator Patrick Leahy omschreven als 'een uiterst profes sioneel lid van onze inlichtingen gemeenschap'. Tijdens die hoorzit ting verdedigde Gates het feit dat de CIA zich inliet met geheime operaties en beloofde hij alles in het werk te stellen om het laten uit lekken van informatie naar de pers tot een minimum te beperken. Ge heime operaties, zo stelde Gates, zijn „een passend instrument van het buitenlands beleid, zolang ze binnen een bredere context wor den geplaatst". Hij weigerde destijds duidelijke voorbeelden te noemen van lekken naar de pers of van geheime opera ties, maar zei wel dat zelfs als be paalde operaties algemeen bekend worden, er nog altijd de mogelijk heid bestaat dat iedere betrokken heid van de regering kan worden ontkend. WASHINGTON (AP) - In de zes jaar dat hij de Amerikaanse inlich tingendienst CIA leidde, wijdde William Casey zijn tijd vooral aan pogingen de dienst te bevrijden van de 'kluisters' die haar in de ja ren zeventig waren omgedaan. De 73-jarige Casey nam maandag ont slag, zeven weken nadat hij in al lerijl naar het ziekenhuis was over gebracht voor een operatie aan een kwaadaardige hersentumor. Casey, die tijdens de Tweede We reldoorlog voor de OSS (de voorlo per van de CIA) van de CIA werk te, werd in 1981 door Reagan tot chef van de CIA benoemd. Voor dien leidde de miljonair uit New York de verkiezingscampagne van Reagan. Onder Casey's leiding begon de CIA, die door de nasleep van de Watergate-affaire en onthullingen over moordcomplotten in diskre diet was geraakt, aan een 'wederge boorte'. Het budget van de CIA, waarvan de omvang overigens ge heim is, werd aanzienlijk verhoogd en bedraagt momenteel naar schat ting 50 miljard gulden per jaar. De voornaamste beleidswijzi ging die Casey invoerde was de hervatting van de steun aan anti communistische rebellen in de Derde Wereld, waarmee hij de CIA tot voornaamste uitvoerder van de 'Reagan-doctrine' maakte. Dit nieuwe beleid bracht Casey her haaldelijk in conflict met het Con gres. Volgens de New York Times sig neerde Casey CIA-memoranda met de hoofdletter 'C' in navolging van het hoofd van de Britse geheime dienst 'M' in de James Bond-ro- mans van Ian Fleming. Dit leverde hem het verwijt op dat hij een voorliefde had voor 'melodramati sche' ondernemingen. Tijdens de inhuldigingsplechtig heid in de Senaat in januari 1981 zei Casey dat een van zijn doelstel lingen als CIA-directeur was het aangeslagen moreel van de agen ten op te vijzelen en de beperkin gen die in voorgaande jaren aan de De afgetreden directeur 1 CIA, William E. Casey. dienst waren opgelegd te liseren'. Die beperkingen, opge legd door het Congres en de presi denten Gerald Ford en Jimmy Car ter, waren het gevolg van de ernsti ge bezorgdheid die in het midden van de jaren zeventig ontstond over de activiteiten van de CIA.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 5