Haak de zangvogel het jaar 2030? Tanks space shuttle straks reuzelaboratoria in ruimte WW-Al X 'Russische vrouw nog ver achterop' Achtergrond Van der Zee: brief bisschoppen stelt orde op zaken PAGINA 2 WOENSDAG 4 FEBRUARI 1987 Ex-kosmonaute Teresj kova: De grasmus en het paapje krijgen het steeds moeilijker WINTERSWIJK - Komt de dag naderbij, waarop niet langer vogels ons toe zingen, maar de mens kan fluiten naar de zangvogel? Onderzoek van de West- duitse professor Peter Berthold brengt dat angst beeld duidelijk naar vo ren. In het jaar 2030 ver wacht hij een stille lente. „Je kunt wel stellen dat we in veel gevallen nage noeg machteloos staan", zegt Jan Rademaker uit Winterswijk van een van de vogelwerkgroepen in ons land. door Dolf Ruesink Wat zijn precies de oorzaken van de sterke achteruitgang bij zang vogels? Om die vraag te kunnen beantwoorden pakt Rademakei een wereldatlas en een indruk wekkend stapeltje publicaties Uit die boekwerkjes komt naai voren, dat vogeldeskundigen al jaren vergeefs aandacht vragen voor de door Berthold gesigna leerde achteruitgang. De wereldkaart maakt een hoop duidelijk. Rademaker „Noordwest-Europa geldt vooi veel zangvogels als broedplaats, terwijl Midden-Afrika hun over- winteringsplek is. In beide ge bieden gaat het de vogels steeds slechter af. Ins ons gebied ken nen we de intensivering van de landbouw, een veranderd agra risch gebruik van het land en een veranderd landschap. Er is min der reliëf en variatie in het bui tengebied, minder bos- en wei landranden waar de vogels kun nen verblijven en voedsel zoe ken. Door gebruik van onkruid en insectenverdelgers zie je min der kruidenrijkdom" De veranderingen in het land schap maken het de zangvogel niet alleen moeilijker te broeden en voedsel te zoeken, ze krijgen ook meer gif binnen, wat in toe nemende mate tot steriliteit ol onvruchtbaarheid lijdt. Vogelon derzoekers treffen vaker dunne re eischalen aan. nIn feite is dat proces al zo'n twintig jaar aan de gang. Sinds ongeveer 1980 loopt het aantal vogels echter schrik barend terug". De grasmus en het paapje, om er enkele te noe men. krijgen het steeds moeilij ker. De bij de Westduitse Vogel wacht werkzame professor Ber thold voorspelt zelfs een achter uitgang van 26 van de 37 soorten Afrika Groot probleem voor de ge vleugelde vrienden is de ontwik keling in hun overwinteringsge- bied Afrika. „Daar wordt name lijk het gebruik van biociden steeds groter", legt Rademaker uit, „het is zelfs zo. dat gifsoorten als DDT, die hier niet meer benut mogen worden, naar Afrika gaan. De monocultuur tast voor al rond de Sahel veel grond aan. Landen als Niger, Tsjaad. Soma lië, Mali en Soedan hebben daar erg onder te lijden Iedereen kent bovendien de beelden van de Sa- hel, daar kunnen de zangvogels niet meer terecht en ze worden s de omgeving hun ech ter steeds dus gedwongen een verder gele gen overwintering te zoeken". Meer gevaren, nog meer gif en bovendien een langere trek laten hun sporen na. Vogels raken ver zwakt. moeten hun vetreserves meer aanspreken en steeds gro tere stukken woestijn of oer woudzones overtrekken Andere bedreigende factoren zijn stren ge winters („al kwam dat vroeger natuurlijk ook voor") en niet te vergeten de jacht, die men vooral in Zuid-Europa maakt op zang vogeltjes. Met name Italianen maken zich schuldig aan dit soort praktijken. „Met netten, lijmstokken en hagelschoten vangt men ze. Eigenlijk is er geen soort te bedenken, dat niet uit de lucht wordt gehaald" De diertjes vinden hun einde in de koekepan. „Een lekkernij vindt men het. met bot en al worden ze opgegeten" Jacht Wat te doen? Rademaker zucht diep. „Tsja. er is een internatio nale rode lijst, met bedreigde soorten. Daarnaast probeert men natuurlijk door internationale af spraken de jacht te beperken en tot beschermde gebieden te ko men. Dat laatste is echter maar voor enkele vogels van toepas sing. De meeste zangvogels le ven namelijk in het cultuurland schap, dus gewoon tussen de mensen. Dat maakt het allemaal zo moeilijk. Dan heb je natuur lijk nog de bedreiging door de zure regen. Den nebossen die sterven en de vogels dus nog minder overlevingskansen bie den". Alleen een mondiale aanpak kan het tij nog ten gunste doen keren. „Economische belangen voeren echter de boventoon, dus erg gerust zijn we niet", filoso feert Rademaker. „De Club van Rome heeft jaren geleden al aan dacht gevraagd voor de bedrei gingen van Hora en fauna. Het blijkt wel dat hun waarschuwin gen nog steeds actueel zijn". Vogelwerkgroepen overal in de wereld blijven alert, verricji- ten tellingen, observeren de trek en onderzoeken de fysieke ge steldheid van de diertjes. Blijft men internationaal gezien de aanbevelingen echter in de wind slaan, dan sluipt de door Ber thold geschetste „stille lente" snel nabij. Toch zijn er de laatste jaren ook positieve ontwikkelin gen. „Steeds meer natuurgebie den", weet Rademaker, „worden zodanig ingericht dat de dieren wereld méër kansen krijgt. In cultuurlandschappen zijn er bij voorbeeld beheersovereenkom sten mogelijk tussen agrarische gebruikers en natuurbescher- Nadat verschillende organisaties en milieu-groeperingen de Ameri kaanse ruimtevaartorganisatie NA SA gevraagd hebben zich bij toe komstige Shuttle-lanceringen mi lieu-vriendelijker op te stellen door de reusachtige uitwendige (exter ne) brandstoftanks in een baan om de aarde te brengen inplaats van ze te laten verbranden in de damp kring, werd onlangs een maat schappij gevormd die de mogelijk heden van de in een baan om de Aarde gebrachte reuzentanks na der moet gaan onderzoeken. door Ben Apeldoorn Elke Space Shuttle werd, tot en met die noodlottige vlucht 51-L van eind januari vorig jaar, in feite door drie hoofdmotoren omhoog febracht: twee van de met een vast mengsel, bestaande uit onder an deren ammonium perchloraat, alu minium (als brandstof!) en ijzeroxi de, geladen vaste brandstofstuwra- ketten (Solid Rocket Boosters, kortweg SRB's) en de uit een aan tal straalpijpen bestaande stuwmo- tor van de Shuttle zelf. De stuwbrandstof (vloeibare zuurstof en waterstof) betrok de Shuttle-motor echter uit de reus achtige externe brandstoftank waaraan zowel de twee grote stuw- raketten als de Shuttle zelf waren bevestigd. Als de SRB's hun stu wende werk hadden voltooid, wer den ze van het voortrazende sys teem losgekoppeld en daalden aan parachutes netjes naar beneden waar ze, na een zware plons in zee, door speciale vaartuigen werden geborgen om te worden opgekale faterd voor een volgende vlucht Reuzeninsect Na de ontkoppeling van de SRB's vlogen Shuttle en externe brandstoftank, als een vuurspu wend reuzeninsect, verder totdat ook daar de brandstof op was en de Shuttle nagenoeg de snelheid had bereikt die hem een aantal dagen of weken in de vereiste baan rond de aarde kon houden. Bij die zeer hoge snelheid, bijna tien kilometer per seconde, werd de Shuttle ge scheiden van de lege tank die lang zaam maar zeker hoogte verloor om uiteindelijk, juist door zijn im mense snelheid, een vurig einde in de hogere luchtlagen te vinden. Met zo'n snelheid is het onmoge lijk om dat reusachtige gevaarte, dat meer dan 50 meter lang is en breder dan de romp van een Boeing-747, onbeschadigd bene den te krijgen en daarom liet men hem tot dusverre maar gewoon verbranden. Een toenemend aantal vindt het, in deze tijd van bezuini gingen en toekomstige schaarste aan grondstoffen, evenwel ontoe laatbaar dat er bij elke Shuttle- vlucht voor een slordige 80 miljoen gulden stomweg in de dampkring verbrandt. Eén van de eersten die het idee opperde om de reuzen- tanks in een baan om de aarde te brengen en ze daar een taak te ge ven, was dr. David Koch van het Smithsonian Astrophysical Obser vatory te Cambridge in de Ameri kaanse staat Massachusetts. Onder meer op Koch's aanraden gaf de Amerikaanse ruimtevaartorganisa tie NASA de fabrikant van de ex terne brandstoftanks, vliegtuigfir ma Martin Marietta, in september 1986 opdracht uit te zoeken of Koch's ideeen haalbaar zijn. Zetje Dat heeft dus nu de vorming van een nieuwe maatschappij. Exter nal Tanks Corporation (ETCO) tot gevolg gehad. ETCO wil proberen NASA ertoe te brengen de techni sche faciliteiten te scheppen om de tanks in een baan om de aarde te brengen. „Het kost maar een paar duizend liter brandstof extra", zegt Thomas Rogers, voorzitter van ET CO, „de tank wordt pas afgestoten als de Shuttle 99 pet van zijn nood zakelijke parkeersnelheid heeft. Er is dus maar weinig meer brandstof nodig voor dat extra zetje". ETCO ziet er zelf eigenlijk meer in om van de rondcirkelende reu zen enorme opslagplaatsen te ma ken voor bijvoorbeeld levensmid delen, brandstoffen en ander mate riaal maar er moet ook voldoende plaats zijn voor wetenschappelijke projecten zoals laboratoria en ob servatoria van waaruit men allerlei sterrenkundige objecten kan be studeren. Het gedurfde project met de brandstoftanks heeft de steun van het zogeheten Universitaire Samenwerkingsverband voor At mosferisch Onderzoek (UCAR) waarin instituten van 57 grote uni versiteiten zijn vertegenwoordigd. AAN ELKAAR GEKOPPELDE,TOT LABORATORIA OMGEBOUWDE, EXTERNE BRANDSTOFTANKS IN EEN BAAN OM DE AARDE ZONNEPANELEN Het project, dat de voorlopige naam Labitat heeft gekregen, moet ergens in 1992-1993 gestalte gaan krijgen; in eerste instantie met twee aan elkaar gekoppelde tanks. Het moet. volgens ETCO. mbgelijk zijn dat elke kubieke meter ruimte in Labitat. afhankelijk van de be stemming. tussen de 2000 en 8000 gulden jaarlijkse winst zou kunnen opleveren. Voor de benodigde fondsen is zelfs ook al een wereldomvattend hotelconcern benaderd die mis schien wel wat zou kunnen zien in een paar luxueuze appartementen ergens in een hoekje van een voor malige brandstoftank. Natuurlijk voorlopig nog voorbehouden voor zeer gefortuneerden die een retour- P"1" mmm m MibiHlU 1 WS Vi Valentino Teresjokova, zoals ze 12 jaar geleden in Portugal werd gefoto grafeerd: teveel vrouwen in Sowjet-Unie doen ongeschoold, zwaar werk... MOSKOU - Het leven voor de vrouwen in de Sowjet-Unie bestaat vaak nog uit ongeschoold werk, uren in de rij wachten voor de winkels en huishoudelijk werk. De kindersterfte geeft nog reden voor bezorgdheid en het aantal vrouwen dat voor een goede baan is opgeleid, is de laatste vijfjaar zelfs is gedaald. Dat staat in een Russisch rapport dat is voorge legd aan een landelijk vrouwencongres. Het vakbondsblad Trud maakt er melding van. „We kunnen niet anders dan ons zorgen maken over het feit dat in de industrie, de landbouw en de bouw een groot aantal vrouwen nog steeds ongeschoold werk doet," verklaarde Valentina Teresjkova, de eerste vrouw in de ruimte, in het verslag. Teresjkova was sinds 1968 voorzitster van de vrouwenraad, die tot doel heeft het politieke activisme van vrou wen te bevorderen. De kosmonaute, die van 16 tot 19 juni 1963 om de aarde cirkelde, is opgevolgd door Zoja Poechova. Nog onduidelijk is of Teresjkova's vertrek verband houdt met de stand punten die de nieuwe Sowjet-leiders innemen over vrouwenkwesties. Maar het feit dat zij het rapport over de levensomstandigheden van de vrouw in de Sowjet-Unie presenteerde, leek erop te wijzen dat ze niet in ongenade is gevallen Overwicht Sinds Michail Gorbatsjov in maart 1985 aan de macht kwam, heeft hij herhaaldelijk een beroep gedaan op de communistische partij en de over heidsorganen om vrouwen meer te betrekken bij het besluitvormings proces, waar mannen van oudsher het overwicht hebben. Vorige week dinsdag zei Gorbatsjov in zijn toespraak tot het Centraal Comité dat het land behoefte heeft aan een „actievere deelname van vrouwen aan de economie en de cultuur op het niveau van de vakbonden of de republie ken. We beschikken over de mogelijkheden. Het enige dat we moeten doen is vrouwen vertrouwen en steunen". Maar 70 jaar na de revolutie van 1917, die onder meer de gelijkheid der seksen propageerde, wordt de Sowjet-maatschappij nog steeds beheerst door mannen, terwijl vrouwen vaak de minst gewaardeerde banen heb ben of werken in traditionele vrouwenberoepen als in het onderwijs. In het machtige secretariaat van de partij zit slechts een vrouw, Aleksandra Birjoekova, en het 11 leden tellende Politburo bestaat uitsluitend uit Teresjkova verklaarde dat in sommige sectoren van de landbouw, zoals de schapenfokkerij, de groententeelt en de landarbeid. 98 procent van de handenarbeid wordt verricht door vrouwen. De vrouwen van een dorpje in de streek Boerjat in Siberië beklaagden zich onlangs schriftelijk over het feit dat ze zakken veevoer van 60 kilo op de rug moesten sjouwen en mest met de handen moesten wegruimen, zei ze. „Vrouwen zouden geen werk behoren te doen dat even grote fysieke inspanningen vergt als man nenwerk.'' vond Teresjkova. Ze zei dat het aantal werkende vrouwen in de Sowjet-Unie die voor een betere baan waren opgeleid, de afgelopen vijf jaar met 1,5 procent is gedaald. Lange rijen Twee tanks, één laboratorium. Een hotelbedrijf is al gevraagd luxe apartementen te ontwerpen. Toekomstmuziek tje met de Shuttle kunnen bekosti gen. maar het is de vraag of die de typisch aardse geneugten zouden willen verruilen voor een onge makkelijker verblijf in de ruimte waar je. onder gewichtsloze om standigheden. heus niet aan zoiets als een zwembad hoel't te denken ETCO denkt een gast te kunnen huisvesten in Labitat voor 500 dol lar per dag. Per dag? Hoe lang doet Labitat over een omloop rond de aarde? Ongeveer twee uur. Randolph Ware, president van ETCO, grijnst: „Nee, nee. We be doelen echt 500 dollar per dag, 24 uur dus". Daarmee kun je dus twaalf maal de wereld rond en het uitzicht zal nergens ter wereld overtroffen kunnen worden. Toe komstmuziek? In de zware industrie verricht 70, procent van de vrouwelijke werkne mers het minst gewaardeerde werk, terwijl slechts 1,3 procent een top functie bekleedt. Voor de vrouwen die ook nog een huishouden hebben,.lijkt de laatste jaren bitter weinig veranderd, aldus Teresjkova. „Voor dé meesten van ons staat het woorcf levensstandaard' nog steeds in het teken van lange rijen voor de winkels, een achterstand in de mechanisatie van het huis houdelijk werk, het gebrek aan huishoudelijke apparaten en het tekort en de slechte kwaliteit van veel diensten", zei ze. Daardöor is de tijd die een vrouw aan huishoudelijk werk besteedt, bijna gelijk aan nog eens een volledige werkdag. Zonder nadere bijzonderheden te verstrekken, verklaarde Teresjkova dat de sterfte onder kinderen van nog geen jaar hoger blijft dan in de „ontwikkelde kapitalistische landen", een probleem dat volgens haar ge deeltelijk te wijten is aan de slecht opgeleide artsen en het gebrek aan verpleegkundig personeel. Volgens de jongste cijfers overleden in 1985 26 op de 1000 pasgeboren baby's'in de Sowjet-Unie. Volgens de jongste Amerikaanse cijfers overleden in de Verenigde Staten in 1982 11,5 op de 1000 baby's. Teresjkova zei dat de Sowjet-Unie met recht trots kan zijn op de kinde ropvang, maar dat er nog tal van problemen zijn. Er staan nog 1,5 miljoen peuters op de wachtlijst voor een opvangverblijf, zei ze. en onder de kinderen die wel op een kinderdagverblijf zitten, doen zich steeds vaker besmettelijke ziekten yoor. (AP) "We zijn in twintig jaar niet veel opgeschoten". Tot die con clusie komt secretaris dr. T. Brat- tinga van de Sint Willibrord-ver- eniging in zijn commentaar op de brief van-de rooms-katholieke bisschoppen over de oecumene (zie voor deze brief de krant van gisteren). De brief biedt, volgens Brattinga, geen nieuwe perspec tieven voor het werk in de oecu menische beweging. (De Willi- brord-vereniging is het adviesor gaan van de bisschoppenconfe rentie voor oecumene). De bisschoppen hadden bij voorbeeld het voortouw kunnen nemen inzake oecumenische ac tiviteiten die zij wél goedkeuren, zoals gebedsdiensten, en zich po sitiever kunnen uitlaten over het kerkelijk gemengde huwelijk. Toch ziet de secretaris van 'Willi- brord' ook lichtpuntjes. De brief stemt overeen met de richtlijnen van het Tweede Vaticaans Conci lie, en "het is verheugend dat alle bissschoppen, dus ook van Roer mond, ermee hebben ingestemd en geen veroordeling uitspreken over oecumenische prakijken die verder gaan dan officieel is toegestaan Het bestuur van de Willibrord- vereniging zal de brief later deze maand bespreken. - Secretaris ds. W. R. van der Zee van de Raad van Kerken liet zich 'overwegend positief over het stuk van de bisschoppen uit. "Het is een basis om binnen de raad met de Rooms-Katholieke Kerk samen te werken. Duidelijk is, dat deze kerk op haar wijze zal blijven deelnemen aan het werk van de oecumene'' Van der Zee verheelde niet, dat de bisschoppen 'orde op zaken stellen' ten aanzien van oecume nische experimenten. "Terwijl de oecumene toch leeft van ex perimenten en avonturen". De brief gaat nauwelijks in op de vraag hoe de oecumenische be weging en ontmoeting met ande re kerken de Rooms-Katholieke Kerk zelfheeft verrijkt. Dat geldt ook voor de ontmoeting met Is raël. Kan die leiden tot correctie van de eigen traditie? De bisschoppen zouden zich, naar het oordeel van ds. Van der Zee, 'fermer' moeten uitspreken over het doel van de oecumene: eenheid en vernieuwing ten dienste van de wereld. - Hulpbisschop dr. J. F. Les- crauwaet van Haarlem zei giste ren op een persconferentie over de brief, dat zijn kerk met andere kerken wil werken aan een kerk "die overeenkomt met Christus' wil". "De concrete vormgeving i deze kerk is open. Maar de Rooms-Katholieke Kerk houdt wel vast aan het centrum van eenheid, waarvan de bisschop van Rome de uitdrukking is". Sinds het Tweede Vaticaans Concilie wordt niet meer gespro ken van terugkeer van andere kerken naar de kerk van Rome. Lescrauwaet, die tweede voor zitter is van de Raad van Kerken, typeerde de bisschoppelijke brief als een 'aanmoediging voor het katholieke aandeel in de oe cumenische beweging'. "De an dere kerken moeten weten welke standpunten de Rooms-Katho lieke Kerk inzake de oecumene inneemt". Studenten boos De studenten van de Katho lieke Theologische Hogeschool Utrecht (KTHU) zijn het 'abso luut oneens' met aartsbisschop Simonis, die een tiental docen ten voorlopig heeft verboden les te geven aan de niet-academi- sche priesteropleiding van het aartsbisdom en het bisdom Gro ningen. Simonis wil zelf eerst nagaan of de betrokkenen voldoen aan de Vaticaanse norm dat vroegere priesters die geen dispensatie hebben verkegen van hun celi- baatsbelofte, na hun huwelijk niet aan -een priesteropleiding mogen doceren. Wel kunnen de tien normaal hun werk aan de Utrechtse hogeschool voortzet ten; alleen priester-studenten blijven verstoken van hun colle ges. De kerkelijke overheid heeft de hogeschool als priesteroplei ding nog niet erkend. De studenten, die gisteren in vergadering bijeenkwamen, zien in wat nu gebeurt een bedreiging van de kwaliteit van het onder wijs. "Het zal ernstige gevolgen hebben voor de hogeschool als instelling en voor alle studenten, nu een groot deel van hen in het basisprogramma geen les meer zal krijgen van de betrokken do centen". Zelfstandige beoefe ning van de theologie wordt op deze manier ook onmogelijk ge maakt, vrezen de studenten. "Bij voorbaat wordt de theologie aan de kerkelijke leiband gelegd". Hun verklaring besluit: "De studenten zijn boos en veront waardigd dat op een dergelijke manier met mensen wordt omge sprongen. Zij beraden zich over verdere stappen". Jarigen. Professor dr. R. Schippers te Amsterdam, oud hoogleraar ethiek en nieuwtesta mentische vakken van de Vrije Universiteit, hoopt op maandag 9 februari 80 jaar te worden. In 1977 ging hij met pensioen. De hervormde predikant N. K. van den Akker te Den Bosch wordt de dag daarop, dinsdag 10 februari, 70. Hij kreeg bekend heid door zijn vele contacten met rooms-katholieke personen en instellingen. Vriend was hij van wijlen bisschop Bekkers, aan wiens uitvaartdienst hij mee werkte. Ridder is ds. Van den Akker van de Orde van Sint Gre- gorius, en de stad Den Bosch, waar hij meer dan 30 jaar heeft gewerkt, schonk hem de zilveren erepenning. Hervormde Kerk: beroepen door de synode voor geestelijke verzorging Marine A. P. Tack Dongen, door de synode voor pastoraat in centrum 'De Hezen- berg' te Hattem kandidaat J Vlastuin Meteren; aangenomen naar Leeuwarden-Huizum en Goutum-Swichum M. ter Haar Wolvega, naar Zuidhorn kandi daat J. G. de Bruijn Groningen; bedankt voor Waddinxveen (deelgemeente Immanuelkerk) W. van der Lee Noord wijk, voor Papendrecht W. Verboom Hier- den. Gereformeerde Kerken Vrij gemaakt: beroepen te Leeuwar- den-Huizum A. de Ruiter Gar- relsweer-Ten Post (Gr.). Christelijke Gereformeerde Kerken: beroepen te Ridderkerk W. Quak Nieuwe Pekela. Aids-patiënten De kerk zou tegenover aids- patiënten in pastoraal opzicht eenzelfde houding moeten aan nemen als Jezus tegenover me laatsen. Dat zei de voorzitter van de Amerikaanse bisschoppen, John May, gisteren voor de Vati caanse radio. "Ten tijde van Je zus behoorden de lepra-patiën ten tot de verworpenen der aar de, evenals de aids-lijders nu". De Amerikaanse bisschop noemde het de 'ironie van het lot', dat de vrees voor deze kwaal de mensen wellicht helpt om een moreel hoogstaand leven te lei den, met inbegrip van een ver antwoorde omgang met seksuali teit. "zoals de kerk dat zo warm aanbeveelt". Baptisten. De Baptistenunie in de Sowjet-Unie mag dit jaar 10.000 bijbels en evenveel lied-. boeken invoeren. De Wereld bond van Bijbelgenootschappen in Stuttgart maakte dat gisteren bekend. Ze worden in West- Duitsland gedrukt. Verbod. De Oostduitse cen suur heeft de 'Mecklenburgische Kirchenzeitung' verboden een verklaring van Hongaarse pro testantse kerken op te nemen over de situatie van de Hongaar se minderheid in Roemenië. De verklaring stond wel in Hongaar se kerkelijke tijdschriften. De betrokken kerken zijn be zorgd over de twee miljoen Hon garen in Roemenie. Zij worden achtergesteld en moeten steeds meer 'roemeens' worden. In Roe menië wonen ook 300.000 men sen van Duitse afkomst.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 2