5 0 T 'Een kwestie van overleven' Lineker als 'De Gier' in Spaanse klassieker 'Zeist' wil de voetbalclubs wakker schudden 'Juve' laat steek vallen Ajax 2 te sterk voor Quick Boys Beveren nadert Kurver blijft in Rijnsburg MAANDAG 2 FEBRUARI 1987 LEIDEN - Die avond is er met moeite een elftal op de been ge bracht, maar dat mag de pret niet drukken. Integendeel, hoe minder zielen hoe meer vreugde in de kantine van De Sleutels waar drie leden van de commis sie stimulering voetbaldeelname op bezoek zijn. Die komen na mens de KNVB een inventarisa tie maken van de problemen en wensen op het gebied van jeugd voetbal en proberen hun gastheer aan te geven hoe hij zijn jeugdle den aan zich kan binden. "Want dat is hard nodig", waarschuwt gespreksleider Al- bert Klunder. "Het is een kwestie van overleven, vooral voor de wat kleinere clubs. Die moeten het vege lijf zien te redden. Als de huidige ontwikkeling zich voort zet is het straks voor clubs als De Sleutels echt afgelopen. Tenmin ste als we er niets aan doen en met z'n allen blijven slapen". "De bond is inmiddels wakker geschud", laat Klunder zijn ge hoor weten, "en nu proberen wij de verenigingen wakker te schudden". Maar bij De Sleutels wekken ze niet de indruk in slaap te zijn gesukkeld. En dat is maar goed ook, want in een ve- grijzende wijk als Leiden Zuid west waar bovendien vier clubs boven op eikaars lip zitten is het pure noodzaak om de jeugd in beweging te houden. De Sleutels hebben pas een jaar of acht gele den een jeugdafdeling opgericht en bij de zaterdagvierdeklassser moeten ze voortdurend waak zaam zijn om hun 85 junioren op de ledenlijst te houden. Dat blijkt uit de discussie in de kantine van de Vlietclub die in kleine kring wordt gevoerd. "En eigenlijk is dat helemaal niet zo erg", vindt Klunder, "want in een kleine groep kunnen we eens uitgebreid met elkaar van ge dachten wisselen" Hetgeen gebeurt, vooral naar aanleiding van de videofilm 'Van doel. tot doel, tot doel. tot..', waarin de E2-junioren van Soest met 1-1 gelijkspelen tegen de E2 van Spakenburg. Elf tegen elf op een gigantisch veld waarin de meeste E-ljes maar een beetje ver loren rondlopen en vooral de wat mindere spelertjes nauwelijks balcontact hebben. "En Jelle", vraagt interviewer Felix Meurders na afloop van het stukje anti-pro paganda voor het jeugdvoetbal aan een Soest-ju- niortje, "spelen jullie altijd elf te gen elf," "Elf tegen elf?", vraagt het wijsneusje met begrijpend "We hebben vandaag helemaal niet elf tegen elf gespeeld, maar één tegen één". De jeugdbestuurders van De Sleutels, de jeugdleiders, trainer De commissie, stimulering voetbaldeelname doet tijdens haar 'kruistocht' de kantine van De Sleutels aan. Albert Klunder. Piet van Beek en Piet Mieremet van links naar rechts) wachten af (fo en twee belangstellende vaders zijn het er hartgrondig over eens dat het eigenlijk weinig zin heeft om acht- en negenjarigen op een heel veld te laten verdwalen. "Laat ze met zeventallen op een half veldje spelen, zoals gebruike lijk is bij de F-jesis hun advies aan de delegatie van de KNVB- afdeling Leiden. door Jaap Visser "Voor kleinere verenigingen is dat inderdaad de meest ideale oplossing", beaamt afdelingsbe stuurder Klunder, "maar voor grotere clubs ligt dat toch even anders. Laatst waren we bij de vv Katwijk en daar werden we bijna over de tafel getrokken toen we een suggestie in die richting deden. Bij Katwijk hebben ze maar liefst elf E-elftalletjes en als er inderdaad wordt overgescha keld naar zeventallen moeten ze daar het aantal jeugdleiders bij na verdubbelen. Volgens het jeugbestuur van Katwijk een bij na onmogelijke opgave". Klunder verwacht dat de 'E- problematiek' nog zeer veel dis cussiestof zal doen opwaaien in de Zeister bossen. "Persoonlijk denk ik dat er uiteindelijk een tussenoplossing uit de bos zal ko men. Iets in de richting van elf tegen elf op een veld waar de doe len op de zestien meterlij n staan". In de tweede videofilm, 'Een voorzet op maat', wordt de pro blematiek van de afgekeurde vel den behandeld. Koren op de mo len van De Sleutels "want wij er geren ons vaak groen en geel aan de gemeente". Die vaardigt in de ogen van De Sleutels veel te snel een speelverbod uit. "De gemeen te heeft er kennelijk geen bood schap aan dat wij onze leden het hele jaar door contributie laten betalen. Gelukkig hebben wij een heel actieve jeugdcommissie en een prima sponsor waardoor we meestal voor een alternatief pro gramma kunnen zorgen als we weer eens van het veld zijn afge jaagd". Het in de film gevoerde plei dooi voor het straatvoetbal wordt bij De Sleutels met hoongelach ontvangen. Wanneer een groepje op straat voetballende kinderen wordt opgevoerd, roept één van de Sleutels-vaders verontwaar digd uit: "Dat moet ik die kleine jongen van mij eens laten doen. Wij wonen op de Lage Rijndijk en als ik 'm daar op straat laat voetballen heb ik na vijf minuten mooi geen kleine jongen meer". Klunder moet toegeven dat straatvoetbal in de meeste Leidse wijken een onmogelijkheid is. "Maar", zo voegt hij er aan toe. "toch ivillen we bij de afdeling Leiden het straatvoetbal gaan stimuleren. We denken daarbij aan het organiseren van een schoolpleincompetitie, maar we weten nog niet precies hoe we dat moeten gaan aanpakken". Een stimulerende werking moet ook uitgaan van het zoge naamde vier tegen vier-spel dat de KNVB in de loop van deze maand met een tweeal sponsors zal introduceren. Klunder: "Het is de bedoeling dat de verenigin gen voor hun jeugdleden een competitie voor teams van vier spelertjes gaan opzetten. Daar krijgen ze materiaal en instruc ties voor. Het viertal dat club kampioen wordt, speelt vervol gens in afdelingsverband en uit eindelijk gaan de twee beste teams uit elke afdeling op kosten van de bond een weekje naar Zeist". Daar, op het sportcentrum van de KNVB, hebben alle afdelingen vorig jaar het klemmende ver zoek gekregen om een commissie stimulering voetbaldeelname aan het werk te zetten. Hoofd sponsor Philips heeft de 'veldwer kers' inmiddels uitgerust met tv's, videorecorders en allerlei promotiemateriaal waaronder de twee gedramatiseerdevideo filmpjes. Klunder: "Er is heel wat geld voor uitgetrokken. Per afde ling hebben we voor zo'n zesdui zend gulden aan materiaal ge kregen. Ik denk dat er alles bij elkaar ongeveer twee ton in de actie is gestoken". Een actie waabij het behoud van het ledental van de KNVB (een kleine één miljoen) voorop staat. Klunder: "Daarnaast wordt er gestreefd naar een ver betering van het produkt jeugd voetbal. Hoe? Door in overleg met de clubs de spelregels aan te pas sen aan de wensen van de voet ballertjes zelf. Daarnaast probe ren we de clubs een aantal sug gesties aan de hand te doen waarmee ze de kwaliteit van hun jeugdopleiding kunnen verbete- Bijvoorbeeld door te wijzen op de studie-mogelijkheden die de KNVB biedt. Daar wordt vooral in de afdelingen Leiden, Den Haag en Gouda nauwelijks ge bruik van gemaakt. 'Studiebege leider' Piet van Beek van de af deling Leiden spreekt zelfs van "een triest gebeuren in de Leidse regio". Er is nauwelijks animo voor cursussen als 'jeugdvoetbal begeleider' en 'jeugdvoetbalspel- leider'. Van Beek: "Ook voor de scheidsrechterscursus is nauwe lijks belangstelling en zelfs voor de cursus oefenmeester drie' niet. Op 16 februari begint een nieuwe cursus en op dit moment heb ik nog maar twee aanmeldingen binnen. Dat was een paar jaar geleden nog wel anders". Vandaar dat Van Beek het spoor volgt van Klunder, één van de twee gespreksleiders die de af deling Leiden van de KNVB op vrijwilligersbasis op pad heeft gestuurd. Van Beek grijpt elke mogelijkheid aan om het studie pakket van de KNVB aan te prij- De commissie stimulering voet baldeelname heeft het najaarsof fensief bijna afgerond. Alleen Leiden Noord (Roodenburg) moet nog worden veroverd waarna de 'kruisvaarders' zich zullen terug trekken om het eerste deel van hun missie te evalueren en zich voor te bereiden op het voorjaars offensief. Inmiddels heeft de com missie twaalf regionale vereni gingen afgewerkt, maar het tem po van de kruistocht zal opge voerd moeten worden, want 'Zeist' is de toezegging gedaan dat er binnen twee jaar zestig clubs worden bezocht. Als die ten minste geen vroeg tijdige dood sterven. ROME (Reuter) - Voorlopig is In- ternazionale de enige tegenstander van Napoli in de strijd om de Ita liaanse landstitel. Napoli versloeg, door twee doelpunten van Marado- na en één van De Napoli, het on deraan de ranglijst verkerende Udinese met 3-0. Internazionale bleef op twee punten achterstand van Napoli door een magere over winning van 1-0 op Brescia. Maradona Kwam door zijn twee doelpunten op de tweede plaats van de topscorerslijst, die nog steeds door Internazionale-aanval- ler Altobelli wordt aangevoerd met negen treffers. De spits van het na tionale elftal had zijn totaal op tien kunnen brengen, maar miste in het duel tegen Brescia een strafschop. Doelman Pionetti kreeg de bal van elf meter recht in zijn handen. In ternazionale won toch door een doelpunt van de Argentijn Passa- rella, die al na enkele minuten suc ces had. Titelhouder Juventus heeft de kampioensaspiraties weer even op zij moeten zetten. De uitwedstrijd tegen Avellino leverde het ongeïn spireerd spelende 'Juve' slechts een gelijkspel (1-1) op. Roma boog tegen Atalanta uit Bergamo een achterstand van 1-2 na rust om in een overwinning van 4-2. Di Carlo, Pruzzo en Agostini zorgden in de tweede helft voor te vredenheid bjj de 49.000 toeschou- LEIDEN - Niet het eerste elftal met alle vedetten, maar de reserves van Ajax maakten zaterdagmiddag hun opwachting in Katwijk. Niet temin was de tweede keus te sterk voor Quick Boys, dat kansloos met 0-3 verloor. Ruim 2000 toeschouwers zagen dat de thuisploeg in het eerste half uur redelijke tegenstand bood, maar het was Ajax dat via Verhaar en Petersen (de onlangs aangetrok ken Australiër) tweemaal scoorde. Quick Boys stelde daar missers van Leen van der Plas en Floor van Duyn tegenover. Na de rust heer sten de Amsterdammers, met Ar nold Scholten en Rob Witsche in de gelederen, op de bevroren gras mat in Katwijk. Vlak voor tijd be paalde Walter Smak de eindstand op 0-3. Bij Quick Boys maakte in de tweede helft de talentvolle re gionaal Gert Aandewiel (broer van Huug) zijn opwachting. Rijnsburgse Boys versloeg zater dagtweedeklasser PPSC met 2-4. Wim Driebergen, Hans Zwaan, Huug Aandewiel en Ron Carli schoten raak in Schiedam. RCL vond de roos tegen vierdeklasser Koudekerk vijfmaal. Leo van de Weteringh. Pierre van Gemerden. Hans Braat, Hanno van Breugel en Peter Siera waren trefzeker voor de Leiderdorpers. FC Lisse speelde op kunstgras tegen derdeklasser Amstelveen. De tweedeklasser won dank zij treffers van Henry van der Weyden met 3-0. Katwijk stond bij de rust met 2-0 (Wim en Jaap Guyt) voor tegen tweedeklasser SSS. In de tweede helft schoten de bezoekers uit Klaaswaal driemaal raak en wonnen derhalve met 2-3. Ter Leede en Oegstgeest hielden el kaar op De Voscuvl in evenwicht: 3-3. Lugdunum maakte een verre reis naar tweedeklasser Hilversum. De Leidenaars verloren met 3-2, KORTRIJK (ANP) - De top-drie van de eerste klasse in het Belgisch voetbal hebben in het weekeinde Beveren de kans gegund aanslui ting te vinden. Koploper Ander- lecht. Club Brugge en KV Meche- len speelden 1-1 in duels met een spannend verloop. Beveren won met 1-0 van FC Seraing. FC Ant werp zette door de 1-1 tegen Club Brugge de opmerkelijke opmars voort, die werd ingezet door de nieuwe trainer Georg Kessler. Ant werp, dat een deel van het duel met tien man speelde, bleef na Kesslers komst ongeslagen en behaalde acht punten uit vijf wedstrijden. Anderlecht speelde tegen KV Kortrijk zonder de aan een pols ge blesseerde doelman Munaron. die trouwens ook ontbreekt bij de woensdag af te werken vriend schappelijke wedstrijd tussen Bel gië en Portugal. Zijn vervanger bij Anderlecht Dirk Vekeman beleef de een pech-middag-. Dat kon niet worden gezegd van zijn collega Hans Galjé. De oud-doelman van Ajax redde prachtig na een af standschot van Scifo, die één van zijn betere wedstrijden speelde. Kieckens zette het voor eigen pu bliek spelende Kortrijk in de twin tigste minuut op voorsprong na een misverstand tussen Vekeman en zijn verdedigers. Acht minuten later leverde Vercauteren een voor zet. waaruit Gudjohnsen gelijk maakte. In het Brugse Olympiastadion imponeerde Antwerp met sterk spel. Het kwam tegen Club Brugge na een kwartier op voorsprong na een vreemde situatie, waarbij Frankie Van der Eist en doelman VandeWalle elkaar niet begrepen na een inzet van spits Mariman. Van der Eist passeerde zijn doel man. Vervolgens ging de van PSV gehuurde verdediger Van Aerle bij Antwerp in de fout. In het zestien metergebied legde hij zijn landge noot Van Wijk neer. Arbiter Goris kende Club een strafschop toe, die door Leo Van der Eist werd benut. Daarna kreeg de ook van PSV ge komen Van Rooy nog een goede kans. Van de 55ste minuut moest Antwerp met tien man verder. Go- ris stuurde Vander Veere van het veld, nadat deze Ceulemans op grove wijze had gevloerd. Ook KV Mechelen werd slachtof fer van een speler, die in eigen doel schoot. De Nederlander Hofkens deed dat al in de vijfde minuut na een snelle uitval van de Zeeuw Nijskens, die het bij Lokeren pri ma doet. Hofkens wdi-d op het doelpunt aangekeken, al gaf Didier M'Buyu het laatste tikje. Erwin Koeman tekende na een solo voor de gelijkmaker. i Quick Boys onder Quick Boys-libero Cees Ruis maakt maar speelden niettemin een nutti ge partij. Hans van As en Gijs Collé zorgden voor de produktie. Ajax heeft gistermiddag de oe fenwedstrijd tegen eerste-divisie- club Telstar gewonnen met 3-1. De eindstand was al bij rust bereikt. De zesduizend toeschouwers die het terrein van Telstar bevolkten, waren voornamelijk gekomen om de wedstrijd tussen oud-Telstar en oud-Ajax (1-1) te zien. Johan Cruyff zette de oude glorie van Ajax voor de rust op 1-0. Vlak voor tijd scoorde Jos Jonker voor de 'oudjes' van Telstar de gelijkma ker. Feyenoord oefende tegen de der deklasser Alexandria '66 en won met 0-14. Elstrup scoorde vijf keer. LEIDEN - Arie Kurver blijft ook volgend seizoen trainer van Rijns burgse Boys. De oefenmeester uit Bergschenhoek en de zaterdageer steklasser ondertekenden vorige week een contract voor één sei zoen. Kurver is momenteel bezig aan zijn eerste seizoen bij Rijns burgse Boys. "De club en ik zijn tevreden met elkaar. Er waren dus geen belemmeringen voor verlen ging van het contract", aldus Kur- Blauw Zwart contracteerde in het afgelopen weekeinde Pim Westgeest als trainer. De 34-jarige ex-voetballer van Blauw Zwart is de opvolger van Chiel Jansen. Westgeest heeft momenteel de Leidschendamse zaterdagvier deklasser SEV onder zijn hoede. De afdelingseersteklasser MVKV heeft zich voor nog een sei zoen verzekerd van de diensten van Bert Kort. De oud voetballer 'van UVS is bezig aan zijn eerste seizoen bij de Katwijkse vereni ging. die nog in de strijd om het kampioenschap is verwikkeld. 'Dooie vogeltjes' van Real overvleugeld BARCELONA (GPD) - Precies 25 competitiewedstrijden heeft Gary Lineker nodig ge had om het veeleisende legioen van Barcelona van zijn waarde te overtuigen. Want tien treffers in 24 duels rechtvaardigden bij lange na niet de hoge verwachtingen die de supporters koesterden over de topscorer van het laatste WK in Mexico, noch de enorme investering van meer dan 10 miljoen gulden. Maar afgelopen zaterdagavond in de door 109.000 toeschouwers gevolgde klassieker tegen Real Madrid bewees Lineker, dat hij veel meer recht heeft op de bijnaam 'de Gier' dan zijn opponent Butragueno. Met zijn typeren de opportunisme nam de tanige Brit alle drie treffers van Barcelona voor zijn rekening, voldoende om het prestigeduel tegen de door Leo Beenhakker getrainde aartsrivaal Real Madrid met winst af te sluiten, (3-2). De produktiviteit van Lineker was er tevens oorzaak van dat de spanning in het duel luaoen de his torische giganten van het Spaanse voetbal zegge en schrijve vijf mi nuten duurde. Al na twee minuten keek Real tegen een achterstand aan. Gordillo stond slaperig op een afgeketste bal te wachten, die door de attente Viktor werd onder schept. Diens harde lage voorzet werd door Real-doelman Buyo, die eens te meer bewees niet meer dan een goede lijnkeeper te zijn, niet geblokkeerd, waarna Lineker glij dend 1-0 kon laten aantekenen. De Real-defensie was nog nauwelijks bekomen van die snelle tegenslag, toen Lineker opnieuw toesloeg. Carrasco besloot een lange solo met het centrale verdedigers- duo Salguero en Sanchis op rij door de benen te spelen. Zijn harde inzet werd opnieuw door Buyo onvol doende gepareerd, waarna Lineker alsnog bij de tweede paal paraat stond, (2-0). De mentale klap van twee goals in de eerste vijf minuten kwam het gedemoraliseerde Real Madrid de gehele wedstrijd niet meer te bo ven. Met wat meer concentratie en geluk had Lineker zich van een standbeeld op de Ramblas kunnen verzekeren als hij de geboden kan sen benut had. Maar bij zijn derde inzet tikte Buyo de bal weg, terwijl de op toeren geraakte Brit nog voor het eerste kwartier verstreken was een voorzet van Carrasco on zuiver en te zacht inkopte. Ook Roberto spiegelde zich niet aan de trefzekerheid van Lineker. Zijn wippertje had net te weinig hoogte om Buyo te passeren. Real Madrid werd de eerste 45 minuten volledig platgewalst door de agres sief spelende Catalanen. Typerend voor het spelverloop in de eerste helft was dan ook, dat Barca-doel- man Zubizarreta geen enkele keer handelend moest optreden. Want verder dan een wegens buitenspel afgekeurd doelpunt van Valdano kwamen de teleurstellende Madri- lenen niet. "Ik herkende mijn ei gen elftal niet meer in die eerste helft", verzuchtte Leo Beenhakker na afloop over die desastreuze eer ste 45 minuten van Real. "Het le ken wel dooie vogeltjes zoals* ze daar in het veld stonden. Elke bal die we aanraakten, verspeelden we weer. Tegen elke andere ploeg kun je het dan toch nog wel redden, maar tegen Barcelona moet je zul ke fouten niet maken. Die worden onmiddellijk afgestraft". Direct na de rust kreeg Real de genadeklap toegediend. Toevallig meteen na de eerste serieuze coun ter van Real Madrid: Hugo San chez liet de bal slim tegen de borst kaatsen, maar Butragueno schoot recht in de handen van Zubizarre ta. Diens uittrap werd door Chen- do volledig verkeerd getaxeerd en opnieuw was Lineker ter plekke om die misser genadeloos af te straffen, 3-0. Na dat laatste doelpunt nam Bar celona begrijpelijk gas terug om wat op adem te komen van de in spanningen van het tomeloze pres sievoetbal van het eerste uur. Pas toen ook kon Real schuchter wat terug doen. Niet zozeer als gevolg van het eigen herstel, maar door de weggevallen concentratie van het verzadigde Barcelona kreeg Real zowaar wat kansen. Na 17 minuten slaagde Valdano er met een voor driekwart gemiste volley in de uit balans gebrachte Zubizarreta voor het eerst te passeren. Tien minuten voor tijd kreeg Real zowaar nog uitzicht op de (onverdiende) gelijk maker. Bij een van zijn schaarse akties werd Butragueno grof neer gehaald door Moratalla. Arbiter Pes Perez aarzelde geen moment de bal op de stip te deponeren, het geen Hugo Sanchez de gelegen heid bood zijn twintigste competi tietreffer te maken. Daarna contro leerde Barcelona met de resteren de krachten de voorsprong kundig. "Iedereen weet dat Barcelona- Real Madrid meer is dan zo maar een wedstrijd", reageerde Leo Beenhakker op het verlies, dat de 'Koninklijke' op drie punten ach terstand van Barcelona zet. „Dus wie weet, misschien praat ik vol gende week wel als ex-trainer van Real. Dat weet je hier toch nooit. Feit is in ieder geval dat we hier terecht verloren hebben, ik denk dat iedereen het daar wèl over eens kan zijn".

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 13