De Koning tijdelijk vervanger Van Dijk Bezoek Antillen ontdaan van franje CDA: gezondheidszorg kan nog 3,5 miljard goedkoper Ambtenarenbonden begroeten overstap Verbijsterde reacties op dreigende sluiting van Openluchtmuseum Roofmoord ging vooraf aan explosie in Delft DE UNOX BREIWOLAKTIE GAAT ECHT DOORTOTJ MAART. /fes X X V UNOX dAtkanalleen maarunoxzijn WOENSDAG 4 FEBRUARI 1987 UilWIdJimi»] PAGINA 3 DEN HAAG (GPD/ANP) - Minister De Koning (sociale zaken) wordt tijdelijk minister van binnenlandse zaken. De Konings staatssecretaris De Graaf wordt tijdelijk minister van sociale zaken. De Koning houdt wel Antilliaanse en Arubaanse zaken onder zijn hoede. Minister Van Dijk, die vorige week een hartoperatie onderging, zal nog wel enige maanden moeten herstellen. De afgelopen week heeft minister Korthals Altes (justitie) Binnenlandse Zaken erbij gedaan, maar dat is te zwaar voor een langere periode. CDA en WD reageerden positief op het kabinetsbesluit. D66 noem de de oplossing een 'verstandige beslissing'. Volgens de PvdA bete kent het tijdelijk vertrek van De Koning dat de architect van het ka binetsbeleid niet langer het werk gelegenheidsbeleid voor zijn reke ning neemt. Het kabinet zou daar mee het risico nemen dat de ver mindering van de werkloosheid met 50.000 per jaar opnieuw min der zeker wordt. De ambtenarenorganisaties toonden zich gisteren voorzichtig optimistisch over 'hun' nieuwe mi nister. Voorzitter De Jong van de christelijke ambtenarencentrale verwacht dat 'hij bereid is na te denken over de argumenten van de bonden'. Vice-voorzitter Vrins van de algemene ambtenarenbond zei de minister 'op zijn daden te zullen beoordelen'. Maar de benoeming van De Koning wordt 'op zich be groet' binnen zijn bond. CD A-fractievoorzitter De Vries schetst De Koning als een ervaren politicus, die erg geschikt is om de leiding van Binnenlandse Zaken tijdelijk op zich te nemen. WD-lei- der Voorhoeve zei dat voor de con tinuïteit in het beleid gezocht is naar een ervaren man als minister De Koning, die de uitgezette lijnen op het ministerie kan voortzetten. Minister De Koning zal zo spoe dig mogelijk zijn functie als be windsman van binnenlandse za- ken-ad interim opnemen. Hij on derbreekt daarvoor zijn bezoek aan de Nederlandse Antillen en keert komend weekeinde terug naar Ne derland. Hij noemde de verande ring van zijn ministerschap gister avond 'moeilijk maar nodig'. De aanstelling van De Koning op Binnenlandse Zaken betekent sinds begin vorig jaar de vijfde be windsman op deze post. De voor malige minister van binnenlandse zaken Rietkerk overleed plotseling op 20 februari vorig jaar aan een hartstilstand. Minister Korthals Al tes werd toen belast met het be heer van het ministerie tot er een nieuwe minister zou komen. Op 18 maart volgde toen de benoeming Het Bloemenbureau Holland geeft elk jaar op Valentijnsdag (14 februari) traditiegetrouw een aantal Neder landers een bloemetje omdat zij zich verdienstelijk hebben gemaakt voor de samenleving. Dit jaar is de keuze gevallen op de medewerkers van de gezamenlijke explosieve opruimingsdiensten. Enkele medewerkers kregen gisteren al een forse bos in verband met de bekendmaking. (foto gpdi DEN HAAG/ARNHEM (GPD/ trekt, zou komend ANP) - Burgemeester Drijber van jarig bestaan Arnhem zal vandaag samen met de commissaris van de koningin in Gelderland, De Bruijne, spoed overleg met minister Brinkman CWVC) eisen over zijn voornemen om het Openldchtmuseum in Arn hem te sluiten. "Een culturele wan daad", zo kwalificeerde Drijber gisteren het plan van Brinkman. "Als de minister zijn plannen door zet, is hij niet langer welkom in Arnhem". In verband met een door de over heid gewenste vermindering van het overheidspersoneel heeft het Nederlands Openlucht Museum gisteren van de bewindsman te ho ren gekregen dat in zijn jubileum jaar na de winterpauze de poorten voor bezoekers gesloten dienen te blijven. Volgens minister Brinkman komt het "er kort samengevat op neer in het Openluchtmuseum een enorme investeringsachterstand is. Wat we nu in ieder geval moeten doen is op zoek gaan naar belang stellenden van buiten die het mu seum willen overnemen". Het museum, waarbij bijna 120 mensen in dienst zijn en jaarlijks in de periode april-november 400.000 mensen uit binnen- èn buitenland DEN HAAG (ANP) - Beperking van het ziekenfondspakket, herzie- het kamerlid De Korte als zijn X.an de ziekenfondspremie, af- nog sprake schaffing de Koningin Wiegel zich kandidaat zou stellen, maar daar zag hij uit eindelijk vanaf. bureaucratie bij de overheid en uitbreiding van be- ran ziekenfondsen en particuliere verzekeraars kunnen de kosten van gezondheidszorg en maatschappelijke dienstverlening De Korte bleef op Binnenlandse met 3,5 miljard gulden per jaar te- zijn 75- In Arnhem is al geruime tijd bezig met jubi leumactiviteiten. Ook bij het museum zelf is het nieuws als een bom ingeslagen. "Vorige maand heb ik nog bespre kingen gevoerd op het ministerie. Toen bleek niet dat een zo drasti sche maatregel zou volgen. Er is wel gesproken over het inleveren van personeel. Wel, dat is in deze tijd een normale zaak. Maar dit hadden wij nooit verwacht", aldus directeur dr. F. J. M. van Puijen- broek van het museum. Hij ervaart het voorstel van WVC als "een dolksteek in de rug". Hij hoopt dat het mogelijk is de minis ter van gedachten te doen verande ren. "Dit is toch het enige museum in Nederland dat de cultuur van de gewone man laat zien. Daarnaast is het ook zo dat elke Nederlander, bijvoorbeeld via een schoolreisje, wel ten minste één keer in het mu seum is geweest. Het is gewoon een nationaal bezit". Het D66-kamerlid Nuis heeft in middels de voorzitter van de vaste kamercommissie voor welzijn en cultuur gevraagd op korte termijn een vergadering met de bewinds man te beleggen over de dreigende sluiting. Zaken tot de aanstelling van Van Dijk in het nieuwe kabinet-Lub- bers. Milieubeweging eist bescherming van ozonlaag UTRECHT (ANP) - De stichting Natuur en Milieu wil dat minister Nijpels (milieu) bij zijn EG-colle- ga's aandringt op een drastische vermindering van het gebruik van halogeenkoolwaterstoffen, die een bedreiging betekenen voor de ozonlaag. Onder meer uit Ameri kaans onderzoek is gebleken dat de afbraak van de ozonlaag in de atmosfeer acht keer zo hard gaat als aanvankelijk werd aangeno men. Halogeenwaterstoffen en met freons die worden gebruikt particuliere ziektekostenverzeke- rugbrengen. In het rapport 'Zorgvernieuwing door structuurverandering' van het wetenschappelijk instituut van het CDA, dat vandaag is gepubli ceerd. wordt een vier-stappenplan gelanceerd om dat te bereiken. De ziekenfondsen kunnen hun kosten daarin niet langer volledig declare ren, maar moeten uitkomen met een vast budget. Dat wordt na ver loop van tijd een vast bedrag per verzekerde. Zij krijgen de vrijheid om lande lijk te onderhandelen huisartsen en specialisten tarieven, en om regionaal met zie kenhuizen en dergelijke afspraken te maken over verpleegtarieven. De huidige landelijke tariefafspra ken zullen dan als maximum gel den maar lagere tarieven worden mogelijk. Ziekenfondsen zullen net als de voor spuitbussen, koelvloeistoffen en bij de vervaardiging van schuimplastic, zijn de grote boos doeners, aldus de milieuorganisa tie. De VS, Canada en de Scandina vische landen hebben besloten de uitworp van stoffen die de ozon laag bedreigen in snel tempo te verminderen tot ongeveer vijf pro buiten hun traditionele werk gebied kunnen treden met een aan bieding voor aanvullende verzeke ringen, waarin zij hun eigen ge zicht kunnen laten zien. Uiteinde lijk wordt het ziekenfondspakket tot 90 procent van de huidige om vang beperkt. Dat gaat het stan daardpakket heten. Ziekenfondsen en particuliere de huidige omvang. De verzekeraars gaan dan ook andere cent EG wil echter om puur i sche redenen niet verder gaan dan bevriezing van de huidige produk- voorzieningen beheren kosten ervan onderhandelen. Rijksbijdrages voor die voorzienin gen (verpleeghuisopname, zwak- zinningenzorg, wijkverpleging, be jaardenoorden, gezinszorg en der gelijke) worden in een centrale kas gestort. Dat geld kan op den duur volledig als premie door de verze kerden worden opgebracht. De loon- en inkomstenbelasting kan dan met een evengfoot bedrag om laag, zodat de burger er niet slech ter van wordt. Fonds Voor de ziekenfondsverzekerden verandert er heel wat. Het zieken fondspakket wordt beperkt tot cir ca 90 procent van de huidige om vang. Ingrijpender is de mogelijk heid voor het ziekenfonds om be paalde therapieën en verstrekkin gen minder snel dan tot dusver te vergoeden. Gedacht wordt aan fy siotherapie, ziekenvervoer, verlos kundige zorg (met uitzondering van huisarts en verloskundige), be- handeling van sportblessures en dergelijke. Ook kan het zieken fonds het aantal ligdagen in het zie kenhuis voor een bepaalde opera tie dat voor vergoeding in aanmer king komt aan banden leggen. Wie bij het ziekenfonds zit gaat verder voor een deel een vaste pre mie voor het standaardpakket be talen. Het restant van de premie loopt op met het inkomen. Verder kan de ziekenfondsverzekerde kie zen voor een eigen risico. Voor aan vullende verzekeringen dient er een scala van aanbiedingen te ont staan waaruit de verzekerde vanuit eigen 'gezondheidsstijl' de passen de kan kiezen. Ziekenfondsen en particuliere ziektekostenverzke- raars gaan op dat terrein met el kaar concurreren. Onderling kunnen ziekenfond sen dat uiteindelijk ook met hun premies voor het standaardpakket. Een lagere premie voor de verze kerde moet kunnen lukken via Koninklijke familie wil vooral kennis nemen van de problemen WILLEMSTAD (ANP/GPD) - De Nederlandse Antillen en Aruba be reiden zich in alle rust voor op het komende werkbezoek dat konin gin Beatrix, prins Claus en kroon prins Willem-Alexander vanaf morgen zullen brengen aan deze twee Caribische partners van het Koninkrijk. In tegenstelling tot het vorige bezoek dat het koninklijk paar in 1980 aan de Antillen bracht is op straat nauwelijks te merken dat het hoge gezelschap wordt ver wacht. Ook het programma dat wordt dat ZÜ lat,er zelfstandiger kunnen gevolgd is ontdaan van elke franje zlJ" ,Er zuI1™ minder parades zijn, overbodige protocolaire activi- minder show, minder officiële di Aruba zullen koningin Beatiix en Prins Claus van 19 tot en met 21 februari een officieel staatsbezoek brengen aan Venezuela. Prins Wil lem-Alexander gaat niet mee naar Venezuela, hij keert na het bezoek aan Aruba terug naar Nederland. Werkbezoek De koningin wil zich verdiepen in de vraag wat de Antillen aan het doen zijn om hun economische en financiële basis op te bouwen. teiten. Het enige opvallende de koningin ditmaal niet zal den begeleid door de minister Nederlands-Antilliaanse en Aru ners. De koningin wil vooral veel mensen uit de gehele Antilliaanse gemeenschap ontmoeten. In het Fort Amsterdam wordt zorgvuldig baanse zaken, drs J. de Koning. Hij geheim gehouden dat koningin Beatrix diverse officiële onderde len uit het programma heeft ge schrapt. Ze wil meer tijd inruimen voor vertegenwoordigers van di verse groeperingen. De koningin zal morgen eerst een bezoek brengen aan landhuis Barbara, waar de Antilliaanse gou verneur dr. René Romer woont. Hij is de plaatsvervanger van de ko ningin op de Antillen, maar staat werd de afgelopen die functie officieel af in de twee duidelijk gemaakt, weken dat koningin Beatrix op be zoek is. De koningin zal vrijdag een werd gisteren tijdelijk benoemd tot minister van binnenlandse za ken in verband met de ziekte van de huidige minister Van Dijk. Het bezoek van Koningin Bea trix wordt een werkbezoek in de ware zin van het woord. De vorstin ontmoet de komende twee weken ruim 500 personen uit alle lagen van de Antilliaanse en Arubaanse samenlevingen. Dat het een echt werkbezoek week nog ee toen alle nieuwe postzegels ste-dag-enveloppen die de Aru- vrouwencentrum bezoeken, de Ne- baanse posterijen wilden uitgeven derlandse marinierskazerne i verband met het bezoek ten worden vernietigd. Er was op de zegels ten onrechte vermeld dat het ging om een staatsbezoek. Het bezoek heeft echter ook kele toeristische projecten. Ook gaat het koninklijk gezelschap naar de universiteit van de Neder landse Antillen waar alle stirden- ten zijn uitgenodigd bijzondere kant. Het is de eerste zellig samenzijn. Verder i Willem-Alexander. Hij werd door haven en aan de raffinaderij. Uiter- de Antilliaanse regering in 1985 aard worden ook de lagere school- uitgenodigd om kennis te maken kinderen niet vergeten en de ge- Antillen. Het bezoek begint morgen. een bezoek aan het Tumba-festival, waar de Tuin ba-koning voor het carnaval wordt uitgekozen. Een echt vblksfeest. Tumba-koning wordt degene die het meest mee slepende ritmische Tumba-lied ten gehore kan brengen voor een pu bliek van duizenden Antillianen in het voetbalstadion. Zaterdag staan gesprekken op het programma met vertegenwoordigers van de vak bonden en van de werkgevers. Het staatsbezoek kost 250.000 gulden. Is dat geld niet beter te gé bruiken. gezien de problemen de Antillen te kampen hebben? Jappa Beaujon, voorzitter van het comité dat het bezoek voorbereidt: "Nee, de koningin gaat terug met veel gegevens over haar eigen volk op de Antillen. De ministers zijn wel verantwoorde lijk, maar de koningin heeft veel invloed, ook op de besteding van diverse fondsen. Zij moet haar ei gen volk beter leren kennen". Economie Op de Antillen is een fikse sane ringsoperatie in gang gezet om de overheidsuitgaven en inkomsten weer met elkaar in evenwicht te kostenbesparing, hard onderhan delen over tariefsverlagingen van de medische sector en dergelijke. De fondsen moeten in die ruimere beleidsvrijheid wel beter gecontro leerd kunnen worden. De CDA- commissie denkt aan patiënten platforms in een meer gedemocra tiseerde structuur. De Vereniging van Nederlandse Ziekenfondsen ziet zo langzamer hand overeenstemming ontstaan in het denken van de grote politie ke partijen over de wenselijkheid van een brede algemene verzeke ring tegen ziektekosten. De VNZ zei in een reactie dat het weten schappelijk instituut van het CDA in het voetspoor van de Telders- stichting van de WD 'een in grote lijnen goed plan heeft ontvouwd om iedere Nederlander de medi sche zorg te laten krijgen die hij of zij met behoud van eigen verant woordelijkheid nodig heeft'. Dat het CDA negentig procent van de huidige zorg in de voorge stelde standaardverzekering wil opnemen, is volgens de VNZ rea listisch. Ze is het ook eens met de stelling dat de overheid zich in de toekomst terughoudend moet op stellen voor wat de gezondheids zorg betreft. Als ziekenfondsen wettelijk meer ruimte krijgen dan nu, zijn ze volgens de VNZ best in staat om de belangen van de verze kerden te dienen. Andere regeling orgaandonaties maakt geen kans DEN HAAG (GPD) - Staatssecre taris Dees (volksgezondheid) is het oneens met het pleidooi van de Ge zondheidsraad voor orgaandonatie wanneer de overledenen niet na drukkelijk heeft kenbaar gemaakt dat nïet te willen. De bewindsman wordt in deze opstelling gesteund door de Tweede Kamer. Het minis terie van WVC zegt dat bij de wet geving over orgaantransplantaties voorop zal blijven staan dat de do nor expliciet vooraf toestemming geeft voor het afstaan van organen. In het advies wijst de Gezond heidsraad erop dat te veel organen 'verloren' gaan dbordat overlede nen geen codicil dragen. Vooral het tekort aan geschikte nieren voor transplantatie is schrijnend. Medici zouden in die gevallen na bestaanden moeten consulteren, maar de wens van die nabestaan den zou niet altijd bepalend moe ten zijn. Dit nu wordt in de politiek volstrekt afgewezen. Dees is wel bereid om via voor lichting het aantal donorkaarten- dragers te vergroten. Daaraan den ken trouwens ook de drie grote fracties in de Tweede Kamer. Maar een tekort aan organen mag geen reden zijn inbreuk op de onaan tastbaarheid van het lichaam te plegen, zo wordt gezegd. PvdA-woordvoerster Haas-Ber ger vindt dat de hele kwestie rond om de codicils beter moet worden geregeld. Dat moet eenvoudiger en duidelijker, ook op basis van de wet, zodat ieder weet dat dit een doorslaggevend document is. De liberaal Erica Terpstra stemt in met het pleidooi van de Gezond heidsraad voor een wettelijke sta tus van het codicil. CDA-vertegenwoordigster La- ning-Boersema neemt enige reser ve in acht ten aanzien van nieren, waaraan een groot tekort is. Zij zou eventueel in overweging willen ne- dat die geen donorkaart dragen toch ter beschikking kunnen komen. Maar ook dan zou eerst met de nabe staanden moeten worden gespro ken. In alle gevallen: niets zonder toestemming, zo meent ook het CDA. Bekentenis bomaanslagen DEN HAAG/ROTTERDAM (ANP) - Drie Hagenaars van 20, 22 en 25 jaar oud, die eind vorig jaar zijn aangehouden naar aanleiding van de bomaanslag op het kantoor van American Express aan de Meent in Rotterdam, hebben deze en acht andere aanslagen in Den Haag be kend. Een aantal aanslagen, waaronder de laatste in Rotterdam, werd van te voren gemeld in telefoontjes naar het ANP in Den Haag door het Rood Revolutionair Front. De Haagse gebouwen die in 1985 en 1986 het doelwit vormden, waren onder andere een Shell-kantoor, een politiebureau, een kantoor van het gemeentelijk energiebedrijf. brengen. De komende jaren zal on geveer eenderde van het ambtena renkorps (4000 mensen) moeten af vloeien. Grootscheepse investerin gen zullen nodig zijn om de stagne rende economie weer op gang te krijgen. De pijlers onder de Antilliaanse economie worden van alle kanten bedreigd. De inkomsten uit de olie sector zijn vrijwel weggevallen sinds het vertrek van de Koninklij ke Shell in 1985. De overname door de Venezolaanse staatsoliemaat schappij PDVSA heeft weliswaar de werkgelegenheid in deze sector goeddeels gered, maar de winst- en exportbelastingen die de Shell vroeger afdroeg zijn er niet meer. De gigantische winsten uit de "financiële offshore", waarbij de Antillen als fiscale doorvoerhaven fungeren zijn eveneens aan het slinken, als gevolg van veranderin gen in.de Amerikaanse en Neder landse belastingwetgeving. In de komende twee jaar dalen de over heidsinkomsten uit deze branche met meer dan de helft. De problemen op Aruba zijn eco nomisch gezien van een gelijke or de. Er wordt weliswaar hard ge werkt aan uitbreiding van de werk gelegenheid in de toeristensector, maar dat is een langdurig en kost baar proces. Daar komt bij dat als gevolg van het luchvaartconflict met de Antillen er een stagnatie optrad in de aanvoer van toeristen naar Aruba, omdat de Antilliaanse luchtvaartmaatschappij ALM haar vluchten naar, van en via Aruba stopzette. Ook politiek is het op Aruba on rustig geweest. Geharréwar binnen de Arubaanse regeringscoalitie en wisselingen in de ministersploeg hebben er voor gezorgd dat slagvaardig beleid achterwege is gebleven. DELFT (GPD) - De twee jonge Indonesische studenten die maandagoch tend vroeg in Delft bij een explosie om het leven zijn gekomen, blijken al voor die tijd door een of meer inbrekers te zijn vermoord. De politie in Delft gaat ervan uit dat de twee studenten aan de Technische Universi teit, de 21-jarige Sigit Setyawan en diens 22-jarige op bezoek zijnde vriend Areija Primasatya, hebben geprobeerd de binnengedrongen die ven te verdrijven. Bij de vechtpartij die daarbij ontstond, moeten beiden met een hard voorwerp op het hoofd zijn geslagen en bewusteloos zijn geraakt. Om de sporen van de inbraak en de geweldpleging uit te wissen, zijn de twee met benzine overgoten en in brand gestoken, zo vermoedt de Delftse politie. Aanvankelijk werd gedacht dat een brandbom de oorzaak was van de explosie. Nu blijkt dat dit de vrijkomende benzinedampen zijn geweest. Door de enorme kracht van de ontploffing was de voordeur van de wo ning eruit gevlogen. Van de dader(s) ontbreekt nog elk spoor. Buurtbe woners zeggen wel kort na de ontploffing een auto te hebben horen weg rijden. De verslagenheid op de Delftse Technische Universiteit, waar Sigit informatica en Areija luchtvaarttechniek studeerden, is groot. Sigit was de oudste uit een gezin met vier kinderen in Jakarta en nog maar sinds april vorig jaar bezig met z'n studie. Areija was al een jaar langer in ons land. Via de Indonesische ambassade in Den Haag is gisteren de familie van de twee jongens in Indonesië op de hoogte gesteld van het drama. De stoffelijke resten zullen nog in de loop van deze week worden overgevlo gen. ADVERTENTIE Onze breiwolaktie is een enorm succes. Zo'n succes zelfs, dat we even door onze spaarzegels heen zijn. Maar geen nood! Mocht u nog niet uitgespaard zijn, dan kunt u de nog ontbrekende zegels aanvullen met complete zakken van onze rookworst, of met hele etiketten van onze erwten- en bmine bonensoep van 0.8 of 1.3 liter. Veel succes, en denkt u er nog wel even aan om vóór 1 maart in te zenden.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 3