Lange Voort zaait verdeeldheid Politiek hikt aan tegen renovatie voetbalvelden Leiderdorpse manege komt 30.000 tekort Plan om Oegstgeester punt te beveiligen op losse schroeven (87) Oegstgeester kanaal voorlopig niet breder Klein deel Dorpshuis behouden voor clubs Groenteman protesteert tegen leegstand 'In regio is behoefte aan een dierenpark' WOENSDAG 4 FEBRUARI 1987 LEIDSCH DAGBLAD: Groen licht voor renovatie woonwagen- centrum in Leiderdorp LEIDERDORP - De gemeente Lei derdorp kan 600.000 gulden uit trekken om het woonwagenkamp, i tegenover Alberts Corner de Persant Snoepweg, op te knappen. De leden van de raads commissie welzijn gaven daar gis teravond 'groen licht' voor. Het nu tien jaar bestaande kampje moet worden opgeknapt omdat het ver zakt is. Het was voor de meesten wel even slikken. Wat is namelijk het geval: doorgaans neemt het rijk dergelijke kosten voor zijn reke ning. Maar het Leiderdorps woon wagenkampje is niet door de over heid erkend omdat het te ver van de 'bewoonde wereld' afligt. En dus draait Leiderdorp zelf voor de kosten op. Een en ander moet uit de pot 'grondbedrijf worden be taald. PvdA-raadslid Langendorff vroeg zich daarop af of het niet be ter (lees: goedkoper) is om het kampje dan maar te verplaatsen. Maar daarvan kan volgens wethou der Huigen geen sprake zijn. De woonwagens zouden alleen in Bui tenhof midden-west neergezet kunnen worden en deze toekomsti ge nieuwbouwwijk is al volge- pland met woningen. Wethouder Huigen verklaarde dat, toen Leiderdorp als één van de eerste regiogemeenten een woon wagenkampje stichtte, de normen die nu gelden nog niet bekend wa ren. Dus ook niet de eis dat een kampje binnen de bebouwde kom moet liggen. Overigens zijn de woonwagenbewoners volgens haar zeer tevreden met de huidige plek. Oegstgeestse ereburgeres overleden Gemeente betaalt grootste deel van tekort LEIDERDORP - De Leiderdorpse manege Liethorp. gevestigd in sport- en recreatieterrein 'De Bloe- merd', komt dit jaar ruim 30.000 gulden tekort op de begroting. De gemeente Leiderdorp moet daar van 25.000 gulden voor haar reke ning nemen. Alleen PvdA-raadslid Holier- hoek bleek daar gisteravond tij dens de vergadering van de raads commissie welzijn moeite mee te hebben. Ze stemde tegen het voor stel om de begroting goed te keu ren. "Ik vind dat men alleen mag uitgeven wat er binnenkomt, een tekort accepteer ik niet", aldus Ho- lierhoek. Volgens wethouder Huigen wordt dezer dagen een eerste ge sprek gehouden met de rijkspolitie en het bestuur van de manege. Mo gelijk zal de bereden politie de r den voor een aardige bron van in komsten zorgen. In de begroting is daar echter nog geen rekening mee gehouden. "Omdat het dankzij de langdurige procedures nog niet mogelijk is geweest om één spade in de grond te steken", legde de voorzitter van 'Liethorp' uit. hebben ook nog geen inzicht nege als onderkomen gaan gebrui- vraag: verhuur van stalruimte gaat ken. 'Liethorp' wil een aantal stallen gaan neerzetten en deze verhuren aan particuliere paardeneigenaars. De zogeheten pensionpaarden zou- altijd per 1 oktober" Er is onlangs een bedrijfsverge lijkend onderzoek gedaan bij de gemeentelijke manege. Daaruit blijkt onder meer dat het aanbeve ling verdient om het aantal pen sionpaarden licht te laten groeien. Verder blijken de totale opbreng sten vrij hoog te zijn, de financiële verplichtingen groot en de tarieven voor de gebruikers vrij hoog. In middels heeft de manege al een aantal van de voorgestelde maatre gelen (goedkoper voer, inkrimpen van medewerkers) doorgevoerd. Het is de bedoeling dat, als alle maatregelen zijn doorgevoerd, het jaarlijks tekort in principe kan worden opgevangen. OEGSTGEEST - Het plan om de Oegstgeester Lange Voort in één keer te herasfalteren én verkeersveiliger te maken, is op zeer losse schroeven komen te staan. Raads leden van CDA, WD en D66 hebben gisteravond in de raadscommissie openbare werken vele gaten in het bijna zes ton kostende plan van wethouder Kohlbeck (PvdA) en zijn dienst openbare werken geschoten. Veel veranderen aan het plan kan gezien de tijdnood niet meer. Het de commissie dan ook slik ken of stikken, maar de meerder heid van de leden wenste zich niet voor voldongen feiten geplaatst te zien. De bijdragen aan de discussie der en zijn ambtenaren aan sugges tiestroken. Verder hebben de plan nenmakers voor de nu bijna kaars rechte Lange Voort een veel boch tiger verloop voor ogen. Alleen Van Eisen (PPR) en Haas- gemeester Scheenstra, maakten willen daaraan iets veranderen en nemen de hoge kosten op de koop het ingrij- toe. CDA'er Hellinga, WD'er Kuntze en D66'er Poelmans begon- vervolgens met hun sloop werk. Het dure plan, zo redeneer- heel anders ils de Haar lemmertrekvaart weer voor auto's opengaat. Dan valt het met de toe- de drukte erg mee. Het enorme bedrag OEGSTGEEST - Naar nu bekend is geworden is op 87-jarige leeftijd de Oegstgeestse mevrouw T. van der Swaagh-van Ham overleden. Mevrouw Van der Swaagh kreeg vorig jaar september de erepen ning van de gemeente Oegstgeest vanwege het vele maatschappelijk en 'liefdadig' werk dat ze in haar woonplaats heeft verricht. Zo was ze jarenlang actief lid van de Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers. Ze bezorgde maaltijden bij bejaarden en richtte een handwerkclub voor bejaarden op. Een kwart eeuw ver kocht ze Pro Juventute-kalenders en jarenlang was haar huis het Oegstgeester depót voor Unicef-ar- tikelen. Ook was mevrouw Van der Swaagh betrokken bij de oprich ting van plaatselijke afdelingen van de Nederlandse Hartstichting en het Astmafonds. Mevrouw Van der Swaagh is in Ede overleden. Ze wordt vrijdag begraven. duidelijk dat ook het college en W verdeeld pende plan. Eigenlijk was de Lange Voort al in 1986 aan de beurt voor een nieu we asfaltlaag. Onderzoek evenwel den ze, zou er wel bracht aan het licht dat over de he- uit moeten gaan le lengte van de weg niet één en dezelfde maatregel kon worden ge nomen. Meespelen doen ook de neming v. verwachte invloed op de verkeers- Poelmans: circulatie in Oegstgeest van de staat niet in verhouding tot de pro open te stellen Haaswijklaan. Ge- blematiek die met dit plan zou vreesd moet worden dat de Lange moeten worden opgelost". Burge- Voort nadien nog intensiever zal meester Scheenstra viel het drietal worden gebruikt door doorgaand bij. Hij noemde het hoogst intere- verkeer. Nu al gaan er gemiddeld sant om nu eens te weten hoe veel per etmaal 18.000 motorvoertuigen doorgaand verkeer zich over de Lange Voort. Zo'n 507 (ge middeld) automobilisten per dag doen dat met snelheden, hoger dan 70 kilometer per uur. Een veront rustende gedachte, zeker als wordt bedacht dat in de directe omgeving scholen zijn gelegen alsme- ophoudt na de openstel ling van de Haarlemmertrekvaart en de Haaswijklaan. Om dat te we ten moeten prognoses worden ge maakt en die kosten tijd. Te veel tijd, volgens wethouder Kohlbeck. Directeur openbare de" weg vernoemde werken Hermes moet namelijk de het winkelcentrum. Het plan behelst behalve de he- rasfaltering een vergroting van het overzicht van de (voorrangs)krui- singen met de Wijttenbachweg. Hazenboslaan, de Hofbroucker- weg en de Frans Halslaan. Daartoe zullen onder meer kruisingsvlak- ken worden verkleind. Het rijpro- fiel van de weg, nu nog negen me ter breed, dient tot 6,5 meter te worden versmald, de troittoirs daarentegen moeten breder en voor de fietsers denken de wethou- In elk geval niet voor jaar 2030 LEIDEN/OEGSTGEEST - Het de rust langs de kanalen en binnen Oegstgeester en Katwijkse kanaal de gemeenten terugkeert en men zullen niet worden verbreed voor weer de normale investeringen kan het jaar 2030. Om toch voldoende doen", water uit Rijnlands boezem via Katwijk te kunnen afvoeren zullen beide kanalen worden verdiept. Het Hoogheemraadschap van Rijn land heeft dit mede om financiële redenen besloten. Verbreding zou het hoogheemraadschap 24 mil joen kosten, verdieping vergt een investering van 7 miljoen gulden. Het Hoogheemraadschap is de afgelopen jaren geconfronteerd met een stijging van het waterpeil. Oorzaak van deze stijging is de toe nemende verstedelijking in het verzorgingsgebied van Rijnland. Regenval komt dan niet meer op bijvoorbeeld weilanden terecht, maar verdwijnt via straten en rio len in het boezemwater. Om het waterpeil toch op de ge wenste stand te houden (niet hoger dan een halve meter onder NAP) zal de bemalingscapaciteit worden uitgebreid. Er is echter ook een ca paciteitsvergroting van de toe voerkanalen noodzakelijk. Wan neer deze achterwege zou blijven, zouden er te grote stroomsnelhe- den ontstaan. Ook indien er uit voorzorg extra bemaald wordt, kan er een bijzonder laag waterpeil ont staan. Volgens het hoogheemraad schap is een lage waterstand visu eel onaantrekkelijk. "Ook kunnen lage standen aanleiding geven tot klachten voortkomend uit een al gemeen gevoel van onbehagen of verontrusting. Zo kunnen bijvoor beeld woonboten scheef gaan lig gen en worden lozingspijpen en walkanten meer zichtbaar", aldus het college van dijkgraaf en hoog heemraden in een toelichting bij het concept-besluit Met een beleid dat gericht is op kanaalverdieping hoopt het hoog heemraadschap te bereiken "dat september dit jaar klaar zijn met asfalteren waarvoor goed weer noodzakelijk is. En voordat hij er aan kan beginnen moet er nog van alles gebeuren. CDA, WD en D66 reageerden getergd. Ze meenden dat Kohlbeck en de zijnen dan maar eerder in de raad en commis sies met hun plannen hadden moe ten komen. Richting Kohlbeck zei Kuntze (WD): "U legt de zwarte piet nu bij ons neer, maar als de Lange Voort dit jaar weer niet wordt opgeknapt dan is het uw schuld". Poelmans (D66): "U zet de commissie onder druk. We hebben te weinig tijd. Dit is de zo veelste keer dat dit gebeurt, ik vind dit principieel onaanvaardbaar". Wethouder Kohlbeck betoogde dat hij zich niet schuldig had ge maakt "aan overvaltactieken, zo zijn onze manieren niet". En: "U wilt niet meedenken met dingen die gewoon voorliggen". De wet houder concludeerde dat er sprake was van "een grote impasse". En: "Op dit moment weet ik niet hoe ik eruit moet komen. Ik zal het weer in B en W bespreken en vermoede lijk zal er een extra commissiever gadering over de Lange Voort ko- Handtekeningen voor wethouder LEIDERDORP - Deelnemers van het Leiderdorps aktivitei- tencentrum voor gehandicap ten'Gading', hebben wethou der Den Boeft gistermiddag 593 handtekeningen overhandigd. Het resultaat van een handte keningenactie tegen de, wat de gehandicapten noemen, "le vensgevaarlijke situatie op de Engelendaai'. Men wil bewerk stelligen dat de verkeerslichten op deze doorgaande route weer in werking worden gesteld. Overstekende voetgangers kun nen de lichten nu niet naar hun hand zetten. "Daardoor is het vooral vor gehandicapten en bejaarden moeilijk en gevaar lijk om over te steken",, aldus een woordvoerder van 'Ga ding'. Wethouder Den Boeft kon gis termiddag nog geen toezeggin gen doen. Wel is zo goed als ze ker dat de lichten bij het druk ste punt, ter hoogte van Winkel hof, tijdens de spitsuren weer in werking worden gesteld. Burge meester en wethouders zijn be zig met een voorstel in die rich ting aan de raad. (foto Holvast) LEIDERDORP - Het Dorps huis in het 'oude' Leiderdorp gaat niet helemaal verloren als verenigingsgebouw. Eén zaal tje blijft gereserveerd als ont moetingspunt voor een beperkt aantal verenigingen en, op don derdag, voor de marktkooplie den. De gemeente Leiderdorp trekt 60.000 gulden uit om het zaaltje op te knappen. Zoals be kend wordt het Dorpshuis zelf afgestoten; het komt in handen van balletschool Margriet de Jong. Voor een aantal verenigingen die tot dusverre bijeenkwamen in het Dorpshuis is nog geen andere oplossing gevonden. De damvereniging kan waar schijnlijk in het opgeknapte zaaltje blijven zitten. De schaakclub zou via muziekver eniging Tamarco, die nieuw bouw wil plegen, aan ruimte kunnen worden geholpen. Eventueel in wijkcentrum 'Het Zijlkwartier'. Voor de bridgeclub is de toe- kbmst nog onzeker. Ze kan niet. in de 'Muzenhof worden on dergebracht. Wellicht dat de bridgers kunnen worden ge huisvest in de aula van de christelijke mavo. maar zeker is dat nog niet. De leden van de raadscom missie welzijn gingen gister avond overigens akkoord met de voorgestelde opknapbeurt van het zaaltje. Volgens wet houder Huigen komt de ge meente daar niet onderuit. Zou het Dorpshuis in z'n totaliteit verdwijnen als pleisterplaats voor de marktkooplieden, dan moet de gemeente Leiderdorp een andere voorziening treffen. Dat kost 20.000 gulden per jaar. Een deel van de verbou- wingskosten zal op de markt kooplieden worden verhaald. De marktgelden worden, tot ongenoegen van een aantal commissieleden, verhoogd. Een en ander moet zijn beslag krijgen na 1 augustus van dit jaar. Per die datum is de pacht overeenkomst met het beheer dersechtpaar Diseraad opge zegd. LEIDERDORP - Winkelende Leiderdorpers zullen dezer dagen wel even met hun ogen staan te knipperen als ze langs het leegstaande Amro-pand aan de Santhorst lopen. Daar zijn affiches opgehangen met teksten als 'leeg stand verpaupering', 'Het wordt tijd dat er hier eens wat gaat gebeuren' en 'Kok beheer en ABP nemen er hier een loopje mee'. Het gaat hierom een actie van de naast het AMRO-pand gevestigde groenteman Rijnsburger en zijn personeel. Overduidelijk is dat de groenteman het zat is om nu ruim twee jaar naast een leeg pand te zitten Rijnsburger vertelt desgevraagd dat er weliswaar onderhandelingen zijn met aspirant-huurders, maar het duurt hem allemaal veel te lang. Naar zijn zeggen heeft hij al heel wat positieve reacties op zijn 'actie' gehad van de klanten. <foto P. Altenburg) ZOETERWOUDE - Politiek Zoe- terwoude hikt aan tegen de kosten van de noodzakelijke opknapbeurt die de velden van voetbalvereni ging 'Meerburg' moeten onder gaan. Om een einde te maken aan de 'moddertoestanden', waardoor de velden 's winters onbespeelbaar zijn, dienen het trainingsveld en het derde speelveld van het sport complex aan de Rijndijk voor 215.000 gulden te worden gereno veerd. De meeste leden van de raadscommissie welzijn liéten gis teravond weten dat toch wel een erg hoog bedrag te vinden. Een be sluit werd dan ook nog niet geno men. Maar dat er iets moet gebeu ren, stond voor de meesten vast. Zo liet raadslid Ooijendijk (Pro gressief Zoeterwoude) weten niet te twijfelen aan de noodzaak van de renovatie. Hij vond echter dat de voetballers verhoudingsgewijs wel erg veel uit de gemeentelijke kas van Zoeterwoude krijgen. Naar zijn berekening legt de gemeente er per voetballer elk jaar zo'n 400 gulden bij. Mochten de Meerburg- velden worden gerenoveerd, dan stijgt dat bedrag zelfs tot 500 gul den. Ooijendijk vroeg zich af of* de voetbalclubs in Zoeterwoude niet te snel plegen te roepen dat er voor hen niets wordt gedaan. Progres sief Zoeterwoude vreest dat, als het voorgestelde plan doorgaat, er ten bate van hetzelfde veld over en kele jaren toch weer een beroep op de gemeente wordt gedaan. Ooij endijk zei gisteravond dan ook veel Schaatsen Warmonder René Vergeer heeft gisteravond de afval-schaatswed- strijden gewonnen die Ijsclub Voorschoten organiseerde. Daar mee kwam Vergeer in het bezit van de gloednieuwe Omroep Rijnland/ Forescate bokaal. Hij werd gevolgd door Ruud Borst (2) en Kees Borst (3). Bij de damesafval-wedstrijden won Jolanda Vergeer de Intercup- bokaal. Tweede dame werd Moni que Vergeer en derde Lucielle Kop pers. Door de dooi gaan de aangekon digde wedstrijden voor vandaag niet door. Alle evenementen van de Voorschotense ijsclub schuiven op. Zodra het weer gaat vriezen, staan er ringsteekwedstrijden en een ma rathon-prestatietocht op het pro gramma. meer te voelen voor een oplossing met kunstgras. Die is duurder, maar op den duur wel betrouw baarder. Ook raadslid Van der Kooi (WD) vond een bedrag van twee ton onevenredig op de begroting drukken van de afdeling welzijn, die in totaal drie ton ter beschik king heeft. Met een aantal collega raadsleden vroeg de WD'er zich af wat de club nu eigenlijk zelf in brengt. Meerburg-bestuurder Brouwer, die zich positief over kunstgras uit liet, verklaarde- dat de club de kleed- en kantine-accommodatie voor een groot deel zelf heeft be kostigd. Mocht veld 3 worden gere noveerd, dan zal 'Meerburg' de om en opbouw van de verlichting vqor haar rekening nemen. Uiteindelijk kon de commissie welzijn toch geen advies aan bur gemeester en wethouders uitbren gen. Men besloot de besprekingen in de andere raadscommissies af te wachten. Mandolines se Mandoline Vereniging een een malige subsidie van ruim 12.000 gulden van de gemeente. Pro bleem van de steeds populairder wordende vereniging is dat het le denbestand vergrijst én dat de meesten aanhikken tegen de aan koop van een instrument, dat 1500 gulden kost. Jongeren - die zo'n kostbaar instrument niet kunnen aanschaffen - kan de vereniging niet aantrekken. Het bestuur meent dat de aan schaf van een instrumentarium door de vereniging zelf een oplos sing voor de problemen kan zijn. Het Anjerfonds heeft al toegezegd een kwart van de kosten, die 25.000 gulden bedragen, voor zijn reke ning te willen nemen. De vereni ging wil zelf ook een kwart betalen. De overgebleven 12.500 gulden zou uit de gemeentekas moeten ko- Nu nog krijgt de Mandoline Ver eniging jaarlijks een zogeheten waarderingssubsidie van 165 gul den. Dat bedrag steekt wat schraal af tegen de jaarlijkse subsidie van ruim 32.000 gulden, die voor de drie drumfanfares wordt uitgetrok ken, zo oordeelden de leden gisteravond. DEN HAAG/WASSENAAR - Provinciebestuurder Borgman is van me ning, dat er in de regio Leiden behoefte bestaat aan een dierenpark. Een dierenpark, dat echter alleen bestaansrecht heeft als de overheid er subsi die - net als bij Artis in Amsterdam en Blijdorp in Rotterdam - in stopt of als het uiterst commercieel wordt opgezet. De gedeputeerde voegde er direct aan toe, dat de provincie niet zo gemakkelijk meer een financiële bijdrage aan een particuliere initiatiefnemer zal verstrekken. Borgman zei dit gistermiddag tijdens een persconferentie over de be trokkenheid van de provincie Zuid-Holland bij het dierenpark Wasse naar. Het park werd in 1985 gesloten, ondanks het feit, dat het rijk, de provincie en enkele gemeenten geld 5,5 miljoen) stopten in een plan de dierentuin voor het publiek aantrekkelijker te maken. De provincie heeft hierbij een schadepost van ongeveer tweeëneenhalf miljoen gulden opgelopen. Borgman, die als overheidscommissaris nauw betrokken was bij de reddingsactie: "De affaire geeft me nog altijd pijn in het hart. Je begint met een gevoel er is een strohalm om het park te redden. Die pak je. Dan komen er een paar geldschieters en heb je een bundeltje halmen, dat later uitgroeit tot een kabel. Zo'n actie begin je om iets te redden. Lukt dat niet, dan is het jammer van al dat werk. Maar we moesten het wel proberen". Volgens Borgman zijn er wel degelijk mogelijkheden geweest om het dierenpark Wassenaar te redden. Graaf Zuylen van Nijevelt - de eigenaar van Duinrell - en het Van der Valk-concern deden voorstellen die tot het behoud van het park hadden kunnen leiden. Beide voorstellen ketsten af, omdat de familie Louwman, de eigenaresse van de dierentuin, er niets voor voelde de touwtjes uit handen te geven. "Wij waren overtuigd van de kansen. Wat Van der Valk betreft hadden we wel een veer moeten laten. Dit concern was het niet louter en alleen te doen om het behoud van het park".

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 14