CDA: extra geld voor bejaarden Blijmoecige Van Velzen mag bouw CDA af maken Simonis had 'het werkelijke geluk van mensen voor ogen' 'Gelijke behandeling van blank en zwart reden voor uitwijzing' Lubbers roept op tot matiging van lonen Reactorvat van Dodewaard lekt 4000 liter koelwater MAANDAG 2 FEBRUARI 1987 •ihhi-hc.HI.c^ PAGINA 3 Claim van 100 miljoen extra DEN BOSCH (GPD) - Het CDA wil dat minister Brink man (WVC) tot 1990 nog eens 100 miljoen extra beschik baar stelt voor de bejaardenzorg. Woordvoerder Van der Heijden zou dat vandaag eisen tijdens de bespreking van de nota 'Zorg voor ouderen' in de Tweede Kamer. Fractie leider De Vries kondigde de eis zaterdag aan op de extra partijraad van het CDA in Den Bosch. De Vries zei dat de fractie de minister vanuit een 'positieve grondhouding' maar kritisch zal bevragen. Positief omdat de bejaarden zorg tot nu toe niet alleen ontzien is bij de bezuinigingen, maar er zelfs 80 miljoen extra beschikbaar is gesteld. Volgens het CDA is dit bedrag ech ter te laag. "Met de vergrijzing voor de deur is er meer nodig om de ge wenste veranderingen in het beleid snel door te voeren", aldus De Vries. Daarbij doelde hij ook de tendens dat ouderen vaker en lan ger thuis blijven wonen. Voor de verzorging van deze groepen wordt nu al extra geld uitgetiokken. Zo kwam er de afgelopen jaren tel kens vier procent extra beschik baar voor het kruiswerk De Vries wees er voorts op dat het 'bepaald niet a-sociaal' is om Nederland heeft wrakkenregister DEN HELDER (ANP) - Nederland heeft als eerste land ter wereld een wrakkenregister. Dit 10.CD0 verga ne schepen tellende conputerre- gister werd zaterdag in Den Helder tijdens een wrakkenregstersym- posium gepresenteerd. E: is ruim een jaar aan gewerkt en >evat in formatie over gelokaliserde en geïdentificeerde scheepsvrakken in de havens en kustwateren van ons land en over Nederlardse ma rineschepen in wateren ovir de he le wereld. Het opstellen van het pogram- ma heeft ruim 100.000 guHen ge kost. Dit eerste Nederlands wrak kenregister is qua opzet eng in de wereld. Het geeft niet alken de plaats en benaming van eengevon den wrak aan, maar ook infcmatie over de eigenaar, de reisbstem- ming, de lading aan boord ei over waar een eerdere beschrijviig van het wrak te vinden is. Het register beoogt ondermeer een wrak dat in onderzoek i: af te bakenen voor andere ondrzoe- kers. Het register' kan geaad- pleegd worden door ieder di dat wenst. Het wrakkenregister e het symposium zijn een initiatielvan directeur Donker van het Helorse duik- en bergingsbedrijf Dreg lur- veying. een maximaal gebruik te maken van zorg die familie, vrienden en buurtgenoten elkaar kunnen bie den. Maar er is ook geen reden daar overdreven romantisch over te doen. Vrijwilligers zijn niet per de finitie zorgzamer en menselijker dan beroepskrachten, evenmin als trouwens het omgekeerde het ge val is. Naast De Vries sprak ook pre mier Lubbers over de noodzaak dat mensen weer meer voor elkaar gaan zorgen. Burgers en staat moe ten elkaar daarbij ondersteunen omdat anders de solidariteit ver dwijnt. De minister-president nam daarbij stelling tegen kritiek dat het kabinet de zwaksten het hardst zou aanpakken. Lubbers wees er op dat het kabinet in wat genoemd wordt 'de zachte sector' het minst bezuinigt. Voor uitgavenposten als de aow, de bijstand voor thuiswo nenden, bejaardenzorg en volksge zondheid komt juist meer geld be schikbaar. Bezuinigingen De grootste bezuinigingen wor den daarentegen doorgevoerd op Economische Zaken, Verkeer en Waterstaat, Landbouw en Visserij en zijn eigen departement van al gemene zaken, stelde Lubbers vast. Daartegenover staat een groei met 900 miljoen tot 1991 voor de bijstand, die daarmee procentueel de snelst groeiende uitgavenpost is. Voor de aow moet tot het eind van de kabinetsperiode 2 miljard extra op tafel komen. Lubbers beklemtoonde dat be strijding van de criminaliteit, het instandhouden van de wezenlijke voorzieningen en groei van de werkgelegenheid de drie belang rijkste onderdelen van het kabi netsbeleid zijn. Vooral de bestrij ding van de criminaliteit wordt echter bemoeilijkt door de toene mende normvervaging in de maat schappij. Het is daarom nodig dat er weer volstrekte helderheid komt over het normenstelsel en wat de overheid wel of niet accepteert. NOORDWIJKERHOUT/DEN HAAG (GPD/ANP) - Kardinaal Si monis heeft in zijn gewraakte in terviews over homoseksuelen en de feministische theologie alleen 'het werkelijke geluk van de mens' voor ogen gehad. "Ik heb de inter views met de beste bedoelingen gegeven. Het gaat mij om het werkelijke geluk van de mensen", zei Simonis zaterdag in een korte verklaring tot de deelnemers aan het Landelijk Pastoraal Overleg (LPO) in Noordwijkerhout. De kardinaal reageerde daarmee op kritiek van leden van de Dioce sane pastorale raden (DPR). De DPR-leden distantieerden zich van zijn uitspraken over feministische theologie en homoseksualiteit. "Wij kunnen tot ons eigen verdriet tegen mensen niet anders zeggen dan dat dit gebeurt in naam van de rooms-katholieke kerk", aldus een DPR-woordvoerder. In een radio-uitzending van het Humanistisch Verbond zei Simo nis vorige week onder meer zich te kunnen voorstellen dat rooms-ka- tholieke huurbazen homofielen als huurders weigeren. Eind vorig jaar deed de aartsbisschop van Utrecht in het theologische tijdschrift Communio een scherpe aanval op de feministische theologie. Die zou volgens hem onder meer uitgaan van een verwrongen godsbeeld en een onjuiste visie op de Bijbel. Dit geruchtmakende artikel heeft Simonis inmiddels een kort geding opgeleverd, aangespannen door het Landelijk Interdiscipli nair overleg Feminisme. Het LIO wil met het geding, dat 20 februari voor de Utrechtse rechtbank dient, verdere verspreiding van de denk beelden van de kardinaal in het tijdschrift Communio verbieden. Daarnaast hangt de kardinaal nog een geding boven het hoofd. Hoofdredacteur Henk Branden- horst van het PSP-orgaan Bevrij ding maakte het afgelopen week einde bekend een kort geding te gen hem te zullen aanspannen. De voorbereiding daarvoor heeft hij gecoördineerd met het COC, de vereniging tot integratie van ho moseksualiteit, dat vorige week bekendmaakte een geding tegen Simonis te zullen aanspannen. Maar omdat het COC als belangen groep de kans loopt dat de rechter de klacht afwijst, spant Branden- horst ook individueel een geding aan. Brandenhorst, zelf homofiel, eist rectificatie van het interview en een verbod om in het vervolg der gelijke uitspraken te doen, dit op straffe van 100.000 gulden. Bran denhorst en het COC hebben kar dinaal Simonis 48 uur te tijd gege ven zijn excuses aan te bieden. Doet hij dat niet dan zal het geding waarschijnlijk vrijdag dienen voor de rechtbank in Utrecht. Oud-premier Den Uyl heeft za terdag tijdens de opening van het 'Vrij veilig festival' in Amsterdam de uitlatingen van Simonis over homofiele huurders veroordeeld. "Die zijn een opwekking tot discri minatie. Dat is in strijd met de grondwet en moet veroordeeld worden", aldus de voormalige frac tievoorzitter van de PvdA tijdens het festival, dat in het teken stond van preventie van aids-besmetting. Voorzitter Tielman van het Hu manistisch Verbond en oud-secre taris van het COC zei vanmiddag dat 'als je in Simonis' uitspraken het woord homoseksuelen zou ver vangen door joden of negers, dan zie je dat dit type van denken, dit opdringen van eigen opvattingen aan anderen, in wezen de grond slag is van racisme'. Volgens Tiel man rechtvaardigt Simonis met dergelijke uitspraken discrimina tie. Het grote voordeel is dat ',we nu ii\ ieder geval weten wat de po sitie van de rooms-katholieke kerk is'. Volgens Tielman is overigens altijd zo'n 10 tot 15 procent van de samenleving discrimerend over homoseksuelen blijven denken. VECHTJASSEN - In Oldenzaal zijn in de nacht van vrijdag op za terdag achttien Engelse militairen aangehouden wegens openlijke ge weldpleging. Bij het verlaten een dancing veroorzaakten ze een vechtpartij. Een personeelslid van het horecabedrijf liep een scheur tje in de schedel op. Hij is in het ziekenhuis opgenomen. Namibië wijst Nederlandse ontwikkelingswerkers uit VENLO - De uit Namibië uitgewe zen ontwikkelingswerkers Ruud Heg (25) uit Groeningen en Rene Hilgers (31) uit Vlodrop zijn zater dagmiddag in Nederland aangeko men. Na de landing op het vlieg veld van Keulen reisden ze per trein door naar Venlo, waar ze op het station werden opgewacht door familie en vrienden. Het twee tal werkte in Namibië in het Anto- niusziekenhuis in Swakopmund, project van de stichting Centrum Ontwikkeling der Volkeren, een particuliere uitzendorganisatie uit Cadier en Keer. door Joop van Dalsen/ANP Precies een week geleden kreeg het tweetal te horen dat ze het land moesten verlaten. Een reden werd niet opgegeven. "Ik vermoed dat het komt omdat wij in het zieken huis multi-raciaal werken, zowel ten opzichte van het personeel als de patiënten. Er wordt geen onder scheid gemaakt bij de behande ling", aldus Rene Heg. Het ziekenhuis in Swakopmund, waar Ruud werkte als verpleeg kundig hoofd van de operatieka mer en Rene als administrateur, is eigendom van de Raad van Kerken in Namibië. Vorige week werd het door de Namibische overheid, in opdracht van de hoogste Zuid- Afrikaanse vertegenwoordiging in dat land, in bezit genomen, aldus woordvoerder Van Lieshout van het Centrum Ontwikkeling der Volkeren. "Het was voor ons on mogelijk om door te gaan, vanwe ge de onzekerheid. Daarom moes ten we het ziekenhuis wel sluiten. Het is nu overgenomen door Nami bië, die er eigen personeel in heeft gezet", aldus Van Lieshout. "Er is nu sprake van dat de blan ke patiënten vertrekken naar een ander ziekenhuis in de buurt. De zwarten en kleurlingen vragen zich af wat hen in de toekomst te wach ten staat", aldus Rene Hilgers. Vol gens hem komt er in het Antonius- ziekenhuis op korte termijn een einde aan de multi-raciale opzet. "De patiënten zullen weer vol strekt gescheiden van elkaar wor den behandeld", verwacht hij. Het tweetal is anderhalf jaar in Namibië geweest. In die tijd is Ruud Heg een keer geconfronteerd met gewonden die werden binnen gebracht na een razzia. "Er zijn toen verschillende vrij ernstig ge wonden door ons behandeld. Meer razzia's hebben we niet meege maakt. Wel hoorden we regelmatig dat in andere delen van het land mensen worden mishandeld, on der andere door ze tegen gloeiende knalpijpen van auto's te drukken. Dat wordt steeds gerapporteerd aan de kerkautoriteiten". Het ziekenhuis werd driejaar ge leden onder de hoede genomen door het Centrum Ontwikkeling der Volkeren. Daarvoor werkten er zusters van een rooms-katholieke congregatie uit West-Duitsland. "Die werden te oud. Wij hebben het werk toen voortgezet. Daaraan is nu abrupt een einde gekomen. De vier mensen van ons die er nog zijn komen binnenkort ook terug. Eentje blijft wat langer om de be langen van de kerken te beharti gen. Het verzoek van de Namibi sche overheid aan onze directrice daar om het nieuwe personeel in te werken hebben we afgewezen", al dus Van Lieshout. Zijn organisatie heeft de afgelopen jaren enkele honderdduizenden guldens geïn vesteerd in het ziekenhuis. "Het is grondig verbouwd. Dat geld zijn we nu kwijt." Het afscheid van Namibië heeft Ruud Heg en Rene Hilgers ont roerd. "Op weg naar het vliegveld in Windhoek hebben we verschil lende zwarten en kleurlingen ge zien met spandoeken waarop ze ons bedankten. Anderen vroegen ons op die manier om te blijven, maar dat was helaas niet moge lijk". DEN BOSCH (GPD) - Premier Lubbers vindt dat de werknemers de komende jaren moeten afzien van verbetering van hun koop kracht. Op de partijraad van het CDA in Den Bosch deed de minis ter-president zaterdag een beroep op werkgevers en werknemers om te kiezen voor werk boven inko men. "Meer dan behoud van koop kracht zit er de komende jaren niet in, indien we de werkloosheid drastisch willen verminderen". Lubbers wees erop dat de koop kracht voor het overgrote deel van de Nederlanders dit jaar zal stijgen. Dat mocht ook wel, na de magere jaren die achter ons liggen. Maar nu het geld niet verder in waarde vermindert, is het moment' aange broken om af te zien van verdere loonsverhogingen. Volgens de pre mier is het absoluut niet zo dat er sprake is van een structureel her stel van de economie. "Er komt nog een aantal moeilijke jaren", al dus Lubbers. De financiële ruimte die beschik baar komt door de economische groei zou besteed moeten worden aan het scheppen van banen. De premier richtte zijn oproep tot werkgevers en werknemers, waarmee hij binnenkort om de ta fel gaat zitten. Desgevraagd liet hij weten te hebben willen waarschu wen tegen de tendens dat cao's worden afgesloten waarin hogere lonen centraal staan. Ook CDA-fractieleider de Vries, die kort voor Lubbers sprak, riep de organisaties van werkgevers en werknemers op tot het maken van afspraken over loonmatiging. De sociale partners moeten het terug dringen van de werkloosheid tot 500.000 in 1990 het zwaarst laten wegen, zei hij. Onder applaus van de naar schatting 2000 aanwezige CDA'ers kondigde De Vries aan dat zijn fractie zal vasthouden aan het uitgangspunt dat een gemeen telijke herindeling pas mag plaats vinden wanneer dat nodig is om de gemeentelijke taken goed te kun nen uitvoeren. ROTTERDAM (ANP) - In het Rotterdamse ondergrondse metrostation Leuvehaven heeft een ontploffing gevolgd door een brand, gisteren voor vele tonnen schade aangericht. Over de oorzaak van de ontploffing tast de politie nog in het duister. Wel stelde de technische recherche onmiddellijk een onderzoek in. Op de ANP-foto is een van de rechercheurs bezig de schade op de gevoelige plaat vast te leggen voor het verdere onderzoek. ONTPLOFFING DODEWAARD (ANP) - Uit het reactorvat van de kerncentrale in Dode waard is vorige week ongeveer 4000 liter koelwater weggestroomd. Vol gens een woordvoerder van de centrale is dat koelwater nauwelijks radioactief, omdat Dodewaard sinds medio januari uit bedrijf is in ver band met de jaarlijkse splijtstofwisseling. Het koelwater stroomde tijdens onderhouds- en reparatiewerkzaamhe den uit een pijp aan het reactorvat en kwam terecht op de vloer van de reactorkamer. Het water is volgens de woordvoerder via roosters afge voerd naar het afvalwatersysteem van de kerncentrale. Van een ongeval is volgens hem absoluut geen sprake. Ook bestond er geen gevaar, dat de reactorkern droog zou komen te staan. Het lek kon na korte tijd worden gedicht. De jaarlijkse stop van Dodewaard in verband met splijtstofwisseling wordt dit keer ook gebruikt voor enkele aanpassingen en vernieuwingen aan het koelwatersysteem. Volgende maand gaat de centrale weer in be drijf, waarna in april een inspectie volgt door het Internationaal Atoom Energie Agentschap (IAEA). Die inspectie, die inmiddels ook in Borssele plaatsvond en vernietigend was over de veiligheid van deze centrale, houdt verband met Tsjernobyl. ADVERTENTIE 100% Katoen Lekker zittend hemdje In wit Maten 40 t/m 54 Bijpassend broekje. Ss5Ö 5. Geldig t/m zaterdag 7 februar DREESMANN VROOM 10 0 JAAR T'l.yjWs ALTIJD IETS NIEUWS ONDER DE ZON' jongetje in Brabantse kleder dracht op de arm en zegt: "Zie, dat is de toekomst waarvoor wij ons als CDA inzetten". Maar daarna volgt zijn politie ke boodschap waarin de aan vaarding van technologische ver nieuwing en het inpassen van de nieuwe technologieën in onze maatschappij, centraal staan. Zijn taak, de taak van het CDA, is daarbij te voorkomen dat men sen in de moderne maatschappij als lucifers in een doosje naast el kaar leven. Vervreemding 'vera merikanisering' wil hij niet ge bruiken - is het grootste gevaar. Zorgzaam Juist op provinciaal niveau kan onze 'zorgzame samenle ving' goed tot zijn recht komen, houdt hij de partijraad voor. In de provincie raakt het bestuurlij ke werk de burger direct. Daar heeft hij te maken met milieu, de zorg, de eigen identiteit. "Daar ook groeit de samenleving waar het CDA op uit is", zo maakt hij duidelijk. Haast vanzelfsprekend past daarbij het zingen van het Wilhelmus aan het einde van de bijeenkomst, zoals dat sinds een jaar of wat bij het CDA gebeurt. Van Velzen werpt de suggestie dat het CDA' steeds meer trekken krijgt van de vroegere KVP verre van zich. Dat de campagnestart in Den Bosch - en op zijn Bra bants - plaatsvond is puur toe val. Eerder zijn grote manifesta ties gehouden in Overijssel (Slagharen) en Friesland. De Brabantse sfeer (hoempa- muziek door carnavalsbandjes, bier en broodjes met worst) lijkt bijna een karikatuur van het 'rij ke Roomsche leven'. Maar Van Velzen stelt vast dat de sfeer ei genlijk minder belangrijk is. "Ook in deze Brabantse setting kun je met een politiek verhaal komen. Als je door de symboliek heenkijkt, dan zie je toch wel wat de mensen beweegt door Louis Burgers DEN HAAG - Na de oud-KVP-r Piel Steenkamp en de ex-ARP-r Piet Bukman heeft de partij n een voorzitter die zeven jaar gek den direct lid werd van he Christen-democratisch Appël Wim van Velzen (net 44 gewor den) mag het bouwwerk afma ken waarin zijn voorgangers zo veel energie hebben gestopt. Hij is nu nog plaatsvervangend directeur-generaal op het minis terie van onderwijs en weten schappen, een bureaucraat dus. De nieuwe voorzitter werd be noemd op een meer feestelijke dan politieke extra partijraad van het CDA in Den Bosch. Met veel klederdrachten en braderiè- achtige stands presenteerden de verschillende provinciale afde lingen zich daar. Dat lijkt lang zaam het kenmerk te worden van het CDA. Verbreding en verdieping van de partij, zo ziet de nieuwe CDA- voorzitter zijn taak. Een op dracht, die op een luxueus mo- - ment begint. Immers de Neder landse christen-democratie is op weg om het 140.000e lid in te schrijven. In de Tweede Kamer vormt de partij het grootste blok. Maar belangrijker is nog dat met de verkiezingsoverwinning van Lubbers vorig jaar er een einde kwam aan het voortdurend krim pen van de christen-democrati sche aanhang. Van Velzen, die in Waalwijk woont, bestrijdt met kracht de suggestie dat 'na het optrekken van het huis' met zijn benoeming 'het moment van consolidatie' is aangebroken. "Wij moeten in spelen op toekomstige vragen. Het CDA streeft naar een samen leving waarin mensen verant woordelijkheid voor en met el kaar dragen". Daarbij past vol gens de nieuwe voorzitter een LCD A-voorzitters waren er allemaal bij, afgelopen zaterdag. 'Peetvader' Steenkamp, Piet Bukman en de \euwe partijvoorzitter Van Velzen (vlnr) gingen even samen op de foto. (foto anpi kleirre, maar meer doelmatige overbid Toeomst In ijn eerste officiële toe- spraa. tot de partijraad maakt Van ;lzen al direct duidelijk wcinijgemeen te hebben met zijn v>rganger, de vaak nogal demagogische Piet Bukman. Zijn toespraak, op gezette tijd onderstreept door een gebaar met de gebalde vuist, is eerder inhoudelijk van aard dan propa gandistisch. En van het idealis me, dat Steenkamp zo sterk uit straalde, is bij hem - de departe mentale manager - weinig terug te vinden. Toch heeft deze Brabander, die overigens in Rotterdam geboren is, wel iets weg van Piet Steen kamp. de huidige voorzitter van de Eerste Kamer. Net als Steen kamp is de goedlachse Van Vel zen een optimist. Hij gaat uit van het goede in de mens, en ook nostalgie is hem niet vreemd. Niets voor niets neemt hij een

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 3