'Belang milieu genegeerd in studie vuilverbranding leidsch dagblad: Volgens werkgroep is geld enige drijfveer: Omzet van groenteveiling Leiden in 1986 met 4 miljoen gedaald AZL in beroep tegen beslissing over conflict op gynaecologie Gemeente Leiden mag doorgaan met storten vuile grond Roomburg Katwijker zaagt in eigen been Vergadering van PvdA Bezwaren kantoor GSD afgewezen WOENSDAG 4 FEBRUARI 1987 LEIDEN - De actiegroep vuilver branding bestrijdt dat het instand houden van de oude Leidse vuil verbrandingsinstallatie tot 1995 de goedkoopste oplossing is voor de gemeenschappelijke vuilverwer king Leiden en omstreken (Gevu- lei). Het zo snel mogelijk afvoeren van het vuil uit deze regio naar de Afval Verwerking Rijnmond (AVR) in Rozenburg, is even duur, maar uit milieu-oogpunt veel be ter. De Gevulei moet daarom op nieuw onderzoeken wat de moge lijkheden zijn om vuil uit deze re gio bij de AVR te laten verwerken. Dat schrijft de actiegroep, waar in omwonenden van de vuilver branding zijn vertegenwoordigd, aan het algemeen bestuur van de Gevulei. De actiegroep vecht in haar brief de uitkomsten aan van het rapport dat het onderzoeksbu reau Haskoning heeft gemaakt in opdracht van de Gevulei. Een van de conclusies van Haskoning is dat de AVR te duur is en dat de oude vuilverbranding in Leiden-Noord voorlopig beter in bedrijf kan wor den gehouden. De actiegroep heeft een milieu kundig adviseur, A. van der Veen, het rapport van Haskoning laten bestuderen. Deze adviseur vindt allereerst dat Haskoning te weinig op de milieu-aspecten heeft gelet en de zaak alleen maar van de fi nanciële kant heeft bekeken. Ech ter, ook de financiële onderbou wing van het rapport klopt op een aantal punten niet, zo vindt Van der Veen. Hij meent dat Haskoning er ten onrechte van uit is gegaan dat de kosten voor de oude vuilverbran dingsinstallatie de komende jaren zullen dalen. Weliswaar daalt de prijs inderdaad eenmalig met acht gulden per ton omdat de as goed koper kan worden gestort. Van der Veen verwacht evenwel dat de al gemene kosten voor de installatie met twee procent per jaar zullen stijgen. "Die kosten zijn tot dusver steeds gestegen. En er is voorals nog geen enkele aanleiding dat ze zullen dalen". Gemiddeld zal daar door de verwerkingsprijs voor een ton afval gedurende de komende jaren gelijk blijven aan de huidige prijs: 110 gulden per ton. "Dat is ongeveer de prijs die de Gevulei kwijt is als het haar vuil naar de AVR brengt", stelt Van der Veen. Hij tekent daarbij aan dat Hasko ning bij de berekening van de AVR-prijzen van de kostbaarste mogelijkheden is uitgegaan. "Wan neer het huisvuil uit deze regio wordt afgevoerd naar de AVR, moet er een overslagstation wor den gebouwd. Dat kan op een goedkope wijze gebeuren, door op een bestaand terrein, bijvoorbeeld de Leidse vuilverbranding, een tij delijke overslagplaats in te richten. Haskoning heeft in zijn rapport echter alleen rekening gehouden met de bouw van een veel duurder, compleet nieuw en modern over slagstation". Ook wat betreft de oplossingen op langere termijn, blijken er de nodige fouten in het rapport Has koning te zijn geslopen, aldus Van der Veen. Uit het rapport blijkt dat de Gevulei na 1995 het goedkoopst uit is met de bouw van een nieuwe, zo groot mogelijke vuilverbran dingsinstallatie in Leiden. De bouw van een dergelijke installatie in bijvoorbeeld Zoetermeer, zou de verwerkingsprijs met een tientje per ton verhogen. Van der Veen meent echter dat Haskoning twee verschillende din gen vergelijkt. "Wordt de installa tie in Leiden gebouwd, dan gaat Haskoning er van uit dat de kosten om de oude installatie te sluiten kunnen worden verdeeld over de niet-Gevulei-gemeenten. Komt de installatie in Zoetermeer te staan, dan is Haskoning er bij zijn bereke ningen van uitgegaan dat de Gevu lei alleen voor die kosten moet op draaien. Worden echter alle kosten over alle gemeenten verdeeld, dan zijn Leiden en Zoetermeer even duur". Los van de vraag waar de nieuwe vuilverbrandingsinstallatie komt te staan, is het volgens de actie groep in elk geval zaak dat de oude installatie zo snel mogelijk te slui ten. "De bouw van een nieuwe vuilverbranding wordt een kwestie van lange adem. Voordat alle pro cedures en voorbereidingen achter de rug zijn, zijn we zo acht jaar ver der. En dan moet de bouw nog be ginnen. Dat duurt veel te lang, daar is de oude vuilverbranding nu al veel te rot voor". Volgens Van der Veen is het ook allemaal niet nodig dat de oude verbrandingsinstallatie zo lang in bedrijf blijft. "De directie van de AVR heeft aangeboden vuil uit de ze regio over te nemen, tegen een prijs van 60 gulden per ton. Met al le extra kosten komt de Gevulei uit op 110 gulden per ton, en dat is even veel als ze nu kwijt is. De AVR heeft plaats voor 90.000 ton. Dat is voldoende om het vuil uit deze regio te kunnen verwerken". De Leidse groenteveiling heeft vorig jaar Tsjemobyl. miljoen gulden minder omgezet mede als gevolg van de ramp i Vergunning De vuilverbranding in Leiden. Buurtbewoners vinden dat slechts rekening wordt gehouden met financiële argumenten om de installatie zo lang mogelijk open te houden. Het milieu krijgt nauwelijks aandacht. (foto Loek Zuyderduin) De Gevulei overweegt een be zwaarschrift in te dienen tegen de afvalstoffenvergunning die de pro vincie heeft gegeven voor de oude vuilverbranding. Bovendien wil zij een verzoek tot schorsing indienen bij de Raad van State. Het dagelijks bestuur van de Ge vulei vindt veel van de eisen in de vergunning te hoog en verwacht onevenredig nadeel wanneer die moeten worden opgevolgd. Met name vreest het dagelijks bestuur dat de vuilverbranding niet kan voldoen aan de gestelde normen voor de uitworp van koolmonoxy- de, stof, zoutzuur, fluorverbinding, lood, zink, chroom en cadmium. Het algemeen bestuur van de Ge vulei buigt zich vrijdag over deze zaak. De actiegroep vuilverbranding speelt ook met de gedachte in be roep te gaan tegen de provinciale vergunning. De actiegroep vindt juist dat de provincie op een aantal punten veel te lage eisen heeft ge steld, lager in elk geval dan in de ontwerp-vergunning die eerder ter inzage heeft gelegen. LEIDEN - De Leidse groentevei ling heeft vorig jaar een omzetda ling van vier miljoen gulden gele den. Was de omzet in 1985 nog 28 miljoen, in 1986 bedroeg was dat slechts 24 miljoen gulden. Volgens woordvoerder J.N. Gayekma is de omzetdaling te wij ten aan de lage prijzen van vooral de spruiten en de volle grond- groenten als sla en spinazie. Daar bij kwam in mei vorig jaar nog wat Gaykema het 'Tsjernobyl-effect' noemt: na de ramp in de Russische kerncentrale moesten tonnen spi nazie en sla worden vernietigd. Ondanks de omzetdaling is er bij de Leidse groenteveiling overigens wel winst gemaakt. Hoeveel kan Gaykema nog niet zeggen, omdat die cijfers nog berekend moeten worden. Het nieuwe jaar wordt op timistisch tegemoet gezien, ook al omdat januari "weer een beetje meer omzet" te zien gaf dan in 1986. In totaal leden de Nederlandse groenteveilingen vorig jaar een omzetverlies van 200 miljoen. LEIDEN - Het Academisch Zie kenhuis Leiden (AZL) gaat in be roep tegen de beslissing van de Specialisten Registratie Commis sie (SRC) de erkenning van het AZL als opleidingsziekenhuis voor het specialisme verloskunde/gy naecologie niet te verlengen. De SRC nam dit besluit in december 1986 naar aanleiding van een con flict tussen de hoogleraren Van Hall, Bennebroek Gravenhorst en Keirse dat geleid zou hebben tot fouten en bijna-ongelukken. De gynaecoloog prof. dr. E.V. van Hall heeft eerder als opleider al Palen De bewoner van de St. Jorissteeg nummer 17, waarvan de zijkant grenst aan de Kaarciesteeg, is als geen ander op de hoogte van wat er gebeurde nadat die Kaardes- teeg werd opengesteld. Er ontstond volgens hem een verkeerschaos. "Steeds meer automobilisten ontdekken de steeg als sluiprou te van Hooigracht richting Bree- straat en omgekeerd. Op deze manier ontlopen zij de normale doorgangsroute met verkeers lichten bij de kruising Levendaal - St. Jorissteeg - Oranjeboom straat". "Dit sluipverkeer plus de goe deren aan- en afvoer van super markt Hoogvliet en de auto's die in de parkeergarage willen par keren, veroorzaken een chaoti sche en daardoor gevaarlijke si tuatie in de steeg". Doodeenvoudig, aldus de be woner, omdat de steeg te smal is. "Twee auto's kunnen elkaar aan het begin en eind van de steeg amper passeren en moeten daar door een stuk stoep nemen". "Niet zo prettig voor de voet gangers die in groten getale van de supermarkt gebruik maken. Bovendien is het voor auto's die de parkeergarage verlaten ge vaarlijk als er constant in de steeg gescheurd wordt door het sluipverkeer". Waarna de bewoner gewag maakt van vele noodstoppen en aanrijdingen. Tot nu toe had één aanrijding lichamelijk letsel tot gevolg: een fietster moest in het ziekenhuis worden opgenomen. De bewoner vindt in elk geval dat er snel iets moet gebeuren. Hij heeft zelf ook al nagedacht over een mogelijke oplossing: waarom worden er geen 'Waalpa- len' geplaatst in de steeg, "tussen de ingang en de uitgang van par keergarage Sanders". Er zou niets veranderen wat betreft de aan- en afvoer van goe deren, stelt hij. "Op dit moment keren alle vrachtwagens van Hoogvliet op de Sint Jorissteeg en rijden dan vervolgens achter uit de Kaardesteeg in om te la den en te lossen. Daarna verlaten zij de Kaardesteeg via de Sint Jo rissteeg". En de voordelen zijn duidelijk, vervolgt de bewoner. Hoogvliet kan vlotter laden en lossen, sluipverkeer tot diep in de nacht wordt onmogelijk gemaakt en voetgangers en fietsers kunnen zich veiliger bewegen. Met andere woorden: niemand hoeft meer een geveltoerist te worden uit angst om aangereden te worden. "Wij vinden inderdaad ook dat er wat moet gebeuren", ant woordt verkeersambtenaar Ale- trino. "Of de situatie zo ernstig is als de bewoner zegt, weten we niet". "Maar er moet in elk geval wat veranderen. Nee, we weten nog niet precies wat we gaan doen. De Kaardesteeg is in studie, zou je kunnen zeggen. Er zijn ver schillende mogelijkheden: paal tjes, slagbomen, eenrichtingsver keer. Nogmaals: het is in be raad". Claim De Trekvliet: open, dicht en weer open. Eind vorig jaar ver scheen er een verhaal over het dempen en weer opengraven in deze krant: "De Trekvliet een vergissing van tien miljoen". De gebroeders Groenewegen. schippers van professie, lazen dat verhaal en moesten opeens denken aan een claim die ze al eens hadden ingediend. Al weer vele jaren geleden gebeurde dat. Aan het begin van de jaren ze ventig schreven ze een brief naar de gemeente Leiden. De Trek vliet ging dicht en hoe moesten De Kaardesteeg is een gevaarlijke sluiproute geworden volgens zij nu papier vervoeren naar het Leidsch Dagblad? Onmogelijk. Ze wilden een schadevergoe ding. De gemeente antwoordde dat de overheid de bevoegdheid heeft om in het kader van het al gemeen belang maatregelen te ■nemen betreffende haar toebe horende openbare voorzienin gen. "Volgens vaste jurisprudentie kan - zoals wij reeds stelden - aan een dergelijke maatregel of wijzi ging geen plicht van de overheid worden ontleend tot schadever goeding, bijvoorbeeld indien een bepaalde wegverbinding of vaar weg tijdelijk of definitief moet vervallen". Ze hadden geen recht op geld, met andere woorden. Maar daarmee was de zaak niet afgedaan voor de firma Groene wegen. Naar aanleiding van het verhaal dat eind vorig jaar in de ze krant werd gepubliceerd, heb ben ze weer een brief over de Zet je een en ander op een rij tje, aldus de firma, dan mag je aannemen dat "wij zeker nog vijf jaar over het water rotatie-papier hadden bezorgd als de gemeente Leiden geen spaak in het wiel had gestoken". Volgt een rekensom. "Dit houdt dan in dat wij gedu rende die vijf jaar 10.000 ton pa pier aan vervoer gederfd hebben, terwijl onze zakelijke en perso neelskosten onveranderd ble ven. Dit vervoer zou een bedrag uitgemaakt hebben van 100.000 gulden". Of de gemeente de portemon nee maar wil trekken. Een klein bedrag in het licht van die vijf tien miljoen (vijf miljoen voor het dempen en tien voor het opengraven), zo besluiten de ge broeders. ze ook aan het begin van de jaren zeventig al kregen: naar dat geld kunnen jullie fluiten, vrij ver taald. "Ik durf daar in dit stadium nog niets over te zeggen", zegt een woordvoerder van de afde ling openbare werken. "Ja, ik kan m'n mond wel open doen, maar ik vind dat het gemeente bestuur toch eerst maar eens een besluit moet nemen". Groenewegen wacht ondertus sen af. Nadat hij brieven had ver stuurd naar de raadsleden hoor de hy een tijd niets meer. "Toen ben ik er zelf maar eens achter aan gegaan, want wij zijn serieus wat onze claim betreft, dat mag duidelijk zijn". De pogingen om door te drin gen tot in de hoogste afdeling van het gemeente-apparaat wa ren uiteindelijk succesvol. "Vol gende week hebben we afspraak met wethouder Kuijers; we zul len onze argumenten dan weer eens duidelijk op een rijtje zet ten". besloten, beroep aan te tekenen te gen de beslissing van de SRC. Het AZL doet dat nu ook omdat het meent dat er geen sprake is van een situatie waarin een behoorlijke opleiding niet langer zou zijn ge waarborgd. Volgens het AZL is het ook niet juist dat het conflict tot fouten of bij na-ongevallen heeft geleid. De onenigheid tussen de hoogle raren duurt al enkele jaren maar werd verscherpt toen Van Hall twee jaar geleden wilde beginnen met reageerbuis-bevruchting. Eer der stelde een externe onderzoeks commissie vast dat Van Hall als af delingshoofd dient te verdwijnen omdat hij bestuurlijk onvoldoende zou functioneren. Dat advies is door de besturen van universiteit en academisch ziekenhuis gene geerd omdat het niet constructief zou zijn. Beide besturen stelden dat het conflict zou moeten wor den opgelost door een betere afba kening van verantwoordelijkhe den van de diverse betrokkenen. Het AZL-bestuur heeft vorige maand besloten tot een verzelf standiging van de afdelingen ver loskunde en gynaecologie. Er is een „gedelegeerde" aangesteld, mr. J. Bal van het bureau Twijnstra en Gudde, die voorstellen moet doen voor een verdere scheiding van en taakafbakening tussen de twee afdelingen. Bij meningsver schillen over beleidszaken neemt hij de beslissing of legt ze voor aan het bestuur. Het AZL meent, dat hiermee een verdere escalatie van het conflict wordt voorkomen en dat uitzicht wordt geboden op „een oplossing van de ontstane situa tie". LEIDEN - De gemeente mag door gaan met het storten van vuile grond in het depot in Roomburg. De voorzitter van de Raad van Sta te heeft enkele voorschriften aan de hinderwetvergunning toege voegd. De Stichting Meerburg, die de belangen van de bewoners van de wijk Meerburg vertegenwoor digt, had om schorsing van de hin derwet gevraagd. Het hoofd van de directie milieu In 't Veld is opgelucht dat de hele LEIDEN - Een 42-jarige Katwijker is gisteren met een diepe vlees wond naar het Academisch Zie kenhuis gebracht. De man was in opdracht van de gemeentelijke af deling groen bezig met een ketting zaag struiken aan het Van Vollen- hovenplein te snoeien, toen hij met de zaag in zijn linkeronderbeen te recht kwam. affaire nu voorlopig ten einde is. "Wij hebben vanaf het begin af aan de overtuiging gehad dat de ge meente milieuhygiënisch verant woord bezig is geweest. Het is dan altijd nog afwachten hoe de rechter daar over denkt. De gemeente heeft op nu alle-fronten gelijk ge kregen. De voorzitter van de Raad van State heeft slechts enkele aan scherpingen van de hinderwetver gunning opgedragen". In 't Veld hoopt dat de bewoners nu bereid zijn medewerking te ver lenen aan de totstandkoming van een bewonerscommissie die "toe ziet welke grond naar het depot wordt gebracht en bekijkt of de voorschriften worden nageleefd". LEIDEN - De PvdA houdt op vrij dag 6 februari een ledenvergade ring in het Parlement, Nieuwstraat 45. Wethouder P. Bordewijk (finan ciën) zal een toelichting geven op de voogenomen bezuinigingen van het college. De vergadering begint om 20.00 uur. LEIDEN - De gemeentelijke be roepscommissie heeft de bezwaren van diverse winkeliers tegen de voorgenomen nieuwbouw van de GSD aan de Langebrug afgewezen. De winkeliers hadden geprotes teerd tegen het feit dat door de nieuwbouw een twaalftal parkeer plaatsen zou verdwijnen. Eerder werd hun verzoek om schorsing van de verleende bouwvergunning door de Raad van State afgewezen. De beroepscommissie meent dat de winkeliers zich niet kunnen be roepen op het verdwijnen van een aantal parkeerplaatsen omdat deze slechts tijdelijk waren aangelegd. De winkeliers waren hiervan op de hoogte, zegt de beroepscommissie. Daarbij wordt gesteld dat met de realisering van de Sanders-par- keergarage en de invoering van het parkeerstelsel in de Pieterswijk in de parkeerproblemen wordt voor zien. De beroepscommissie is het met B en W eens dat de nieuw bouw van de GSD noodzakelijk is in verband met de knellende huis vesting van de sociale dienst op dit moment.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 13