'Badplaatsen slecht bereikbaar' 'Wat wij doen is eigenlijk kruimelwerk' Kunstscliilder geen veerman Rentree in rolstoel niet erg succesvol 'Meer richten op Schiphol' VW's Leiden en duin- en bollenstreek slaan handen ineen Nieuwvemiepse stichting uitkomst voor veel visueel gehandicapten Iedereen kon weten dat het ging ij zelen' WOENSDAG 4 FEBRUARI 1987 LEIDSCH OAGBLAE ALKEMADE - De 39-jarige kun stenaar Peter Schraven uit Haar lem heeft vanochtend laten we ten dat hij zich terugtrekt voor de functie van veerman voor het voetveer over het Paddegat tus sen Alkemade en Woubrugge. Gisteren nog werden de laatste besprekingen afgerond en liet de nieuwe veerbaas weten 'er zin in te hebben'. Schraven was door Alkemade en Woubrugge gekozen uit twaalf kandidaten en zou op 16 maart beginnen met de exploita tie van de veerdienst. Hij had daartoe de roeiboot van de ge meente Alkemade voor de prijs van één gulden overgenomen. Die zou hij echter amper gaan ge bruiken. Schraven had zelf een echte pont op de kop weten te Schraven deelde vanochtend het gemeentebestuur van Alke made mee dat hij bij nader inzien afziet van de functie. "Ik kwam op het laatste moment tot de con clusie dat ik te veel afhankelijk zou zijn van medewerkers. Mijn werk als kunstschilder slokt veel tijd op. Ik verdien daar voor een deel mijn brood mee. Als veer man dacht ik een bepaalde ze kerheid als inkomstenbron erbij te hebben. Achteraf bleek dat praktisch moeilijk in te vullen. Het was te riskant op medewer king van anderen te leunen". In de overeenkomst met de kunstenaar was opgenomen dat de veerman voor een volledige vervanger moest zorgen bij even tuele afwezigheid. Dit om de overzetklanten meer zekerheid te geven. Voor Schraven is de situatie aan het Paddegat niet onbekend, want hij heeft twintig jaar in de Veen gewoond. De bedoeling was dat hij er nu weer zou komen wonen, maar dan aan de Wou- brugse kant van het Paddegat. Hij moest alleen nog een schip zoeken, waarin hij met zijn gezin kon wonen. "De sfeer aan het Paddegat moet behouden blij ven. Het moet een gezellig pont blijven", zo kondigde Schraven gisteren nog enthousiast aan. De gemeente Alkemade neemt nu contact op met twee andere kandidaten. De verwachting is dat eind deze week met hen wordt gesproken. Daarna wordt zo snel mogelijk een nieuwe veerman angesteld. WOUBRUGGE - Het Hoogmadese raadslid H. Scheelbeek verscheen gisteravond in een rolstoel ter ver gadering in het gemeentehuis van Woubrugge. Scheelbeek werd twee maanden geleden in zijn ei gen achtertuin getroffen door een omvallende boom. "De hersens zit ten gelukkig in het hoofd en niet in de benen", zei Scheelbeek bij zijn binnenkomst. Burgemeester D, Brouwer de Koning heette hem hartelijk welkom, maar had toch een vervelende mededeling voor hem: "U treft het niet, het vereiste minimum-aantal leden is niet aan wezig". De vergadering ging dus niet door. KATWIJK - De nationale lucht haven Schiphol gaat volgens de gedeputeerde T.F.J. Jansen een grote toekomst tegemoet. "Schiphol zal in de komende ja ren een geduchte concurrent worden van het havengebied in Rotterdam", aldus Jansen, die bij de statenverkiezingen op 18 maart de VVD-lijst in deze pro vincie aanvoert. De ontwikke ling van een groot overslagbe drijf op Schiphol zal grote gevol gen kunnen hebben voor de be drijvigheid in de bollenstreek, zo hield de gedeputeerde zijn ge hoor voor. sprekend op een VVD-avond in Katwijk. Het bedrijfsleven in de bollen streek moet zich volgens de pro vinciebestuurder niet teveel richten op de agrarische sector "Eenzijdige werkgelegenheid is funest voor dit gebied", zo zei hij. Volgens Jansen zal het bedrijfs leven in de bollenstreek meer aansluiting moeten zoeken bij de activiteiten op Schiphol. De WD-verkiezingsbijeen- komst, waarop behalve door Jan sen ook werd gesproken door de europarlementariër FA. Wijsen beek en het Tweede-Kamerlid S. van Heemskerk, werd matig be zocht. Er waren slechts twintig belangstellenden. Dé VVD-europarlementariër Wij sen beek plaatste grote vraag tekens bij het nut van nieuwe in vesteringen in de visserij. Door de steeds geringere vangstquota die de Europese Gemeenschap aan de Nederlandse vloot toe wijst, komen volgens de politi cus een groot aantal vissers nog dieper in de problemen. "Er bre ken magere jaren aan voor de visserij", aldus de VVD'er. Een van de weinige mogelijk heden die het visserij-bedrijfsle ven nog heeft voor het rendabel in de vaart houden van haar schepen, is volgens Wijsenbeek het ruilen van quota met andere EG-landen. Verder kan ook wor den gedacht aan het verplaatsen van bedrijven naar landen die nog wel over voldoende vangst quota beschikken. Als een voor beeld noemde Wijsenbeek in dit verband Duitsland. "Dit land heel't vangsthoeveelheden toege wezen gekregen die niet of nau welijks worden benut. Niets weerhoudt een Nederlands be drijf ervan zijn activiteiten naar dit land te verplaatsen" Topdrukte in Noordwijk tijdens een zomerse dag. Bepaalde noodaccommodaties zijn tijdens dit soort dagen gewenst, aldus de samenwerkende VW's in hun beleidsplan. (archieffoto» LEIDEN/DUIN- EN BOL LENSTREEK - De gebrek kige bereikbaarheid van de badplaatsen staat een slagvaardig beleid in het be vorderen van het toerisme in Leiden en de duin- en bollenstreek in de weg. De overheid moet het wegen net naar de kuststrook daar om snel verbeteren. Dat is te lezen in het beleidsplan van de gezamenlijke VW's in de regio. De nota, die als titel 'Toeris tische samenwerking in de duin en bollenstreek en Leiden' heeft meegekregen, is in opdracht van de VW's opgesteld door Inter- coastal Concultants Group in Den Haag en is tevens bedoeld als 'visi tekaartje' van de samenwerkende verenigingen. In het rapport wordt geconsta teerd dat als gevolg van de slechte oost-westverbindingen vooral de mogelijkheden voor dagrecreatie langs de kust slechts in beperkte mate worden benut. Tevens is er geen wisselwerking tussen de kuststrook enerzijds en de grotere steden zoals Leiden. Amsterdam en Den Haag anderzijds. In het rapport is een groot aantal doelstellingen neergelegd op grond waarvan het toerisme in de streek door gezamenlijk optreden kan worden bevorderd. Daartoe behoort behalve het aandringen op een beter wegennet, ook het aan prijzen van de duin- en bollen streek en Leiden in zowel binnen- als buitenland als één produkt, waarbij activiteiten op elkaar moe ten worden afgestemd. Evenementen Het samenwerkingsverband wil, zo blijkt uit de nota, ook meer in spelen op het milieu-vriendelijke karakter van duin- en bollenstreek door bij voorbeeld het bevorderen van fiets- en wandeltoerisme. Om het toerisme in de streek in het voor- en naseizoen te stimuleren wordt gedacht aan het op touw zet ten van speciale evenementen. Met de plaatselijke, provinciale en landelijke overheid willen de sa menwerkende VW's ook een aan tal afspraken maken over het in- stellen van een uniform signale ringssysteem bij gevaren op zee. liet inrichten van nood-accommo daties bij topdrukte en het verder ontwikkelen van het zogeheten za ken- en congrestoerisme. Overigens worden niet alleen de slechte oost-westverbindingen door de opstellers van het rapport als een zwak punt van de streek be schouwd. Daartoe behoren ook de gebrekkige voorzieningen voor re creanten met een krappe beurs en het ontbreken van een professione le bedrijfsvoering en 'elk-weer-fa- ciliteiten'. Verder spelen er finan ciële problemen bij een aantal openlucht-complexen, zoals zwembaden. Ook voor zeilboten en jachten is de streek niet goed be reikbaar, aldus de schrijvers van het rapport, waarbij vooral wordt gewezen op de onvoldoende toe gankelijkheid vanaf zee. Niettemin wordt in de nota ge concludeerd dat de Leidse regio over voldoende mogelijkheden be schikt om de toerist een aantrekke lijk produkt te kunnen bieden. De grote veelzijdigheid van de streek met bollenvelden, strand, water en een stad als Leiden met veel cultu rele attracties, staan daarvoor ga rant. Ook in eerder verschenen rap porten. zoals de zogeheten TROP- studie en de nota Zorg voor Werk, werd al aangedrongen op meer aandacht voor de mogelijkheden die het toerisme voor de Leidse re gio kan bieden. De omzet binnen de toeristische sector in de Leidse regio wordt momenteel al geschat op een bedrag dat ligt tussen de 380 en 570 miljoen gulden per jaar. Er is volgens de opstellers van het beleidsplan ook duidelijk spra ke van een markt, niet alleen om dat de duin- en bollenstreek in het hart van de Randstad ligt, maar ook omdat de buitenlandse toerist veel belangstelling aan de dag legt voor deze streek. Bovendien wordt opgemerkt dat er mogelijk toeris ten uit Scheveningen kunnen wor den weggetrokken omdat daar een verzadigingspunt zou zijn bereikt. Beleidsplan Het beleidsplan van de VW's (van Hillegom, Katwijk, Leiden, Lisse, Noordwijk, Noordwijker- hout en Warmond) is tevens opge steld om de samenwerking ook op langere termijn gestalte te geven. Sassenheim, Rijnsburg en Voor hout - waar het ontbreekt aan een professionele VW - worden op bestuurlijk niveau bij een en ander betrokken om 'witte vlekken' te voorkomen. Overigens zullen de VW's zelfstandig blijven. Medio 1985 kwamen vertegen woordigers van de diverse WV's al bijeen om bepaalde activiteiten op elkaar af te stemmen. De VW's werden voor de duur van een jaar in de gelegenheid gesteld een vaste medewerkster in dienst te nemen. Voorts zegde het provinciaal be stuur van Zuid-Holland een subsi die toe van 10.000 gulden. Dat leverde onder^meer de tot standkoming van een permanente ANWB-bollenstreekroute op. Voorts werd uniforme kledij voor de VW-informatrices aange schaft, was er de uitgifte van een gezamenlijke informatiefolder en kwam er een speciaal bollenstree karrangement. Op grond van deze activiteiten zegde de provincie ook voor dit jaar een subsidie van 10.000 gulden toe. Het is de bedoeling dat het sa menwerkingsverband met ingang van 1 januari 1988 een definitief ka rakter krijgt door er een juridische vorm aan te geven. De samenstel lers van de beleidsnota komen tot de conclusie dat er een 'bijna-volle- dige' kracht nodig is om alle taken goed op elkaar af te stemmen. Hij of zij kan kantoorruimte krijgen bij het secretariaat van het samenwer kingsorgaan duin- en bollenstreek in het gemeentehuis van Lisse. Commissie verdeelt te bouwen woningen onder de gemeenten DEN HAAG/LEIDEN - Nog deze maand zullen de provinciale regio nale volkshuisvestingscommissies (kortweg rvc's) worden geinstal- leerd. De commissies adviseren het provinciebestuur bindend over de (her)verdeling van woning- bouwcontingenten over de regio. De commissies - waarin gemeen tebestuurders zitting hebben - kunnen hun takenpakket zelf sa menstellen binnen de lijnen die ge deputeerde staten hebben -uitge stippeld. In de toekomst is het de bedoeling dat gemeenten via een gemeenschappelijke regeling zelf een rvc instellen. Naast de verdeling van de wo- ningbouwcontingentën krijgen de commissies ook de gelegenheid de provincie over het bouwprogram ma van advies te dienen. Dit advies is echter niet bindend. Volgens de provincie kan de rvc dienen als een platform voor intergemeentelijk overleg over volkshuisvesting, ves tiging en doorstroming. liturgie van de kerstkerkdienst. Compleet met tekeningen. "Blin den kunnen zich nauwelijks een voorstelling maken van een brandende kaars of een bepaalde kerk. Door tekeningen tussen de tekst te plaatsen kunnen visueel gehandicapten zich daar toch een beeld van vormen. Als we een vacuümpers hebben, kun nen we meer van dergelijke op drachten uitvoeren". Uitlenen De stichting beschikt sinds kort ook over zes braille-schrijf- machines. Die kunnen blinden en slechtzienden bij de stichting lenen, bijvoorbeeld als hun eigen apparatuur defect is. Ook daar van wordt volgens Bokhorst vrij veel gebruik gemaakt. Volgens de Nieuwvenneper is de stichting niet-concurrerend bezig. "Wij nemen alleen op drachten aan die niet door pro fessionele organisaties worden uitgevoerd. Blindenbibliotheken verzorgen ook het inspreken van boeken en dergelijke. Dat ge beurt alleen bij grote aantallen. De stichting pikt als het ware de kruimels op die anderen laten liggen". De aangesloten deelnemers en donateurs van de stichting krij gen jaarlijks een overzicht van de stand van zaken. Bovendien wor den de boeken van penning meester C. Klootwijk - die ook in Nieuw-Vennep woont - jaarlijks door twee deskundige donateurs bekeken. Overigens, zo vertelt Bokhorst, is het de bedoeling om in verband met de forse groei van de stichting een accoun tantsbureau in te schakelen bij het controleren van de boeken. "We zijn bezig met geld van an deren en die moet je natuurlijk laten weten wat er in de stichting omgaat". NIEUW-VENNEP - "Beschouw het maar als een hob by van me. Zo zie ik het zelf tenminste ook. Al vind ik het ook plezierig om iets voor mijn medemens te doen. Tenslotte zijn we op de wereld om elkaar, als dat moge lijk is, zoveel mogelijk bij te staan". Aan het woord is Leen Bokhorst (45) uit Nieuw-Vennep. Hij praat vol enthousiasme over zijn 'hob by' waarmee hij vele tientallen blinden en slechtzienden van dienst is. Bokhorst is initiatiefne mer en voorzitter van de N.D. Korver Stichting. De stichting le vert schrijfwerk in brailleschrift, leent apparatuur uit en zorgt voor het 'inspreken' van casset tebanden voor visueel gehandi capten. Bokhorst organiseert het werk, waarbij ook een aantal vrij willigers betrokken is. De stichting werd in 1982 op gericht. Tot voor die tijd verzorg de de Nederlandse Christelijke Blindenbond (NCB) het inspre ken van banden voor visueel ge handicapten. "Dat ging echter op een gegeven moment niet meer", vertelt Bokhorst, die tevens tweede-voorzitter is van de NCB en voorzitter van de afdeling Amsterdam. "Het bestuur van de bond moest op een gegeven mo ment een keuze maken uit alle activiteiten, de hulpverlening moest noodgewongen worden gestopt". De Nieuwvennepper betreur de zeer dat er met die hulpverle ning aan visueel gehandicapten werd gestopt. Uit ervaring weet Bokhorst - hij is zelf sinds zijn geboorte slechtziend - hoezeer die hulp op prijs wordt gesteld. "Uit gesprekken met mensen in het land bemerkte ik, dat zij zich min of meer in de steek gelaten voelden". Puntenslijpers Samen met enige anderen door Kees van Kuilenburg richtte Bokhorst daarom de N.D. Korver Stichting op. De Neder lands Christelijke Blindenbond stelde een eerste bijdrage van 2000 gulden beschikbaar, nog eens 1500 gulden werd bijeenge bracht door de verkoop van bal pennen, puntenslijpers en aan stekers in de gemeente Haarlem mermeer. "Die pennen en pun tenslijpers kocht ik in bij een groothandel en de winst was voor de stichting", vertelt Bok horst. Tevens gaf een aantal mensen zich op als donateur van de stichting. Inmiddels zijn er 120 donateurs. Vooral het laatste jaar is het aantal blinden en slechtzienden dat gebruik maakt van de dien sten van de stichting flink toege nomen. Bokhorst zelf is twee da gen in de week bezig met het uit voeren van de opdrachten. Dat is mogelijk omdat hij thuis als 'huisman' werkt en tijd vrij maakt om zich aan de stichting te wijden. Het meeste werk bestaat uit het inspreken van banden. Bok horst: "Dat inspreken betreft vooral kerkbladen, verenigings bladen en notulen van verenigin gen. De deelnemers sturen die bladen, vergezeld van een casset tebandje, naar mij op en wij spre ken de tekst in". Vervelend Volgens Bokhorst wordt voor al het inspreekwerk op hoge prijs gesteld. "Uit ervaring weet ik hoe vervelend het is om een beroep te moeten doen op ande ren. Als je vraagt lees even het kerkblad voor, dan moetje maar afwachten of iemand er de tijd voor neemt, sommigen hebben ook niemand om dat aan te vra gen. Ze sturen het leeswerk lie ver naar de stichting op en wach ten dan tot we het bandje terug sturen". Voor de deelnemers aan de ac tiviteiten van de stichting blijven de kosten beperkt: ze moeten eenmalig het materiaal aanschaf fen, het emge waarvoor ze daar naast opdraaien zijn de kosten van verzending. Voor het inspre ken van de banden kan Bokhorst een beroep doen op een groep vrijwilligers. In de Haarlemmer meer bestaat die groep inmid dels uit ongeveer 20 mensen die op geregelde tijden werkzaamhe den voor de stichting verrichten. "Dat gebeurt allemaal op vrijwil lige basis. Ze krijgen er geen cent voor. Alleen waardering van de afnemers", aldus Bokhorst. Voor dit jaar heeft Bokhorst grote plannen. Het kapitaal van de stichting is inmiddels zo ge groeid, dat wordt overwogen om een zogenaamde vacuümpers voor brailleschrift aan te schaf fen. Met een dergelijke pers kun nen pagina's tekst in braille in ra zendsnel tempo worden ver menigvuldigd. "We hoeven dan maar een pagina in te tikken, waarna we via de pers zo veel af drukken kunnen maken als we nodig hebben. Dat bespaart een flink stuk werk en het betekent dat we nog meer mensen kunnen gaan helpen". De stichting heeft ervaring met een vaccuümpers. Zo verzorgde zij op een geleende pers voor de blindenbond in Amsterdam de Leen Bokhorst: "De vrijwilligers krijgen geen cent voor dit werk, alleen waardering van de blinden". (foto Wim Dijkman» woensdag Leiden SSR - Hogewoerd 108, i.k.v. open we ken, thema-avond over heksen en hek senvervolging, 20 uur. Laktheater - Theaterschool 'De Meiden'. 20.30 uur. Filmhuis LVC - 'Tango l'exil de gardil'. 20 en 22.15 uur. Leiderdorp Wijkcentrum Zijlkwartier - Van der Marckstraat, jaarvergadering oranjever eniging Leiderdorp, 20 uur Zoeterwoude Oemeentehuis - Noordbuurtseweg, ver gadering raadscommissie ruimtelijke ordening, 20 uur. donderdAg Leiden Kapelzaal K&O - lunchconcert door trio. 12.45-13.30 uur Centraal Voprzieningengebouw - Clever ringaplaats 1. lezing met als thema 'de dood een noodzakelijk kwaad?', 20 uur. Wassenaar Rode Kruisgebouw - Plein 2, lezing over arthritis en arthrose, 14 uur. Oegstgeest Zwembad Poelmeer - zwemdisco voor de jeugd, 18-19.30 uur. Leiderdorp Muzenhof - Gordijnsingel, klaverjassen en sjoelen bij 'De Buitengewonen'. 20 APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vr 30 januari tot vr 6 februari door Apotheek Kok, Topaaslaan 15, Leiden, tel. 763439. Kooi Apotheek, Surinamestraat 7, Lei den, tel. 214060. Apotheek Voorschoten, Leidseweg 66. tel. 01717-2525. ONGEVALLENDIENST - Dagelijks Academisch Ziekenhuis, behalve van dinsdag 13 tot woensdag 13 uur: Diaco- nessenhuis Leiden en vrijdag 13 tot za terdag 13 uur Elisabeth Ziekenhuis Leiderdorp AMBULANCE <- Tel. 071-212121. S.O.S.-DIENST - Telefonische hulp dienst voor degenen die in moeilijkhe den verkeren, dag en nacht: tel. 071 - 125202. DIERENHULPDIENST - Tel. 071 174141. BUREAU VOOR RECHTSHULP - He rengracht 50, tel. 071-123942, spreeku ren ma. en di. 10-12.30; woe. 13.30-16 en do. 18.30-20.30 uur. LEIDSE RECHTSWINKEL - Juridisch adviesbureau Ketelboetersteeg 10, tel 071-130775. VROUWENTELEFOON SEKSUEEL GEWELD - dins, bereikbaar van 14-17 woe. van 20-23 uur, vryd. 09-12 uur. tel 071-126844. MELDLIJN AGRESSIE EN DISCRI MINATIE - voor homoseksuelen, zon dag van 20-24 uur, tel. 071-221008. Inbreker betrapt KATWIJK - Een 25-jarige inwoner van Katwijk is vannacht op heter daad betrapt bij een inbraak in een restaurant aan de Hoorneslaan in zijn woonplaats. De Katwijker bleek bij zijn aanhouding geld en cheques, afkomstig uit het restau rant, bij zich te hebben. De ver dachte is ingesloten op het bureau. Te laat gestrooid ALPHEN AAN DEN RIJN - Rayonchef A. J. Kok van busonder neming Centraal Nederland in Lei- muiden heeft kritiek op het late tijdstip waarop gisteren met strooi en van wegenzout werd begonnen om de gladheid te bestrijden. "Ie dereen kon weten dat het ging ijze- len, dus hadden ze op tijd moeten gaan strooien. Zelf ben ik ook eer der van huis gegaan en als ik dan zie dat hier pës om half negen een strooiwagen langs komt. geeft dat te denken". Vielen op verschillende plaatsen in het land veel busdiensten uit, in de Alphense regio was daarvan geen sprake. "Op sommige plaat sen hebben bussen een half uurtje stilgestaan. De chauffeurs vroegen zich af of ze wel of niet verder moesten gaan. Vooral de gelede wagens, die verlengde bussen, zijn gevoelig voor de gladheid. De ver tragingen liepen op van een half uur tot drie kwartier. In de meeste gevallen kwam dat doordat overal wagens langs de kant van de weg stonden, waardoor de bussen er niet langs konden", aldus Kok. Collega's van hem bij het in Bos koop en Waddinxveen zetelende Westnederland ondervonden even min onoverkomelijke problemen

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 16