Russische filmer G lierman verrassing van Rotterdam Van 't Hek trekt langs elf steden The Royal Ballet opnieuw onberispelijk °'i,, Yves Allégret overleden Paul Simon vreemde eend in wervelende Afrikaanse bijt Earring toont twee gezichten MAANDAG 2 FEBRUARI 1987 KUNST PAGINA HOLLYWOOD (AFP/UPI) - De Nederlandse film 'De Aanslag' van Fons Rademakers heeft za terdag de Amerikaanse Golden Globe gewonnen in de categorie de beste buitenlandse film' van 1986. De film is gebaseerd op het gelijknamige boek van Harry Mulisch. De jury van het filmfestival bestond uit 77 leden van de bui- tenlanse persclub van Holly wood. De uitslag van dit festi- leden van de filmacademie die de Oscars toekennen. De win naars van de Oscars worden op 30 maart bekendgemaakt. 'Hannah en haar zusters' van Woody Allen kreeg een Golden Globe voor de beste komische film en 'Platoon' over Ameri kaanse infanteristen tijdens de oorlog in Vietnam werd be kroond met een Golden Globe in de categorie drama. Golden Globe voor film 'De Aanslag' val komt vaak overeen met die van de stemming van de 4.300 ROTTERDAM (GPD) - De vrees dat 'Rotterdam' bezig is een al te glad en keurig filmfestival te worden, leek in elk geval gistermiddag te worden weersproken teen minister president Lubbers van zijn belangstelling getuigde door de eerste voorstelling te komen bijwonen van een film uit de Volksrepubliek China. In de grote zaal van Luxor werd hij prompt getracteerd op gefluit, boe-geroep en wilde kre ten als 'cultuurbarbaar!' Met name de leden van de Chine se delegatie zullen daar weinig van hebben begrepen, maar ze waren niet de enigen. Dc drukst bezochte persconferen tie tot nu toe was die van Charlotte Rampling en Serge Silberman, hoofdrolspeelster en producent van het door Nagisa Oshima gere gisseerde Max, Mon Amour. In de ze bizarre satire laat een in Parijs woonachtige diplomaat zijn vrouw schaduwen, omdat hij vermoedt dat zij hem ontrouw is zoals hij zelf er trouwens eveneens een buiten echtelijke relatie op nahoudt. Wei nig voorbereid echter is hij op de schokkende ontdekking dat zijn wederhelft het houdt met een chimpansee. Aan die situatie pro beert hij zijn huishouding aan te door Pieter van Lierop Door de ironisch realistische toon waarmee de vertelling de bourgeoisie hekelt, komt Max, Mon Amour nogal Bunuelesk over. ook zonder dat je je realiseert dat Silberman en scénarist Jean-Clau- de Carrière 20 jaar lang Bunuels naaste medewerkers zijn geweest. Silberman deelde in Rotterdam mee dat Oshima er ook in het ge heel geen bezwaar tegen heeft als deze film vergeleken wordt met die van de overleden Spaanse meester, in tegendeel zelfs. De link met eer dere Oshima-films valt moelijker te leggen. Max, Mon Amour draagt zwaar het Carrière-stempel en ziet er uit alsof hij door het even wie geregisseerd had kunnen zijn. Maar tijdens de opnamen zelf had zoiets niet beweerd hebben kunnen worden volgens Charlotte Rampling: ,.Het script was me toe gestuurd en ik had het bijna gewei gerd. Maar toen ik Oshima in Parijs ontmoette, verklaarde hij dat hij me voor de rol wilde hebben, ervan uitgaande dat ik zelf maar moest zien hoe ik het wilde invullen. Ik vroeg toen hoe intiem hij zich mijn scènes met de aap had voorgesteld en hij antwoorde dat het idee. de suggestie, de hoofdzaak was en niet de wens shockerende scènes te maken. Toen kon ik best ak koord gaan, want het verhaal be viel me". Max, Mon Amour mag wellicht een van de vrolijkste films zijn die er tot nu toe in Rotterdam gedraaid zijn, een hoogvlieger is het niet. Topkwaliteit blijkt op het festival trouwens tainelijk schaars tot nu toe. Wel veel bescheiden verrassin gen zoals het door de Amerikaan Gus van Sant in Portland gedraai de drama Mala Noche, over de ho mofiele relatie van een jonge win kelier voor twee illegale Mexicaan se immigranten. Het is een smaak volle film die zijn nogal speciale klimaat een vibrerende echtheid weet mee te geven en die grote emoties onderkoeld presenteert. Naast films uit Thailand en Mali, bestond de belangrijkste gebeurte nis van het weekeinde uit de pre sentatie van drie pas recent in de Sovjet-Unie vrijgegeven films van Alexei Guerman. Proces'Onder weg dateert van 1973, speelt in 1942 en gaat over een Rus die zich had laten dwingen om mee te vechten aan de Duitse kant en die vervol gens overloopt. Sommigen van zijn landgenoten willen hem ter plekke opknopen, maar hij weet zijn pa triottistische instelling te bewijzen en geeft er zelfs zijn leven voor. Het is een voortreffelijk verteld en gefilmd winterverhaal, waarvan het onderwerp niet erg controver sieel lijkt. Tenzij je weet hoe de Russen zijn omgesprongen met landgenoten die, om wat voor re den dan ook, terecht waren geko- Zo viel de belangstelling in Wor- kum wat tegen, maar in Bolsward zat de zaal daarentegen, aldus een woordvoerster, „bom- en bomvol" Daar waren zitplaatsen te weinig voor de naar schatting 400 mensen die op het theaterprogramma wa ren afgekomen. Ook Ramses Shaf- fy, Gerard Cox, Adelheid Roosen en Brigitte Kaandorp waren van de partij. Ir. Kroes was op een aantal plaat sen aanwezig. Op verzoek van de inwoners van Bartlehiem was hij ook daar ter plaatse toen Van 't Hek op de heen- en terugreis een kwartier durende voorstelling gaf. De cabaret-marathon werd 's avonds laat in Leeuwarden afgelo pen, samen met alle artiesten die onderweg belangeloos optraden. De opbrengst van alle voorstellin- gen'is voor It Fryske Gea (het Frie se landschap), waarvan Kroes di recteur is. Ander programma Ronald Brautigam LEIDEN - Het programma van het eerste van de drie concerten dat de pianist Ronald Brautigam in de K&O-Kapelzaal in Leiden van avond gaat geven, moet een wijzi ging ondergaan. Een hardnekkige griep heeft de pianist een lange tijd parten gespeeld waardoor zijn werkschema behoorlijk ontregeld is geweest. Daardoor moest het concert van vanavond, dat geheel uit werken van Franz Schubert zou bestaan, veranderd worden. Het programma ziet er nu als volgt uit: de Sonate in G gr.t. van Haydn staat als eerste werk op het pro gramma vermeld. Daarna volgt het Rondo in a kl.t. van Mozart. Het ge deelte vóór de pauze wordt beslo ten met de Eroica-variaties van Ludwig van Beethoven. Het ge deelte na de pauze wordt geheel in beslag genomen door de grote So nate in A gr.t., D 959 van Franz Schubert. Het concert begint om 20.15 uur. Fragment uitMijn vriend Iwan Lapchin' van Alexei Guerman. men aan de verkeerde kant van de frontlijn. Begrip opbrengen voor een 'overloper', zelfs al ontpopte hij zich later tot een waar oorlogs held. dat ging in 1973 veel te ver. In 1976, met Twintig Dagen Zon der Oorlog (een liefdesgeschiede nis) probeerde Guerman opnieuw een ander gezicht te laten zien van de Sovjet-Unie in 1942. Russen die murw gebeukt zijn, bang, misera bel. of ontredeerd door hun ont wricht geraakte huwelijken. Ook dat week grondig af van de gang bare manier van terugblikken naar de Grote Patriottistische Oorlog. Guermans filmstijl blijkt nerveu zer, meer documentair en schet send te zijn geworden. Dat karak ter is doorgedrukt in het buitenge woon imponerende Mijn Vriend Iwan Lapchin, van 1984. Op het eerste gezicht gewoon een politie film. spelend in een provincie plaats, waar jacht wordt gemaakt op een stelletje zwarthandelaars, aangevoerd door een doortrapte moordenaar. Maar de methoden waarmee je de politie ziet werken, zijn in hun grofheid uiterst pikant, omdat ie dere Rus weet dat ze niet exclusief tegen moordenaars gepraktiseerd werden en evenmin exclusief wa ren voor de jaren dertig. Die perio de wordt bovendien huivering wekkend belicht in de manier waarop Guerman een sociale con text meelevert, zo realistisch zwart en armoedig dat je haren te berge rijzen. Niet alleen vanwege zijn drang om het Sovjet-verleden met meer eerlijkheid tegemoet te tre den (nog voor Gorbatsjow aan de macht kwam en zijn 'glasnost' af kondigde). manifesteert Guerman zich als misschien wel de belang rijkste Sowjetrussische filmer van het ogenblik. Maar ook omdat hij er een in de Russische cinema volstrekt nieuw soort stijl voor ontwikkeld heeft, die niets meer gemeen heeft met FILMPRIJS - De korte Nederland se film „Die paar zinnetjes" heeft op een internationaal filmfestival in het Portugese Tornar de eerste prijs gewonnen in de categorie kin derfilms. De film werd geregis seerd door Reza Allahmezadeh, een Iraanse filmer die drie jaar ge leden als politiek vluchteling naar Nederland kwam. De produktie van de film was ,in handen van Dirk Schreiner. het beruchte socialistisch-realis- me. Als er straks een lijst samenge steld gaat worden van 'filmers van de Russische lente', verdient Guer man daarop een hoge notering. PIETER VAN LIEROP PARIJS (DPA/ANP) - De Franse filmregisseur Yves Allégret is za terdag op de leeftijd van 79 jaar in Parijs overleden. De op 13 oktober 1907 als zoon van een dominee ge boren Allégret was een van de be langrijkste filmregisseurs in het na-oorlogse Frankrijk. Hij geldt als een vooraanstaande vertegenwoor diger van het defaitistische 'film- noir' genre, waarin de wereld van de prostitutie, criminaliteit en de armen centraal staan. Allégret was enkele jaren getrouwd met de ac trice Simone Signoret, die in zijn eerste films de hoofdrol speelde. Allégret hield zich in de jaren twintig vooral bezig met het sur- LEEUWARDEN (ANP) - De caba retier Youp van 't Hek heeft giste ren in Friesland voorstellingen ge geven in de elf steden, die bekend zijn door de naar deze steden ge noemde schaatstocht. De tocht be gon 's morgens om half negen in Leeuwarden, waar ruim 60 belang stellenden naar een theater aan het water waren gekomen om de een half uur durende voorstelling bij te Voorafgaand aan dit optreden was een ontbijt. Ijsmeester ir. H. Kroes, die de morgen opende, raadde Van 't Hek wegens het slechte ijs een elfstedentocht op de schaats af. Na de voorstelling zette hij zijn handtekening op de start kaart van de cabaretier, die daarna met een auto, voorafgegaan door een politieauto met zwaailicht en sirene, koers zette naar Sneek. Het doel van de marathon van Van 't Hek -hij spreekt van een uit de hand gelopen weddenschap- was om in elke Friese elfsteden- stad een conference van een half uur te geven. De belangstelling voor de tocht van de zijde van het publiek bleek sterk afhankelijk van de artiest die als „rayonhoofd" optrad in een bepaalde stad. realisme en sloot zich aan bij trotz- kistische groepen. In 1933 bezocht hij de Sovjet-Unie. Zijn filmcarriè re begon Allégret als assistent van Jean Renoir, Alberto Cavalcanti en zijn broer Mare Allégret. Zijn be langrijkste films, waarin hij de bur gerij en de geldadel op de korrel nam, maakte hij na de Tweede We reldoorlog. In 1947 kwam 'Dédée d'Anvers' uit en in 1948 volgde 'Une si jolie petite plage'. Het grootste succes had hij met zijn film 'Les Orgueilleux' (1953) met Michèle Morgan en Gérard Philippe. Het script was van Jean- Paul Sartre. De Golden Earring in de Leidse Stadsgehoorzaal. (foto Henk Bouwman) Paul Simon met Afrikaanse groepen in Ahoy. Gehoord op zondagavond 1 februari. ROTTERDAM - De ouverture is glorieus. Een kleine, in wit shirt geklede Paul Simon laat op Mi riam Makeba na de voltallige ta bleau de la troupe op het podium plaatsnemen: de magistrale Zuidafrikaanse band Stimela. aangevuld met trompettist Hugh Masekela en drie vocalisten, en de tienmans sterke zanggroep Ladysmith Black Mambazo. Ahoy staat op zijn kop. Dat zal niet zo blijven. Twee uur later is Simon's eigen in breng gereduceerd tot die van een veredelde presentator, die als een vreemde eend in de bijt rondloopt en voortdurend de in druk wekt per ongeluk in deze aanstekelijke, Afrikaanse muzi kale melée te zijn terechtgeko men. Anders dan op zijn voor treffelijke album 'Graceland' is Simon live niet in staat zijn eigen Amerikaanse identiteit te verbin den met Afrikaanse muziek. Paul Simons wereldtournee is zondagavond in Rotterdam stroef van begonnen. Hij heeft dat min of meer aan zichzelf te danken. Evenals Little Steven, die een jaar eerder afreisde naar Zuid-Afrika om zelf poolshoogte te nemen over de politieke en ar tistieke situatie, werd hij in 1985/ 1986 het slachtoffer van een ver warrende lawine van informatie die over hem werd uitgestort. Simon beweerde aanvankelijk alleen geinteresseerd te zijn in de zwarte muziek - enerzijds de hectische, sterk op rhythm blues lijkende township jive, an derzijds de ongelooflijk rijke clo se-harmony, a capella zang van Ladysmith Black Mambazo en The Gaza Sisters. Pas toen Paul Simon Ladys mith Black Mambazo en zijn stersolisten - gitarist Ray Phiri en bassist Bakithi Kumalo vorig jaar introduceerde in de Verenig de Staten ontdekte hij hoe poli tiek en muziek in een context als die van Zuidelijk Afrika nooit los van elkaar kunnen staan. Het Amerikaanse blad Rolling Stone noteerde hoe Simon geschokt was toen één muzikant bij hem informeerde waar hij zich bij dè Newyorkse politie moest laten registreren. Zelfs die ervaringen hebben Simon niet tot een echt duidelij ke stellingname kunnen verlei den. Zo was er tot op het laatste moment onduidelijkheid over de zijn werkelijke beweegredenen om met Afrikanen te werken - was het opportunisme? Jatte Si mon muziek zoals Police-drum mer Stewart Copeland had ge daan in het geval van het album 'The Rhythmatist' met de Zaire- se bandleider Ray Lema? Was het een vorm van blinde bewon dering voor een wereld van voor hem ongekende muzikale schoonheid? Wie had gedacht dat deze tour nee op die vragen een antwoord zou geven, komt bedrogen uit. Op twee nummers na, 'That was your Mother' en 'All around the World' (die Paul met Amerikaan se bands - Rockin' Dopsie en Los Lobos - heeft opgenomen) komt het gehele album 'Grace land' aan bod. Een extra teleur stelling vormt het feit dat de mooiste nummers van de plaat - het titelnummer 'Graceland', het verhalende lied 'Under African skies' en het devote 'Homeless' - live veel minder dynamiek bezit ten dan op de opnamen het geval Voor een zeer belangrijk deel is dat gebrek te wijten aan Paul Simon zelf, die tijdens dit con cert gehinderd wordt door dui delijk hoorbare keelproblemen (een deel van het repertoire zingt hij een octaaf te laag), maar ook niet in staat is temidden van al die zinderende, extatische en ge tuigende zwarte muzikanten zijn eigen unieke warmte uit te stra- l8n JOHN OOMKES The Royal Ballet met 'Young Apollo' (David Bintley/Benjamin Britten en Gordon Crosse), 'A month in the country' (Frederick Ashtoa'Frédéric Chopin) en 'Gloria' (Kenneth Mac- Millan/Francis Poulenc). Gezien op 31 januari in het Muziektheater. AMSTERDAM - Het tweede pro gramma van The Royal Ballet in het Muziektheater bestond uit werk van drie generaties huis choreografen: de nu 82-jarige Frederick Ashton, de 57-jarige Kenneth MacMillan en David Bintley, die 29 jaar is. Sir Frederick Ashton wordt al gemeen beschouwd als de grondlegger van de zeer verfijn de Engelse stijl. 'A month in the country' - naar het gelijknamige toneelstuk van Toergenjev - is een van zijn latere werken. Het is Gehoord op 31 januari in de Stadsge hoorzaal in Leiden: Golden Earring. Bezetting: Barry Hay, zang en gitaar George Kooymans, zang en gitaar Rinus Gerritsen, bas Cesar Zuiderwijk, drums. Met in het voor programma: K 13. LEIDEN - De Golden Earring mag zich sinds jaren de meest succesvolle rockband van Ne derland noemen. Met een straat lengte voorsprong op de rest. Dat dankt de band niet in het laatst aan haar optredens. Het concert op het Scheveningse strand bij voorbeeld, in de zomer van vorig jaar, trok zo'n 150.000 bezoekers. Weliswaar was de toegang gratis, maar toch. En ook in de V.S., het Mekka voor de popmuzikant, is zij een bekende en geliefde ver schijning op de podia. Geen slechte prestatie, daar het Ameri kaanse publiek als het meest kri tische op deze aardbol bekend staat. Ook het concert in de Stadsge hoorzaal werd gekenmerkt door een enthousiaste schare toehoor ders. Al tijdens het optreden van K13, een Belgische band van goede roek-kwaliteit, zat de sfeer er goed in. Daarna werd het al leen nog maar 'erger'. Joelende, fluitende en dansende fans vormden het decor waartegen de Earring haar optreden afwerkte. Het was aanvankelijk niet duide lijk waarom. De band had zeker een half uur nodig om op gang te komen en speelde de eerste nummers bijzonder plichtmatig. Al te veel beweging zat er niet in. Neem Rinus Gerritsen. Al nee- schuddend op de maat van de muziek, week hij de hele avond geen meter van z'n plaats. En Barry Hay en George Kooymans een klassiek ballet voor niet meer dan acht dansers. Alle in grediënten die Ashton in Enge land tot een fenomeen hebben gemaakt, zijn erin terug te vin den: een rijk decor, kluchtige grapjes en heftige gemoedsaan doeningen die gestalte krijgen in zeer gevarieerde solo's en pas de deux. Een pianoleraar brengt de har ten van drie vrouwen in een Rus sisch buitenhuis in heftige be roering. Telkens als hij met één van hen alleen is, worden ze door een ander betrapt. Vooral voor de pianoleraar - gedanst door ar tistiek leider Anthony Dowell - heeft Ashton verbazende varia ties bedacht, die vaak heel tref fend zijn, maar soms ook merk waardig houterig aandoen. De behaagzucht van de vrouwen blonken eveneens niet uit in mo biliteit. Als een stel schildpad den in een teil met stroop be woog het hele spul zich over het podium. Aangetast door de tand des tijds, de groep draait al een kwart eeuw mee, of ongeïnspi reerd door de voor hun normen matige opkomst? In elk geval had de Earring in het begin de allure van een goedkope sleutel hanger. Plotseling echter lieten de he ren hun ware gezicht zien en schakelden over van de automa tische piloot naar de hoogste ver snelling. Nu maakte de band wèl kan groteske vormen aannemen en de grapjes met tegen elkaar opbotsende mensen en verdwe nen sleutelbossen zijn ontroe rend gedateerd. In al z'n gekun steldheid en opsmuk is het een stijlvast en karakteristiek werk. 'Gloria' van Kenneth MacMil lan is een ballet met een surrea listische sfeer. Het decor bestaat uit hoge, dunne rechthoeken, de belichting is dreigend: een land schap na de grote slag. Mannen met vreemde kleine helmpjes en vrouwen met een kapje op het hoofd bestijgen van achteraf de schuin oplopende dansvloer. De mannen lijken bemodderde sol daten, voor wie de vrouw het zin nebeeld is van de hoop. Zij wor den op de handen gedragen en rondgeslingerd en staan dat lijd zaam toe. indruk. Tijdens de grote hitsuc cessen 'Radar Love' en Twilight Zone' spetterde het Haagse vier tal ineens als vanouds. Enthou siast en bijzonder hecht. Maar niet zozeer het muzikaal-techni- sche vermogen bepaalt het suc ces van de Earring. Barry, Rinus en Gerrit tokkelen en zingen naar internationale maatstaven een aardig eindje weg, maar ook niet meer dan dat. Slechts Cesar Zuiderwijk is van topklasse. Daar had hij niet eens zijn werkelijk indrukwekkende drumsolo voor nodig om dat te laten horen. Het zijn evenwel de 'Gloria' is vooral een ballet van prachtige plaatjes. MacMillan ge bruikt voor het centrale trio veel elementen uit de moderne dans; ze kronkelen en wentelen zich in agonie. De grote groep komt er daarbij vergeleken wat bekaaid af en vooral het gedoe met de vrouwen is soms stijf en gefor ceerd. David Bintley mag dan veruit de jongste van het drietal zijn, ook hij is in essentie een klassiek choreograaf. Zijn 'Young Apollo' doet door de strakke aankleding, het lijnenspel en de opbouw sterk aan Balanchine denken. Zelfs het thema van Apollo, de leerling van de goden, is eerder door hem gebruikt. In drie episodes wordt de ge schiedenis verteld en steeds is er één Apollo, omringd door grote groepen vrouwen. Het middelste hits die voor een groot deel bepa lend zijn voor de populariteit van de Golden Earring. Een band kan echter niet blij ven teren op hits uit het verle den. De laatste single, 'Quiet eyes', bleek geen knaller. Een op volger zal nog wel even op zich laten wachten, omdat George en Barry op dit moment met een so- lo-lp bezig zijn. Wel wordt in Amerika binnenkort de single 'Jane, Jane' uitgebracht en af hankelijk van het succes zal op nieuw een tournee worden ge boekt. Afwachten maar. HERMAN JOUSTRA deel maakt daarbij veruit de sterkste indruk. Vooral omdat Mark Silver een Apollo op de planken zet, die bij al zijn virtuo siteit toch iets van onhandigheid weet te bewaren. Bintley heeft vernuftige en speelse variaties bedacht op de ritmische eige naardigheden van de muziek van Britten, maar komt er vooral bij het corps de ballet soms onhan dig uit de hoek. Met de twee ou dere choreografen heeft hij een voorliefde voor versieringen ge meen, die snel tot overdaad kan leiden. Deze staalkaart van The Royal Ballet heeft vooral laten zien, dat het Britse gezelschap vele tech nisch zeer knappe dansers heeft. De uitvoering was steeds onberi spelijk, maar tegen het onder koelde aan. ARIEJAN KORTEWEG Anti-muziek van Die Haut Die Haut in het Leids Vrijetijdscen trum (LVC). Gehoord op zaterdag 31 januari. Met Rainer Ling, Remo Park en Jochen Arbeit op gitaar. C'hristoph Drehcr op bas en Thomas Wydler, drums. LEIDEN - De vijf West-Berlij- ners werden op de LVC-affiches aangeduid als gitaarstructuralis ten. In andere knipsels en sten cils werd gestrooid met etiketten als garage-punk, neo-psychideli- ca en in een enkel geval zelfs sur- frock. Eén van de schrijvers van stukjes over de Duitse groep Die Haut betoogde dat juist omdat elk etiket op 'deze oosterburen terstond zijn kleefkracht verliest, hier wel sprake moest zijn grote kwaliteit. Van alle aanduidingen vooraf bleek die van de gastheren van het LVC het meest van toepas sing. Want structuren waren er en de drie hakkende gitaristen waren daarvoor verantwoorde lijk, of, zo men wilt: daaraan schuldig. Marsmuziek voor op de gitaar, geram vanuit de scheeps- dokken. Surfen? Meer een olie tanker die aan wal komt en dóór gaat. Ook de drie gitaristen van de Red Guitars, om maar eens een zijweg in te slaan, beoefenen het gitaarstructuralisme. Bij deze Britten draait het om verfijnde weefsels met ragfijne gitaarlijn tjes die je alleen met geoefende oren kunt blijven volgen. Bij Die Haut draait het om de patronen van de hekwerken van meneer Heras. Structuren van staal draad, omspannen door palen en balken. Elke afwijking of variant gaat op in de veelheid ruitjes waarmee die vreemderik is om geven. Exact 36 minuten beukten de vijf er zaterdag op los. De toe gangsprijs voor die avond be droeg overigens acht en een hal ve gulden. De heren keerde terug voor nog een stuk, verdwenen, keerden andermaal terug met een hardrockachtige versie van de westernmuziek van Ennio Morricone om toch weer achter de coulissen te verdwijnen. Een groot deel van het - zeker gezien de concurrentie in de Stadsgehoorzaal in redelijke gro ten getale opgekomen publiek had toen zijn vertier al ergens an ders gezocht. Zeer begrijpelijk want de rauwe, stampende anti- muziek van deze vijf chagrijnige Duitsers levert geen moment ook maar één ander gevoelen op dan irritatie, culminerend in woede. Misschien dat dat ook de bedoeling is. Elke reactie op wel ke muziek dan ook is er immers één. WIM KOEVOET

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 18