LEIDSCH m DAGBLAD Massale opkomst op de Filippijnen ZUURKOOL EN ZUURKOOLSPEK Pak koffie 27 tot 30 cent goedkoper Havenacties gaan de derde week in Koffieprijzen omlaag? Dat moet kunnen! IWl Cory Aquino rekent op ja' na rustige verkiezingen Cassière stal enkele tonnen Friestalige kieslijsten geweigerd Bus botst bij Nis: 24 doden MAANDAG 2 FEBRUARI 1987 OPGERICHT 1 MAART 1860 38231 Wij vinden dat de koffieprijzen best lager kunnen. Daarom geven wij het goede voorbeeld ROODMERK KOFFIE 3 pakken a 250 gr. Zeilmakerstraat 6 Katwijk Voor de stemlokalen in Manilla stond men soms in de rij. <fotoAP> ALMELO (ANP) - De politie heeft een 26-jarige vrouw uit Almelo aangehouden omdat zij ervan wordt verdacht enkele tonnen te hebben gestolen. Zij zou enige ja ren lang als cassière van de Spar- supermarkt in de wijk Schelfhorst geregeld geld uit de kassa hebben gehaald. De vrouw werd op heterdaad be trapt. De diefstal werd niet eerder opgemerkt doordat de vrouw frau duleuze handelingen verrichtte bij de controle van de kassa. De Alme lose heeft inmiddels een bekente nis afgelegd. Ajacied Rob de Wit weer in training AMSTERDAM - Ajacied Rob de Wit heeft vanochtend de training bij zijn club hervat. De internatio nal was langdurig uitgeschakeld na een hersenbloeding waardoor hij gedeeltelijk verlamd raakte. Er werd zelf getwijfeld of hij ooit weer zou kunnen voetballen. De artsen verklaarden Rob de Wit zover hersteld dat hij weer met een lichte training mocht begin nen. Bij zijn entree in de gymzaal van Ajax werd De Wit door de ove rige spelers verwelkomd met een langdurig applaus. De opkomst - mogelijk rond de 90 procent - was onverwacht hoog, hetgeen wordt gezien als een teken van steun voor Aquino. De stemlo kalen sloten vanmorgen om acht uur (Nederlandse tijd). De particu liere beweging voor vrije verkie zingen (NAMFREL), die een onaf hankelijke telling zou houden, ver klaarde dat de onofficiële uitslagen uit de regio van Manilla niet be schikbaar zouden zijn voor vijf uur vanmiddag. De officiële uitslagen worden Werkgevers en werknemers pra ten dan op het ministerie van so ciale zaken en werkgelegenheid. De partijen treffen elkaar in de Commissie-Van der Louw, die spe ciaal is ingesteld voor de stukgoed- problematiek. In 1985 kwamen ze daar nog een sociaal akkoord over een dat gedwongen ontslagen tot 1991 in principe uitsluit. Het over leg zal worden gevoerd aan de hand van 'inhoudelijke suggesties' van minister De Koning (sociale zaken) in overleg met de gemeente Rotterdam. Vanmorgen liet Rosenmöller dreigende taal horen aan het adres van de SHB. Volgens hem blijft de ze stukgoedwerkers sturen naar bedrijven waar wordt gestaakt. Op die manier worden volgens de Ver- voersbond FNV de kosten op de stakingskas van de bond afgewen teld. "Dat moet nu echt een keer afgelopen zijn. Wij zullen dit zoda nig oplossen dat dit niet meer kan gebeuren", aldus Rosenmöller. Volgens Rosenmöller stuurde de SHB vanmorgen nog 26 man naar Multi Terminals in de Waalhaven, waar de d'agploeg in staking is ge gaan, terwijl het stukgoedbedrijf Quick Dispatch op dat moment met een tekort zat van 176 man. SHB-directeur Elshove ontkende echter alle beschuldigingen. "Het is bij ons zo dat wij de indeling een LEEUW ARDEN/GRON J NOEN (ANP/GPD) - In Friesland worden voor het eerst sinds 20 jaar Friesta lige kieslijsten voor de statenver kiezingen geweigerd. De Frysk Na- sjonale Partij, de PvdA en de com binatie van PSP/PPR en CPN, die Friese plaatsnamen achter de na men van de kandidaten zetten, zijn daarover uiterst verbolgen. De FNP moet nu voor het eerst in haar bestaan met een Neder landstalige lijst komen. Aanleiding is een besluit van de Raad van de State van vorig jaar. Toen weigerde de gemeente Dongeradeel bij de raadsverkiezingen Friese lijsten. De FNP ging hierop in beroep, maar werd in het ongelijk gesteld. Burgemeester van Leeuwarden Te Loo noemt het 'heel pijnlijk dat na 20 jaar tolerantie nu ineens Frie se plaatsnamen verboden zijn'. Op merkelijk is dat binnenkort de nieuwe kieswet van de Friese staatssecretaris De Graaff-Nauta wordt behandeld, waarin het Fries juist wel mogelijk wordt gemaakt. De Meppelse politie heeft een 30- jarige man aangehouden, die een valse kandidatenlijst voor de ver kiezingen indiende. Hij wilde voor de Socialistiese Partij meedoen en benoemde zichzelf tot lijsttrekker. Om aan de benodigde 25 handteke ningen te komen was hij zijn fami lie afgegaan. Die bleek echter niet groot genoeg, zodat de man ook en kele gefingeerde namen op de lijst zette. Drukte op weg (boven) en op het ijs (onder) bij de brug over de Does in Hooomade. LEIDEN - Het fraaie zonnige weer heeft het afgelopen weekein de voor een recorddrukte gezorgd op en rondom het ijs in het Zuid hollandse plassengebied. Vooral gisteren maakten tienduizenden een tochtje op het ijs. Meestal ge beurde dat op de schaats, maar ook te voet, per prikslee of met andere meer of minder bizarre voertuigen werd het ijs betreden. Ongeveer 10.000 sportievelin- gen schreven zich officieel in voor de Molen- of Merentocht over 20 tot 100 kilometer. Daarnaast was er nog een veelvoud aan 'zwartrij ders' te vinden op de uitgezette routes. De tocht voerde onder meer over de Wijde Aa en het pol dergebied van Roelofarendsveen, Rijpwetering, Hoogmade, Leider dorp en De Kaag. Op plaatsen waar moest wor den geklünd leidde het overste ken van de schaatsers soms tot opstoppingen voor het drukke au toverkeer. Bijvoorbeeld bij de brug over de Does in Hoogmade (zie foto), maar ook in Oud Ade. Bij het Vennemeer moesten hon derden auto's in de omringende weilanden worden geparkeerd om de grote toeloop bij de start te kunnen verwerken. Ook raak ten enkele smalle polderwegen verstopt door het grote aanbod. (foto's Wim Dijkman) Afnemende vorst Veel bewolking en mogelijk wat regen en ijzel. Minimumtemperatuur van min 1 graad in Zeeland tot min 6 in het noordoosten. Middagtemperatuur on geveer 4 graden. Zwakke tot matige zuidenwind. De vooruitzichten voor woensdag tot en met zaterdag: in het algemeen veel bewolking, maar bijna overal droog. In de nacht geleidelijk afnemen de vorst, middagtemperatuur om streeks 5 graden. Dinsdag 3 febuari 1987 zon op: 08.19 uur, zon onder: 17.30 uur; maan op: 10.15 uur. Waterstanden Katwijk hoogwater: 06.34 en 18.57 uur; laagwa- ter: 02.16 en 14.43 uur. Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding (?j Wijnzuurkool of Krautboy kruidenzuurkool, pak 500 gram !É?i Zuurkoolspek, vacuüm verpakt 100 gram F09 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. NIS (AP) - In Joegoslavië zijn de afgtlopen nacht 24 mensen om het leven gekomen en raakten er 20 ge wond toen een bus op een trekker metoplegger botste. Het ongeluk deed zich kort na middernacht voor ten zuiden van de stad Nis, in het oosten van het land, op de snelweg die Europa met het Midden-Oosten verbindt. De nationaliteit van de passa giers was vanochtend nog niet be kend, maar vermoedelijk waren het allen Joegoslaven. De bus reed voor de Joegoslavische maat schappij Lasta. Na de botsing werd de weg in beide richtingen gedurende acht uur afgesloten voor alle verkeer om de wrakstukken te kunnen ver wijderen. AMSTERDAM (ANP/Rtr) - De koffieprijzen gaan weer om laag. Óp grond van de ontwik keling op de wereldmarkt en de koersdaling van de Ameri kaanse dollar worden de con sumentenprijzen morgen of woensdag met 27 a 30 cent per pak van 250 gram verlaagd, zo hebben de koffiebranders van daag laten weten. Sinds juni 1986 is dit de vijfde achtereenvolgende prijsverlaging en is de koffie voor de consument gemiddeld f 1,75 goedkoper gewor den. Inmiddels hebben de koffie- producerende landen die zijn aan gesloten bij de Internationale Kof fie Organisatie (ICO) dit weekeinde overeenstemming bereikt over het opnieuw instellen van de export contingenten, die in februari 1986 werden opgeschort. De exportcontingenten zijn be doeld om een verdere prijsdaling van koffie op de wereldmarkt te voorkomen en zij gelden voor één jaar vanaf 1 maart. De prijzen van koffie op de we reldmarkt bevinden zich nu bene den de onderste grens van 1,2 tot 1,4 dollar per pound (453 gram) die de ICO hanteerde tot de opschor ting van de contingenten in februa ri 1986. De contingenten werden opge schort toen bleek dat de prijzen scherp stegen als gevolg van om vangrijke misoogsten in Brazilië. Later bleek er toch meer koffie op de markt te komen dan was ver wacht en de prijzen daalden weer scherp. Het voorstel van de producenten omvat een gezamenlijk exportpla fond van 58 miljoen balen (van 60 kg) dat op dezelfde wijze moet wor den verdeeld over de individuele producenten als dat in het verle den het geval was. Een aantal lan den heeft echter aangeboden min der te exporteren vanwege pro- duktietekorten. Het gaat om Brazi lië, de landen die zijn aangesloten bij de Afrikaanse en Malagassische Koffie Organisatie (OAMCAF) en Angola. Gezamenlijk willen zij 1,22 miljoen balen minder produceren. Woensdag eerste gesprek 'Binnen de lijnen' over de kruistocht in het voetbal. PAGINA 13 MANILLA (AP/DPA) - Het voor de Filippijnse president Corazon Aquino beslissende referendum over een nieu we grondwet is vanochtend afgesloten zonder de door de regering gevreesde acties van oppositionele krachten. Het leger had 79 van de 81 bataljons in staat van paraat heid gebracht om eventuele ongeregeldheden te bestrij den. niet eerder dan over enkele dagen verwacht. Volgens de Filippijnse televisie kan het referendum in de provincie Cagayan de Tawi-Tawi pas morgen worden gehouden. Een marineschip met de stembus sen aan boord kon het eiland we gens machinepech niet op tijd be reiken. De volkstemming verliep nau welijks een week na de jongste couppoging in een ontspannen sfeer. Op sommige plaatsen deden zich kleine incidenten voor. In bui tenwijken van Manilla ontploften gisteren zeker drie granaten. Ze veroorzaakten lichte schade. Na de opening van de stemlokalen heb ben zich geen ongeregeldheden meer voorgedaan. Aquino heeft de bevolking be loofd dat zij voorrang zal gaan ge ven aan economische projecten. Nog voordat de stemlokalen slo ten, zei ze te rekenen op een over weldigend ,ja" voor de nieuwe grondwet. Deze verkleint de macht van de president aanzienlijk, stelt een nieuw wetgevingssysteem met twee kamers in, vergroot het gezag van de rechterlijke macht en be paalt dat Corazon Aquino een rege ringstermijn van zes jaar heeft. Volgens de ontslagen minister van defensie Juan Ponce Enrile zal de goedkeuring van de nieuwe Fi lippijnse grondwet de betrekkin gen met de Verenigde Staten on der druk zetten. Enrile doelt op een passage in de wet over het kernwa- penvrij houden van Fihppijns grondgebied. „Als de grondwet morgen wordt geratificeerd, kun nen schepen die door kernenergie worden aangedreven en die kern wapens aan boord hebben of vlieg tuigen met kernwapens niet meer op de Amerikaanse militaire bases op de Filippijnen komen", zei Enri le in een vraaggesprek voor de Amerikaanse televisie. Joker Arroyo, de persoonlijk se cretaris van mevrouw Aquino, ver klaarde dat er „wellicht een pro bleem ontstaat" als de Verenigde Staten de aanwezigheid van die kernwapens zouden toegeven. „Maar zolang dat niet gebeurt, zo stelt mevrouw Aquino, komt de kwestie van de militaire bases pas aan de orde in 1992 als het verdrag afloopt". ROTTERDAM/DEN HAAG (ANP) - De derde week van acties in de Rotterdamse haven tegen het drei gende ontslag van 350 stukgoed werkers is vanmorgen ingegaan met stakingen bij de bedrijven Seaport Terminals (100 man), Multi Terminals (200 man) en Kühne Na gel (75 man). Stakingsleider Rosen möller stelde bovendien bij de ha- venpool SHB, waar vrijdag 1300 man het werk neerlegde, hardere acties in het vooruitzicht. Overi gens komen de partijen woensdag bijeen voor een eerste gesprek. dag van te voren maken en voor maandag gebeurt dat dan op vrij dag. Daar komen wij niet op terug. Het zou natuurlijk van de gekke zijn dat wij iedereen maar terugne men en de lonen doorbetalen als blijkt dat er bij een bedrijf wordt gestaakt. Die jongens staken dan natuurlijk gewoon mee", aldus Els hove. farendsveen geflankeerd door Edward Hagen (r) e berg. De Zijl kan alvast sparen voor het Europa-Cuptoer nooi. PAGINA 11 Roomburg heeft nog kans op hockeytitel. Kortsjnoj en Short delen. PAGINA 15 'Koning' Richard van Kempen regeert in Roelof- Ei.2?. e^enJLk"nnen arendsveen. handbalsters Foreholte.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 1