'Van het milieubeleid komt geen bal terecht' Leidt autovrije Breestraat ook tot economische bloei? cfb PS I VC PN/PP K-lij sttrekkcr Steegli VERKIEZINGEN Man valt meisje (13) lastig Feddema lijsttreker van de EVP Flinke buit bij drie inbraken acliel in vrije liM Val uit hoogwerker HCHTERSRONDI WOENSDAG 4 FEBRUARI 1987 STREEK - Als het rijk niet stopt met het afwentelen van de bezuinigingen op provincies en gemeenten, moeten deze overheden maar 'bestuurlijk ongehoor zaam' worden, vindt klein links. Lijsttrekker J.P.R.M. Steegh (PSP/CPN/PPR): "Je moet een keer een daad stellen. Er worden zoveel ta ken, door het rijk afgescho ven zonder dat daarvoor ook geld naar de provincies en de gemeenten gaat. Die decentralisatie is vaak ge woon een extra bezuini ging. De provincies en de gemeenten mogen dan de rotzooi opruimen". De Leidse lijsttrekker, die sinds 1980 deel uitmaakt van de zes le den tellende fractie van PSP/CPN/ PPR, meent dat de provincie aller lei taken zal moeten schrappen als de kortingen blijven. "Wij moeten 44 miljoen gulden tot 1990 bezuini gen. Wat mij betreft gaat daar een paar miljoen af ten koste van het wegenfonds. Bijvoorbeeld de S4 Katwijk-Leiden. Die weg zou ons ettelijke miljoenen per jaar kosten. Hij hoeft van ons dan ook niet te worden aangelegd", aldus Steegh (33). door Henny van Egmond De bezuinigingen zijn ook elders te vinden in het wegenfonds, maar bovendien kunnen de provinciale inkomsten worden verhoogd via de invoering van een toeslag op de inkomsten- en vermogensbelas: ting en het heffen van een plezier- vaartuigenbelasting. De toeslag op de inkomsten- en vermogensbelas ting zou in plaats van de provincia le opcenten op de motorrijtuigen belasting moeten komen. Een in komensafhankelijke heeft name lijk de voorkeur van klein links, die daarin overigens nog alleen lijkt te staan. Files Het grootste deel zal voorlopig echter via bezuinigingen moeten JggÊm Binnenkort barst de campagne los voor de verkiezing van Pro vinciale Staten, het bestuur van de provincie. Voor het eerst wordt door de Statenleden een hele nieuwe Eerste Kamer gekozen, waardoor de provinciale verkie zingen een landelijk belang heb ben gekregen. Politici van naam trekken dan ook tot de verkie zingsdag op 18 maart door het land om hun boodschap uit te dra gen. Wij laten de komende weken de provinciale kopstukken aan het woord. Vandaag de lijsttrek ker van PSP/CPN/PPR, J.P.R.M. Steegh. Volgende week D66-lijst- trekker E.H. Schuijer. worden gevonden, waarbij de we genaanleg de hoofdmoot vormt. Steegh vindt dat kan worden vol staan met het aanpakken van knel punten. En niet alleen uit financië le overwegingen, maar ook vanwe ge het milieu. "Het is dweilen met de kraan open. Nieuwe wegen trekken verkeer aan. Als de gemid delde autobezetting van 1,3 stijgt naar 1,6, dan zijn er geen files meer. Wel blijven er gevaarlijke situaties die je moet aanpakken en daarvoor is bijvoorbeeld de rijksweg rond Alphen voor nodig. Maar de rest van rijksweg 11 hoeft niet te wor den aangelegd". Echt hoopvol is hij niet. "De pro vincie staat onder grote druk. Niet alleen van gemeenten, maar ook van bedrijven en projectontwikke laars. Er worden zulke grote con cessies gedaan voor economisch belangen dat er bijvoorbeeld van het milieubeleid geen bal terecht komt. Al is de intentie er wel bij alle partijen, je ziet dat het econo misch belang het meestal wint. En op den duur is het ook niet tegen te houden als de lokale bevolking je in die gevallen niet steunt". Daarbij komt dat de milieugede puteerde, de CDA'er Hekkelman, volgens Steegh volkomen faalt. "Hekkelman is aangeschoten wild. Het management op zijn afdeling is zo slecht dat er in 1985 slechts drie bodemsaneringen zijn uitge voerd. Drie! Terwijl er 1200 geval len van bodemvervuiling zijn. Het geld voor 1985 moest uiteindelijk nog snel worden opgemaakt. En dat terwijl de provincie steeds vraagt om extra geld aan het rijk. Dan maak je je door zo'n houding volstrekt ongeloofwaardig". Spoordijk Een voorbeeld van het opruk kende economisch belang is de ho ge snelheidstrein, de TGV, waar voor de grote meerderheid van de 83 leden van provinciale staten ook door de knieën ging. "Tijdens de vaststelling van het streekplan door de Staten was over de TGV een discussie. De VVD diende een motie in waarin de mogelijkheid werd opengelaten dat de TGV dwars door het groene hart van Zuid-Holland 'zou gaan. Wij dien den een motie in waarin werd ge steld dat de trein over bestaande spoorlijnen zou moeten, of op nieu we die langs autowegen zouden worden aangelegd. Onze motie kreeg tien stemmen, die van de WD een grote meerderheid. Dan weet je wel hoe laat het is". Volgens Steegh wordt de TGV een belangrijk onderwerp in de ko mende verkiezingscampagne. "De provincie heeft dan wel niet het laatste woord, maar wel een be langrijke stem in het kapittel bij de vraag hoe de TGV door Nederland gaat. Je moet je voorstellen dat er een hoge spoordijk komt die een kaarsrechte lijn door het land schap trekt. Gelijkvloerse kruisin gen mogen niet, evenmin als plot selinge stijgingen en dalingen. Als die trein de Oude Rijn wil passe ren, moet die bij wijze van spreke bij Hazerswoude dorp al langzaam de hoogte in. Kun je het je voorstel len, een kilometerslange spoordijk in het open polderlandschap?" Ouderen Wordt de TGV een hoofdpunt in de campagne, het ouderenbeleid dreigt dat ook te worden. Steegh komt terug op de bestuurlijke on gehoorzaamheid, waarvoor hij eer der pleitte bij verdergaande rijks bezuinigingen. Hij meent dat de PvdA eveneens ongehoorzaam wil zijn als op het ouderenbeleid even fors moet worden bezuinigd als in de provincie Utrecht. "Als wij hier op korte termijn bejaardentehui zen moeten sluiten, zal de PvdA LEIDEN - Een 13-jarig meisje is gisteravond door een onbekende man lastig gevallen. Het meisje fietste omstreeks acht uur van de Corantijnstraat naar haar huis op de Zijlsingel. Vlakbij kwam een ongeveer 30-jarige man naast haar fietsen die haar vastpakte en sme rige taal uitsloeg. DEN HAAG/LEIDEN - De Wou- bruggenaar H. Feddema wordt de lijsttrekker van de Evangelisch Volkspartij bij de komende Staten verkiezingen in Zuid-Holland. Feddema was ooit lid van het lan delijk bestuur van de ARP en'éen van de oprichters van de EVP. An dere kandidaten voor de EVP zijn mevrouw A. de Jong uit Leiden, H. Marrink uit Den Haag en H. van der Vlies uit Dordrecht. De EVP gaat de verkiezingen in als zelf standige partij die zich vooral zal richten op een groen Zuid-Hol land. naar mijn mening ook bestuurlijk ongehoorzaam zijn. Tenminste, ze zeggen nu dat ze dat tegen die tijd zullen zijn", aldus Steegh, die de overheveling van het ouderenbe leid van het rijk naar de provincie zonder dat daarbij voldoende mid delen worden verstrekt, afwijst. "Er wordt gezegd dat de provin cie het ouderenbeleid heeft overge nomen. Maar het gaat om ruim 350 miljoen gulden, meer dan een der de van de hele provinciale begro ting. Je kunt dan ook beter zeggen dat het ouderenbeleid de provincie heeft overgenomen. Voorlopig zijn we allang blij dat al het geld wordt uitgegeven", aldus Steegh, die meent dat in de komende periode de discussie moet losbarsten over in welke vorm het provinciale ou derenbeleid wordt gegoten. Het doel van PSP/CPN/PPR is om na de verkiezingen deel te ne men aan het college van gedepu teerde staten, het dagelijks bestuur van de provincie dat nu nog wordt gevormd door VVD. PvdA en CDA. Volgens Steegh is het stre ven naar een progressief college. "Dat kan niet met CDA of WD er bij", meent hij. "Is een progressie ve meerderheid er niet, dan zullen we niet aan een college deelnemen. Alleen als er inhoudelijke overeen stemming bestaat, willen we het opnieuw bekijken". Volgens de lijsttrekker van de drie linkse partijen is vooral de po sitie van het CDA in het college ter discussie. "Nu zie je al dat het CDA slechts twee gedeputeerden heeft en WD en PvdA elk drie, terwijl het CDA toch de grootste partij Het CDA wordt alleen LEIDEN - In de nacht van maan dag op dinsdag is ingebroken in een woning in de Korte Lange- straat. Door het forceren van een bovenraam kwam men binnen. Een kleurentelevisie. 400 gulden, een bankpasje, een geldkistje met papieren en een paspoort en een schilderij worden vermist. Gisteravond is een inbraak ge pleegd in een bovenwoning aan de Haarlemmerstraat. Men verschafte zich via het zolderraam toegang en ontvreemdde een video, een bont jas, een rijbewijs en een doosje met sieraden. De hele woning werd doorzocht. In Stichting Burcht is maandag avond, na het forceren van een deur, eveneens ingebroken. Daar werden een cassette-deck, drie mi crofoons, twee statieven, een dim merpaneel, lampen, kabels en kop telefoons meegenomen. Uit de archieven van de krant: al vele jaren geleden werden plannen gemaakt i afsluiting van de Breestraat met links en rechts brede wandelpaden met terrasjes. Cursus Het dienstencentrum Zuid- West begint donderdag 5 februa ri eencursus handwerken voor 55-plussers. Aanvang: 14.00 uur. De cursus bestaat uit 12 lessen van anderhalf uur. Aanmelding via tel. 768711. Klussen In buurthuis 't Spoortje begint donderdag 5 februari, een klus- sencursus voor vrouwen ïn Lei- den-Noord. Aanvang 13.30 uur. De cursus bestaat uit houtbeiüer- kijig^plectriciteit, behangen en meubelreparatie. Voor meer in formatie tel. 210649. Krant Kinderen tussen 9 en 13 jaar kunnen elke donderdagmiddag een eigen krant maken in buurt huis Op Eigen Wieken. Aanvang 16.00 uur. Belasting De Leidse Rechtswinkel helpt mensen die moeite hebben met het invullen van hun belasting-aan giftebiljet (A en E biljet). Tussen half februari en begin april zit ten 20 vrijwilligers klaar om u te helpen, mits het gezinsinkomen lager is dan 35.000 gulden per jaar. Afspraak via tel. 130775. Het adres van de Rechtswinkel is Ketelboetersteeg 10. Festival In het Anton ius clubhuis wordt zaterdag 7 februari een favorie tenfestival gehouden. Hoogte punt van de avond is een optre den van de in Leiden geboren 'ko ningin van het levenslied'. De Zangeres Zonder Naam. Verder zijn er optredens van de Leidse zangeres Wies Cave, de vier- mans-band de Tornado's en zan ger Jony. In de zijzaal is de hele avond disco. Aanvang 20.30 uur DEN HAAG - Een 27-jarige Leide- naar is gisteren in het Haagse We steinde-ziekenhuis opgenomen na dat de de werkbak van een hoog werker waarin hij zich bevond, vanuit de hoogste stand naar bene den stortte. De man liep enkellet sel op. Zijn collega (23) kwam met de schrik vrij. In hoeverre er van een historisch moment sprake was, zal moeten blijken maar feit is dat met de vo rige week genomen beslissing om een proef te houden met een autovrije Breestraat een flinke sprong voorwaarts is gemaakt in een discussie die Leiden al 25 jaar bezighoudt. Nog voor de zo mer heeft een drie maanden du rend experiment plaats waarbij het doorgaande autoverkeer uit de Breestraat wordt geweerd. door Gert Visser Wanneer dit bevredigende resul taten oplevert, kan een vergis sing van tien jaar geleden wor den goedgemaakt. Toen al stelde de gemeente onder aanvoering van toenmalig wethouder Waal voor de Breestraat voor het ver keer af te sluiten, een initiatief dat na felle tegenstand van de winkeliers weer in de la werd op geborgen. Zijn opvolger Peters (PvdA) toverde het een jaar geleden weer tevoorschijn en in plaats van de verwachte negatieve reac ties kwam de Breestraatse mid denstand dit maal met een op bouwend alternatief. Onder aan voering van projectontwikkelaar Erica, die eigenaar is van een aantal panden in de Breestraat. bleken de winkeliers van inzicht te zijn veranderd. Daar was ook alle aanleiding toe. Nadat zij de plannen van Waal met succes dwarsboomden, heeft het econo mische gebeuren in de binnen stad zich langzaamaan van de Breestraat naar de autovrij ge maakte Haarlemmerstraat ver plaatst. De autoluwe markten- route bepaalde de grens van het gebied waar wethouder Peters keer op keer het succes van zijn beleid benadrukt met onthullin gen over gevoelens van claustro fobie die hem overvallen wan neer hij zich op zaterdag tussen de mensenmassa begeeft. Voor de Breestraat was niet meer dan de functie van aanvoerroute weggelegd. Het winkelbestand verloederde. Dat de winkeliers tot de con clusie zijn gekomen dat het op deze manier niet verder kan. laat zien dat een middenstander er niet mee gediend is wanneer zijn potentïele klanten per auto voor bij scheuren. Zeker niet in een bomvolle Breestraat waar een schuine blik van de automobilist naar een fraaie etalage slechts beloond kan worden met een for se kop-staart-botsing. De con statering lijkt vanzelfsprekend, maar het is nog niet zo lang gele den dat bijvoorbeeld de winke liers op de Steenstraat het tegen deel beweerden. Met het autovrij maken van de Breestraat mag wethouder Peters de vruchten van het gelijk van zijn voorgan ger plukken. Succesje Peters heeft inmiddels nog een ander belangrijk succesje ge boekt Niet eerder leken politiek en middenstand zo eensgezind hun schouders onder een zaak te zetten. Of deze gezamenlijke in zet van lange duur zal blijken, wordt pas duidelijk wanneer Pe ters plannen zal ontvouwen om het gebied tussen Hooglandse kerk en stadhuis autovrij te ma ken. Dat ideetje pikte hij tijdens de begrotingsbehandeling op van zijn partijgenoot Geradts. Mocht Peters ook dit idee weten te verwezenlijken, zal -..plots en tot ieders verrassing - een groot deel van de binnenstad slechts voor de voetganger toegankelijk zijn. Dat is meer dan deze wet houder vermoedelijk bij zijn aan treden enkele jaren geleden had durven hopen. In de discussie over de Bree straat in de raadscommissies voerden met name verkeerskun dige argumenten de boventoon (wellicht was de afwezigheid van de elders gewenste wethouder Fase van economische zaken hieraan mede debet). Het leek de raadscommissies vooral te gaan om de verkeersveiligheid op Lei- dens drukste verkeerstraverse. De vraag of er meer mensen in de Breestraat komen winkelen wan neer zij zich daar te voet in plaats van per auto kunnen verplaat sen, kwam nauwelijks aan de or de. Welke inwoner van een wille keurige randgemeente zal zich in plaats van naar Leidsenhage of Winkelhof naar Leiden begeven omdat hij daar zo gezellig over het asfalt van de Breestraat kan stappen? Een paar jaar geleden zou het gewoon zijn geweest om voor een antwoord op deze vragen een onderzoeksbureau in te schake len. Vroeger werd bijvoorbeeld het Centraal Instituut Midden- en Kleinbedrijf (CIMK) geregeld aangezocht om de toekomst voor de gemeente te voorspellen. De resultaten daarvan pleegden te worden vastgelegd in beleids plannen die voor een aantal jaren als richtsnoer voor het gemeen telijk beleid dienden. Het in de zeventiger jaren vervaardigde Structuurplan voor de Binnen stad was er zo één maar opval lend genoeg speelde dat in de discussie over de Breestraat geen enkele rol meer. Dergelijke onderzoeken voor af, schijnen tegenwoordig geen deel meer uit te maken van een zorgvuldige besluitvorming in de gemeentepolitiek. Zoals be kend is Peters er ook geen voor stander van. "Er komt toch maar uit wat je als opdrachtgever wilt horen", heeft hij eens gezegd. Het Leidse stadsbestuur heeft zich een nieuwe wijze van be- leid-maken aangemeten: ge woon een experiment beginnen en dan zien we wel waar het schip strandt. Het is het manage ments la Goekoop die met zijn opeenvolgende proeven in de ho- recasector menig betrokkene tot wanhoop dreef. Een dergelijke wijze van be- leid-maken is nogal onrustig, maar heeft in ieder geval het voordeel dat iedere burger zich in de praktijk een oordeel kan vormen over de gang van zaken. Door het ontbreken van enig vooronderzoek is het econo misch perspectief van een auto vrije Breestraat op dit moment een zwart gat. De winkeliers heb ben met hun keuze voor het au tovrij maken een sprong in het duister gedaan. "Zoals het nu is, kan het niet langer. Er moest ge woon wat gebeuren", zegt econo misch gemeenteambtenaar Van Iersel: "Het heeft niet zoveel zin er lang over te twisten of dit nu het beste alternatief is. Laten we maar kijken hoe het gaat. We kunnen de plannen na de proef altijd nog bijstellen". De directie economische zaken van de ge meente heeft inmiddels enkele onderzoekbureaus benaderd om de economische gevolgen van de proef te meten. Dat gebeurt door het houden van enquetes- en in terviews op straat. Van Iersel zelf ziet de toekomst van de Breestraat optimistisch in. Hij wijst er op dat de Kamer van Koophandel onlangs vast stelde dat er afvloeiing van koop kracht van Leiden naar de regio plaats heeft. "Maar je ziet de laat ste jaren een wederopstanding van de oude centra. Wanneer men enkele jaren geleden nog koos voor een winkelcentrum waar men de auto gemakkelijk kwijt kon, gaat men nu liever re creatief winkelen. In een stad waar iets valt te zien en waar men na de boodschappen te heb ben gedaan nog een pilsje kan pakken". De kernvraag blijft waar de wederopstanding van de Bree straat toe zal leiden. Lopen de klanten van de Haarlemmer straat (langs de hiervoor speciaal geconstrueerde Waal-bruggetjes) naar de Breestraat over of wordt een nieuwe groep kopers aange trokken? "Voorwaarde is", zegt Van Ier sel: "Dat de Breestraat een ander karakter krijgt dan de Haarlem merstraat. Het moet er geen ko pie van worden, niet weer iets van hetzelfde. De Breestraat was vroeger een winkelstraat met een hoogwaardig winkelbestand: ju weliers, bontzaken en de betere kledingwinkels. Dat karakter moet de Breestraat terugkrij gen". Waarmee slechts het probleem rest wie dat karakter van de Breestraat gaat bewaken. De ge meente heeft daartoe geen mid delen, de middenstand zal hier voor zelf de handen ineen moe ten slaan. Maar goed, dat is een probleem voor na de proef.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 15