Onveiligheid op straat belemmert vrouwen Ambtenaar van de reclassering begint liever voor zichzelf 'Melk? Nergens voor nodig' Reportage 'De stad kan voor vrouwen veel veiliger zijn' PAGINA 2 MAANDAG 2 FEBRUARI 1987 Donkere stegen, bosjes, blinde muren langs de straat. De meeste vrou wen vinden dat soort plaatsen eng. En ze heb ben gelijk. Dergelijke plekken blijken ook on veilig te zijn. De meeste aanrandingen en ver krachtingen vinden plaats op plekken, waar vrou wen zich toch al niet lek ker voelden. door Runa Hellinga Dat blijkt uit onderzoek in Utrecht en Leiden, waar politie gegevens van seksuele delicten werden vergeleken met een en quête naar plaatsen die vrouwen als bedreigend ervaren. De resul taten ervan worden uitvoerig be sproken in het donderdag gepre senteerde boek 'Buiten gewoon veilig'. Het boek, geschreven door drie landschapsarchitectes, een planologe en een sociaal-geo grafe, is een handleiding voor be woners, ontwerpers, bouwers en bestuurders die willen werken aan een woonomgeving waar het buiten echt gewoon veilig is. ..Naast een gelijke deelname aan de arbeidsmarkt is een gelij ke deelname van vrouwen aan het verkeer buitenshuis evenzeer een toetssteen voor de vrouwe nemancipatie, dus voor de gelij ke machtsverhoudingen tussen mannen en vrouwen", zei minis ter De Koning (sociale zaken) bij de presentatie van het boek op het congres dat de stichting Vrouwen Bouwen en Wonen over dit onderwerp had georga niseerd. Tijdens dit congres werd ook de instelling van een prijs voor gemeenten die zich op dit gebied buitengewoon inspan nen bekend gemaakt. Met het vrije verkeer van vrou wen op straat staat het op dit mo ment slecht. 59 procent van de vrouwen gaat 's avonds liever niet alleen de straat op. En de vrouwen die dat wel doen, ne men allemaal voorzorgsmaatre gelen. Niet iedereen gaat zo ver als een meisje dat tijdens het op het congres getoonde videoband het stiletto liet zien waarmee ze op zak liep. Maar alle vrouwen stippelen veiligere routes uit, houden hun fietsketting bij de hand of wapenen zich via een cursus zelfverdediging. De onveiligheid op straat houdt veel vrouwen tegen om hun leven zo in te richten als ze dat zouden willen. Cursussen of sporten 's avonds, alleen ergens op visite gaan of een keer gezel Tunnels worden door veel vrouwen als bedreigde plaats ervaren De schrijfsters erkennen dat het aanpakken van de ene plek ertoe kan leiden dat het seksueel geweld zich naar elders ver plaatst. Toch zullen volgens hen een hoop problemen worden voorkomen, door in ieder geval de woonwijken op een goede ma nier in te richten. Naar schatting 40 procent van de daders van seksuele delicten had vantevo- ren helemaal geen plannen in die richting. Zij kwamen gewoon tot hun daad omdat de gelegenheid zich voordeed. Dat soort mensen zullen zich door een veiligere en beter gecontroleerde omgeving in ieder geval af laten schrikken. En voor de anderen, die hun daad wel van te voren plannen, wordt het in ieder geval een stuk De Bijlmermeerdoor de opzet van deze wijk kunnen vrouwen er nauwelijks veilig over straat. (foto Gcr Dijkstra) lig uit gaan. het wordt allemaal moeizaam tot onmogelijk. In hun uitvoerige opsomming van alles wat er verbeterd zou kunnen worden, blijve~n de schrijfsters van Buiten Gewoon Veilig zeer reëel. Sociale veilig heid op straat botst vaak met an dere belangen, en daardoor is geen enkele stad ooit helemaal veilig te maken. Het is altijd een kwestie van keuzes maken, en op bepaalde momenten kunnen andere be langen zwaarder wegen. Een braakliggend terrein is 's avonds eng, maar overdag een heerlijk speelterrein voor kinderen. Een gemengde bebouwing van wo ningen en buurtgerichte voorzie ningen als winkels en een buurt huis brengt meer leven op de straat en dus meer sociale con trole. Maar je moet dat goed plannen anders kan het ook veel overlast geven voor de bewoners van de straat. Een pittoresk cen trum verliest zijn charme als alle onveilige steegjes zouden wor den afgebroken. Twee gebieden moeten in ie der geval veilig zijn: de woonom geving en de doorgaande routes voor fietsers en voetgangers door de stad. Een voorbeeld van hoe het niet moet is de Utrechtse wijk Lunetten. Een hoogbouw wijk die per fiets alleen te berei ken is via fietspaden die dooreen groenstrook heenlopen. Overdag is het daar al vaak niet prettig, maar 's avonds is het er doodeng Hoe belangrijk de inrichting van de stad is. blijkt uit Ameri kaanse voorbeelden. Los Ange les staat bekend als een extreem onveilige stad, waar mensen als het even kan beslist niet op straat lopen, maar altijd de auto nemen. Per jaar worden daar 34 van de 100.000 inwoners ver kracht. In Boston, een stad die juist bekend staat om zijn leven dige en gezellige karakter zijn dat er slechts 7 Een sociaal veilige ruimtelijke ordening stelt hele andere eisen aan de bouw en het beheer van de stad. Er moet toezicht op straat zijn, dus moeten er weer woningen komen met op de be gane grond woonkamers aan de straatzijde. Groenvoorzieningen moeten zo onderhouden worden dat ze het uitzicht niet belemme ren en daarmee niet het gevoel geven dat achter ieder bosje een enge vent kan staan. Parken moeten veiliger wor den. Een hek eromheen maakt een wandeling langs het park 's avonds minder eng. En een goe de inrichting van het park maakt een wandeling erin overdag tot' een plezierige bezigheid. Op dit moment zijn er heel veel parken waar vfouwen ook overdag am per in durven. Goede verlichting van donkere plaatsen, portieken waarvan bui-- tenaf zicht op is, bushaltes op plaatsen waar controle is en waar af en toe ook nog iemand langs komt: het boek geeft tientallen tips die soms zo voor de hand lij ken te liggen dat je er verbaasd over bent dat ze opgeschreven moesten worden. En toch moest dat. Want nog steeds wordt Ne derland volgebouwd met onveili ge wijken en voorzieningen. DE MEERN (GPD) - „Het is duide lijk dat ik het moet hebben van de witte-boordencrimineel, maar die kunnen ook van alles uithalen. Van economische delicten, zedendelic ten tot verkeersdelicten. Het gaat om mensen die weigeren bij de ge wone reclassering binnen te stap pen omdat ze dat als een soort ar menzorg zien". Deze week nam de 60-jarige re- elasseringsambtenaar M. van der Linden uit De Meern afscheid op zijn Utrechtse kantoor en begon voor zichzelf. Een particulier bu reau dat reclasseringswerk gaat doen, of om in juridische termen te blijven: het opstellen van forensi sche voorlichtigingsrapportages. Zo'n rapport wordt door de rech ter gebruikt om tot een afgewogen oordeel tc komen. In het stuk wordt een beeld gegeven van de verdachte: werk, gezinsleven en toekomstverwachtingen. De rech ter kan hierdoor vaak een uit spraak op maat doen. Van der Linden laat er geen twij fel over bestaan dat de mensen die zich voor de rechter moeten ver antwoorden en bij hem terecht ko men, voor zijn diensten moeten gaan betalen, terwijl dat bij de re classering niet het geval is. Toch is hij ervan overtuigd dat zijn cliën ten het geld grif op tafel zullen leg gen. „Je hebt echt mensen die niet naar de reclassering willen, ook al zou het goed voor ze zijn als ze zo'n rapport hadden. Maar ze zien het als een soort sociale dienst en zeg gen dan: daar gaan we niet heen. Wij gaan daar niet tussen het min dere publiek zitten. Het gaat dan vaak om mensen die op grond van opleiding of functie niet naar een reclassering willen. Die vinden dat hun eer te na. En ik kan daar heel goed in komen". Reorganisatie Van der Linden verlaat de reclas sering na 21 jaar omdat het "na de zoveelste reorganisatie voor mij minder aantrekkelijk is geworden om te blijven hangen. Dit plan had ik al een jaar of twee en vorig jaar heb ik het opgepoetst en peilingen gedaan bij een groot advocaten kantoor. Toen bleek dat er een gro te behoefte aan was. heb ik beslo ten te stoppen. Ze zeggen nu van alle kanten tegen me waarom heb je dat tien jaar geleden niet ge daan". Volgens hem is dit initiatief hele maal nieuw. "Het bestaat nog niet in het land. We kennen wel al de forensische psychiater en psycho loog, maar nog niet de forensische rapporteur in voorlichtingszaken. Wat wij bij de reclassering over de drempel krijgen, zijn toch zo'n beetje de zwakkere sociale groepe ringen. Dat wat erboven zit, wei gert per se te komen. Er is dus een behoefte om dat op een andere wij ze te regelen en ik speel nu in op die behoefte". En die behoefte is groot. "Het breidt zich uit tot buiten Utrecht en het Gooi. Ik vertelde het op don derdag aan een advocaat in Utrecht en op maandag had ik al een reactie uit Breda. Er zijn ge noeg gevallen waar ze je kunnen gebruiken. Vorig jaar werd ik door een bevriende advocaat benaderd, die een zaak had van vier dieren artsen die gezamenlijk een straf baar feit hadden gepleegd. Die moesten zich verantwoorden, maar die krijg je niet naar de reclasse ring. Toen ik in december mijn brieven naar de advocatuur had verstuurd, kreeg ik ogenblikkelijk een telefoontje van een advocaat die een klant in Perpignan had zit ten en me vroeg of ik daar naartoe wilde. Ik heb allebei gevallen moe ten afhouden, omdat ik nog in dienst was bij de reclassering, en die zaken mogen elkaar niet ra ken". Zedendelict „Maar bijvoorbeeld ook zo'n wet houder in Kampen, met dat zeden delict. Nou, zo'n man zal zeker niet bij de reclassering komen. Dat durf ik bijna te garanderen. Maar als zijn advocaat zegt 'ik heb toch meer gegevens over jou nodig voor mijn verdediging, om op de rechter over te brengen hoe je hiertoe bent gekomen', dan is deze weg toch makkelijker dan via de reclasse ring". Van der Linden vindt dat er heel wat mis is met de huidige reclasse ring. „Ik noemde al de reorganisa ties die er de afgelopen jaren heb ben plaatsgevonden. Uitvloeisel daarvan is dat het apparaat steeds logger wordt. De advocatuur trekt veel aan de bel en zegt dan 'Jeetje jongens, ik kan niets meer met de rapporten van tegenwoordig'. Het is een hoop blabla en feitelijke in formatie wordt niet gegeven. Ik hoor het ook van het Openbaar Mi nisterie. Ze hebben daar niets aan mooie verhalen, daar hebben ze geen tijd voor. Ze willen korte za kelijke informatie. Dat hoor je steeds". „Ik denk dat ik sneller kan werken dan de reclassering dat kan. Ik wil niet te negatief worden over de reclassering, maar dat za ken weken blijven liggen zal zich bijvoorbeeld bij mij niet voordoen. Zodra een zaak zich aandient wordt hy ih behandeling geno Beducht Volgens Van der Linden was d reclassering wel even beduch voor de concurrentie toen bekend werd dat hij voor zichzelf wilde be ginnen. „Maar dat'is maar even ge weest. Ik heb het toegelicht en men is het ermee eens dat er toch een doelgroep is die ze binnen de reclassering niet zullen zien". „Je kunt je ook afvragen of cri minelen gratis door de reclassering geholpen moeten worden. Het is toch zo dat als iemand iets voor je doetje daar wel iets voor over mag hebben. Het is ook helemaal vrij blijvend. Komt men, dan wordt er een standaardbedrag gerekend. Het is dus niet zo dat ik iemand bij een ernstig delict een poot zal uit draaien". Kinderarts Koen Went: LEEUWARDEN (GPD) - „Ooit een aap een koe zien melken? Nou dan. Zo onlogisch is het, dat wij mensen melk drinken. Nergens voor nodig. Wij Nederlanders zijn een zuivelvolkje"eTi hechten in ver gelijking met andere landen te veel belang aan eiwitten. Vandaar die leuzen als 'Melk moet, melk doetje goed'. Onzin. We kunnen heel goed zonder melk. Want wij zijn in we zen vlees-, groenten- en graaneters. Dus als een kind allergisch is voor koemelk, wat vaker voorkomt dan de mensen denken, dan hoeft het geen vervangende voeding. Al die eiwitten zijn nergens goed voor". Dat zegt dr. Koen Went. als kinderarts werkzaam in het Diako- nessenhuis te Leeuwarden en in De Sionsberg te Dokkum. in een inleiding over aspecten van koe melkallergie bij zuigelingen en kinderen. Acht jaar geleden maak te Went een kort filmpje over deze allergie, die toen nog door de medi sche wetenschap grotendeels werd ontkend. „Logisch", aldus de Went, „want de allergie is met labo ratoriumtesten niet zichtbaar te maken. Dus bestond ze niet". De kinderarts komt in zijn vak echter herhaaldelijk in aanraking met zuigelingen en kinderen, die hevige reacties vertonen na het drinken van melk. Deze reacties lo pen uiteen van huiduitslag, ec zeem, benauwdheid, astma, valse kroep en migraine. Hij schat dat ongeveer 3 procent van de kinde ren aan een of andere vorm van koemelkallergie lijdt. De moeilijk heid is onomstotelijk aan te tonen dat het om koemelkallergie gaat „Meestal is zo'n kind ook voor an dere stoffen gevoelig. Voor huis- mijt, planten of honden. Dat moet je dus uitzoeken". Hem bleek dat de ouders vaak zelf al in de gaten hadden dat melk de boosdoener was. „Het kind ver zette zich bijvoorbeeld al bij het zien van melk. Een natuurlijke reactie", aldus Koen Went. Of borstvoeding een geschikt alterna tief is, kon hij niet zeggen. Een vrouw die zelf koemelk drinkt in de periode dat zij het kind de borst geeft, geeft bij het voeden altijd iets van deze stof aan de zuigeling door. Maar hij beveelt moeders al tijd wel borstvoeding aan, als het kan, want ,,de gevoeligheidsreac- ties bij het kind zijn in elk geval minder". Of de overgevoeligheid voor koe melk zich al in de baarmoeder ont wikkelt, wist de arts ook niet. Theoretisch klopt dit in ieder geval, niet, omdat een kind in de baar moeder zich de stoffen eigen maakt die hefdan tegenkomt. Dus als het voor de geboorte al koe melk gewend is - via de moeder - dan zou het kind volgens de spre ker er niet hevig op moeten reage ren na de geboorte. Maar aan de an dere kant acht hij het goed moge lijk dat de allergie al in de baar moeder begint. 'Bisschoppen benaderen liturgie te leerstellig' NOORDWIJKERHOUT (ANP) - De reactie van de bisschoppen wordt beheerst door hun be zorgdheid dal de leer van de RK kerk niet voldoende tot uiting komt als de adviezen van de deelnemers aan het LPO worden opgevolgd. De bisschoppen doen geen poging het geloofsge voel van de deelnemers te ver staan. Deze kritiek bracht pastor J van Well uit Leiden vrijdag in Noordwijkerhout namens een tiental deelnemers naar voren tij dens de bespreking in het Lan delijk Pastoraal Overleg (LPO) van de reactie van de bisschop pen op het slotdocument van het LPO 1986, dat aan de liturgie was gewijd. In het slotdocument werd er bij de bisschoppen op aange drongen onder meer geen men sen uit te sluiten die zich (nog) niet ten volle kunnen identifice ren met de christelijke bood schap en/of (nog) niet kunnen le ven overeenkomstig de normen van de kerk voor een katholieke levenswandel, zoals gescheiden mensen en homoseksuelen. De bisschoppen wijzen er in hun antwoord op dat het deelnemen aan de eucharistie geen vrijblij vend gebeuren is en dat het ver plicht tol navolging in de concre te praktijk van het dagelijks le- Zuster M. Bijvoet (Geldrop), die sprak namens de nationale roomskatholieke organisaties, noemde de reactie van de bis schoppen het LPO onwaardig. „Wij zitten met de zorg om hen die de liturgische taal niet ver staan en de rituelen niet begrij pen en met de zorg dat vrouwen en anderen terzijde worden ge schoven", aldus zuster Bijvoet. Bisschop R.Ph. Bar van Rot terdam zei in een reactie op de kritiek dat de kern van het pro bleem ligt in de spanning tussen „het intreden in de geheimenis van Christus en het inbrengen van de eigen levenservaring daarin". Hij pleitte voor liturgi sche vorming, zodat op grond van kennis van zaken nieuwe li turgische vormen kunnen groeien. „LPO moet bijdragen aan RK-kerk als diaconale gemeen schap". „De betekenis van het Lande lijk Pastoraal Overleg (LPO) is in beleidsadviserende zin mee te werken aan de opbouw van onze geloofsgemeenschap als diaco nale gemeenschap, en de onder steuning van de afzonderlijke le den daartoe. Dat legt een bijzon dere verantwoordelijkheid op het LPO, omdat Kerk en samen leving bloot staan aan vele, soms tegengestelde krachten" Dat onderstreepte de voorzit ter van de roomskatholieke bis schoppenconferentie. kardinaal dr. A.J. Simonis, vrijdagavond tijdens de tweede plenaire bij eenkomst van het vierde LPO. Het thema van dit LPO is: ge loofsverdieping in deze tijd. Simonis verklaarde dat de deelnemers aan het LPO zich moeten bezighouden met de vraag of in de ons omringende cultuur en in de maatschappij, waarin wij leven, ondersteuning is te vinden voor het geloof. Maar hij onderstreepte dat zij zich ook moeten bezinnen op de vraag hoe zo'n door het geloof geïnspi reerd handelen een bijdrage aan de samenleving kan zijn. Aan het LPO namen alle Ne derlandse bisschoppen deel, met uitzondering van bisschop Gij- sen en hulpbisschop Castermans van Roermond. Zij achtten het LPO „niet opportuun". Gisteren woonden de deelnemers aan het LPO een heilige mis bij die werd opgedragen in de Sancta Maria. Pauselijke onderscheiding. De Maastrichtse aannemer Fran cois Coppes (78), die sinds de Tweede Wereldoorlog vijftig his torische kerken in Limburg heeft gerestaureerd, is zaterdag onderscheiden met het pauselijk ridderschap in de orde van Sint Silvester. De aan deze decoratie verbonden versierselen werden hem zaterdagmiddag uitgereikt in het Bisschophuis door de bis schop van Roermond, mgr. dr. J Gijsen. Meisjes geweerd van altaar. In roomskatholieke kringen in Groot-Brittannië is opschudding ontstaan over het feit dat in de kathedraal van Westminster meisjes zijn geweerd om als mis dinaartjes dienst te doen bij het altaar. Dat gebeurde bij een „Ca raïbische mis" die de primaat van de Roomskatholieke Kerk van Engeland, kardinaal Basil Hume, op 17 januari opdroeg aan de vooravond van zijn vertrek naar parochies in West-Indië Alle parochies in zijn diocees ontvingen de uitnodiging jeugdi ge vertegenwoordigers van etni sche minderheden te sturen om deze dienst luister bij te zetten. Pater Aidan Sharrat, pastoor van Manor House in Noord-Londen, kwam met twaalf misdinaartjes opdagen, onder wie vijf meisjes. Zij hadden in de sacristie al hun liturgische gewaden aangetrok ken, toen de koster meedeelde dat volgens de voorschriften in Westminster meisjes niet bij het altaar mogen verschijnen. De pastoor nam met zijn misdinaar tjes op de eerste rij in de kerk deel aan de misviering, „maar ik was zo van mijn stuk gebracht dat ik voor het eerst in mijn le ven niet ter communie ging" Meer priesterwijdingen in RK-Kerk. In 1985 werden pries ters 6.734 gewijd; dat is 6.3 pro cent meer dan in 1984. Ook het aantal priesterstudenten steeg met ruim 6 procent tot 85.084 Verder groeide het aantal perma nente diakens met bijna zeven procent tot 12.541. Dit blijkt uit het pauselijk jaarboek („Annua- rio Pontificio") voor 1987, dat dit weekeinde is verschenen. Eind 1985 waren er in totaal 403.480 priesters, van wie 253.319 priesters van een bisdom en 150.161 religieuzen. Er zijn na de dood van kardinaal Munoz Du que uit Colombia op 15 januari 1987 nog 142 kardinalen. Aan het begin van dit jaar waren er 3.885 bisschoppen en hulpbisschop pen. Nederlandse Hervormde Kerk. Beroepen te Honselers- dijk: H. van Schaik te Buren. Be roepbaar drs. W. Kommers, voor heen zendingspredikant G.Z.B,, Irenestraat 23 2964 BL Groot- Ammers. Gereformeerde Kerken. Be roepen te Hillegom: J. J. Hof land predikant voor jeugd- en clubwerkbegeleiding in de clas sis 's Gravenhage, verbonden aan de kerk van 's Gravenhage- Oost. Aangenomen naar Baren drecht: drs. J. M. Wilschut te Hel- levoetsluis. Beroepbaarstelling mevr. G J de Jong-Baerends Dillenburg 30 7242 BB Lochem. Gereformeerde Kerken Vrij gemaakt. Aangenomen naar Steenwijk: drs. J. Holtland, kan didaat te Kampen die bedankte voor Barendrecht, Beilen in combinatie met Hooghalen, Broek op Lange Dijk, Brouwers haven, De Lier in combinatie met Maassluis, voor Nieuwegein voor Zuidwolde in combinatie met Ruinerwold-Koekange. Christelijke Gereformeerde Kerken. Beroepen te Haarlem- Centrum: M. Groen, kandidaat te Apeldoorn. Bedankt voor Vlaardingen: J. Brons te Urk (Maranata-kerk). Gereformeerde Gemeenten. Beroepen te Rotterdam-Alexan- derpolder: A. Bac te Bodegra-

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 2