'Problemen Derde Wereld verhelpen door vrouwen machtiger te maken' 'Vergunning vuilverbranding is een bestuurlijke blunder' LFinqr.H m DAGBLAD" msm. Els Postel-Coster, bijzonder hoogleraar te Leiden: Bouw parkeergarage Auto door ijs gezakt actief m vrije tijd Statenlid Steegh (PSP/CPN/PPR): MAANDAG 2 FEBRUARI 1987 LEIDEN - "Vrouwen worden vaak geregistreerd als 'zonder werk'. Ze zijn nooit als producente erkend. Er is gewoon weinig bekend over hetgeen vrouwen nu eigenlijk doen. Dat probleem is er niet alleen in de Derde Wereld, maar ook hier in de westerse samenleving". De cultureel-antropologe Els Postel-Coster, onlangs aan de Leidse Universiteit benoemd tot bijzonder hoogleraar in de posi tie van vrouwen in veranderende samenlevingen, noemt een voorbeeld uit eigen ervaring: "Ik was een merentocht aan het schaatsen en moest onder een bruggetje door. Daarachter stond een man en die riep: 'Zo moeder, dat is nog 'ns wat anders dan boodschappen doen'. Het beeld van de vrouw als moeder, die voor de boodschappen zorgt, het huishouden doet en eten kookt, leeft nog sterk in de westerse samenleving. door Annemiek Ruygrok Maar ook in ontwikkelingslanden komt dat beeld van de vrouw naar voren. Volgens professor Postel is het door het Westen daar gebracht. "De kolonialisten gingen al uit van het stereotiepe beeld van mannen en vrouwen en brachten dat daar over. Terwijl bijvoorbeeld in West- Afrika vrouwen het merendeel van de produktie voor hun rekening nemen. Toch werden en worden ze geregistreerd als zijnde 'zonder werk'. Ze worden gewoon niet als producente erkend". Het gevolg daarvan is dat de landbouwontwikkeling in die lan den tot voor kort commerciële landbouwontwikkeling was. Dat ging ten koste van de ontwikkeling van landbouw voor eigen voedsel. "Tien jaar geleden was dit proces nog niet zo bekend. Nu gaan we ons eindelijk afvragen hoe dat an ders kan". Bij commerciële land bouw veranderden de veldjes in katoenplantages, die weliswaar méér geld opbrachten, maar tege lijkertijd de rol van de vrouw ver anderden. Tot dan toe hadden mannen gezorgd voor het basis voedsel: rijst en gerst. De vrouwen zorgden voor de groenten en eiwit rijke vruchten. Toen de katoen kwam gingen de mannen de ka- toenvelden bewerken. Dat ging ten koste van de produktie van hun ei gen voedsel. Ook de vrouwen moesten met de mannen meewer ken: katoenplukken en wieden. En zo werden de vrouwen landarbeid- sters in dienst van hun man. Want het geld kwam bij de man terecht. Terwijl daarvóór de vrouwen hun overschot aan groenten en vruch ten nog konden verkopen. Dr. Postel constateerde dat het inko men weliswaar toenam, maar dat het uitgavenpatroon van de man veel losser is. "Vrouwen spenderen 80 procent van hun inkomsten aan het onderhoud van hun gezin. Maar mannen geven liever geld uit aan een radio, een Fiets, aan grote feesten, statussymbolen. Ook eten ze vaak buitenshuis". De grote hongersnood die Afri kaanse landen geregeld teistert is mede te danken aan dit proces. Het land wordt uitgeput door commer ciële landbouw, aan landbouw voor eigen voedselopbrengst wordt weinig gedaan en de vrou wen en kinderen zijn de eersten die het risico van uithongering lopen. "Aan het eind van de jaren 70 kwam door de hongersnood de grot? schrik. Toen pas is men gaan denken over een andere ontwikke ling van de landbouw in ontwikke lingslanden". De verstedelijking is een ander probleem van ontwikkelingslan den. "Daar geldt hetzelfde voor. De koloniale politiek is overgenomen door de plaatselijke politiek en la ter door de ontwikkelingspolitiek van het Westen. Er werd altijd naar gezinnen gekeken, naar groepen. Maar wij willen nu juist kijken naar mannen en vrouwen apart. Naar de verschillende posities. Vooral in de steden nemen man nen de kostwinnersrol niet op zich. Daarom is het daar nog moeilijker voor vrouwen. Op het platteland hebben ze nog een stukje grond. In de stad is bijna altijd het aanbod op de arbeidsmarkt veel groter. Het verschilt weliswaar van streek tot streek. Soms kunnen vrouwen kleine klussen doen in de handel of de industrie. Maar vaak zijn ze aan gewezen op de markt. En die is vaak letterlijk en figuurlijk verza digd. Een gevolg van het feit dat ze op een andere manier niet aan het werk komen. En zo zie je op mark ten in Afrika vrouwen die soms drie tomaten aan de man proberen te brengen. Triest". Volgens prof. Postel ligt de op lossing in de bewustwording van vrouwen. "Vroeger waren ze geïso leerd. Nu gaan zij zich meer en meer organiseren. Ook al omdat ze naar buiten komen om geld te ver dienen. Ze gaan gezamenlijk een vuist maken". Ze moeten een greep op hun ei gen leven krijgen. "De vruchtbaar heid beheersen is één van die facet ten. Ze worden biologisch vastge legd omdat ze soms 15 kinderen krijgen. Wordt dat minder, dan snijdt het mes aan twee kanten: de vrouwen kunnen méér doen en het overbevolkingsprobleem wordt verminderd". Overigens geeft de hoogleraar toe, dat kinderen in ont wikkelingslanden vaak een oude dagsvoorziening zijn. En omdat er zoveel sterven, moeten er wel 15 worden geboren om - cru gezegd - genoeg kinderen over te houden. Als levensverzekering. "Het we reldgezondheidsvraagstuk houdt hiermee sterk verband". Zij ziet het als deel van haar nieu we taak om de omgeving vanuit de vrouwenstudies antropologie dui delijk te maken wat er daar aan de hand is. "Ik probeer te helpen om de ergste vergissingen te voorko men. Wij hier doen bijvoorbeeld mee aan cursussen voor ambtena ren van het ministerie van buiten landse zaken, ontwikkelingswer kers en tropenartsen. Om zo onze kennis door te geven aan mensen die er iets mee kunnen doen". Vol gens mevrouw Postel zou het mooi zijn om meer greep te krijjgen op multinationals. Omdat juist die vaak problemen als commerciële landbouw naar ontwikkelingslan den overbrengen. "Maar daartegen helpt denk ik alleen het machtiger worden van vrouwengroepen die het aangaat. Door het doorgeven van kennis en door met hen samen te werken kun je hun op die ma nier helpen. Ze zelf leren hoe ze hun leven kunnen indelen, voor waarden scheppen en het mogelijk maken dat ze greep krijgen op hun eigen leven". Verder is er de wetenschappelij ke kant van de leerstoel: met nieu we ogen naar het eigen vak kijken: "Er zijn veel 'scholen in antropolo gie', gebaseerd op het veldwerk. Dat is altijd man-gericht geweest. Mannelijke onderzoekers werden door mannen opgevangen. Later kwamen er vrouwelijke onderzoe kers, maar ook zij werden door mannen opgevangen. Aan de hand van die gegevens zijn hele theoriën opgebouwd. Dat betekent dat de fundamenten fout zijn. In de jaren 70 is men zich gaan afvragen hoe het met de vrouw zit". De bijzondere leerstoel is voor vier jaar ingesteld: "Misschien wordt het ooit een wetenschappe lijke formatieplaats, een gewoon hoogleraarschap dus". Maar voor lopig is zij tevreden met deze er kenning van het vak vrouwenstu dies. Abortus Het is de enige leerstoel in zijn soort aan een Nederlandse univer siteit. Ze heeft al zes promovendi, onder wie één Indiase die de in vloeden onderzoekt van de techno logie ('reageerbuisbaby's en derge lijke) op de vruchtbaarheid van de Nederlandse vrouwen. "Dat is heel grappig: zij ontdekte dat vrouwen hier veel passiever bij die zaken zijn betrokken dan in haar land. Het viel haar op dat vrouwen hier indertijd demonstreerden voor vrije abortus. Terwijl abortus in In dia al gemeengoed was". Professor Postel neemt met dit voorbeeld de indruk weg dat het probleem in de Derde Wereld al léén ligt: "Het probleem van vrou wen in niet-westerse landen is her kenbaar voor de vrouwen hier. Formeel hebben zij dezelfde rech ten als de man. Toch worden zij naar de marge geschoven. Soms is het daar zelfs minder moeilijk dan bij ons. Op een congres in Indone sië constateerde ik dat de mannen daar grote belangstelling hadden voor de problematiek van vrou wen. Terwijl het hier een beetje gê nant is als een man zich daarmee bezighoudt. Dat is de Victoriaanse achtergrond van de westerse cul tuur: een man is geen echte man als hij zich interesseert voor vrou wenproblematiek". Els Postel-Coster: 'Vrouwen machtiger maken Derde Wereld aan te pakken". na sprong LEIDEN - Een zevenjarig meisje uit Voorschoten heeft vrijdag avond bij een gymdemonstratie in een school aan de Vijf Meilaan nekletsel opgelopen. Het meisje kwam verkeerd terecht na een sprong over een kast. Zij is overge bracht naar het Elisabeth Zieken huis in Leiderdorp. Woon-Ideaal Beurs trekt 15.000 mensen LEIDEN - De Woon-Ideaal Beurs, die vanaf woensdag tot en met gis teren in de Groenoordhallen is ge houden, heeft om en nabij de 15.000 bezoekers getrokken. Dat zijn er volgens de organisatoren van de beurs, ongeveer 500 minder dan vorig jaar. Ze wijten de lichte teruggang aan het weer van de af gelopen week. "Van de week konden we duide lijk merken dat er minder 65-plus- sers kwamen dan in andere jaren. Die vonden het kennelijk toch te koud. Ook zondag was het duide lijk stiller. We vermoeden dat veel mensen toen zijn weggebleven om dat het juist zulk mooi weer wós", aldus een van de organisatoren. Op de Woon-Ideaal Beurs, die dit jaar voor de twaalfde keer werd ge houden, werden een groot aantal meubels en andere woninginrich tingsartikelen getoond. Verder wa ren er twee exposities, een van de Leidse kunstenaar Fred Hansen, en een met als onderwerp: glas en plexiglas. Lezers schrijven Zijloever Naar aanleiding van een artikel in deze krant van 28 januari over een voorlichtingsbijeenkomst over be bouwingsplannen voor de Zijloe ver willen wij graag het volgende kwijt. Het feit dat veel bewoners de nieuwe verkavelingsopzet voor de Zijloever zo sterk afwijzen, wordt mede veroorzaakt door de slechte presentatie van het plan en een aantal inhoudelijke bezwaren te gen het gemeentelijk beleid in de- In 1983 heeft de gemeente Lei den in een soortgelijke bijeen komst de bewoners 'lekker' ge maakt met een voor hen veel aan trekkelijker plan voor ongeveer 190 woningen en veel groen. Lek ker gemaakt omdat van dat plan nu wordt gezegd dat het nooit rea liseerbaar is geweest. Indien dit waar is, was het toen verre van zorgvuldig het plan aan de buurt te presenteren. Maar vreemd is het wel dat dit plan volledig paste binnen het ge meentelijk beleid zoals vastgesteld in het bestemmingsplan De Kooi van 1978. Volgens het beeld dat in de tijd 1983/84 werd voorgespie geld, zouden de bewoners onder meer een wandelstrook krijgen langs de hele Zijloever en speelge- legenheid met aansluitend par kachtig groen. Hiermee zouden on der meer de bewoners van de Atjehstraat, Timorstraat en Soem- bastraat eindelijk het uitzicht en/of LEIDEN - Aan het ir. Driessenplein zijn inmiddels de voorbereidende werkzaamheden begonnen voor de bouw van de Marca-parkeergarage. Onder meer worden nu de oudeonder het terrein aanwezige fundamenten gesloopt. Een karwei waar behoorlijk wat tijd voor is uitgetrokken omdat niet precies bekend is wat er zoal onder de grond zit. Automobilisten die gewend waren hun wagen op het ir. Driessenplein neer te zetten, zullen naar andere plaatsen moeten uitwijken. Weliswaar wordt een klein deel van het parkeerterrein, tussen de Oude Rijn en de Middelstegracht, in stand gehouden, maar dat is bij lange na niet voldoende om de behoefte aan parkeerplaat sen te dekken totdat de garage gereed is. de rust terugkrijgen welke hen door Gijzenij en Zitman vele jaren vaak op onrechtmatige wijze is ontnomen. Op basis van het gebo den perspectief heeft een aantal nieuwe bewoners in deze straten een huis gekocht. Het steekt vooral de buurtbewo ners in dit deel van de Kooi dat de gemeente nu onverwacht de kos ten van de verplaatsing van Gijze nij rechtstreeks ten laste van de ex ploitatie van nieuwbouw brengt. Mede hierdoor krijgen die bewo ners een woonblok of woontoren voor hun neus in plaats van groen en water. De smalle Timor- en Atjehstraat worden dan verbin dingswegen, maar eerst is er in die straten grote kans op schade aan de huizen als gevolg van bouwver- keer. Het uitzicht en wooncomfort is nu gepland om de nieuwe wo ningen duur te verkopen. De onzorgvuldigheid waarmee dit nieuwe plan is gepresenteerd, maakt duidelijk dat de gemeente ons nauwelijks serieus neemt als het er op aan komt onze belangen te verdedigen. De aanweizige ge meente-ambtenaren waren of slecht geïnformeerd of hielden zich nadrukkelijk op -de vlakte waardoor de noodzaak van de voorgenomen wijziging van het be stemmingsplan onduidelijk bleef. Ook het toegestuurde informa tieblaadje verschafte hierover geen duidelijkheid. Hierin wordt het ontbreken van voldoende geldmid delen om de verontreinigde bodem te saneren als reden opgegeven dat de exploitatie, zoals die in 1984 is voorgehouden, niet rond was te krijgen. Op een kleine bijdrage na komen deze kosten echter ten laste van de provinciale begroting! Ook begrijpen wij niet hoe de gemeente denkt te kunnen besparen op de kosten van aanleg van beschoeiing als de helft van de getekende be schoeiing niet eens aanwezig blijkt en er daardoor dus juist meer be schoeiing noodzakelijk is! Blijft over dat de gemeente Lei den, ten koste van de huidige be woners, gewoon meer wil bouwen om de toegewezen bouwcontin- genten te kunnen realiseren. Dit al les maakt dat de Kooibewoners de handen ineen slaan en vast van plan zijn om hun belangen tot het uiterste te verdedigen. De exploita tie-opzet moet dan maar duidelijk maken dat zïj ongelijk hebben! Brief ondertekend door 11 bewo ners van Atjehstraat, Soembastraat en Timorstraat (namen en adressen bij redactie bekend). Ijsbaan open LEIDEN - De gemeentelijk ijs baan aan de Zoeterwoudse Singel is vandaag weer officieel geopend. De dikte van het ijs varieert van 11 tot 20 centimeter. De politie waar schuwt er overigens voor dat het ijs bij de bruggen nog altijd zwak is. Afgelopen weekeinde zakte er nog een man door het ijs bij de Jan van Houtbrug bij de Zoeterwoudse Singel. Op andere plaatsen in de stad buiten de ijsbaan is het ijs vol gens de politie nog altijd onbe trouwbaar. LEIDEN - Bij jachthaven Zijlzicht op de grens van Leiden en War mond is zaterdag een auto door het ijs gezakt. De auto bleek een dag tevoren gestolen te zijn bij de Cae- ciliastraat. Volgens de eigenaar had de auto startproblemen. De dieven kregen de wagen echter wel aan de praat. LEIDEN - Het statenlid John Steegh (PSP/CPN/PPR) vindt het geen goede zaak dat de Gemeen schappelijke Vuilverwerking Lei den en omstreken (Gevulei) een vergunning heeft gekregen voor vuilverbrandingsinstallatie voor de duur van tien jaar, terwijl er slechts een gering aantal beper kende voorwaarden is gesteld. In een brief aan de leden van pro vinciale staten schrijft Steegh dat het ronduit slecht is om dit type vuilverbranding langer in bedrijf te laten. Volgens hem zijn er twee mogelijkheden: of de vuilverbran ding moet zo snel mogelijk worden gesloten, of binnen korte tijd van de meest moderne zuiveringstech nieken worden voorzien. Het statenlid vraagt zich af hoe het mogelijk is dat de Leidse vuil verbranding een vergunning tot 1997 heeft gekregen, terwijl men toch altijd heeft gesteld dat de vuil verbrandingen van Den Haag en Leiden binnen afzienbare tijd ge sloten zouden moeten worden. In dit verband vindt Steegh het merk waardig dat 'Den Haag' uitdrukke- Jongen gewond na aanrijding LEIDEN - Een vijfjarige jongen is zaterdagochtend aangereden door een bromfietser. Het jongetje stak de Pelikaanstraat over bij de over steekplaats op de Haarlemmer straat. Hij werd vervolgens geraakt door een 16-jarige bromfietser uit Leiden die door rood was gereden. Het slachtoffer werd met een been wond en schaafwonden aan het ge zicht overgebracht naar het Elisa beth Ziekenhuis. Vijf mille voor speelotheek Duimelot LEIDEN - Het Nationaal Jeugd Fonds (NJF) stelt 5.000 gulden be schikbaar aan de Stichting Speelo theek Duimelot uit Leiden. Dit be drag is bestemd voor de start van de speelotheek. In het afgelopen jaar heeft het NJF - bekend van de jaarlijkse ac tie van Jantje Beton - aan ruim 380 groepen bijdragen beschikbaar kunnen stellen. Het totaal uitge keerde bedrag was ruim 3 miljoen gulden. Het NJF geeft in het bij zonder steun aan voorzieningen die erop gericht zijn kinderen meer leef- en speelruimte te geven. Fi nanciële bijdragen worden ver strekt aan buurt- en clubhuizen, kinderboerderijen, speeltuinver enigingen, speelotheken, peuter speelzalen en allerlei andere jeugd verenigingen. Kalligrafie Vanaf maandag 2 februari wordt in buurthuis Op Eigen Wieken een cursus kalligrafie georganiseerd. Van twee uur tot half vier is er dan de mogelijk heid om zich deze schrijftechniek eigen te maken. Bij voldoende be langstelling zal de cursus tot half april duren. Inlichtingen bij buurthuis Op Eigen Wieken, Val kenpad 2, telefoon: 212893. Soos Op dinsdag 3 februari organi seert de RAP "een flitsende en on wijs gezellige soos-avond. Je kunt spelletjes spelen, en verder ge woon kletsen aan de bar". Het pand is open om 20.00 uur, de avond begint om 20.30 uur. Plaats van handeling: Jongeren beweging, Koppenhinksteeg 2, Leiden. lijk een vergunning heeft verkre gen tot 1 januari 1990. 'Waarbij aan die verouderde installatie geen al te zware milieueisen werden ge steld, juist met het oog op het ver mijden van dure investeringen in verhouding tot de resterende ver- gunnigsduur'. Het statenlid vraagt zich verder af hoe het provinciebestuur vuil verbrandingen als die in Leiden en Den Haag nu op korte termijn denkt te sluiten, wat het voorne men was. En: bestaat nu niet de mogelijkheid dat ook de Haagse vuilverbranding langer in bedrijf blijft? "Onderschrijft het college dat hier gesproken moet worden van een bestuurlijke blunder van de eerste orde?" Verder wil Versteegh weten hoe men het besluit heeft kunnen nemen, een besluit dat haaks staat op een ander voorne men: sluiting. "Welke wegen ziet het college nog om de ergste gevolgen van de ze blunder weg te nemen? Hoe met name denkt het college alsnog te bewerkstelligen dat Den Haag en Leiden (eventueel samen met Zoe- termeer en de AVR) om de tafel ga zitten om er voor te zorgen dat ruim voor 1995 voorzien kan wor den in noodzakelijke vervangende verbrandingscapaciteit voor het huishoudelijk afval van het noord westelijk deel van de provincie?" LEIDEN - Snuffelend in bakken, op zoek naar net die ene plaat die ze al jaren willen hebben of al geruime tijd kwijt zijn of zo maar een plaat waarvan ze niet eens wisten dat die bestond. Vele platenliefhebbers dromden zaterdag in Anthonius Clubhuis bijeen tijdens de platenbeurs die daar werd gehouden. Of iedereen datgene heeft gevonden hij of zij op zoek was, is de vraag. Maar druk gezocht werd er wel. (foto Henk Boi Meisje gewond

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 7