'De winst telt, niet het geld' Miss World-Cup slaat toe in Crans Montana Argentin geeft visitekaartje af in Ruta del Sol Selectie moet inleveren Feyenoord laat langs Wilhelmus HSY wil Lobanovski 'Sporters moeten Europa uitdragen' "Ploeg Niesten' controleert Driedaagse van Ankeveen Marathonrijder Pronk gaat op recordjacht WOENSDAG 4 FEBRUARI 1987 SPORT PAGINA 17 Weer goud voor Zwitserse ski-ploeg CRANS MONTANA (ANP) - De Zwitserse overheersing op de ski-pistes van Crans Montana blijft onverminderd bestaan. Maria Walliser veroverde gisteren, op het zesde onderdeel, de super-reuzeslalom, de vijfde gouden medaille voor de Zwitserse ploeg. Slechts Mare Girardelli heeft tot nu toe de reeks Zwitserse successen doorbroken. Van de in totaal achttien medailles, werden naast de vijf gouden, ook nog vier zilveren en één bronzen plak door de Zwitsers ingepalmd. Net als in de afdaling van zondag veroverde landgenote Michela Fi- gini de zilveren medaille na Walli ser. Een complete Zwitserse triomf werd voorkomen door het negen- tien-jarige Joegoslavische talent Mateja Svet. De eigenzinnige skis ter, die aan het einde van vorig jaar na een ruzie met haar trainer uit het beeld verdween en in het nieu we jaar met een nieuwe coach weer in de Alpine sneeuw verscheen, was twee-honderdste van een se conde sneller dan de derde Zwit serse, Vreni Schneider. Maria Walliser heette, al voor zij vorig jaar de wereldbeker verover de, Miss World-Cup. Dat had met haar ski-kwaliteiten te maken, maar niet in de eerste plaats. Os carwinnaar Arthur Cohn heeft al geprobeerd in Zurich afspraken te maken voor proef-opnamen voor een film. Een aantal concurrenten heeft zich geërgerd aan Zwitserse krantekoppen, die uitriepen „Hol lywood wil Maria". Walliser groeit onder die belangstelling. „Het is ook van invloed op de ski-resulta ten. Er zijn er die het steekt dat er niet alleen over mijn ski-prestaties wordt gepraat. Dat is niet ongun stig voor mij, want het stimuleert de prikkel van mij op de piste te winnen en dat leidt tot spannin gen, die aanwijsbaar in de sneeuw op de ski's terugkomen." Walliser had gisteren totaal geen last van enige verkramping. Zij ging volmaakt ontspannen naar de start, zonder ski's overigens, want de weersverandering dwong haar materiaalverzorger de latten totaal anders te prepareren. „Pas een half uur voor de start kon ik haar de ski's brengen. Dat was veel later dan afgesproken, maar zij was he lemaal niet zenuwachtig. Haar rust en kalmte waren eigenlijk onwe zenlijk. In deze stemming is zij ook ROTTERDAM (ANP) - Feyenoord heeft gisteren in Rotterdam de vriendschappelijke wedstrijd te gen hoofdklasser Wilhelmus ge wonnen met 4-1. Op het kunstgras veld van Spartaan '20 kon de eredi- visieploeg pas in de tweede helft afstand nemen. Voor de Rotter dammers schoten Simon Tahama- ta, Victor Tebben, Mario Been en André Hoekstra raak. Het doel punt van de Voorburgse hoofd klasser kwam op naam van Leide- naar Ronald Jansen. Het duel op kunstgras trok slechts honderd be langstellenden. HAMBURG (SID) - Valeri Loba novski geldt als eerste kandidaat opvolger voor Ernst Happel bij Hamburger SV. Volgens het dag blad Hamburger Abendblattes zou de 48-jarige bondscoach van de Sowjet-Unie en trainer van Dina- mo Kiev al onderhandelingen heb ben gevoerd met de „herfstkam- pioen" uit de Bundesliga. Het vermoeden dat HSV moeite doet de Oekrainse trainer, van wie gezegd wordt dat hij de Engelse taal enigszins machtig is, aan te trekken, wordt ondersteund door een initiatief van dr. Wolfgang Klein. De voorzitter van HSV heeft Dinamo Kiev bezocht tijdens het trainingskamp van enkele weken dat de ploeg afwerkte in de Sport school Ruit bij Stuttgart. Lobanovski, die pas enkele we ken voor het begin van het toer nooi om het wereldkampioen schap in Mexico werd benoemd tot coach van de nationale ploeg, heeft eerder „gelonkt" naar verenigin gen buiten de Sowjet-Unie. De gro te successen van zijn streven naar aanvallend voetbal dateren echter van het laatste jaar, waarin lands kampioen Dinamo Kiev de Euro pese beker voor bekerwinnaars Verdachten in Heizeldrama staan terecht LONDEN (SID) - In Londen is gis teren de strafzaak begonnen tegen 26 Britse voetbalvandalen. Zij wor den ervan verdacht aanstichters te zijn geweest van het Heizeldrama op 29 mei 1985 in Brussel (de Euro pacupfinale tussen Juventus Tu rijn en FC Liverpool), dat aan 39 mensen het leven kostte. De aanklacht is dood door schuld. „Het was de grootste door mensen veroorzaakte tragedie bij een sportgebeurtenis", aldus aan klager Michael Sherrard, die in de Britse hoofdstad de Belgische re gering vertegenwoordigt. Men schat dat het proces acht weken zal duren. kanshebber voor de reuze-slalom". Maria Walliser bezat die rust om dat de kampioenschappen voor haar niet meer stuk konden na de overwinning van zondag. Zij had immers al gebroken met de traditie alle wedstrijden, behalve de be langrijkste, zoals Serajewo en de wereldkampioenschappen van 1985 in Bormio, te kunnen winnen. Zij had bovendien het voordeel een laag startnummer (4) te bezit ten. Een niet gering voordeel op de weinig ideale piste van 1435 meter met een hoogteverschil van 460 meter en 39 poortjes. Onder de dichte bewolking was vooral het zicht in de eerste meters slecht. Walliser bekommerde zich daar niet om. Zij leek zich feitelijk ner gens zorgen om te maken in haar drieste aanpak van de matige sneeuw op de lastige helling. Haar tijd van 1 minuut 19,17 seconden was onder deze omstandigheden ongekend goed. Dat bleek later. Tot haar grote genoegen ontdekte Maria Walliser, die Michaela Figini als haar gevaarlijkste tegenstand ster zag, dat de nummer twee meer dan een volle seconde boven haar tijd bleef. Miss Worl-Cup Maria Walliser, met gouden medaille, heeft over gebrek lan belangstelling niet te klagen. (foto ap> BRUSSEL (GPD) - De Europese Commissie, het dagelijks EG-be- stuur, wil dat de Europese atle ten die in 1988 deelnemen aan de Olympische Spelen in Seoel ook uitdragen dat zij uit Europa ko men. Zolang er nog geen Ver enigde Staten van Europa be staan met één team van sportlie den, moet daar een andere ma nier voor gevonden worden. Europees Commissaris Carlo Ripa de Meana (Italië) heeft nu voorgesteld om alle sporters uit de twaalf EG-landen volgend jaar te tooien met het Europese embleem. Naast het kleine em bleem met de nationale vlag zou den die sportlieden dan het blau we vlaggetje met de twaalf gele sterren op hun shirtjes moeten Ripa De Meana wil nog verder gaan, door op den duur Europese landenteams te laten formeren voor grote sportevenementen. Ook zou bij 'Europese' overwin ningen de Europese vlag mee omhoog gehesen kunnen wor den. De Italiaan ventileerde zijn idee deze week na een ontmoe ting met de voorzitter van de or ganisatie van Europese olympi sche comités. In maart komt die organisatie in Brussel bijeen en zullen zijn ideeën verder worden uitgewerkt. TEL AVIV (ANP) - Het Neder landse handbalteam heeft in de tweede wedstijd van het vier- landentoernooi in Tel Aviv Noorwegen verslagen met 27- 19. Bij de rust leidde de ploeg van bondscoach Ton van Lin- der al met 11-8. Eerder in het toernooi speelde Nederland ge lijk tegen Israël (18-18). Wil Jacobs, die zijn 75e inter land speelde, was de uitblinker in het duel met de hoger inge schatte Noren. Ondanks de gunstige ruststand (11-8 in Ne derlands voordeel), was coach Van Linder niet tevreden over het aanvalsspel van zijn ploeg. Oranje liet in de eerste helft te veel kansen liggen. De start in de tweede periode was over donderend. Binnen drie minu ten had Nederland de stand van 11-8 naar 15-8 getild. Vooral Joop Fiege en lam bert Schuurs Handballers verrassen in Tel Aviv toonden zich slagvaardig aan de cirkel. Bij de stand 20-10 stokte het bij vlagen uitsteken de aanvalsspel van Oranje. Ne gen minuten lang bleef de ploeg zonder score. De Noren brachten in die periode de ach terstand terug tot 20-15, waarna Lambert Schuurs, die topsco rer werd met negen treffers, vanaf de cirkel een einde maak te aan de doelpuntloze periode van de Nederlandse ploeg. In de slotminuten vergrootte de ploeg van Van Linder de voor sprong tot acht doelpunten. MIJ AS (ANP) - De Italiaan Moreno Argentin heeft gisteren de eerste etappe van de Ruta del Sol gewon nen. De wereldkampioen was na de rit over 186 kilometer van Aldra naar Mijas de snelste in een kop groep van dertien renners, die aan de streep een voorsprong van twin tig seconden had op het peloton. De Westduitser Rolf Gölz uit de ploeg van Jan Raas eindigde, net als een dag eerder in de proloog, op de tweede plaats. Gerard Veld- scholten was met de negende plaats de beste Nederlander. Ook Maarten Ducrot (12e) en Steven Rooks (13e) behoorden tot de eer ste groep. Aanvankelijk oordeelde de jury, dat Gölz de leiding in het algemeen klassement had overgenomen van de Spanjaard Jesus Blanco Villar. De Westduitser, die na de eerste dag drie seconden achterstand had op de Spaanse beroepsrenner, zou vier seconden eerder over de streep zijn gekomen dan de klasse mentsaanvoerder. Na felle Spaan se protesten kwam de wedstrijdlei ding op die beslissing terug. Ar gentin en Golz zouden slechts één seconde voor de ëlf overige koplo pers zijn gefinisht, waardoor Villar de leiding behield met twee tellen voorsprong op Gölz. De Fransman Roland Leclerck trok in de eerste etappe de meeste aandacht. Hij ontsnapte na vijftig kilometer aan de voet van een berg van de eerste categorie. De Franse wielerprofessional bouwde een voorsprong op van maximaal drie minuten. Na 136 kilometer werd hij weer ingelopen. Zes kilometer voor het einde ontsnapten dertien coureurs, die in de laatste kilome ters een voorsprong van twintig se conden namen. Argentin bleek aan het slot de snelste van de groep. Peter Stevenhaagen won de sprint van het peloton. Lieckens ANKE VEEN (GPD) - In drie simpele woorden gaf Jos Niesten gistermiddag aan hoe hij over het commerciële schaatscircus van Ankeveen denkt. „Ik wil winnen", zei de Heemskerker na de tweede dag van de marathondrieluik. „Het gaat me niet om het geld, het gaat me om de overwin ning". Maar ja, er staat meer op het spel dan de dagoverwinning". MW leeft ver boven zijn stand Toch zal Niesten vanmiddag het aangename met het nuttige kun nen verenigen. Na de gemakkelij ke zege in de ploegentijdrit en de van start tot finish gecontroleerde middagwedstrijd, mag het Noord hollandse gelegenheidskwartet Niesten, Pronk, Boon en Jan Hop man aan het eind van de laatste dag naar hartelust graaien in de overlopende prijzenpot. Het geld ligt in Ankeveen niet op straat, maar op het boterzachte ijs. De rijders haasten zich van premie- sprint naar tussensprint en pakken onderweg gaarne nog wat andere prijzen mee. De vier Noordhollan ders zullen als winnende formatie bij de afrekening van drie dagen schaatsen zo'n kleine tienduizend gulden mogen ontvangen. Dat is eenvijfde van het totale prijzenbe- drag. „En toch zeg ik", pareert Niesten, „dat je tijdens de wed strijd niet aan de centen denkt. Je Jan Hopman (links) volgt het spoor bent te veel met het koersverloop (foto anefo) bezig. Niet om geld te verdienen, maar om als eerste over de streep te gaan. Echt, dat telt. Tenminste, bij mij". MAASTRICHT (GPD) - MW leeft duidelijk boven zijn stand. Dat is de conclusie, die het be stuur van de Maastrichtse club heeft getrokken na een half jaar voetbal in de eerste divisie. MW is in die eerste divisie de club met de hoogste begroting, 1,8 miljoen gulden. Op dat bedrag wordt volgend seizoen een half miljoen beknibbeld. Ruim de helft van die som wordt bezui nigd op de salarissen van elf con tractspelers waarvan de verbin tenis afloopt. Zij zullen gemid deld 50 procent van hun gage moeten inleveren. De vijf niet bij de bezuiniging betrokken spe lers bezitten een langdurig con tract. De komende dagen gaan de be trokken spelers (Adam, Baetsen, Van den Boogaard, Delahaye, Driessen, Linders, Van de Luer, Merk, Mommertz, Van Staveren en Vincent) één voor één met het MW-bestuur rond de tafel zit ten. De groep staat jaarlijks voor een bedrag van rond de half mil joen gulden op de salarispost van MW. Een eenvoudig rekensom metje leert dat zij gemiddeld de helft van hun salaris moeten inle veren. Volgens het bestuur krij gen waarschijnlijk alle spelers een nieuwe aanbieding. Alleen Bestuurslid Cremers geeft toe dat de maatregelen ingrijpend zijn. „We hebben ons de afgelo pen maanden georiënteerd op de voetbalmarkt en kwamen tot de conclusie dat de salarissen niet passen in de huidige malaise van het voetbal. We hebben in sa menspraak met trainer Körver een rapport samengesteld. Aan de hand daarvan leggen we de spelers een nieuwe aanbieding voor. Ik besef dat het voor een aantal spelers pijnlijk zal zijn, maar de situatie is nu eenmaal niet anders. De afgelopen jaren zijn de salarissen bij MW scheef gegroeid. Dat wordt nu recht ge trokken. Uitgangspunt is daarbij echter dat we het liefst de huidi ge spelersgroep zo veel mogelijk in tact houden. Wel kunnen de spelers hun inkomen vergroten door prestaties op het veld. Daar toe voeren we een nieuw pre miestelsel, met daaraan gekop peld een recettedeling, in". Bij de nieuwe begroting gaat MW uit van een gemiddelde van 2400 toeschouwers per thuis wedstrijd. Tijdens het lopende seizoen bedraagt dat aantal slechts 1700. „We hopen volgend seizoen in de top van de eerste divisie mee te draaien. Dat gege ven en het feit dat we in een nieuw stadion spelen met een prettige ambiance moet er toe leiden dat we inderdaad dat aan tal halen", zei Cremers. De spelers reageerden nogal la coniek op de mededeling van het MW-bestuur. „Niemand weet precies wat hem te wachten staat", zei Arie van Staveren na mens de spelersraad. „Ik denk niet dat veel spelers akkoord gaan met de nieuwe aanbieding. Van de andere kant zit het gros natuurlijk met handen en voeten gebonden. Weliswaar wordt de transfersom door de maatregel een stuk lager, maar dan nog moet je maar ergens anders on derdak zien te krijgen". „Ik ben niet van plan de dupe te worden van zaken die in het verleden zijn gebeurd", ver woordde Erik-Jan van den Boog aard zijn gevoelens. „Ik besef dat van een kale kip niet veel te plukken is, maar iedereen heeft zijn ambities". Trainer Frans Körver is niet bang voor een uit tocht. „Gemiddeld zullen de spe lers toch zo'n twee ton moeten kosten. Alleen voor de beteren wordt zo'n bedrag betaald. Als ze dus weg willen, kunnen ze zich door goed te voetballen in de kij ker spelen". Ploegenspel Niesten had - als leider van het klassement - gisteren zijn handen meer dan vol aan de concurrentie, die hem als een kudde (geld)wol- ven belaagde. Zeker in de tijdrit over twintig kilometer, die de Noordhollandse formatie deson danks met overmacht won. „We re den met de vingers in onze neuzen, zo verschrikkelijk gemakkelijk ging het", zei Jos Pronk. „Alleen toen we hoorden dat de ploeg van Van Kempen een betere tussentijd had, hebben we even versneld". Dat 'even' resulteerde in een voor sprong van meer dan twintig se conden. Het ploegenspel had het klasse ment danig overhoop gehaald. Dries van Wijhe, maandag nog tweede in de rangschikking, raakte hopeloos achterop. Zijn ploeg, met Herbert Dijkstra, Wim Vos en B- rijder Arend Veenhof moest 50 se conden toegeven. Toch was het met de dadendrang van de 'Dolle' nog lang niet ge daan. Enkele uren later reed Van Wijhe al weer monter mee in de groep voor de wedstrijd van 60 ki lometer. Meer dan meerijden zat er echter niet in, omdat Jos Niesten een onzichtbaar draadje had ge spannen naar zijn concurrent. Aan datzelfde touwtje zat Ri chard van Kempen. Niesten: „Wèl vervelend, hoor, dat verdedigend rijden. Ik hou daar eigenlijk hele maal niet van. Ik wil aanvallen. Ontsnapping Zodra de belagers aan de aan dacht van Niesten ontsnapten, as sisteerden de ploegmakkers Jos Pronk en Frans Boon. Pronk be waakte Edward Hagen bij diens uitbraakpoging en hield het 18-jari- ge talent weg bij twee tijdvergoe- dende tussensprints. Ook bij de tweede poging van Hagen, die een chronische hekel moet hebben aan de ruggen van schaatsers, was Pronk ter plekke. Boon nam in de slotfase de honneurs waar. Een perfect ploegenspel, maar voor de individualisten die schaatsers toch zijn, een vreemde ervaring. „Ik kon natuurlijk niet op kop rijden, dat moet je begrijpen", ex cuseerde Pronk zich bij Lubbert van der Molen, die bij de eerste ontsnapping was betrokken. Later: „Ik wilde wel, dolgraag zelfs, maar het kon gewoon niet. Ik moest aan de ploeg denken. Niesten zal wel niet zo blij zijn geweest met mijn demarrage. Maar ja, we zijn nu een maal eenlingen en dat blijven we". In de laatste omloop verloor de groep-Niesten Van Wijhe even uit het oog: Dries was al lang weg. Om, achter winnaar Bart Veldkamp, toch een paar seconden achter stand weg te werken. Het beste be waarde Van Wijhe echter tot na de finish. Bij de huldiging drong de populairste marathonschaatser er bij de organisatie op aan de hon derd kilometertocht van vandaag af te gelasten. „Veel te gevaarlijk", vond hij. Maar organisatie noch rij ders zullen de bankbiljetten op de Ankeveense plassen laten dobbe- Lloret de Mar een overwinning op voor Jef Lieckens. Aan het eind van de tweede rit in de Ronde van de Catalaanse Kust over 158 kilo meter versloeg de Belg zijn landge noten Wim Arras, Johan Capiot en Eddy Planckaert. Jean-Paul van Poppel was de eerste Nederlander op de vijfde plaats. De Spanjaard Jose-Angel Gomez-Rivero bleef eerste in het officieuze algemeen klassement. De tweede wedstrijd met start en finish in Lloret de Mar werd ander maal gekenmerkt door een hoog tempo. In tegenstelling tot de eer ste dag stond het peloton geen ont snappingspogingen toe. Vluchtpo gingen reikten niet verder dan honderd meter. De Belgische neo- prof Rik Mannaerts kwam te vallen en werd met bloedend hoofd naar het ziekenhuis afgevoerd. Weltz De Deen Johnny Weltz won gis teren in het Zuidfranse Miramas de proloog over 125 km van de week van Besseges. In de sprint versloeg hij vier concurrenten, die evenals hij in de eerste kilometers al waren ontsnapt. Het waren de Brit Paul Watson en de Fransen Jean Claude Colloti, Philippe Casado en Eric Guyot. Weltz, een 24-jarige neo- prof, die twee jaar geleden tweede werd bij het wereldkampioen schap amateurs, was veruit het snelst op het lange rechte stuk naar de finish. De uitslag van de proloog zal evenwel niet meetellen voor het algemeen klassement van de week Amerikanen halen zeilcup terug FREMANTLE (AP) - Dennis Con ner heeft vandaag met zijn schip de Stars and Stripes de felbegeerde zeiltrofee America's Cup terugge haald naar de Verenigde Staten, door voor de vierde maal op rij de Australische Kookaburra III te verslaan. Het was voor de 44-jarige Connor zoete wraak. Hij had de America's Cup in 1983 aan Australië ver speeld. Hij was daarmee de eerste Amerikaan die de cup kwijt raakte, die sinds de overwinning van de schoener America in 1851 steeds in de prijzenkast van de New York Yacht Club had geprijkt. De Kookaburra III had in de wedstrijden voor de kust van Fre- mantle volstrekt niets in te bren gen. Conner ging, evenals bij de drie voorgaande races, van start tot finish aan de leiding. Het verschil in de laatste race was een minuut en 59 seconden. Conner en zijn Sail America Syn dicate van de San Diego Yacht Club hebben drie jaar hard ge werkt om de cup te heroveren. Voor dat doel werden drie jachten gebouwd en 20 miljoen dollar uit gegeven. De selectiewedstrijden gebruikten Conner en de zijnen om romp, kiel en zeilen te verfijnen. Het resultaat daarvan was een per fecte zeilboot, moest zelfs eigenaar Kevin Parry van de Kookaburra toegeven. Kuiper viert verjaardag in ziekenhuis LLORET DE MAR (ANP) - Hennie Kuiper heeft gisteren zijn 38e verjaardag, moeder ziel alleen, in een Spaans ziek bed gevierd. Een griepvirus velde de Tukker tussen de eer ste en tweede etappe van de Ronde van de Catalaanse Kust in Lloret de Mar. De ronde arts raadde hem aan enkele dagen in bed te blijven. Dok ter Wim Stassen kreeg trou wens ook de twee overige oud wereldkampioenen op zijn spreekuur. De Belg Claude Criquielion had angina, Joop Zoetemelk een verkoudheid. De laatste nam desondanks deel aan de tweede etappe. Pe ter Winnen deed bij de dokter zijn beklag over het eten, dat voor de vier vegetariërs in de ploeg van Peter Post te veel dierlijk voedsel bevatte. ALKMAAR (GPD) - Jos Pronk uit Oostgraftdijk gaat op 26 februari op kunstijsbaan De Meent in Alkmaar een aanval doen op het werelduurre cord schaatsen. De organisator van de wedstrijd, de Alkmaarse baancom- missie, baseert zich op de gegevens van de recordpoging van Jan Kooi man in Inzeil. De Zuidhollander haalde op 8 maart 1983 in de Zuidduitse wintersportplaats een afstand van 38 km en 558,45 meter. In Alkmaar zou men het uiteraard leuk vinden als Pronk ook beter presteert dan Hilbert van der Duim onlangs in Heerenveen, maar die afstand heeft men duidelijk niet op het oog. „Dat was indoor, wij jagen op een record gevestigd in de open lucht", aldus ijsbaandirecteur-Veenis. Kunstijsbaan De Meent is sinds het begin van dit seizoen omgeven door een speciaal wind-warmte-hek, dat al meerdere keren een gunstige invloed heeft uitgeoefend op de gemaakte tijden. De bouwer van het hek heeft een premie beschikbaar als Jos Pronk het record verbetert. „Ik heb er wel zin in", aldus de 39-jarige marathoncrack.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 17